Serviërs gaan door met beschietingen Gorazde Alle stoppen door bij Zjirinovski Buitenland Minister Ter Beek kan niet naar Srebrenica Tutsi-rebellen naderen gestaag hoofdstad Kigali Spanning tussen Rusland en Oekraïne loopt op Kissinger en Carrington moeten crisis in Zuid-Afrika bezweren •DINSDAG 12 APRIL 1994 Corrupte directeur geëxecuteerd Peking In China is gisteren de directeur van een elektronica- en machinebouwbedrijf geëxecuteerd nadat hij schuldig was be vonden aan omkoping en verduistering. De 39-jarige Shen Taifu zou ruim 700.000 gulden in eigen zak hebben gestoken. Li Xiaoshi, onderminister van wetenschappen en technologie, werd veroordeeld tot 20 jaar cel omdat hij geld van Shen zou hebben aangenomen. 'Bieb' Vatieaan op computer new york Computerfabrikant IBM gaat een systeem opzetten waardoor onderzoekers en leraren over de hele wereld elektro nisch toegang zullen krijgen tot de bibliotheek van het Vatieaan. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. Het bedrijf wil helpen bij het digitaal vastleggen van de boeken en kunstwerken van de bibliotheek in computers. Vijf doden bij helikopterongeluk cervinia Bij een helikopterongeluk aan de Italiaanse zijde van de Matterhorn zijn gisteren de piloot en vier passagiers omgeko men. Het toestel, dat de vier toeristen naar een skipiste zou brengen, verongelukte bij de landing, aldus de politie. Het onge luk gebeurde tijdens slecht weer. Vietnamezen vermoord in Slowakije Bratislava De Slowaakse politie is een onderzoek begonnen naar de dood van zes Vietnamezen, onder wie een acht maan den oude baby, die het afgelopen weekeinde in een opslagplaats werden gevonden. De groep moet vrijdag of zaterdag zijn dood geschoten, aldus de woordvoerder van de politie in Bratislava. Gezamenlijke oefening VS en Rusland moskou Russische en Amerikaanse troepen zullen in juli voor de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog gezamenlijke mili taire oefeningen houden op Russisch grondgebied. De oefenin gen, waaraan van elke kant zo'n 250 soldaten meedoen, zullen ongeveer een week duren en zijn bedoeld als voorbereiding op vredesoperaties onder VN-vlag. Baanwerkers door trein gegrepen Neurenberg» Een spoorwegongeluk nabij het Duitse Kitzingen heeft gistermorgen aan drie baanwerkers van de Duitse spoor wegen het leven gekost. Zij behoorden tot een werkploeg die op het station van Markt Einersheim door nog onbekende oorzaak werd gegrepen door een ICE-sneltrein van Kassei naar Mün- chen. Borsten fiscaal aftrekbaar Washington Een Amerikaanse danseres uit de staat Indiana heeft het van een belastingrechter gedaan gekregen dat ze haar borsten als bedrijfsgoed mag opvoeren. Daardoor mag ze fiscaal gunstige afschrijvingen voor borstimplantaten opvoeren. De rechter besliste dat de vrouw haar borsten alleen maar had laten vergroten om haar inkomen te verdubbelen. Paus stelt reis naar Libanon uit Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus ii heeft besloten zijn voor genomen bezoek aan Libanon voor onbepaalde tijd uit te stellen vanwege het recente geweld in dat land. Dat deelde het Vatieaan gisteren mee. Hoewel een datum voor de reis nooit bekend is gemaakt, werd aangenomen dat de reis eind volgende maand zou plaatshebben. Vietnam draagt resten MIA's over hanoi Vietnam heeft vandaag de overblijfselen van naar wordt aangenomen negen in de Vietnam-oorlog vermist geraakte Amerikaanse soldaten (MIA's) overgedragen aan de VS. Daar mee komt Hanoi tegemoet aan voorwaarden die de Amerikanen hebben gesteld aan het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen. Ondanks tweede actie van NAVO-vliegtuigen Minister Ter Beek (defensie) kan als gevolg van de NAVO- luchtacties bij Gorazde geen bezoek brengen aan de Neder landse VN-militairen in Srebrenica. De minister kreeg dat gis teren bij aankomst in de Kroatische havenstad Split te horen. Alle overgangen in Bosnië naar door Serviërs beheerst gebied, zijn voor VN-transportmiddelen geblokkeerd. De VN-Vredesmacht in Bosnië acht het uitgesloten dat de Bosnische Serviërs de Nederlandse bewindsman toestemming zullen geven in de belegerde moslim-eclave zijn