Partij zet 'voelhorens' uit Leiden voelt niet veel voor HSL-onderzoek Leiden Regio Steeds meer strafzaken afgedaan met boete Bomen op de weg DINSDAG 12 APRIL 1994 Leefbaar Oegstgeest werkt aan uitgebreid netwerk van wijkcontacten Een uitgebreid netwerk van wijkcontacten moet in Oegstgeest zorgen voor een betere communicatie tussen bevolking en politiek. Dit plan werd gisteren gepresen teerd tijdens een openbare vergadering van de nieuwe partij Leefbaar Oegstgeest (LO). „Deze wijkcontacten worden de voelhorens van de wijk", zegt LO-bestuurslid K. de Boer. „In elke wijk zitten er zo'n twee of drie. Men sen kunnen met hun klachten, problemen en tips naar de contactpersoon toestappen. Die kan hen dan weer verder helpen." oegstgeest valerie leenheer Eén van de belangrijkste punten waarmee Leefbaar Oegstgeest de verkiezingsstrijd instapte was een betere communicatie tussen bestuurders en burgers. Nu, ruim een maand na de ver kiezingen, lijkt de grootste partij van het dorp deze belofte waar te maken. Tijdens de drukbe zochte openbare vergadering in het Gemeentecentrum werd de Oegstgeestenaren uitvoerig uit gelegd hoe deze communicatie eruit gaat zien. Leefbaar Oegstgeest heeft een uitgebreid plan gemaakt om het contact tussen de bewoners en de gemeente te verbeteren. „Mensen moeten niet meer van het kastje naar de muur ge stuurd worden", zei LO-voor- man J. de Soeten. „Er moet een dialoog komen die van beide kanten uitgaat." Naast de ongeveer 65 wijkcon tacten wil Leefbaar Oegstgeest zogenaamde situationele werk groepen instellen. Deze werk groepen worden samengesteld uit bewoners die zijn gespeciali seerd in bepaalde onderwerpen, zoals bijvoorbeeld ruimtelijke ordening of vliegverkeer. Deze werkgroepen werken nauw sa men met de verschillende com missies. „Burgers met expertise kunnen zo hun steentje bijdra gen en actief meedoen", aldus De Boer. De openbare vergadering zelf was ook een stap in de richting van meer openheid en inspraak voor de burgers. Het LO-be- stuur legde de aanwezigen uit hoe het college precies tot stand was gekomen, stelde de zeven LO-raadsleden voor en beant woordde vragen over het nieu we beleidsprogramma van de gemeente. Er waren vooral vra gen en opmerkingen over de Broek- en Simontjespolder en het verkeersplan 2000. Ook was er een aantal leden met bezwa ren over de portefeuilleverde ling van het college van B en W. „Ik begrijp niet waarom een WD'er wethouder van financi en wordt en niet iemand van Leefbaar Oegstgeest", klaagde een lid. „Tijdens de verkiezin gen vliegen jullie elkaar in de haren en nu krijgen ze de be langrijkste plek. We hadden zelf die post moeten innemen." De LO-voorman was het daar niet mee eens. „Twee belangrijke speerpunten van onze partij zijn de bestuurlijke vernieuwing en de ruimtelijke ordening. Daar zitten onze wethouders dan ook. We kunnen niet alle vier de wethoudersplekken in nemen", aldus De Soeten. den haag monica wesseling vervolg van voorpagina Steeds meer strafzaken worden afgedaan met een geldboete. In 1992 werd van de misdrijven nog 46 procent door de rech ter behandeld en 54 procent met een geldboete afgedaan. In 1993 kwam de rechter er minder vaak aan te pas: hij sprak over 38 procent van de misdrijven een oordeel uit. Ondanks deze daling is het cellentekort nog steeds nijpend, zo blijkt uit het jaarverslag van de Haagse rechtbank. Lange wachttijden en overbelasting ten spijt, werden alle 147 verdachten die zich vorig jaar in de regio Hollands Midden schuldig hebben gemaakt aan ernstige criminaliteit in 1993 berecht. Zeven van hen werden vrijgesproken. In 1992 i den ook tijdens het lopende jaar alle 118 