Buitenpoorters niet welkom in Alkemade Rijn Veenstreek 'Aanleg kerosineleiding onmiddellijk stopzetten' Engelsman wil huisje in Leimuiden houden SJZ loopt voor speeltuin door grofvuil 'Buitenland makkelijker met Warenwet Nieuw onderkomen Anonieme Families DINSDAG 12 APRIL 1994 'We hebben toch al een woningschaarste' Niet-ingezetenen van Alkemade maken weinig kans op een woning in deze gemeente na invoering van de nieu we Huisvestingswet op 1 juli. B en W van Alkemade wil len de koopprijsgrens op 250.000 gulden handhaven. Verder komen buitenpoorters slechts in aanmerking voor een woning als ze economische of maatschappelijke banden met de gemeente hebben. B en W hebben de provincie Zuid-Holland vorige week schriftelijk verzocht hiermee in te stemmen. alkemade marieta k Volgens de huisvestingsveror dening die op 1 juli voor de ge meenten geldt, is de maximale koopprijsgrens gesteld op 156.000 gulden. Inwoners uit de Leidse regio moeten zich bo vendien overal binnen die regio kunnen huisvesten. Zoeterwou- de, de andere Groene-Hartge- meente in de Leidse regio, wil dezelfde uitzonderingen maken op de huisvestingsverordening. B en W van Alkemade willen voorkomen dat buitenpoorters de woningen voor de neus van eigen inwoners wegkapen. „We hebben toch al een woning- schaarste", meent het college. „In januari bedroeg het aantal woningzoekenden in Alkemade 485, van wie ruim 30 procent de voorkeur heeft voor een koop woning." Daar komt nog bij dat Alkemade een Groene-Hartge- meente is en maar weinig wo ningen mag bouwen. De gemeente Alkemade streeft er overigens naar dat de woningzoekenden zich met in gang van 1 januari bij de Wo ningbouwvereniging Alkemade laten inschrijven. Nu gebeurt dat nog bij de gemeente. Met ingang van dat tijdstip gaat de WBA ook zorgen voor de afgifte van woonvergunningen. Eigenlijk had de gemeente die taak op 1 juli al willen overdra gen, tegelijkertijd met de inwer kingtreding van de nieuwe huis vestingsverordening. Alkemade wil echter eerst samen met de andere regiogemeenten probe ren om te komen tot eenzelfde 'advertentie-aanbod-systeem'. In Leiden wordt bijvoorbeeld nu nog huis-aan-huis een blad met de vrijgekomen woningen ver spreid. Inschrijven bij deze ge meente is daardoor overbodig. In Alphen kunnen woningzoe kenden zich abonneren op een woonkrant. Bijdrage voor aanpassingen pontje kaag» De firma Ponto uit De Kaag kan een eenmalige bijdrage van maximaal 50.000 gulden verwachten van de gemeente Alke made voor de aanpassingen van de oevers voor het nieuwe pontje. Hoeveel Ponto precies krijgt, hangt af van het plan dat de firma nog moet indienen. Naar verwachting wordt het nieu we pontje in mei te water gelaten. Onderzoek mogelijkheden minima alkemade» „Wat kunnen we doen voor de minima in Alkemade? Met die vraag houdt de afdeling welzijn van de gemeente Alke made zich momenteel bezig. Na de zomervakantie wordt een notitie over het minimabeleid in Alkemade aangeboden aan de gemeenteraad. De gemeente heeft dit laten weten aan de plaat selijke Katholieke Bond van Ouderen. Eventuele suggesties kan de bond voor 1 mei bij de gemeente indienen. De KBO verwijt de gemeente dat ze te weinig doet voor de ouderen. Een alleen staande moet evenveel betalen voor de afvalstoffeninzameling als een gezin dat veel meer afval heeft. Diamanten jubileum in Alphen alphen aan den rijn» Het echtpaar M. Fase-Tjeur uit Alphen is vandaag 60 jaar getrouwd. Burgemeester M. Paats heeft het echtpaar vanmiddag opgezocht. Mari'nus Fase (84) is geboren in Boskoop en was meubelmaker van beroep. Wilhelmina Treur (82) is afkomstig van Waddinxveen. Het echtpaar heeft twee