opwachting te maken. Voorts spelen veiligheidsredenen een rol. Het was oor spronkelijk de bedoeling dat Ter Beek de komende dagen de Nederlandse VN-bases in Bosnië (Busovaca, Lukavac, Tuzla en Srebrenica) zou aandoen. Artsenteam verwacht 'berg ellende' Een demonstrant met een bordje waarop VN-secretaris-generaal Boutros Ghali en VN-commandant Rose worden vergeleken met nazi's loopt in Sarajevo te midden van Bosnische vluchtelingen uit Gorazde die juist hun steun betuigen aan de NAVO. foto epa sarajevo-washington Bosnische Serviërs hebben vanochtend de moslim-en clave Gorazde opnieuw onder vuur genomen. De VN-or- ganisatie voor de vluchtelingen UNHCR meldde dat ze ven mortiergranaten insloegen in het centrum van de stad in het oosten van Bosnië. Er wordt tevens met zware machinegeweren geschoten. Ook de Bosnische radio maakte melding van hevige gevechten tussen moslims en Serviërs aan de stadsrand. Daarbij zouden verscheide ne doden zijn gevallen. taal gesproken in de richting van de Verenigde Naties en de NAVO, maar tegelijkertijd laten weten over vrede in Bosnië te willen blijven onderhandelen. Karadzic liet zich bij verschil lende gelegenheden even strijd lustig als tegenstrijdig uit. Voor de Bosnische-Servische televisie wekte hij met uitspraken als 'Gorazde behoort ook de Ser viërs toe' en 'Gorazde is geen beveiligd gebied' de indruk de aanvallen op deze moslim-en clave niet te willen stoppen. An- Aanvankelijk hadden de Bosni sche Serviërs hun beschietingen op Gorazde gestaakt, nadat ze gisteren voor de tweede keer in twee dagen onder vuur waren genomen door NAVO-toestel- len. De VN-vredesmacht Un- profor in Bosnië heeft alleen be vestigd dat afgelopen nacht nog rond Gorazde is gevochten. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic heeft gister avond laat en vanmorgen harde derzijds zei hij na een gesprek met de Russische gezant Vitali Tsjoerkin: „We hebben Russi sche diplomatie en we zullen proberen de kloof tussen ons en de VN-vredesmacht te over bruggen". Kort daarvoor had Karadzic nog in een reactie op de nieuwe luchtaanvallen van de NAVO op Servische eenheden die Goraz de bestookten, gezegd niet meer te willen samenwerken met de vredesmacht Unprofor. Speciaal VN-gezant voor ex-Joe- goslavië Akashi en de Ameri kaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) waar schuwden de Bosnische Ser viërs voor verdere luchtaanval len, als zij Gorazde blijven be schieten. Karadzic sprak gisteren twee keer met Tsjoerkin en vandaag staat een gesprek op de agenda met Akashi en de Amerikaanse bemiddelaar Charles Redman. Ook volgt een nieuw gesprek met Tsjoerkin. die er in februari nog in slaagde een dreigend NAVO-bombardement op Ser vische stellingen rond Sarajevo af te wenden door de Serviërs over te halen hun belegering van de Bosnische hoofdstad op te heffen. Deze internationale diplomatie moet escalatie van het conflict met de Bosnische Serviërs voorkomen en de Ser viërs bewegen opnieuw met de moslims over vrede in Bosnië te gaan praten. Bosnisch-Servi sche troepen plaatsten gisteren bij Sarajevo mijnen voor de in gangen van drie locaties waar zware wapens zijn opgeslagen. De wapenopslagplaatsen in Vo- gosca. Radava en Blazuj staan onder toezicht van de blauw helmen. Of de Serviërs met het leggen van de mijnen op de NAVO-luchtaanvallen op hun doelen rond Gorazde wilden re ageren. is niet duidelijk. nairobiup1-/ VN-functionarissen zijn er gis teren niet in geslaagd een staakt-het-vuren tot stand te brengen tussen het Rwandese leger en de Tutsi-rebellen. Le den van de door Tutsi's gedo mineerde Rwanda Patriottisch Front (RPF) trekken steeds ver der op naar de hoofdstad Kigali. Waarnemers vrezen een tota le burgeroorlog als de 1.200 man versterkingen van de RPF, die van drie kanten oprukken, in de hoofdstad zijn gearriveerd. In de stad verbleven al zeshon derd soldaten van het RPF. Een Franse officier zei dat de Tutsi- rebellen inmiddels een Franse school waar westerlingen zich verzamelen om te worden geë vacueerd, op twee kilometer zijn genaderd. De evacuatie van de buiten landers is in volle gang. Een aantal van hen. onder wie Ne