Leiden 'Geen massa nieuwe kopers huizen' Pex en HP beginnen 'krankzinnig avontuur' until* Vertraging treinverkeer Afscheidsborrel voor 'Misschien zit ?r wel iemand van vogue in de zaai' Koek en De Vreeze Raadsleden in rol van mannequin Huurders tevreden over De Sleutels MAANDAG 11 APRIL 1994 971 Slijtageslag 9 De tulpenrally was een enorme slijtageslag. 'Alle mannen reden ons vrolijk zwaaiend voorbij' Vechtpartij bij café leiden In een café aan de Nieuwe Beestenmarkt is gistermorgen een grote vechtpartij uitgebroken. Tegen het sluitingsuur kwam een groep mannen uit Den Haag een laatste ronde halen. Toen de 51-jarige eigenaar dit weigerde, werd hem te verstaan gege ven dat zijn 'tent' zou worden verbouwd. Er ontstond een vecht partij die buiten met biljartkeus en bezemstelen werd voortge zet. Diverse personen moesten met verwondingen aan het ge zicht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp worden ver voerd. De politie heeft geen aanhoudingen verricht. Tassen opengesneden leiden In de Donkersteeg is zaterdagmiddag rond half drie bij zes personen de schoudertas opengesneden. De daders konden zich door de drukte in alle gevallen uit de voeten maken. De slachtoffers misten geld en bescheiden, zoals bankpassen en rij bewijzen. Snelkraak fotozaak Vijf Meiplein leiden De toegangsdeur van een fotozaak aan het Vijf Meiplein is vanochtend omstreeks half zes door een auto ingereden. Niet alleen het glas maar ook het hek daar achter werd vernield. De twee daders sloegen daarna een vitrine in een stalen vervolgens diverse videocamera's. Daarna verdween het duo weer. In de winkel is een forse ravage ontstaan. Makelaars in Leiden wel blij met lagere koopprijsgrens De Leidse makelaars beschouwen de daling van de koop prijsgrens als een zegen. Niet dat zij een massa nieuwe kopers op de Leidse woningmarkt verwachten, maar wel zal vanaf 1 juli, als de prijs van een Leids huis waar ook buitenpoorters naar kunnen dingen zakt van 225.000 naar 156.000 gulden, het verkopen veel vlotter gaan dan nu. Wel vrezen zij dat de toenemende concurrentie voor een goedkoper huis de prijzen zal doen opdrijven. leiden hans koenekoop Makelaar W.H. de Leeuw van de gelijknamige makelaardij vindt de verlaging van de koopprijs grens een gunstige ontwikke ling. „Mensen die graag in Lei den willen wonen, krijgen daar nu meer kans voor. We krijgen een groter kooppubliek." Zijn collega T.J. Lansel van Eigen Haard is vooral blij met de gro tere keus die mensen krijgen. „Overal in de regio gaat de koopprijsgrens omlaag. Mensen kunnen zich gemakkelijker ves tigen in de plaats waar ze graag willen wonen. Dat kan ook be tekenen dat meer mensen uit Leiden verdwijnen en in de om liggende dorpen gaan wonen." Maar op een volksverhuizing in de Leidse regio i niet rekenen, zegt makelaar Th. de Laat van De Laat en Krom hout. „De prijs van de meeste eengezinswoningen ligt nu al boven de huidige koopprijs grens van 225.000 gulden. Het gaat om een relatief kleine ge deelte van de huizenmarkt dat nu voor iedereen bereikbaar wordt. Maar het is beter dan het huidige systeem met al die hoge grenzen. Daarin blokkeert ie dereen elkaar." Toch waarschuwt F. Beek, makelaar van Z R, voor een nadelige bijkomstigheid. „De concurrentie zal toenemen voor goedkope woningen. En door de krapte op de woningmarkt zullen daardoor de prijzen stij gen. Ook zullen verkopers pro beren de prijs van huizen die net onder die grens van 156.000 gulden liggen, kunstmatig op te trekken. Dat gaat uiteindelijk ten koste van de consument." Rente De koopprijsgrens is voor de ge meente Leiden een belangrijk middel gebleken om mensen die niet sociaal of economisch gebonden zijn aan Leiden, te weren uit de stad. Ze hoopte daarmee dat Leidse huurders gemakkelijker de stap maakten naar het kopen van een huis onder de 225.000 gulden. Opdat er meer huurhuizen vrij kwa men om de lange lijst van wo ningzoekenden te kunnen weg werken. Nu op voorstel van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting de koopprijs grens drastisch gaat dalen, vreest Leiden de doorstroming van huur naar koop niet meer te kunnen beïnvloeden. De makelaars in Leiden zien dat gevaar niet zo. Makelaar De Leeuw: „De huren blijven ook almaar stijgen, terwijl de rente