Kans op algemene begraafplaats slinkt a D66'er haalt bij afscheid uit naar zijn eigen fractie 'Als ik naar een flat in Alphen moet ga ik dood' Regio Maria Presentatie wil zelf mortuarium bouwen Massale toeloop leerlingen naar Johannes XXIII-college 'Dit is vragen om problemen' v.d.Vliet Druk bezocht afscheid Ton Kohlbeck VANDAAG DEMONSTRATIE COMBI-MAGNETRON ZATERDAG 9 APRIL 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356413 De parochie Maria Presentatie gaat zelf een mortuarium bou wen. Het vrijstaand gebouwtje van ongeveer zeven bij acht me ter komt naast de kerk en moet ruimte bieden aan twee overle denen. De parochie wil niet langer wachten op eventuele plan nen van de gemeente voor een mortuarium voor heel Alkemade. ..Ik denk dat de gemeente vanwege de hoge kosten helemaal niet staat te springen om een mortuarium te bouwen", zegt kerkbestuurslid N. Kleyn. „Ik denk dat ze zelfs heel blij is dat wij het zelf willen bouwen." Nu had de parochie een kamer in de pastorie waar overlede nen konden worden opgebaard. „Dat is geen ideale situatie", er kent Kleijn. „Er hangt toch altijd een bepaalde lucht om een kist heen. De nieuwe pastoor drong dan ook sterk aan op een andere oplossing. Het bisdom schaarde zich achter hem. Hij heeft ge lijk, ik zou het zelf ook niet willen. We moeten met de tijd mee. We lopen toch ook niet meer op klompen? We hebben nu in de kerk een tijdelijke ruimte gevonden achter gordijnen. Maar ook dat is niets. Je hebt altijd kerkbezoekers die dat huiverig vin den." Er is bewust voor gekozen om het nieuwe onderkomen los van de kerk te bouwen. „Dan zijn de mensen wat vrijer om te allen tijde afscheid te nemen. We kunnen zelfs zover gaan dat we ze een sleutel geven", zegt Kleijn. De bouwvergunning is onlangs bij de gemeente ingediend. Zodra de toestemming et is, wordt begonnen met de bouw. Kleijn hoopt in stilte dat het mortuarium nog dit jaar in gebruik kan worden genomen. „Maar dat zal wel niet lukken." Het paro chiebestuur streeft ernaar om de kosten voor het mortuarium onder de een ton te houden. In eerste instantie is het voor eigen parochianen bedoeld. Het bestuurslid sluit echter niet uit dat in de toekomst, als de ruimte toch vrij is, ook anderen ervan ge bruik kunnen maken. Uitbreiding van Veense MAVO met HAVO en VWO slaat aan D66 Leiderdorp vreest belangenverstrengeling j alkemade marieta kroft Het Johannes XXIII-college in Roerofarendsveen heeft 100 procent meer aanmeldingen voor het komend schooljaar dan de afgelopen jaren. De gro te aantrekkingskracht is de uit breiding van de MAVO met de eerste twee leerjaren van de HAVO en VWO. Directeur C. Beurze is erg blij met dit aantal. „Hoe meer leerlingen, hoe meer mogelijkheden we hebben om ze onderwijs te bieden op hun eigen niveau." Tot 1 april konden de plaatse lijke basisscholen hun leerlin gen bij het Johannes XXIII-col lege aanmelden. Gisteren stond het aantal nieuwe scholieren op 95,. maar ontbraken de gege vens nog van één school. Beur ze verwacht dat het aantal uit eindelijk op rond de honderd komt. Dat is de helft van het to tale aantal kinderen dat de ba sisschool dit jaar verlaat. „Ande re jaren haalden we zo'n 25 tot 30 procent uit de markt", aldus Beurze. De aan de P. de Jongstraat ge vestigde school heeft voor het komend schooljaar nog ruimte genoeg om het extra aantal leer lingen op te vangen. Volgend jaar volgt er een uitbreiding van het schoolgebouw om de leer lingen voor het schooljaar '95 - '96 ook op te kunnen vangen. Het openen van dependances om de leerlingentoeloop op te vangen, sluit Beurze om prakti sche redenen uit. Beurze verwacht voor het schooljaar '95 -'96 minstens evenveel aanmeldingen binnen te krijgen. „Hét