Fokker-dochter 00§ vaa^ te laat ontdekt blijft Nederlands Treinverkeer Leiden-Utrecht ontregeld Horecaproject werkloze jongeren Actie in Leiden tegen CD Tolerantie brokkelt af 'Give 'm heil Ronny!' '8 di INSDAG 12 APRIL 1994 11 Voelhorens Q Oegstgeest krijgt I J een netwerk van wijkcontacten. 'Voelho rens' noemt bedenker Leefbaar Oegstgeest deze buurtvertegenwoordigers. Weinig kans f- Buitenpoorters ma- I D ken weinig kans op een woning in de Groene- Hartgemeente Alkemade. leioen erna Reizigers, die dit weekeinde met j de trein van Leiden naar 4 Utrecht willen, moeten reke ning houden met tal van wijzi- gingen in de dienstregeling. Door werkzaamheden aan de spoorbanen rijden tussen Lei den en Leiden-Lammenschans geen treinen. Zondag rijden er tot vier uur 's middags ook geen treinen tussen Leiden-Lam- menschans en Alphen aan den Rijn. Reizigers worden op die trajecten per bus vervoerd. De Bussen brengen reizigers naar hun bestemming NS verwacht dat de reistijd ge middeld 30 minuten langer duurt. In het weekeinde van 15 tot en met 17 april worden de spoorbanen Leiden/Den Haag en Leiden/Leiden-Lammen- schans op elkaar aangesloten. De werkzaamheden beginnen vrijdagavond om tien uur en gaan door tot maandagochtend vijf uur. Tegelijkertijd vervangt de NS zondag een overweg tus sen Leiden-Lammenschans en Alphen aan den Rijn. Het hele weekeinde worden tussen Leiden en Leiden-Lam menschans bussen ingezet. Die komen en gaan van/naar de Rijnsburgerweg, ter hoogte van de nieuwe fietsenstalling achter het station. Zondag rijden er bussen tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Deze bussen gaan niet langs Lammenschans, daarom rijdt er een aparte bus tussen beide Leidse stations. De NS zetten extra personeel in om reizigers te wijzen op de tijdelij ke wijzigingen. De werkzaamheden worden uitgevoerd tussen Leiden-CS en de Mors weg, inclusief Galgewa- terbrug. Voor aansluiting van de verbinding tussen Leiden en Al phen aan den Rijn moet de bocht in deze spoorbaan, ter hoogte van de Rijnzichtstraat, wijder worden. De bouw van twee wissels neemt de meeste tijd in beslag. Daarvoor wordt het oude spoor opengebroken. Een wissel wordt gelegd aan het eind van perron 3b. De tweede komt ter hoogte van de Lopsen- straat. De twee wissels zijn vorig jaar deels voorgebouwd bij de aanleg van een nieuw stuk spoorbaan. Na de aansluiting van de spoorbanen rijden de treinen op de definitieve plaats op het buitenste spoor. Daama begint de aanleg van een tweede spoorbaan op dit traject. Bedrijfsleven mogelijk voor tweederde eigenaar Onderzoek TNO Leiden naar gezondheid schoolkinderen leiden paul v Vervolg van voorpagina De kans groeit dat de Leidse Fokker-dochter FSS (Fokker Space Systems bv) voor een belangrijk deel in Neder landse handen blijft. Fokker werkt een plan uit waarbij Nederlandse ondernemers voor tweederde eigenaar wor den van het ruimtevaartbedrijf. Zelf kan het dan de rest van de aandelen in handen houden. Onder de geïnteres seerde bedrijven bevindt zich Ulta-Centrifuge Nederland (UCN). Gesprekken volgden, onder meer met het Frans/Engelse be drijf Matra Marconi. Maar ze liepen op niets uit. Het Leidse bedrijf zit daar niet zo mee. Als je met een concurrent of halve concurrent gaat samenwerken, moet je bijna altijd taken afsto ten die de ander beter of goed koper doet, aldus directeur J. Groen. Je kunt dat ontlopen door met 'andersoortige bedrijven' in zee te gaan. Bedrijven die louter met geld over de brug komen, bijvoorbeeld. Of bedrijven die op andere markten actief zijn. Ondertussen kan het Leidse be drijf dan per project samenwer king zoeken met eventuele part ners. Dat lukt tot nu toe steeds beter, ook met bedrijven die eerst fusie-kandidaat waren. Space Systems is het enige winstgevende onderdeel van Fokker en de orders stromen aardig binnen. Woordvoerder W. van der Eist van UCN ontkent dan ook niet geïnteresseerd te