Sport Krajicek blijft een rebel op gravel Gorré op twee gedachten John Lammers loopt kans op schorsing Irene Eijs wint Parijs - Roubaix van het roeien Feyenoord wil verder met kleinere selectie MAANDAG 11 APRIL 1994 uvs /i —j UVS blijft meedoen I in de kampioens- strijd na een 2-1 -overwin ning op Zwijndrecht. I Noordwijk A Q Noordwijk leeft I 1/ nog. na een saaie 0- 0 tegen Excelsior Maassluis houdt de ploeg van Eel- man uitzicht op lijfsbe houd. Unicum y| Het A-toernooi van JL I Unicum werd bij de vrouwen gewonnen door Linda Sentis, bij de man nen was Rogier Wassen de sterkste. Van Basten in april weer in training milaan» Marco van Basten zal eind april voorzichtig de training bij AC Milan hervatten. Manager Galliani van de Italiaanse kam pioen heeft dat gisteren verklaard. Hij zei te verwachten dat de Nederlandse international bij het begin van volgend seizoen weer inzetbaar zal zijn. Galliani zei dat AC Milan volgend sei zoen zeer waarschijnlijk de beschikking heeft over de twee beste centrale aanvallers van de wereld. Hij speculeerde daarmee op de rentree van de eind vorig seizoen naar Sampdoria vertrokken Gullit. „Het ligt in de lijn der verwachting dat hij zal terugkeren." Zelf verklaarde Gullit nog geen besluit te hebben genomen. Cricketfans in hongerstaking Karachi Vijf Pakistaanse cricketfans zijn zaterdag in Karachi in hongerstaking gegaan. Het groepje fanatieke supporters wil met hun wanhoopsactie de rentree van sterspeler Javed Miandad in het nationale team afdwingen. De 36-jarige Pakistaan is op Allan Border (Australië) en Sunil Gavaskar (India) na de meest succes volle batsman in Testwedstrijden. Miandad bedankte afgelopen donderdag voor de nationale selectie. Hij was verbolgen over de beslissing van de Pakistaanse keuzecommissie om hem buiten het team te laten. Volgens een woordvoerder van de keuzecom missie zijn de prestaties van de routinier de laatste maanden on voldoende voor een plaats in de nationale selectie. De honger stakers nemen vooralsnog geen genoegen met die uitleg. Roeibond onderzoekt dodelijk ongeluk Amsterdam De Koninklijke Nederlandse Roei Bond stelt een ei gen onderzoek in naar de oorzaken van het ongeluk met een roeiboot op 12 maart op het Wolderwijd. Bij het ongeluk kwa men vier mensen om het leven. Hoofddoel van de speciale com missie is zo objectief mogelijk de ware toedracht te achterhalen. Daarnaast zal de commissie, die onder leiding staat van Pieter Kwantes, de vice-voorzitter van de KNRB, zich buigen over een pakket met algemene veiligheidseisen voor roeiverenigingen. Tijdens de algemene vergadering van de KNRB, zaterdag in Am sterdam, sprak onder andere een zus van de bij het ongeluk om gekomen Tessa Enselink over de gebeurtenissen die vermoede lijk hebben geleid tot het vollopen van de boot. Het langdurige verblijf in het water van vier graden is de vier noodlottig gewor den. Melkhuisje niet Haarhuis en Eltingh Hilversum» De laatste editie van de open Nederlandse tennis kampioenschappen op het Melkhuisje wordt opgeluisterd door de wereldkampioenen in het dubbelspel. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh geven van 25 tot en met 31 juli acte de présence in Hil versum. De Nederlanders spelen in het enkel- en dubbelspel. Toernooidirecteur Piet van Eijsden contracteerde verder lan Sie- merink en de gravelspecialisten Carlos Costa en Magnus Gust- afsson. Tijdens de open Franse titelstrijd op Roland Garros pro beert Van Eijsden nog de Oostenrijker Thomas Muster te strik ken. NAC-spits John Lammers loopt de kans dat hij alsnog wordt ge schorst voor een overtreding in de thuiswedstrijd tegen Willem II van veertien dagen geleden. De tuchtcommissie van de KNVB heeft NAC inmiddels ver zocht een verweerschrift in te dienen naar aanleiding van een zware overtreding van Lammers op Willem Il-verdediger Van Hintum. Daarmee loopt NAC de kans dat