'Helpende handjes' met grote oren 'Wapen van beveiligingsman is zijn gezonde verstand' Het Gesprek van de Dag Nog een sheriff ni ncr srkvcu Onleefbaar Oegstgeest Striptease of ontkleevertoning? ESPR^ WËËK 1/lij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." 11 ZATERDAG 9 APRIL 1994 Theo Bakker katha- aanhangefs elkaar op bloedige wijze te lijf, terwijl op de achtergrond rechts-extremis- tische Afrikaners vervaarlijk met hakenkruisen zwaaien. Jammer eigenlijk dat we zo'n eenzijdig beeld hebben van Zuid-Afrika, want het land in het uiterste zuiden van het donkere conti nent heeft zoveel meer te bie den dan dat. En dan doelen we hier niet op de wijn uit de Kaap provincie, die tegenwoordig bij iedere slijter in de schappen ligt. Ook niet op de schoonheid van dit uitgestrekte land dat in veler ogen de vergelijking met het paradijs kan doorstaan. En nmin op de^inaasappelen die je, sinds de opheffing van de boycot, weer met goed fatsoen kunt kopen. Nee, het gaat hier om de taal, het Afrikaans. Naast het Engels s het Afrikaans de tweede offi ciële taal van Zuid-Afrika, die door bijna vier miljoen blanken i kleurlingen gesproken wordt. Meegenomen door de veelal Hollandse en Zeeuwse kolonis- in het spoor van VOC-arts Jan van Riebeeck. En het is een taal... om je vingers bij af te lik ken. Een paar voorbeelden. Als i Afrikaner een foto van een naakte dame aan zijn deur hangt, heeft hij het niet over pin-up-girl, maar over een prikkelpop. Letterlijk een dame, i popje, dat de zinnen prik kelt. Een oorlogsbodem is in het Afrikaans een veur-nieman-nie- bang-nie-skip. Kunnen wij, Hol landers zelf, het beeldender zeggen? De Nederlander heeft voor uwe begrippen vaak woor den uit andere talen overgeno- n, zogenaamde leenwoor- Hij is niet boos, hooguit een beetje teleurgesteld. Wat nou uniek in Leiden, die sheriff-auto i Alex zoals die afgelopen tensdag op deze pagina Ge sprek figureerde. Gerben van Groeningen heeft namelijk ook o'n wagen, al een heel tijdje en dat wil hij best laten weten ook. Okay, misschien niet zo'n oie als die van Alex, maar toch minstens even origineel en echt. „Met de kogelgaten er zelfs in",-meldt de Leidenaar t zonder trots. De auto staat dagelijks aan de Lammenschansweg voor zijn huis geparkeerd en is derhalve volgens de eigenaar niet over het hoofd te zien voor wie van die kant de stad binnenkomt. „Het verschil is alleen dat die i mij er oud en afgetrapt uit- t. Maar ik sleur er dan ook echt in rond. En op poetsen heb ik het niet zo." Wat nog ontbreekt aan zijn Amerikaanse bak is de batterij zwaailichten op het dak. „Die zaten er niet op toen ik hem kocht. Maar daar moet nog wel i te komen zijn. Ja, nu je het zegt. Misschien weet die Rob Boogert van de legerdump daar wel wat op. Zal ik dezer dagen is even langsgaan. Staat na tuurlijk beter. Nou ja, je weet in elk geval dat er in Leiden dus twee van die wagens zijn." Bij deze. den. Uit het Frans, het Duits, maar vooral uit het Engels: computer, striptease, jogging pak. De Afrikaner is wat dat aangaat veel creatiever bezig. Bedenkt zelf nieuwe woorden. En met succes. Wat het woord striptease bete kent, zullen de meeste Neder landers wel weten. Maar gesteld dat een Nederlander het woord niet kent, hij zal de betekenis nooit kunnen raden. Een Afrika ner kan dat wel. Hij heeft het niet over een striptease, maar over een ontkleevertoning De Afrikaner zegt heel concreet waar het omgaat: een dame of heer gaat uit de kleren (ontkle- den) voor een publiek (verto ning). En wat doe je als je hebt hard gelopen in je joggingpak? Juist, je zweet. Een Afrikaner noemt een joggingpak simpel weg een sweetpak Een compu ter is een rekenaar en een senti mentele film heet in Zuid-Afrika een tranetrekker. Zo eenvoudig is dat. Je hoeft