4 Nieuw clubrecord voor Joke Kleyweg Pete Sampras weet niet meer wat verliezen is Junior Van den Ouweelen valt op bij run-bike-run Femke Dekker nieuw talent uit school van Die Leythe Sport Vrouwen Bollenstreek in slotfase achterhaald JC Systems naar play-offs US Masters voor Jose-Maria Olazabal MAANDAG 11 APRIL 1994 chef «willem spierdijk. 071 ï56464piv -chef rofl onoerwater 071 3s6463 Weert leidt in basketbalfinale den bosch BS Weert heeft gistermiddag de eerste klap uitge deeld in de finale om de landstitel basketbal. Favoriet en titel houder Den Bosch werd in eigen huis met 91-99 verslagen. De finale-reeks in de play-off s gaat over de zogenoemde best of se ven: de eerste ploeg met vier overwinningen is landskampioen. Weert maakte in sporthal De Vinkenkamp indruk. Veel meer in ieder geval dan thuisclub Den Bosch, die na de uitschakeling van topfavoriet Den Helder (door Weert) als belangrijkste titel kandidaat werd gezien. Den Bosch speelde echter bleekjes in het kleine sporthalletje, waarin de ploeg vroeger zoveel successen boekte. André Möhlmann klimt sterk sweikhuizen De eerstejaars amateur André Möhlmann van WWV heeft in het bergcriterium van Sweikhuizen laten zien ook op een heuvelachtig parcours goed uit de voeten te kunnen. In Limburg eindigde de Leidenaar op een tiende plaats. De over winning ging naar Max van Heeswijk uit de nationale selectie. Zwaar weekeinde voor Leidse boksers leiden» Vier Leidse boksers zijn een druk weekeinde niet onge schonden doorgekomen. Zafer Akbulak koppelde een nederlaag in een interland tegen Engeland aan een zege op op punten in Groningen. Mark Lantrok versloeg zaterdag juist een Engelsman in Den Haag, maar verloor gisteren zijn partij in Groningen. Driss Boukhalfa en Faisel Belganou kwamen slechts één keer in de ring en verloren allebei. Clerc en Jansen spelen herkamp huissen Rob Clerc en Hans Jansen spelen binnen enkele maan den een herkamp om het 76ste damkampioenschap van Neder land. In de barrage van drie partijen heeft Jansen aan een eind stand van 3-3 voldoende. De kampioen plaatst zich direct voor het wereldkampioenschap dat eind dit jaar in Nederland wordt gehouden. De verliezer van de barrage krijgt een kans op her kansing voor het WK via het Europese zonetoémooi. Na dertien partijen bij het NK in Huissen eindigden Clerc en Jansen met ze ventien punten ex aequo op de eerste plaats. Volleybaltitels Dynamo en Ommen den haag De volleyballers van PZ/Dynamo hebben hun natio nale titel geprolongeerd. Bij de vrouwen werd Etiflex/Ommen voor het eerst in de clubhistorie kampioen van Nederland. Dy namo won zaterdag de competitiewedstrijd tegen VCG in Geldrop met 3-0 en werd daardoor onbereikbaar voor de con currentie. In zeventien duels verloor de ploeg uit Apeldoorn slechts eenmaal. In de belangrijkste wegwedstrijd van dit weekeinde, de zesde Parelloop in Brunssum, bleken Joke Kleyweg en Regina Hazeleger-Van Duijn opnieuw aan elkaar ge waagd. De acht kilometer lange tweestrijd besloot Kley weg uiteindelijk met drie tellen in haar voordeel. De Ba taven-atlete ontnam Van Duijn met 34.09 het clubrecord. Verwachte winnaars in Alphen Frans Göbel boekte voor de twaalfde achtereenvolgende keer een overwinning in de Skiffhead. foto anp amsterdam» heleen Femke Dekker is opgedoken uit de kweekvijver van Die Leythe. De 15-jarige Die-Leytheskiffeuze, gecoacht door Marion Langezaal, won gisteren bij de Skiffhead haar leeftijdsklasse in een tijd waar mee zij vierde geworden zou zijn in de 17-18 klas se. Dekker maakte in Amsterdam duidelijk dat zij de rest vqn het seizoen moeilijk te passeren zal zijn. Die Leythe is traditioneel een kweekvijver van jonge talenten. Dit is ook de reden geweest voor de Nederlandse roeibond Die Leythe te benade ren voor een ambitieus proefproject dat jong roeitalent moet opsporen en klaarstomen voor de Olympische Spelen in Atlanta. Als het project na een a twee jaar vruchten blijkt