Servische stellingen bij Gorazde gebombardeerd Rwandese rebellen tegen wapenstilstand 5 Buitenland XJekraïners bestormen S basis aan Zwarte Zee Winst voor nationalisten en communisten Oekraïne Israël wil af van Palestijnse werkers Politie neemt tempel in AAANDAG 11 APRIL 1994 Tiende slachtoffer in Gloucester londen De Britse politie heeft gisteren de stoffelijke resten ge vonden van het tiende slachtoffer van seriemoordenaar Frede rick West. De resten werden gevonden in een korenveld even Buiten Gloucester. Het graafwerk in en rond Wests huis is bijna lafgerond. Hier werden negen slachtoffers gevonden. China laat dissidenten weer vrij peking» China heeft gisteren drie dissidenten vrijgelaten die vrij dag en zaterdag in Shanghai tijdens het bezoek van de Franse premier Balladur aan China waren opgepakt. Volgens de 31 -jari ge dissident Bao Ge hield zijn aanhouding en die van Yang Zhou en Wang Fucheng direct verband met het bezoek van de Franse premier. ..De regering vreesde dat we iets zouden doen waar door het bezoek zou worden verstoord." Partij Carlos Menem op winst s aires De regerende Peronistische Partij van de Argen- 43 tijnse president Carlos Menem heeft de gisteren gehoudi kiezingen voor een grondwetgevende vergadering gewonnen. De peronisten behaalden volgens voorlopige uitslagen ru procent van de stemmen. De Radicale Burgerunie (UCR) voormalig president Raul Alfonsin behaalde 21 procent. Raketaanval op Afghaanse hoofdstad kabul» Een raketaanval op een markt in de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft op bloedige wijze een einde gemaakt aan een tijde lijk staakt-het-vuren. Het bestand was onlangs bereikt door on derhandelaars van de Verenigde Naties. Bij de aanval raakten j twintig mensen gewond. Volgens het Internationale Rode Kruis j zijn sinds begin dit jaar in Kabul ruim duizend mensen omgeko- Oekraïne sluit Tsjernobyl Washington De Oekraïnse regering heeft besloten in principe de twee nog werkzame reactoren van de kerncentrale bij Tsjer nobyl te sluiten. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van energie het afgelopen weekeinde bekend. Volgens Washington zullen de Amerikaanse en Oekraïnse regering samen naar alter natieve energiebronnen zoeken. Ruimteveer Endeavour op milieumissie cape Canaveral Het Amerikaanse ruimteveer Endeavour is za terdag van de basis Cape Canaveral in Florida vertrokken voor een tiendaagse missie. Doel van de vljucht is het verbeteren van oceanografisch, hydrologisch en geologisch onderzoek door het gebruik van een nieuw radarsysteem. Dit systeem moet uitein delijk aan boord van aard-observatiesatellieten komen. Egypte wil Golden-Gatebrug port said De Egyptische regering is van plan een brug te bou wen over het Suezkanaal met de Golden-Gatebrug in San Fran- 1 cisco als voorbeeld. President Mubarak zal bij zijn bezoek aan Japan volgende week voor het project een lening vragen van omgerekend 400 miljoen gulden. De brug moet ongeveer 10 Jd- I lometer lang en 69 meter hoog worden. Oekraïnse commando's hebben gisteravond in Odessa een ma rinebasis bestormd en daar drie Russische officieren gearres- rd. Het was een van de ern stigste incidenten in de strijd russen Rusland en Oekraïne om Je zeggenschap over de voor malige Sovjet-vloot in de Zwarte Zee. Ongeveer 120 manschappen an de commandotroepen he etten de garages en andere on- ^■Coi ^^Phel immunisten en nationalisten hebben het gisteren goed ge daan bij de tweede ronde van -fde parlementsverkiezingen in Oekraïne. De communisten verstevigden hun positie in het oosten, de nationalisten in het westen en midden van het land. Na eerdere rondes op 27 maart en 3 april, werden er gisteren verkiezingen gehouden in 352 van de 450 kiesdistricten. In 330 districten is de vereiste opkomst jvan 50 procent gehaald, het geen volgens de Kieswet vol- j doende is om tot een geldige uitslag te komen. I In de overige districten zullen de verkiezingen opnieuw moe- Vorstin niet de rijkste in Groot-Brittannië worden gehouden met kandidaten. Dat is het geval in Odessa, in 12 van de 32 districten in het oostelijke Dne propetrovsk, en in de helft