deren. Sinds 1945 wonen ze in Alphen. College B en W Leidschendam rond kin- De Leidschendamse wethouders en bijbehorende portefeuilles zijn gisteren definitief vastgesteld. L. van Ewijk (CDA) wordt wethouder van financiën, economie, grondzaken, onderwijs en cultuur. Mevrouw H. Dwarshuis zal ruimtelijke or dening en huisvesting beheren. Mevrouw M. Span wordt wet houder van openbare werken. M. van der Meule krijgt de porte feuille welzijn. Het vakantiehuisje aan de Vriezekoop-Zuid. FOTO BEN DE BRUYN De Zuidhollandse Milieufedera tie heeft staatssecretaris Frin- king van Defensie verzocht 'de illegale' werkzaamheden aan de kerosineleiding in de Droogge maakte Veender- en Lijkerpol- der in Alkemade onmiddellijk stop te zetten. Ook is de ge meente Alkemade verzocht om bestuursdwang toe te passen. Bovendien wil de Milieufedera tie vandaag nog een schorsings- verzoek bij de Raad van State indienen. Defensie die de opdrachtge ver is. handelt in strijd met de Vogelwet, aldus de R. Walen- bergh van de Milieufederatie. „Volgens deze wet is het verbo den om nesten van beschermde vogels zoals die van de kievit, de grutto en de tureluur te versto ren of te vernielen." Het stoort hem ook dat De fensie te werk ging zonder de vereiste aanlegvergunning. In middels heeft de gemeente die vergunning wel afgegeven, maar die had, aldus Walen- bergh, eerst 30 dagen ter inzage gelegd moeten worden. Ook het Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland, de Weidevogelwachtvereniging Rijpwetering en de Streekcom- missie Ade zijn fel gekant tegen de werkzaamheden in de pol der. Ze willen dat het werk tot 1 juni wordt stopgezet. Projectlei der Tebodin bekijkt daartoe de mogelijkheden. Vandaag of morgen wordt een compromis voorstel van Tebodin verwacht. De Zuidhollandse milieufede ratie wilde hier echter niet op wachten. „We willen druk op de ketel houden", aldus Walen- bergh. leimuiden liesbeth buitink De oud-Leimuidenaar M. Posma woont in Sandwich in het Engelse graafschap Kent, maar aan de Vriezekoop-Zuid heeft hij nog een houten vakantiehuisje. Vorig jaar zo mer knapte hij de bungalow aan de Drecht helemaal op, maar volgens de gemeente heeft hij er een nieuw huis gebouwd. En die moet verdwijnen omdat het niet in het be stemmingsplan past. Het vakantiehuisje aan de Vriezekoop- Zuid bestaat uit houten planken en een plat dak. „In juli was het huisje aan renovatie toe en dus zijn de planken vervangen, is het geïsoleerd en is er een nieuw dak opgelegd. Dat was hard nodig. Volgens de gemeente is het huisje echter helemaal afgebroken en opnieuw gebouwd, maar dat is niet zo", al dus Posma's advocate E. Saathof. De twist over de ouderdom van het huisje heeft betrekking op het bestemmingsplan voor het landelijke gebied. Volgens dat be stemmingsplan is het terrein bedoeld voor tuinen en erven, maar valt het oude huisje onder een overgangsregeling omdat het er al tientallen jaren staat. Een opgeknapt huisje heeft datzelfde overgangsrecht, maar een nieuwe bungalow niet meer. Posma en zijn advocate zijn bij de ge meente in beroep gegaan tegen het dwang bevel om het vakantiehuisje af te breken. Dat is afgewezen, maar Saathof kondigt aan dat Posma daartegen in beroep gaat. Bij de provincie loopt eenzelfde beroepsprocedu- De enige mogelijkheid voor Posma om zijn vakanties nog aan de Drecht te kunnen doorbrengen, is wanneer de gemeente het bestemmingsplan voor zijn terreintje ver andert. De gemeenteraad behandelt van avond een brief van zijn advocate met een verzoek daartoe. Het college heeft inmid dels toegezegd dat de dwangbeschikking voor afbraak van het huisje wordt opge schort. tot de gemeenteraad