a 2P 'Werklozen inzetten bij nuttig werk' Binnenland 'Procureurs generaal moeten lering trekken uit fouten bij IRT-zaak' Grote hasjdiefstal Dordrecht was gevolg van fouten politie Helende handen Geen UFO's, wel zonne-auto's zJsmSM Janmaat opnieuw gedagvaard 'Ik hou meer van de vrijheid dan van wat dan ook /IAANDAG 11 APRIL 1994 Twee doden door plotselinge gladheid nukerk» Plotselinge gladheid als gevolg van sneeuwval heeft gis terochtend op de A28 onder Nijkerk het leven gekost aan twee inwoners van Purmerend. De slachtoffers (20 en 26 jaar oud) za ten in een auto die door de gladheid slipte en tegen een boom botste. Beiden overleden ter plaatse. De 29-jarige Wageningse bestuurder van de auto raakte licht gewond. In Urk geen baan voor 'hokkers' urk» Mensen die ongetrouwd samenwonen, hebben zo goed als geen kans op een baan bij de gemeente Urk. Dat staat in het nieuwe beleidsplan '94-'98 van het college van burgemeester en wethouders dat morgen wordt geïnstalleerd. „De unieke plaats van het huwelijk is in het personeelsbeleid uitgangspunt. Alter natieve samenlevingsvormen zijn daarmee niet gelijk te stellen", luidt de tekst van het beleidsprogramma. Daders Eper incestzaak voor rechter den haag Vier van de zes mensen die veroordeeld zijn in de ge ruchtmakende Eper incestzaak moeten deze maand opnieuw voor de rechter verschijnen om zich te verantwoorden voor hun aandeel in een andere zedenzaak. Het gaat om het misbruik en verkrachting van drie minderjarige kinderen van een man die voor zijn aandeel in de Eper incestzaak werd veroordeeld tot een •gevangenisstraf van drie jaar. Lijk gevonden van onbekende vrouw 30r delft» In Delft is zaterdagmorgen drijvend in een vaart het dode 'aad ''c^aam gevonden van een onbekende vrouw. Het lichaam was verpakt in plastic en werd door een bewoner ontdekt. De vrouw was naar schatting tussen de 18 en 25 jaar. Hoe zij om het leven m is gekomen, is nog onduidelijk, rhou ere Snelheidsduivel: 221 kilometer per uur van driebergen Een Duitse automobilist is gisteren in Zuid-Limburg vooibeboet omdat hij met zijn Ferrari 221 kilometer per uur had ge- tna- reden. Hij moest direct vijftienhonderd gulden betalen. De man was één van de 255 automobilisten die het afgelopen weekeinde vol- werden bekeurd tijdens een speciale politie-actie op de snelweg luch-in Zuid-Limburg. Het lik-op-stukbeleid leverde 255 staandehou- irga- dingen op en een totaal aan geldboetes van 70.000 gulden. s'de Asielzoekers boot langs dijk Almere almere Langs de Oostvaardersdijk bij Almere wordt een boot afgemeerd voor de opvang van 350 asielzoekers. De gemeente u88€Almere en ministerie van WVC zijn in principe akkoord over de- P" ze wijze van asielzoekersopvang. Voorwaarden die Almere voor van de komst van de hotelboot stelde, waren onder andere een gro- n e.^tere politiesterkte en geen extra kosten voor de gemeente. Dp Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck hoeft van zijn Haagse collega W. Sorgdra- ger niet op te stappen. Volgens Sorgdrager moeten de vijf pro cureurs-generaal die Nederland kent, wèl gezamenlijk lessen trekken uit de fouten die zijn gemaakt rond het interregionaal rechercheteam (IRT) Noord- Holland/Utrecht. Sorgdrager zei dit gisteren in het televisieprogramma Het Ca- pitool. Volgens haar moet de positie van de procureur-gene raal duidelijker worden. Zij vindt dat de procureurs-gene raal zich voortaan intensief met de politie moeten bemoeien. Hoofdcommissarissen dienen zich volgens haar beter bewust te zijn van hun ondergeschikt heid aan het bevoegd gezag van de hoofdofficier van justitie en de burgemeester. Volgens Sorgdrager is de tijd rijp om binnen