derlanders, heeft het land in middels verlaten. Sinds de on geregeldheden begonnen, zijn zes Belgische burgers en tien Belgische VN-militairen ge dood. In Kigali werd gisteren ook weer gevochten tussen leden van het RPF en het Rwuandese regeringsleger dat overwegend uit Hutu's bestaat. In de straten liggen honderden lijken en in de stad heerst totale chaos. Zondag kwamen zeker 27 men sen om toen een granaat in sloeg in een ziekenhuis. Radio Tanzania meldt dat ook in de drie noordelijke regio's van het land wordt gevochten. Meer dan duizend Rwandezen. overwegend Tutsi's, zijn inmid dels naar het naburige Zaïre ge vlucht, aldus het Internationale Rode Kruis. Enkele hoge Rwan dese regeringsfunctionarissen hebben hun toevlucht gezocht in de Franse ambassade. De on lusten in Kigali braken uil nadat de Rwandese president luvénal Habyarimana samen met zijn ambtgenoot uit Burundi. Cy- prien Ntaryamira, omkwam toen het vliegtuig waarin ze za ten werd neergehaald. De Rwandese ambassadeur in Parijs heeft om 'grootschalige hulp' verzocht voor zijn door oorlog getroffen landgenoten. De Europese Commissie heeft gisteren een miljoen gulden toegezegd. Het geld is bestemd voor de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen. Negen func tionarissen van de organisatie zijn in Rwanda actief. Het Inter nationale Rode Kruis heeft twaalf van haar veertien perso neelsleden geëvacueerd naar naburige landen. De Nederlandse chirurg Mick van Joost is een van de artsen die gisteravond is vertrokken naar Rwanda. Hij wordt terzijde gestaan door vier verpleegkun digen. onder wie de Nederland se 'Florence Nightingale', Corrie Baas. „Je komt daar in een berg el lende terecht. Maar de moeilijk ste taak voor ons is toch wel het schiften. We kunnen daar geen 24 uur per dag gaan opereren, dan zijn we zo opgebrand. Je moet economisch werken en dat betekent dat je hopeloze ge vallen overslaat en dat zijn moeilijke momenten", aldus Van Joost. Het team wordt overigens niet beschermd. „Dat zou onze onpartijdigheid in het geding kunnen brengen." De veiligheid van het team blijft voor het Ro de Kruis echter voorop staan. „Als ons leven gevaar loopt, worden we onmiddellijk terug gehaald." Sifi benoemd tot premier Algerije De Algerijnse president Liamine Zeroual heeft gisteren Mokdad Sifi benoemd tot nieuwe pre mier. Sifi volgt Redha Malek op, die gistermorgen zijn ontslag indiende. Het ontslag van Malek komt twee dagen nadat Algerije een hulpprogramma van het Inter^ nationale Monetaire Fonds (IMF) ter waarde van een mil jard dollar accepteerde (twee miljard gulden). Algerije zal daarvoor de gecentraliseerde economie moeten hervormen tot een liberalere marktgerichte Over de redenen voor het ontslag van Malek, die sinds september premier was, zijn geen verdere mededelingen ge daan. De 53-jarige Sifi was in het kabinet van Malek van openbare werken. Personeel Air France steunt reddingsplan parus hans gertsen correspondent De meerderheid van het perso neel van de noodlijdende lucht vaartmaatschappij Air France staat achter het reddingsplan van de nieuwe topman, Chris tian Blanc. Ruim 81 procent van de bijna 40.000 werknemers heeft via een bedrijfsreferen- dum 'ja' gezegd tegen een in grijpend saneringsplan. Het plan bestaat onder ande re uit het afstoten van 5.000 ba nen in de komende drie jaar, het bevriezen van alle salarissen tot 1997, het schrappen van on rendabele lijnen, het verkleinen van de vloot en het verlengen van de werktijd. De uitslag betekent een be langrijke overwinning voor Blanc, die eind vorig jaar Ber nard Attali opvolgde. De uitslag betekent tegelijkertijd een ge voelig gezichtsverlies voor de meeste bedrijfsvakbonden. Slechts zes van de veertien vak bonden die bij Air France actief zijn, zeiden enkele weken gele den 'ja' tegen het plan. STRAATSBURG CORRESPONDENT Als de Russische rechts-extre- mist Vladimir Zjirinovski zich gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Straatsburg door iets heeft onderscheiden, dan was het wel door bombar deren. Eerst met woorden: „Rusland moet als vergelding voor Gorazde NAVO-bases in Italië beschieten." Maar later ook in