IERI Een super-Tsjmil is niet te houden I TUSSENIN I Sport In de hel brandt altijd het vagevuur T Spelregelcompetitie in Zoeterwoude MAANDAG 11 APRIL 1994 22 CHEF* WILLEM SI 'PacmanMuseeuw hijst witte vlcig Driejaar geleden was wielervolgend België getroffen door een krachtsinspanning van Andrei Tsjmil, die gisteren onder de dampende douches van Roubaix als illustratief werd aangehaald. Het gebeurde in de GP Pino Cerami, de Waalse semi-klassieker in Wasmuel, vrijdags vóór Pa- rijs-Roubaix. Tsjmil was in volle finale ontsnapt, bouwde moeizaam een voorsprong op van een halve minuut, reed lek, hield 10 sec over, maar zegevierde uiteindelijk toch met minimaal verschil. houd. Keer op keer verschenen ze terug aan kop, steeds, zo leek het, nog meergemotiveerd. Toorts ROUBAIX PETER OUWERKERK Het was een stunt, waaraan graag werd gerefereerd toen de 'situatie Museeuw' zich voor deed. Een gevecht van man te gen man, op 30 km van het ein de in Parijs-Roubaix 1994, met nog 4 kasseizones te gaan. De ontsnapte Tsjmil leek zijn eenzame strijd te gaan verlie zen, op z'n minst toch de Belg naast zich te moeten dulden in de beslissende kilometers van de 'koninginne-klassieker'. Ach ter hem was Johan Museeuw ontketend. Geluksvogel Museeuw, die de hele dag nog geen trap te' veel had hoeven doen, zich steeds omringd had geweten door ploegmaats als Willems, Peet- ers, Jaermann en Baldato, en die nu, o wonder, zomaar in eens verlost was van drie van zijn gevaarlijkste concurrenten en als een soort Pacman op zoek ging naar de laatste over gebleven vis. Gevallen werd er overal, lek- gereden ook. Vooral door Du- clos-Lassalle, Ballerini en Ca- piot, de koningen van de ach tervolging gisteren in de hel. Eén minuut, twee minuten - het leek allemaal niet te tellen voor de strijders met i Maar opeens sloeg de duivel toe. Met één lange streek van zijn toorts. 'Zone 6', 40 km voor het einde: er waren motoren over eljcaar heengevallen, ook de neutrale hulpmotor met wie len voor iedereen. Capiot stond in het weiland, Ballerini lek, Du- clos-Lassalle lek. Allemaal bin nen dezelfde twee kilometer. Het duurde een eeuwigheid voordat er nieuwe wielen kon den worden aangereikt en inge stoken. De wasstraat bij Enneti- res leek beslissend te gaan wor den voor de 92ste Parijs-Rou baix. Museeuw zat plots in een fauteuil, klaar om de definitieve afrekening te maken met de moedige Moldaviër. Op tien seconden kwam de Oostvlaming uit Gistel. De spe ciale fiets, met diagonaal ge plaatste buizen, en met schok dempers alom, zou hem over de resterende kilometers doen vlie gen. Op acht seconden, op ze ven. op zes. Tsjmil leek zich zelfs al op te richten voor de overgave. Maar, daarin had Mu seeuw zich toch vergist. Hoe hij ook maalde, hoe hij ook bochten afsneed, hoe hij ook de slipstream van Tsjmil te gen zijn benen voelde spatten - hij kwam plots geen decimeter meer nader. Tsjmils ploegleider Jean-Luc VandenBroucke zag het, en schreeuwde zijn kop man naar een nieuwe begeeste ring toe. En zowaar, het verschil groei de weer, van millimeter tot de cameter, tot een halve minuut en meer. Museeuw moest de witte vlag hijsen, voelde alle kracht uit zich wegvloeien, en ervoer persoonlijk wat een heel peloton in 1991 in Wasmuel had ervaren. Een super-Tsjmil is bijna niet te houden. Het was jammer, dat Tsjmils werkelijke inhuldiging nog een half uur op zich moest laten wachten. Hoe Duclos en Balleri ni ook nog pogingen onderna men om hun terugkeer ook voor de vierde, vijfde maal suc cesvol te laten zijn - het gat met de overtuigend doorstampende Tsjmil was inmiddels onover brugbaar geworden. Roubaix Andrei Tsjmil dus. Een man, die