zijn. „Ook Dit bleek gisteren bij de ope ning van de nieuwbouw van Fokker Space Systems aan de Plesmanlaan, door minister J.E. Andriessen van Economische Zaken. De bewindsman toonde zich een groot voorstander van nauwe samenwerking met Ne derlandse bedrijven. Ook de nieuwe Fokker-topman B. van Schaik stond er niet afwijzend tegenover. Hij weigerde echter vooruit te lopen op de beslissing die de Raad van Bestuur neemt als hij later deze maand het voorstel krijgt voorgelegd. Toen Fokker een jaar geleden werd overge nomen door het Duitse DASA, kreeg de zelfstandige ruimte vaartdochter FSS een jaar de tijd om een fusie- of overname partner te vinden. Lukt dat niet, dan moet het verder met Fokker èn DASA. Maar het Duitse moe derconcern is een 'harde' con current voor FSS in het kader van de zonnepanelen. Auto schept fietser leiden» Een 69-jarige vrouw uit Valkenburg is gisteren met haar fiets tegen een auto gebotst toen ze de Morsweg ter hoogte van de Lopsenstraat overstak. De vrouw is met hoofd-, hand- en beenletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De bestuurder van de auto, een 55-jarige vrouw uit Leiden, liep geen schade of letsel op. Bouwtekeningen gestolen leiden Uit een auto die geparkeerd stond aan de Morspoort zijn gisteren veertig bouwtekeningen gestolen. Het zijn bouwteke ningen van zes woningen en een horeca gelegenheid. De eige naar van de auto en de tekeningen, een 29-jarige Haarlemmer, verklaarde dat de tekeningen niet waardevol zijn. Antieke geldclip gestolen leiden In een woning aan de Schelpenkade is gisternacht inge broken. De dieven forceerden de deur en namen een videore corder, een portemonnee met honderd gulden en een antieke geldclip met 700 gulden mee. De bewoners van het huis hebben twee honden, maar die hebben de inbreker(s) niet gehinderd. omdat we grofweg in dezelfde branche actief zijn en het tech nologische niveau ons bekend is." UCN heeft eenderde van de internationale Urenco holding. En die holding is eigenaar van Urenco Nederland bv, dat ura nium verrijkt, ultra-centrifuges maakt en toeleverancier is van Fokker en FSS. De minister loofde gisteren het high-techbedrijf FSS dat volgens hem duidelijk is door gebroken op de Europese èn Amerikaanse markt. In Europa beheerst het de markt van ro botarm en zonnepaneel. 'Op de moeilijk toegankelijke Ameri kaanse markt' gaat het zon nepanelen leveren aan het we tenschappelijke programma 'van de NASA. In Nederland staat het ruim tevaartbudget onder druk, maar Andriessen wil het graag op peil houden. FSS kan hem daarbij helpen door publiek en politiek duidelijk te maken dat ruimte vaart zin heeft. Daarnaast moet het bedrijf ervoor zorgen dat Nederlandse scholen en bedrij ven blijven leren en profiteren van de activiteiten. Spinn off, noemde de minister dat giste- Als grootaandeelhouder praat de Nederlandse staat mee over de toekomst van Fokker. In het verleden heeft Andriessen aan gestuurd op een zelfstandigheid en een zelfstandige vestiging voor FSS. Alleen voor het echte testen is geen ruimte in Leiden. Betrapt bij kraken van flipperkasten Drie Leiderdorpers van 23, 23 en 33 jaar oud zijn zondag avond door de politie op heter daad betrapt bij het openbreken van flipperkasten in de kantine van voetbalverenging RCL in sportpark De Bloemerd. Het drietal, dat via het dak was bin nengekomen, dacht dat er geen alarm was. Dat ging echter wel af tervyijl ze met de flipperkas ten bezig waren. De politie heeft het trio opge pakt en overgebracht naar het politiebureau. Vandaag worden zij gehoord over deze inbraak. Een van hen heeft bekend dat hij vroeger lid was van RCL en daarom goed op de hoogte was van de situatie in de kantine. Schoolkinderen lopen de kans op een onherstelbare gezichts stoornis door het te laat ontdek ken van een lui oog. Op zeven jarige leeftijd is in een aantal ge vallen behandeling niet meer mogelijk en rest het kind