Gevallen godin en beesten op sterk water 'Een duwtje in de goede richting' Cultuur Kunst Is de dood dan het echte Nirvana? Programma Museumweekeinde ZATERDAG 9 APRIL 1994 Kurt Cobain zag geen uitweg meer Musea in de aanbieding op nieuwe museumjaarkaarten Eind augustus 1991 maakte een Amerikaans trio furore tijdens het verder zo kunstzinnig ver antwoorde, eenmalige Rotter damse festival Ein Abend in Wien. Nirvana - naast de deze week overleden Kurt Cobain be staande uit bassist Chris Novo- selic en drummer Dave Grohl - maakte rafelige, ongekend on stuimige en gruizig klinkende rock. Cobain zong met afwisselend hese en knalhard schreeuwende stem, stuiterde als een tennisbal over het podium en dook bij bijna ieder nummer over zijn pompende ritmesectie heen. Het optreden leek nog het meest op een desperate poging een eind te maken aan de lam lendigheid van de jaren '80. Nir vana's kenmerkende geluid werd nog datzelfde jaar, dankzij het uitstekende album Never mind en de klassieke single Smells like Teen Spirit een on gekend succes. Vanaf dat moment dook het ene na het andere under- ground-bandje op in de hitlijs ten. In tweeëneenhalf jaar ver kocht platenmaatschappij Ge- ffen meer dan tien miljoen exemplaren van Nevermind en vormde Seattle het tegenwicht van de house-manie. De ar moedig ogende kledingstijl van muzikanten uit Noordwest- Amerika (houthakkershemden, lange, vettige haren, zware laar zen) zette een jaar later de toon voor de jeugdmode van C&A. Zo snel ging de media-hype die het gevolg is van deze verras sende revolutie in platenland. Na Nirvana volgden Pearl Jam, Soundgarden, Mudhoney, Walkabouts - allemaal bands uit Seattle, een altijd regenach tige, ietwat vergeten miljoenen stad aan Amerika's pacifische kust. Snel trokken de camera teams en journalisten de histo rische lijn tussen grunge en Jimi Hendrix - ook afkomstig uit, de ze vlak tegen de Canadese grens aangedrukte havenstad. Het be nauwde, claustrofobische leven in deze stad deed de jeugd zich hier concentreren op de roes van muziek en 'middelen' en hield ze afzijdig/afkerig van de politiek. Die houding spreekt miljoenen elders aan. Voor Nevermind was Cobain al vanaf 1984 bezig zijn frustra ties van zich af te zingen en speelde hij eigenlijk in een der- de-generatiepunkbandje, dat in 1988 een cover maakt van Shocking Blue's Love Buzz. Na het succes van Nevermind pro beerde hij zich wanhopig staan de te houden. Op In Utero (in de baarmoeder), Nirvana's be gin dit jaar uitgebrachte, derde studio-album vertilde hij zich nu en dan aan songs die zijn in tegriteit of medeleven (zoals met de andere sekse) in Rape Me aangaven, maar vaak waren het weliswaar mooi opgeno men, maar matig uitgewerkte schetsjes. Hoe moeilijk Cobain het met zichzelf had, hoor je nu nog terug in het treurige Dumb ('My heart is broke/but I have some glue/Help me inhale/and mend it with you'). In een Amerikaans dat Muziekblad Oor in maart van dit jaar overnam ter gele genheid van het verschijnen van het derde studio-album In Utero, vertelde Cobain dat hij thuis een verzameling wapens bezit en lid is van een schietver eniging. „Luister: ik ben geen spierbundel. Ik zou een inslui per met een mes of een pistool niet kunnen tegenhouden. Maar ik ga niet willoos toekijken hoe mijn gezin doodgestoken of verkracht wordt. Ik zou er geen seconde over nadenken en meteen zo iemands kop eraf schieten." De bedreiging kwam niet van buiten. Cobains relatie met Hole-zangeres Courtney Love (in februari 1992 trouwen ze) werd vergeleken met het ver filmde vechthuwelijk van Sex- Pistols-bassist Sid en Nancy Vicious. Ze kregen een kindje dat opgroeit temidden van een zwaar gebruik van 'middelen' en regelmatig onderwerp wordt van de -schandaalpers. De