een uitspraak heeft gedaan over een verandering van het bestemmingsplan. VRIJE TIJD Talencursussen LVU De Leiderdorpse Volksuniversiteit (LVU) geeft cursussen Frans, Spaans, Italiaans en Russisch. De cursussen Frans, Spaans en Itali aans beginnen 29 april en bestaan uit zes lessen, kosten 100 gul den. De cursus Russisch begint 25 mei en omvat 7 lessen, koste 125 gulden. Opgave voor de talencursussen liefst voor 22 april bij het LVU-bureau in Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp. Bel voor in lichtingen 071-411732. zoeterwoude» De Zoeterwoudse voetbalclub SJZ wil de opbrengst van de jaarlijkse sponsorloop voor het grootste deel besteden aan een opknapbeurt van de speeltuin op sportcomplex Haasbroek. De sponsorloop is dinsdag 19 april om zeven uur. Vorig jaar liepen zo'n tweehonderd voetballers 11.500 gulden bij elkaar. De jeugdcommissie van SJZ wil sommige speelattributen vervangen en er een aantal speelwerktuigen bij plaatsen. Het geld gaat verder naar andere jeugdactiviteiten zoals het jeugd kamp en de penaltybokaal op koninginnedag. Conservenfabrikant boos over uitlatingen curator La Gro over prijs Rommelmarkt in gevaar hoogmade liesbeth buitink ophaalsysteem van grofvuil in Jacobswoude heeft de jaarlijkse rommelmarkt van het cultureel centrum Hoogma- de op zaterdag 23 april bijna verhinderd. In voorgaande jaren haalde de activiteitencommissie van het centrum overal de spul len op die mensen beschikbaar stelden voor de rommelmarkt, om vervolgens te sorteren wat echt geschikt was voor de' ver koop. „Sommige mensen geven rommel mee die we niet kon den verkopen, dus dat zetten we aan de kant van de weg voor de vuilnismannen. Maar grof vuil wordt nu niet meer zomaar meegenomen", aldus J. Aar- noutse van de commissie. Een keer per maand kunnen de inwoners van Jacobswoude hun grofvuil aan de kant van de weg zetten zonder dat ze voor het ophalen hoeven te betalen. Dan moeten ze tevoren wel naar gemeentewerken bellen om te melden dat ze grofvuil kwijt willen. Op andere dagen moet de ophaal zelf met het AI- phense vuilophaalbedrijf Jannes Vos worden geregeld. „En dat zou betekenen dat we zo'rr dui zend gulden moeten neertellen om het vuil kwijt te raken. Daar om hebben we ons afgevraagd of we de rommelmarkt wel moesten laten doorgaan." Om hoge kosten voor het grofvuil te vermijden, mogen dit jaar geen grote spullen meer worden meegegeven. Hoogma- denaren kunnen in overleg wel licht wel iets groters kwijt, fnaar dan moeten ze bellen met Aar- noutse via telefoonnummer 01712-2417. Op 18 april worden de spullen dan 's avonds opge haald. De comrhissie hoopt een fors bëdrag binnen te halen met de verkoop op de rommel markt, die op 23 april van 10- 14.30 uur wordt gehouden op het plein van basisschool Ter Does aan de Van Alcmaerlaan. Een kwart van de opbrengst gaat naar de peuterspeelzaal De Barg en'een kwart naar de gym nastiek- en trimvereniging DIO. De helft van de opbrengst komt ten goede aan het cultureel cen trum Hoogmade zelf. Vorig jaar leverde de rommelmarkt 4200 gulden op. roelofarendsveen marieta kroft Kwalitatief betere conserven uit de voormalige Oostbloklanden tegen een lagere produktieprijs? Drie directeuren van twee Veense conservenfabrieken pro testeren heftig. Zij zijn boos op curator W. La Gro die vorige week bij het faillissement van de Teraarse conservenfabriek Van der Pijl in deze krant zei dat produkten uit de voormalige Oostbloklanden beter en goed koper zijn. Volgens La Gro hebben Neder landse conservenfabrieken een achterstand waardoor het steeds moeilijker wordt om met de Oosteuropese landen te kun nen blijven concurreren. De broers