één oog om mee te zien. Een nieu we onderzoeksmethode van consultatiebureaus bij peuters moet deze afwijking sneller op sporen. Dit stelt het Leidse onder zoeksinstituut TNO Preventie en Gezondheid in het rapport Peilingen Jeugdgezondheids zorg 1991-1992. Hierin staan de gezondheidsgegevens van 5000 scholieren. TNO-arts dr. J. Meulmeester vindt het opvallend dat school artsen bij zeven procent van de kinderen in de groepen twee en vier van de basisschool een niet behandeld lui oog hebben ont dekt. „Deze aandoening kan op jonge leeftijd goed worden op gespoord en is dan nog te be handelen. Maar als een lui oog pas wordt ontdekt als het kind een jaar of zeven is, is er veelal niks meer aan te doen. Het kind heeft dan één goed oog over en loopt een verhoogd risico op blindheid. Het goede oog is kwetsbaarder en raakt sneller overbelast." „Blijkbaar is de huidige on derzoeksmethode van consulta tiebureaus bij driejarigen niet afdoende. Daarom beginnen artsen van consultatiebureaus binnenkort met een nieuwe methode die deze gezichts stoornis vroegtijdig aan het licht moet brengen. Dat oog-onder zoek gebeurt bij hele jonge kin deren in de leeftijd van 7 maan den, 18 maanden en drie jaar." TNO heeft de onderzoeksge gevens bekeken van 4-18 jarige kinderen die zijn verzameld door schoolartsen van 20 Ge meenschappelijke Gezondheids Diensten (GGD). TNO wil voort aan jaarlijks peilingen doen naar de gezondheidstoestand van schoolkinderen om ver keerde leefgewoonten en chro nische ziekten op te sporen en te voorkomen. Uit het onderzoek blijkt dat schoolkinderen steeds vaker en langer een walkman op hebben. Er zijn zelfs kinderen van vier tot zes jaar die élke dag naar een walkman luisteren. Dat kan op langere termijn tot gehoor- stoornissen leiden. Het veelvul dige luisteren naar een walk man door kinderen is iets dat aandacht behoeft, constateert dr. Meulmeester. „Kinderen zetten dat apparaat vaak veel te hard. Ouders moeten hun kin deren leren dat niet te doen en de walkman met mate te ge bruiken. Het is goed mogelijk dat kinderen door veelvuldig walkmangebruik op oudere Studenten verdringen nu jongeren zonder baan leiden beatrus bonar1us Of het project werkelijk door gaat, is nog niet bekend. Toch zet Ruud Bochardt van Stich ting de Mare zijn onderzoek naar een horecagelegenheid gerund door jonge werklozen, dagelijks door. „Ik bekijk op dit moment horecaprojecten in andere steden. De een is een hele week open, de ander maar twee dagen. De een be taalt zijn werknemers van zijn winst, de ander heeft verschil lende subsidies nodig". In opdracht van Stichting Sint Maarten, een oude fusie partner van jeugdhulpverle ningsinstituut de Mare, pro beert Bochardt de juiste for mule te vinden. De bedoeling is om werkloze jongeren aan het werk te krijgen. Tevens wil Stichting de Mare hun de mo gelijkheid bieden ervaring op te doen in de horeca. De doel groep is ditmaal niet de pu- berjeugd uit het centrum voor daghulp waar Bochardt werk zaam is. „Waarschijnlijk ne men we contact op met het arbeidsbureau en geven we de kans aan wat oudere jonge ren. Zij zouden tegen geringe betaling moeten werken. Je kunt het zien als een stage, een opleiding in de horeca Nu heeft de Leidse horecage- meenschap vaak studenten in dienst. „Wij proberen ervoor te zorgen dat deze groep de werkloze jongeren niet ver dringt." Ondanks de onzekerheid van het horecaproject is Bochardt al op zoek naar een locatie. „Natuurlijk zit je met een lunchroom of café het gunstigst in de binnenstad. Bovendien wil ik natuurlijk niet eindigen in zo maar een buitenwijk van Leiden". Het vinden van een locatie wordt juist bemoeilijkt omdat het project nog geen vaste vorm heeft. „We denken aan een lunchroom, een café of een restaurant. Het enige criteri um waar we ons aan moeten houden, is dat het een goed kope gelegenheid moet zijn. Je moet bezoekers trekken en dat is eenvoudigweg