van de districten van Kiev. De eerste resultaten wezen al op de tweedeling in het land: terwijl het westen hoofdzakelijk voor gematigde en enkelfe extre me nationalisten stemde, gin gen in het meer gerussificeerde oosten de meeste stemmen naar de communisten, die 24 zetels in de wacht sleepten. De ze tendens werd gisteren nog eens bevestigd. De communis ten behaalden volgens voorlopi ge uitslagen in het oosten en zuiden van Oekraïne opnieuw tenminste twintig zetels, terwijl in het westen de nationalisten er zeker zeventien bijkregen. Jeltsin wil zitting Veiligheidsraad na actie NAVO jerüzalem ad bloemendaal derhoudsfaciliteiten van de ba sis. De drie aanwezige Russi sche officieren werden in de boeien geslagen. Andere officie ren werden op het complex vastgehouden. Rusland en Oekraïne hebben de vloot in de Zwarte Zee geza menlijk in bezit sinds het uit eenvallen van de Sovjetunie in 1991. Er ontstaan steeds weer ruzies over wie precies welk deel onder commando heeft. De meeste matrozen en officie ren zijn Russisch. De NAVO heeft gister avond Servische stellingen bij de belegerde moslim- stad Gorazde in het oosten van Bosnië gebombar deerd om de opmars van de Bosnische Serviërs te stoppen. In reactie schort ten de Serviërs alle contac ten met de VN-vredes macht (Unprofor) op. Zij beschuldigen de VN ervan partij te kiezen. De VN hebben alle hulpkonvooien in en naar door Serviërs bezet gebied in Bosnië voorlopig stopgezet. den haag gpd De Russische president Boris Jeltsin blijkt niet gelukkig met de NAVO-actie. Hij heeft zich telefonisch bij de Amerikaanse president Clinton beklaagd dat Rusland vooraf niet is geraad pleegd. ,,Ik sta erop dat tot za ken als luchtaanvallen op Servi sche posities niet wordt beslo ten zonder overleg vooraf tus sen Amerika en Rusland", aldus Jeltsin. De Russische president wil over de actie een bijeen komst van de VN-Veiligheids- raad. Na de aanval staakten de Ser viërs hun aanvallen op Gorazde, die zij al tot in de buitenwijken waren genaderd. Er zijn berich ten dat zij afgelopen nacht de bombardementen hebben her vat, maar een VN-woordvoerder kon die vanmorgen niet beves tigen. Clinton waarschuwde de Serviërs gisteren dat de Ameri kaanse NAVO-vliegtuigen op nieuw in actie komen als zij hun aanvallen voortzetten. De aanval werd uitgevoerd door twee Amerikaanse F-16- gevechtsvliegtuigen, die waren opgestegen van de basis Aviano in Italië. Zij gooiden drie 500 pond zware M82-bommen af en raakten ten minste een Servi sche tank en een commando post. Volgens onbevestigde be richten zijn hierbij vijftien do- Wolven varen wel bij wegvallen jagerspremie Omdat er geen geld meer is om premies te betalen aan jagers is de wolvenpopulatie in Siberië de laatste jaren weer flink aan het groeien. De inwoners van Omsk vrezen zelfs dat hordes wolven vanuit het noorden over de bevroren wateren naar de steden en dorpen zullen trek ken. In het Sovjet-tijdperk werden wolvenjagers nog rijkelijk be loond voor elk dood dier dat zij binnenbrachten: het bedrag voor een dode wolf stond gelijk aan een gemiddeld maandsala ris. Maar bij de huidige econo mische crisis wordt er geen geld meer vrijgemaakt voor wolven jagers. Volgens het persbureau ITAR-Tass is de wolvenstand daarom vooral het laatste jaar explosief toegenomen. De wol ven leven voornamelijk van ren dieren en wilde geiten. In deze tijd van het jaar trek ken de wolven vanuit de regio Tjoemen naar het zuiden rich ting Omsk. Volgens de inwoners van de streek wordt de ijskorst die zich vormt over de Siberi sche toendra's een soort snel weg voor de wolven, waarlangs zij zich rap over grote afstanden kunnen verplaatsen. Afsluiting bezet gebied mogelijk definitief het links-liberale Meretz-blok wezen er gisteren op dat er nog geen officieel besluit is geno men over de verlenging van de maatregel na aanstaande don derdag. Israëls onafhankelijk heidsdag. De leidster van Me- retz. minister Aloni. zei dat de bijna twee miljoen Palestijnen niet de dupe mogen worden van de daden van een paar ter roristen. „Het zijn mensen met gezinnen. Ze moeten werken om hun kinderen te eten te kunnen