duurt nog wel een paar jaar voordat we de groei achter de rug hebben", veronderstelt hij. „We ontko men dan ook niet aan uitbrei ding van het gebouw. De plan nen daarvoor hebben we al klaar liggen. Als we de voorbe reidingen snel rond hebben, worden er vier tot zes lokalen bijgebouwd. Als het niet lukt om de uitbouw op tijd af te BEDRIJFSSPAREN EN DE ONVERWACHTE KANSEN OP EEN BETER PENSIOEN \2 de PENSIOEN' fIF.SK hebben, kunnen we ook den ken aan een semi-permanent gebouw." Vanaf het derde jaar moe ten de HAVO- en VWO-leer- lingen het onderwijs op het Agnes College of het Bona- venturacollege in Leiden ver volgen. Gymnasiumleerlin gen moeten al na het eerste jaar naar Leiden. De MAVO- leerlingen kunnen gewoon in Roelofarendsveen hun oplei ding voltooien. Het is de be doeling dat de overstap van HAVO- en VWO-leerlingen naar Leiden in de toekomst na het derde jaar wordt ge maakt. Wanneer dat gebeurt, hangt volgens Beurze af van het aantal leerlingen dat zich aanmeldt. „Wij zijn van me ning dat we die drie jaren pas kunnen aanbieden als we ze ker weten dat we een goede uitsplitsing kunnen maken van MAVO-, HAVO- EN VWO-leerlingen De uitbreiding van de Veense school was mogelijk doordat deze een eind vorig jaar een fusie aanging met het Agnes College, het Bona- venturacollege en De Leidse in Leiden. De eerste twee ge noemden hebben hun les programma afgestemd op die van de Johannes XXIII zodat de overgang geen pro blemen moet geven. leiderdorp» judy nihof De fractie van D66 in Leider dorp heeft sterke twijfels bij het takenpakket van de nieuwe wethouder A. van Dijk (Burger Belangen). Van Dijk, die be roepsmatig betrokken is bij de planning van woningbouw in de regio, heeft in zijn wethou ders-portefeuille ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, open bare werken en grondzaken. D66, dat zelf niet in het college zit, vreest verstrengeling van be langen. „Het is toch merkwaar dig dat hier in het college niet over is gesproken. Dit is vragen om problemen," aldus D66- fractie-voorzitter E. Grootaarts. Van Dijk gaat een enorm risi co lopen, vindt Grootaarts. De nieuwe wethouder zou volgens hem beter 'stuivertje kunnen wisselen' met zijn collega P. Bouman, die bestuurlijke ver nieuwing, verkeer en milieu in zijn portefeuille heeft. „Dan is er niks aan de hand." Groot aarts kan niet begrijpen dat Van Dijk het takenpakket überhaupt wil. „Die portefeuille moet hij gewoon niet willen. Het zou hetzelfde zijn als B. Lamers (raadslid D66, red.) die werkt op de afdeling ruimtelijke ordening in Leiden, wethouder Ruimtelij ke Ordening zou worden. Maar dat zou hij niet eens willen." Volgens Grootaarts bestaat de kans dat Van Dijk ambtenaren voor de voeten gaat lopen. „Als wethouder is het beter om 'overall'-kennis te hebben, dan detail-kennis." Van Dijk is ambtenaar op de afdeling bouwlokaties, ruimte lijke ordening en milieu van het ministerie van VROM. Hij is co ordinator woningbouwplanning en zijn werkterrein bestrijkt heel Nederland, dus ook de Leidse regio. Als hij straks is geïnstal leerd als wethouder, gaat hij zich voor 65 procent inzetten voor Leiderdorp, en blijft hij voor 35 procent bij VROM. Vol gens Van Dijk zelf is er van be langenverstrengeling dan geen sprake. „Mijn werk is van een heel andere orde. Ik hou mij niet bezig met individuele ge meenten." De kersverse wet houder adviseert bij VROM over het aantal woningen dat in re gio's in Nederland terecht moet komen. Ook heeft hij een vinger in de pap bij de verdeling in ca tegorieën woningen, (premie Cai )koop of huur. Ook dat gebeur op regionaal niveau. ,,DaaUSSE* houdt mijn werk op. Ik hel geen invloed op de subsidiërinjDe V\ van woningen op lokaal nivan