gekte van het zware bestaan nekte Cobain, net zoals zovelen voor hem. Hij was niet bestand tegen de druk van het succes en de noodzaak daarvoor een gedisci plineerd leven te leiden. Een ontsnappingsroute is dan de kogel. Is de dood dan Nirva na? Zelfs daar zal Cobain geen rust vinden; na deze dag zal zijn mythe nog worden opgepompt. Zie Jimi. Van diens hand ver schijnt volgende week een nieuw album. Het museum gaat in de aanbieding. De Stichting Muse umjaarkaart brengt binnenkort een nieuwe - goedkopere - kortingskaart op de markt. Daarmee is op de toegangs prijs van 400 Nederlandse musea een behoorlijke korting (50 procent) te verkrijgen. En 'grootverbruikers' krijgen vanaf 1 oktober de mogelijkheid een museumjaarkaart te kopen die ook korting verschaft op de toegang tot specia le, grote tentoonstellingen. Dit allemaal onder het motto 'je moet de mensen een duwtje in de goeie richting ge ven'. Tijdens het museumweekeinde van 16 en 17 april wordt een voorproefje gegeven van de snode plannen van Jos van Veen, directeur van de in Leiden gevestigde Stichting Museumjaarkaart. LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Hoewel sommige musea steen en been klagen over het ver minderde bezoekersaantal, gaat het met de Museumjaarkaart heel goed. De voorlopige resul taten over 1993 geven een stij ging van 28 procent te zien. Vo rig jaar werden, als logisch ge volg hiervan, 100.000 meer be zoeken aan musea met de kaart 1 dan in het jaar ervoor. „Sommige musea hebben nog nooit zo goed gedraaid als in 1993. Het is eigenlijk niet aan te tonen dat het museumbe- zoek achteruit gaat. Ja, kwetsba re musea zoals het Rijksmuse um, dat het voor 80 tot 90 pro cent van de toeristen moet heb ben, merken wel dat het aantal buitenlandse bezoekers minder wordt. Maar de algemene ten dens is dat het museumbezoek in elk geval gelijk is gebleven." Rondzeulen Jos van Veen, directeur van de Stichting Museumjaarkaart, is helemaal niet bezorgd over de toekomst. Het gaat goed met de museumjaarkaart en er zijn meer museumjaarkaarten op komst. „Je moet mensen een duwtje in de goede richting ge ven. De huidige museumjaar kaart, die overigens gewoon blijft bestaan, kost toch altijd nog 40 gulden. Dat is niet veel als je bedenkt dat je daarmee gratis toegang hebt tot 400 mu sea. Dat is dus een dubbeltje per museum. Maar kom je daar maar een of twee keer per jaar, dan is die 40 gulden een groot bedrag." Vandaar dat de Stichting Mu seumjaarkaart tijdens het mu seumweekeinde van 16 en 17 april een nieuwe kortingskaart ianceert. De Kennismakingskor tingskaart, die voor ƒ12,50 de helft korting geeft op de toe gangsprijs voor f Tijdens het Museumweekeinde is hij zelfs voor een tientje te koop. De kaart is geldig tot 1 ok tober van dit jaar. „De naam zegt het al: deze kaart is be doeld om mensen die normaal gesproken niet of nauwelijks in een museum komen, kennis te laten maken met de talloze mu sea die Nederland heeft. De kaart biedt de mogelijkheid mensen van het museum te la ten proeven. Zonder dat je nu een hele dag in een museum moet rondzeulen, krijg je voor een gering bedrag de mogelijk heid eens her en der een muse um binnen te wandelen en er desnoods na een half uurtje weer uit te stappen." Grootverbruikerskaart De Stichting Museumjaarkaart wil mensen de keuze bieden. Volgens Van Veen verschilt het behoeftepatroon van museum bezoekers nogal. Per 1 oktober komt de stichting met het ei genlijke aanbod: naast de 'gewone' museumjaarkaart en deze kennismakingskortings kaart, wordt dan ook een kor tingskaart voor 'grootverbrui kers' beschikbaar gesteld. Deze is duurder dan de gewone mu seumjaarkaart, maar geeft ook korting op bijzondere tentoon stellingen in de aangesloten musea. Met de