Vredesoproep paus bij opening Afrika-synode Kerk Samenleving Visserskapel opnieuw in gebruik genomen Twee priesters van bisdom Roermond benoemd tot 'kapelaan van de paus' Massale voorbereiding op vormsel 21 J v Ja 198»»-» MAANDAG 11 APRIL 1994 979 BUITENLAND KORT Miljoenen verlies De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) heeft door twijfelachtige transacties met een bank in Praag 16 miljoen gulden verloren. Twee mede werkers zijn geschorst, zo heeft de NCC bekend ge maakt. De verdwenen 16 miljoen kwamen uit een fonds waaruit de NCC de zie- kenkosten van de .gepensio neerde personeelsleden be taalt. Een medewerker had vorig jaar waardepapieren van de Bohemia Bank in Praag gekocht. Daarbij heeft hij zich niet aan de regels ge houden. Het is overigens de vraag of het gehele bedrag bij de Praagse bank terecht is gekomen. De NCC, waarbij 32 kerken met 42 miljoen le den zijn aangesloten, heeft president Havel van Tsjechië om bemiddeling gevraagd. Protest Terwijl vrouwelijke priesters in de Anglicaanse Kerk van Engeland afgelopen zaterdag tijdens een goed bezochte kerkdienst in het Noordbritse Ripon hun recente wijding vierden, liep voorganger Francis Bown zwijgend rond jes om de kathedraal. De uit gesproken tegenstander van vrouwelijke priesters duwde een protestbord op wielen voor zich uit met daarop de woorden 'feest na de moord'. Hij protesteerde naar eigen zeggen plaatsvervangend voor duizenden gelovigen, die vanzelfsprekend niet aanwezig konden zijn bij de 'vermoedelijk afschuwelijkste kerkdienst, die ooit in een anglicaanse kerk gehouden is'. Bown protesteerde ook al op 12 maart in Bristol tegen de eerste wijding van vrou welijke priesters in de Kerk van Engeland. Monniken Vijfhonderd Koreaanse poli tieagenten zijn gisteren een boeddhistische tempel in Se oul binnengevallen na bot singen tussen aanhangers van het hoofd van Zuid-Ko- rea's grootste boeddhistische orde, Suh Eui-hyon, en mon niken die zijn aftreden eisen. Honderden hervormingsge zinde Chogye-monniken drongen de tempel van deze orde in Seoul binnen, waar bet kantoor van het hoofd is gevestigd. Verschillende monniken, die 'geweldloos heid, geweldloosheid' schreeuwden, raakten daar bij gewond. Anderen werden weggesleept door de gewa pende oproerpolitie, zo lie ten getuigen weten. De con frontatie duurde enkele uren. Eerder protesteerden 5000 hervormingsgezinde monni ken, nonnen en leken, tegen de herverkiezing van Suh. Mandela De voorzitter van het Afri kaans Nationaal Congres, Nelsom Mandela, heeft giste ren de rol van de Rooms-Ka tholieke Kerk in Zuid-Afrika geëerd tijdens een dienst ter nagedachtenis van Chris Hani, de voormalige secreta ris-generaal van de Zuidafri- kaanse communistische par tij en bestuurslid van het ANC. Hani werd, zondag een jaar geleden, door blanke ex tremisten vermoord. Na de preek prees Mandela de ver enigende rol van de RK Kerk en de bekostiging van studies voor gevangen zittende aan hangers van het ANC, die daardoor de gevangenis met één of meerdere diploma's konden verlaten. Hij riep alle christelijke, islamitische, hin doeïstische en joodse reli gieuze leiders op om te parti ciperen in het democratise ringsproces in Zuid-Afrika. De feestelijke opening van de speciale bisschoppensyno de over Afrika werd gisteren overschaduwd door de ge beurtenissen in Rwanda. Tijdens de openingsdienst in de St. Pieter riep paus Johannes Paulus II de verschillende bevolkingsgroepen in Rwanda dringend op onmiddellijk een einde te maken aan hun 'broedermoord'. VATICAANSTAD Hij veroordeelde de golf van 'absurde haat, geweld en dood', die onder meer aan tientallen priesters, nonnen en catecheten het leven heeft gekost. De paus sprak de solidariteit van alle deelnemers aan de synode uit met de vier Rwandese bis schoppen, die wegens de burge roorlog niet naar Rome konden gaan. Aan de synode, die tot 8 mei duurt, nemen 221 van de 500 Afrikaanse bisschoppen en een kleine