natura. Zjirinovski deed een greep naar de tulpebollen in de tuin van het Russische consulaat en wierp ze in op perste staat van woede over het hek naar een groepje joodse studenten dat hem 'fascist naar het cachot' toeriep. Al bij voorbaat was iedereen in verlegenheid gebracht door het feit dat Zjirinovski, leider van de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Rusland, tot de Rus sische parlementariërs zou be horen, die deze week een be zoek brengen aan de Raad van Europa. Frankrijk liet in Zji rinovski's paspoort aantekenen dat het uitgereikte visum alleen geldig was voor het vliegveld Roissy bij Parijs, het vliegveld van Straatsburg en de stad Straatsburg. Voor Zjirinovski was dat terstond het 'bewijs' dat Frankrijk geen democratie is. „Ze hebben me een visum ge geven; aisof ik smokkelwaar ben", zo foeterde hij bij aan komst. Maar niet alleen Frankrijk, ook de Russische delegatie zelf was zichtbaar ongelukkig. Ze kwa men naar Straatsburg met de vraag of de democratie en de eerbied voor de mensenrechten in Rusland al ver genoeg zijn om door het toelatingsexamen van de Raad van Europa heen te komen. De Raad rekent immers de bescherming van deze twee waarden tot zijn hoogste taak. Zjirinovski daarentegen kwam slechts om zijn afkeer van dit orgaan van 32 landen kenbaar te maken en maar meteen van alle internationale instellingen, inclusief de Verenigde Naties en de NAVO. „Als men steden in Servië bom bardeert, zullen er andere bom bardementen plaatshebben op sens'. Volgens het ministerie waren de drie officieren opge pakt omdat ze hadden toege staan dat een Russisch schip in de nacht van vrijdag op zater dag een schip met zeer kostbare hydrografische en radioappara tuur van Odessa naar Sevasto pol wilde terugvaren. Toen de Oekraïnse kustwacht het schip, dat volgens Kiev 'illegaal' de ha ven probeerde te verlaten, wilde tegenhouden, vroegen de Russi sche matrozen om versterking van in Odessa gelegerde eenhe den van de vloot. Het opperbevel van de vloot protesteerde gisteren tegen de Oekraïnse actie en sprak van een 'aanval van ongecontroleer de groepen bandieten'. Het conflict tussen Rusland en Oekraïne over de Zwarte-Zee- vloot is hoog opgelopen nadat Oekraïnse troepen gisteren en kele schepen van de vloot en een marinebasis in Odessa be zetten. Moskou heeft met ver geldingsmaatregelen gedreigd en stuurt een delegatie voor overleg naar Kiev. De bezette schepen en instal laties zijn inmiddels weer be vrijd, meldde de Russische tele visie gisteravond. Bij de actie werden drie Russische officie ren in de boeien geslagen. Een functionaris van het Oek raïnse ministerie van defensie noemt de Russische lezing van het incident 'volslagen non- Niemand weet meer hoe het kwam, maar bij Zjirinovski sloegen plots de stoppen door. Hij bekogelde de monstranten met uit de tuin gerukte tulpebollen. foto anp andere steden van Europa", verklaarde hij. Ditmaal niet als opwelling, omdat hem een TV- camera tegemoet was gekomen, maar officieel in de zitting van de Raad. „Het is Europa dat de twee wereldoorlogen is begon nen. Rusland heeft zich slechts verdedigd tegen een omsinge ling en zal dat blijven doen. De meerderheid van het Russische parlement wil noch de NAVO, noch de Raad van Europa. Men moet de NAVO opheffen." Rusland, zo zette Zjirinovski zijn tirade voort, heeft van Eu ropa niets te leren. Het was Eu ropa dat Rusland 'meer dan ze ventig jaar opzadelde met het virus van het communisme'. Europa moet maar eens boeten voor 'alle revoluties die het heeft uitgebroed'. Men vergete niet, aldus Zjirinovski, dat het nu Moskou is dat, na de wereld rijken van Rome en Constan- tinopel, de scepter zwaait. Europa vergist zich als het denkt dat 'uit de oude Sovjetu- staten' zijn geboren. „De Baltische staten zullen nooit onafhankelijk worden. Beweert daar iemand het tegen deel? Zjirinovski heeft zijn ant woord klaar: „Als u een wereld oorlog wilt, dan kunt u die krij gen." Trouwens, als Europa dan zo graag grenzen wil verleggen, 'waarom geeft Frankrijk dan El- zas-Lotharingen inclusief Straatsburg niet terug aan Duitsland'? Tevreden dat hij de wereld zijn waarheid had