Justitie liet 25.000 kilo drugs toe Binnenland Philips boekt met trots grote Australische order Bah, zelfredzaamheid Milieudefensie: HSL en Schiphol jaar in ijskast mBSk Boeren in de blubber Commissaris moet alert blijven op gang van zaken bij bedrijf 2ZATERDAG 9 APRIL 1994 g Verdachte wethouders treden terug Twee wethouders van Brunssum die door justitie worden vervolgd maar in het nieuwe college wilden terugkeren, zullen tijdelijk worden vervangen. Het gaat om twee leden van de plaatselijke partij Lijst Borger. Als de twee worden vrijgespro ken, zullen ze alsnog lid worden van het nieuwe college dat dinsdag aantreedt. Dat heeft een woordvoerster van de gemeen te Brunssum gisteren laten weten. Recordwinst voor familieconcern SHV utrecht» SHV (energie en zelfbedieningsgroothandels) heeft te gen de verwachting in de nettowinst tot recordhoogte zien stij gen. In 1993 noteerde het Utrechtse familieconcern een 14 pro cent hogere concernwinst 613 miljoen tegen 545 miljoen in 1992). De omzet schoot in het afgelopen boekjaar met 16 pro cent omhoog van 19 miljard naar 22 miljard, zo is gisteren bekendgemaakt. Jeugd ziet gezin als hoeksteen Hilversum Een meerderheid van de Nederlandse jeugd (66 pro cent) beschouwt het gezin als de beste samenlevingsvorm om in op te groeien. Nog meer jongeren (70 procent) vinden dat er in ons land te weinig discipline is. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Inter/View onder jongeren heeft gehouden in op dracht van het Veronica-televisieprogramma De Keus van de Jeugd. Daarin discussieert CDA-lijsttrekker Brinkman morgen avond met 50 jongeren. Kok favoriet als premier Amsterdam PvdA-lijsttrekker Kok geldt voor de Nederlandse kiezers op dit moment als de meest gewenste premier. In de gis teren in opdracht van het ANP en de TV-rubriek Nova gepubli ceerde Politieke Thermometer van bureau Inter/View kiest 29,0 procent voor Kok als premier tegenover 22,5 voor D66-lijsttrek- ker Van Mierlo en 18,5 voor CDA-lijsttreiycer Brinkman. Meer tulpebollen naar Japan den haag Nederland mag vanaf volgend jaar meer tulpebollen exporteren naar Japan. Dat heeft het Produktschap voor Sierge wassen weten te regelen tijdens onderhandelingen in Tokyo. Ja pan geeft toestemming om het aantal te exporteren soorten tul pebollen met bijna 400 uit te breiden. Ook mogen er meer bol len van Nederlandse fresia's, hyacinten, irissen en crocussen naar Japan worden vervoerd. Voetbalcontract NOS in orde bevonden Hilversum Het Commissariaat voor de Media stemt in met de overeenkomst van de NOS met FilmNet en TV Plus. NOS-voor- zitter Van der Louw gaf deze week uitleg over de licentie-over eenkomst die de NOS over het uitzenden van Nederlandse voet balwedstrijden via abonnee-televisie heeft gesloten. Het com missariaat verleent de NOS toestemming om voor FilmNet en TV Plus tegen betaling van de extra kosten een apart programma te produceren. Voorwaarde is wel dat het commentaar bij de wedstrijden niet zal worden verzorgd door NQ,S-verslaggevers. Iglo neemt Option Plus uit handel den haag Iglo heeft besloten de kant-en-klaarmaaltijden onder de naam Option Plus uit de handel te nemen. Twee jaar na de introductie is gebleken dat de consument geen behoefte heeft aan de 'gezonde' kant-en-klaarmaaltijd. De Iglo Thuismenu's blijven gewoon gehandhaafd. Acties bij DSM zijn van de baan heerlen De stakingsacties die de Industriebond FNV met in gang van morgen bij het chemieconcern DSM dreigde uit te roe pen, zijn van de baan. De DSM-directie bereikte gisteren met de vakbonden een akkoord