honderd priesters uit Afrika deel. Thema van de eer ste Afrika-synode in de geschie denis van de RK Kerk is 'De kerk in Afrika en haar evangelise- ringsopdracht op weg naar het jaar 2000'. Tijdens de kerk dienst, die werd bijgewoond door 5000 gelovigen, werden Afrikaanse liederen gezongen en dansten honderden Afri kaanse nonnen en priesters op de muziek van typisch Afrikaan se instrumenten. De paus richtte een bijzonde re groet tot de voornamelijk in het noorden van Afrika levende 220 miljoen moslims. De relatie met de islam, die snel groeit in Afrika, is één van de neteligste onderwerpen die op de synode aan de orde komen. Andere on derwerpen zijn de verspreiding van het evangelie, integratie van het christendom in de inheem se culturen, problemen die sa menhangen met gerechtigheid en vrede en de rol van de mas samedia. Van de 237 miljoen christenen die Afrika telt, zijn er circa 90 miljoen rooms-katholiek. Voor zover zijn verplichtingen dat toelaten zal de paus persoonlijk aan de synode deelnemen en luisteren naar de boodschappen van Afrikaanse bisschoppen. Zij zullen de aandacht vestigen op de reeks problemen in het con tinent zoals burgeroorlogen, ar moede, honger, stammentegen stellingen, vluchtelingen, poli tieke instabiliteit, droogte en de verontrustende verbreiding van aids. NOORDWUKDe hervormde Visserskapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk is na een grote restauratie weer in gebruik genomen. Het gebouw werd afgelopen vrijdag door de aannemer overgedragen aan de kerkvoogdij. Bij die gelegenheid kreeg het gemeentebestuur van de badplaats een carillon overhandigd van de stichting Noordwijk 125 jaar badplaats. De feestelijke ingebruikname van het kerkgebouw had gistermiddag plaats, met een dienst voor de wijkgemeente West waarin dominee G J. Ruitenberg voorging. foto dickhocewoning Eredoctoraat voor secretaris Van der Graaf Ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk. is onderscheiden met een ere doctoraat in de theologie van de Karoly Gaspar-universiteit Het is hem toegekend op voordracht van de Raday- academie, de vroegere her vormde theologische facul teit in de Hongaarse hoofd stad. Deze is vorig jaar opge gaan in bovengenoemde universiteit, de eerste chris telijke in Oost-Europa. Van der Graaf is oud-voor zitter van de Stichting Hulp Oost-Europa. De laatste ja ren verzorgt hij regelmatig theologische voordrachten in Boedapest, Debrecen en an dere plaatsen in Hongarije. Hij is 'onvermoeibaar ge weest bij het uitdragen van het christelijk getuigenis', al dus de Raday-academie. Verder heeft Van der Graaf zich veel inspanningen ge troost om te komen tot goe de betrekkingen tussen de kerken in Hongarije en Ne derland. De uitreiking zal plaatshebben op 24 juni tij dens de afsluiting van het academisch jaar. Vorig jaar kreeg de toen malige voorzitter van de her vormde synode, de Rotter damse predikant dr. G.H. van de Graaf, een eredoctoraat van de Raday-academie. CC-lid Walter Arnold van Wereldraad overleden De Duitse theoloog Walter Ar nold, sinds 1-983 lid van het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken, is afgelopen vrijdag op 64-jarige leeftijd in zijn woonplaats Stuttgart overleden. Tot zijn emeritaat in 1992 ver vulde hij een hoge bestuurlijke functie ('Oberkirchenrat') in de Evangelische Kerk van Würt- temberg. Arnold vervulde binnen de Wereldraad een brugfunctie tussen evangelische en oecu menisch ingestelde christenen. Vorig jaar werd hij onderschei den met de pauselijke Gregori- us-orde. Adviescommissie voor conflict tussen Simonis en dominicanen NUMEGEN ANP Een commissie van vier wijze mannen zal kardinaal Simonis en de Dominicaanse Gemeen schap in Huissen (Gld.) advise ren over hun conflict. Dit meldt het weekblad De Bazuin. Vorig jaar verbood Simonis, aartsbisschop van Utrecht, de dominicanen om de gerefor meerde predikant J. Verheul, in wonend lid van de gemeen schap, in eucharistievieringen