'Zware broeders' Geen radicale keuze voor betaalbaar wonen Rondvluchten zijn milieubelastend Het politieke gesol met schijn-inspraak Schrijvende Lezers Dierenleed Pikskrywery? Is scriptie Bootsma geaccepteerd? De Leidse predikant J. Nauta noemt in een interview met deze krant het besluit om de Oude Vest- en de Bethlehemkerk te sluiten onlosmakelijk verbonden met het behoud van de Hooglandse Kerk. In die zin beschouwt hij dit 'pijnlijke mo ment' (de sluiting van twee bedehuizen) gelijk ook weer als een overwinning. Ook stelt Nauta vast dat hervormd Leiden zich nauwer verbonden weet met de gereformeerden dan met de 'zware broeders' in Katwijk. Niet iedereen neemt hem die uitspraken in dank af, zo blijkt uit onderstaande reactie. Met verontwaardiging het verslag gelezen van ds. J. Nauta over kerkelijk Leiden, waarin hij suggereert dat er geen sprake is van afbraak maar opbouw. Ds. Nauta neemt de verantwoordelijkheid op zich door te zeg gen dat de twee kerksluitingen door zijn bestuurlijke activiteiten gebeurd zijn. Het is een overwinning want hij voelt zich hier toch niet echt mee verbonden, met deze gebouwen. Het is een schandalige opmerking die zeker niet door een dominee gebe zigd mag worden. Het blijkt overduidelijk dat deze dominee ie mand is die niet met opbouw maar met afbraak bezig is. Verdiepen in de oorzaak van het verval zou beter zijn. Ga eerst bij u zelf te rade en zoek niet de oorzaak bij de kerkgangers. Als voorganger van een kerk moet men de mensen het zuivere evangelie verkondigen die voor een ieder aanspreekt. Een over tuiging overbrengen is niet voor een ieder weggelegd, daar is een speciale gave voor nodig. Het zou beter zijn zich in verbinding te stellen met de z.g. 'zware broeders' uit Katwijk, waar de kerken 's zondags tot de laatste plaats bezet zijn. A.A. Melsen, Leiden. DINSDAG 12 APRIL 1994 Kwaadsprekerij In uw Paasbijlage kwam ik aan het slot van een artikel van Jan Piet Knijff, schrijvend over de vermaarde sopraan Jo Vincent de zin tegen: „Ze zoy verschil lende keren, na afloop van een Matthaus Passion de histori sche, maar o, zo oneerbiedige woorden gesproken hebben: ,Zo, die hangt weer voor een jaar'." Ik hoorde Jo Vincent zich eens beklagen over dit nare ver haal. Ze zei, zoiets nooit gezegd te hebben en uit respect, dat ook nooit gezegd zou kunnen hebben. Met verdriet moest zij steeds weer lezen, hoe auteurs zo'n kwaadsprekerij maar van elkaar overschreven, zonder het ooit eens te verifiëren. Ik aarzel nu zelfs om u hierop attent te maken, omdat onna denkende mensen nu wellicht hieruit onthouden, dat Jo Vin cent gezegd zou hebben, wat zij nu juist nimmer gezegd heeft. Maar dat moest een schrijver over de Matthaus toch niet overkomen. P.J. Stolker, Leiden. Jammer, dat het bestuur van de afdeling Leiden van de Dieren bescherming, ook dit jaar, al leen aan de bezoekers van de dierenartsen bekend heeft ge maakt, dat het gedurende de laatste tien dagen van maart een castratie/sterilisatie-actie hield. Het gevolg is, dat weinig eige naren van katten gebruik kon den maken van de korting op de operatiekosten, daar ze van de actie niet op de hoogte wa ren. Deze korting wordt vergoed door de afdeling l eiden van de Dierenbescherming. De reden, dat er zo weinig be kendheid aan gegeven werd, kan toch niet van financiële aard zijn, daar ik meen te weten dat er voldoende geldmiddelen aanwezig zijn om een dergelijke actie te financieren. Het doel van deze actie is, veel dierenleed te voorkomen, daar ieder jaar veel jonge katten worden afgedankt, die öf ge dood worden, öf gaan zwerven, öf in de asiels terecht komen (oudere asielkatten hebben dan minder plaatsingskans). Als lid van de afdeling Rijn- woude weet ik, dat deze afde ling de gehele maand maart en ook de maand oktober een cas- tratie/sterilisatie-actie houdt en deze acties, via de pers, kenbaar maakt aan de ingezetenen van Rijnwoude. Hopelijk zal ook de afdeling Leiden in de toekomst meer be kendheid aan