verteld, keerde Zjirinovski aan het eind van de middag naar het Russische con sulaat in Straatsburg terug. Het kleine groepje demonstranten dat hij daar aantrof, een bonte mengeling van communistische revolutionairen en joodse stu denten. bracht hem aanvanke lijk tot een schamper lachen. Spottend dirigeerde hij de 'Internationale' mee die werd gezongen en hij wilde de jonge- 'op wodka en dan- avonds in het consulaat. Maar opeens sloeg Zjirinovski's stemming om in ongecontro leerde, blinde emotie. Niemand kon naderhand zeggen waarom maar van het ene op het andere moment was Zjirinovski's ge weld niet meer verbaal maar fy siek. Terwijl lijfwachten hem be schaamd maar tevergeefs tot de orde trachtten te roepen, rukte Zjirinovski tulpebollen en ande re planten met aarde en al uit de tuin van het consulaat, klom tegen het hek op en wierp ze naar de demonstranten. Hij herhaalde zijn actie, spuugde over de ijzeren spijlen heen, om vervolgens weer lachend en achterom zwaaiend met zachte aandrang in het gebouw te ver dwijnen. Tot diep in de nacht vroegen de leden van de Raad van Europa zich in de restaurants en cafés van Straatsburg af waar deze man uiteindelijk terecht zal ko- 'Akkoord PLO maand vertraagd' vertraging van ruim een maand, omdat de organisatie de vredes besprekingen in de Egyptische hoofdstad Cairo vijf weken op schortte als gevolg van het bloedbad in Hebron. Een ak koord over Palestijns zelfbe stuur in Jericho en de Gaza- strook zou oorspronkelijk mor gen een feit moeten zijn. JERUZALEM Rtr-DPA-AFP Israël en de PLO zullen mogelijk pas half mei een akkoord berei ken over de terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gaza- strook en het gebied rond Jeri cho. Dat voorspelt de Israëli sche premier Rabin. Volgens de premier is de PLO zelf verantwoordelijk voor de Clintons betalen alsnog belasting WASHINGTON De Amerikaanse president Bill Clinton en zijn echtge note Hillary hebben giste ren bijna 7.000 gulden aan belastingen en rente be taald. Medewerkers van het presidentiële paar hadden geconstateerd dat Hillary in 1980 had verzuimd een be drag van bijna 3.000 gulden aan beurswinsten op te ge ven bij de belastingdienst. „De Clintons weten niet hoe de fout is ontstaan, maar accepteren hun ver antwoordelijkheid", zei Da- yid Kendall, de advocaat van de Clintons. Als gevolg van de rente ontvangt de fiscus een bedrag dat ruim twee keer zo groot is als de winst die destijds niet is op gegeven. De president en zijn vtouvv hebben geen boete betaald 'omdat we menen dat dat niet aan de orde is", aldus Kendall. Dc kwestie was eigenlijk ver jaard. Volgens Kendall is het niet uitzonderlijk dat een president achterstallige be lasting moet betalen. Ri chard Nixon, George Bush en Ronald Reagan gingen Clinton daarin voor. JOHANNESBURG P v NUUSENBURG correspondent Een team van acht internationale bemiddelaars zal proberen de politieke crisis tussen het ANC en de Zulu-partij Inkatha op te lossen. De groep, on der leiding van de Amerikaanse oud-minister Kis singer (buitenlandse zaken) en de voormalige NAVO-secretaris-generaal lord Carrington zal zich vooral buigen over de vraag of de negen pro vincies van het 'nieuwe Zuid-Afrika' wel voldoen de autonomie krijgen. Het ANC en Inkatha besloten vorige maand de hulp van buitenlandse staatslieden in te roepen, nadat hun onderhandelingen in het slop waren geraakt. Zij konden het tot gistermiddag niet eens worden over de opdracht aan de bemiddelaars. De bemiddeling moet voorkomen dat dc ver kiezingen in de provincie KwaZulu/ Natal in een bloedbad ontaarden. De kans dat de bemidde laars de impasse kunnen doorbreken, wordt niet groot geacht. Voordat zij aan de ingewikkelde po litieke en staatsrechterlijke problemen kunnen beginnen, moet eerst het conflict over de verkie zingsdatum uit de weg worden geruimd. Inkatha. dat de eerste democratische verkiezin gen bovcot. eist uitstel tot de resultaten van de bemiddeling bekend zijn. I let ANC en de regering weigeren echter aan die datum te tornen. Zij vre zen een explosie van geweld wanneer de verkie zingen worden uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5