Pleidooi voor gelijkwaardige kerk 'Zwarte toga is mij te academisch' Kerk Samenleving RK Kerk hoopt dat Afrika-synode aandacht verschuift naar Zuiden Amerikaan bidt meer in bed dan in de kerk DINSDAG 12 APRIL 1994 KORTWEG Zangdieast De Ichthus evangelisatie werkgroep van de gelijkna mige hervormde wijkge- meente in Katwijk aan Zee organiseert morgenavond de laatste evangelisalie-zang- dienst van dit winterseizoen. De doelstelling van de werk groep is 'dat jongeren, oude ren, gelovigen, ongelovigen, twijfelaars en zoekers zich bezinnen op de vraag waar het met de wereld in allerlei opzichten naar toe gaat, maar bovenal wat de bijbel daarover te zeggen heeft'. Evangelist Feike ter Velde, bekend van de Evangelische Omroep, houdt tijdens deze bijeenkomst een korte toe spraak over het thema 'Pra len met God'. I Iet gospelkoor Salvation verleent muzikale medewerking. Verder is .er in het programma veel ruimte voor samenzang. De bijeen komst wordt gehouden in de Ichthuskerk aan de Nachte gaallaan in Katwijk en begint om 19.45 uur. 'Looft den Heer' De christelijke zang- en ora- loriumvereniging 'Looft den I leer' geeft een concert in de St. Agathakerk in Lisse. Deze uitvoering heeft plaats op donderdag 21 april. Uitge voerd wordt het oratorium 'Paulus' van Felix Mendels ohn Bartholdy. De aanvang is 20.15 uur. Medewerking zal worden verleend door het Randstedelijk Begeleidings orkest en de solisten Cornelia van der Horst (sopraan), Ber- nardette Bouthoorn (alt), Ha- rald Quaaden (tenor) en Bas Rarhselaar (bas). Het geheel staat onder leiding van diri gent G6 van der Steen. Toe gangsbewijzen kosten, inclu sief programma, 17,50 gul den en zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de ver eniging, Barentzstraat 68 in Lisse (02521-14759) en bij de koorleden. Donateurs en houders van een Pas 65 of CJP betalen 15 gulden. Aangepaste dienst 'Als de muren vallen' is ko mende zondag (17 april) hel thema van een interkerkelij ke dienst met en voor ver standelijk gehandicapten in de Adventskerk in Alphen aan den Rijn. Voorganger is dominee K. Bakker, die het onder meer heeft over de val van Jericho. Bewoners van 'De Dukdalf verlenen mede werking aan de dienst, even als het muziekkorp 'Arti et Religioni' uit Alphen aan den Rijn. De dienst begint om 17.00 uur. Kledingactie De stichting Emmaus-Haar- zuilens houdt op zaterdag 16 april weer een kledinginza- nieling in Leiden. De auto van de organistie staat van 10.00 tot 14.00 bij de RK An- toniuskerk aan de Boshuizer- laan 11. Met het geld dat de kleding opbrengt steunt Emmaus projecten in de Derde Wereld. Het verzoek van Emmaus is om de aan geboden kleding zoveel mo gelijk verpakt in kartonnen dozen of plastic zakken aan te bieden. Bijbels Museum l iet Bijbels Museum aan de Herengracht 366 in Amster dam is op zaterdag 16 en zondag 17 april gratis toe gankelijk vanwege het 'Bij bels Museumweekend'. Er is een aantrekkelijk program ma voor jong en oud samen gesteld. Het museum is open van 10.00 tot 17.00 uur op zaterdag en van 13.00 tot 17.00 uur op zondag. Vooral actieve vrouwen keren geloofsgemeenschap teleurgesteld cle rug toe ZOETERMEER Plaatselijke gereformeerde kerken luisteren niet goed naar actieve vrouwelijke leden. Als vrouwen om die re den met een activiteit stoppen of hun lidmaatschap op zeggen, wordt daar evenmin veel aandacht aan geschon ken. Dat constateert Joke Westerhof-Goedvolk in haar boek 'Mij niet gezien! - actieve vrouwen verdwijnen uit de kerk'. functioneert. In de huidige