dertig jaar geleden in Khabar ovsk, tegen de Chinese grens aan, werd geboren. Die, nadat hij wees werd op zijn twaalfde, verhuisde naar Moldavië, zich vóór alles Rus voelt, die zes jaar geleden naar Italië werd 'geëx porteerd' om daar met dertien andere Sovjets in de Alfa Lum- ploeg te gaan fietsen, en die via huizen aan het Gardameer, in Wielsbeke (België) nu met vrouw Elena en zoontje Maxim (3 112) in Roubaix woont. Andre Tsjmil kwam na Alfa Lum, via de nietige Belgische SEFB-ploeg bij GB/MG terecht.' Waar hij moest knechten voor Tsjmil op weg naar de zege in Parijs Museeuw, Cipollini en anderen. Soms had hij daar andere ge dachten over, wat bijvoorbeeld Roger de Vlaeminck de uit spraak ontlokte, dat Tsjmil 'on- coachbaar' was. Eind vorig seizoen barstte de bom binnen de GB/MG-huis- houding. Op het WK in Oslo weigerde Tsjmil achter de ont snapte Lance Armstrong aan te gaan, hij negeerde daarmee de opdracht van Museeuw. De Belg waande zich sterk voor de eindsprint, en had van zijn for mele ploegmaat wel een hel pende hand verwacht. ,,Ik heb nooit geweten, dat Moldavië een provincie van Bel gië was," sprak Tsjmil na dat in cident sarcastisch. „Ik ben de enige Moldavische prof, ik ben mijn eigen kopman en knecht tegelijk, ik heb nota bene zelf mijn bond moeten inschrijven bij de UCI, daar alle kosten voor betaald - waarom zou ik dan niet mijn eigen koers mogen rij den op een WK?" Het kostte Tsjmil zijn plaats in de nieuwe GB/MG-ploeg voor 1994. Maar hij werd opge- Roubaix. vangen door Jean-Luc Vanden- broucke bij Lotto, nu zes jaar ploegleider, maar te nerveus om op enig klassiek succes van for maat te kunnen bogen. Touretappes (Museeuw, Nevens en De Clercq) dat ging nog net, maar in andere topwedstrijden was zijn ploeg te dikwijls dolen de. „Tsjmil heeft altijd kopman willen zijn," zegt Mario de Cle- rq, die met Peter Farazijn Tsj mils vlucht keurig afschermde. „En bij ons bewijst hij, dat hij die taak aankan. Hij komt uit een heel ander land, maar we verstaan elkaar goed, en hij weet wat afmaken is. Voor zo'n iemand wil je wel werken." Kunstje Parijs-Roubaix was wel Tsjmils mooiste, maar niet diens eerste kunstje, dit jaar. Hij bezorgde Vjatsjeslav Ekimov in de E3- Prijs de schrik van zijn leven, door hem met uitzicht op de streep niet alleen te enteren, maar ook ter plaatse te laten. En hij pakte op imponerende wijze een rit in De Panne. In Vlaande ren zat hij vorige zondag mee op kop (3e), in Gent-Wevelgem was hij vierde. Jean-Luc VandenBroucke was nog nerveuzer dan anders. Er ging geen kilometer voorbij of hij zette zijn wagen naast de eenzame vluchter. Patrick Lef- èvere, de ploegleider van Mu seeuw: „Hij ging wel eens te ver in zijn raadgevingen, maar komaan, het is Parijs-Roubaix. Ik zou waarschijnlijk hetzelfde hebben gedaan." VandenBroucke drong zich in ieder geval op een heel belang rijk moment naar de plaats, die hij als ploegleider meende te kunnen claimen: meteen achter Tsjmil, hoewel die nog maar amper driekwart minuut had. De Lotto-auto kon Tsjmil meteen 'depanneren' bij pro blemen met zijn derailleur. In amper tien seconden zat hij weer op een andere fiets. Hij kwam er pas af, toen hij zijn zoontje Maxim in de armen kon sluiten. Op de wielerbaan van Roubaix, op een steenworp afstand van zijn woning. ROUBAIX. GPD Het sneeuwde bij de start. Op de autosnelweg tussen Parijs en Roubaix tolden de volgauto's over het spiegelgladde asfalt. Haastig opgeladen sneeuwschuivers moesten zelfs uit de garages worden gerukt. Antarctica in het Franse noor den. Zou er wel een winnaar van de 92ste Parijs-Roubaix kunnen worden bijgeschreven? Ja, dus. Want in de hel, pal naast de autoroute, brandt altijd het vagevuur. Andrei Tsjmil was de naam, opgegroeid in de kou van Siberië, gezegend met de Moldavische nationaliteit, woonachtig momenteel in Rou baix. Tsjmil (30) kende de weg, en trotseerde de kou, in een solo van een kleine 60 kilometer. Nooit meer gegrepen door een onmachtige Museeuw, of door de met pech gestrafte andere besten van de dag, Ballerini en Duclos-Lassalle. „Wie niet waagt, die niet wint," sprak Adrie van der Poel nuchter. 