'En een pinpas hebben ze in Somalië ook niet' Brinkman komt er niet met louter boosheid Al 24jaar op zoek naar vader Feiten &Meningen Westen schiet zonder te weten waarom MAANDAG 11 APRIL 1994 Vluchtelingen Werk en overheid: een haat-liefde-verhouding Steeds meer vluchtelingen zoeken asiel in Nederland. De politici vragen zich af hoe ze de toe stroom moeten stoppen. Vluchtelingen Werk verzet zich fel tegen de aanpak van de rekenmees ters. Al vijftien jaar waakt de organisatie over de belangen van asielzoekers. Geregeld vallen er bit tere verwijten, maar de overheid kan niet zonder haar criticaster. Een portret van Vluchtelingen- Werk. Na de Zuidamerikanen die in het eind van de jaren zeventig op de vlucht sloegen voor de terreur in lingen. OPINIE Na de luchtaanvallen gisteren op Servische doelen in oostelijk Bosnië is het Westen dieper dan ooit tevoren betrokken in de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. De bombardementen met de F-16 straalja gers hebben de militaire situatie nauwelijks veranderd, maar het Westen heeft zich weliswaar schoorvoetend bereid getoond zich in het Bosnische moeras te begeven. Nu is er geen weg terug meer. Na twee jaar gewapend conflict luidt de hamvraag onveranderd: wat is de positie van het Westen? De F-16 straaljagers kwa men in actie om te voorkomen dat de Ser viërs Gorazde onder de voet lopen, maar dit beantwoordt niet de principiële vraag hoe het Westen de toekomst van Bosnië en de Balkan ziet. Sinds Sir Michael Rose het VN-comman- do in Bosnië heeft overgenomen en sinds de regering van Clinton een actiever, meer op interventie gericht beleid is gaan voeren, lijkt het alsof het Westen vanuit een bepaal de visie opereert. De Amerikanen hebben de Bosnische moslims en Kroaten ertoe gebracht hun oorlog te beëindigen en een met Kroatië ge allieerde federatie te vormen. In Sarajevo is een staakt-het-vuren tussen moslims en Serviërs tot stand gebracht, hoewel dit be stand steeds meer onder druk komt te staan. Met Russische hulp is het Westen er zelfs in geslaagd een wapenstilstand te be werkstelligen tussen Kroatië en het eenzij dig uitgeroepen Servische ministaatje Kraji- na in Kroatië. Er zijn echter twee belangrijke vragen waarop de Verenigde Staten en hun bond genoten het antwoord vooralsnog schuldig blijven. Welke status voorziet het Westen voor de Bosnische Serviërs na de oorlog? En welke gebieden in Bosnië mogen van het Westen onder Bosnisch-Servische heer schappij blijven? Uit de aanval op de Servische strijdkrach ten die Gorazde belegeren, valt wellicht op te maken dat het Westen van mening is dat de stad en daarmee alle steden in ooste lijk Bosnië die voor de oorlog een moslim meerderheid hadden ook na de oorlog weer aan de moslims moet behoren. Dit zou betekenen dat moslim-steden die de Serviërs sinds april 1992 hebben ingeno men, zullen moeten worden bevrijd. Maar dat vereist een grootschalig militair ingrij pen. En hoe reageert Rusland hierop? Tot nog toe hebben de Russen zich openlijk opge worpen als de beschermers van de Bosni sche Serviërs. Met haar interventie in Sara jevo heeft de Russische regering de wereld duidelijk gemaakt dat ze in de kwestie Bos nië net zoveel recht van spreken meent te hebben als het Westen. Flet is waarschijnlijker dat het Westen uit angst voor een uitbreiding van de oorlog bereid is een aantal Servische gebiedsver- overingen in Bosnië te erkennen. Als dat het geval is, is het onduidelijk waarom de F-16 straaljagers gisteren op hun bombarde- mentsvlucht werden gestuurd. Waarom moet Gorazde voor de moslims worden be houden, terwijl Zvornik, Foca, Visegrad en andere steden in Servische handen mogen blijven? Het westerse beleid ten aanzien van de toekomstige status van de Bosnische Ser viërs behelst dezelfde ongerijmdheid. Offi cieel probeert het Westen hen zover te