geven." Maar Rabin wil Israël minder afhankelijk maken van Pales tijnse arbeiders, niet alleen tot de overeenkomst met de PLO is uitgevoerd, maar totdat deze zich heeft bewezen. Met dat laatste bedoelt hij dat na de in voering van zelfbestuur het aan tal gewelddaden tegen Israëli's drastisch moet zijn verminderd Voor Israël opnieuw Palestijnse arbeiders zal toelaten. De maatregel zal vooral de overbevolkte Gazastrook tref fen. Volgens schattingen van de Verenigde Naties kende de Ga zastrook al een werkloosheids percentage van 40 procent. Dit zal nu oplopen tot ruim 50 pro- Bosnische Serviërs op weg naar niet den gevallen. De Servische ge neraal Milan Gvero zei dat 'veel slachtoffers onder de burgerbe volking waren gevallen'. De aanval gebeurde op ver zoek van de Britse generaal Ro se van de VN-vredesmacht in Bosnië, nadat hij om steun zou zijn gevraagd door het handje vol VN-militairen in de beleger de stad. Zaterdagavond had se cretaris-generaal Boutros Ghali de VN-troepen in Bosnië opge roepen 'alle beschikbare midde len' in te zetten om de Serviërs te stoppen. Het is de eerste keer in de nu twee jaar durende oorlog in Bosnië dat de NAVO luchtaan vallen op doelen op de grond heeft uitgevoerd. In februari werden vier Servische vliegtui gen door de NAVO neergehaald wegens schending van het vliegverbod. De F-16's zouden bij hun missie zijn geholpen door mili tairen van de Britse elite-een- b stellingen in de buurt van de moslim-enclave Gorazdè. foto reuter heid SAS die zich in het gebied bevonden. Volgens VN-functio- narissen die anoniem wilden blijven hebben de elitetroepen de posities van de Serviërs aan het VN-commando doorgege ven. Het Britse ministerie van defensie wilde traditiegetrouw vragen over mogelijke acties van SAS. Gorazde, in het zuidoosten van Bosnië, wordt al twee jaar door de Serviërs belegerd. De stad is van groot strategisch be lang voor de Serviërs: als de stad in hun handen valt, hebben ze een verbinding tussen de door hen beheerste gebieden in het oosten en het zuidwesten van Bosnië. De afgelopen twee we ken is de stad zwaar onder vuur genomen, waarbij volgens het Internationaal Rode Kruis tot nu toe 103 mensen om het le ven zijn gekomen en 430 ge wond geraakt. Tot gisteren weigerden de VN de belegerde moslims te hulp te ontkomen, hoewel Gorazde (65.000 inwoners) door de VN tot 'veilig gebied' is aangemerkt. De hulp kwam pas toen de Ser viërs de stad daadwerkelijk dreigden in te nemen, en de VS en Frankrijk met de NAVO-actie hadden ingestemd. De Serviërs staken gisteren de rivier Drina over, bezetten de strategisch ge legen berg Utohic en trokken de buitenwijken binnen. Ook vanuit het noordoosten trokken zij naar de stad op. De Serviërs zouden het centrum van de stad al tot anderhalve kilometer zijn genaderd. De meeste dorpen in de om geving van Gorazde zijn al in handen van de Serviërs. Naar schatting vijfduizend burgers uit de verwoeste dorpen zijn naar Gorazde gevlucht. Uit hun verhalen blijkt dat hele dorpen in brand gestoken zijn en tien tallen burgers zijn geëxecu teerd. Het ziet er naar uit dat de afslui ting van de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook inge steld na de terreuraanslag van vorige week in Afula lang gaat duren en misschien zelfs definitief is. Premier Rabin maakte gisteren bekend dat hij ernaar streeft Israël minder af hankelijk te maken van Pales tijnse arbeid. Het kabinet heeft besloten voor minstens een half jaar 18.000 gastarbeiders uit het buitenland aan te trekken. De meeste buitenlanders zul len in de bouw gaan werken, sinds de Zesdaagse oorlog van 1967 een bedrijfstak waarin Pa lestijnen in Israël werkzaam zijn. Ook land- en tuinbouw krijgen buitenlandse werkne mers, de meesten uit Thailand. De regering heeft subsidies in het vooruitzicht gesteld aan Is raëli's die bereid zijn op het land te gaan werken. Over de duur van de afslui ting van de bezette gebieden heerst binnen het kabinet ver deeldheid. De vier ministers van Terreurbestrijder Egypte gedood De voor de bestrijding van het religieuze terrorisme in Egypte verantwoordelijke functionaris, generaal-majoor Raouf