tage °P dagvaarding. Bij de jeugd lag dit percen- verdachten van zwaardere criminaliteit berecht. De verdachten kregen allen ge- ngenisstraffen Het aantal kantonzaken, overtredingen geldboete tot 2500 gulden, is ver jaar of langer leden jaar gedaald ten opzichte van 1992. Sinds 1992 wordt een groot aantal ver keersovertredingen direct met een geld- 1993 boete afgehandeld in plaats van deze voor de rechter te laten komen (wet Mulder). pleegd en dit is vergelijkbaar met het jaar Mensen die het s zijn met de boe- kunnen hun zaak alsnog voor laten ko men. Vorig jaar was er een enorme stij ging van het aantal 'Mulder-zaken', (bijna 5000 tot dik 10.000 in 1993). Opvallend is dat het afgelopen jaar het van euthanasie nauwe- Werden er in 1992 115 Bij de volwassenen moest 13 procent euthanasiezaken bij de procureur-gene- Bij de jeugd was er een lichte da ling van het aantal misdrijven (3110 in 1993 en 3195 in 1992). De mankracht van de rechtbank schoot ook in 1993 tekort: zowel bij de volwassenen als bij de jeugd nam het aantal 'zaken op de plank' op- aantal aaugiu lijks gestegen i de zaken worden geseponeerd gens gebrek aan bewijs of fouten in de slechtst raai gemeld, het jaar erop i het i ,-Tfi i I ïi' I f'iBllïini voorschoten Sinds vorige week groeien er bomen in het midden van de Veurseweg in Voorschoten. De nog wat ielige exemplaren zijn niet door het asfalt van de weg heengeschoten, maar wortelen in tien enorme boombakken. De gemeente heeft de kolossen neergezet om het ver keer enigszins af te remmen. Bewoners van de Veurseweg klagen al jaren over snelheidsmaniakken en geluidsoverlast van het vele verkeer. Lie ver hadden de meeste bewoners gezien dat er een middenberm kwam, maar daar wil de gemeente (nog) niet aan. Een middenberm aanleggen kost immers vele tonnen, terwijl je met het neerzetten van een paar boombakken met 20.000 gulden klaar bent. In Voorschoten wordt al ge vreesd dat de bakken binnen de kortste keren aan diggelen worden gereden. Maar bij de gemeente denken ze dat de bakken stevig genoeg zijn om de zwaarste klappen op te vangen. foto loek zuyderduin OUDERENBELEID - Het Twee de-Kamerlid Asje van Dijk (CDA) spreekt morgen in Huize St. Bernardus aan de Hoofd straat 82 in Sassenheim. De the ma's van de avond zijn: 'het ou derenbeleid nu en in de toe komst' en 'het bijzonder onder wijs in gevaar?' Aanvang 20.00 ACTIEF Leiderdorps bedrijf kan herrie kraan niet verdragen leiderdorp brenda filippo Als de geluidsoverlast niet ver dwijnt, wil het Leiderdorpse be drijf Van der Perk LPG de kraaninstallatie aan de laad- en loswal op de Zijldijk stil laten leggen. De Raad van State buigt zich waarschijnlijk eind april over de zaak. „Het volume ligt rond de ze ventig decibel, veel meer dan de toegestane vijftig. Buiten kun nen we niet normaal met elkaar praten. We moeten schreeuwen of naar binnen gaan. En ook daar moeten we de radio harder zetten om de herrie niet te ho ren", beschrijft H. van der Perk. Aan de Zijldijk worden sche pen met zand gelost. Via een pijpleiding wordt het zand naar het terrein van de toekomstige woonwijk De Leyhof getrans porteerd. De kraaninstallatie is eigendom van de provincie Zuid-Holland en- deze moest voor het gebruik ervan een milieuvergunning aanvragen bij de gemeente Leiderdorp. Volgens de juridisch adviseur van Van der Perk, M. Geertse- ma, was er 'in eerste instantie sprake van een compleet illega le situatie'. „Want de installatie staat er al sinds januari en toen was er nog geen vergunning af gegeven. Inmiddels heeft de ge meente wel een gedoogvergun ning afgegeven", aldus Geertse- Aan de Zijldijk worden schepen met zand gelost. Via