haar castratie/sterilisatie-acties ge- mw. H. Roosjen, Leiden. Het monumentale Militair Invalidentehuis aan de Hoge Rijndijk. foto wim dijkman Nog steeds geen radicale keuze voor betaalbaar wonen, bomen en leefbaarheid! Woensdagavond 30 maart op gecombineerde vergadering van de commissies VRO en SZM van Leiden: behandeling van bezwaarschriften tegen sloop van het monumentale Militair Invalidenhuis (serre eetzaal) en kap van 11 van de 15 monu mentale bomen daaromheen. In vele gemeentelijke nota's wordt het monumentale karak ter van (nog) heel wat plekken in Leiden als sterk punt aange haald. En gepleit voor behoud. Onlangs is (Wens die al geruime tijd leefde) een Leidse Bomen- nota vastgesteld met mooie voornemens en beloften: bv. meer bomen in Leiden (Leiden zit onder landelijke norm), bo men op monumentenlijst (cate gorie A) en op bijzondere lijst (categorie B). Voor behoud, voor bescherming- Op enkele lichtpuntjes na werd deze bijeenkomst van 3 uur een in-trieste vertoning: a) Het belang van projektont- wikkelaar, architect, e.d. wordt in de watten gelegd. Het heet 'niet fatsoenlijk' om eenmaal gemaakte afspraken te verande ren. Over fatsoen in dit opzicht naar omwonenden werd niet gepraat... b) De meeste commissieleden denken in geldtermen: er mo gen bomen sneuvelen, ook mo numentale, als de bouwer dit maar compenseert met geld en (mede) zorgen voor ,,een goed groenplan". c) De Bömennota rept niet over allerlei bouwplannen, die (onnodig) veel bomen (vaak grote) kosten. Hetzelfde zien we hier, op kleinere schaal, bij het bouwplan. Zo komt er een on dergrondse parkeergarage, die de waterhuishouding danig zal verstoren. Zo worden nog veel meer bomen in een wijdere omtrek dan de bouw zélf aange tast. Zowel bomen in straten als in privétuinen van omwonen den. Weliswaar zijn in het oude hoofdgebouw na opknap enige appartementen met 'redelijke huren' gekomen, maar het ziet er naar uit, dat de op de plek van de te slopen serre eetzaal geplande 28 woningen, tussen de 2 en de 3 ton gaan 'doen'. Argument voor de bouw: de wo ningnood... Hier trek ik de volgende con clusies uit: a) Bij realisering van inbrei- dingsplannen durft Leiden nog steeds niet het volgende aan: parkeerruimte opofféren en leegstand aanpakken, in plaats van groen opofferen voor wo ningbouw. b) Verkeerd gebruik van de be staande woningvoorraad wordt niet als eerste aangepakt. c) In gedweëe navolging van Rijksbeleid worden er te dure woningen gebouwd. Alsof men sen, die nu lekker goedkoop wonen, vanzelf'doorstromen'! d) Bijna nergens zie ik de trend breuk van auto naar andere ma nieren van verplaatsing. Ook bij dit bouwplan moet weer zo no dig een ondergrondse parkeer garage. Argument is bv. ge vreesde parkeerdruk in de om geving. Vergeten wordt, dat door stimuleren van autobezit en autogebruik die parkeerover last er gauw genoeg tóch komt. e) Meermalen is het ongelooflijk slappe argument aangevoerd, dat de Bomennota is vastgesteld na ontwikkeling van het bouw plan en de aanvraag van de kapvergunning. Zelfs Groen Links trapte erin: die kap van enige monumentale bomen mag pas als er een „acceptabel groenplan" komt en er daad werkelijk met de bouw begon nen wordt! Zeer opvallend was, dat alleen de WD (in de oppositie) en de SP alle bezwaren (voorlopig) ge grond verklaarden. En raadslid Egels van D'66, die de moed had dit eveneens te doen, in af wijking van zijn fractie!! Zolang geldbelang, prestige en eigenbelang in enge zin het voor het zeggen hebben, zullen dit soort trieste gebeurtenissen plaatsvinden. Maar er zijn ook tegenkrachten. Zowel bij om wonenden als instellingen, (milieu) organisaties, artsen, hoogleraren, enz.!! Alle reden om door te gaan! Harry Schoch, lid Planologische Groengroep, Leiden. Wat moet je toch met mensen die op een simpele constate ring, dat een wethouder zijn be loften van voor de verkiezingen niet houdt, reageren met kreten als bange mensen, niet met winden meewaaien en zwal kend beleid. Zij