krij gen dat ze zich bij de moslim-Kroatische fe deratie aansluiten. Maar niemand gelooft ook maar een seconde dat de Bosnische Serviërs dit serieus zullen overwegen zolang de beoogde federatie geallieerd zal zijn met Kroatië, terwijl de Bosnische Serviërs een dergelijk samenwerkingsverband met Ser vië wordt ontzegd. Het Westen kan in alle redelijkheid niet om het verlangen van de Bosnische Serviërs heen en zal nauwe banden met Servië moe ten toestaan. Het is echter onduidelijk hoe of zelfs öf het Westen wil voorkomen dat deze banden met Servië op een regel rechte hereniging uitdraaien. Wederom rijst de vraag: wat is de zin van de bombarde menten als het Westen uiteindelijk toch zal moeten toestaan dat Servië zich het grond gebied toeëigent dat na de oorlog aan de Bosnische Serviërs wordt toegewezen? Flet Westen haalt vliegtuigen naar bene den en bombardeert tanks zonder een dui delijk plan voor de langere termijn. Zelfs de regering van Clinton is diep verdeeld over het nut van de aanval op Servische stellin gen rond Gorazde. Vorige week spraken mi litaire leiders van het Amerikaanse leger zich hier nog fel tegen uit. Het moge duide lijk zijn dat er inmiddels aan hun mening voorbij is gegaan. De luchtaanval van gisteren betekent waarschijnlijk dat de kans op een snelle op lossing van het gewapende conflict in Bos nië definitief is verkeken, dat de Kroatische Serviërs in Krajina zich harder zullen op stellen en dat Rusland zich nog eens goed op zijn positie in het conflict zal beraden en zijn strategie mogelijk zal aanpassen. Ge zien hel weinig duidelijk omlijnde westerse beleid in Bosnië, rijst de vraag of het Wes ten dit alles wel zorgvuldig heeft afgewogen. TONY BARBER De vrijwilligers van Vluchtelingen Werk Ne derland hebben de laatste tijd opvallend veel belangstelling voor cursussen waar ze leren om te gaan met lastige vragen op ver jaardagen en in het café. Opmerkingen als: 'Er komen al zoveel van die asielzoekers en nou ga jij ze nog helpen ook'. De verwijten zijn niet van de lucht en ieder een krijgt ermee te maken. Ook vroeger werden vragen gesteld, maar de toon is ver hard. Karla Pastoors, voorheen jarenlang vrijwilligster en tegenwoordig consulente van het regio-kantoor in Den Bosch, schudt de voorbeelden zo uit de mouw. „Als er vroeger een opvanghuis kwam, werd op voorlichtingsavonden in de buurt gevraagd waar de mensen vandaan kwamen en wat ze hadden meegemaakt. Maar tegenwoor dig hoor je alleen maar dat het er al zoveel zijn. Het gaat niet meer om mensen, maar om aantallen." Vervelende telefoontjes en zelfs dreigbrieven zijn geen uitzondering meer, al tekent Pastoors wel aan 'dat het nog niet zo erg is als in Duitsland'. E. Nazarski, adjunct-directeur van Vluchte lingen Werk, knikt bevestigend. Hij wijt het afbrokkelen van het draagvlak voor de op vang van asielzoekers in Nederland aan het optreden van de politici. „Bolkestein is na tuurlijk rechts, maar nu gaan ook het CDA en de PvdA meedoen." Buitengewoon slecht vindt hij ook de 'verkokering' bij de ministeries die een soepele afwikkeling van de zaken in de weg staat. „Toen Justitie achterstanden ging wegwerken, gebeurde er bij WVC nog niets. Pas toen het te laat was, realiseerden ze zich daar dat mensen met een verblijfstitel vanuit de eerste op vang naar een gewoon huis moeten. Vervol gens werd het probleem doorgeschoven naarVROM." SLACHTOFFER Zo ontstaat het beeld van de asielzoeker als veroorzaker van problemen. De vluchteling wordt niet langer gezien als het slachtoffer van problemen in zijn vaderland, legt Na zarski uit. „Mismanagement van de over heid verziekt het klimaat waarin vluchtelin gen naar behoren kunnen worden opge vangen." Vluchtelingen Werk is zeer kritisch over het beleid van de overheid, toch bestaat er een innige onderlinge samenwerking. De ver eniging is zelfs