Vrije tijd Smaakvolle werkplek Wastafelmeubel Zitje in de douche Siertafereeltjes met 'getrommelde' steentjes Kant en klaar Katalysator Kruiden kweken Insekten blijven buiten DINSDAG 12 APRIL 1994 Met de gestage opmars van de personal computer in het huiselijk leven groeit de behoefte aan een geschikte werkplek. Niet iedere woning is er, wat indeling en ruimte betreft, op berekend om aan het elektro nisch gereedschap een geschikte plaats te bieden. De apparatuur is tegenwoordig weliswaar heel compact, maar je kunt het spul toch niet op de huiskamertafel zetten, om het tegen etenstijd weer 'even' op te Een vaste plek is dus een vereiste en daar moet ook voldoende ruimte zijn om alle ad ministratieve bescheiden, enzovoorts over zichtelijk op te bergen. Behalve praktisch moet je er ook gerieflijk kunnen werken. Op dit nieuwe woon/werksysteem heeft Lundia kennelijk goed gestudeerd. In een royaal uitgevoerd (gratis verkrijgbaar) boek draagt de fabrikant een groot aantal moge lijkheden aan om thuis een persoonlijke werkomgeving te scheppen. Het assorti ment van Lundia is daarop royaal bere kend. Het omvat kastenwanden in talrijke uitvoeringen, ladenblokken, hangmappen- frames, formulierenkasten, computerdesks, uittrekbladen, enzovoorts. Ook in het woonvertrek hoeft dit zakelijk stukje van het interieur geen valse noot te zijn. De nieuwe collectie meubilair van Lundia kenmerkt zich door fraaie kleuren zoals terra-bruin, zijdezwart en marmawit. In de meeste interieurs kunnen die harmo- as worden geïntegreerd. Wie de werkplek helemaal wil afstemmen op het bestaande interieur kan met de na- turelkleurige elementen en een of meer van de vele kleurige beitsen voor een evenwich tig beeld zorgen. Als je helemaal los van het gezinsleven wilt of moet werken, kan naar een andere ge schikte plaats worden gezocht. Misschien de zolderkamer, de logeerkamer of zelfs in de ruimte onder een trap. De flexibiliteit i de Lundia-elementen biedt daartoe al lerlei mogelijkheden. Daarbij kan iedereen het allemaal naar eigen idee en inventiviteit gestalte geven, een ieuke uitdaging voor woonbewuste doe-het-zelvers. Het genoemde boek geeft daarvoor talloze inspirerende ideeën aan. In de 23 Lundia- winkels is het verkrijgbaar, of aan te vragen bij Lundia, Postbus 27, 7050 AA Varsseveld. De inbouwbadkamer, met gesloten kasten wanden, ruimt de laatste tijd het veld voor wat lossere opstelling met hier en daar kast en open vakken. De badkamer wordt meer en meer, evenals trouwens de keuken, samengesteld uit een aantal losse elementen of complete units. In deze trend past het wastafelmeubel van Orlandi, een Italiaans ontwerp dat vooral opvalt door het blad van Carrara-marmer het design van de spiegel. De kast is ver vaardigd van gelakt MDF, de waskom van keramiek. Kast en kom zijn er in diverse kleuren. Een blad in perzikkleur bijvoor beeld doet het prachtig, zowel in combina tie met een kast /waskom in wit als in came- etint. Bijzonder fraai is ook de facetgeslepen i met verlichting uitgeruste spiegel. Dit meubel leent zich niet alleen voor toe passing in de badkamer maar is ook ge schikt voor een slaapkamer. Dat staat heel t aantrekkelijker dan een kale wastafel tegen de wand. Het interieur van de kast onder de wastafel is naar wens te kiezen. Het kan bijvoorbeeld met waskorven en laden worden uitge voerd. Dit complete wastafelmeubel is 118 cm breed, 51 cm diep en heeft een totale hoogte van 196 cm. Bij toepassing van een wit marmeren blad, de voordeligste uitvoe ring, is de adviesprijs 4.350 gulden, maar hiervoor heb je dan wel een compleet was- meubel met veel bergruimte. En het bewijst tevens goede diensten als toilet- en make- uptafel. Meer informatie: Veltman Holland, Scherp- enzeel, 0 34 97-80 83. Praktisch voor kinderen en ouderen is het Re lax douchezitje dat tegen de wand kan