kerk hebben vrouwen vaak niet of nauwelijks zeggenschap over belangrijke zaken. Ze mogen meedoen, maar op de bestaan de voorwaarden. Zij verlangen naar een 'vrouwenkerk', waar iedereen gelijkwaardig is. Vier van de geïnterviewde vrouwen hebben in de vrouw- en-geloofbeweging zo'n kerk gevonden. Het is een vorm van Westerhof interviewde negen van huis uit gereformeerde vrouwen tussen de 25 en 55 jaar, die na jarenlange activitei ten 'naar, of over de rand van de kerk verdwenen'. De meesten van deze vrouwen, tot wie ook de schrijfster behoort, hebben nog wel degelijk behoefte aan een kerk, maar niet zoals die nu gemeenschap waar ze over hun geloof én hun twijfel kunnen praten. Dat geldt ook voor de basisbeweging, waarbij twee anderen zich hebben aangeslo ten. Twee vrouwen zochten hun heil in antroposofie en 'intuïtie ve cursussen'. Voor nog eens twee vrouwen kwam er niets voor de kerk in de plaats. Drie vrouwen zegden hun lid maatschap van de Gerefor meerde Kerken op. De meesten komen bijna niet meer in de kerk. Opmerkelijk is dat drie van hen nadat ze de kerk had den verlaten, theologie gingen studeren. Dat geldt ook voor Westerhof zelf. 'Mij niet gezien!' is een bewerking van de scriptie ze haar studie theolo- gie-A afsloot aan de Hogeschool Diemen. De schrijfster meent dat de kerk er niet bij is gebaat wan neer vrouwen 'uit het zicht ra ken'. Daarom doet ze een aantal aanbevelingen die volgens haar tot een gemeente leiden die 'vi taal en aantrekkelijk genoeg is voor alle vrouwen'. In de eerste plaats zou machtsongelijkheid binnen de gemeente ter sprake moeten worden gebracht. De kerk zou zich daarbij moeten realiseren dat er een samen hang bestaat tussen seksebe paaldheid en de ongelijke ver deling van macht in de ge meente. Gemeenteleden en pastores zouden bereid moeten zijn ken nis te nemen en te leren van de inzichten die binnen de vrouw en-geloofbeweging zijn ont staan. Van vrouwen kan de kerk ook leren hoe zij onderling met verschillen omgaan. Er zouden goede evaluatiegesprekken moeten worden gehouden bij het beëindigen van kerkelijke activiteiten en bij het opzeggen van het lidmaatschap, waarbij ook 'aandachtig en zorgvuldig wordt omgegaan met wat nega tief was of is'. Vrouwen die uit de kerk (dreigen te) verdwijnen, hebben de gemeente volgens de schrijfster iets te zeggen, 'want buitenstaanders nemen scherp Hervormd Hillegom nam afscheid van dominee T. Verbeek PvdA-Barneveld staat weer op bij ambtsgebed BARNEVELD CPD HILLEGOM» KEES V In de loop der jaren had hij de zwarte toga al ingeruild voor een grijze. Zondagmorgen stond hij voor het eerst met een witte, geborduurde stola op de kansel. Een afscheidsgeschenk van de hervormde gemeente Hillegom, die hij verlaat voor een nieuwe standplaats: Har derwijk. Het vertrek van Verbeek naar de 'zware' Veluwe heeft velen verrast. De hervormde gemeen te Harderwijk telt maar liefst vier predikanten van de Gere formeerde Bond. Verbeek zal in de dagelijkse praktijk echter weinig met hen te maken heb ben. Hij is beroepen in de veel 'lichtere' buitengewone wijkge- meente aldaar, die samenkomt in de Nieuwe Kerk. „Het gaat om een grote groep mensen, zo'n 3000 zielen. Voornamelijk import, overal vandaan." In een volle Maartenskerk nam Verbeek zondag afscheid van de gemeente waar hij zes jaar heeft gestaan. „Ongetwij feld zal de gemeente in Hille gom in aantal afnemen", voor spelde hij zijn gehoor, „maar het overblijfsel zal kwalitatief sterk zijn en meer uitstraling hebben. Want het evangelie