onder druk van de overheid opgericht door een groot aantal hulporga nisaties. Dat gebeurde omdat de overheid één gesprekspartner wilde voor opvang en begeleiding van een grote groep Zuidameri- kaanse vluchtelingen die ze politiek asiel had aangeboden. Pikant is dat Vluchtelingen Werk groten deels bestaat van subsidies van de departe menten die ze zo sterk bekritiseert: Justitie en WVC. Maar de organisatie vindt niet dat ze de hand bijt die haar voedt. „Wij krijgen geld voor het werk dat we doen in de op vangcentra en asielzoekerscentra. We bege leiden mensen en bieden ze rechtsbescher ming, samen met de Bureaus voor Rechts hulp en de advocaten", betoogt Nazarski. De adjunct-directeur benadrukt dat de overheid ook baat heeft bij kritiek. Die be- hun land, volgden de Vietnamese bootvluchte- archieffoto cpd hoedt haar voor fouten tegen internationale rechtsregels. „Het opsluiten van kinderen in het grenshospitium en het 'dicht tapen 'van een asielzoeker die het land werd uitgezet, is toch schandalig." Op de ministeries wordt de praktische sa menwerking met Vluchtelingenwerk zon der meer positief genoemd. Maar de harde iru aa gei L noten die geregeld worden gekraakt door voorzitter Jan-Nico Scholten zetten kwaad 1C bloed. „Zodra de media in de buurt zijn, vei wordt er met modder gegooid", stelt Justi- tie-woordvoerderE. Moeksis zonder om- IS haal. Gesprekken om de verstoorde verhou dingen te herstellen, worden met enige re-§j gel maat gevoerd. Na de Zuidamerikanen die in het eind van DRi de jaren zeventig op de vlucht sloegen vooibe de terreur in hun land, volgden de Vietna- ree mese bootvluchtelingen, de Tamils en wa christen-Turken die uit angst voor vervol- we ging kerken bezetten. Zij bezorgden Vluch in telingen Werk handenvol werk en de orga-dir nisatie maakte vooral sinds 1987 een forse groei döor. Het werven van nieuwe mede- a werkers gaat constant door en ondanks de-** tegenwind lukt dat nog steeds. ALf De vrijwilligers voor vijftig procent huis-^f" vrouwen en studenten vormen de rugge^j graat van Vluchtelingen Werk. In de op- ze vangcentra helpen zij bij het indienen van de verzoeken om verblijfsvergunningen enter erkenning als vluchteling. Maar aan kanslo ze gelukzoekers wordt geen tijd verspild. 'Met dit verhaal maak jé geen kans hier', is geen aangename mededeling, maar Vluch telingen Werk schuwt hem niet. 7 Werkgroepen wijzen nieuwkomers de weg^« in de samenleving. Vaak gaat het om heel praktische zaken. Taalles, het openen van )I een giro-rekening, boodschappen doen in de supermarkt, uitleggen waar de dokter )i woont en wat een spreekuur is. „En een pinpas hebben ze in Somalië evenmin", il-Mt iustreert Pastoors. Om dit werk is het allemaal begonnen, >e maar een vrijwilliger moet natuurlijk ook wa weten hoe een asielprocedure loopt, zodathei hij de situatie van de vluchteling begrijpt eor; zo'nodig diens advocaat kan inlichten. en Daarom geeft Vluchtelingen Werk iedereemv! een cursus 'rechtsbescherming' en er; 'interculturelegesprekken'. M Zelfs een vrijwilliger die al geruime tijd tea meedraait, kan niet alles weten. Daarom isek in het hoofdkwartier in Amsterdam veel et ruimte gereserveerd voor adviseurs. Zo'n D tachtig man houdt zich bezig met scholingan en training en het beantwoorden van vra- aal gen op alle mogelijke gebieden. Een vrijwilruc liger die bijvoorbeeld vermoedt dat trauma it, tische ervaringen zijn cliënt zo kwellen datO-j hij naar de Riagg moet, kan altijd terecht rut om ruggespraak te houden. 