gewone muse umjaarkaart is de toegang tot de 400 aangesloten musea wel gra tis, maar hebben ze een grote tentoonstelling dan moet daar apart voor worden betaald. „Veel mensen vinden dat hin derlijk. Geven liever in een keer wat meer geld uit, zodat ze bij grote tentoonstellingen gewoon kunnen doorlopen. Het is de bedoeling om bij de ze 'grootverbruikerskaart' ook 8 maal per jaar een gratis infor matiebulletin te verspreiden. En ook moet de kaart korting geven Stedelijk Museum De Lakenhal heeft veel moois te bieden. In het museum z het museumweekeinde mag het publiek daar een kijkje nemen. op een aantal kunsttijdschrif ten. Bij de kaart hoort een boek je, waarin alle musea van Ne derland staan. Wie dus eens in een plaats als, pakweg, Sint- Odiliënberg belandt en een uur tje of wat heeft zoet te brengen, kan daar met de kaart het Roer streekmuseum bezoeken of Het Domein, dat een afdeling fotografie en een afdeling moderne beelden de kunst heeft. „Want waarom hebben mensen die kaart? Om dat ze er dan tenminste toe ko men een museumpje te pikken. Het is net als met de schouw burg. Heb je geen abonnement, dan kom je er nauwelijks toe naar voorstellingen te gaan. Je De Kennismakingskortings kaart is tijdens het Museum weekeinde voor een tientje in de musea te koop. Na het weekeinde is de kaart verkrijg baar bij de VWs en grote post kantoren. Leidse musea ontsluieren verborgen schatten 'Verborgen schatten ontsluierd' is het thema van het komende museumweekeinde. Tijdens een grootscheeps onderzoek in de depots van musea en archie ven kwam eind jaren tachtig aan het licht dat de toestand van voorwerpen die daar be waard werden bedroevend was. Na onderzoek kwam het minis terie van wvc tot de conclusie dat er niets anders opzat dan per jaar 40 miljoen gulden te steken in cultuurbehoud. Het Deltaplan cultuurbehoud was geboren en met dat geld werd en wordt onder meer de miserabele toestand van het de- pol van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden opge knapt. Maar er gebeurt veel meer. En tijdens het museum weekeinde zullen de musea een tipje van hun restauratiewerk zaamheden oplichten. Griezelen Zo geeft stedelijk museum De Lakenhal een rondleiding over de schatten op zolder, en vertel len medewerkers van het Rijks museum voor Volkenkunde ook op zolder over het schoonma ken, documenteren en bewaren van de collectie. Luisteren èn griezelen is op Tijdens het museumweekeinde van 16 en 17 april wordt een voorproefje gegeven van de snode plannen van Jos van Veen, directeur van de in Leiden gevestigde Stichting Museumjaarkaart. foto loekzuyderduin beide dagen mogelijk in molen- van 'het mysterie van de molen' verwachte rosmolen te bewon- museum De Valk, waar Desirée zal vertellen. Tijdens het muse- deren. Deze werd al in 1972 ge- van Keulen van de Leidse ver- umweekeinde is op het terrein schonken, maar de restauratie telkring het spannende verhaal van De Valk eindelijk de lang- van de molen, die bestemd was om buskruit te maken, duurde ruim 20 jaar. Spannend is ook het verhaal over de aankoop van de medi cijnkast door het museum Boerhaave. Daarmee begon een periode van diepgaand onder zoek naar de stoffen die erin za ten en waarmee medicijnen werden gemaakt. Nog zit het Nationaal Historisch Museum aan de Raamsteeg, over enige tijd zal het in een futuristisch museumcomplex bij het Pesthuis zetelen. Nu kan iedereen, die zich buiten in het Van der Werfpark vergaapt aan de geraamten van reeds lang uitgestorven diersoorten, ken- niskennismaken met de wal visskeletten, opgezette beren, leeuwen en tijgers. Het bezoek mag het magazijn in, waar on der andere honderdduizenden dieren 'op sterk water' staan. Net als in andere Leidse mu sea zijn er tijdens het museum