echt geen slim- kop te zijn om dat te begrijpen. CLAZINUS DE ROTTE Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN OEUREN. WANO- EN PLAFONOBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kuiutstit van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen pertect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Kono-cwttficaaWKC-kNr Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Fabnek en showroom O Lasso 60. Roetofarendsveen. let 01713-15361 Wetax 01713-15202 vergelijk met O. is Twin Peaks Ons Dorp. Al maanden wordt het dorp 's nachts opgeschrikt door wilde achtervolgingen. Wie zit achter wie aan? Niemand weet het ze ker, maar bij de balcker, bij de melkboer wordt gefluisterd dat het politici zijn. Niemand zal vreemd opkijken als straks bij de onvermijdelijke crash de twee WD-kopstukken Rijks en Kamphuisen betrokken zijn. Maar die achtervolgingen zijn lang niet het enige. Soms wordt het vuil weken niet op gehaald. Reden: iedereen op de Afdeling Vuil op het Gemeen tehuis ligt met elkaar overhoop over de invulling van de be stuurlijke vernieuwing voor de dienst. Soms blijkt een laan naar beide zijden eenrichtings verkeer, met bijna dodelijke ongelukken tot gevolg. Dit en nog veel meer maakt leven in O. tot een hel. De ellende zit 'm allemaal in het Gemeentehuis. Jaren lang sprak iedereen in de omgeving van het rustieke pand al schan de van de uitspatting waarin iedere bestuurlijke vergadering ontaardde. Voor de ramen ver schenen ver na middernacht schaars geklede dames. Harde rap hield de buurt wakker. Kla gen bij de politie hielp niet, die nam deel aan de orgiën, leder een vertrok met iedereen naar huis. En iedere burger wist: dit kan niet goed gaan. Ging het ook niet. Ruzies, echt scheidingen maakten een ein de aan het feest. Maar ook aan elke vorm van bestuurbaarheid van O. Het gemeentehuis is te klein, wordt nu gezegd. De waarheid is, dat niemand meer met iemand op één kamer wil zitten. Daarom. Maar er is een reactie geko men. 'Leefbaar Oegstgeest', een nieuwe partij van burgers die het zat zijn. heeft de macht gegrepen. Ik geloof zeer in die verzameling meerzijdige intel lectuelen. O. gaat geleid wor den door een partij waarin geen ruzies zullen voorkomen. Eindelijk krijgt de bestuurlijke vernieuwing, waar het verpau perde O. naar snakt, zijn be slag. Als student over vier jaar al niet zelf ergens wethouder is, zal hij bij een vergelijkende scriptie een compleet gereor ganiseerd O. aantreffen. Het zal bewesten de Leidse Hout zo idyllisch worden, dat zelfs Wolkers besluit definitief terug te keren naar Oegstgeest. Twaalf helpende handen bijelkaar. Bovenste rij v.l.n.r. Wilfred Hilders, Theo en Martin Cornet. Onderste rij v.l.n.r. Joke van Leeuwen, André en Esther Prins. foto hielco kuipers Eindelijk, eindelijk begint het tot de rest van de wereld door te dringen: Oegstgeest is on leefbaar. Ik woon er, ik weet het, ik lijd er dagelijks onder. In deze krant werd deze week melding gemaakt van een door een student geschreven scrip tie over de bestuurlijke ver nieuwing in Oegstgeest. Ver nieling in plaats van vernieu wing schrijft de tweedejaars. Student, geil op naam in krant, hangt nieuws aan LD-klok. Be stuurlijk O. in rep en roer, wil de persen stoppen. Student niet moedig, bezwijkt voor druk. LD wel moedig, nagelt bestuurlijk O. en constateert dat zelfs Kafka zo'n bestuurlij ke en politiek troep als in O. niet heeft kunnen voorzien. In derdaad, die ervoer het leven toen veel zinrijker dan ooit in O. mogelijk is! Ik weet waarom Kohlbeck en companen student monddood wilden maken: omdat de scrip tie slechts het topje van de ijs berg is. Het doet zeer om het eigen Oegstgeester nest te be vuilen, maar het moet, uit naam van al mijn mede-dorpsbewoners die het water aan de lippen staat. O. is een verschrikkelijk leefoord. In 's Ochtends staat de scanner aan. 