Twijfels over daders aanslag Investeerders in Hongarije hebben lange adem nodig Loterijschandaal legt omvang corruptie Brazilië bloot Buitenland Reizen met 40% korting. Nü met extra lentevoordeel. 6 DINSDAG 12 APRIL 1994 Proces brandstichting in Turks huis Solingen begint morgen Vijfvoudige moord, veertienvoudige poging tot moord en ernstige brandstichting. Zo luidt de aanklacht tegen vier jonge Duitsers die vanaf morgen in Düsseldorf terecht staan. Het viertal wordt verantwoordelijk gesteld voor het zwaarste geval van vreemdelingenhaat in het na-oorlogse Duitsland. Drie van de vier jongeren kwamen uit sociaal zwakke milieus. De als eerste opgepakte Christian had jaren in tehuizen voor moeilijk opvoedbare jon geren gezeten omdat hij niet overweg kon met zijn geschei den moeder. De later opgepakte Markus (24), ex-lid van de rechts-extremistische partij DVU, was voortijdig uit het le ger ontslagen. Hij bekende eerst, trok deze bekentenis een paar dagen later in, maar kwam daar later weer op terug. De 16-jarige Felix, wiens va der een in de vredesbeweging uiterst actieve huisarts is, ont kende elke betrokkenheid. Dat geldt ook voor de 21-jarige .tweede, Christian, die eveneens voortijdig uit het leger werd ontslagen en sindsdien geen vast werk heeft. Hoe de politie aan deze drie verdachten kwam, is nog een raadsel. Vast staat alleen dat de eerste Christian hen, toen hij met hun namen werd gecon- fronterd, als mededaders noem de. Alles bij elkaar zijn de bewij zen uiterst mager. In de ruim tien maanden die de recherche en de officieren van justitie nu aan de zaak hebben besteed, hebben ze geen nieuw bewijs materiaal boven tafel kunnen krijgen. Sinds de president van de centrale recherche, Zachert, eind november toegaf dat de bewijzen 'wel heel dun' zijn, wordt gespeculeerd of de vier wel de echte daders zijn. Volgens de hoogste openbare aanklager speelde de zaak zich als volgt af: Christian en Felix gingen in de nacht van tweede pinksterdag om 1.38 uur het houten portaal van het huis van de familie Gene binnen. Chris tian legde een stapel kranten neer en stak die aan. Felix goot een 'brandversneller' (onduide lijk is of het om spiritus of ben zine ging) op de grond en Mar- BERLIJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Op tweede pinksterdag 1993 zouden zij brand hebben ge sticht in een door Turken be woond huis in het Westduitse stadje Solingen. Vijf Turkse vrouwen en meisjes stierven in de vlammenzee. Acht van de negentien bewoners raakten ge wond, van wie sommigen ern stig. Na de uitbarstingen van geweld tegen buitenlanders in het Oostduitse Hoyerswerda en Rostock en de aanslag in het Noordduitse Mölln bereikte de golf van vreemdelingenhaat in Solingen een nieuwe climax. De dag na de aanslag meldde de centrale recherche het eerste succes: de toen 16-jarige Chris tian had de aanslag niet alleen de avond tevoren in bijzijn van vrienden aangekondigd, hij be kende de daad zelfs vol trots te genover de politie. Maar de re cherche geloofde niet dat hij de enige dader was; het huis stond binnen enkele minuten in lich terlaaie, terwijl Christian had verklaard alleen een paar aan gestoken kranten naar binnen te hebben gegooid. Vijf dagen later arresteerde de recherche nog drie jongeren uit Solingen, die net als Christian min of meer vaste banden on derhielden met de rechts-extre mistische scene in de stad. bloemetjes buiten! gen. kus en de oudste Christian stonden buiten op de uitkijk. Het deels uit hout opgetrok ken huis stond al in lichterlaaie toen vier minuten later de brandweer werd gealarmeerd. Vijf minuten later was die ter plekke. Voor vijf leden van de familie Gene kwam elke hulp te laat. Als motief noemde de aan klager vreemdelingenhaat, vooral tegen Turken gericht. De aanleiding zou een ruzie zijn geweest die drie van de vier ver dachten tijdens een bierfeest met buitenlanders hadden ge had. Op weg naar huis waren ze Christian tegen gekomen, die spontaan was ingegaan op hun roep naar 