weekeinde ook hier vertellers aan het woord. In het Rijksmu seum van Oudheden tenslotte worden de geheimen van Osiris en Medusa prijsgegeven en wordt met trots het gerestau reerde beeld van een Egyptische priesteres getoond: tien jaar ge leden door een bezoeker van haar voetstuk gestoten en nu weer in volle pracht te kijk. In het Rijksmuseum van Oudheden worden de geheimen van Osiris, de Egyptische god van het dodenrijk, prijsgegeven. foto pr Zaterdag 16 april Museum Boerhaave, geopend van 10.00-17.00 uur Lange St. Agnietenstraat 10, telefoon 214 224 Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur een verhaal Gemeentearchief, geoDend van 12.00 tot 17.00 uur Boisotkade 2a, telefoon 120 191 Elk heel uur een verhaal over 'Jan van Hout en de Pelgrim- fathers' Molenmuseum De Valk, ge opend van 10.00 tot 17.00 uur 2e Binnenvastgracht la, tele foon 165 353 Drie maal het verhaal: 'Het Mysterie van de Molen' Nationaal Natuurhistorisch Museum, geopend van 13.00 - 16.00 uur Raamsteeg 2, telefoon 143 844 Bezichtiging van de museum collecties en de magazijnen Om 14.00 en 15.00 uur keuze uit twee verhalen: 'Verborgen schatten van Moeder Aarde' en 'Het Rijk der uitgestorven dieren' Stedelijk Museum De Laken hal, geopend van 12.00 - 17.00 Oude Singel 28-32, telefoon 165 360 Om 15.00 en 16.00 uur het verhaal van de Leidse lakennij verheid Rijksmuseum van Oudhe den, geopend van 10.00 - 17.00 Rapenburg 28, telefoon 163 Demonstraties restaureren door M. Slager Restauratie-activiteiten voor kinderen Restauratie-puzzletocht Film: Vechten tegen verval Rijksmuseum voor Volken kunde, geopend van 12.00 - 17.00 uur Steenstraat 1, telefoon 168 800 Presentatie 'Schatten schoon' over het onderhoud van de col lectie 14.00 uur rondleiding over de tentoonstelling 'Tegen kou..., kleding van de poolbewoners' 14.30 uur film 'Angotee' de 15.00 uur rondleiding tentoonstelling 'Inheems Chili' 15.30 uur film Veldwerk on der de Mapuche-Indianen i: Zuid-Chili Zondag 17 april Museum Boerhaave Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur: Verteller en het optreden van Theater Beenhakker Gemeentearchief, geopend van 12.00 tot 17.00 uur Alle hele uren het verhaal 'Jan van Hout en de Pelgrimfathers' Hortus Botanicus, geopend van 10.00 tot 17.00 uur (ook de Clusiustuin) Rapenburg 73, telefoon 277 249 13.00, 14.30 en 16.00 uur rondleiding onder meer langs sub-tropische planten en de Oranjerie 13.30 en 15.00 uur Vrouwe Frietema - de Vries vertelt over haar leven en de dramatische rol die De Tulp hierin speelt Speurtocht op zoek naar ver borgen schatten onder de grond en in de tropen. (Formulieren bij de portier.) Molenmuseum De Valk, ge opend van 13.00 tot 17.00 uur Drie maal het verhaal 'Het Mysterie van de Molen' Stedelijk Museum De Laken hal Vanaf 12.30 uur op ieder half uur een rondleiding langs de schatten op zolder (om 16.00 uur vindt de laatste rondleiding plaats) Om zeker te zijn van een plaats, s.v.p. reserveren op tele- foonnr. 165 360 Nationaal Natuurhistorisch Museum Bezichtiging van de museum collecties cn de magazijnen Om 14.00 en 15.00 uur twee verhalen: 'Verborgen Schatten van Moeder Aarde' en 'Het Rijk der uitgestorven dieren' Rijksmuseum van Oudheden Vertellersom: 13.00 en 15.00 uur 'Monsterlijke Griekse oudheid' 14.00 en 16.00 uur 'Osiris, ko ning van het dodenrijk' en te vens restauratie-activiteiten voor kinderen; demonstraties restaureren; fotopuzzletocht en vertoning van de film 'Vechten tegen verval' Rijksmuseum voor Volken kunde Presentatie 'Schatten schoon' Vanaf 12.30 en ieder uur: op zolder vertellen medewerkers van het museum over het schoonmaken, documenteren en bewaren van de collectie Vanaf 13.00 en ieder uur: het verhaal van de spin Anansi Op deze laatste dag