het wordt gepakt met eigen be wijsmateriaal, want NAC nam tien dagen geleden videobeel den mee naar Zeist om Peter Remie vrij te pleiten voor zijn rode kaart in diezelfde wed strijd. NAC wilde aantonen dat niet Remie, maar Lammers eer der al in de wedstrijd een over treding had gemaakt. Het hielp NAC weinig, want Remie werd door de KNVB voor drie duels aan de kant gezet. Bij het bekij ken van de beelden zag de tuchtcommissie wel de overtre ding van Lammers en achtte die zwaar genoeg voor een nader onderzoek. „Wanneer een scheidsrechtec alleen fluit voor een overtreding en verder niets doet, mag de tuchtcommissie wel degelijk in grijpen", legt Jo de Min, hoofd afdeling tuchtzaken van de KNVB uit. „Dat geldt overigens alleen als de commissie vindt dat de overtreding rijp is voor een rode kaart." Bij NAC is men des duivels. „We wachten even af of het nog gevolgen heeft voor Lammers, maar als het zo moet dan kun je scheidsrechters beter helemaal niets meer laten beslissen. Nog even en wij maken alleen de overtredingen nog in het betaal de voetbal", zei trainer Spelbos. leiden heleen heckman roeimedewerker De Leidse skiffeuze Irene Eijs (Njord) heeft op de Skiffhead een einde gemaakt aan de onaf gebroken zegereeks van Laurien Vermulst, tweevoudig zilveren medaillewinnares op de afgelo pen twee wereldkampioen schappen in de lichte skiff. Na vijf achtereenvolgende overwin ningen leek Vermulst hard op weg de evenknie te worden van Frans Göbel, die op de bochtige Amstel zijn twaalfde zege bin nenhaalde. Het werd echter de Skiffhead van Irene Eijs, die zichzelf van te voren geen enke le kans had toegedicht om te winnen. „Geen mens die mij als favo riet zag, dus ik kon lekker ont spannen roeien. Mijn grote winst ten opzichte van andere jaren was dat mijn tempo tij dens de hele race (7,5 km) hoog was. Ik heb goed 'gerouleerd' met een hoge bootsnelheid." De Njord skiffeuze hield dan ook een tevreden gevoel over aan de 'Parijs-Roubaix van de roeisport', waarin de vele, soms venijnige bochten hetzelfde ver woestende effect op de roeiers hebben als de Franse kasseien op de wielrenners. Juist vanwe ge het overheersende belang van goed stuurmanschap op een wedstrijd als de Skifhead, zullen de eerste twee-kilometer wedstrijden straks op de Bos baan veel meer zeggen over de mogelijkheden van Eijs in de skiff. Net als vorig jaar wil zij eerst kijken hoe ver zij komt in het solonummer. Mocht blijken dat haar medaillekansen beter zijn in de dubbeltwee, of even tueel de dubbelvier waar bondscoach Kris Korzeniowski veel in ziet, dan stapt zij later in het seizoen over op een ander nummer. Op de tweede dag van de Randstad Regatta (23 en 24 april), door de bond aangewe zen als testwedstrijd, zullen ver schillende dubbel twee combi naties gevormd worden op grond van de skiffuitslag van za terdag. Het is dus mogelijk dat Eijs niet met haar dubbeltwee partner van vorig jaar, Eeke van Nes, zal roeien. Op de wereld kampioenschappen in Roudni- ce behaalde deze combinatie nog een sterke vierde plaats. Dit alles past in de aanpak van de vrouwen bondscoach, Kris Korzeniowski. Hij wil meer serieus wedstrijdroeien in een vroeg stadium van het seizoen en is voorstander van een open selectie. Ook de eerste interna tionale wedstrijden zal hij ge bruiken om zo veel mogelijk in formatie te verkrijgen met het oog op de selectie van de WK equippe. Dat Irene Eijs daar zal roeien is op voorhand zeker. Of dat in de skiffs de dubbel twee of zelfs de dubbel vier zal zijn, moet blijken in de loop van het Eerste overwinning in toernooi op gravel Richard Krajicek blijft de rebel op gravel. Vorig jaar ver overde hij Roland Garros in Parijs met zijn serve en volley spel. Gisteren won hij het respect van de 8000 toeschou wers op de Real Club de Tenis in Barcelona. Hij bombar deerde thuisspeler Carlos Costa in de finale met achttien aces van het