te laten voorgaan. Zij negeerden dit verbod. De commissie is ingesteld door het aartsbisdom Utrecht en het hoofdbestuur van de Ne derlandse dominicanen. Zij heeft de opdracht 'een andere weg te vinden voor de oecume ne in de communiteit van Huis sen'. Zij zal advies uitbrengen over het voorgaan van Verheul en voorstellen doen over verdie ping en voortgang van de in Huissen gegroeide sche en pastorale praktijk. Twee priesters van het bisdom Roermond, de ken Ben Janssen van Sittard en oud-directeur Jef Stassen van het vormingscentrum Rolduc in Kerkrade, hebben gistermiddag de pauselijke onderscheiding 'Kapelaan van Zijne Heiligheid paus Johannes Paulus II' ontvangen. De onder scheiding. waaraan de titel monseigneur is ver bonden. werd aan hen uitgereikt door de huidi ge bisschop van Roermond, mgr. Frans Wiertz. De 73-jarige Stassen heeft zich tijdens zijn ja renlange directeurschap van het bisschoppelijk vormingscentrum Rolduc bijzonder ingespan nen voor de restauratie van het voormalige ab dijcomplex Rolduc. Tevens was hij voorzitter van de Academie voor Bouwkunde in Maas tricht. De 70-jarige Janssen is al meer dan twintig jaar deken van Sittard en sinds 1987 tevens ka nunnik van het kathedraal kapittel van het bis dom Roermond. HAARLEM ANP Twaalfhonderd rooms-katholie- ke kinderen maakten afgelopen zaterdag in Haarlem de meest massale voorbereiding in Ne derland mee op de ontvangst van het sacrament van het vormsel. „Ik ben blij dat jullie in mijn kerk te gast zijn", sprak bis schop Bomers in de Sint Bavo- kathedraal het publiek met een gemiddelde leeftijd van twaalf jaar toe. „Je merkt nu dat je niet de enige bent die het vormsel wilt ontvangen. Jouw beslissing om te worden gevormd bete kent dat je je aangetrokken voelt tot Christus en zijn kerk. En de kerk heeft jullie nodig. Zowel jullie idealen als jullie kri tiek." Kinderen die in de laatste klas van de basisschool zitten, wordt gevraagd of zij willen worden gevormd. Stemmen ze hiermee in, dan wordt dit gezien als een keuze van het kind voor de Kerk. De ouders leggen bij het ritueel de hand op de schouder van het kind. De bisschop legt zijn hand op het hoofd en wrijft met de duim gewijde olie het voorhoofd van Het kind. Vervolgens schrijft die zijn naam in het vormselboek en steekt een doopkaars aan. Maar zover was het zaterdag voor het grootste deel van de kinderen nog niet. Aan de ont vangst van het vormsel gaat een voorbereidingsperiode vooraf. Soms duurt die drie jaar, soms enkele maanden. De vormelin gen worden in die tijd begeleid door iemand uit de parochie. HET WEER Geen aanzet tot lenteweer n de maand april begint de atmos feer aan een grootschalige reorga nisatie. Op het noordelijk halfrond ïn de temperatuurverschillen tussen pool en tropen snel verder af. Daarbij zie je dat de sterke westcirculaties steeds zeldzamer worden en worden vervangen door chaotische circulatiepatro- Meridionale stromingen (noord-zuidgericht of andersom) komen in april en mei regelmatig In deze periode nemen de zuidwestenwinden boven West-Eu ropa ook sterk af. Het is zplfs zo, dat het aantal dagen met winden tussen noord en oost gaat over heersen. Voor ons land is in deze tijd van het jaar de ligging aan de rand van een groot continent en een uitgestrekte oceaan nogal on gunstig. Het oceaanwater is zo vlak na de winter erg koud, terwijl het vasteland nu snel wordt aange- warmd. Het effect is een relatief hoge druk boven zee en lage druk op het land met als gevolg regel matig terugkerende noordenwin den boven ons gebied. Natuurlijk hoef je daarbij niet op veel voor- jaarswarmte te rekenen. April 1993 week nogal af van dit patroon en werd de warmste gras maand van deze eeuw. Dit jaar ont komen we niet aan de normale voorkeurspositie die de atmosfeer ons voorschotelt. Het afgelopen weekeinde werd de overstap ge maakt; de lagedruk verplaatste zich vanaf de oceaan precies via ons land naar Midden-Europa. Dat gaf