'wraak'. Bij een ben zinepomp stalen ze 'brandstof. Alle vier waren op dat moment dronken. Een belangrijk bewijsmiddel voor de justitie is de bekentenis van Markus. In januari schreef hij een brief aan de familie Ge ne, waarin hij toegaf een van de daders te zijn en verklaarde dat ze alle vier terecht in de cel za ten. Verder schreef hij: ,,Ik schaam mij oneindig." Voor de verdedigers van twee van de andere verdachten was dat alleen maar een truc om een mildere straf te krijgen. Markus hangt levenslang boven het hoofd, omdat hij als enige meerderjarig was op het mo ment van de aanslag. De twee advocaten houden vol dat hun cliënten onschuldig zijn. bloemetjes buiten! Een feit is dat alle deskundi gen menen dat er wel erg wei nig tijd ligt tussen het aansteken van de kranten en de uitslaande brand. Volgens sommige des kundigen zou de brand min stens een kwartier eerder moe ten zijn gesticht. Indien deze theorie juist is, hadden drie van de vier verdachten er niet bij kunnen zijn omdat ze toen net de meer dan vijf kilometer ver der gelegen kroeg hadden veria- Als enige van de vier die tus sen een uur en half twee de aanslag had kunnen plegen, resteert dan de jongste Chris tian. Hij woont tegenover de plek waar het huis van de fami lie Gene stond. Mocht Christian, zoals hij vol gens sommige berichten on langs weer zou hebben her haald, werkelijk de enige dader zijn, dan rest de vraag waarom ook Markus, een bekentenis heeft afgelegd. Verder zal de rechter moeten uitzoeken waar Bloemen, vlaggen en spandoeken markeren het uitgebrande huis in Solingen waar vijf Turkse vrouwen en meisjes omkwamen. foto epa de rechts-extremistische leider Schmitt verdwenen. Voor Kamil Gene is het morgen van de Solingse sportschool Tot 10 oktober heeft de recht- een hele zware dag: het is zijn Bernd Schmitt is gebleven. Bij bank in Düsseldorf voorlopig dertigste verjaardag; een ver tijd uitgetrokken om licht in de jaardag zonder zijn dochters en ze duistere zaak te brengen, zussen. hem trainden drie verdachten. Sinds de aanslag is BOEDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT „We zijn wel wat naïef geweest toen we eraan begonnen", meende Jack Welch, de grote baas van General Electrics on langs bij een bezoek aan Boeda pest over de investering die zijn onderneming vier jaar geleden in de Hongaarse lampenprodu cent Tungsram deed. GE, tot voor kort de grootste buiten landse investeerder in Honga rije, heeft met vallen en opstaan geleerd wat tal van buitenland se ondernemers daarna óók hebben ontdekt: wie serieus wil investeren in Oost-Europa, moet niet direct het grote geld verwachten. De Amerikaanse multinational heeft al met al een klein miljard gulden in Tungsram gestoken. De herstructurering waar het bedrijf de afgelopen jaren door heen is gegaan, was drastisch en pijnlijk voor een groot aantal betrokkenen, maar in de ogen van deskundigen ook een voor beeld voor andere Hongaarse ondernemingen. Na vier jaren van reorganisatie en haast 300 miljoen gulden verlies, ver wacht GE-dochter Tungsram dit jaar voor het eerst winst te zul len maken. De resultaten van alle hervor mingen liegen er niet om. Tus sen 1990 en 1993 steeg de om zet van 360 miljoen naar 600 miljoen gulden en daalde de tijd tussen het moment waarop de klant zijn bestelling plaatst en het moment waarop hij de goe deren in huis heeft, van 90 naar minder dan 30 dagen. En het einde van die ontwikkeling is nog niet in zicht. Na jaren van massa-ontslagen waarbij meer dan achtduizend mensen hun baan verloren, is Tungsram bovendien voor het eerst' weer bezig is mensen aan te nemen. En de produktiviteit per werknemer, zegt Jozsef Csa- ko, directeur van de Tungsram- fabriek in Boedapest trots, ligt inmiddels hoger dan bij verge lijkbare ondernemingen in West-Europa en de VS. Ter ver gelijking: hij schat dat de pro duktiviteit vier jaar geleden op een derde van het westerse ni- GE kocht vier jaar geleden iets meer dan vijftig procent van de Tungsram-aandelen voor een totaal