'rai gt AMSTERDAM THEO HAERKENSuai Irai Groot was vrijdag de paniek in het CDA toen lijsttrekker Brink man door de KRO-televisie in ver band werd gebracht met mogelijk gepleegde fraude door een oom in zijn vrouw Janneke. Brink- ans woordvoerder Frits Wester ii slechts te kunnen hopen dat de 'misselijk makende en onge hinderde verdachtmakingen' uit eindelijk in het voordeel van de gedoodverfde partijleider zouden uitwerken. In grote spanning werd gewacht op de zaterdagklanten. Zouden die het door de KRO ontstoken vuurtje verder aanwakkeren? Met enige opluchting werd geconstateerd dat dit niet het geval was. Het nieuws waar de meeste kranten mee openden was niet dat Brinkman zich zou hebben verbonden aan duistere zaakjes, maar dat het CDA woedend was over de verdachtma kingen van de KRO. Niet Brinkman kwam in het beklaagdenbankje, maar de KRO. In De Lier, waar Brinkman zater dagochtend een tuinbouwmanifes- tatie opende, toonde woordvoer der Wester al weer wat zelfvertrou- a. Zijn hoop dat de verdachtma kingen in Brinkmans voórdeel zou den uitpakken, was inmiddels om geslagen in vertrouwen. En Brink man zelf permitteerde zich zelfs a grapje over de zaak toen hij vertelde dat hij bij het ontbijt door zijn dochters was aangesproken met de mededeling: „Zo, Elco B., e moeten je wel hebben." Blij en opgelucht werd ook de on dubbelzinnige steun van PvdA-lei- der Kok en de oppositieleiders Van Mierlo (D66) en Bolkestein (WD) verwelkomd. Van Mierlo zei zich niet te kunnen voorstellen dat Brinkman zich aan laakbaar ge- Elco Brinkman kreeg het afgelopen weekeinde steun van onder anderen VVD-voorman Frits Bolkestein (links). foto anp drag heeft schuldig gemaakt. „Ik ken hem als een integer man". Zo sloten ^ich steeds meer gelede ren rond Brinkman, van wie in middels onomstotelijk lijkt vast te staan dat hijzelf op geen enkele manier betrokken is bij het plegen van strafbare feiten. Alleen enkele kritisch blijvende journalisten en PvdA-kroonprins Wallage haalden zich de toorn van het CDA op de hals door niet voetstoots de be schuldigende vinger naar de KRO te wijzen. Brinkman zelf kon niet nalaten te benadrukken dat het Openbaar Ministerie hem op voorhand al van alle blaam heeft gezuiverd. Ook was vrijdag al duidelijk dat het on derzoek van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) alleen het bedrijf Hevatex betreft en zich beperkt tot de periode vóór 1990. Brinkman is pas commissaris sinds 1992 en niet eens bij Hevatex, maar bij de beheermaatschappij Arscop BV, eveneens van zijn vrouws oom. Brinkman vervult dit commissariaat louter ter beharti ging van de belangen van de kin deren van zijn zwager en schoon zuster. Hij nam het commissariaat over van zijn schoonvader, die zich vanwege zijn hoge leeftijd in 1992 terugtrok. Aan Brinkmans goede bedoelingen wordt dus niet of nauwelijks meer getwijfeld. Over blijft de vraag of hij zich als prominent politicus, die immers in een glazen huisje leeft, niet beter had moeten vergewissen van de reputatie van zijn aange trouwde oom, die dubieus lijkt te zijn. En in vervolg daarop: Als de oom inderdaad een boef blijkt te zijn, kan Brinkman dan verweten worden dat hij te lichtzinnig een commissariaat heeft aanvaard? Brinkman zelf zegt zich zorgvuldig en goed georiënteerd te hebben aan de hand van de door de accountant goedgekeurde jaarstukken van Arscop BV. Zijn woordvoerder Wes ter wijst er bovendien op dat Brink man niets bekend was van mogelij ke dubieuze praktijken van de oom. Wester wijst er ook op dat de be- schuldingen in het KRO-programma dat de oom een pistool op zak droeg, zwart handelde, belasting ontdook en een slecht personeelbe- leid voerde uitsluitend anoniem zijn Op z'n minst een deel van die be- schuldigngen zou bovendien ge daan zijn door een oud-boekhouder die zelf een greep uit de kas had ge daan èn door oud-werknemers die met ruzie uit het bedrijf zijn gestapt en voor zichzelf zijn begonnen. Het geen niet wegneemt dat het Open baar Ministerie voldoende aanlei ding heeft gevonden voor een justi tieel onderzoek, zodat er dus op zijn minst twijfels zijn over de reputatie van de oom. Om te voorkomen dat de kwestie blijft rondzingen