'Poel' had weer eens van beste Nederlander-plaats gewisseld met Nico Verhoeven, die tiende werd. Van der Poel fi nishte als zestiende. Ook al bleek de hel, zeker in de eerste stroken, minder sop- pig dan verwacht: „Baggeren wordt het toch, met zulk weer," weet Verhoeven. „Vooral omdat de motoren en volgauto's je dwingen anders te rijden dan langs de natuurlijke weg." Hij had tot gisteren acht keer een droge Parijs-Roubaix meege maakt, maar droomde al jaren van ook eens een natte. „En ik moet zeggen: het beviel me best. Ik hou wel van een tech nisch manoeuvreren." Van der Poel, Verhoeven, Tsj mil en al die andere 45 finishers zagen er uit als regelrechte mijnwerkers. Alleen de lamp op de helm ontbrak. Verhoeven: „Ik zal drie kilo zijn kwijtgeraakt vandaag, maar ik ben even zwaar gebleven door de modder die aan me kleeft." Van der Poel, 13 starts in Pa rijs-Roubaix: „Zolang je geen pech hebt, moet je rustig blij ven. Niks onbehouwens, geen trap te veel doen." Twintig kilo meter voor de streep kreeg Van der Poel een klop van de hamer. „Ik moest ook vreselijk pissen. Ik ben afgestapt, er is me een hele zooi voorbij gereden, die ik later gewoon weer ben tegenge komen." Verhoeven: „Wat Ballerini en Duclos-Lassalle allemaal heb ben moeten doorstaan, dat ver haal kan ik ook vertellen. Drie keer lek, één val. Ik heb ook een minuut of drie, vier verloren. Maar het uiteindelijke verschil met die gasten is precies de klasse. Je moet forceren, en je gaat in het rood." Van der Poel, Verhoeven, maar ook Harmeling en Cordes reden lange tijd voorin het ge weld. Steeds maar pogend het slimste pad onder de wielen weg te malen. Toen Tsjmil 'wegmuisde', even buiten 'kas seizone 9', had niemand een antwoord. Het gebeurde op het asfalt. Op een plek waar Van der Poel en Verhoeven hun cyclo cross- ervaring niet op dezelfde ma nier konden aanwenden als ze in het Bos van Wallers hadden Van der Poel: „Hij reed weg, en niemand ging hem halen. Waarschijnlijk omdat iedereen dacht, dat het nog te ver zou zijn. Het is de beloning van een heel constant seizoen. Als je al tijd maar aanvalt moet het ge luk je eens toelachen. En als dat dat precies in de mooiste van alle mooie gebeurt..." I elstar-spelerHans I Kraay in Nieuwe Re- vu over erotiek. Voetbal is heel onerotisch. Dat zijn 22 lelijke mannen met blote benen. En drie nog lelijker man- Schrijver/dichter Bart Chabot in Nieuwe Revu op de vraag wat hij het meest erotisch vindt. ..Rodelen voor dames. Da'smijn favoriete olympische winter sport. Jeweetwel: Plat op zo'n sleetje met je benen naar voren. Toen ik zat te kijken dacht ik: da's echt wat voorde liefhebbers van rubberen en lederen kledij, die mogen het rodelen onder geen enkele voorwaarde missen. Ijzingwekkend strak zitten die pakken. En de goede kijker zal het opgevallen zijn dat de dames handschoentjes met spijkers op de vingers aanhebben om zich te kunnen afzetten. Nou die hand schoenen komen re gelrecht uit de SM- praktijk. En dan zie je door dat schokken met dat sleetje dat die dijen helemaal liggen te trillen. Dat dat vlees zo ligt te hutseputsen. Wordt 't nu pornografisch? Zal mij worst wezen. Er moet gewoon meer rodelen