veau." vanda Van Dijk zegt geen enkele si tussei tuatie te kunnen bedenken caravi waarin zijn werk als coördinato ^jiet woningbouwplanning en zijiie%£G wethouderschap door elkaaitwlJ^G zullen lopen. „Waar dat ooit vaiVO(3rG toepassing kan zijn, dan lijkt heGle^tE me verstandig om mijn werk tij hahol delijk of definitief aan een colle Gracr ga over te laten. Maar dat gewoon niet aan de orde zijn. Van Dijk benadrukt dat ziji partij Burger Belangen de porte feuille ruimtelijke ordenin; graag heeft willen hebben „Juist omdat er in het verledei op dat'gebied nogal wat is r stacaravans van Sunseeker, Atlas, Lik on en Kip: DIE STAAN ALS EEN HUIS.' De D66-fractie in de Leider- dorpse gemeenteraad 'lijkt steeds meer het politieke spoor bijster te zijn'. Die kritiek uitte D66'er B. Lamers gisteravond bij zijn afscheid van de gemeen teraad. „Mijn fractie en onze voormalige wethouder hebben niet altijd even gelukkig geope reerd. De kiezers hebben dat pijnlijk bevestigd", zei Lamers. „Gebrek aan bestuurlijke en politieke ervaring, naïviteit en het slecht of vrijwel niet met el kaar communiceren waren naar mijn stellige overtuiging debet aan ons gebrekkig functioneren. Het heeft mij getroffen dat de huidige fractie in zo'n korte pe riode het zo zorgvuldige opge bouwde krediet van uw raad heeft weten te verspelen", zo haalde Lamers uit naar zijn ei gen fractie. De D66'er nam gisteravond afscheid na twaalf jaar raadslid maatschap. Ook de PvdA'ers V. Molkenboer en M. Holierhoek, P. Muller (WD), J. Janssen van Groen Links en de CDA-raads- leden G. Hogervorst en N. van Jaarsveld namen daar afscheid. De laatste viel bij de verkiezin gen net buiten de boot. Met na me Hogervorst, Molkenboer en Holierhoek kregen in de af scheidswoorden van burge meester M. Zonnevylle, WD- wethouder C. Huigen en de fractie-voorzitters lof toege zwaaid. De burgemeester noemde Victor Molkenboer een 'politiek dier'. „Sterk in het de bat zonder venijnig te worden." Gert Hogervorst werd geprezen om zijn inzet en belangstelling voor de mensen. „U was overal in het dorp aanwezig," aldus wethouder Huigen. „Zeer prin cipieel," vond ze Mieke Holier hoek. „U had altijd een heel on afhankelijke opvatting, en dat heb ik altijd zeer gewaardeerd." Alphenaar Verzaal wil aan Heimanswetering blijven wonen alphen aan den run» HA VENZANGERS - De verkoop van kaarten voor het concert van de Havenzangers in Zoeterwoude op vrijdag 15 april, wil nog niet zo vlotten. Er zijn pas 600 van de 1100 kaarten verkocht. „Een paar jaar geleden waren we binnen twee weken uitverkocht. Maar dat was de eerste keer dat de Havenzangers in Zoeterwoude kwamen," zegt Robert Blom van jongerenvereniging Utopia, die het concert organiseert vanwege het dertigjarig jubileum. Blom zit echter niet bij.de pakken neer. „Ik verwacht dat de mensen gewoon aan de zaal kaartjes komen kopen." De Havenzangers treden op in een feesttent bij sportpark Haasbroek. kees van kuilenburg Het enige positieve wat Dirk-Jan Verzaal de laatste tijd is overko men is het winnen van een fraai rijwiel op een bazaar in Wou- brugge. Voor de rest is het kom mer en kwel in zijn leven, met als dieptepunt de dreiging dat hij op korte termijn door een deur waarder uit zijn huurhuis aan de Heimansbuurt in Alphen wordt gezet. „Terwijl ik al bijna vijfig jaar in dat huis woon", zegt de aange slagen 59-jarige Alphenaar. „Veel lief en leed meegemaakt met het hele gezin van dertien mensen. Bruilofsfeesten, maar ook het overlijden van vader en moeder en twee maanden geleden stierf mijn broer in dat huis. Ook is het ouderlijk huis nog steeds een ontmoetingspunt voor de hele familie. Het kan toch niet waar zijn dat ik dat moet opgeven in ruil