af te werpen, gaan meer verenigingen op deze wijze werken. Uit gangspunt hierbij is dat er actief op middelbare scholen wordt geworven, zodat scholieren in de leeftijd tussen 15 en 17 jaar in aanraking komen met de roeisport. Na een selectie worden de jonge roeiers intensief begeleid, zodat zij in zo kort mo gelijke tijd aan nationale wedstrijden kunnen meedoen. Job Janssen (Njord) heerste in het lichte over- gangsveld bij de senioren. Vorig seizoen kwam hij uit in de lichte twee zonder op de wereldkam pioenschappen in Roudnice, samen met clubge noot Elzart Schipper. Janssen beheerst beide dis ciplines in het roeien, het scullen en het boordroeien, en heeft nog geen definitieve keuze gemaakt voor de rest van het seizoen. Veel hangt hierbij ook af van het vinden van partner, omdat Schipper is gestopt. leiden aap siera bowlingmedewerker leiden frank bonte handbalmedewerker De eerste wedstrijd in de play offs om het landskampioen schap van Bollenstreek tegen Quintus eindigde behalve in een 21-21 gelijkspel bijna in een handgemeen tussen Manja van der Klaauw en haar directe ver dedigster Thera Loof. De kleine, felle stoorspeelster van Bollen streek die in de slotfase van het beladen treffen tussen de twee rivalen Bollenstreek op een voorsprong zette, werd bijkans onder het speeloppervlak ge frommeld. Luttele minuten daarvoor had zij driemaal op rij de zijwand van de sporthal op deugdelijk heid mogen beproeven. In die gekreukelde toestand nam zij in de defensie van Bollenstreek te genmaatregelen die qua hard heid nauwelijks ontzag fhboe- zemden bij de veel sterkere Wa- teringse oppositie. De warrig leidende arbiters Scholten en Stolk, die de grote verwachtin gen die zij in de nationale hand- balweield hebben gewekt geen moment konden waarmaken, lieten zich verleiden tot het aan haar presenteren van de rode kaart. Quintus kreeg vervolgens een vrije worp toebedeeld die dankzij topschutter Jolanda de Kok de door de Quintus-aan- hang luid bejubelde gelijkmaker opleverde. Jammer voor Bollenstreek dat meer verdiende na een indruk wekkende inhaalrace uit een vrijwel verloren positie, 7-14, rust 6-11. De ruststand geeft al aan dat Bollenstreek totaal van de weg was tegen een geladen en ook vindingrijk aanvallend Quintus. De 4-2 dekking van Bollenstreek met vastzetten van de linker- en rechteropbouw (Jolanda de Kok, door Betty den haag anp/sid/rtr Pete Sampras weet niet meer wat verliezen is. De beste ten-, nisser van de wereld won zijn vierde opeenvolgende toernooi. In Tokio rekende hij in de finale moeiteloos af met zijn vriend en leeftijdsgenoot Michael Chang: 6-4 6-2. Bij de vrouwen prolongeerde de Japanse JCimiko Date haar ti tel. Ze versloeg in de finale de als vierde geplaatste Ameri kaanse Amy Frazier 7-5 6-0. Da te verdiende 54.000 gulden met haar overwinning. Sampras kreeg een paar dub beltjes meer, 312.000 gulden. Hij was tegen Chang in tachtig minuten klaar. Na Indian VYells, Key Biscayne en Osaka werd Tokio zijn vierde toernooizege in successie. Daarvoor had hij tijdens zijn Australische trip ge zegevierd in Sydney en Mel bourne (Australian Open). De Renfurm en Manja van der Klaauw) werkte in de eerste helftronduit slecht. Telkens weer werd Jolanda de Kok vrij- gespeeld en scoren deed zij naar het scheen moeiteloos. Quintus zette na rust door, 7- 14, maar stuitte toen op een zich herstellend Bollenstreek, 10-14 en 13-16. Het rechterblok van Bollenstreek begon zich te roeren en behalve met Gerrie van Jaarsveld op links moest de Wateringse defensie zich ook veelvuldig op het rechterblok van Bollenstreek, Jorinda Kos ter, concentreren. Dat bleek duidelijk te veel gevraagd. Te meer omdat Quintus met de basis speelde en bleef spelen. Bollenstreek kwam tweemaal op winst. Door Nicoleta Borice- anu, 20-19, en later door Manja van der Klaauw, 21-20. Voor Quintus zou die winst een kater van jewelste hebben betekend. Het zou ook niet ver diend zijn