nemen kenne lijk genoegen met dit politieke gesol met schijn-inspraak, zoge naamd luisteren in klankbor dengroepen of projectgroepen, het niet functioneren van een gemeenteraad (volgens 65% van de geïnterviewde burgemees ters) en zijn voor een autoritair bewind, de wethouder bepaalt en de rest moet zijn mond hou den. Het rechte pad noemen ze dat, rekening houden met wen sen uit de bevolking is natuur lijk een vies woord. En dan maar roepen „het kontakt met de bevolking moet verbeterd worden." Schijnheiligheid aan het roer, dan maar liever lave ren. En dat terwijl de discussie nauwelijks is 'autoluw of niet', maar zich meer toespitst op de vraag 'hoe'. De ene groep wil de stad meteen maar afsluiten, de andere groep wil met een pak ket van maatregelen hetzelfde doel bereiken maar zodanig dat de stad bereikbaar blijft voor bepaalde groepen op bepaalde tijden. Dat is een hele discussie want je hebt te maken met ou deren die niet meer fietsen, ge handicapten, bezoekers, bezor gers van goederen, transport van aankopen, de onveiligheid van autovrije straten in het don ker (Haarlemmerstraat), par keerdruk in omliggende gebie den, economische terugloop. Dus je moet praten en naar elkaar willen luisteren over hoe je zoiets opbouwt. Palen zetten is natuurlijk zo gebeurd maar je moet zorgen dat een aantal za ken geregeld zijn voordat je dat doet! Dan praten we over bewo- nersparkeren b.v. in parkeerga rages, beter taxiwezen, pendel bus, distributie-centrum, tram, doortrekken van de Kanaalweg over het industrieterrein, bus-- stations, en parkeerplaatsen buiten de stad met goed vervoer naar centrum, parkeergarages die dag en nacht goed functio neren en veilig zijn, autoluw of autovrij op bepaalde tijden, enz. Je moet dat zorvuldig afwegen. Een autoritair regiem is niet één van mijn smaken. Joop J. Gijsman, Leiden. Wat een idiotie treffen wij aan op pagina 17 van uw editie van woensdag 6 april j.l. Oegstgeester wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck, nota bene sociaal-democraat en op 7 april geridderd in de Orde van Oran je Nassau (zie uw bericht op 7 april, pagina 19) doet de scriptie van tweedejaars student politi cologie Peter Bootsma af als misbruik. Hij vindt het niet juist dat een scriptie wordt gebruikt voor andere dan wetenschappe lijke doeleinden. Henk van der Post merkt dan ook terecht op in zijn column op 7 april j.l. dat niemand het heeft over de feite lijke inhoud van de scriptie. Hij spreekt over Kafkaiaanse toe standen. De bestuurlijke waar heid is kennelijk taboe in het dorp. Inderdaad als Kohlbeck al twintig jaar in de raad van Oegstgeest zit, gaan dat soort zaken als regentesk optreden en arrogantie van de macht een rol spelen. Maar is Kohlbeck mis schien in die twintig jaar verge ten dat we in een vrije demo cratie, met vrijheid van me ningsuiting, met een objectieve wetenschapsbeleving leven? Dat de wetenschap de maatschappij dient is toch niet nieuw? Kohl beck neemt toch ook kennis van door politicologen ontwikkelde opiniepeilingen, of gaat naar een arts, of zet zijn videorecor- Het artikel 'Scriptie zorgt voor commotie' (Leidsch Dagblad 6- 4-94) werpt meer vragen óp dan het antwoord geeft op de vraag wat er bestuurlijk mis is gegaan in Oegstgeest. Zo lees ik dat wethouder Ko hlbeck geschrokken is van de inhoud van de scriptie. Er staat letterlijk: „Hij vindt het niet juist dat de scriptie wordt gebruikt voor ander dan wetenschappe- Ton Kohlbeck. der aan? Oegstgeest is toch geen voormalige Sovjet-Unie, ook al leven sommige sociaal-demo craten nog steeds in die waan? Wethouder Rijks stelt zelfs dat Oegstgeest deze straf (de winst voor Leefbaar Oegstgeest) niet had verdiend. Zal wel zijn, maar de kiezer is nog steeds vrij te lijke doeleinden." In een tijd waarin het de universitaire on derzoeker verweten wordt wan neer hij zogenaamd niet-maat- schappelijk relevant onderzoek verricht, klinkt dit vreemd in de oren. Eindelijk een maatschap- pelijk-relevanl