aanleiding tot tal van winterse verschijnselen. In de hoogreikende kou boven ons land vormden zich regen- maar ook natte sneeuwbui en, waarbij het kwik daalde tot maar 1 of 2 graden boven nul. De kuststrook hield het nog betrekke lijk droog met af en toe zon. Toen zaterdagnacht de depressiekern met windstilte voorbijtrok, liep het kwik terug naar -1.2 graden op Schiphol, -1.6 te Valkenburg ZH en liefst -4.3 graden op de lucht haven Rotterdan. De maxima ble ven ondanks wat zon steken op 6 a 9 graden. Vandaag zit er iets van een verbete ring in de lucht en ook morgen is het niet onaardig: flinke zonnige perioden, droog en iets minder koud (10-12 graden). Een aanzet tot lenteweer betekent dit niet. De depressie boven Centraal-Europa blijft nadrukkelijk aanwezig. Op de oceaan stijgt de luchtdruk - in overeenstemming met de tijd van het jaar - vrij aanzienlijk. Hierdoor trekt de noordenwind vanaf woens dag weer verder aan. De koude aanvoer van over de Noordzee laat het kwik tot 10 graden of iets lager zakken, waarbij de kans op een gu re bui weer groter wordt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag flinke perioden met zon en droog maar in het westen van Schotland en Ierland wolkenvelden en kans op wat regen. Morgen ook elders enkele wolkenvelden maar vrijwel overal droog. Maxima tus sen 9 en 14 graden. België en Luxemburg: Naast wolkenvelden gere- ijn i wel overal droog. Alleen in de Ardennen mogelijk wat lichte regen. Middagtem- peraturen ongeveer 11 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: esten perioden met zon en droog. In'het oosten meer bewolking en mogelijk wat lichte regen; in de Vogezen en Jura mogelijk ook wat sneeuw. Temperaturen .in de middag rond 10 graden; morgen net iets hoger. Vrij zonnig en droog. Middagtempera- tuur op de meeste plaatsen net boven 20 graden, maar vandaag in het noor den nog enkele graden lager. Madeira: Droog en zonnige perioden. Middagtem- peraturen rond 18 graden. Vrij zonnig en droog. Maar in Catalonië vandaag nog kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperaturen in het noorden rond 16 graden; in het uiterste "zuiden ruim boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperaturen op de zuidstranden ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig en droog. Tempe raturen in de middag uiteenlopend van ongeveer 23 graden in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden kans op wat regen. Middagtem peraturen aan zee dalend naar 17 gra den op morgen. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt; morgen vooral in het westen meer zon. Vandaag C- "'i ,030^ h a^/l2 .-"SC LV21 V p% bewolkt -T warm te front regen cSg ,neeu„ -T- koufront J*y&i opklannge Hag.l h hogedruk '100°' hertodpascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 12 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 20.29 Maan op 07.06 Maan onder 22.23 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.02 17.19 Laag water 00.51 12.56 Weerrapporten 10 april 20 uur: licht bew no 6 licAlbew nnoA nog V s op e i bui. Alpen boven 1000 meter kans op sneeuw. Vandaag steekt er een Mistral op. Middagtemperatuurrond 13 graden, maar vandaag op het Centraal Massief wat kouder. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperaturen rond 17 graden. Italië: Wisselend bewolkt én van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. In de Alpen en Dolomieten boven 1200 meter kans op wat sneeuw. Middagtemperaturen tussen de 14 en 19 graden. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima vandaag on geveer 13 graden, morgen rond 16 gra- Griekenland en Kreta: Meest bewolkt en in het griekse binnen land buien, soms met onweer en plaat selijk veel neerslag. Elders meer zon. Middagtemperaturen rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en droog. Middagtem peraturen geleidelijk oplopend tot boven 20 graden. wlO 11 5 6 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8