een pijpleiding wordt het zand n Leyhof getransporteerd. De kraaninstallatie zou voor veel geluidsoverlast zorgen. Gemeente-ambtenaar J. van der Berg bevestigt haar verhaal. „Er was elke keer iets mis met de inhoud van de aanvraag waardoor de gemeente hem niet in behandeling kon nemen. In het begin was het geluidsni veau inderdaad te hoog. Nu staan er schutborden omheen", vertelt Van der Berg. Volgens Geertsema was de installatie tot 's avonds laat in bedrijf. Inmid dels is afgesproken dat de ma chine alleen nog van zeven uur 's morgens tot 's avonds mag werken. Geertsema verlangt een ver mindering van de geluidsover last en duidelijkheid over de duur van de overlast. „Want het de herrie, i bedrijf dat gaat niet alleen Van der Perk is e LPG-installaties bouwt. Klanten kijken niet zo vrolijk als hun splinternieuwe auto onder het zand zit", aldus Geertsema. Senioren-ochtend In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt morgen een senioren ochtend voor 50-plussers ge houden. Cultureel antropoloog F. Effen belicht de volkenkunde in het begin van deze eeuw. Aanvang 10.30 uur, entree 5 gulden plus museum-entree (5 gulden, met 65-pas 3,50 gul den). Dik Het radioprogramma Triangel van Freewave Radio staat mor gen in het teken van dik zijn en het slanke schoonheidsideaal. De uitzending is om 19.00 uur, Freewave Radio, 88,1 FM (ka bel) en 105.7 (ether). Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag 15 april een ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, munten enz. Be langstellenden kunnen vanaf 19.00 uur terecht in Buurthuis Het Spoortje. Bernhardkade 40. Entree 1,50 gulden, 1 gulden voor jeugd tot 15 jaar. Rommelmarkt In verzorgingshuis Rijn en Vliet is op zaterdag 16 april de jaar lijkse bazaar en rommelmarkt. Er staat een poffertjeskraam en het rad van avontuur draait. De rommelmarkt is van 10.00 tot 15.00 uur aan de A. Noorde- wierlaan 1 Rommelmarkt Een rommelmarkt. Die wordt zondag 17 april gehouden in buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. Tussen 10.00 tot 14.00 uur kunnen kopers en kijkers terecht. Toegang is gra- Diabetes-avond De afdeling Leiden van de Ne derlandse Diabetes-vereniging houdt op dinsdag 19 april een informatie-avond, met een le zing van Gemma Hillebrand over 'Levenslang diabetes of een lang leven met diabetes?'. De bijeenkomst is in gebouw 1 van het AZL en begint om 20.00 Moeders Gespreksgroep Het Fiom-buro Leiden begint op woensdag 20 april een gespreksgroep voor al leenstaande moeders na echt scheiding. Er zijn 10 bijeenkom sten op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Opgave voor 15 april bij Fiom-buro Leiden, tel.226199 226098. Zomerkledingbeurs De afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt op 19 en 20 april een zomerkledingbeurs in 't Pand, Caeciliastraat 18, Lei den. Dames-, tiener- en kinder kleding worden op 19 april van 10.00 tot 16.00 uur ingenomen. De beurs is op 19 april van 19.00 tot 21.00 uur en op 20 april van 10.00 tot 14.00 uur. Boekhouding De Stichting Werkgelegenheid Leiden (SWL) houdt dinsdag 19 april een thema-avond over boekhouden. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen of die als freelancer zelfstandig aan de slag gaan. De bijeen komst begint om 20.00. Deelna me kost 20 gulden. Belangstel lenden moeten zich vooraf aan melden bij de stichting, telefoon 071-146878. Proeftuin over drie jaar dicht De Rijnsburgse proeftuin aan de Laan van Verhof gaat waar schijnlijk in de loop van 1997 dicht. Het onderzoek naar snij bloemen onder glas verhuist naar Aalsmeer terwijl het bol- bloemenonderzoek in Lisse wordt ondergebracht. Het voornemen om de proef tuin te sluiten, is een gevolg van een grootscheepse reorganisatie van het onderzoek in de agrari sche sector. Aannemer begint in juni met bouw Beukenrode VOORSCHOTEN De eerste paal van 72 apparte menten in park 'Beukenrode' aan de Badhuisstraat en de Prof. Boerhaaveweg in Voor schoten gaat in juni de grond in. De twee- en driekamerwo ningen zijn verdeeld over vier gebouwen met parkeergarage. De koopprijs is zo'n 3,5 ton waarbij alle kopers ook eigenaar van het park worden. Op papier zijn nog maar der tig appartementen verkocht. Daarover maakt E. Schmidt van makelaar Nieboer Gemako zich echter geen zorgen. Volgens hem kende de verkoop 'een slo me start', omdat alleen Voor schotenaren en Leidenaars zich van de gemeente mochten in schrijven. „Een maand geleden verviel die voorwaarde. De be langstelling is al enorm toege nomen", aldus Schmidt. Boom Hij vroeg zich af waarom hij ei genlijk moest voorkomen. Zijn stiefdochter had toch gepro beerd de aanklacht in te trek ken? Bovendien kon hij zich ook niet meer herinneren wat er was gebeurd op die september- avond in 1992. Maar politie rechter V. Arpeau van de Haag se rechtbank wilde het geheu gen van de 43-jarige Voorhouter wel even opfrissen. „U heeft uw stiefdochter die avond tijdens een ruzie in uw tuin in Wou- brugge zwaar mishandeld. U heeft haar tegen het hoofd en het lichaam geschopt, waardoor ze een gekneusde kaak en een aantal kneuzingen in het ge zicht opliep. Dat weet u toch nog wel?" De Voorhouter zei dat hij het echt niet meer wist. „Ik heb ge woon een black out gekregen." Toch wist hij wel te vertellen dat er al lange tijd problemen in de familie waren geweest en dat zijn stiefdochter waarschijnlijk gewond was geraakt door tegen een boom te lopen. Dat geloof de de politierechter niet. „Je NAGERECHT krijgt geen gekneusde kaak door zomaar tegen een boom aan te lopen." Ook officier van justitie J. van Ek vond het onzin. „Ik ben te oud voor sprookjes", zei hij. Ondanks het feit dat de stief dochter de aanklacht wilde in trekken, vond de officier vervol ging noodzakelijk. „Er liggen te veel ernstige feiten op tafel. Op zo'n gewelddadige en agressie ve manier ga je niet met men sen om. Dat moet meneer maar eens leren." De officier eiste dan ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. „Dit om meneer af te houden van verdere terreuracties." De politierechter was het daar mee eens. Ze vond het goed dat de Voorhouter ondertussen de familieproblemen had opgelost en zich liet behandelen voor zijn problemen, maar wilde wel dat hij gestraft zou worden voor zijn daden. De man werd ver oordeeld tot twee weken voor waardelijke geva Rode draad „Een spoor van ellende laat u achter. Bijna overal waar u bent gaat u behoorlijk tekeer. En bij alles gaat de alcohol als een ro de draad door de feiten." Poli tierechter Arpeau was gepikeerd over het gedrag van een 23-jari- ge Katwijker. De man moest gisteren voorkomen voor een behoorlijk aantal strafbare fei ten. Hij had mensen mishan deld, brillen vernield, fietsen ge stolen en met een tiental bier tjes en een paar cola-vieux ach ter de kiezen auto gereden. Maar zijn rijbewijs was ongel dig. En dat allemaal in een proeftijdperiode van een ander vonnis. „Een imposant aantal feiten", zo zei officier Van Ek. De Katwijker kon en wilde er ei genlijk ook niks tegenin bren gen. Dat het zo was, daar kon hij niet omheen. Wel wilde hij kwijt dat hij nu al drie maanden niet had gedronken. ..Ik probeer een beter leven te leiden, zon der alcohol", zo zei hij. „Ik woon nu op mezelf en heb ge woon geen geld om drank te ko pen." De officier was daar niet van onder de indruk. „Betekent