worden opgeklapt. In die stand steekt het maar 5,5 cm voor de wand uit. In uitgeklapte positie is dat 33 cm. Relax is vervaardigd van geanodiseerd alumi nium met een witte kunststof coating en het wordt gecombineerd met onderdelen van de zeer sterke kunststof ABS. Allemaal uiterst hy giënische en gemakkelijk te reinigen materia len. Het geheel kan een gewicht van maximaal 100 kg dragen en is gemakkelijk zelf te monte ren. Voor rond de 150 gulden is het te koop bij warenhuizen, sanitair-speciaalzaken, bouw markten en dhz-winkels. NIEUWE CD'S DINGEN HOBBY Poppetjes in mensen- of dierenge- daanten, gemaakt van steentjes, zijn grappige hebbedingetjes, zowel voor kinderen als voor verzamelaars van steentjes. Dat kunnen halfedelstenen zijn, maar ook doodgewone keitjes die je ergens aan het strand van een vakantieland hebt gevonden. Ruwe steentjes moeten daartoe eerst 'getrommeld' (geslepen en gepolijst) worden. Voor dit proces zijn trom melmachines te koop, waarin stenen tot een maximale grootte van 5 cm behandeld kunnen worden. De ma chine bestaat uit een elektrisch aan gedreven draaiende trommel die tot driekwart van zijn inhoud gevuld kan worden met ruwe steen. Daaraan voeg je water en de benodigde hoe veelheid slijppoeder toe. Het kost wel tijd: afhankelijk van de hardheid van de steentjes kan het enkele dagen tot wel weken 'trommelen geblazen' zijn om het natuurlijke proces van erosie te bereiken. Daarna kun je aan de slag. Zoek de stenen van diverse grootte uit om een figuurtje samen te stellen. Let daarbij vooral op het formaat voor lijf, kop, pootjes, enzovoorts, en op de kleur en de tekening in het materiaal. Lijmen Plak eerst lijf en kop aan elkaar, daar na de ledematen. Dat gaat heel goed met een lijmpistool, dat al na tien of twintig seconden een vaste en droge verbinding oplevert. Zodra de smelt- lijm afgekoeld is plakken de stenen niet alleen op de directe raakpunten aan elk&ar, maar ook nog enkele millimeters er omheen. Dat geeft de ze vullende lijm een prima houvast. Soms valt de stevigheid van de ver bindingen tegen, geen probleem: laat de lijmlaag gewoon zitten en doe er wat secondenlijm overheen. Zo nodig kan die behandeling herhaald wor den. De beste verbinding, zo blijkt uit de praktijk, krijg je met een tweecompo nenten epoxylijm, Bison Kombi-Snel, die in een slimme 'dubbelspuit' wordt geleverd. Binder- en hardercompo- nent komen in precies de juiste ver houding uit de twee kokertjes. Daarna snel mengen en binnen vijf minuten verwerken. Deze lijm is transparant, overschilderbaar en na een kwartier tje 'handvast'. Wie haast heeft kan de verbinding ook even provisorisch met plakband (Tesa-crêpe) vast zetten, of een ander trucje toepassen: na het mengen van de twee lijmcomponenten een paar minuten wachten tot het mengsel iets aangedroogd is. Wees daarbij voor zichtig: als de lijm te taai is geworden, kan ze niet meer verwerkt worden! Zet pootjes e.d. op de juiste afstand in een bakje met fijn zand en lijm het lijfje ertussen. Let erop dat de figuur vlak en in evenwicht komt te staan. Het is mogelijk om de kopjes van de figuren van bijvoorbeeld ogen te voorzien, met secondenlijm. Dat zal niet altijd nodig zijn, omdat steentjes van nature al een 'gezichtje' hebben. Met een puntje verf op een fijn pen seel kunnen naar wens accenten wor den aangebracht. Meer informatie over steenmateri aal, trommelmachines, e.d.: Steen goed Oss, 0 41 20-33 794. Fish - Sushi - The Dick Brothers- /Play it again Sam. Derek William Dick (artiesten naam Fish) laat zich niet snel uit het veld slaan. Zijn vertrek bij Marillion dacht hij op te kunnen vangen met een solo carrière. Dat lukte maar ten de le. Vervolgens brachten stagne rende verkopen en een moppe rende platenmaatschappij hem ertoe een plaat vol nummers van zijn jeugdhelden op te ne men. Maar wat was bedoeld