het Openbaar Ministerie één centrale persoon aan te stellen die verantwoorde lijk is voor de contac minister van justitie. Ook denkt zij dat een landelijk opererend rechercheteam nodig de vijf interregionale teams. Van een soort FBI, een aparte re cherche die naast de gewone politie bestaat, wilde zij gens niet spreken. „Ik zie zo r landelijk team niet als recher che op nationaal ni als een soort kopje op de inter regionale teams." De politie Zuid-Holland-Zuid heeft diverse fouten gemaakt waardoor eind januari vijfdui zend kilo in beslag genomen hasj uit een opslagloods in Dordrecht kon worden gesto len. Door misverstanden was de partij hasj ter waarde van tien miljoen gulden niet in een poli tiebureau maar in een - veel minder goed beveiligde - loods opgeslagen. Daarnaast heeft de politie verzuimd na te gaan of de hasj in het weekeinde na de vangst bij afvalverwerker Ge- vudo kon worden vernietigd. De diefstal heeft vermoedelijk niet te maken met lekken bij de politie, zo valt op te maken uit het vanmiddag gepresenteerde rapport van de onafhankelijke commissie-Leeuwe, die onder zoek heeft verricht naar de ver dwijning. Onduidelijkheid over procedures, gebrekkige com municatie, verwarring over ver antwoordelijkheden en het wennen aan de recente reorga nisatie bij de politie droegen er toe bij dat niet op de juiste wij ze met de gevonden container hasj is omgegaan, vindt de In de vroege ochtend van donderdag 27 januari werd in 's-Gravendeel een vrachtwagen aangetroffen met de bewuste container hasj. Die is op ver zoek van de technische recher che van de politie Zuid-Hol land-Zuid naar een politieloods in Dordrecht overgebracht en niet naar het nabijgelegen poli tiebureau, waar deze veiliger zou staan. De loods werd ge schikter geacht om onderzoek naar de lading var te verrichten. Vervolgens „jZaanse brand «Imtstaan door er >mgevallen vat il-AANDAM ANP )e explosie (gevolgd door een >ok ware brand) bij het Zaanse odathemisch bedrijf Eurofill is ver- jpt eorzaakt door een vat chemica- •ën, dat van een vorkheftruck is ereecvallen. Dat is gebleken uit on- .erzoek, zo heeft woordvoerder Molenman van de regiopolitie i Zaanstreek-Waterland gisteren >m isekendgemaakt. Wat precies in iel >et vat zat, is nog onbekend, o'n De explosieve ontbranding olingan de chemische stof is veroor- vra- aakt door vonken van de hef- rijwituck of door statische elektrici- ium£it, aldus de woordvoerder. De n datO-jarige bestuurder van de hef- :ht ruck heeft korte tijd op het fel Tandende voertuig gezeten. Hij gt met tweede- en derdegraads randwonden over het grootste ,eel van zijn lichaam in het Irandwondencentrum Bever- rijk. Hij verkeerde gisteren nog feeds in levensgevaar. Of sprake is van verwijtbare chuld is nog onduidelijk. Het nderzoek wordt uitgevoerd oor de politie van Zaanstad, de irbeidsinspectie en de Zaanse (ienst Milieubeheer. De politie heeft bij het onder- oek ook vastgesteld dat in to- ïal zestig auto's door de brand f de vrijgekomen hitte zijn ge- u- roffen. Een aantal auto's is vol- d. ïdig verbrand, bij andere be en lerkt de schade zich tot ge- '.zotnolten kunststofdelen van de arrosserie. t hof Bij de brand is een 30-jarige £aak.nedewerker van Eurofill omge- ïmidomen en vielen zeven gewon- geinen. De paarse rookkolom die s noga de brand opsteeg, ging vrijel t inzaertikaal de lucht in en was o- aardoor niet gevaarlijk. aartte -ij lijk Amsterdam Een van de bezoekers van de Para Visie manifestatie in de RAI de manifestatie konden afgelopen weekeinde wederom kennis maken met e zen en dito voeding. het onderzoek niet meer beslo ten de partij hasj alsnog naar het veiliger adres te brengen. Een