voor een hypotheek nog altijd redelijk gunstig ligt. De balans tussen huur en koop komt steeds meer in evenwicht. De gemeente zou er beter aan doen wat meer voorlichting te geven Makelaar J. Verhoeven van Data Verhoeven wijst er nog eens op de verlaging van de koopprijsgrens kan zorgen voor D66 tevreden met nieuw college leiden aad rietveld De kritiek op het onderhande lingsresultaat kwam van de ver trekkende raadsleden J. Hoeke- ma, T. de Graaf en S. Blok. Het integraal veiligheidsbeleid is ten onrechte in handen gevallen van PvdA-wethouder T. van Rij. Dat had in de portefeuille van de kandidaat-wethouder van D66 P. Langenberg moeten zit ten, zei Hoekema. „Pex is de enige die daar verstand van heeft", benadrukte De Graaf. Maar voor het overige waren de leden van D66 tevreden met de twee wethoudersportefeuilles en de inbreng van hun partij in 3 Leidse college. D66 besprak zaterdagmiddag in een benedenzaaltje van café De Burcht het resultaat dat zijn onderhandelaars, Langenberg en H. de Goede, bereikten in de gesprekken met PvdA, CDA en Groen Links. Langenberg en De Goede (door zijn partijgenoten consequent aangesproken met zijn voorfetters HP) hoefden dat resultaat nauwelijks te verdedi gen. Loftuitingen als 'prima', 'goed gedaan' .en 'wij zijn heel erg tevreden' voerden de bo ventoon. Niet dat de leden de raadsfractie nog hadden kun nen terugfluiten, maar bestuur en fractie hechtten, zei voorzit ster M. Oomkes, veel waarde aan de steun van de leden. „Wij moeten juist de komende perio de een eenheid vormen." Hoekema -en De Graaf zijn kansrijke kandidaten voor de Tweede Kamer, Blok raakte zijn plaats in de raad kwijt omdat D66 terugviel van acht naar ze ven zetels. Dat drietal uitte wél kritiek op met name de verde ling van de portefeuilles in het nieuwe college. „De PvdA heeft de portefeuille integraal veilig heidsbeleid niet verdiend", zei Hoekema. „Het was D66 dat daar als eerste, al in het najaar van 1992, aandacht voor vroeg. Andere partijen zijn op de rij dende trein gesprongen." Dat D66-wethouder Langen berg straks niet de eerst verant woordelijke is voor de veiligheid op straat was volgens De Graaf een veeg teken. „Het geeft mij zorgen over de collegiale ver houdingen. Het kost de huidige collegepartijen kennelijk moeite om macht af te dragen." Maar volgens toekomstig fractievoor zitter O. Welling zullen de de mocraten niet nalaten zich te bemoeien met het veiligheids beleid. „Als Van Rij er niks van brouwt zullen we hem daar ze ker op aanspreken." leiden In een woning aan de Beppie Nooijstraat (Stevenshof) is tij dens het noodweer van zondagmorgen de bliksem ingeslagen. Door de klap raakten op het dak van het huis diverse pannen los. Die kwa men ondermeer terecht op een geparkeerde auto die werd bescha digd. Verder sloegen bij diverse huizen in de straat de stoppen door en raakten tv's en computers ontregeld. Ook de doorgifte van het kabelsignaal voor radio en tv stokte. Dat werd in de loop van de dag door het EWR weer hersteld. De brandweer moest er aan te pas ko men om het dak weer enigszins in orde te brengen. foto henk bouwman Dat Langenberg, de voor naamste criticus van PvdA-wet houder financiën S. de Vreeze in de afgelopen jaren, in het nieuwe college niet over de cen ten gaat, vonden de leden geen probleem. CDA'er J. Walen kamp beheert de komende vier jaar die portefeuille. „Pex zal hem goed kunnen coachen", meende De Graaf. En dat 'HP' als' wethouder milieu de afval verwerking en de bouw van de scheidings- en vergistingsinstal- latie SV1 aan zijn Groen Links collega J. Laurier moet overla ten vonden ze ook niet erg. „Groen Links claimde het hele milieuterrein en wij ook. Zij hebben nu de uitvoeringstaken, wij bepalen het beleid", legde De Goede uit. Pex en HP kregen van de le den de zegen mee. „Ik zie het als een krankzinnig avontuur om de komende vier jaar op een D66-manier met macht om te gaan", zei Langenberg. Blok had eerder kanttekeningen ge zet bij het gebrek aan openheid tijdens de college-onderhande lingen. „Je hebt als D66 juist de verantwoordelijkheid om tegen die andere partijen te zeggen: nee, wij gaan het anders doen. Ik hoop niet dat dit een voorbo de was voor de bestuursstijl in de komende vier jaar." leiden Landelijk lijsttrekker