voor een flat in Alphen. Daar ga ik dood", roept hij emotio neel. De kans dat Verzaal moet ver kassen is niet uitgesloten. Eerder al besliste de Alphense kanton rechter dat hij zijn huis op de grens van-Alphen en Woubrugge uit moet. Door het aanspan nen van een kort geding bij de Haagse rechtbank tegen een dreigende uitzetting heeft de ad vocaat van Verzaal dat voorlopig kunnen voorkomen. Volgende week doet de rechtbankpresi dent uitspraak in deze zaak. De kwestie tussen de familie Verzaal en huiseigenaar G. Zwet sloot speelt al jaren. „In 1972 kocht Zwetsloot het huis van on ze vorige huisbaas Langhout. Toen heb ik de kans gehad om het te kopen, maar in die perio- Jan-Dirk Verzaal: „Van Zwetsloot hoorden we dat hij het huis als belegging had gekocht. Wij konden er zonder probleem in blijven wonen. Had den we dat maar op papier laten zetten." fotó ben de bruyn de lag ik juist voor lange tijd in Contacten met Zwetsloot de Zwetsloot dat hij het huis ook nooit. Het ging altijd in het ziekenhuis, daarom wilde ik leerde volgens Verzaal dat zij puur uit belegging had gekocht, goed vertrouwen. Zoals wij ook die gok niet wagen", legt de Al- rustig in de woning langs de Plannen om er zelf in te trekken een groot vertrouwen hadden in phenaar uit. „Het pand werd Heimanswetering konden blij- had hij niet. Dat geloofden wij Zwetsloot.' toen gekocht door melkboer ven wonen. „Tegen mijn moe- en er werd niets op papier ge- Dat vertrouwen werd volgens Zwetsloot uit Leiden." der, die toen nog leefde; vertel- zet. Dat deden wij bij Langhout Verzaal al heel snel beschaamd. „Al na een jaar of drie bego) Zwetsloot tegen mijn moeder zeuren dat wij er uit moester Eerst vertelde hij dat hij er ze) in wilde gaan wonen c boerderijtje beginnen. Even la ter bleek hij het huis te willei gebruiken voor opslag van spul len. Die plannen hebben eerst mijn moeder en later sa men met mijn broer, tegen kun nen houden. Tot hij vorig jaa naar de Alphense kantonrechte stapte en daar tot onze grot schrik zijn zin kreeg. Ik, mij broer was inmiddels overleden moest opkrassen, zonder dat ij wist waar ik terecht zou komer t> Gelukkig is dat tijdelijk teruggë J31 draaid, maar die dreiging is e uiteraard nog steeds. or Verzaal heeft riog geen id( waar hij naar toe moet als rechtbankpresident beslist d den h hij het veld moet ruimen. „Nal Alphen wil ik niet. Al die flaMini daar word ik gek van. Wat ik vmisc is een huisje met een tuin in (guldi vrije ruimte zoals ik dat al ;c(de o tijd gewend ben. Bij de famijtuigi: klop ik ook niet aan. Die leidj gege hun eigen leven, zoals ik oivierj mijn eigen leven heb." Luch Huiseigenaar Zwetsloot zeg^ok^ in een reactie dat hij al vanasitei' het begin de bedoeling heeft ge8esc' had om zelf aan de Heimanswe verei tering te gaan wonen. „Zow«8aa" mijn vrouw als ik komen vaiy^ik* het platteland. Dan blijf je niem. eeuwig in een donkere steeg: ii[uigt Leiden wonen. Toen ik het hui"3™" kocht heb ik dat gelijk tegel mevrouw Verzaal en haar zoontec" verteld. Zoals het nu wordt uil"e.er gelegd is het een verdraaiing1"^ van mijn woorden." I*1* Alkemade overlegt met kerken over goedkopere mogelijkheden De kans op een algemene begraafplaats in Alkemade slinkt. De gemeente overlegt momenteel met de kerkge nootschappen over andere, goedkopere mogelijkheden. Uitbreiding van de bestaande begraafplaatsen zou een mogelijkheid kunnen zijn, zegt CDA-wethouder W. Nug- teren voorzichtig. Veel hangt af van het overleg van de gemeente met de kerkgenootschappen die momenteel plaatshebben. Nog voor de zomervakantie moet er vol gens Nugteren meer duidelijkheid zijn. Jarenlang streefde de plaatselij ke politiek naar de aanleg van een algemene