geweest want de Wa teringse ploeg kon stellen de eerste ronde op haar naam te hebben gebracht. Bollenstreek verdiende geen nederlaag om dat de pupillen van Mackay zo sterk terugkwamen. Al met al een juiste uitslag. Voor Bollenstreek scoorden: Gerrie van Jaarsveld 7, Manja van der Klaauw 5, Nicoleta Bori- ceanu 4 en Elly van Leeuwen. In de veldhandbalcompetitie HW'70 in de regionale eerste klasse met 8-6, rust 3-3, van het Rotterdamse de Meeuwen. Bet- tina Lamboo was met drie tref fers topscorer. De mannen van Saturnus wonnen in dezelfde klasse eveneens in Rotterdam van Atomium, 14-16, rust 7-9. Topscorers waren Jasper Olie rook en Andre van Leeuwen met 5 treffers. 22-jarige Amerikaan speelde in Tokio zijn achtste toernooi in dit jaar. Hij won er zes, en 26 in zijn loopbaan. In de halve finale stond Sam pras drie games af tegen de Zweed Holm, 6-2 6-1. Chang schakelde Becker uit met 7-6 6- 2. Desondanks was de Duitser tevreden. „Chang speelde onge looflijk", complimenteerde hij de winnaar. „Ik serveerde goed, maar Chang retourneerde beter. Bovendien was het te koud, het geen mijn spel niet ten goede kwam." Sanchez Arantxa Sanchez Vicario heeft bij het tennistoernooi van Ame lia Island haar titel met succes verdedigd. In de Finale won de favoriete Spaanse net als vorig jaar zonder al te veel moeite van de als vierde geplaatste Argen tijnse Gabriela Sabatini: 6-1 6-4. De hoop van Sabatini voor In de hoofdklasse van de na tionale league heeft het trio van JC Systems vier punten vergaard. Met dit resultaat be reikten de Leidenaars de play offs die op 1 mei beginnen. Ruud Ouwerkerk had met 211 pins de hoogste game. het eerst in bijna twee jaar weer eens een evenement te winnen was van korte duur. Haar laatste zege dateert uit mei 1992 toen ze bij het open Italiaans kam pioenschap Monica Seles, des tijds de nummer één van de we reldranglijst, verraste. Inmiddels is ze 32 toernooien verder en leek, gemeten naar de verrich tingen in de halve eindstrijd te gen Lindsay Davenport, het succes eindelijk nabij. „Het is tot nu toe een fantastische week voor me", riep Sabatini zater dag pog opgetogen uit. Nog geen 24 uur later zat ze er weer als een verliezer bij. Sanchez, die in de halve finale de 37-jarige Amerikaanse Marti na Navratilova ten langen leste - de Spaanse verloor dertien van de veertien onderlinge duels - op het verschil in leeftijd wees, was tegen Sabatini ander maal oppermachtig. In de tweede klasse pakten de vrouwen van V&R een bronzen plak. Frangoise van de Heuvel zette een game neer van 223 pins. In de derde klas se werden de vrouwen van Verboon derde. In de derde klasse mannen pakten de Hop- pezakken een keurige derde plaats. Kees Scheffer was met 203 pins de gevierde man. De mannen van Van Boste- len deden het in dezelfde klas se uitstekend. Zij pakten de leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker „Het stimuleert ontzettend om tegen elkaar te lopen. Je let toch extra op", aldus Kleyweg. Haar tijd stemde haar tot tevreden heid. „Het is weer een stap ver der naar de top. Het is toch richting de 33 minuten. Het is best leuk zo strijden om de vier de, vijfde plaats, maar het doel is om weer vooraan mee te kun nen doen." Van Duijn was ruim een mi nuut sneller dan ooit: „Die oude tijd was nog van vorig jaar. Ook doordat ik een tijd geblesseerd ben geweest, heb ik eigenlijk de kans niet gehad om die te ver beteren. Verder denk ik ook dat het komt doordat ik nu veel meer lange afstanden loop. Ik kijk heel anders naar die tien ki lometer. Misschien-dat ik daar om ook wel veel te hard weg ging" Bij de mannen maakten Jan- Dirk Hazeleger en Huub Pragt hun rentree na een lichte en een aanzienlijk zwaardere bles sure. Hazeleger kende een fors verval en kwam daardoor op een toch nog knappe vijftiende plaats uit net bóven het half uur (30.07). „Ik ben weer bijna terug leiden wilmar kortleever In Rik van Trigt en Irma Heeren kreeg de