over een nieuwe tweejarige CAO. Het grootste probleem vormde de volcontinudienst. De bonden en de directie liggen daarover al langere tijd met elkaar overhoop. Afgesproken is nu dat er een vijfploegendienst komt met een ef fectieve werkweek van 33,6 uur. Kabinet blijft worstelen met begroting den haag Het kabinet worstelt nog met de begroting 1995. Een aantal bewindslieden stemde gisteren niet in met bezuinigings voorstellen die minister Kok (Financiën) op tafel heeft gelegd. Philips heeft van de PTT .in Australië opdracht gekregen het kabelnetwerk in dat land ge schikt te maken voor het tijd- perk van de digitale snelweg. Met de order in eerste instantie 160 miljoen Australische dollar gemoeid, ongeveer 225 miljoen gulden. Voor de opdracht zaten ibehalve Philips nog zeven 'vijf sterren-concurrenten' onder wie AT&T, op het vinketouw, zo meldt het Eindhovense concern trots. Philips Australia moet met hulp van het Philips-onderdeel 'Business Electronics het net werk van de Australische PTT in twee fases gaan moderniseren. 'Voor het vernieuwen van het netwerk levert Philips kabels en verbindingsapparatuur. Het Eindhovense nid- COMPUTERS GROTE PARTIJEN uit FAILLISSEMENT PHILIPS 280.2MB. RAM. 40MB HQS 380.2MB RAM. 40MBV met vgaxleurenscherm BU t. 20MB HD 0o! 1MB RAM. 20MB H.D later stadium ook graag de de coders (schakelkastjes) leveren die nodig zijn om de televisie interactief te maken. Die op dracht is nog eens 90 miljoen Australische dollars groot, ruim 125 miljoen gulden. De Australiërs hebben in eer ste instantie grote plannen voor 'pay-TV', betaaltelevisie zoals bijvoorbeeld FilmNet in Neder land aanbiedt. Later moeten ook interactieve zaken als vi- deo-op-aanvraag, thuisbankie ren en telewinkelen tot de mo gelijkheden gaan behoren. Phi lips gaat de klus rriet enkele Australische partners klaren. Het is de tweede keer dit jaar dat Philips in verre buitenlan den een order binnenhaalt die iets te maken heeft met de veel besproken elektronische snel weg. In januari werd Philips naast onder andere IBM door het Amerikaanse telecommuni catiebedrijf Bell Atlantic aange wezen om mogelijk enkele mil joenen decoders te leveren die het Bell Atlantic-net met de TV moet verbinden. amsterdam -V A|»V' gebruikt om grote projecten te verdedigen. Door stijgende brandstofkosten en duurdere milieumaatregelen zullen be drijven gaan zoeken naar goed kopere alternatieven per spoor of over het water. Mogelijk be sluiten ze zelfs om minder te gaan vervoeren. Bovendien zijn toekomstige hogere milieukos ten niet 'meegenomen' in de economische analyses van bij voorbeeld de uitbreiding van Schiphol. Wel zit Milieudefensie met een dilemma. De Betuwelijn en de HSL voldoen in principe aan de wens van de milieubeweging om meer goederen en mensen te vervoeren per spoor. Daar staat tegenover dat de aanleg van deze lijnen natuurgebieden en woonwijken aantast. Amsterdam Als voorzitter van de Stichting Maatschappij en Politie bezocht mr. Pieter van Vollenhoven gisteren de Amsterdamse wijk De Pijp. Hij was er te gast bij een zogeheten zelfsredzaamheidsproject. Aan dat woord zelfredzaamheid heeft hij een hekel. Maar het doel ligt hem na aan het hart. De bedoeling van het drie jaar geleden gestarte Amsterdamse project is, dat burgers actief meedoen aan het weer leefbaar maken van hun wijk. De politie helpt hen daarbij een handje. foto ani De uitvoering van de plannen voor een groter Schiphol, de Hoge-Snelheidslijn (HSL) en de Betuwelijn moeten voor een jaar in de ijskast. Het nieuwe kabinet moet voor deze 'mega