van de tentoonstelling 'Tegen de kou zijn in het muscumrestau- rant speciale broodjes en ijsjes verkrijgbaar. Het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden heeft een opmer kelijke aankoop gedaan. Geen Romeins afgodsbeeld, opgevist uit de Oosterschelde. ook geen Egyptische mummiekist. zelfs geen belangwekkende potscherf van de Kaninefaten. Nee, het museum verwierf zich onlangs twee kleine bronsplastieken, ge maakt door een nog springle vende beeldhouwer uit de eigen stad. Ze zitten sinds kort aan de gevel van het museum, een me ter of drie boven het trottoir: twee druipsteenvormige conso les, met daarop, in miniatuur, vier Egyptische zuiltjes en een Dorisch tempeltje. De beeldhouwwerken zijn van de hand van Frans de Wit, de kunstenaar die waarschijnlijk nog het meest bekend is door zijn 'Klimwand': dat desolate bouwsel uit het openingsfilmpje van Van Kooten en De Bie's Krasse Knarren. Het verschil tussen de 'Klimwand' en deze beelden kon niet groter. De Klimwand is een abstract, hu- nebed-achtig monument, dat niets uitbeeldt behalve zichzelf. Het brons van de Leidse beel den verwijst door zijn voorstel ling naar een verfijnde culturele traditie. De zuil, door De Wit zo zicht baar op een voetstuk geplaatst, is natuurlijk bij uitstek geschikt om de klassieke archeologie te symboliseren. Toch zou het 25 jaar geleden vrijwel zeker niet geaccepteerd zijn wanneer deze beelden aan de gevel van het museum waren gehangen. Dat komt omdat de Idassieke zuil een omstreden symbool is. Door de eeuwen heen is hij ge bruikt door allerlei heersers, geestelijk of wereldlijk en van zeer uiteenlopend allooi, om er een combinatie mee uit te druk ken van macht, rijkdom, god vrucht en beschaving. Sinds een zekere Duitse dictator zich wat al te nadrukkelijk heeft bediend van de klassieke bouwstijl, wek ken zuilen bij veel mensen on aangename associaties. De zuil is om die reden lange tijd ver bannen geweest uit de wereld van kunst, architektuur en vormgeving. De laatste tijd ech ter zie je hem steeds vaker weer opduiken, liefst in een ironische of absurde context, om aan te geven dat men niet hoeft te twijfelen aan de democratische gezindte van opdrachtgever of ontwerper. Te oordelen aan de nieuwste aankoop van het RMO, heeft de zuil zijn langste tijd in balling schap nu wel gehad. Wat de zuilen van Frans de Wit zo bij zonder maakt, is dat ze geen spoor van ironie of absurdisme meer vertonen. Eenvoudig door ze op Madurodam-formaat te tonen zijn de zuilen precies wat ze moeten zijn: een afbeelding van het Museum van Oudheden als plek waar door de bril van het heden wordt gekeken naar voorwerpen uit het verleden. Die bril heeft een groothoek lens: dat wat ooit groot en ge vaarlijk was, is er klein gemaakt, bezworen, geneutraliseerd. In zo'n omgeving is de zuil een aardig cultuurgoedje zonder onfrisse bijbetekenissen. De verdienste van Frans de Wit zit 'm in de aanstekelijke manier waarop hij dat zichtbaar ge maakt heeft. OnnoSchilstra 2,4 Miljoen voor Podiumkunsten DEN HAAG ANP Het Fonds voor de Podiumkun sten heeft in een tweede ronde 45 projecten voor een totaalbe drag van 2,4 miljoen gulden subsidie toegekend. De produk- ties zullen worden uitgevoerd in het seizoen 1994-1995. Eerder dit jaar werd voor het komende seizoen 6,8 miljoen gulden sub sidie voor 78 projecten toege kend. Met het gehonoreerde subsidiebedrag van totaal 9,2 miljoen gulden voor 1994/1995 is het geld van het Fonds voor de Podiumkunsten op. Als alle aanvragen die de adviescom missie positief heeft beoor deeld, subsidie hadden gekre gen was daar 24,5 miljoen gul den nodig geweest. Het fonds blijft er daarom op hameren dat het meer geld nodig heeft.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19