Hans en Tom van Ruiten van het bedrijf H. van Rui ten Zn. BV en hun ach terneef John van Ruiten van het be drijf N.W. van Ruiten Zn. BV zeggen diept geraakt te zijn door de beweringen van La Gro. De Veense fabrikanten zeggen dat de conserven uit het buiten land helemaal niet beter zijn. „Wij moeten voldoen aan de ei sen die de Warenwet stelt. Daar worden we ook op gecontro leerd. Het kost geld om aan die regels te kunnen voldoen. Het is dan ook niet vreemd dat een Nederlands potje duurder is dan een buitenlands. Maar je krijgt er ook wel kwaliteit voor terug." In andere landen wordt vol gens het drietal meestal veel makkelijker omgesprongen met de Warenwet. „In het buiten land kan het er corrupt aan toe gaan. Als er al een inspecteur komt controleren, krijgt hij iets in zijn handen gedrukt en ver trekt weer." Het drietal is het ook niet eens met de bewering van cura tor La Gro dat de produktiekos- ten in de Oosteuropese landen lager zouden liggen. „Wij ge- Wij moeten veel kosten maken om het milieu te sparen bruiken hier veel meer machi nes en kunnen daardoor even goedkoop produceren als in de landen waar de lonen weliswaar lager liggen, maar waar ze veel meer mensen nodig hebben." De Veense conservenprodu- centen erkennen niettemin dat de concurrentiestrijd met het buitenland steeds zwaarder wordt. De milieuwetgeving is daarvan de oorzaak. „Wij moe ten veel kosten maken om het milieu te sparen", mopperen de broers Van Ruiten. „Het water moeten wij bijvoorbeeld keer betalen: voor het krijgen en het afvoeren. Die regels zijn he lemaal niet erg, als ze die in het buitenland ook maar hadden. In het buitenland denken ze echter veel makkelijker s&rr-r*-t t milieu, terwijl Nederland juist erg hard van stapel loopt met de wetten en re- gels." Pakken zich nu of in de nabije toekomst ook donkere wolken samen boven de Veense conservenfabrieken? Er kan weer een lachje af bij de drie mannen. „Wij zijn totaal niet bang voor een faillisse ment", zeggen Tom en Hans van het in 1879 door hun over grootvader opgericht conser- venbedrijf aan het Zuideinde. Het bedrijf telt nu tien mensen in vaste dienst. In de zomer ko men daar nog eens zo'n 60 tot 70 tijdelijke krachten bij. „Wij hebben een specialistisch pro- dukt: augurken in allerlei vor men en smaken in allerlei krui den en flessen", vertelt Hans. „Dat heeft een goede afzet. Bo vendien exporteren we naar En geland. In dat land worden de kwaliteitsprodukten wel ge waardeerd." Volgens John wordt het er met al die wetten niet leuker op voor een ondernemer. Maar zijn aan de Lasso gevestigd be drijf loopt voorlopig nog geen gevaar. „Wij leveren aan de ho reca. Die wil alleen maar Neder landse produkten." Ruimte bij Leger des Heils biedt meer privacy maken van hun ruimte aan de Zonneweg. „Een aanbod dat wij met beide handen hebben aan gegrepen. Op die plek kun je in alle rust terecht. We hopen en verwachten dat daardoor die drempel om niet te komen is verdwenen." De hulpgroep in Alphen is vo rig najaar opgericht. Dit in na volging van andere gemeenten in ons land. „Meestal is er al leen maar oog voor de verslaaf de. Hoe de familie er mee om moet gaan komt en er aan on derdoor dreigt te gaan komt niet aan de orde. Wij werken op een wijze zoals die al jaren gele den in de Verenigde Staten is ontwikkeld. Gebaseerd op een zogenoemd twaalf-stappeupro- gramma", vertelt Loki. „Gedurende die wekelijkse bijeenkomsten komen die di verse stappen aan de orde. Op tÉt het mogelijk om n die je aan el- it te komen. Je et de moeilijk- Ook zelf is het bestuur van de Alphense Anonieme Families benieuwd of de nieuwe ont moetingsruimte bij het Leger des