snelle vernietiging van de soft-drugs zou het opslagpro bleem hebben opgelost. Die suggestie is wel geopperd, maar vuilverwerker Gevudo is daar over niet benaderd omdat de politie op vrijdagmiddag veron derstelde dat de regionale vuil verwerker in het weekeinde niet zou zijn geopend. „Geen van de betrokkenen toetste die veron derstelling bij Gevudo en geen van de betrokkenen verdiepte zich in de mogelijkheid van een alternatief vemietigingsbedrijf', beschrijft de commissie de gang van zaken. Uiteindelijk werd op zondagochtend ontdekt dat de hasj uit de slechts met een hangslot beveiligde loods was verdwenen. Amsterdam Twee door zonne-energie aangedreven auto's waren gistermiddag op weg naar de RAI in Am sterdam. Daar wordt vandaag de twaalfde Europese Fotovoltaïsche Zonne-energie Conferentie geopend. De zonne-auto's rijden vandaag in een stoet van soortgenoten mee ter ere van de opening van de conferentie Kok wil proeven op kleine schaal PvdA-lijsttrekker Kok vindt dat de komende jaren geëx perimenteerd moet worden met het inzetten van uitke ringsgerechtigden voor maatschappelijk nuttige taken. Hij denkt daarbij aan werk dat nu blijft liggen op het ter rein van criminaliteitspreventie en in de zorgsector. Kok zei dat gisteren in Amsterdam tijdens een debat met een aantal economen. ondernemers zouden meer ruimte moeten krijgen door 'een minder benauwende regel geving'. Kok toonde zich in dit ver band positief over een suggestie uit de zaal om ondernemers over een bepaald deel van de omzet (bijvoorbeeld een ton) vrij te stellen van BTW-afdracht. Fiscalisten in de PvdA zouden dit plan verder moeten onder zoeken. De PvdA-leider zei verder dat er 'op zijn minst experimenten' moeten komen met ruimere openingstijden voor dienstver lening van zowel overheid als bedrijfsleven. Hij vindt het 'be nauwend' dat instellingen en winkels alleen tussen 09.00 en 18.00 uur geopend zijn. De minister van financiën wil proeven op kleine schaal, waar bij gemeentelijke sociale dien sten contracten afsluiten met langdurig werklozen over het verrichten van taken. Daarbij hoeft wat hem betreft geen sprake te zijn van dwang. Kok denkt dat de meeste mensen die geruime tijd aan de kant staan, niet gedwongen hoeven te worden om zich nuttig te ma ken. De PvdA-leider vindt voorts dat zijn partij meer oog moet hebben voor het midden- en kleinbedrijf. Volgens hem is het uit de tijd dat in sociaal-demo cratische kring 'met opgetrok ken neus' naar ondernemers wordt gekeken. Vooral startende Geen overleg metaal zolang staking dreigt zoetermeer anp De werkgeversorganisatie in de metaal en elektrotechni sche industrie (FME) wil niet met de vakbonden aan tafel gaan zitten om verder te onderhandelen over de CAO voor de metaal, terwijl de Industriebond FNV zijn leden al heeft opgeroepen tot een staking. Dat heeft FME-onderhandelaar Van den Akker gisteravond laten De Industriebond had de metaalwerknemers opge roepen aanstaande vrijdag het werk neer te leggen, on der andere uit protest tegen de regeling voor vervroegd uittreden die in de metaal SUM heet. De onenigheid over de SUM - zoals de VUT heet in de metaalsector - blokkeert tot nu toe de tot standkoming van een nieu we metaal-CAO. De FME wil wel verder on derhandelen maar niet voor komende vrijdag. De Indus triebond FNV weigert echter de oproep tot acties op die dag in te trekken. De Industrie- en Voe dingsbond CNV wil wel zo snel mogelijk verder onder handelen over de CAO. Als de FME pas vrijdag weer verder wil praten, zal de bond die keus wel respecte- den haag i Amsterdam ondergaat een 'energetische massage'. Bezoekers van ;n breed scala van paranormale