Amsterdamse politiek dekt politietop II 'PvdA neemt rol van CDA over' Rotterdam en Rijk ondertekenen bouwplannen regio Rijnmond Randstad Elbe-wrak geeft weer kostbaarheden prijs Vlamingen gaan vliegen op lijndienst Rotterdam-Londen Ministers houden vast aan geluidsnormen poppodia Milieubeweging: uitbreiding Schiphol moet heikel punt zijn in de formatie Verschuiving van de macht Winst Verlies DINSDAG 12 APRIL 1994 Waarschuwing voor mijnen katwuk» De politie waarschuwt strandgangers dat een vat met negentig mijnen ergens op de Nederlandse kust kan zijn aange spoeld. Dit vat is met vijf andere vaten van een schip gevallen dat in de Londens Thames lag. Vijf vaten zijn inmiddels gevon den, maar het laatste vat kan via de Noordzee ergens op de Ne derlandse kust aanspoelen. De kans daarop wordt overigens ge ring geacht. Perschef Fokker van Mercedes-Benz Amsterdam Romboud Klinkert wordt de nieuwe perschef van Fokker. Klinkert is afkomstig van Mercedes-Benz in Utrecht. Daar was hij verantwoordelijk voor de pr. Klinkert rapporteert rechtstreeks aan de nieuwe bestuursvoorzitter van Fokker, Ben van Schaik. Ook hij is van Mercedes, een dochtermaatschappij van Daimler-Benz, afkomstig. Met de benoeming van de Neder lander Klinkert tot hoofd 'corporate communications' krijgt DA- SA steeds meer vat op de dagelijkse leiding bij Fokker. Sinds het vertrek van topman Erik-Jan Nederkoorn is naast Van Schaik ook de Duitser Volk in de raad van bestuur benoemd. PvdA: 'Eenzijdige aanval' De meerderheid van de gemeenteraad in Amsterdam vindt dat de politieleiding in die stad niet hoeft op te stappen naar aanleiding van de affaire rond het Interre gionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht. In een toelichting op de gebeurtenissen voor de raadscom missie Algemene Zaken zei korpschef Nordholt gisteren dat hij bij minister Van Thijn (binnenlandse zaken) een aanvullende verklaring zal afleggen op het rapport van de commissie-Wierenga. amsterdam gpd Enkele fracties zeiden dat het rapport-Wierenga te veel de zwartepiet bij Amsterdam legt. De PvdA sprak van een „eenzijdige aanval op de Am sterdamse politie en justitie". Zo bleef bijvoorbeeld de door de Utrechtse korpschef Wiarda herhaalde malen geuite verden- Amerika houdt HoekLoos op streek rotterdam gpd Het scheepswrak van de s.s. El be, de legendarische Duitse oceaanstomer die in 1895 bij een aanvaring op de Noordzee met nagenoeg man en muis verging, blijft tal van kostbaar heden prijsgeven. Leden van de Scheveningse duikvereniging 'Sirene' die het langgezochte wrak vorig jaar op ruim veertig mijl uit de kust van IJmuiden lokaliseerden, hebben recent nieuwe, belangwekkende vondsten gedaan. Uit de resten van de 127 me ter lange Schnelldampfer - vol gens toenmalige maatstaven een drijvend paleis - haalden de duikers een bijzondere partij beelden van Rudelstadt-porse- lein, rijkversierde kaarsenstan daards en olielampen. Eerder werden al zilveren serviezen, veel Weimar-porselein en wij nen geborgen. Vrijwel alle kost bare vondsten waaronder ook de meest recente, worden vanaf zaterdag tentoongesteld in Mu seum Scheveningen. De komende maanden hopen de Scheveningse duikers de postkamer van de Elbe met in begrip van de kluis en de mee gevoerde post, waaronder meer dan tweeduizend aangetekende stukken met waardepapieren, edelstenen en geld, op te spo ren. Bij onderwateronderzoek is gebleken dat de postkamer let terlijk bedolven is onder de enorme, zeven meter hoge stoommachines die de Elbe destijds in staat stelden de At lantische oversteek in acht da gen te