bedrag van 150 miljoen dollar, een dikke 270 miljoen gulden. In mei 1993 werd de rest van de aandelen overgeno men. Sommige Hongaren von den dat GE eigenlijk te weinig had betaald voor een onderne ming die toch de vijfde lampen producent van Europa was en wereldwijd op de negende plaats stond. Wat die kritici ver gaten, waren de enorme kosten die er gemaakt moesten worden om een socialistisch bestuurde onderneming om te vormen in een marktgericht bedrijf. En dan was Tungsram volgens Csako niet eens een typisch so cialistisch bedrijf. Zestig tot ze ventig procent van de produktie ging naar de Westerse markt, Afrika en het Midden-Oosten. Er waren mensen die contacten hadden met Westerse onderne mingen, en het bedrijf had de kans om nieuwe technieken in het Westen te kopen. Maar toch, toen General Elec trics vier jaar geleden bij Tungs ram zijn intrede deed, had de fabriek in Boedapest bijvoor beeld maar één enkele telefoon lijn en waren computers een onbekend verschijnsel. De Amerikaanse investeerder werd bovendien geconfronteerd met een onderneming die verdronk in de bureaucratie, met tal van beslissingsniveaus, chefs, on derchefs, onder-onderchefs, voorlieden en ondervoorlieden. Tungsram maakte bij de ontsla gen zoveel mogelijk gebruik van 'zachte methodes', aldus Csako. Ouderen kregen de kans met vervroegd pensioen te gaan, een regeling die Tungsram veel geld kost, maar die volgens Csako al tijd nog goedkoper is dan men sen in dienst houden. Verder hielp het bedrijf bij omscholing en bij de zoektocht naar nieuwe arbeidsplaatsen. Wie mocht blijven, werd bepaald via een systeem waarbij de individuele prestaties van iedereen werden gemeten. Al met al verloor de helft van de produktiemedewer- kers en zeventig procent van het kantoorpersoneel zijn baan en werd de bureaucratische structuur teruggebracht tot di rectie, chefs en gewone werkne- Maar waar het, naast inkrim ping, allemaal om draait is een nieuwe werkhouding. Waar mensen vroeger precies de taak deden die hen was opgedragen en geen stap meer, worden ze nu gestimuleerd om verant woordelijkheid te nemen en hun werk zo goed mogelijk te doen. „Motivatie is heel belang rijk", aldus Csako, „En dat kan We zetten de bloemetjes buiten Want alleen in april profiteert u van f 5,- lentekorting bij aankoop van een Jongerenkaart of Rail-Aktief-kaart. En als extraatje geheel gratis de populaire pocket Er-op-Uitter waarde van f 4,50. Altijd doen Want voor f 94,- in plaats van f 99,- profiteert u nü een jaar lang van maar 1 liefst 40% korting op elke door-de-weekse treinreis na 9.00 uur. 's Avonds en in het weekend kan uw korting zelfs oplopen tot 65% Wilt u meteen op reis, neem dan een pasfoto en identiteitsbewijs mee. Haal snel de actiefolder aan het NS-loket. Alléén in april. een compliment als iemand zijn werk goed heeft gedaan tot kleine cadeautjes, een door het bedrijf betaald etentje met de hele familie, noem maar op." Niet alleen de mensen op de werkvloer moesten anders leren werken, ook en vooral de chefs. Terwijl die zich vroeger in hun bureaucratische papierwinkel verscholen en totaal onbena derbaar waren, hebben ze moe ten leren te luisteren naar hun personeel. „Om de werkstijl te veranderen, is het belangrijk dat de managers het goede voor beeld geven", aldus Csako, die zelf al twintig jaar bij Tungsram werkt. Naar voorbeeld van het moe derbedrijf zijn op grote schaal scholingsprogramma's opgezet. Zo'n vijfduizend werknemers hebben inmiddels een of ande re cursus gevolgd, variërend van een snelcursus Engels voor managers tot computercursus sen of trainingen in de Verenig de Staten. Het enthousiasme voor dergelijke cursussen was zo groot, dat veel mensen ook bereid waren er hun vrije tijd in te steken. Het klinkt allemaal tamelijk Amerikaans, maar het is niet zo. zeggen zowel Csako als Fridell. dat de methodes van GE-Ameri- ka zomaar naar Hongarije zijn overgebracht. Tungsram werkt grotendeels met Hongaarse managers en er wordt gezocht naar een