dat, dat u weer aan het drinken slaat als u weer geld hebt?" vroeg hij zich af. Officier Van Ek eiste dan ook een flinke straf, of beter gezegd flinke straffen. Een onvoorwaar delijke rij-ontzegging van 18 maanden, een boete van 2500 gulden en zes weken gevange nisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. De raadsvrouwe van de Katwijker vond dat alle maal wel wat zWaar. „Er is hier meer sprake van de acties van een jeugdige onverlaat", zo zei zij. „Hij heeft die fiets ook niet echt gestolen, het was meer een soort joy-riding. De volgende dag heeft hij hem terugge bracht." De advocaat wilde dat de officier de eis zou omzetten in dienstverlening. De officier weigerde dat. „Joy- fietsing bestaat niet en boven dien hebben we hier niet te ma ken met een jeugdige onverlaat, maar met een volwassene die verantwoordelijk is voor zijn da den. De politierechter was het daar mee eens en het vonnis was dan ook gelijk aan de eis van de officier. valerie leenheer. Gemeenten Groene Hart doen wel mee met Haagse regio leiden. paul v Vijf gemeenten in het Groene Hart laten samen met de Haag se regio onderzoeken of de TGV écht niet over bestaand spoor kan flitsen. Met het rapport in de hand hopen de gemeenten de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat er geen nieuwe hoge snelheidslijn (HSL) nodig is voor de snelle trein. Hun Groene Hart kan zo gespaard blijven. Óf ook Leiden meedoet, is on duidelijk. De gemeenten in het Groene Hart, Jacobswoude, Rijnwoude, Alkemade, Leider dorp en Zoeterwoude, hopen van wel. Maar de Leidse wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) kan zich moeilijk voorstellen dat zijn stad het met de buurgemeenten eens wordt over een onderzoeksopdracht. Anders dan de Groene Hart- gemeenten wil hij de TGV hele maal niet per se over bestaand spoor sturen. Leiden laat de trein het liefst langs de A4 razen om zo de ellende te koppelen. Flitsen over bestaand spoor zou al gauw ten koste gaan van het aantal andere treinen op de lijn en het comfort die ze de reiziger bieden. Zo merkt de wethouder nu al tot zijn schrik dat er stop treinen zijn geschrapt en er steeds meer dubbeldekkers worden ingezet, 'waarin je niet rechtop kunt staan'. Aanvankelijk wilden de ge meenten uit deze regio een ei gen HSL-studie laten verrich ten. Om verbrokkeling tegen te gaan. besloten ze zich aan te sluiten bij het onderzoek waar de Haagse regio om had ge vraagd. De Technische Univer siteit uit Delft verricht het on derzoek, dat in augustus uit sluitsel moet geven op vragen als: kan de TGV erbij op het be staande spoor? Wat betekent dat voor andere treinen? Of: hoe rendabel blijft de trein als hij minder vaak en minder hard rijdt dan op een complete hoge snelheidslijn? In de vorige week verschenen HSL-nota wordt de variant afge daan als onhaalbaar. Nieuw spoor naast de bestaande lijn zou wél kunnen. Maar die vari ant is duurder dan een totaal nieuwe lijn en vergt meer sloop werk. Voor Leiden is die variant dan ook 'compleet onbespreek baar'. Meedoen met het onderzoek kost een Groene-Hartgemeente 13 tot 15.000 gulden. Dat bi drag kan nog oplopen als blijkt dat de TU deze regio te weinig heeft bestudeerd en een aanvul lend onderzoek nodig is. „Ook dan blijven we het presenteren als één onderzoek", meldt de Leiderdorpse wethouder me vrouw C. Huigen. „Want er ko men al genoeg onderzoeken." Zo onderzoekt TNO in opdracht van de provincie de gevolgen van de aanleg van een hoge snelheidslijn door het Groene Hart, zoals het kabinet voorstel de. Eind deze maand heslissen de gemeenten definitief over het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13