als een feest der herkenning werd niet helemaal ten onrechte op gevat als een poging tot een snel en goedkoop succesje. Polydor knikkerde Fish op straat. Vanuit deze verloren po sitie slaat hij nu keihard terug. Dank zij z'n nieuwe, eigen label ligt er een uiterst sfeervolle live- dubbelaar, opgenomen in de Utrechtse Vredenburgzaal, in de winkels. Alle negentien uitvoe ringen overtreffen de houterige, originele studioversies. De intie me sfeer van de concerten en de hechte band die Fish met zijn gevolg heeft, komen luid en duidelijk door. Pink Floyd - The division bell - EMI Pink Floyd zonder de opgestap te Roger Waters leek ten dode opgeschreven. Het gekunstelde A momentary lapse of reason uit 1987 en de overbodige live-dub- belaar van een jaar daarna moesten het voortbestaan nog wat rekken. Zeven jaar na de vorige studio plaat slaat het PF-restant echter toe met een CD die voor onmo gelijk werd gehouden. Op The division bell komen als het ware de hoogtepunten van de Pink Floyd-klassiekers Dark side of the moon en Wish you were here samen. David Gilmour heeft nog niet eerder zo fraai gezon gen en zijn uit duizenden her kenbare gitaarspel klinkt dit keer zo naturel en is zo perfect in balans met dat van zijn bege leiders dat de vraag zich op dringt of dit het werk van men senhanden is geweest. Hoewel het weer wemelt van de geluidseffecten op dit album is niet een nummer eraan opge hangen. Pink Floyd maakt wel beschouwd wat ouderwetse maar zeer gloedvolle rock en blues, overdekt met een licht verteerbaar soullaagje. De fantastiswche geluidskwali teit van deze plaat is andermaal een hoofdstuk apart. WK JAZZ Joe Vanenkhuizen Quartet - El lington My Way - Timeless/Mu nich Records. Na Ellington Ballads heeft Van Enkhuizen een tweede CD aan de meest produktieve van alle jazz-componisten gewijd. De tenorsaxofonist heeft een speel wijze die bijzonder geschikt is voor die composities. Van Enk- huizens spel, hoewel nergens oubollig, heeft een ongekunstel de lyriek en een ontspannen ti ming, die niet meer vanzelf sprekend is in deze dagen waar in agressieve, door de ritmesec tie opgejaagde jonge blazers de favorieten van het publiek lijken te zijn. Af en toe houdt Van Enkhuizen zich zelfs een beetje te zeer in, zoals in Sentimental Mood, dat al afgelopen is, terwijl je denkt dat de tenorist er nog enkele mooie, zwevende chorussen aan zal plakken. Van Enkhuizen wordt bijgestaan door Frits Lan- desbergen die op de vibrafoon enkele mooie soli ook hij heeft een uitstekende timing voor zijn rekening neemt en de mysterieuze 'Way Out' Henqlrix die eerder bekwaam dan opval lend speelt. Hein van de Geyn en Doug Sides leveren op bas en drums de voor hun vanzelf sprekende swing-kwaliteit. Als extraatje of opvulsel zijn er drie Ellington-stukken van eerdere CD's toegevoegd. Deze kachel, Palladian genaamd, is gemaakt met speksteen: een materiaal dat de opgenomen warmte aangenaam uitstraalt. Het bijzonder aan deze kachel is dat zij is voorzien van een katalysator. Deze verbrandt de nog brandbare delen in de rookgassen. Meer informatie: Altech BV, tel. 0 22 74 - 21 06. Ideaal om op het balkon een kruidentuintje aan te leggen zijn deze kunststof bakken in Victoriaanse stijl. Er zijn zes driehoekige bak ken, die los of aan elkaar gekoppeld neergezet kunnen worden. Voor 99.50 heb je altijd verse kruiden bij de hand. Meer informatie: Agro BV 029 79 - 72 611. Zo kan de baby veilig mee in de auto en heeft toch genoeg bewegingsvrijheid. De wieg heeft een anti-shockframe in een polystyreen beschermkuip, een anti- uitwerpnet (een breed stuk soepele stof, dat de baby rond het middel omsluit) en bevestigingsgordels. De draagwieg Bébé Confort weegt 5 kg, is geschikt voor kinderen tot negen maanden en kost 529. Meer informatie bij babyspeciaalzaken. Een dak- of tuimelraam is in de zomer vaak