volbrengen. Bij de scheepsramp, die zich in volstrekte duisternis en bij negentien graden onder nul vol trok, kwamen 340 passagiers, voornamelijk berooide landver huizers, om het leven. Twintig passagiers en bemannningsle- den werden gered in de enige reddingboot die van de Elbe kon loskomen. De Nederlandse overheid kan geen rechten doen gelden omdat het wrak, dat nog in een redelijke staat verkeert, buiten de Nederlandse territo riale wateren ligt. amsterdam/schiedam gpd HoekLoos (gassen, medische disposables en apparatuur) ver wacht dat de economische te ruggang van 1993 ook dit jaar nog in haar marktgebieden merkbaar zal zijn. Daarom gaat het bedrijf ervan uit dat de om zet en de winst in Nederland en in België nog licht zullen dalen. Dat wordt waarschijnlijk weer goedgemaakt door de activitei ten in de Verenigde Staten. De Amerikaanse tak Holox was vo rig jaar al goed voor 22 procent van de concernomzet. Het afgelopen boekjaar was volgens HoekLoos ondanks het teleurstellende economisch kli- den haag gpd rotterdam gpd Met een tot 'City of Rotterdam' gedoopte Fokker-50 is de Vlaamse Luchttransport Maatschappij (VLM) gisteren van start gegaan met een lijndienst tussen Rotterdam en London City Airport. Vier keer per dag zal het toestel retourvluchten uitvoeren, waarbij de passa giers op twee van de vluchten kunnen doorvliegen naar Liverpool. De VLM zet de lijndienst voort die de Rotterdamse luchtvaart maatschappij Flexair vanwege een faillissement moest stopzetten. Rijnmond Air Services (RAS) en BAC Aviation Consultancy, die het failliete Flexair van de curator hadden gekocht voor een herstart, hebben hun plannen door de komst van de Vlamingen in de koel kast gezet. van het lawaai. Van Vrom of WVC is daarbij geen advies of bemiddeling te verwachten, dat is een verantwoordelijkheid van de gemeenten, aldus de be windslieden. Wel is een inci dentele bijdrage aan een fonds voor specifieke landelijke pro bleemgevallen 'niet onbe spreekbaar'. Volgens Alders en d'Ancona is er overigens geen sprake van verscherpte geluidnormen, zoals de betrokken instanties stellen, maar van een grotere nadruk op de controle van al bestaande regels. De normen zijn al in 1973 ingesteld na ad vies van de Gezondheidsraad en na onderzoek door TNO. Daar kwam uit dat overlast door dis co's en dergelijke in de buurt van woningen zeer hinderlijk wordt gevonden, erger dan ge luidhinder door bedrijven, fa brieken of bromfietsen. Minister Alders van Milieu en d'Ancona van WVC zijn niet van plan de geluidsnormen voor poppodia aan te passen. De overlast van disco's en dergelij ke in woonwijken is daarvoor te ernstig. De bewindslieden delen de zorg van de Stichting Pop muziek Nederland en de Kun stenbond FNV dat de onlangs verscherpte controle op geluid hinder van muzieklokalen kan leiden tot opheffing van pop centra. Maar enige spanning tussen cultuur, economie en milieu is onvermijdelijk, ant woorden ze op viagen van het PvdA-kamerlid Valk hierover. Oplossingen voor problemen zullen moeten worden gezocht in technische aanpassingen of verplaatsing van de muzieklo kalen naar plekken waar men sen minder last zullen hebben De ingrijpende uitbreidingsplannen van de luchthaven Schiphol en de rol van de regio nale vliegvelden moeten een belangrijke rol spelen tijdens de komende kabinetsforma tie. Met die inzet poogt de Nederlandse milieubeweging de politieke partijen in de komende weken over te halen zich in rust te bezinnen op de toekomst van het Neder landse luchtverkeer. Met een intussen inge zette hardnekkige lobby willen milieugroe pen