tussenvorm tussen twee bedrijfsculturen. Anders zou het ook niet werken, meent Csako. RIO DE JANEIRO MARIO OSAVA Het schandaal van het zogenoemde 'Beesten spel', een illegale loterij die in heel Brazilië op grote schaal wordt gespeeld, heeft de oude ver denking bevestigd dat de corruptie in alle lagen van de maatschappij is doorgedrongen. De om vang ervan echter verbaast zelfs het Braziliaan se publiek, dat op dat gebied toch heel wat ge wend is. De afgelopen twee jaar is de alom aanwezige cor ruptie stap voor stap in de openbaarheid geko men. Vanaf 1992 was de aandacht geconcen treerd op corruptie in de politieke wereld. Die aandacht leidde eerst tot het aftreden van presi dent Fernando Collor de Mello en later tot de be rechting van achttien parlementariërs. Uit de hui dige onthullingen, die zijn geconcentreerd in Rio de Janeiro, blijkt dat ook andere maatschappelij- t brandschoon zijn. Tijdens het onderzoek, dat wordt geleid door Antonio Carlos Biscaia, procureur-generaal in Rio de Janeiro, werd in de koffers van de 'bankiers van het beestenspel' een grote hoeveelheid docu menten gevonden. Daaruit blijkt dat rond de ille gale loterij een breed netwerk bestaat, dat is geïn filtreerd in de politie, de justitiële macht, de poli tiek en de pers. De lijst van personen die smeergeld ontvingen uit het 'beestenspel' is lang. Er zijn al meer dan 150 namen beleend geworden. Onder hen de gou verneur van de staat Rio de Janeiro, Nilo Batista, burgemeester Cesar Maia en bijna de hele top van het politiekorps van Rio. Ook de burgemees ter van Sao Paulo, Paulo Maluf en ex-president Collor de Mello kregen 'donaties' voor hun ver kiezingscampagnes in 1989. Ook de onlangs herkozen voorzitter van de in ternationale voetbalbond FIFA, Joao Havelange, kreeg geld van de loterij. Bovendien kreeg hij een aantal jaren achtereen een speciale suite bij de carnavalsoptocht in Rio. Het carnaval en het voetbal zijn twee belangrij ke sectoren waarin de eigenaren van het beesten spel hun miljoenenwinsten investeren. De econoom Hildete Pereira de Melo, deskundige op het gebied van illegale economische transacties, schat die opbrengsten op minstens een miljoen per dag. Volgens procureur-generaal Biscaia be reikten de smeergelden zelfs de hogere rechtban ken in de hoofdstad Brasilia, en zouden ook rech ters van het Hooggerechtshof zijn omgekocht. Het nieuwe Braziliaanse corruptieschandaal zal waarschijnlijk minder verstrekkende gevolgen hebben dan de vorige zaken. Maar als het onder zoek wordt voltooid, zullen een aantal instituten fundamenteel zijn aangetast. De politie van Rio bijvoorbeeld zal een radicale verandering moeten ondergaan. Er zijn zelfs al suggesties gedaan om haar te vervangen door een compleet nieuw opgezette organisatie. Ook het carnaval van Rio zal niet meer als vroe ger zijn, als de loterij hard wordt aangepakt. Daarmee valt namelijk de grootste geldbron weg voor de uitbundige optochten die de 'sambascho len' elk jaar organiseren. Het geweld in Rio zal daarentegen drastisch af nemen, vooral omdat men denkt dat het 'Beestenspel' een groot deel van de georganiseer de misdaad financierde, van drughandel tot ont voeringen. Tot slot zou de affaire kunnen leiden tot her vorming van het justitiële apparaat, wat nu al door veel politieke en sociale leiders wordt voor gesteld. Het is de enige van de drie machten die nog niet is getroffen door de 'grote schoonmaakope- ratie' in Brazilië. Het 'Beestenspel' is een honderd jaar oude tra ditie, met diepe wortels in het Braziliaanse volk. Het is illegaal, maar wordt gekwalificeerd als een licht vergrijp waarvoor in het algemeen geen straf wordt gegeven. Het zijn echter de banden met andere clandestiene activiteiten, zoals illegale ca sino's en nu ook de drughandel en de corruptie, die wellicht het einde van de loterij inluiden. Roemeense fascist wordt in eigen land als held vereerd CORRESPONDENT De onthulling van een stand beeld zorgde een tijdje gele den voor een kleine diploma tieke