zal Brinkman als nog duidelijkheid moeten verschaf fen over de vraag of hij redelijkenvijs op de hoogte had kunnen zijn van die twijfels. Louter woede over de eis van PvdA-kroonprins Jacques Wallage, dat Brinkman 'zijn eigen positie moet verduidelijken', is on voldoende. DEN HAAG HARM HARKEMA Hoge Raad oordeelt over afstammingsrecht Eigenlijk is ze vreselijk solidair. Riet Monteyne, die al 24 jaar op zoek is naar haar biologische vader, kan in zage krijgen in haar afstammingsdos- sier. Haar moeder is inmiddels over leden en dan heeft zij als kind het recht te weten wie haar biologische vader is. Maar Riet Monteyne duikt niet in de archieven van Valkenhorst, het voor malige tehuis voor ongehuwde moe ders in Breda, waar zij in 1944 is ge boren. Tegenwoordig is het een 'Blijf van m'n lijf-huis'. Dat wil ze pas doen als haar 2.590 lotgenoten die ook in Valkenhorst zijn geboren dat recht ook hebben. En kinderen van wie de moeder nog leeft, mogen niet zomaar hun dossier inzien. Al vijf jaar spant Riet Monteyne ge rechtelijke procedures aan om ook voor deze groep kinderen, waarvan de biologische moeder nog leeft, het recht te winnen op inzage in hun af- stammingsdossiers. Vrijdag doet de Hoge Raad hier uitspraak over. Pas als de ï-i'oge Raad positief oordeelt over haar lotgenoten, gaat Riet Mon teyne zelf in het archief van Valken horst kijken wie haar vader is. De strijd begon in mei 1989. Riet Monteyne hield een hongerstaking van 31 dagen voor Valkenhorst om te voorkomen dat 5.000 dossiers, waarin afstammingsgegevens staan, zouden worden vernietigd. Al eerder waren duizenden documenten van kinderen van ongehuwde moeders verloren ge gaan. Volgens de directie van het te huis waren de papieren onherstelbaar beschadigd door een overstroming in de kelder. De hongerstaking had succes. Valken horst beloofde de dossiers voortaan niet meer te vernietigen. Twee jaar la ter besloot de rechter dat kinderen echter geen inzage krijgen, omdat het tehuis zich moet houden aan de zo genoemde geheimhoudingsplicht. Die uitspraak veroorzaakte veel com motie in de Tweede Kamer. Parle mentariërs wezen de geheimhou- rof dingsplicht resoluut van de hand. ïdi „Een kind heeft het recht te weten ler wie zijn biologische ouders zijn", zomi luidde hun conclusie. an In november 1992 oordeelde het hof B in Den Bosch milder over deze zaak.ne< Kinderen van wie de moeders inmidor dels overleden zijn, krijgen inzage in!er hun dossiers. Wanneer moeders noga leven en toestemming geven tot inzaer ge, moet dat ook worden gehono- aa reerd. Riet Monteyne wilde meer en kaartte de zaak aan bij de Hoge Raad. Zij vindt dat kinderen niet afhankelijk moeten zijn van het 'ja-woord' van -w- hun biologische moeder. „HetbelanjX van het kind weegt veel zwaarder daf dat van beide ouders. Die heeft het recht te weten waar zijn wortels lig-1 gen. Zonder die wetenschap leeft eefBR kind voortdurend in onzekerheid", a dus Monteyne. jfii Ze heeft goede hoop dat de Hoge Raad een positieve uitspraak doet. Gedurende haar strijd is er veel ver anderd. Het gebeurt steeds vaker dalke tehuizen of de Raad voor de Kinder-ji bescherming zonder toestemming van de biologische moeder of vader, aan kinderen hun afstammingsdos- L siers laten zien. Maar Valkenhorst houdt zich strak aan de regels. En daarom is de u spraak van de Hoge Raad zo belang-j rijk voor haar en haar lotgenoten. Ink dien de Hoge Raad negatief oordeeltjt stapt Riet Monteyne alsnog na: Europees Hof. In het Verdrag v Kind staat immers dat een kind het I recht heeft zijn afstamming te weteij Dat het dan nog langer duurt voordal Riet Monteyne in de kelder van Va' kenhorst kan opzoeken wie haar v der is, neemt ze voor lief. „Het is d consequentie van mijn belofte aan mijn lotgenoten." DEN HAAG CARINE NEEFJES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2