een probleem. Staat het raam open, dan hebben de insekten vrij spel. Voor de dakra men van Velux zijn nu horren ontworpen die gemakkelijk te mon teren en in een handomdraai weer te verwijderen zijn. Venthor is de naam en de prijs varieert van 140,50 tot 214,50, afhankelijk van het type. Meer informatie: 0 40 - 83 95 29. Wat op een mooi initiatief lijkt, kan de nodige negatieve gevol gen hebben. Het Podium Trio (Jan Kuiper, Paul van Kemena- de en Wolter Wierbos) nodigde voor een eenmalig optreden voor hun vorige CD-presentatie twee Amerikaanse ritme-gigan ten uit. De samenwerking beviel zo goed, dat er in 1993 een tweede toemee van deze com binatie kwam. Tacuma (basgi taar) en Rochester (drums) be horen tot de meest expressieve musici die zich onderscheiden hebben in het free funk-genre, onder meer bij Odean Pope, maar ook met hun eigen bands. Hun uitstekende beheersing van het funk-idioom en gewel dige techniek is ook op deze concertopname te horen, maar de Amerikanen lijken door het gebrek aan geïntegreerde arran gementen er een beetje aange plakt. Ook de lengte van de uit voering van de vier bekende ori ginals het kortste nummer duurt bijna een kwartier is er debet aan dat het geheel een jam session-achtig karakter heeft. Desondanks is er nog ge noeg goed en strak solowerk te horen, vooral van Wierbos. Live zal deze groep het ongetwijfeld beter doen dan op deze CD. KV KLASSIEK Berlioz - Messe solennelle - Re- surrexit (2de versie) - Donna Brown (sopraan), JeanLuc Viala (tenor), Gilles Cachemaille (bas- bariton), Monteverdi Choir, Or- chestre Révolutionnaire et Ro- mantique o.l.v. John Eliot Gardi ner - Philips. In 1991 stuitte de Belgische koordirigent Frans Moors in een Antwerpse kerk op een parti tuur van Berlioz. Het bleek de lang verloren gewaande Messe solennellexxxt 1824, waarvan we het bestaan slechts kenden uit de memoires van de componist. De première was geen succes en ondanks een gunstiger ont haal bij volgende uitvoeringen verdween deze compositie (afgezien van enkele thema's die in latere werken terechtkwa men) snel uit het zicht, tot hij bij toeval, in het handschrift van de toen twintigjarige compo nist, in België opdook. Het gaat hier nog niet om een helemaal evenwichtig werk, maar wel be zit de muziek alle kracht, vitali teit en contrastwerking die we van Berlioz mogen verwachten. De uitvoering door het 'authen tieke Berliozorkest' van Gardi ner en het fameuze Monteverdi Choir is overrompelend van en thousiasme en legt de hele rijk dom aan muzikale kleuren schitterend bloot. Een aanwinst! N.B. Nederlandse première: zondagmiddag 10 april in Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Falla - El sombrero de tres picos; Noches en los jardines de Espana - Ann Murray (sopraan), Tzimon Barto (piano), Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. Sir Ne ville Marriner - EMI. Wie zich muzikaal op een Spaanse vakantie wil voorberei den, kan zich te goed doen aan deze muziek, die in een over daad van kleuren en Spaanse ritmes de luidsprekers uit spet tert. Marriner en zijn altijd zo brave Academy weten de juiste sfeer te treffen en pianist Tzi mon Barto sluit zich daar in de Noches uitstekend bij aan. Wel had het af en toe best nog iets pittiger mogen klinken, maar misschien speelt daarbij mee, dat de opname het geheel (niet alleen de korte solo van Ann Murray in het begin van de 'Sombrero') net iets te veel op afstand houdt. PK Wie geen doe-het-zelver is en toch graag iets leuks in de tuin wil, heeft wellicht iets aan Nymphea. Dit is een op zichzelf staande combinatie van pergola, vijver met niveauverschil en vlonders. Je hoeft er bij wijze van spreken alleen maar een leuk plekje voor te zoeken en er ongeveer 3.500 voor te betalen. Meer informatie: Holgard 054 80 - 31 111.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8