's Middags staat de scanner aan. 's Avonds staat de scanner aan. En 's nachts? Dan staat de scanner ook aan. Het leven van André en Esther Prins, van Wilfred Hilders en zijn vriendin Joke van Leeuwen, en van vader Theo en zoon Martin Cornet draait om de scanner. Om het luisteren naar berichten van de politie en de brandweer. Maar een gewoon scannerclubje vormen de Leide- naars niet. ,,We noemen ons groepje De Helpende Handjes", zegt Esther. „We zijn geen sen- satiezoekers. We kijken of we hulp kunnen bieden bij een ramp, een ongeluk of een brand." Het was daarom een drukke week voor het gezelschap luis tervinken. Ga maar na: het neerstorten van een cityhopper bij Schiphol, de brand bij het bedrijf van Bakker in Lisse en de brand bij het AZL. ,tNou", zegt André, „laat dat vliegtuigje maar weg. We luisteren wel naar alle berichten, maar we gaan niet overal naar toe. Alleen als we denken dat we op tijd kunnen zijn om hulp te bieden. En schiet-, vecht- en steekpar tijen laten we ook lopen. Dat is ons veel te gevaarlijk. Maar goed, In Lisse waren we wel. En bij het AZL ook." „En we slapen heus wel hoor", lacht André „We worden alleen wakker bij een luide, langgerek te pieptoon. Dat is een waar schuwing aan alle politiewagens dat er iets ernstigs aan de hand is." Vervolgens waarschuwen de leden van het clubje elkaar via een 27-MC-bakkie. „Da'sveel makkelijker dan de telefoon', zegt André. „Maar meestal is dat niet eens nodig. Dan weet iedereen van ons het al." Want snel zijn ze, De Helpende handjes. „Ik was het eerst in Lis se", zo verklaart Wilfred. „De brandweer moest nog ter plaat se komen. Ik heb het hele be drijf zien afbranden." „We hoorden op de scanner dat het een grote brand was", verhaalt Esther. „Maar toen we er aan kwamen bleek het nog een klein achterbrandje. Je zag het wel binnen de kortste keren uitkrui- en. In anderhalf uur was het ge beurd. „De ramen knalden er op een gegeven moment zo uit", meldt Wilfred ter illustra tie. En konden ze hun helpende handjes laten wapperen? André moet helaas bekennen van niet. „We wilden wel, maar het kon niet. Het was te gevaarlijk om te helpen." „Jaja", beaamt Esther. „Er was zelfs een brandweer man naar het ziekenhuis ver voerd. Hij had vlammen in zijn gezicht gekregen." Wilfred: „En de brandweerlieden gooiden de slangen op de grond èn lieten e vandaar naar binnen spuiten. Het was veel te heet." Het AZL dan, konden ze daar assistentie verlenen? Nee, niet echt, meldt Esther een tikkeltje sip. „Al waren we daar ook het st." Maar we moeten niet denken dat de naam De Helpen de Handjes uit de lucht is gegre pen. Er wordt wel degelijk ge holpen. Zoals bij 'dat ongeluk i laatst', op de Hooigracht, bij het bruggetje naar de Peli kaanstraat. Wilfred ziet het nog /oor zich. „Een auto was daar tegen de brugleuning ge knald. Helemaal total-loss na tuurlijk. Maar de politieauto moest ineens achter een andere auto aan. Dat hoorden we op de anner. Nou, toen hebben we ïze oranje, fluorescerende jas- 5 maar aangedaan en hebben 3 het verkeer om het wrak heengeleid. Gelukkig hoorden s later dat de politie de auto e ze achtervolgde had klem gereden." Esther herinnert zich nog een voorval. „Die bromfietser die was aangereden door een stel Engelsen. Op het hoekje van de Beestenmarkt en de Lammer markt. Die lag daar in de stro mende regen op de grond te ril len. Ik heb een deken uit mijn auto gehaald en heb die over hem heengegooid. Toen de po litie kwam was het meteen te gen ons: oprotten, wegwezen! We kregen gelijk een grote mond." „Ik eis niks hoor, maar een be dankje zou daar toch wel op zijn plaats zijn geweest. En dat kregen we ook niet bij de Peli