voorkomen dat een nieuw kabinet en parlement te snel kiezen voor alleen econo mische belangen. „De partijprogramma's zijn weliswaar vaag, maar duidelijk is dat de grote partijen van mening verschillen. Uit het regeerak koord moet in ieder geval blijken dat de groei van Schiphol een genuanceerd nader onderzoek behoeft", aldus A. van den Big- gelaar van de Stichting Natuur en Milieu. Over de toekomst van Schiphol is Groen Links in elk geval het duidelijkst: géén uit breiding. Volgens deze partij moeten zelfs vluchten in Europa binnen een afstand van 300 kilometer worden verboden. De huidige coalitiepartners CDA en PvdA zijn minder uitgesproken en gaan onder voorwaarden akkoord met de uitbouw van Schiphol. De PvdA wil eerst zekerheid over de te ver wachten groei van het luchtvaartverkeer. De komst van de hoge-snelheidslijn kan een einde maken aan het grootste deel van het Europees luchtverkeer, aldus de PvdA. Het CDA meent dat Schiphol snel een vijfde baan moet krijgen. Het wil echter een aantal taken vair Schiphol (chartervluchten) king als zou bij de Amsterdamse politie corruptie heersen, vol gens de PvdA te zeer onbespro ken. Tijdelijk burgemeester De Grave van Amsterdam sprak ook van „enige elementen van eenzijdigheid" in het Wierenga- rapport. Volgens hem zullen de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn echter ook met de Utrechtse hoofdpersonen in de IRT-affaire gesprekken voeren. Nordholt spreekt waarschijn lijk maandag met Van Thijn. De minister heeft hem duidelijk ge maakt dat het louter 'een ge sprek' en geen 'functionerings gesprek' betreft. De hoofdcom juist overdragen aan regionale luchthavens, bijvoorbeeld aan Lelystad. In tegenstelling tot de PvdA ziet het CDA een grotere rol weggelegd voor de regionale luchthavens. D66 meent dat uitbreiding van Schiphol gepaard moet gaan met zeer strenge milieu-eisen. Als daaraan niet kan worden voldaan, is de groei van Schiphol tot main- port op de huidige locatie uit den boze. De WD zwijgt in het verkiezingsprogramma en een aanvullende nota over de toekomst van Schiphol. De Europese luchtvaartmaatschappijen verwachten een toename van 5 procent per jaar in het aantal vliegtuigpassagiers. Daar van wil Schiphol een graantje meepikken door te groeien van 22 miljoen passagiers nu naar 40 miljoen reizigers in 2015. missaris erkende gisteren mede namens zijn commissaris Van Riessen enkele fouten die hen in het rapport van de commis sie-Wierenga worden aangew reven. Maar hij zei tevens het niet eens te zijn met de kritiek op zijn recherchechef Van Kas tel, als zou deze een onvolledig en onjuist rapport over een on toelaatbare opsporingsmethode hebben geschreven. „Van Kastel handelde op de juiste wijze. Hij had de moed in het kader van de integriteit van het strafpro ces onderzoek te doen." Nord holt zei het aangekondigde par lementair onderzoek naar de opsporingsmethoden van de politie toe te juichen. De hoofdcommissaris had ook kritiek op het feit dat de commissie-Wierenga de wijze van infiltreren in het zogeheten 'Delta-onderzoek' van het IRT heeft goedgekeurd. Nordholt keurt deze infiltratiemethode af. Nordholt zei verder dat hij of anderen binnen de Amsterdam se politie niet naar de opheffing van het IRT hebben toegewerkt, zoals het rapport concludeerde. Alleen de vertegenwoordigers van D66 („iedereen erkent fou ten, heeft excuses, maar conse quenties worden niet getrok ken") en Groen Amsterdam in de hoofdstedelijke gemeente raad vinden dat Nordholt en Van Riessen moeten opstappen. Groen Links wil eerst extra in formatie. De hoofdstedelijke