is ongelooflijk actueel. Die bood schap blijft bestaan." Na afloop van de dienst legde Verbeek nog graag uit waarom hij zo verguld was met zijn sto la. Behalve het witte exemplaar overhandigden de gemeentele den hem er nog drie, in de kleu ren van het kerkelijk jaar. „De zwarte toga hoort bij juristen en hoogleraren. Het was mij te academisch. Daarom ben ik grijs gaan dragen. Uit de oecu menische contacten met de rooms-katholieken heb ik ge leerd dat mijn toga een litur gisch gewaad is. De stola's on derstrepen dat. Gewoon in een pak op de kansel staan, dat wil ik niet. Ik sta daar niet als Ver beek, maar als dienaar van het Woord." Zestien jaar lang zijn de PvdA-gemeenteraadsleden in Barneveld blijven zitten tij dens het traditionele ambts gebed dat de burgemeester daar voor en na de raadsver gaderingen uitspreekt. De nieuwe fractie Pro Barne- veld/PvdA heeft echter be sloten 'een eind te maken aan die folkore' en weer te zullen gaan staan 'uit respect voorde anderen'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (staffunctio- Veenendaal, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen: te Delft: H. Harkema te Onstwedde; te Schoonrewoerd: G. de Greef te Oosterwolde (Gld.). Aangenomen: naarSurhuisterveen: H. Poot, pred: voor buitengewone werkzaamheden (vlootpredikant), wo nende te Den Helder; naar Rijssen (wijk 2): G. Schaap te Oud-Beijer- land; naar Eindhoven: J W. Beks, l.l. zendingspredikant te Kenya (Afr.); naarSurhuisterveen: H. Poot, pred. voor buitengewone werkzaamheden (vlootpredikant), wonende te Den Bedankt: voor Ridderkerk: J van Da len te Franeker en Herbayum; voor Huizen: H. van Gmkel te Tiendeveen- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Hoogeveen als geestelijk verzorger verpleeghuis Wei- desteyn aldaar (part-timeL mevr. drs. Zwaai 61, 9202 TL Drachten. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Maassluis De Dominee T. Verbeek: „Gewoon in een pak op de kansel staan, dat wil ik niet." foto united photos de boer Ph. Troost, kandidaat te Kam pen; te Zevenbergen: Joh.A. Schel ling, kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Putten: D. van der Zwaagte Bennekom. Aangenomen: naar Groningen: P.J. den Hertog te Nieuwe Pekela, die be dankte voor Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Wolphaartsdijk: P. Me lis te Nieuw-Beijerland. VATICAANSTAD houden met het Afrikaanse continent is er geen sprake van evenwicht in de wereld, meende hij. De ontmoeting kan volgens hem geen puur Afri kaanse en kerkelijke aangelegenheid zijn omdat het zwarte continent zijn problemen alleen met hulp van buitenafkan oplossen. De belangrijkste problemen die met evangeli- sering samenhangen, noemde Thiandoum de in- culturatie, de inbedding van het christelijk geloof in de traditionele cultuur en de interreligieuze dialoog. Vooral het gesprek met de islam is heel belangrijk. De Rooms-Katholieke Kerk en de regeringen in Afrika hopen dat door de Afrika-synode de aan dacht in de media van de omwentelingen in Oost-Europa naar de enorme behoeften en pro blemen van het Afrikaanse continent verschuift. Dat zei rapporteur kardinaal Thiandoum op de eerste dag van de speciale bisschoppensynode over Afrika in Rome. „Na de val van de muur in Berlijn hebben wij ons vaak verlaten gevoeld", aldus de aartsbis schop van Dakar in Senegal. Zonder rekening te NEW YORK »EPD In de Verenigde Staten wordt waarschijnlijk meer in bed ge beden dan in de kerk. Uit een enquête van het onderzoeks bureau Gallup, die het afgelo pen weekeinde is gepubli ceerd, blijkt dat Amerikanen zich vooral thuis persoonlijk tot God wenden. Van de on dervraagden gaf 34 procent te kennen dat vooral voor het in slapen te doen in bed. Van de Amerikapen bidt 87 procent minstens één keer per week. Slechts een tiende doet dat in kerk, synagoge of mos kee. Bijna de helft van de on dervraagden bezoekt regelma tig een kerkdienst. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON "ToBM iK BBKJMAAL iN DB TóP v/AM t>B DR06SORöAMiSATie ^AT, U ET iK HBT HBOB MerrweR-K DÓÓR. vb R.SCHBR.C KOU-EN PAAR.POOR BcëiMDlGPB i M1ÜM ei6£M BAAM met eesi JAARSALARIS VAN VüFTiEN MILJOEN 6ULDEN sTotA Stom STOM t// Jy tl „ft# Kiel (adj); HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor. Fr Nypcls, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN RD Paauw. tel dag 9.3 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) per acc.giro autom.bet. per maand ƒ29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvra, KLACHTEN BEZORGING :n op aanvraag Ezóp—- j: 18 00-19 30 3-12.00 uui HET WEER Temperatuur blijft laag Nederland lag gisteren ingeklemd tussen een naar Midden-Europa weggetrokken depressie en een frontaal neerslaggebied boven Ier land en Schotland. Op deze vlucht strook van heldere lucht liet het voorjaar zich voor het eerst deze maand eens gelden. Eindelijk droog na een 10-daagse natte pe riode. De zon had wat schade in te halen en liet zich het maximale aantal uren zien. Dat had zijn uit werking op de temperatuur, die met 12 a 13 graden weer op nor maal niveau uitkwam. Het Azoren- hogedrukgebied, dat een uitloper naar Scandinavië onderhield, liet geen wolkenvorming toe. Meestal zie je op dit soort dagen nog wel een paar mooiweer-cumuli, die in de loop van de dag bij sterke in straling van de zon worden ge vormd. Nu bleef het volmaakt hel der, alleen stond er een vlagerige noordoostenwind, die soms nog wat frisjes aanvoelde. De strook met helder weer wordt vandaag steeds verder in de tang genomen. Het Britse front schuift langzaam in deze richting, maar belangrijker is het Centraal-Eu- ropese lagedrukgebied. Dit sys teem, dat ons het afgelopen week einde plaagde met allerlei winterse verschijnselen, leek gisteren al weer vergeten, maar gaat zowaar aan z'n tweede leven beginnen. Gevoed door vochtige en warme luchtmassa's uit de Middellandse Zee wordt bij de Alpen een nieuwe kern gevormd, die begeleid door een actief neerslaggebied naar Noord-Duitsland trekt. Er valt daar veel regen en vanavond schuift dit pakket al over onze oostgrens. De trekroute is oost-west, dus tegen de normale richting in en dat pro ces verloopt moeizaam. De regio's langs de westkust komen onder de rand van het regengebied te liggen; de kans op zwaardere neerslag is het grootst in de provincies langs de oostgrens. De toegenomen bewolking en aan trekkende noordenwind hebben een negatief effect op de tempera tuur, die weer in de buurt van 10 graden uitkomt. Tegen het einde van de week druipt de Duitse de pressie langzaam af naar het oos ten om ruimte te geven aan een lichte weersverbetering, die wordt ondersteund door nieuwe hogedruk bij Schotland. Lentetemperaturen van 15 graden of hoger - toch niet zeldzaam rond midden april - zijn aan ons niet besteed, zolang de wind een noordcomponent houdt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Ierland vooral vandaag perioden met zon. In Wales en En geland vandaag bewolkt en op veel plaatsen regen, morgen opklaringen en droog. Maxima tussen 9 