kaanstraat. Toch vreemd, want we helpen echt als dat kan. Be halve die deken, heb ik ook een bezem en stoffer-en-blik bij me in de auto. Voor als er bijvoor beeld glas moet worden wegge veegd." „En we zetten de auto ook altijd een paar straten verder", ver duidelijkt Wilfred. „Bij die brand in het AZL zette ik mijn wagen neer aan de Boerhaave- laan. Maar je hebt van die gas ten die hun auto overal neer gooien. Laatst nog bij een onge luk op de Haagweg, daar bij die afslag naar de dr. Lelylaan. Stonden er zeven auto's op de busstrook. Er kon niemand meer langs. Dat is echt asoci aal." En zo zijn De Helpende Handjes niet. Esther meldt dat ze graag naar de Haagse situatie toe wil len. „Daar heeft een scanner vereniging een portofoon van de politie gekregen. Die club mag helpen. Dat willen wij ook." Maar ach, echt klagen wil ze nu ook weer niet. „We heb ben zo een leuke club. We zijn van plan een blad uit te bren gen, onder meer met foto's die we hebben gemaakt van bran den en ongelukken." Ze haalt er een paar tevoorschijn. Van de brand bij de Digros in de Ste venshof, van een ongeluk aan de Herenweg in Warmond, van de branden bij Bakker en het AZL. „Ik had graag zelf bij de politie gewild", zegt ze ten slotte. „Maar daar stellen ze tegen woordig zulke hoge eisen. Je moet heel goed kunnen leren wil je de opleiding halen. Dat kan ik niet. Ik ben veel beter met mijn handjes. Nou, en die gebruik ik nu op een goede ma nier. Ja toch? Al heb ik liever dat er een maand helemaal niks ge beurt. Geen branden, geen on gelukken. Dat zou nog het aller mooiste zijn. Dat vinden we al lemaal. Want echt, we zijn geen sensatiezoekers." Ze knikken allemaal. Met de oortjes gespitst natuurlijk, want de scanner staat aan. HERMAN JOUSTRA» Ga maar rustig slapen, ondernemers. Ed van Kralingen waakt over uw computerbe standen en andere belangrijke zaken. Ed, robuuste Ed, die in dienst is van het Leidse beveiligingsbedrijf Huschka. Op zolen van mos loopt hij 's nachts door uw bedrijf, ge spitst op elk verdacht geluid. Of misschien moeten we zeggen: 'liep'. Want Ed draait nu vooral dagdiensten. We bezochten met hem de politievakbeurs in de RAI. „De be veiligingsbeambte wordt hoe langer hoe meer een verlengstuk.van de politie." In gebouw Zuid van het RAI-complex wor den we door een ernstig kijkende bewa kingsbeambte geröntgend. De vakbeurs is eigenlijk alleen toegankelijk voor politie mensen, maar met een speciaal pasje mo gen we even de wereld van de beroeps speurders betreden. Bij de ingang worden we aangeklampt door een man van het po litiemuseum in Apeldoorn. Naast hem staat een agent van vleeskleurig gips. Zo'n ouder wetse agent die zich vooral bezighield met het inpikken van je bal en verliefde stelletjes met hun broek op hun knieën uit de duinen haalde. De agent zit op een dienstfiets met hallelujahstuur. Na deze nostalgische introductie is het con trast met de hedendaagse politiewereld groot. Ed loopt naar een anti-kidnapauto met ramen van kogelvrij glas, een glanzen de slee die doet denken aan de achtervol gingen in Franse policiers. Een karretje dat van elke Hollandse diender meteen een Alain Delon maakt. „Die autobedrijven doen natuurlijk vreselijk hun best om deze wagens aan de politiè te verkopen", zegt Ed. „Daarmee zouden ze een enorme order binnenslepen. Maar voorlopig rijdt de poli tie nog in een Opel Vectra, een gebruiks vriendelijke wagen Van de auto's gaat het naar de kogelvrije vesten. In de oude vesten zag de politie agent eruit als een .breedgeschouderde Amerikaanse ijshockeyer, maar de moderne wegen bijna niks meer. Er is ook een vest dat de politieman tegen messteken moet beschermen. Kom maar op met die dolk! We mogen een paar maal steken, maar in derdaad, geen schrammetje te zien. Ed is in