op de beeldbuis gebrach t worden. van Telstar met 26 gele kaar ten achter zijn naam in Pri- Ik een tweede Cor Lems? Ben je gek, ik ben veel meer een echte voetballer. Lems is een schopper, die trapt zijn tegenstanders uit de wedstrijd. Ik doe waarvoor ik ben aangetrokken door de club. Ik ben een werkkrachten van werken moeten we het hebben bij Telstar. Marianna van Hanegem over de contractbesprekingen, die ze namens haar man voert, in het Algemeen Dagblad. Je moet zakeninstinct hebben. En dat heb ik. Als kind verkocht ik regenwater in een zakje, als het net had geregend. Belde ik bij mensen aan en vroeg of ze water wilden kopen. 'Water ko pen?' was het dan. 'Waarvoor?' 'Voor de plantjes natuurlijk. Hup, dan kreeg ik een kwartje voor zo'n zakje." Voetbalcommenta tor Hans Kraay, nadat Vitesse-spe- ler Ben Iroha tij dens de straf- schoppenserie na afloop van Nigeria- Ivoorkust in de halve finale om de Africa Cup met rechts heeft ge scoord. ,,En ik maar denken dat die Iroha stijf links is. Ajacied Danny Blind in Sport International over de strijdlust die in Neder land nog wel eens ontbreekt. „Ik denk dat het er in Spanje en Italië altijd wel is, vanwege de entourage: 60.000 mensen olé, olé, dat doet je meer clan 1800 mensen die klappen bij Haar- lem-PEC." Louis van Gaal in SI. „Inter, dat is helemaal niets. Elf voetballers bij elkaar en zoek het lohan Cruijff in Elsevier. „In Nederland wordt alleen de middelmatigheid getolereerd. Als de nummer 1 weet ik sinds jaar en dag dat je nooit tegen tien nummers 2 kunt winnen. Daar heb ik me bij neergelegd. Het hele waanzinverhaal over de geldwolf Cruijff raakt me niet. Dat is luie journalistiek. Idem. „Ik dacht dat de KNVB in Ame rika ten koste van alles wilde winnen. Wat dat betreft heb ik me vergist." Idem. We missen de straat. Nu zie je spelers een wedstrijd lang over het veld draven met als hoogste doel: vallen in de zestien nieter. Vroeger, toen iedereen nog op straat voetbalde, kon je je niet laten vallen. Dat deed pijn. Brian Tevreden, verdediger Jorien van den Herik, voorzit ter Feyenoord, in Vrij Neder land „De spelers vinden het volgens mij wel leuk, zo'n voorzitter als ik. Een man die er goed uitziet, meteen bepaalde uitstraling. De modegevoelige jongens kijken ook vaak naar mijn spullen. Laatst kreeg ik van Taument en Blinker een compliment voor mijn riem. Maar ze waarde ren me ook als ik er in vrijetijds- kleding bij loop. Maar ja, dat is bij mij dan een fiveoone of een Armani, en dal zien ze weer Arie van Os, penningmeester Ajax, in Vrij Nederland Ajax en Feyenoord dragen de voet ba Igesch iedei t is, dat zijn twee echte oude clubs. PSV is en blijft een personeelsvereniging". Sportjournalist Ben de Graaf in de Volkskrant „Een WK met 32 landen. De dans om de wereldtitel dreigt in de toekomst meer dan ooit een carnavaleske vertoning te wor den met talrijke bijdragen van figuranten die in een lange op tocht over het tv-scherm rek ken". In de halve finale van de play-offs van de basket baleredivisie tussen Den Bosch en Haarlem stonden de gebroeders Hüybens (ex-Leider dorp) tegenover elkaar. Marcel bij de Brabantse ploeg en Erik bij Haarlem. Zo'n gegeven is leuk en dat er een vijfde wed strijd aan te pas moest komen om een winnaar aan te wijzen maakte het allemaal nog wat smeuïger. Beiden zullen echter niet hebben verwacht dat de wedstrijd voor Erik op een ver keerde manier zou eindigen. In een gevecht om de bal met Bosschenaar Kuipers verloor hij namelijk zijn zelfbeheersing. Kuipers zette zijn ellebogen in het gezicht van Huybens, het geen door de scheidsrechters niet gezien werd. Huybens rea geerde met een slaande