rode gruis, 6-4 7-6 (8-6) 6-2. om na vijf maanden afwezig heid zo goed voor de dag te ko men als Krajicek." Bereikte de 22-jarige Hagenaar met zijn aanvallende spel op Roland Garros de halve finales van de grand slam, zijn zege gisteren op de sjieke club aan de Avenida de Pedralbes was nog veel indrukwekkender. Het was de triomf van een topspor ter die door de hel was gegaan. Die vijf maanden met ontstoken pezen aan beide knieën aan de kant stond. Een ber en december ten prooi viel aan diepe depressies. Die half januari het racket uit de hoes haalde en heel voorzichtig na acht weken een eerste balletje sloeg. Die de zelfdiscipline op bracht zijn training stapsgewijs op te voeren. En die het relati veringsvermogen bezat niets te forceren bij zijn rentree. Dat hij zondag desondanks won in Barcelona, was een mengeling van talent, karakter en juiste spanning. Krajicek, 24e van de wereld en zevende ge plaatst, stond niet onder stress in de finale tegen Carlos Costa, 19e en zesde. „Deze winst is na tuurlijk fantastisch. Ik was ont spannen. Het ging niet om de winst. Ik wilde in dit toernooi mijn knieën en conditie testen. Van mijn knieën had ik geen last. Mijn conditie was toerei kend, maar niet optimaal." Zijn toernooi was al voor de eindstrijd geslaagd met over winningen op gravelspecialisten Santoro, Tsjesnokov, Bruguera en Agenor. Vooral zijn zege op Bruguera, de winnaar van Rol and Garros 1993 en beste gravelspeler ter wereld, was er eentje uit de hoogste categorie. Bruguera overlaadde zijn tegen stander met karrevrachten complimenten. „Het is aan wei nig tennissers voorbehouden „Het is moeilijk", gaf Brugue ra vrijdag toe, „om tegen hem te spelen. Er zijn maar weinig spe lers die op gravel serve en volley durven te spelen." Bruguera was verrast door de snelheid van de Hagenaar. „Richard was ongelooflijk snel aan het net." Bovendien was de Spanjaard onder de indruk van het spel op de baseline van zijn tegenstan der. „Krajicek is completer ge worden. Zijn forehand is een wapen, zijn backhand meer so lide dan vroeger." Krajicek renoveerde op Pa pendal niet alleen beide knieën, hij ontwikkelde ook een nieuwe backhand. Een klap met top spin waar hij zich vroeger uit sluitend bediende van slice. „Een backhand als Costa leer ik nooit", zei hij in Barcelona na zijn overwinning op Santoro. „Maar een top vijf speler moet meer in zijn mars hebben dan een slice backhand." Hij gaf met die woorden zijn doel aan. Krajicek wil naar de top tien, de eerste halte, en naar de top vijf, als tweede station. Maar zijn ultieme droom blijft het winnen van een grand slam. In Barcelona stond hij geen set af. Hij sloeg in vijf partijen 51 aces en verdiende 260.000 gulden, na de 9000 dollar van het dubbelspel in Estoril zijn eerste verdiensten dit jaar. Vorig jaar haalde hij in Barcelona de kwartfinales, zondag won hij zijn eerste toernooi op gravel. Het was zijn vijfde toernooizege in zijn loopbaan na Hong Kong 1991, Los Angeles 1992 en '93 en Antwerpen 1993. De winst in Hong Kong 1993 betrof een de- monstratietoernooi. trouwen om jes op rij te zeggen dat ik paar wedstrijd- Ik zal niet het volgende •ste ronde zal Richard Krajicek hoefde in Barcelona geen set af te staan Krajicek op de baan in de Cata laanse hoofdstad. Winnen was bijzaak, hij wilde zijn knieën testen, wedstrijdritme en zelf vertrouwen opdoen. „Elke ren tree gaat vergezeld van ups en downs", zei de Hagenaar be scheiden na zijn zege. „Het is natuurlijk beter voor je zelfver- verliezen, maar ik moet ermee rekening houden." Zijn volgen de toernooi wordt Monte Carlo. „Na elk toernooi neem ik een week rust." Hamburg en Rome voltooien de voorbereiding op Roland Garros. Krajicek werd de tweede ten nisser die na een lange pauze bij zijn terugkeer direct een toernooi op zijn naam bracht. De eerste was Andre Agassi in Scottsdale, Arizona. Andrei Medvedev lukte