zijn vrije tijd lid van de reservepoli- tie. Hij heeft dan ook grote affiniteit met de dienaren van de Hermandad. Maar hij weet waar zijn bevoegdheden liggen. „Je moet als bewakingsbeambte geen agentje gaan spelen. Daarvoor ben je niet opgeleid. Wa pens zijn bij ons uit den boze. Je moet er toch niet aan denken dat je bij een schrik beweging ineens gaat schieten op een on schuldige. We komen in de bedrijven die we controleren vaak mensen tegen die blij ven overwerken. Als ze nieuw zijn, ken je ze nog niet en maak je even een praatje met hen. Je hebt dan al snel in de gaten of het pluis is of niet. En het komt ook wel voor dat je 's avonds laat iemand op het toilet aantreft. Doe je zo'n toilet open, zie je in eens een figuur zitten. Dan staatje hart toch wel even stil van schrik. Maar nee, wa pens, dat moeten we niet hebben. We heb ben alleen een portofoon en een zaklamp bij ons. Weet je wat het'wapen is van een beveiligingsbeambte? Puur en alleen zijn gezonde verstand." In de RAI houden we stil bij de stand van een Amerikaans bedrijf dat een apparaat verkoop waarmee vingerafdrukken en weef sels direkt in beeld zijn te brengen. Met eenzelfde type camera als die ze bij een echoscopie gebruiken, gaat de verkoper over zijn vingertoppen. Ze komen helder en duidelijk in beeld. Elk krasje, elk wondje, el ke onregelmatigheid wordt geregistreerd. Net weerkaartjes die vingerafdrukken. "Kijk", zegt Ed, „dit ding is portable. Daar mee kunnen ze dus meteen op de plaats van het misdrijf werken." Ed van Kralingen is al tien jaar in dienst van het beveiligingsbedrijf Huschka. Hij heeft nu een dagtaak aap het bewaken van het voormalige infotheekpand in Leiden. Die bewaking is broodnodig want de krakers Nieuws uit Zuid-Afrika is maar zelden vrolijk nieuws. Het is moord en doodslag wat de klok slaat. Nu de verkiezingen voor de deur staan, gaan ANC- en In- Beveiligingsman Ed van Kralingen met zijn portofoon. „Bewijs dat je met praten ver komt." united photos de boer liggen op de loer. Ed noemt de onacht zaamheid van de mensen groot. „Kijk, in de zomer zetten ze de ramen open. Maar ze dichtdoen, ho maar. Dan moet ik aan het eind van de dag zo'n dertig ramen sluiten. Als ik daar iets van zeg, zeggen ze: daar ben je toch voor. Dat is wel een beetje zo, maar toch niet helemaal. Ik ben er om er op toe te zien dat ze dicht zijn. Niet om ze te slui- De taak van de meeste beveiligingsmensen bestaat onder meer uit het lopen van de zo genaamd brand-sluitronde in de bedrijven. Die wordt uitgevoerd nadat de schoonma kers weg zijn. Na hun ronde worden de panden op 'alarm' gezet. Op een later tijd stip komen de bewakers dan nog eens terug om de boel te controleren. „Voordat je een gebouw 's nachts binnengaat, neem je de situatie goed in je op. Je kijkt of er geen rui ten gebroken zijn, of er geen deuren open staan. De grootste vijand van de beveili gingsbeambte is de routine. Je moet altijd alert blijven. Elke dag nemen we ook een andere route. Als je altijd dezelfde route neemt, kunnen criminelen daar natuurlijk gebruik van maken. En nu, met al die af- luisterappartuur, geven we ook de berich ten aan de centrale in code door. En ook die code wordt weer halfjaarlijks verwisseld voor een andere." „Als je langer in een gebouw hebt gewerkt, leer je de geluiden er kennen. Elk afwijkend geluid, vang je op. En je observeert heel goed. Dat is een soort tweede natuur ee- worden." De politievakbeurs is een vak beurs waarop vooral de telecommunicatie systemen prominent aan bod komen. Ed is bloednieuwsgierig naar de nieuwe porto foons. „Kijk", zegt hij, terwijl hij er een op pakt, „dit ding is er het bewijs van dat je met praten erg ver komt. Dat moeten we zo houden."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17