en 13 graden. westen droog i vooral morgen grote kans op regen. Middagtempera- turen van 8 graden in de Ardennen tot ongeveer 12 graden in Vlaanderen. Noord- en Midden-Frank rijk: In de oostelijke departe menten meest bewolkt en perioden met regen. Elders droog en vooral vandaag flinke zonnige perioden. In Bretagne en Normandië vandaag eerst zon, later wolkenvelden en plaat selijk regen. Temperaturen in de middag rond 12 graden. Spanje: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperaturen in het noor den rond 16 graden. In het zuiden maxi- rond 20_graden, morgen iets hoger. i de eilan- r 24 gra Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Marokko: Westkust: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Temperaturen in de middag on geveer 20 graden, bij Agadir enkele gra den hoger. in het noorden enkele regen- of on weersbuien. Morgen droog en flinke zon nige perjoden. Middagtemperaturen aan zee vandaag rond 17 graden, morgen Zuid-Frankrijk: In de Dauphiné, de Pyreneeën en van daag ook op het Centraal Massief meest bewolkt en nu en dan regen. Elders overwegend droog en aan de zuidkust, en vandaag ook in het westen nu en dan zon. De Mistral gaat morgenavond lig gen. Middagtemperatuur van 11 graden op het Centraal Massief tot rond 16 gra den plaatselijk aan de zuidkust. Mallorca en Ibiza: WEERRAPPORTEN WOENSDAG 13 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.46 Zon onder 20.30 Maan op 07.35 Maan onder23.25 Waterstanden Katwijk Hoogwater05.34 17.52 Laagwater 01.16 13.36 Weerrapporten 11 april 20 uur: Rotterdam onbew. Perio Genève 071-1 maandag op vandaag mogelijk nog e een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 18 graden. Italië: Vandaag half tot zwaar bewolkt en op veel plaatsen regen, mogelijk ook on weer. Morgen wat meer zon en afnemen de neerslagkansen. Maximumtempera tuur vandaag rond 16, morgen ongeveer 19 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag half tot zwaar bewolkt en mo gelijk nog een regen- of onweersbui. Aan- de westkusten tamelijk veel wind. Mor gen droog en perioden met zon. Maxima oplopend naar ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: In het westen en later ook het noorden een enkele regen- of onweersbui. Op de Sporaden, Cycladen en Kreta waar schijnlijk droog en vooral vandaag perio den met zon. Middagtemperaturen van daag van 19 graden op Corfu tot 28 gra den aan de noordstranden van Kreta. Morgen overal maxima rond 21graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Aan de Turkse west kust vooral morgen ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur van 21 gra den aan de Turkse westkust tot 26 gra den op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, Morgen vooral in het westen ta melijk veel wind. Middagtemperatuur rond 10 graden. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen regen, boven 1000 meter sneeuw. In Wallis, Casablanca halfbew Tessin en Engadin vooral morgen ook zon en overwegend droog. Middagtem peraturen in de dalen van 8 graden in het noorden tot tegen de 20 graden morgen bij Locarno. Oostenrijk: Meest bewotkt en perioden met sneeuw, in de dalen meest regen. Maximumtem peratuur in de dalen ongeveer 6 graden, bij een enkele opklaring rond 10 graden. w8 22 15 0.0 Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok iw 3/ 15 9 0.0 27 22 0.0 17 8 -0.0 24 18 0.0 HEINZ M0U /-/£& Sf&S MAA/ O/B BB&'J*? (SBZBCZO ZXS '*?ZO'£75 OOAT MB7- GGAAG ASTAAfV.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12