Haat doet Rwanda langzaam leegbloeden Gratis spijkerbroeken en geld toe voor de daklozen Feiten &Meningen Brinkman en de katholieke maffia Rwandese rebellen tussen de gorilla's DINSDAG 12 APRIL 1994 152 Het CDA is boos en slaat in blinde woede om zich heen. Of is het blinde paniek? Voor de snorrende camera's reppen toppers on der de christendemocraten van een 'actie beschadiging lijsttrekker' en van een 'schandelijke hetze' tegen hun voorganger Elco B. Maar wie flikt Brinkman dit kunstje eigenlijk? Wie is er gebaat bij zijn val? In eerste instantie ben ik geneigd te kij ken naar de politieke tegenstanders PvdA. WD en D66. Voor hen kan het CDA niet ge noeg in de vernieling raken, ook al zullen ze straks stuk voor stuk weer bij Brinkman in het gevlei proberen te komen, omdat in Ne derland een kabinet zonder de confessione len niet tot de mogelijkheden behoort. Maar als een van de drie andere 'grote' partijen achter de hetze zit, waarom is dan gekozen voor de KRO als slagwapen? Als er buiten de politiek een podium is waarop Nederland de verzuiling tot in lengte van dagen laat voortduren, dan is het wel het omroepbestel. Kwam de aanval van de PvdA, dan zou hij zijn gelanceerd via de VARA, was de WD op oorlogspad, dan zou de TROS de weg hebben gewezen, was D66 de kwade genius, dan was dat in een uit zending van Veronica gebleken. Maar de KRO is onmiskenbaar paaps; bij uitstek het speelgoedtreintje van het CDA, dat wil zeggen: van de katholieke bloed groep! Het is in Hilversum een publiek heim dat voorzitter Braks de Katholieke Ra dio Omroep naar hartelust voor het CDA karretje spant. Niet toevallig is boer Brak? die in september 1990 als minister struikel de over de visfraude, ook de belangrijkste opsteller van het CDA-verkiezingsprogram- Ik erken het eerlijk: het blijft speculeren zonder hard bewijs, maar daarvoor is dit hoekje van de krant gelukkig de juiste plek. Stel nu dat de katholieke bloedgroep de aanval op Brinkman heeft geopend. Rede nen genoeg. De voormalige KVP'ers waren nooit zo gecharmeerd van Elco Brinkman, in hun ogen immers een gereformeerde stijve hark. De 'kroonprins van Lubbers' deed bovendien weinig om te verhinderen dat Braks door de PvdA politiek om zeep werd geholpen: het zoenoffer aan de coali tiepartner was meer waard dan bescher mingvan de 'eigen' minister. En dan zijn er de ontluisterende opinie peilingen, die de CDA-top in grote verwar ring hebben gebracht. Wat te doen om de vrije val te stoppen? Van lijsttrekker veran deren is niet meer mogelijk, maar het op wekken van de (heilige) geest van Lubbers kan wonderen doen. De premier, die zich heeft ontpopt als een vader die binnenkort de leiding van de zaak overdraagt aan zijn nog wat onhandige zoon, moet natuurlijk wel worden overgehaald in te grijpen. Het is hoog spel, maar de katholieken we ten van wanten. Bovendien is er altijd een vluchtweg: bezwijkt Brinkman onder de druk, dan is er altijd nog de nummer twee op de lijst, staatssecretaris Yvonne van Rooy, van goed-katholieke komaf. Maar weet Brinkman zijn nu gekozen rol van slachtoffer goed uit te spelen, dan zal hem dat op 3 mei geen windeieren leggen. Daar mee pakt de hetze hoe dan ook in het voor deel uit van het CDA. Ze zijn gewiekst, die katholieken. Ik kan het weten, want ik ben misdienaar geweest. ONNO HAVERMANS „Overal liggen dode lichamen. Mensen met doorgesneden kelen in plassen van bloed. De lijken lucht is niet te harden". Maandagmiddag 3 uur. Terwijl vanuit delen van de Rwandese hoofdstad Kigali geweerschoten en exploderende artillerie- en mortiergranaten te horen zijn, vertelt de Maastrichtse missionaris Gadet van de Witte Paters via de telefoon vanuit zijn pastorie in het cen trum van Kigali wat hij de afgelopen dagen heeft gezien en gehoord. Een plunderaar neemt het bedframe weg uit een huis De toestand is op dat moment nog erg onduidelijk en hij heeft nog niet besloten te blijven of het voor beeld van honderden andere buitenlanders te vol gen en het land te verlaten. „Ik wil nog even af wachten of het wat kalmer wordt of dat er juist meer rotzooi komt. In dat laatste geval neem ik geen risico's en vertrek ik". Uit zijn reactie valt op te maken dat dat laatste niet van harte zal gaan. Gadet werkt al 38 jaar in Rwanda. „Ondanks eerdere gewelddadigheden ben ik altijd gebleven. Maar de situatie is nu anders. De gevechten en moordpartijen zijn veel heviger. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen mili tairen of burgers. Iedereen wordt gewoon neerge- maaid. Huizen worden geplunderd en in brand ge stoken. Veel getroffen burgers zijn Tutsi's maar ook onder de Hutu's vallen slachtoffers. In onze kerk zitten nu 230 vluchtelingen van beide stammen". Veel van de slachtpartijen worden volgens Gadet aangericht door met kapmessen uitgeruste jonge ren. „Zij behoren tot de jeugdafdeling van de rege ringspartij. Een soort 'Hitler-jugend'. Ze opereren met militaire bescherming en doden alles wat op hun weg komt. Wie kan daar een eind aan maken? de bewoners zijn afgemaakt. De nieuwe regering komt iedere dag via de radio met richtlijnen en bevelen om haar macht te vesti gen en orde en gezag te herstellen. Maar zolang men het leger niet in de hand heeft, lukt dat nooit". VERRASSING Hoewel pater Gadet heel wat meegemaakt heeft in Rwanda, kwamen de gewelddadige gebeurtenissen direkt na het vliegtuigongeluk van vorige week (waarbij president Habyarimana samen met zijn Burundese collega omkwam) ook voor hem als een complete verrassing. „Het ging allemaal zo snel. Binnen een paar uur kwam er zo'n overweldigende gewelddadige reactie, dat niemand dat had kunnen voorzien". Plotseling lijkt het alsof Hutu's en Tutsi's elkaar vre selijk haten en om die reden nu hun kansen grijpen om elkaar af te slachten, maar volgens de Maast richtse pater is dat een verkeerd beeld. De huidige gruweldaden worden veeleer veroorzaakt door een machtstrijd dan door etnische tegenstellingen. „Het zijn de politici die met hun partijgeest de haat aanwakkeren omdat ze hun macht niet willen kwijtraken. Een paar herrieschoppers beginnen daarom op leden van 'n andere stam te schieten. Normaal gesproken haten beide groepen elkaar he lemaal niet. In het dagelijks leven zijn ze vrienden, werken en drinken ze samen. Ook nu nog zijn er Hutu's die hun Tutsi-vrienden proberen te be schermen, met alle risico's vandien". Hoe het leger en andere benden de leden van een bepaalde stam er steeds uitpikken, is ook voor Ga det moeilijk te verklaren. „Voor buitenlanders is het erg moeilijk de stammen uit elkaar te houden. Je kunt zeggen dat Tutsi's over het algemeen lang zijn en Hutu's veel kleiner, maar omgekeerd komt ook voor. En veel mensen zijn gemengd. De mensen zelf zien aan bepaalde trekken wel precies aan el kaar waartoe ze behoren. Wij plakken echter nie mand een etiket op en beschouwen iedereen als Ruandees. Het zou dit land heel erg ten goede ko men als alle inwoners dat ook zouden doen." NAIROBI-KIGALI In het noorden van Rwanda ligt het met dicht oerwoud begroeide Virungu-gebergte. In deze 'Mountains of the Moon' wonen de wereldwijd bekende berggoriila's. Vanuit ditzelfde gebied ope reren ook al jaren de rebel len van het Rwandees Pa triottisch Front. Het gebied is strategisch van groot belang voor de rebellen. Ze kunnen zich er gemakke lijk schuil houden en het Rwandese leger met verras singsaanvallen bestoken. Voor de gorilla's zijn deze ak- ties echter desastreus. Zij worden opgejaagd door de rebellen en hun aanhouden de vuren. Diverse groepen apen hebben hun natuurlijke omgeving reeds verlaten. De vele toeristen die hen jaarlijks opzochten, blijven nu ook weg. Het was voor de RPF-rebellen bittere noodzaak om zich be gin 1991 in de moeilijk door- dringbare bergen te ver schansen. Hun in oktober 1990 begonnen aanval op het Rwandese nationale leger liep uit op een debacle. De rebel len besloten zich daarom op te splitsen in groepen van zo'n 100 man, die vooral 's nachts op steeds weer andere plaatsen