Jan Marijnissen en ANC-vertegenwoordiger in Nederland Zo- lile Magugu waren er niet, zaterdagavond bij de SP-manifestatie in het Leids Vrijetijds Cen trum. Een zwaar verkouden Marijnissen was door partijgenoten naar huis gestuurd, omdat hij gezond moet blijven voor de campagne r de Twee Kamerverkiezingen. Magugu had de vliegreis uit Johannesburg nog in de benen en besloot af te bellen. Het werd er niet minder gezellig op, vond het Leidse SP- raadslid Tim van Houten. „De stemming zat er goed in, ik ben alleszins tevreden." De 250 bezoekers brachten ruim vijhonderd gulden in het laatje, die door de SP werd meegegeven aan Cecile Nyata. Hij opende in plaats van Magugu het benefietconcert. Het geld is bedoeld als bijdrage aan de campagne van het African National Congres voor de aanstaande verkiezingen in Zuid-Afrika. Die campagne is hard nodig, legde Nyata uit. „Een groot deel van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika is analfabeet. Er gaat veel tijd in zitten om die mensen het belang van de ver kiezingen uit te leggen." Op de foto de band As-the-eye, die op het benefietconcert de spits afbeet. foto ben de bruyn een 'kruisbestuiving'. „De Lei denaar kan zich ook makkelij ker buiten Leiden vestigen. Er die laten vanzelf weer goedkope woningen achter." Bovenlaag M. Sedelaar. de voorzitter var de Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM), hoopt maai staatssecretaris Heerma vast houdt aan zijn voornemen orr voor het hele stedelijk gebied ir Zuid-Holland de koopprijsgrens op 156.000 gulden te stellen „Het moet niet zo zijn dat in eens de Bollenstreek wel eer hoge koopprijsgrens mag stel len. In dat geval verwacht ik we een run op goedkope huizen ir Leiden." Het treinverkeer bij Leiden hat tot half tien vanmorgen last var vertragingen. Doordat werk zaamheden aan het spoor tus sen Amsterdam-Sloterdijk er Haarlem uitliepen, moest al he verkeer tussen Haarlem en Am sterdam over de Schiphollijr worden gestuurd. En dat leverde in Leiden eet gemiddelde vertraging op var tien tot vijftien minuten. Tusset Haarlem en Amsterdam-cen traal reden tot acht uur hele maal geen treinen. Reiziger- werden met bussen vervoerd Om half tien was ook daar de si tuatie normaal. 'Langs de Niger' De Vereniging van Vriendei van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde organiseert 18 apri een lezingenavond over de ten toonstelling 'Langs de Niger' Spreker is dr. Rogier Bedaux. Di lezing is in het museum. Steen straat 1, en kost 2,50 gulden Voor "Vrienden van het Muse um' is de toegang gratis. POPPENTHEATER Poppen theater Lorre treedt op 17 apri op in de Centrale Bibliotheel met het stuk 'Wie het laats lacht...' De voorstelling begin om 14.00 uur en de toegang i gratis. Centrale Bibliotheek Nieuwstraat 4. Steven de Vreeze, tot morgen avond wethouder financiën, au tomatisering en welzijnszorg, neemt donderdagmiddag 14 april afscheid. Hij stond derde op de lijst van de PvdA en werd gepasseerd voor een college- post. De PvdA koos voor dë an dere zittende wethouders, Van Rij en Koek. De afscheidsreceptie van De Vreeze wordt gehouden in de Burgerzaal en is van vier tot zes uur 's middags. De Burgerzaal is te bereiken via de ingang aan de Breestraat (via het bordes). Tij dens receptie kan ook worden kennisgemaakt met de wethou ders die de portefeuilles van De Vreezei leiden aad rietveld Hoewel Hennie Koek terugkeert als wethouder in het nieuwe college, krijgt zij toch een af scheidsborrel aangeboden in de Leidse Schouwburg aan de Ou de Vest, omdat zij de komende vier jaar de portefeuille cultuur niet meer zal beheren. Die re ceptie heeft woensdag plaats van half vijf tot zes uur. Er kan tevens «worden kennisgemaakt met Pex Langenberg, de nieuwe wethouder cultuur. leiden aad rietveld De beantwoording van brieven moet sneller, de bouwkundige staat van huizen valt bij opleve ring soms wat tegen en de aan maningen bij huurachterstand mogen wel wat vriendelijker worden opgesteld. Maar voor het overige zijn de huurders van de Leidse woningbouwvereni ging De Sleutels redelijk tevre den over hun huisbaas. En dat is hoofd algemene zaken J. Stik- voort van de corporatie alles meegevallen. „Er gaan verhalen, dat wij een heel slecht imago zouden hebben, maar dat valt De