PvdA ziet niet in waarom poli tie- of justitie-ambtenaren wèl weg zouden moeten als de ver antwoordelijke ministers (Van Thijn en Hirsch Ballin) mogen blijven. De WD-vertegenwoor- digster maakte gewag van haar „neiging de hoofdcommissaris van Amsterdam in bescherming te nemen tegen een door de Tweede Kamer georganiseerde anti-Amsterdamcampagne". maat nog gunstig. De omzet groeide met 24,2 procent naar 502,8 miljoen gulden dankzij overnames (met name Indus trial Welding Tool Suppllies in de VS) en de hogere dollarkoers. De nettowinst steeg met 11,7 procent naar 41,9 miljoen gul den. Door de uitbreiding van het aandelenkapitaal in 1992 bleef de winst per aandeel ech ter vrijwel onveranderd op 6,34. Voorgesteld wordt dan ook een onveranderd dividend van 2,35. Het aantal medewerkers bij HoekLoos daalde vorig jaar met bijna honderd naar 1411 op 31 december. OUD (1990) Wethouders Raadsleden NIEUW (1994) De verdeling van de raadszetels en de wet houdersplaatsen in de regio Leiden en de Bollenstreek. Bij de weergave van de ver deling van de wethouderszetels (oud en nieuw) is de gemeente Katwijk buiten be schouwing gelaten. De onderhandelingen over een nieuw college waren nog niet af gerond toen deze gegevens werden verza meld. Katwijk telt nu vier wethouders, twee CDA, een D66 en een SGP. Vanmor gen werd duidelijk dat het CDA ook hier een plaats inlevert, in dit geval ten gunste van de RPF. De andere plaatsen zouden opnieuw bezet worden door D66, en SGP. Wel meegeteld bij de verdeling van de wethouderszetels zijn Alkemade, Alphen, Hillegom, Jacobswoude, Leiden, leider dorp, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnwoude, Sassen- heim, Ter Aar, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. De 21 onderzochte gemeen ten zijn samen goed voor 391 raadszetels. Hoogleraar bestuurskunde Toonen onderzoekt verschuivingen leiden rudolf kleun vervolg voorpagina De Leidse hoogleraar bestuurs kunde Th. Toonen meent dat de PvdA op plaatselijk niveau voor de andere partijen steeds vaker een onvermijdelijke partner is. Dat is volgens hem ook de ver klaring dat die partij in de regio Leiden, na het verlies bij de ver kiezingen in tegenstelling tot het CDA niet ook ook nog eens een groot aantal wethoudersze tels heeft ingeleverd. „In zekere zin neemt de PvdA de rol van het CDA als partij van het midden over. Je ziet dat bij de vorming van colleges steeds een aantal partijen op elkaar is aangewezen. Met het opschui ven van de PvdA naar het mid den en van de WD naar rechts is de PvdA bijna niet over te slaan. De PvdA geniet zo het voordeel van de logica. Die par tij profiteert daarvan, terwijl het CDA fors inlevert." Toonen constateert ook dat de partijen op plaatselijk niveau hebben geleerd van de blunders die landelijk gemaakt zijn. Hij haalt het voorbeeld aan van D66 dat bij de kabinetsformatie werd uitgesloten en vervolgens fors won. Plaatselijk is geen sprake van uitsluitingen, meent Toonen. Hij wijst daarbij vooral op de sterke positie van de plaatselijke groeperingen in met name de kleinere gemeenten. „Je ziet dat partijen bij de vor ming van een college een zo breed mogelijk draagvlak zoe ken om een programma uit te voeren." Dat de WD het als grootste partij in Leiden niet redde vindt hij logisch. „De af stand tot zeker de PvdA was erg Prof. dr. Th. Toonen, hoogleraar bestuurskunde in Leiden: „Hoeveel steun heeft een college echt nodig en wanneer wordt het oversized?" FOTO LOEK ZUYDERDUIN groot. PvdA en CDA wilden sa men verder en de WD was ook weer niet groot genoeg om sa- ncnwerking af te