projecten' een rustpauze inlas sen. Die tijd is nodig om beter onderzoek te doen naar de ge volgen van alle plannen voor de economie en het milieu. Neder land moet zich in een maat schappelijk debat bezinnen op de inrichting van een duurzame toekomst, alvorens miljarden te besteden aan projecten die later mogelijk weggegooid geld blij ken. Deze boodschap verkondigde de Vereniging Milieudefensie vanochtend op haar algemene ledenvergadering. Volgens co ördinator Teo Warns ontberen veel grote infrastructuele pro jecten een „ordelijke kosten-ba- ten-analyse". Alternatieven die mogelijk beter uitpakken voor het milieu zijn bovendien vaak nauwelijks onderzocht. „Er is alleen het geloof bij een aantal politieke kopstukken, dat dit nuttige investeringen zijn." Warns plaatst onder meer vraagtekens bij de opvatting dat transport een blijvende groei markt is. Dat argument wordt volgens hem niet altijd terecht TIJDELIJKE TOILETTEN ECO-TOILET 02510-15393 Bewering van PvdA 'er Stoffelen blijkt grotendeels te kloppen PvdA-kamerlid Stoffelen had gelijk met zijn bewering dat onder het toeziend oog van het inmiddels opgeheven In terregionaal Recherche Team (IRT) een grote partij soft drugs op de Nederlandse markt is gekomen. Stoffelen zei dat donderdag tijdens het IRT-debat in de Tweede Ka mer. Alleen ging het om 25.000 kilo softdrugs en niet om de door Stoffelen genoemde 36.000 kilo. Bronnen binnen justitie hebben dat amsterdam anp/cpd Stoffelen onthulde tijdens het kamerdebat dat in anderhalf jaar tijd 40.000 kilo softdrugs zijn ingevoerd, waarvan slechts 4.000 kilo is onderschept. De rest verdween in criminele cir cuits. De afspraak was dat de Stormschade aan caravan mogelijk niet vergoed Automobilisten die op Goede Vrijdag stormschade opliepen aan caravan of aanhangwagen krijgen die mogelijk niet ver goed. Datzelfde kan gelden voor schades aan boten en ten ten. Verzekeraars onderzoeken of ze het geld in hun zak kun nen houden. Zo werd het KN MI deze week bestookt met verzoeken van verzekeraars om exacte meteorologische ge gevens. De verzekeraars stellen voor alsnog dat het op l april bij de extreem harde windstoten niet verantwoord was om met cara van of aanhangwagen de weg op te gaan. De maatschappijen onderzoeken onder meer in hoeverre het publiek tijdig op de hoogte is gebracht van de extreme weersomstandighe den. Op l april was het niet alleen druk op de weg in verband met de paasvakantie, er liepen ook veel contracten af van de win terstallingen van caravans. Na het noodweer regende het schadeclaims bij verzekeraars. De verzekeraars kunnen zich beroepen op algemene voor waarden in de polis, de zoge heten zogvuldigheidsbepalin- gen. Die houden verband met artikel 27^ van het Wetboek van Koophandel. Het komt er op neer dat schade als gevolg van onverantwoordelijk ge drag niet hoeft te worden uit gekeerd. partij weer uit de markt zou worden gelicht, aldus Stoffelen, maar dat is slechts voor een klein deel gebeurd. Bronnen binnen het justitie-apparaat be vestigen de juistheid van de in formatie, alleen de hoeveelhe den zouden overdreven zijn. In het openbare deel van het rapport van de commisie-Wie- renga, die de IRT-affaire onder zocht, worden geen cijfers ge noemd. Die staan wellicht wel in de geheime bijlagen. Stoffe len wilde donderdag niet zeg gen van wie hij zijn informatie heeft. De import van grote hoe veelheden softdrugs was vol gens hem onomstreden. Dat staat „niet in verhouding met de aanhouding van tijd tot tijd van een kleinschalige kweker van hennepplanten", aldus Stoffelen