Alphense Run Bike Run van AZC gisteren de ver wachte winnaars. Nieuwkoper Van Trigt bleef Lutjebroeker Schilder na zeven kilometer lo pen, dertig fietsen en 3,5 lopen bijna een minuut voor. Natio naal kampioene Heeren bleef de concurrentie zelfs meer dan twee minuten voor. Van de regionale triatleten le verde de 19-jarige Rinse van den Ouweelen de meest opval lende prestatie. Als junior tien minuten later gestart, ging de Leidenaar het merendeel van de 220 atleten voorbij om aan de finish 12.25, dus gecorrigeerd 2.25, achter de winnaar te eindi gen. „Het is jammer, vooral bij het fietsen moet je helemaal al leen tempo maken", zo analy seerde het talent zijn nadeel. „Als er vier, vijf man voor je zit ten, heb je het toch gemakkelij ker. Misschien had ik er dan in derdaad wel dichter opgeze- tweede plaats. Uitblinkers bij Van Bostelen waren Elbert Gertenaar en Jan Cornet. Zij kwamen respectievelijk tot een game van 248 en 259 pins. Van Egmond Rijnsburg werd kam pioen. Onder aanvoering van René Zevenbergen promove ren zij naar de tweede klasse. Lijfsbehoud was er voor de Bowling Stones/PBS. op het niveau van voor de bles sure", aldus de Katwijker. „Dat zou dus een marathon zo eind mei, begin juni betekenen. Mis schien zelfs Leiden, hoewel dat niet optimaal is. Tegen die tijd is het eigenlijk te warm." Hazelegers clubgenoot Pragt was pijnvrij en 'liep dus te ge nieten'. De Leidenaar kwam uit op een tijd vlak onder de 32 mi nuten. De regio-atleten zaten overi gens ruim achter de nationale toppers, die naar Brunssum kwamen voor de laatste test voor de marathon van Rotter dam volgende week. Achter de zegevierende Ecuadoriaan Vera (28,16, volgende week naar Londen) vielen talent Marco Gielen (28.21). de teruggekeerde Marti ten Kate (28.36) en de vol gende week debuterende René Godlieb (29.11) op. Bij de vrou wen pakte de laatste snelheids test van Carla Beurskens en Christien Toonstra goed uit (32.39 en 32.55), maar het twee tal moest Marjan Freriks (32.35) voor zich dulden. Boon Willem Boon liep in de Hilver- sumse Spanderswoudloop on- ten." Bij de junioren was Van den Ouweelen verreweg de snelste. Over zijn kansen op het NK in Venray. over twee weken zijn eerste NK Run Bike Run. bleef hij vaag: ,,lk weet het niet, daar zijn ook heel sterke jon gens. In eerste instantie dacht ik voor de eerste vijf te gaan. maar bij de eerste tien moet zeker mogelijk zijn." De wedstrijd in Alphen was aangewezen als selectiewed strijd voor het NK Run Bike Run voor senioren, over twee weken in Venray. Uit de regio kwalifi ceerde zich echter niemand ex tra. Veteraan Hans van Zijp was de snelste onder de deelnemers van De Zijl/LGB. De Leidse tri atleet kwam tot een tijd van 1.27.15, goed voor de derde plaats bij de veteranen en der tigste 'overall'. Zijn clubgenoot Reinard van Hoven, een Zuid- afrikaanse student rechten die voor een jaar in Nederland ver blijft, kwam tot 1.28.39 en Al- bert Ruigrok tot 1.29.35. Winnares Heeren toonde zich augusta anp De Spaanse golfer Jose-Maria Olazabal heeft gisteren in Au gusta (Georgia) het US Masters gewonnen. In de vierde ronde werkte de 28-jarige speler zich los van zijn Amerikaanse con currenten Tom Lehman en Lar ry Mize. Voor Olazabal was het de eerste overwinning in een van de vier „majors", de toer nooien van het grand slam. Zijn twaalfde in totaal. Met het groene jasje om de schouders is hij een waardige opvolger van zijn legendarische landgenoot Severiano Balleste- ros. Gezien zijn voortreffelijke prestaties als begin twintiger werd Olazabal aangezien als de speler die de jaren negentig zou gaan overheersen. Hij viel ech ter enigszins terug maar kwam toch weer opzetten om zijn eer ste „major" binnen te halen. De finale onder de grootst mogelijke spanning van het US Masters kon Tom Lehman er zondagmorgen niet van weer houden te spreken in de kerk van St Marks in Augusta. „Ik ben er voor gevraagd", verklaar de de diepgelovige