het bijna vorige week in Estoril. Daar werd hij na vijf maanden afwezigheid (knieoperatie) bij zijn rentree in de finale verslagen door Carlos Costa. Diezelfde Costa verloor zon dag van Krajicek. „Ik had mijn kansen", zei hij. „Maar op de belangrijke punten maakte ik een paar fouten. Tegen een spe ler van het kaliber Krajicek is dat dodelijk." Costa verwierf ze ven breekpunten maar zette er slechts één om. „Richard speel de op die punten opvallend sterk. Hij leek onpasseerbaar als hij aan het net verscheen." De Spanjaard serveerde twee dubbele fouten op 4-5 in de eer ste set (4-6) en miste een ge makkelijke forehand op setpunt in de tiebreak van de tweede set (6-8). Het verlies van de tie break bezegelde de wedstrijd. In de derde set brak Krajicek in de derde en zevende game de op slag van zijn tegenstander. Op het tweede matchpunt besliste hij de partij met een ace. De Hagenaar was in het 137 minuten durende duel over de gehele linie de iets betere. Dat wezen de cijfertjes uit. Hij scoorde 84 procent op zijn eer ste opslag, Costa 79. Hij scoorde 48 procent op tweede service, Costa 40. Hij won 21 procent van zijn eerste returns, Costa 16, en 60 procent van de returns op de tweede opslag, Costa 52. „Richard was gewoon beter", gaf Costa sportief toe. „Heel knap om zo terug te komen na vijfmaanden." Middenvelder Feyenoord heeft belangrijk aandeel in zege ROTTERDAM »GPD Dean Gorré voelt zich verward, hij hinkt op twee gedachten. Wel voetballen, niet voetballen. De 23-jarige middenvelder weet niet meer waar hij aan toe is bij Feyenoord. In 'de derby tegen Sparta mocht Gorré gistermid dag weer in de basis opdraven. Met twee treffers had hij een belangrijk aandeel in de 5-1 overwinning van de landskam pioen. Maar echt blij was de kleine middenvelder na afloop niet. „Ik denk dat ik er verstan dig aan doe om bij Feyenoord te vertrekken. Wel spelen, niet spelen. Ik kan er niet meer te gen." Dean Gorré voelt zich boven dien in zijn eer aangetast door de verlaagde aanbieding die hij onlangs van Feyenoord heeft gekregen. Daar spreekt volgens hem bar weinig waardering uit. „De trainers mogen misschien beweren dat er geen sprake is van een verlaagde aanbieding, maar daar denk ik toch anders over. Mijn basissalaris gaat in ieder geval fors- omlaag. Ik schat met een procent of dertig. Daar staat wel een beter premiestel sel tegenover, maar daar kan ik alleen van profiteren als ik alle wedstrijden in de basis sta. Als ik op de tribune zit, verdien ik geen stuiver. En ik krijg niet de garantie, dat ik op een basis plaats mag rekenen. Daarom is er in mijn ogen wel degelijk sprake van een verlaagde aan bieding. Daar moet je als voet baller je conclusies uit trekken, denk ik. Dan is het verstandiger om op te stappen." Volgens trainer Geert Meijer is het een misverstand, dat Feyenoord op Dean Gorré is uitgekeken. „Dan hadden we hem wel rechtstreeks verteld, dat hij beter naar een andere club kan uitkijken." Meijer vindt het bovendien kortzichtig van Gorré, dat hij min of meer een basisplaats claimt. „We hebben de beschikking over een selectie van twintig volwaardige spelers en daar kunnen er per wedstrijd maar elf van spelen. Afhankelijk van de tegenstander kiezen we bij voorbeeld op het middenveld voor Peter Bosz of Dean Gorré. Die mogelijkheid hebben we nu eenmaal en we zouden wel gek zijn om die niet te gebruiken. Als je tegen NAC moet voetbal len, is het onverstandig om Ton Lokhoff te laten bewaken door Gorré. Dan kun je beter voor Bosz kiezen. Ik vind het onbe grijpelijk, dat de spelers dat zelf niet inzien. Gorré moet gewoon keihard knokken en proberen om zich zo goed mogelijk te ontwikkelen. Die kans willen we hem graag geven." Gistermiddag tegen Sparta nam Peter Bosz met een gezicht als een oorwurm plaats op de bank. De technische staf gaf de ze keer de voorkeur aan Gorré. „Omdat hij meer diepgang in zijn