verschijnselen, alternatieve geneeswij- FOTO ANP Het Openbaar ministerie heeft vaarding uitgebracht tegen de leider van de Cen trumdemocraten, Janmaat. Het kamerlid moet op 20 april verschijnen voor de meervoudige strafkamer van de arrondissementsrechtbank in Den Haag wegens het aanzetten tot haat tegen en discriminatie van buitenlanders. Het OM kreeg eind vorig jaar de kous op de kop toen het probeerde Janmaat voor deze feiten veroordeeld te krijgen. De rechter oordeelde dat de dagvaarding te vaag was. De strafbare feiten stonden er onvoldoende nauwkeurig in beschre- dagvaarding is wel expliciet. De officier van justitie somt er dertien gevallen in op van volgens hem onmiskenbare discriminatie. De advocaat van Janmaat, Van Heijningen, liet AVRO's Radiojournaal gistermiddag weten dat hij de tegenaanval zal inzetten. Van Heijningen is bezig een zwartboek aan te leggen met uitspra ken van politici van andere partijen die volgens hem niet verschillen van die van Janmaat. Het OM heeft behalve Janmaat ook de Vereni ging Centrumdemocraten en de Centrumdemo craten gedagvaard. De extreemrechtse partij wordt beschuldigd van dezelfde feiten, gepleegd 'middels J.G.H. Janmaat, althans één van haar (bestuurs)leden en/of aanhangers'. Zigeuner Karl Stojka verbeeldt jeugdherinneringen aan oorlog :1a "Felle brand in «chipsfabriek Bij de Smith Food Group in 'e Broek op Langedijk is van- ,et- imorgen tegen 7.45 uur een ver_ uitslaande brand uitgebro- ?r dalken Het vuur was tegen 8.30 ïder-juur ingesloten en werd in de >ng loop van de ochtend be ider, idwongen. In de fabriek wor- dos- Jden diverse soorten chips ge bakken. Daarvoor zijn grote oorraden aardappelen en etten aanwezig, lang Volgens een woordvoerder n- Injvan de regionale alarmcen- deeltjtraie js de brand ontstaan in ir hetjhet ketelhuis van de fabriek. egiopolitie Noord-Hol- het jland-noord meldt dat alle vetenrwerknemers het bedrijf tijdig Jord^hebben kunnen verlaten. De olitie heeft de wegen in de omgeving van het bedrijf af- •sloten. De brandweer wordt bestreden door de [korpsen van Langedijk en Heerhugowaard, - die groot naterieel inzetten. HOOGHALEN BARENDA GRUTTERINK „Er kwam een brief uit concentratie kamp Mauthausen, van mijn vader. Hij schreef: Alles gaat goed en over een poosje ben ik thuis. Korte tijd later werd een doos bezorgd. Mijn moeder tilde er een paar schoenen uit en kle ren. Er kwam ook een kleiner doosje te voorschijn. Daarin zaten as en botjes. Mijn moeder trok zich wild aan de ha ren en krijste tegen ons kinderen: 'Dat is jullie vader! Dat is jullie vader!' Ik was toen elf." Het is maar één van de vele gruwelijke jeugdherinneringen van de bijna 63-jari- ge zigeuner Karl Stojka uit Wenen. Een aantal van die jeugdherinneringen heeft hij uitgebeeld, met olieverf, in felle kleu ren. „Zigeuners leven in een kleurenwe- reld. Mijn moeder droeg een rode hoofddoek, een blauwe bloes, een groe ne rok." De schilderijen, stuk voor stuk van een ijzingwekkende zeggingskracht, zijn tot 30 mei te zien in Herinnerings centrum Westerbork in Hooghalen. Het centrum wil hiermee herdenken dat op 19 mei 1944 het enige Nederlandse zigeunertransport plaatshad: 245 men sen werden afgevoerd. Het is nog altijd onduidelijk hoeveel zigeuners in de oor log zijn omgekomen. De schattingen va riëren van 200.000 tot een miljoen do den. De tentoonstelling van Stojka heet Ein Kind in Birkenau. In dat kamp, onder deel van Auschwitz, heeft hij het groot ste deel doorgebracht van de twee jaar die hij opgesloten zat omdat hij een zi geuner was. „Ik ben in 1931 geboren, op 20 april, de verjaardag van Hitier. Ik kwam ter we reld in een zigeunergroep die met wa