begraafplaats, waarvan het grootste deel zou worden bestemd voor katholie ke overledenen. Diverse locatie- onderzoeken werden verricht. Uiteindelijk was er bij de poli tiek een lichte voorkeur voor de begraafplaats aan de Alkemade- laan. nabij Maria Presentatie. De kosten van de aanleg wer den geschat op 1,3 miljoen gul den. De collegepartijen laten dat streven nu enigszins varen, zo blijkt uit het deze week gepre senteerde beleidsprogramma: „Gezien recente feitelijk ont wikkelingen lijkt het streven naar de realisering van een al gemene begraafplaats met bij behorend mortuarium en aula momenteel minder actueel." Volgens Nugteren is de aanleg van een zelfstandige begraaf plaats met 820 graven nog niet helemaal van de baan. „We le ven op dit ogenblik in een tijd waarin we zuinig moeten om gaan met geld. Daar komt nu ook weer die 1,6 miljoen gulden bij die we minder krijgen uit het gemeentefonds. Bovendien kost de bouw van het nieuwe zorg en dienstencentrum erg veel. Het is de moeite waard om alle mogelijkheden voor uitbreiding van begraafplaatsen nog eens kritisch te bezien." Volgens de wethouder komt daar nog bij dat de behoefte aan een openbare begraafplaats niet zo urgent is. „Bij de begraaf plaats van de Nederlands Her vormde kerk in Oude Wetering is nog ruimte voor 30 graven. Dat is nog wel voor vijfjaar toe reikend." Daarentegen is de be hoefte aan katholieke plaatsen volgens hem urgenter. „Het knelpunt zit vooral bij de paro chie Jacobus de Meerdere die geen eigen begraafplaats heeft, waardoor het kerkhof van Maria Presentatie overvol dreigt te ra ken." Otto en Ruijgrok weer wethouder Ter Aar gaat de komende raadsperiode weei twee wethouders. Deze func- worden vervuld door A. Otto van het CDA en H. Ruij- grok van de WD. De CDA-le- denvergadering ging gister avond akkoord met de kan didaatstelling van Otto. Bei den zijn al eens eerder wet-,, houder geweest. De partijen hebben serieus de vo overwogen om het college KVP i met een wethouder uit teoveri breiden. Vooral het PAK was*ju j-j voorstander van een col- 1 ue met uit alle partijen èèn teren wethouder. „Ter Aar kan hetkathc geld beter voor andere doel-le, lai einden gebruiken", legde Ot-van to uit. „Bovendien wordt de R doelmatigheid en de besluit-om vorming geweld aangedaan er met meer dan twee^!^ wethouders wordt gewerkt." Oud-wethouder van Hat-ln ne1 ..en was het helemaal met hem eens. „Het geld kan be-noS ter worden besteed aan za-vanze ken in het gemeentehuis zelf?1661, die helaas verkeerd gegroeidten a zijn en mede geleid hebben [>eTjr tot het ontslag van wethou- R der van Rijn vorig jaar", stel-Een" de hij voor. <joor die h oegstgeest Voormalig wethou der Ton Kohlbeck nam gister middag officieel afscheid van de gemeente Oegstgeest. Het was na twintig jaar raadslidmaat schap, waarvan veertien jaar als wethouder, niet verwonderlijk dat honderden plaatsgenoten de receptie bijwoonden van 'de spin in het web dat Oegstgeest heet', zoals burgemeester Scheenstra de scheidende politi cus recentelijk noemde. Kohlbecks afscheid van de plaatselijke politiek betekent niet dat hij zijn bestuurlijke acti viteiten helemaal heeft stopge zet. De ridder in de orde van Oranje Nassau blijft actief bin nen zijn partij, de PvdA. Verder wordt hij commissaris van zwembad Poelmeer en gaat hij bij het Leidse project Zijloever als voorzitter fungeren. Ook als aanstaand bestuurslid van voet- bal- en cricketvereniging ASC zal hij nog menig keer met zijn voormalige collega's in aanra king komen. foto hielco kuipers GOEDHART ^•BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna), Alphen a/d Rijn, Tel. 01720-22100 Welkom van 10.00 - 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14