konden toeslaan. De guerrilla-campagne was een succes. Rwandese soldaten werden gedood, verloren hun wapens en raakten gedemo raliseerd. Dat het voeren van een guer rilla de opstandelingen veel beter afging dan een conven tionele oorlog, was niet ver wonderlijk. De RPF-leiders hadden hiermee eerder erva ring opgedaan in buurland Uganda, waar ze vijfjaar lang zij aan zij hadden gestreden met voormalig rebellenleider en nu president You- weri Museveni. Het was dan ook in Uganda dat het RPF werd opgericht en plannen werden gesmeed om een ge wapende opstand in Rwanda Veel van de in het verleden naar Uganda gevluchte Tut- si's waren in de loop der tijd in Museveni's Nationale Ver- zets Leger (NRA) terechtgeko men en het was medio 1990 dat een aantal hooggeplaatste Tutsi-officieren de tijd rijp vond voor een inval. Onder de initiatiefnemers en latere RPF-commandanten bevonden zich de veiligheids chef van het Ugandese leger, hoofden van de militaire poli tie en de commandant van de medische militaire dienst. Enkele dagen voor de invasie van hun vaderland verdwe nen zij met honderden Tutsi- soldaten, wapens en ammu nitie van hun posten en sta ken op 1 oktober de grens over. Regering en leger leken over rompeld, al was president Habyarimana geruime tijd daarvoor al ingelicht over de invasieplannen. Gezien die informatie en de posities van de leiders binnen het Ugan dese leger, klonk ook Muse veni's Verklaring dat hij van niks wist en nergens bij be trokken was, op z'n zachtst gezegd, ongeloofwaardig. Na de invasie waarschuwde Museveni de RPF-rebellen dat als ze nog ooit naar Oe- ganda zouden terugkeren, als deserteurs terecht gesteld zouden worden. De belangrijkste doelstelling van het RPF was en is de 'be vrijding' van de stelselmatig onderdrukte en achtergestel de Tutsi-stam in Rwanda. Het overgrote deel van de bewe ging bestaat uit Tutsi's die lang geleden hun vaderland ontvluchtten om te ontko men aan wraakakties en mas saslachtingen van de door Hutu's gedomineerde rege ring en strijdkrachten. Het RPF eiste bovendien dat de honderdduizenden Tutsi- vluchtelingen naar hun va derland zouden moeten te rugkeren. Dat is nogal onrea listisch omdat in het reeds overvolle Rwanda nauwelijks plaats is voor 'nieuwkomers'. De strijd was volgens het RPF vooral bedoeld om de aan dacht te vestigen op het lot van de onderdrukte Tutsi's en 'niet om meteen richting Kigali op te rukken en de re gering aldaar ten val te bren gen', verklaarde RPF-com- mandant Paul Kagame des tijds. Kagame geldt thans als de be langrijkste leider van de be weging. Hij is lid van de ko ninklijke familie van de Tut si's en was jarenlang hoofd van de militaire inlichtingen dienst in Uganda, waar hij het grootste deel van z'n le ven heeft gewoond. Kagame is ervan overtuigd dat zijn be weging veel aanzien geniet onder zowel de vluchtelingen als Tutsi's in Rwanda zelf en dat hij daarom binnen de kortste keren 100.000 vrijwil lige strijders op de been kan brengen. De werkelijkheid is minder rooskleurig. Waarnemers zijn weliswaar van mening dat het RPF onder beide stammen aan populariteit heeft gewon nen vanwege de bloedige ver geldingen die het regeringsle ger steeds uitvoerde na guer rilla-acties, maar wijzen tege lijkertijd op de ronselaars van het RPF. Nadat nogal wat van hun leiders waren gedood of gevangen genomen, werden studenten, winkeliers, school kinderen en andere burgers met valse beloftes binnenge lokt of gedwongen de wapens op te nemen. Een internationale mensen rechtencommissie die vorig jaar in Rwanda was, stuitte (naast vele door de regering uitgevoerde gruweldaden) op meer wandaden van het RPF. „We hebben bewijzen van standrechtelijke executies, om onduidelijke reden aan burgers toegebrachte ver wondingen, het verjagen van mensen uit hun huizen en het plunderen en vernietigen van goederen. In een zieken huis bleken patiënten te zijn vermoord door RPF-solda- ten". Vooral die laatste beschuldi ging is opmerkelijk, omdat nu opnieuw melding wordt ge maakt van slachtpartijen on der ziekenhuispatiënten, maar nu door het door Hu tu's gedomineerde regerings leger. Mocht het RPF er de komende dagen in slagen Kigali en de regering over te nemen, dan betekent dat dus nog allerminst dat de 'bevrij ding' van het Rwandese volk nabij is. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT TOM JANSSEN Good Company ziet markt voor 'sociaal ondernemen Waarom zou je als bedrijfje monstervoor- raad aan een opkoper meegeven als je er ook zieke kinderen blij mee kunt maken? Met dit soort vragen klopt het adviesbureau Good Company bij bedrijven aan. Sociaal gedrag is eigentijds en het levert zelfs winst op, luidt de boodschap waarmee dit advies bureau de boer op gaat. Een groothandel in huishoudelijke artikelen geeft na tussenkomst van Good Company zijn monsters nu aan de Stichting Help Roemenië Nu. Dat bleek het personeel zo goed te bevallen dat inmiddels is besloten een compleet Roemeens kinderziekenhuis met 64 bedjes te adopteren. De actie is het eerste succes van Good Company, geves tigd in het Noordhollandse Huizen. Suzan ne Wolff, Wietske Broersma en Eleonoor Hintzen vertrokken eind vorig jaar bij The BodyShop om via hun nieuwe adviesbu reau hun éigen bijdrage aan sociale betrok kenheid van bedrijven te leveren. Volgens Wolff snijdt het mes aan twee kan ten: „De maatschappij is gebaat bij dit soort acties en het personeel van de deelnemen de bedrijven raakt sociaal betrokken en be ter gemotiveerd. Dat laatste leidt op zijn beurt tot verbetering van de werksfeer." „Veel bedrijven hebben wel de drang om meer voor de omgeving te doen, maar vaak ontbreken de kennis en contacten.", legt Wolff uit. „Daarom helpen wij ze op weg." 'Ethisch' ondernemen lijkt terrein te win nen. Steeds meer bedrijven storten zich op het milieu en de liefdadigheid. Spijkerbroe kenfabrikant Perry Ellis bijvoorbeeld deelt op straat tweedehands jeans uit aan daklo zen en doet er een dollar uit eigen zak bij. De Zweedse producent van Zwaluwlucifers plant voor iedere omgehakte boom een nieuwe. Hamburgerketen McDonalds heeft zijn Ronald McDonaldhuis voor ouders van langdurig zieke kinderen. Voorbeelden van 'sociale marketing' te over. De Libris-boekhandels steken geld in het World Tree Fund om het regenwoud van de ondergang te redden. Mexx Neder land schenkt kleding aan Bosnische vluch telingen en The Body Shop heeft een naam opgebouwd met zijn strijd tegen dierproe ven in de cosmetica-industrie. Bij The Body Shop leerden ze dat bezorgd heid om mens en milieu en commercie el kaar niet hoeven uit te sluiten. „Consumen ten zijn geïnteresseerd in de werkwijze van bedrijven en willen met schone handen ko pen", zegt Wolff. „Veel ondernemingen staan daar achter en willen ook aan de con sumentenwensen tegemoetkomen, maar weten niet hoe." Good Company heeft het gat in de markt ontdekt en is het eerste Ne derlandse bureau dat 'maatschappelijk be trokken ondernemen' begeleidt. Voorwaarde om met bedrijven in zee te gaan is dat de directie er achter staat en het personeel motiveert om zelf ideeën aan te dragen. Het mag ondernemingen niet al leen gaan om verfraaiing van hun imago. Wolff: „Van bedrijven die ons benaderen, lezert we de jaarverslagen na om vast te stellen of ze zich al eerder hebben ingezet voor goede doelen. Natuurlijk is de echt heid van goede bedoelingen moeilijk vast te stellen, maar daar ontwikkel je een gevoel voor." Good Company geeft de voorkeur aan structurele hulp boven eenmalige do naties omdat 'het positieve effect dan blijft bestaan.' Over de bemiddelingskosten van Good Company laten de partners niets los. „We zijn geen vrijwilligers", zeggen ze, „Maar de toegevoegde waarde van ons werk bijt de commercie niet." Liever beklemtonen de vrouwen dat 'het streven naar maatschap pelijke betrokkenheid een noodzaak is'. Er hebben zich inmiddels al vier klanten aan gediend. „Het balletje rolt", aldus Wolff. DEN HAAG INGRID BRAMA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2