gens rondtrok. Ik werd in een beek ge wassen. Ik hou meer van de vrijheid dan van wat ook." Na de dood van zijn vader hebben Karl en zijn vijf broertjes en zusjes nog een tijdje vrij normaal geleefd in Wenen. Ze hadden hun woonwagen al eerder inge ruild voor een gebruikelijker onderdak, want 'dat gezwerf mocht toch niet meer. Moeder Stojka moest bedelen nu ze weduwe was. „De mensen zei/den: je kunt toch voedselbonnen krijgen. Op een dag kwam ze stralend thuis met bonnen. Groene, blauwe, rode! Maar ze heeft ze nooit gebruikt. Ze kon niet lezen en wist niet of er melk, brood of suiker op stond. Ze ging weer bedelen, want ze wilde niet toegeven dat ze analfabeet was. Het was een prachtige vrouw. Vóór de dood van mijn vader had ze haar tot op haar middel. Ze was er zo trots op. Maar toen die doos is gekomen, heeft ze haar haar afgesneden en vermengd met de as van mijn vader. Hij was een mooie man om te zien, groot, en goed bekend omdat hij zijn vak verstond. Hij was paardenhandelaar." Op 3 maart 1943 was Karl bij wijze van uitzondering op school. Vier nazi's kwa men de klas in en begonnen wat te smoezen met de juf, Frau Fischer. „Die zei toen: 'Karl Stojka, pak je spullen en ga mee'. De mannen, allemaal in het leer, brachten me naar een vrachtwagen waar mijn moeder en de andere kinde ren al opstonden. We werden naar het station gebracht en in groepen van dui zend op de trein gezet. In de trein stier ven de zuigelingen en de oude mensen achter elkaar. Het begon vreselijk te stin ken. Alles was afgesloten, we konden de lijken ook niet naar buiten gooien." „In Auschwitz kwam ik in een barak die in mijn kinderogen wel driehonderd ki lometer lang leek. We moesten ons uit kleden en onze arm ophouden. In tien seconden werd een nummer in mijn arm gehengst: Z 5742. Ik was maar elf, maar ik voelde dat mijn eer was afgeno men, dat ik alleen nog maar een num mer was." Stojka heeft al zijn oorlogs schilderijen niet alleen met zijn naam, maar ook met het kampnummer onder tekend. Driftig, met heftige bewegingen, krast Stojka de plattegrond van Birkenau op een blocnote. „Zodat u een idee heeft... Daar kwamen ze iedere dag langs lopen, naar de gaskamers. We zaten naar ze te kijken. Later zagen we de wolken uit de schoorstenen. Op 2 augustus 1944 ver dwenen er drieduizend Roma- en Sinti- zigeuners in de gaskamers. Ze hebben zich verzet, maar de honden scheurden ze het vlees van de botten Karl Stojka werd op 24 april 1945 bevrijd, toen hij lopend naar Dachau werd ge voerd. Ook zijn moeder en de overige vier kinderen overleefden. Karl Stojka heeft zijn leven na de oorlog snel opge pakt en heeft nu nog steeds een winkel in oriëntaalse tapijten in Wenen. Hij zegt in het dagelijks leven in Oostenrijk nooit hinder te ondervinden van het feit dat hij een zigeuner is. Toch maakt hij zich levensgrote zorgen om de toekomst, ze ker sinds de acties tegen Turken in Duitsland. In zijn vrije tijd schildert hij nu alleen nog abstracte werken. De oorlogsschil derijen heeft hij in een bepaalde periode gemaakt, nadat vrienden erop hadden aangedrongen. „Daarvóór wilde ik niet aan die periode denken. Het is voor mij ook geen verwerkingskunst. Ik wilde vastleggen wat ik meegemaakt heb en zo waarschuwen. Maar nu schilder ik de oorlog al tien jaar niet meer. Ik moet er niet meer aan denken. Met iedere streek zat ik weer in Auschwitz, met iedere streek." ES VOLKOREN ONTBIJT-OF KANDUK0EK 400 gram ORiNOKO CH0C0LADECREME pol 350 5 vanT 155 SCHARREL EIEREN doos 10 stuks vaiiJSSC HALFVOLLE MELK literpak 911 NIET VOOR HANDELAREN! k de dichtstbi|*i|nde J !1 54-83333 l^rnUfllJ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3