dwingen." Voor het feit dat juist D66 nie :o gek veel meer wethouder: mag leveren heeft hij niet direct een verklaring. Wel is het zo dat D66 vooral in kleinere gemeen ten een nieuwkomer is. Vaak gaat het daarbij om kleinere fracties. Toonen: „Er wordt bij de collegevorming wel een breed draagvlak gezocht, maar ook weer niet te breed. Hoeveel steun heeft een college echt no dig en wanneer wordt het over sized?" Onderhandelen A. Geertsema WD-fractievoor zitter in Leiden zelf net uit de boot gevallen bij de collegevor ming ziet het anders. „Kennelijk kan D66 niet zo goed onderhandelen en de FVdA wel." Hij ziet parallellen met de Leidse verhoudingen waar D66 weliswaar toetrad tot het colle ge, maar volgens hem geen por tefeuilles met enig gewicht wist te verwerven. Dit in tegenstel ling tot PvdA en CDA die wet houderszetels inleverden, maar toch portefeuilles als ruimtelijke ordening, financiën en de auto- luwe binnenstad in de wacht sleepten. Geertsema spreekt er zijn vreugde over uit dat de WD elders de winst wel wist te vertalen in wethouderszetels. De Leidse CDA-lijsttrekker en wethouder J. Walenkamp vindt dat niet alleen naar aantallen wethouderszetels moet worden gekeken. „Het gaal om het to taal. Wordt er een programma uitgevoerd waar je achter kan staan, wat is het gewicht van de portefeuilles die je krijgt en het aantal zetels. Als je dat allemaal meeweegt, weet ik nog niet of het CDA het zo slecht, heeft ge daan." den haag/rotterdam anp In het stadsgewest Rotterdam, de provincie waarin over drie jaar alle Rijn mond-gemeenten opgaan, zullen tot 2005 in totaal 53.000 woningen worden ge bouwd. Dit is gisteren vastgelegd in het zo genoemde Vinex-akkoord, een belangrijke tussenstap op weg naar een definitief con venant voor grootschalige projecten in de Rotterdamse regio. Partners in deze tussentijdse overeen komst zijn minister Alders en staatssecreta ris Heerma (VROM), minister Maij (Verkeer en Waterstaat), de provincie Zuid-Holland en het dagelijks bestuur van het Overleg Or gaan Rijnmond (OOR). De totale rijksbij drage voor de uitvoering van de Vinex-plan - nen bestaat uit bijna 2,7 miljard gulden. Van de 53.000 huizen zullen er 32.000 voor. of zo spoedig mogelijk na de eeuw wisseling worden gerealiseerd. Van het to taal zijn 6.500 woningen afhankelijk van de vraag of Rotterdam een nieuw vliegveld krijgt. In het binnenstedelijk gebied van Rotterdam zijn volgens de overeenkomst 16.000 woningen voorzien. Aansluitend vol gen volgens het Vinex-plan in het binnen stedelijk gebied van het stadsgewest nog eens 12.000 huizen. De OOR-gemeenten en het rijk zijn het eens ovér de uitgangspunten van het zoge noemde ABC-locatiebeleid. Bedoeling daar van is onder andere het terugdringen van de auto in het woon-werkverkeer ten gun ste van het openbaar vervoer. In plannen voor de Rijnmond-regio is i grote natuurprojec ten. Het gaat om de aanleg van een bos ten zuidoosten van Zoetermeer (het Bent woud). waarvan 500 hectare ten zuiden van de A12 komt Op Ihselmondr wordt I 000 hectare bos en een recreatiegebied aange- legd. Om tot realisering van de benodigde wo ningen te komen, is op een aantal plaatsen bodemsanering noodzakelijk. Rotterdam toonde zich gistermiddag „niet ontevreden" met de toezegging van 290 miljoen gulden voor woningbouw in de Maasstad. „Het is het maximaal haalbare bedrag. Tel daarbij op dat voor het Calpam- terrein op de Kop van Zuid 17 miljoen extra is binnengehaald, dan benadert dat aardig het beoogde bedrag", aldus een woordvoer der

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17