rel tussen Roemenië en de Verenigde Staten. Want juist op het moment dat Roe menië van de VS zijn status van meest begunstigde han delspartner zou terugkrijgen, werd in de Zuidroemcense stad Slobozia een buste van de Roemeense fascistische dictator maarschalk Ion Anto- nescu onthuld. Zijn handelsstatus heeft Roe menië ondanks alles terugge kregen, maar het beeld van Antonescu staat nog steeds op zijn plaats. Sterker nog, sinds die tijd zijn er her en der nog zeker acht andere beeltenissen van hem ont huid. Verder is de voormalige dictator in verschillende ste den met een straatnaam ver eerd en groeit de roep om re habilitatie van 's mans per soon. Antonescu werd in 1946 door de communisten ter dood veroordeeld en geëxe cuteerd. De roep om eerherstel komt van twee zijden. Aan de ene kant zijn er de oorlogsvetera nen uit de Tweede Wereld oorlog, verenigd in de Pro Maarschalk Ion Antonescu Li ga. Aan de andere kant zijn er de extreem-rechtse politici van de Groot-Roemenië Partij en de culturele organisatie Vatra Ronianeascu die hun eigen Maarschalk Ion Anto nescu Liga hebben opgericht. Het veteranenpleidooi voor rehabilitatie komt eerder voort uit naïviteit over het ware karakter van Antonescu dan uit een verlangen het fas cisme' in Roemenië te herstel len. Voor hen is Antonescu de man die het land tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft verdedigd tegen de I longaren en de Russen en die na de oorlog in een schijnproces door de communisten is ver moord. Voor de Groot-Roemenië Par tij. die wordt geleid door Cor- neliu Vadim Tudor, een voor malige hofdichter van de communistische dictator Ni- colae Ceausescu, ligt dat an ders. Tudor bouwt bewust voort op de geschiedverval sing over Antonescu. die al begon tijdens de laatste jaren van het communistische regi me en waaraan hij in die ja ren zelfheeft meegewerkt. Ceausescu was destijds op zoek naar historische feiten die het onafhankelijke, anti- Russische imago van Roeme nië in het buitenland verder konden onderbouwen. Anto nescu paste daar goed in. Een smetje op zijn blazoen was weliswaar zijn anti-semitis- me, maar dat werd wegge boend met de verontschuldi ging dat de dictator nooit had meegewerkt aan de deporta tie van Roemeense joden. De Groot-Roemenië Partij en Vatra Ronianeascu koesteren eigenaardige helden; Antone scu. Ceausescu en Vlad Te- pes, de man die in de 15de eeuw zo'n 40.000 Turken op palen liet spiezen en die in het Westen beter bekend werd als Graaf Dracula. Die voorkeur voor dictatoren is niet toevallig. Naast uitbrei ding van het Roemeense grondgebied staan de twee organisaties vooral de af schaffing van de democratie en de heroprichting van een autoritair geleide staat voor. Daarbij komt het uitstekend in hun kraam te pas dat de meeste Roemenen eigenlijk niets weten over Antonescu. Als mensen zich al realiseren dat de man een fascistische dictator was, verontschuldi gen ze zich met de woorden dat hij wel met Hitier moest samenwerken om Roemenië te redden. Zelfs in oppositie dagbladen als Romania Libe ra wordt hij afgeschilderd als nationale held en er zijn de laatste jaren stapels boeken verschenen waarin zijn mili taireen vaderlandslievende leiderschap worden bezon gen. Tegenwicht tegen de Antone scu-verering komt eigenlijk maar van een paar kanten. Van een enkele historicus, wiens stem in de algehele ver ering ongehoord blijft, van de joodse gemeenschap, en niet in de laatste plaats van de Roemeense president Ion llie- Die heeft Antonescu's regime openlijk veroordeeld tijdens een herdenkingsbijeenkomst voor de Holocaust. Hij heeft de dictator een oorlogsmisda diger genoemd en hij heeft de oprichting van een herden kingsmonument in de Roe meense hoofdstad Boekarest weten te voorkomen. Iliescu staat echter alleen in zijn mening. Zelfs in zijn ei gen partij, de Partij voor Soci aal-Democratie van Roeme nië, overheerst de overtuiging dat Antonescu een echte Roe held was.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7