het mak kelijkst als de bezoeker er wei nig voor hoeft te betalen." Over de financiën maakt Bochardt zich geen zorgen. „We krijgen subsidies van on der meer het Europees Sociaal Fonds, de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Leiden. Het nieuwe gemeentebestuur staat gelukkig achter ons plan. Dit wil zich sterk maken voor jonge schooluitvallers. Boven dien is dit een mooie manier om de jeugdwerkloosheid te bestrijden", aldus Ruud Bochardt die 1 juli met zijn uiteindelijke voorstel op tafel komt. Over het algemeen zijn Nederlandse schoolkinderen goed gezond, zo blijkt uit het TNO-rapport. leeftijd gehoorstoornissen krij gen. Om dat te weten te komen moeten we onderzoek blijven doen." Over het algemeen zijn Ne derlandse schoolkinderen goed gezond, zo blijkt uit het TNO- rapport. Kinderen worden ook steeds groter: de onderzochte leerlingen blijken in 1991 ge middeld twee centimeter langer te zijn dan in 1980. „Nederland se kinderen behoren tot de langsten van de wereld. Er is geen verschil in lengte tussen kinderen met hoger en lager op geleide ouders. Wel zijn meisjes van laag opgeleide ouders rela tief zwaarder dan leeftijdge nootjes met hoger opgeleide ouders. Zij eten mogelijk meer Volgens TNO moet het schoolzwemmen in Nederland behouden blijven om te voorko men dat veel kinderen niet le ren zwemmen. Meulmeester: „Turkse, Marokkaanse en Suri naamse kinderen hebben een tien keer zo grote kans niet te kunnen zwemmen dan Neder landse kinderen. En kinderen van laag opgeleide ouders heb ben vaker geen zwemdiploma dan kinderen van hoog opgelei de ouders. Verdrinking was en kele tientallen jaren geleden een van de belangrijkste doodsoor zaken bij kinderen. Door het schoolzwemmen is die sterfte aanzienlijk afgenomen. Maar veel gemeenten blijken dat schoolzwemmen tot een mini mum te beperken. Dat is een leiden Het comité Leiden voor Ieder een voert vanavond actie te gen de installatie van de twee CD-raadsleden in de Leidse gemeenteraad. De actie is symbolisch en niet agressief, maar zal niettemin een zeer opvallend karakter hebben. Het comité noemt 12 april een historische dag, omdat het voor het eerst is sinds de Tweede Wereldoorlog dat ex- treem-rechts weer directe in vloed heeft op de gemeente politiek. In de oorlog was er een NSB-burgemeester in Lei den, daarna is extreem-rechts nooit meer vertegenwoordigd geweest in de Leidse politiek. Het comité Leiden voor Ieder een vreest dat met de komst van de CD in de gemeente raad de politieke discussies en beslissingen beïnvloed zullen worden door intolerante en racistische opvattingen. De installatie van gemeente raadsleden van extreemrecht se partijen zal ook in veel plaatsen niet onopgemerkt blijven. In een groot aantal ge meenten zijn acties aangekon digd, die variëren van demon straties, werkonderbrekingen en pamflettenacties tot blok kades van enkele stadhuizen. In Amsterdam worden on geveer tweehonderd agenten ingezet om de installatie van vier CD-raadsleden soepel te laten verlopen. De politie houdt verder mobiele eenheid achter de hand. Een aantal in gangen rond de raadszaal is afgesloten. De grootste actie wordt verwacht in Utrecht. Het „Komitee Fascisten de raad uit hoopt dat vijfhon derd tot duizend mensen meedoen aan de blokkade van het stadhuis uit protest tegen de installatie van drie CD-ers en één lid van het Nederlands Blok. In andere plaatsen, waaronder Amsterdam, Haar lemmermeer, Zwolle en Dordrecht hebben naar ver wachtingwerkonderbrekingen van ambtenaren plaats. In Den Haag houdt de Fede ratie voor Hindoestaanse Or ganisaties een optocht uit pro test tegen de komst van vier CD-ers en één CP-er in de raad. In Heerlen, waar twee CD-ers hun opwachting ma ken in de raad, worden rouw brieven uitgedeeld met de me dedeling dat de „democratie na een werkzaam leven vol toewijding is heengegaanIn Rotterdam organiseren jonge renorganisaties een 'luidruch