verhalen over het slechte imago waren voor De Sleutels aanleiding orh het NCIV, een overkoepelende organisatie van woningbouwverenigingen, een enquête te laten houden onder de huurders. Vijfhonderd van de vierduizend huurders werd gevraagd een rapportcijfer te geven voor zaken als klachten- onderhoud, huurincasso en de dienstverlening in het alge meen. Op geen enkel punt scoorde De Sleutels lager dan een 6,5. „We blinken niet op alle ter reinen uit in kwaliteit, er valt nog wel wat te verbeteren, maar dat we het slecht doen is dus niet waar", concludeert Stik- vöort. De corporatie is vast van plan zich de punten van kritiek aan te trekken. Als eerste wordt de incasso-procedure aange pakt. „Een aanmaning moet vriendelijk van toon zijn, maar ook duidelijk. En we zullen voortaan mensen met een huurachterstand wijzen op de mogelijkheid van een betalings regeling." Margje Vlasveld van De Groe nen/Leiden Weer Gezellig nam haar rol nog het meest serieus. Al een uur voor de modeshow in de grote zaal van het Leidse Volkshuis paradeerde zij als een echte mannequin door de gang: linkerbeen en rechterschouder voor, rechterbeen en linker schouder voor, afgemeten pas sen, brede glimlach, opgeheven hoofd en handen losjes op de heupen. „Kijk, zo hoort het. Dat hebben ze me verteld." Tien vrouwelijke raadsleden liepen gistermiddag mee in een modeshow van de Wereldwin kel. Sommigen hadden zo hun bedenkingen bij die 'nieuwe di mensie' aan hun loopbaan, ,,'t Is dat het voor een goed doel is", zei Melanie Maas (WD). „Maar ik heb het niet zo op mo deshows." En Joke Sorgdrager (D66) vond dat een volgende keer de mannelijke raadsleden zich maar eens in de alternatie ve kleding moesten hijsen. Maar van de elf vrouwelijke raadsleden liepen er liefst tien mee in de modeshow. „Dan zie je toch dat wij breed onder steund worden", zei Hedy van der Jagt van textielwerkplaats Rappe uit Pijnacker, die stof en kleding uit de Derde Wereld verkoopt en onder Wereldwin kels in het westen van Neder land distribueert. Rappe en de raadsleden wa ren door de Wereldwinkel Lei den naar de Andere Kleding- markt in het Volkshuis gehaald, om te laten zien dat de winkel aan de Steenstraat inmiddels een ruime collectie/alternatieve kleding' heeft. Kleren die in lan den als Thailand. Pakistan. Peru. Guatemala. Kenia, Rwanda en Zimbabwe worden gemaakt en waarvoor de produ- Groen Links-raadslid R. Peeters op de modeshow voor de Wereldwin kel: „Rianne draagt hier een lange blouse met Chinese knoopjes." foto henk bouwman centen een redelijke prijs krij- bouwen, zonder afhankelijk te gen. „Zodat ze zelfstandig een zijn van allerlei hulpverlenende behoorlijk bestaan kunnen op- instanties." Een deel van de kleding is ge maakt in Derde Wereldlanden een ander deel wordt in op dracht van Rappe in Nederlanc gemaakt door een atelier vai Vietnamese bootvluchtelingen „En wii laten die kleren makei in heel gewone Westerse mo dellen", vertelde Hedy van de Jagt. „Zodat je als je ze draag niet denkt: aan de andere kan van de straat herkennen ze m> al als alternatieveling." Na een inleiding van Van de Jagt over textielcoöperaties ii Thailand, Guatemala en Keni kwamen de raadsleden het po dium op. Sommigen wat verle gen lachend, maar de anderei met de nodige flair de modellei tonend, door Van der lagt bijn onveranderlijk betiteld al 'prachtige set.' „Joke draagt hie een sportief jack met ingewevei olifantjes, honderd procent ka toen, dus heerlijk draagbaai Marjan toont een zwarte lang broek uit Bangla Desh me steekzakken, een ketting vai kokosnoot en een tasje uit Pen dat prachtig kleurt bij de rod zijden blouse. En Melani draagt een blouse en een lang rok van ook weer die fijne ka toen ujt India, een prachtige se Bij haar derde opkomst wot stelde Margje Vlasveld met eei prijskaartje in haar nek. „Ja, d prijskaartjes hebben we er maa aan laten zitten", legde Van de Jagt uit. .Anders moet je di eraf halen en er daama wee aan doen, want de geshowd kleding wordt straks ook vet kocht. Maar dat vraagt wel wa extra aandacht, dat de flappei binnenboord blijven." Lacnem gingen de vrouwelijke raadsle den het toneel op: „Misschiei zit er wel iemand van Vogue i de zaal. Worden we ontdekt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7