Khayrat. is zaterdagavond bij een aan slag omgekomen. De funda mentalistische Al-Gamaa Al-Is- lamiya, of Islamitische Groep, heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist. Khayrat kwam in een regen van kogels om, toen hij in zijn auto zijn woning nabij de pira mides van Gizeh verliet. De da ders gooiden vervolgens een handgranaat naar binnen, waardoor de auto ontplofte en volledig uitbrandde. De aanval lers wisten te ontkomen. De moord komt drie weken nadat een militaire rechtbank doodvonnissen uitsprak tegen negen radicale moslims, die een mislukte bomaanslag hadden gepleegd op premier Sedki. seoul» De oproerpolitie heeft vandaag de belangrijkste tempel van de grootste boeddhistische orde van Zuid-Korea ingenomen om een einde te maken aan gevechten tussen rivaliserende monniken. De oproerpolitie greep in nadat hervormingsgezinde monniken gisteravond de tempel in het centrum van de hoofdstad Seoul hadden bestormd. Ze eisen het aftreden van de leider van de orde, Suh Ui-hyon. Ze beschuldigen Suh ervan steek penningen te hebben aangenomen en aan politici geheime donaties van in totaal ruim 18 miljoen gulden te hebben gegeven. foto»era Rode Kruis meldt 20.000 doden Evacuatie buitenlanders in volle gang Het vermogen van koningin Eli-' zabeth II is niet langer het grootste van Groot-Brittannië. Volgens The Sunday Times is de vorstin van de eerste plaats ver drongen door de Zweedse broers Gad en Hans Rausing. De gebroeders Rausing zijn eigenaar van Tetra-Laval, een concern dat zich bezighoudt met de produktie van verpak kingen en industriële uitrusting. De broers ontvluchtten in de ja ren tachtig om fiscale redenen Zweden en vestigden zich in Groot-Brittannië. De Rausings zouden omgere kend goed zijn voor 15,3 miljard gulden. Het vermogen van de Britse vorstin wordt geschat op ongeveer 14,7 miljard gulden. De Britse vorstin stond vijf jaar lang onbedreigd op de eerste plaats. nairobi-kigaligpd-ap Duizenden leden van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) zijn vanuit hun bases in het noor den aangekomen in de nabije omgeving en bui tenwijken van de hoofdstad Kigali. Om een bloedig treffen tussen de rebellen en het Ruan- dese leger te voorkomen, doen de VN nog steeds pogingen om een wapenstilstand te bewerkstel ligen. In tegenstelling tot eerdere berichten is dat echter nog niet gelukt. De evacuatie van buitenlanders uit Rwanda ver loopt ondertussen zonder problemen. Gisteren landden de eerste Belgische paratroepen in Kigali om Belgen en andere buitenlanders te evacueren. Hoewel de Rwandese regering toestemming had gegeven voor de komst van de transportvliegtui gen waaronder ook een Hercules C-130 van de Nederlandse luchtmacht duurde het uren voordat ook de troepen bij de luchthaven instem den met de landing. De evacuatie zal zeker nog enkele dagen duren. Het afgelopen weekeinde zijn honderden buitenlanders naar Burundi en Kenya gereden en gevlogen. De laatste Fransen verlaten vandaag het land. Frankrijk is zaterdag al met de evacuering begonnen. De rebellen die naar de hoofdstad optrekken hebben gemaand tot een snelle evacuatie. Duurt de operatie te lang dan worden de para's door hen als vijandige troe pen aangemerkt, waarschuwden zij. Om het RPF over te halen een bestand te teke nen, is de commandant van de VN-macht in Rwanda, Romeo Delair, naar het RPF-hoofdkwar- tier in het noordelijke Mulindi gereisd. De ver zetsbeweging Vvil alleen een wapenstilstand voor de hoofdstad, terwijl de Rwandese regering een bestand voor het hele land wil. Gezien de opmars van de rebellen naar Kigali is de kans uiterst klein dat een confrontatie tussen leger en RPF kan wor den voorkomen. Het RPF zegt de vrijdag ingestelde overgangsre gering niet te erkennen en haar manschappen, die de afgelopen dagen al strijd hebben geleverd met het nationale leger, te hulp te willen komen. Anticiperend op een mogelijke slag om Kigali, zijn grote aantallen inwoners inmiddels naar el ders gevlucht. Ook langs de route die de rebellen hebben gevolgd, hebben mensen uit angst voor gevechten hun verblijfplaatsen verlaten. Een op vangkamp waar zich 25.000 