tig' protest tegen de installatie van zes extreem-rechtse raadsleden. Net als in andere steden zullen in de Maasstad tijdens de installatie kerkklok ken luiden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN slechte zaak omdat niet alle ou ders hun kinderen op zwemles doen." Uit de peiling blijkt dat kinde ren van vier tot zes jaar vaker van school verzuimen en meer medicijnen gebruiken. „Dat komt omdat deze kinderen voor het eerst naar school gaan en in aanraking komen met allerlei infecties. Ziekte van de luchtwe gen speelt een grote rol bij het schoolverzuim. „Ouders wach ten soms te lang om met een hoestend kind naar de dokter te gaan. Daarom is goede voor lichting aan ouders belangrijk." Vanmiddag wordt het rapport door de onderzoekers van TNO Preventie en Gezondheid in Lei den gepresenteerd tijdens een symposium over dit onderwerp. Houtzaagmolen weer in bedrijf Houtzaagmolen De Heester boom aan de Haagweg is on langs gerestaureerd. Burge meester Goekoop zal de molen vrijdag om vijf uur officieel in bedrijf stellen. De Heester- boom, beter bekend als de mo len van Noordman, dateert uit 1804. De molen is 134 jaar in het bezit geweest van de familie Noordman. De molen is overge dragen aan de Stichting Hout zaagmolen De Heesterboom. die zich ten doel heeft gesteld het monument, dat voorkomt op de nationale top 100 van monumenten, in stand en voor al ook in bedrijf te houden. Met steun van Rijk, provincie en ge meente is de Heesterboom in de afgelopen tijd in zijn authen tieke fraaie staat hersteld. Een team van vrijwillige molenaars zal binnenkort aan de slag gaan om de molen weer te laten draaien en zagen. In Na<;i Demirbas nam gister avond het eerste allochtone raadslid afscheid van de Leidse politiek. In 1986 kwam hij na mens de PvdA in de gemeente raad. En bij zijn afscheid had hij weinig reden tot vrolijkheid. „Helaas komt extreem rechts met twee zetels in de gemeente raad. Dat is voor mij een zeer pijnlijke ervaring." Volgens Demirbas groeit de aversie tegen minderheden. „De zo beroemde Nederlandse tolerantie brokkelt af. Straks worden asielzoekers achter de Nederlandse grens geselecteerd op huidskleur. Ik wil de nieuwe gemeenteraad oproepen om niet te zwijgen tegen extreem rechts, want zwijgen is instem- Men ongure za ken bezig zijn of proberen te provoceren, daar moet u een goed gefundeerd verhaal tegen over stellen." Corrie Kramp krijgt gouden speld Leiden Na twintig jaar in de gemeente raad kreeg CDA-raadslid Corrie Kramp gisteravond bij haar af scheid de gouden speld van de gemeente Leiden. Burgemees ter Goekoop prees haar als een geëngageerd raadslid, vriende lijk. bescheiden en heel integer. Kramp kwam in 1974 voor de ARP in de Leidse raad. Zij was 'helemaal verbouwereerd' dat zij de Leidse onderscheiding in de wacht had gesleept. Ron Hillebrand is de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA in Leiden. Hij volgt Hans Baaijens op, die een half jaar geleden al aankondigde dat hij wilde te rugtreden. Hillebrand was de afgelopen vier jaar waarne mend-fractievoorzitter. Hillebrand kreeg gisteravond goede raad van het vertrekken de PvdA-raadslid Auke de Vries. Hij vindt dat het openbaar be stuur in Nederland steeds meer trekken van regentendom ver toont. Die ontwikkeling moet doorbroken worden, meent De Vries. En dus zei hij, in navolging van de aanhangers van de Ame rikaanse presidentskandidaat Ronald Reagan indertijd: „Give 'm heil Ronny!" Hillebrand moet volgens De Vries de re genteske verhoudingen door breken. „Dat sleurachtige ge doe, dat voortbreien op de inge slagen weg, daar moet een ein de aan komen", zei De Vries. Rommelmarkt Con Fuoco Muziekvereniging Con Fuoco organiseert zondag een rom melmarkt in haar clubhuis aan de De Rljpstrud 21 In i aideo (industrieterrein De Waard). Belangstellenden kunnen daar van 10-11 uur terecht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11