bewe ging en dit was overduidelijk. Het kwam hem op een diskwa lificerende fout te staan, het geen uitsluiting voor de rest van de wedstrijd betekende. En ein de van het seizoen zoals later zou blijken. In de rest van de wedstrijd speelde broer Marcel Huybens namelijk goed en scoorde ge makkelijk. Zijn ploeg won uit eindelijk ook de wedstrijd en plaatste zich daarmee voor de finale van de play-offs tegen Weert. Deze wedstrijd ging gis teravond overigens met 91-99 verloren voor Den Bosch. De galopperende .grootmoeder Rose mary Henderson heeft zaterdag bij de Grand Na tional geschiedenis geschreven door met haar paard Fiddler's Pike als vijfde te eindigen. Dat was het beste resultaat ooit door een vrouw behaald in deze hindemisrace op Aintree. Vrouwelijke jockeys verwierven overigens pas zeventien jaar ge leden het startrecht bij de Grand National. Tot nu toe pro beerde veertien keer een ama zone succes te behalen. Alleen Geraldine Rees haalde in 1982 de finish. Ze werd achtste. De 51-jarige Engelse oma, echt7 genote en secretaresse van een in paarden gespecialiseerde veearts, deed het zaterdag dus aanmerkelijk beter, gezien ook het grote aantal uitvallers. Maar Henderson verbeterde nog meer records. Ze was de oudste deelnemende vrouw in de (nog korte) historie en ze bereed za terdag het oudste deelnemende paard. Haar eigendom Fiddle's Pike is al 13 jaar en dus aardig op leeftijd voor zo'n loodzwaar evenement. „Hij heeft het ei genlijk wel gehad. En ik zeker", grapte Henderson na afloop. De eerste trip in de voorbereiding van het Nederlands elf tal voor het WK gaat naar Mi laan. Alle spelers van de selectie van Dick Advocaat zijn uitgeno digd op de bruiloft van Ruud Gulllt en zijn Italiaanse vrien din. De bruidegom wil er op dinsdag 10 mei een groots feest van maken en heeft daarom niet alleen de Oranje selectie uitgenodigd, maar ook alle spe lers van AC Milan en Sampdoria en niet te vergeten Silvio Berlus coni. „Het wordt geen mega- feest," benadrukt Gullit, „maar meer een weerzien met vrien den." Of Oranje gehoor geeft aan de uitnodiging is nog niet bekend. Gullit heeft bij Advocaat bedon gen dat hij zich pas op 23 mei hoeft te melden in Noordwijk en heeft dus tijd genoeg voor een huwelijksreis. Het ziet er overigens naar uit dat Gullit zijn scheiding met Sampdoria een dag na de be kerfinale békend maakt. De lei ding van de Genuese.club in middels twee vervangers op het oog: Jurgen Klinsmann en Jean- Pierre Papin. De spelers kunnen op de bruiloft van Gullit bespre ken wie het beste past bij de club. Haarlem Nicols kan volgende week het faillissement aan vragen. De honkbalclub die als eerste in Nederland het semi- professionalisme introduceerde, heeft een schuldenlast van ruim een kwart miljoen gulden. Alle reddingsplannen mislukten. Vo rige week trok de club het eerste team terug uit de hoofdklasse, vrijdag gaven de leden tijdens een bijzonder algemene verga dering toestemming tot liquida tie van de vereniging. Tijdens dezelfde bijeenkomst werd echter ook besloten voor de jeugd- en recreatieteams een nieuwe vereniging op te richten, die voorlopig als Haarlemse Ba se- en Softball Club i.o. te boek staat. Vrijdagavond werden al zestig leden ingeschreven. Over een week is de officiële oprich tingsvergadering. Penningmeester Robert van Riel acht na de emoties te hebben gepeild, de kans reëel dat in de nog te bedenken naam iets van Nicols zal doorschemeren om een traditie van dertig jaar niet geheel terzijde te schuiven. „Dat is toegestaan. We mogen de nieuwe club alleen geen SC Haarlem Nicols, zoals we offi cieel heetten, noemen. Er is een Nicols-fonds geopend en daar werd