rapport en dan moet angstvallig vermeden worden dat de lezer van een dagblad er kennis van mag ne men! Vreemd is het ook dat de heer foto hielco kuipers stemmen op wie hij wil. Mochten Rijks en Kohlbeck nog geen vakantiebestemming geboekt hebben, dan raad ik Noord-Korea aan. Uit en toch thuis heren. F. Hagedoorn, Leiden. Bootsma op dinsdag nog achter zijn bevindingen staat en 24 uur later, in overleg met zijn studie begeleider en wethouder Kohl beck zijn scriptie heeft ingetrok ken. Het zou interessant zijn te weten of de scriptie van Boots- ma wel geaccepteerd is door de faculteit terwijl de student het zelfheeft ingetrokken? D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Indien u reageert op een ar tikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woon plaats vermelden, evenals de datum waarop het be treffende artikel werd gepu bliceerd? Brieven worden in het alge meen in deze krant onder tekend met naam en woon plaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. In het Leidsch Dagblad van 9 april is op pagina 17 een artikel opgenomen van Clazinus de Rotte, getiteld: „Striptease of ontkleevertoning?". Bij het le zen van het artikel moest ik sterk denken aan een artikel dat ik las in 'Onze Taal' van april 1994. De titel van dat artikel luidt „Taalsuiwerhèid in Afri kaans" en de auteur is D.W. Ie Roux, directeur van de Staat- staaldiens in Pretoria. Ik heb de stellige indruk dat De Rotte bij na al zijn voorbeelden aan Le Roux' artikel en de daarin opge nomen woordenlijsten van Al- bert Nothnagels „Lekkerleeslys" heeft ontleend. Zonder meteen van plagiaat te willen spreken, denk ik wel dat De Rottes artikel in het Afri kaans in de categorie 'pikskry wery' valt en dat uit het oog punt van 'suiwerheid' bronver melding op zijn plaats zou zijn geweest. Ron Roeien, Alphen aan den Rijn. Naschrift redactie: de gebezigde woorden Afrikaans zijn ontleend aan door u bedoelde artikel en woordenlijst. Bron vermelding had inderdaad correct geweest. „Rondvlucht boven Nederland, zaterdag 9 april. Een uur lang wordt zo laag mogelijk als haal baar gevlogen over een zo inte ressant mogelijke route." Het Leidsch Dagblad stelde enige tijd geleden via Lezersservice de lezers in staat zich op te geven voor deze vlucht. Wij wensen de deelnemers natuurlijk een plezierige vlucht. Maar dit plezier heeft wel zijn keerzijde. Het zo laag mogelijk vliegen staat garant voor een maximum aan hinder voor de achterblijvers. Een zo interes sant' mogelijk route betekent ongetwijfeld een vlucht boven de bloeiende bollenvelden en boven de woonplaatsen van de deelnemers. Kortom, veel hin der voor veel mensen. En dat werd gepresenteerd als „Goed nieuws voor abonnees". Uit alles blijkt, dat het dage lijkse vliegverkeer in Rijn- en Bollenstreek een serieuze vorm van overlast betekent. De Com missie Geluidshinder Schiphol (020-6015555) ontving vorig jaar enkele duizenden klachten uit deze streken. Het aantal ma len overlast is uiteraard nog vele malen groter. De voorlichtings avond in Sassenheim in februa ri over uitbreiding van Schiphol werd door veel streekbewoners gebruikt om hun ongenoegen te uiten. Uit de krant vernemen we ook de overlast in Leiden (Merenwijk) en Oegstgeest. Vliegen veroorzaakt ook luchtverontreiniging. Per passa gierskilometer verbruikt een vliegtuig ongeveer twee keer zo veel energie als een auto. Bij su- perkorte vluchten is dit verbruik nog een stuk hoger i.v.m. het opstijgen. Er bestaan geen vliegtuigkatalysators. De uit stoot van stikstofoxiden is daar door zeer groot. Deze stoffen veroorzaken, zoals bekend, zure regen. Wij wagen het Leidsch Dag blad daarom, waarschijnlijk mede namens talrijke abon nees, in het vervolg af te zien van dergelijke milieubelastende activiteiten. Milieugroep Bollenstreek, P.J. van den Berg, Noordwijk. Per passagierskilometer verbruikt een vliegtuig ongeveer twee keer zo veel energie als een auto. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16