spel heeft en dat konden we goed gebruiken tegen Sparta", aldus Geert Meijer. De keus voor Gorré was terecht. Met twee doeltreffende kopballen gaf hij zijn visitekaartje af in de derby, die een hoge amuse mentswaarde had door de op eenstapeling van fouten in bei de defensies. Zowel Feyenoord als Sparta hield achterin open huis. De landskampioen profiteer de daar het gretigst van en ging bij rust al met 2-0 aan de leiding door treffers van Regi Blinker en Dean Gorré. Ook Sparta kreeg een handvol opgelegde kansen. Trainer Han Berger was met het tellen ervan gestopt, nadat zijn aanvallers de ene na de andere mogelijkheid verprutsten. Al leen Dennis de Nooijer trof na een uur spelen de roos. Hij had er de hulp van doelman Ed de Goey voor nodig. De internatio nal zag het half mislukte schot van De Nooyer op klassieke wij- Patrick van Leeuwen (links) en Regi Blinker in duel om de bal. ze door zijn benen en over de doellijn hobbelen. Een koddige blunder, die ver der geen gevolgen had. Want ook Sparta modderde in De Kuip wat af in defensief opzicht. Zeker bij de spelhervattingen van Feyenoord gaven de Sparta nen niet thuis. Regi Blinker, zo vrij als een vogeltje bij de twee de paal, zorgde snel voor 3-1 en Rob Witschge en opnieuw Dean Gorré hielpen Feyenoord uit eindelijk aan de ruime 5-1 over winning. Geert Meijer had volgens ei gen zeggen „een amusante wedstrijd" gezien. Collega Han Berger was dat met hem eens. „Maar wij hebben op een ver keerde manier voor spektakel gezorgd. De lulligheid en knul ligheid waarmee wij de doel punten weggaven, deed me pijn aan de ogen. Dat was spektakel van het verkeerde soort en daar ben ik eerlijk gezegd goed ziek Feyenoord: De Goey; Van Gobbel (71 ROTTERDAM «ANP De trainers van Feyenoord, Van Hanegem en Meijer, willen ko mend seizoen aan de slag met een selectie van twintig spelers, of hooguit twee meer. Het hui dige seizoen bestond de groep op een gegeven moment uit 27 man. Van Hanegem vindt twintig eigenlijk wel genoeg.Als je met 27 man gaat afronden op doel, ben je één keer in het half uur aan de beurt." Bovendien heeft de voormali ge voetballer zichtbaar moeite elke week verklaringen af te leg gen waarom bepaalde spelers op de bank of tribune zitten. Zo vertoefden Van Loen. zijn schorsing is voorbij, en Kiprich gisteren tegen Sparta op de tri bune. Met I^arsson en Obiku heeft de kampioen nu vier cen trumspitsen. De overeenkomst dat geei allen vaak scoort. „Van Loen vindt zichzelf spits nummer een", aldus Van Hane gem. „Wij niet altijd." En Kiprich? „Ja, hij heeft afgelopen week getraind. Althans, hij was aanwezig." Een aantal belangrijke spelers van Feyenoord, zoals De Goey, Van Gobbel. Taument. Larsson. Van Loen, Bosz, of Blinker, is voor langere tijd vastgelegd. An deren zijn van plan een nieuwe aanbieding te ondertekenen. Tot die laatste categorie beho ren Eraser, Refos, Witschge, Heus en Scholten. Alleen Trustful! en Gorré heb ben nog bedenktijd gevraagd. De eerste ziet het niet zitten Eraser en De Wolf voor zich-te blijven dulden, de tweede krijgt eveneens weinig speeltijd en mag vertrekken van Feyenoord. Van Hanegem heeft zich de laatste weken wel geërgerd aan „huilverhalen" van het duo. „Vergeet niet dal die twee an derhalf jaar geleden bij Dordrecht of in het tweede van Twente speelden. Maar ze zijn afgelopen week door de groep gecorrigeerd." Momenteel zijn drie spelers uitgeleend: Petta aan Dordrecht, Kammeron aan Go Ahead, Van Bronckhorst aan RKC Op de nominatie- voor ko mend seizoen staan de gebroe ders Gunnlaugsson, die, als ze dat tenminste willen, bijvoor beeld bij RBC zouden kunnen spelen. Met de club uit Roosen daal tekende Feyenoord on langs een samenwerkingscon tract. Alleen als Feyenoord erin slaagt de selectie nog wat uit te dunnen, is ruimte voor het aan trekken van nieuwe spelers.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15