Heils aanslaat. Tot dusverre was het resultaat van de praat groep ver beneden de verwach tingen. „Terwijl er toch ook in Alphen en omgeving veel men sen zijn die zich zorgen maken over iemand in hun directe om geving met alcohol- of drugs problemen en daar eens over willen praten met anderen", zegt secretaresse Ixiki. Naast die constatering trekt het bestuur ook het boetekleed „Bij Expressie '70 in Al phen loop je niet zo gemakke lijk binnen. Daar kom je om te beeldhouwen of te schilderen. Hoe fijn het ook was dat wij die ruimte van het bestuur van Ex pressie '70 mochten gebruiken, het was een verkeerde locatie. Er was geen enkele privacy. Mensen hebben altijd al een vrees om hun ellende met an deren te delen. /\ls je dan be kenden tegen het lijf loopt als je daar binnenstapt is dat verve lend", realiseert het bestuurslid zich nu. „We hebben in het be gin veel instanties benaderd voor een ontmoetingsruimte, zoals bijvoorbeeld de kerken. Daar vonden we geen enkel ge hoor. Alleen als de kassa zou rinkelen. Geld hebben we ech ter niet. We zijn afhankelijk van de vrijwillige bijdrage van de deelnemers. Vandaar dat we het aanbod van Expressie '70 met beide handen hebben aange pakt." Secretaresse Loki verwacht dat die privacyproblemen nu zijn opgelost. De groep heeft van het Alphense Leger des Heils het aanbod gekregen om wekelijks een avond gebruik te er dankzij de s kaar hebt. wei leert veel bete heden om te gaan. Dat belangrijk. Niet alleen voor je zelf. maar ook voor anderen. Als je zorgen hebt beschadig je soms vrienden en bekenden zonder dat je dat zelf reali seert' legt Ixiki uil. „Een mens moefberst in een diepe put te rechtkomen voordat hij of zij zich realiseert wat er aan de hand is. Door er met anderen over te praten kom je daar weer uit." Het bestuurslid heeft goede woorden over vc professionele hulpverlening in Alphen. ..Die willen niet niet ons samenwerken. Zij werken met gediplomeerde krachten en wij zijn als vrijwillige organisatie bezig. Die zien ons niet voor vol aan Dat is vervelend, maar we zitten er niet mee. Vooral om- ti.ii we weten dat we met elkaar goed bezig zijn." eimg De gebroeders Van Ruiten met neef. FOTO BEN DE BRUYN Oud-wethouder Van Rijn ridder integer en ervaren. Van Rijn toonde zich aangenaam verrast met zijn benoeming tot ridder. „Van de 24 jaar in de raad heb ik er 23 met veel plezier ge werkt. Het is nu voorjaar, tijd van belofte, van Pasen, van licht en groei. Met deze symbolen wens ik de nieuwe raad van harte sterkte toe in hun werk", aldus een geëmotioneerde Van Rijn. Met P. van Rijn namen ze ven van de dertien raadsleden afscheid. Onder hen de gehele fractie van Gemeentebelangen: I. Born, H. Egberts en J. Otto. Gemeentebelangen deed niet mee aan de gemeenteraadsver kiezingen omdat de fractie geen geschikte opvolgers had Ook de CDA'ers J. van der Hoom-(.om- peer en M Ueljn en de WD- wethouder E. van der Laan ke ren niet meer terug in de raad. jos hoogervorst P. van Rijn is gistermiddag in een feestelijke afscheidsverga- dering van de gemeenteraad Ter Aar benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg van burgemeester Vroegindeweij de versierselen opgespeld nadat hij een raads periode van 24 jaar heeft afge sloten. Vroegindeweij prees Van Rijn voor zijn grote betrokken heid met Ter Aar. Van Rijn is ze ven jaar en zeven maanden wethouder en locoburgemees- ter geweest. Vorig jaar mei raak te hij zijn wethoudersfunctie kwijt nadat hij van de oppositie partijen een motie van wan trouwen aan zijn broek kreeg. CDA-fractievoorzitter H. Schou ten schetste Van Rijn als zeer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15