in het debat. In 'de verklaring die de Am sterdamse officier van justitie mr. Van Capelle tegenover de ■-Wierenga aflegde, worden geen cijfers genoemd. Die staan wel in een vertrouwe lijk ambsbericht dat Van Capel le in de dagen voor het kamer debat stuurde aan hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking. Daarin maakt hij melding van 25.000 kilo softdrugs. Van Ca pelle zelf weigerde gisteren commentaar. De voorzitters van de Amster damse afdelingen van de poli tiebonden APV, NPB, ACP, VMHP en ANPV gunnen de Amsterdamse hoofdcommissa ris, Nordholt, een kans op ver weer na de zware kritiek die hij tijdens het kamerdebat over de IRT-affaire kreeg te verduren. De bonden zeggen het gesprek tussen minister Van Thijn (bin nenlandse zaken) en Nordholt af te wachten. Pas dan willen ze reageren op de beschuldigingen van minister Hirsch Ballin (justitie) en de commissie-Wie- ringa op Nordholt. De politiebonden kwamen met deze gezamenlijke verkla ring na een enkele uren durend spoedoverleg waarop ze bij de Amsterdamse hoofdcommissa ris hadden aangedrongen. Afge lopen maandag weiti bekend dat bif nen de dienstcommissie (ondernemingsraad) van de Amsterdamse politie vijf van de twaalf gekozen leden het ver- zwiGGELTEHet weer stelt de Nederlandse boeren voor problemen. De vele regen heeft hun grond kleddernat gemaakt en het zaaien wordt daar door binnenkort een probleem. Volgens landbouwer W. Brink (foto) in het Drentse Zwiggelte heeft het land al sinds juni vorig jaar geen kans meer gehad een beetje te drogen. foto anp 380u10.1 MB. 40 MB 3809x20.4 MB. 40 MB 3089x20,0 MB. 130 MB. COMPAQ 280.040KB. 20MB H.D. Portabèe 280.040KB. 20 M m haag» peet vogels Wanneer is een commissaris, CDA-leider Brink man bijvoorbeeld, aansprakelijk voor fraude bij het bedrijf dat hij geacht wordt te controleren? Een eenvoudige vraag die niet zo gemakkelijk te beantwoorden is. De aansprakelijkheid draait om de vraag of de commissaris had kunnen weten dat er iets mis was bij het bedrijf. De commissaris heeft een controlerende rol. De directie houdt zich bezig met de dagelijkse gang van zaken en rapporteert daarover enige malen per jaar aan de raad van commissarissen. De commissarissen bekijken de cijfers over om zetten, winsten en vermogen en geven hun oor deel. Daarnaast wordt met de directie gesproken over de strategie, investeringsplannen en nog een aantal zaken. Zijn er geen moeilijlcheden, dan drinken en gaat ieder zijns weegs. De controle door commissarissen stelde in het verleden weinig voor. Vaak waren commissaris en directeur goede bekenden van elkaar en was hel woord van een directeur voldoende voor een commissaris om zijn goedkeuring aan het beleid te geven. Dat vertrouwen kan een commissaris lelifk op breken als er iets misgaat. De controleplicht is geen loze letter in de wet. Als blijkt dat de com missarissen hebben zitten slapen terwijl het be drijf erop los fraudeerde, kunnen ze voor de scha de aansprakelijk worden gesteld. Dat is geregeld in de Wet op de Bestuurdersaansprakelijkheid. Cruciaal is de vraag of een commissaris in re delijkheid op de hoogte had kunnen zijn van de werkelijke gang van zaken binnen het bedrijf. directie nog een glas Heeft de directie bijvoorbeeld een kwart van de omzet via zwarte kanalen verkocht, dan moet een beetje wakkere commissaris zien dat de officiële cijfers over de verkopen niet stroken met de pro- duktie van het bedrijf. Is de fraude kleinschaliger, dan kan een creatieve boekhouder die gemakke lijk verdoezelen in de boeken. Voor een commis saris