vanavond al 2.500 gulden in gestort." be nieuwe Haarlemse honk- en softbalvereniging zal gebruik maken van de uitnodiging van het bestuur van stadgenoot Schoten om zonder kosten op hun complex te komen spelen. Er is besloten voorlopig voor een jaar bij Schoten in te trek ken. Het lijkt wel een spelregelcom- petitie op het veld van SJZ in Zoeterwoude. SJZ-VNA gestaakt wegens overvloedige regenval. Wat nu? Geheel overspelen, zegt de een. Nee, uitspelen, meent de ander. De weris is daarbij de vader van de oplossing. Want SJZ dat gisteren op het moment van staken met 1-0 leidde, heeft belang bij het uitspelen. VNA, dat de rode lantaarn in de vier de klasse A deelt met de Zoeter- woudenaren, wil natuurlijk het liefst de wedstrijd opnieuw be ginnen. VNA-trainer Per Chrispijn weet het zeker: „Het gebeurde laatst nog in de Engelse competitie. Manchester City stond een kwartier voor tijd met 2-0 voor bij Ipswich Town, toen die wed strijd wegens noodweer werd gestaakt. Die wedstrijd moest worden overgespeeld. Ik heb het van Fons Groenendijk, een maatje van me, zelf gehoord". De scheidsrechter, de heer Van der Els uit Rotterdam, kan geen uitsluitsel geven: „De bond be slist hierover. Mijn taak ligt in het waarborgen van'de veilig heid van de spelers. Het veld is onbespeelbaar en er is geen zicht op verbetering, dus moet ik de wedstrijd staken". Douche De tweeëntwintig spelers kun nen dus onder de warme dou che. Een verademing na de ge seling door hagel- en regenbui en. Maar voor de bobo's begint nu pas de strijd: wie spreekt het verlossende woord over het ver-' volg? Eenieder geeft zijn of haar visie en zelfs de verslaggever wordt even als spelregel-deskundige aangemerkt. Deze moet echter ook het antwoord schuldig blij ven. Intussen wordt in de be stuurskamer gezocht naar de KNVB-reglementen. Ergens on derin een kast worden die aan getroffen en nadat het stof is af geklopt van het boekje, dat zich ineens in een ongekende inte resse mag verheugen, worden de bevrijdende woorden ge sproken. Artikel 11, lid 10 van de Wedstrijdvoorschriften van het Reglement Wedstrijden Amateurvoetbal luidt: „Indien een wedstrijd door de scheids rechter wordt gestaakt ten ge volge van weersomstandighe den, laat het desbetreffende be stuur op de door haar te bepa len voorwaarden het niet uitge speelde gedeelte uitspelen". Een uitzondering op deze hoofdregel geldt als beide ver enigingen binnen veertien da gen aan de Bond melden er mee akkoord te gaan de stand bij het staken te beschouwen als de eindstand. Gezien de huidige competitiestand zal dat niet zo snel het geval zijn. SJZ en VNA zullen op een nader te bepalen datum weer tegen elkaar in het strijdperk treden voor het res tant. Eenvoudig Nog een laatste vraagje: mag Marcel Eradus, die door een derde gele kaart voor een wed strijd aan de kant stond, en dus niet mocht aantreden in de wedstrijd tegen SJZ, het restant meespelen? Het door competitie-leider Cor van Steijn aangeleverde ant woord luidt negatief. „Neen, dat mag hij niet. De speler was voor déze wedstrijd uitgesloten en mag dus ook het restant niet af maken." Met andere woorden: Marcel Eradus kan komend weekend weer wel gewoon voetballen, omdat in dat geval de wedstrijd tussen SJZ en VNA als wel ge speeld geldt. Voetbal is een eenvoudig spelle tje... GERARD BAAS Doelman Robert Bey van VNA blijft de baas in het treffen met SJZ. Zoeterwoudenaar Ron Belt (rechts) komt er niet aan te pas. Doelman Bey zou overigens wel een keer worden gepasseerd. Een treffer die bij de hervatting van dit gestaakte duel nog altijd op het scorebord zal staan. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22