vluchtelingen bevon den, is nu leeg. Buitenlandse hulpverleners hebben afgelopen weekeinde melding gemaakt van het zwaarste ge weld in Kigali tot nog toe. Hulpfunctionarissen schatten het aantal doden alleen al in Kigali op 10.000. Naar schatting van Patrick Gasser, het hoofd van het Internationale Rode Kruis in in Kigali, werden in het hele land 20.000 mensen ge dood. ööC-verslaggeefster Lindsey Hilsum berichtte dat in Kigali de lijken met vrachtwagens tegelijk werden aangevoerd en dat het ziekenhuis stamp vol zat met mensen met de meest afzichtelijke verwondingen door messen en machetes. Het Rode Kruis hjeft de bevolking opgeroepen doden niet te vervoeren, maar ter plekke te begraven. Een medewerker van de Franse tak var» Artsen Zonder Grenzen in Kigali, Eric Bertin, zei gisteren dat soldaten daar de voorgaande avond een zie kenhuis waren binnengegaan om er vervolgens gewonden die er werden behandeld te vermoor den. Bertin schatte dat ten minste IdO gewonden in het ziekenhuis waren vennoord. „We hebben besloten dat het geen zin heeft hier nog te wer ken", zei Bertin. „Het is zinloos iemand te gene zen die toch wordt vermoord." Het geweld brak uit nadat woensdag het vlieg tuig met president Juvenal Habyarimana en diens Burundese ambtgenoot Cyprian Ntaryamira bij terugkeer van een vredesconferentie in Tanzania was neergestort. Het toestel zou zijn neergehaald met een raket. De strijd gaat vooral tussen het le ger, dat voornamelijk bestaat uit Hutu's die 85 procent van de bevolking uitmaken en het door Tutsi's gedomineerde RPF. Beide stammen vlie gen elkaar al eeuwenlang regelmatig naar de keel. VS: Aanval op Noord-Korea niet ondenkbaar washington opa De Verenigde Staten achten op termijn een preventieve aanval op Noord-Korea denkbaar, als dat land zich tegen inspectie van zijn nucleaire installaties blijft verzetten. Maar de Ameri kaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) zei giste ren dat Washington blijft probe ren de regering in Pyongyang met diplomatieke middelen tot medewerking over te halen. „De diplomatie gaat door. Te gelijkertijd wil ik onderstrepen dat wij op de lange termijn geen enkele optie uitsluitenant woordde de minister op de vraag of de Amerikaanse rege ring een preventieve aanval op Noord-Korea overweegt. Christopher heeft evenals de fensieminister Perry Noord-Ko rea zes maanden de tijd gege ven om aan de eis van inspectie tegemoet te komen. Tamils mogelijk achter aanslagen hotels Colombo Buitenlandse ambassades in Sri Ianka hebben hun burgers ge waarschuwd op hun hoede te zijn na bomaanslagen op hotels in de hoofdstad Colombo. Vrij dag en zaterdagmorgen ont ploften in Colombo vijf bom men. De hotels hebben in ver band hiermee hun veiligheids maatregelen verscherpt. In de veronderstelling dat de aanslagen het werk zijn geweest van de verzetsgroep Bevrij dingstijgers van Tamil Eelam is de politie van Colombo begon nen Tamil-burgers op te pak ken. Als de aanslagen inderdaad het werk zijn geweest van de Tamil Tijgers, zou het de eerste gróte actie van de rr/rtsbrwc ging zijn sinds de moord op president Premadasa, bijna een jaar geleden. Volgens de regering willen de rebellen met de actie het toeris me treffen, de belangrijkste bron van inkomsten van Sri Ianka. Aanslag Athene opgeëist door November 17 De kantoren van de verzeke ringsmaatschappijen Nationale Nederlanden (NN) en de Ameri kaanse Life Company (Alico) in Athene zijn vanmorgen het doelwit geweest van een aan slag. De actie is opgeëist door de Griekse terreurorganisatie November 17. De twee ontploffingen in een noordelijke wijk van Athene richtten forse schade aan, maar niemand raakte gewond. Van omliggende gebouwen sneuvel den de ruiten. De politie ver klaarde dat de eerste explosie zich voordeed nadat onbeken den vanuit een tegenovergele gen gebouw een projectiel had den afgevuurd. Het onderzoek naar de oorzaak van de tweede ontploffing duurt nog voort. De beweging November 17 opereert sinds 1975 en heefi zo'n veertig aanslagen uitge voerd. over het algemeen ge richt tegen buitenlandse instel lingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5