is het dan onmogelijk de fraude te constate- In het eerste geval zal de rechter niet schromen de commissarissen mede-aansprakelijk te stellen voor de schade. De gang van zaken bij de failliete Tilburgsche Hypotheekbank is hiervan een voor beeld. Jarenlange zwendel met vastgoed door de directeur was onvoldoende gecontroleerd door de commissarissen. Toen de bank onderuitging, startte Justitie een rechtszaak tegen de Door het betalen van een miljo schikldng kochten zij rechtsvervolging af. Is de fraude klein en goed verborgen, dan kan een commissaris geen verwijt worden gemaakt. Hij controleert immers op afstand en heeft geen inzicht in de dagelijkse gang van zaken bij het be drijf. Moeilijker ligt het als het bedrijf al een kwalijke reputatie heeft. In dat geval zal een commissaris extra alert moeten zijn op mogelijke fraude. Ge ruchten moeten door de raad van commissaris sen in ieder geval ter sprake worden gebracht in een onderhoud met de directie. De commissaris zal zich in zo'n geval uitgebreider en diepgraven- der met zijn taak als controleur moeten bezig houden. Doet hij dat niet en blijkt het bedrijf in derdaad over de schreef te gaan, dan is het heel wel denkbaar dat de commissaris daarop aange sproken wordt. de korpsleiding heb ben verloren. Deze mededeling hebben de vijf gisteren niet in het bijzijn van Nordholt zelf ge daan. Bij het gesprek tussen Van Thijn en Nordholt, dat vermoe delijk begin volgende week zal plaatshebben, is waarschijnlijk ook de Amsterdamse loco-bur gemeester De Grave aanwezig. Van Thijn kondigde na het ka merdebat al aan dat er volgens hem „geen enkele reden is aan te nemen dat de regering het vertrouwen in de Amsterdamse hoofdcommissaris kwijt is". Een derde van groentewinkels gaat verdwijnen den haag gpd De komende jaren zullen onge veer duizend van de driedui zend groentewinkels in Neder land verdwijnen. Dat is de ver wachting van ADN. de branche organisatie van de groentespe ciaalzaken. Vooral de kleinere buurtwinkels kunnen het niet meer bolwerken. Dramatisch is het verdwijnën van deze 'papa- en mama-winkeltjes' niet, meent ADN-bestuurder W.A. Kros. Consumenten zijn steeds ge makkelijker geworden en doen hun boodschappen bij voorkeur op één plek. „Ie ziet dan ook dat groentewinkels die pal naast een supermarkt liggen hun om zet zien groeien.' Die zaken wor den door de consumenten wel bezocht, omdat ze op een goe de lokatie liggen", aldus Kros. De grote verliezers zijn de kleine groenteboeren in de wijk. „Die redden het niet. Daarbij komt nog dat het veelal familie bedrijven zijn, papa- en mama winkels. Vaak is er geen opvol ger voor deze bedrijven. Lo gisch, want ze lopen slecht. Dat die verdwijnen is helemaal niet erg. Ze zijn r Tuchtklacht tegen twee gynaecologen De inspectie voor de volksge zondheid in Den Bosch heeft bij het medisch tuchtcollege een klacht ingediend tegen twee Helmondse gynaecologen. Ze behoren tot de in opspraak ge komen specialisten van het El- kerliekziekenhuis in Helmond. Dat heeft inspecteur voor de volksgezondheid T. Wouters be- vestigd. De klacht heeft betrekking op het overlijden in 1992 van een tweeling. De moeder van de tweeling was onder behande ling bij een van de gynaecolo gen. maar de uiteindelijke be valling werd gedaan door een tweede. Door gebrekkige infor matie die de ene specialist aan de andere had gegeven, zou de ze laatste niet op de hoogte zijn geweest van een aantal belang rijke feiten. Een baby overleed voor de geboorte, de andere vlak erna.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3