speler uit Minnesota, „dus ben ik ge gaan." Lehman speelde de laatste ronde ontspannen, al begonnen zijn handen op het laatst wel te trillen. Dat was niet verwonder lijk want hij won nog niet één toernooi om het hoogste ni veau. ..Golf is mooi, het is een geweldig spel. Ik verdien er nu veel mee. Golf is lang niet alles der optimale omstandigheden een snelle 1.04.29 op de twintig kilometer. De Voorhoutse at leet, lid van De Spartaan, liep het grootste deel van de wed strijd samen met Utrechter Sip Stal. „Soms heb je het gevoel dat het vanzelf gaat, nu bepaald niet", aldus Boon. „Ik moest er voor werken. Pas na zo'n vijf tien kilometer draaide het weer lekker. Met duizend meter te gaan ben ik achter Stal gaan lo pen en dan moet het gek lopen wil hij het winnen in de eind sprint." Winnaar was echter de deze winter verrassend opgeko men Dirk van den Broek uit Soest, die een toptijd van 1.01.24 realiseerde. Bataaf Gé van Veen liep 1.09.34 en won hiermee bij de veteranen. Theo van der Veer zette de opgaande lijn in zijn prestaties gisteren voort in de 10 Engelse .mijlen van de goed bezette 25ste Braassemloop van Planta- ris en Zwem Poloclub Alke made. De Leiderdorper was de snelste van een sterke kopgroep van drie. Het tempo van de groep deed op dertien kilometer John Buskermolen al afhaken, waarna de versnelling van Van der Veer ook Plantaris-favoriet Hans Wubbe en Heemskerker Aléx Florijn te veel was. De at leet van AV Holland finishte in 52.00, negen tellen voor Wubbe en 22 voor Florijn. Op de halve afstand testte Marja Hogcboom zich voor Rotterdam. De Roelo- farendveense won op haar slof fen in 32.21. in Alphen goed hersteld van haar blessure. De Middelburgse nationaal kampioene bleef de Utrechtse Van Dijk acht tellen voor. Gonnie Wensveen was de snelste uit de regio. De l-eidse triatlete van De Zijl/LGB finish te niet bij de eerste zes en liep dus directe kwalificatie mis. Een tiende plaats in Alphen, in een tijd van 1.44.46, is echter een sterke prestatie, terwijl Wens veen in het zwemmen haar sterkste onderdeel heeft. Casper van den Burgh was de grote afwezige in Alphen. De Leidenaar kampt sinds een wedstrijd in Diever al twee we ken met rugklachten, waarvan de precieze oorzaak onbekend is. Na tevergeefs enige tijd inge houden te hebben getraind, denkt het 21-jarige lid van tri- team Van Dam met enkele da gen volstrekt (bed)rust volledig te kunnen herstellen. In dat ge val komen het NK Run Bike Run en het trainings/wedstrijd-ver- blijf in Lanzarote over drie we ken niet onmiddellijk in gevaar. voor mij. God staat eerste, daar na komt mijn familie. Golf is hooguit derde. Ook na dit toer Grote verliezer van het 58e Masters was Greg Norman. De 39-jarige Australiër was dè favo riet. Hij werd verwacht als win naar, de hele wereld zag hem als winnaar en zelf was hij er ook bezeten van. Norman stond op de eerste tee onder giganti sche druk. Norman speelde drie dagen mee met de besten, stond altijd bij de top-10, hield derhalve tot de laatste ronde kansen op de overwinning, maar hij speelde op de laatste dag zichzelf stuk. Pas op de laatste holes liet hij nog even zien waarom hij eerste op de wereldranglijst staat: 292. Norman maakte voor het begin een grote taktische fout. Hij wil de vanaf het begin het toernooi dicteren. „Hij had de eerste ronde ontspannen moeten meespelen", vond zes voudig oud-winnaar Jack Nicklaus. Norman kon leren van de winnaar Jose-Maria Olazabal. „Ollie" begon met een rustige 74, deed daar op de tweede dag een 67 overheen en speelde lot de laatste holes vooi ova winning. Olazabal w.i-^ In '91 .«i ees tweede in het Masters achter Woosnam. Hij viel destijds om hoog. Dit keer joeg hij vanaf de tweede ronde op zijn eerste overwinning in een toernooi van het Grand Slam. In zijn tiende seizoen als professional moest het maar eens gebeuren. Pete Sampras: winnaar in Tokio.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23