Naaktfoto's vervangen het bosje bloemen Stemming Leiden Regio De groenteboer trakteert op biologische patat Bloemencorso Bollenstreek staat in de startblokken De TLT Ui 13 12 ZATERDAG 9 APRIL 1994 ES (atwli k/leiden monica wesseling pe 'gewone' groenteboeren ie »aan samen met natuur- en milieuorganisaties actie voeren '°k jjm meer biologische groenten, et^ fruit en aardappelen te verko- en pen. De groenteboeren ver trekken komend jaar gratis ki- tvi's, wortelen, aardappelen en andere soorten groenten. De lictie komt uit de koker van het 2d Overkoepelend orgaan van de g .groenteboeren, de AGF-Detail- 'T pandel. Minister Alders (milieu) creeg vandaag het plan in de |n Katwijkse groentezaak Caram- bola aangeboden. De groenteboeren en de groothandelaren zijn druk doende hun bedrijven milieu vriendelijker te maken. Zo wor den de vloeistoffen in de koel cellen en -wagens vervangen door meer milieuvriendelijke varianten en wordt beter gelet op energiebesparing bij de koe ling. De groothandelaren letten niet alleen op het energiever bruik, maar ook op 'onnodig' transport. Tomaten die in de buurt van Utrecht worden ge teeld, worden in het het West- land geveild en vervolgens weer via Utrecht naar Duitsland ver voerd. De groothandel gaat daar wat aan doen. Leden van natuur- en milieu organisaties krijgen vanaf eind april gratis wat extra groenten als ze biologische produkten kopen. Het is voor het eerst dat groenteboeren en milieuorgani saties op deze manier samen werken. Als eerste worden ki wi's weggegeven. Biologische groenten zijn nu op ongeveer 500 plekken in Ne derland te koop. Met deze actie wordt het aantal verkoopppun- ten verdubbeld. Verwacht wordt dat 30 procent van de 1600 le den van AGF-Detailhandel bio logische groenten gaan verko pen. De grotere omzet zal de prijs doen dalen. Er doen ongeveer 20 milieuor ganisaties mee, waaronder de grootste, Natuurmonumenten. In de bladen van de diverse or ganisaties worden maandelijks vijf miljoen bonnen voor gratis produkten verspreid. Verwacht wordt dat zo'n tien procent van de bonnen worden ingeleverd. De actie duurt een jaar. AGF Detailhandel en de distributie bedrijven betalen de produkten, die de groenteboeren gratis ver strekken. De verwachting is, dat rond de vijfhonderd groenteboeren aan de actie meedoen, zegt woordvoerder W. Kros. Deze groenteboeren verplichten zich om ten minste tien tot vijftien verschillende biologische pro dukten te koop aan te bieden. De 'biologische' groenteboeren krijgen een certificaat waarmee ze zich van de doorsnee-groen teboeren kunnen onderschei den. In deze regio doet onder an deren de Katwijkse groentezaak 'Versshop Carambola' aan de Princestraat mee. Eigenaar D. de Kreek: ,,We beginnen voor zichtig. Wél een uitgebreid as sortiment biologische groenten maar van alles niet al te veel." De Kreek denkt dat er wel vraag is naar biologische groenten, maar weet niet of de consu menten bereid zullen zijn de hogere prijs te betalen. "De be langstelling voor gezond eten neemt toe. Biologische groen ten passen daar goed in. Maar ik weet niet hoeveel extra geld mensen daarvoor qver hebben. Biologische groenten zijn nu eenmaal duurder." De Katwijker voert ook de an dere milieumaatregelen door. ,,Dus milieuvriendelijker koelen en afval gescheiden afvoeren." 11 Eerste asielzoekers in Stompwijk stompwuk» In Stompwijk is deze maand voor het eerst een huis betrokken door asielzoekers. Het Joegoslavische gezin woont e met drie personen in een pand aan de Dr. van Noortstraat, dat beschikbaar is gesteld door de RK Woningbouwvereniging. Vlak voordat het gezin in de woning kwam zijn de ramen beplakt met racistische leuzen. De werkgroep Conciliair Proces Stompwijk, die de asielzoekers opvangt en begeleidt, heeft die echter verwij- a- derd. In Stompwijk moet tenminste nog één woning ter beschik king worden gesteld, want volgens de norm moet het dorp zeven te asielzoekers opvangen. Verruiming sluitingstijden noordwuk» De verruiming van de sluitingstijden in Noordwijk gaat mogelijk voor alle horecagelegenheden in de badplaats gel den. Aanvankelijk werd door het nieuwe wethouderscollege aan- gekondigd dat uitsluitend de bars en dancings aan De Grent - het zogenomende 'concentratiegebied' - op vrijdag en zaterdag tot twee uur mochten openblijven. Gisteren werd daaraan toe gevoegd dat over de rest van Noordwijk nog 'een nadere discus sie' zal volgen. Tijdens een matig bezochte bijeenkomst presen teerden de vier toekomstige wethouders gisteren hun college programma 1994-1998 aan de bevolking. De verruiming van de sluitingstijden is een van de in het oog springende zaken daarin. Deze gaat overigens pas op 1 januari volgend jaar in. De komen de maanden worden gebruikt om metingen naar de mate van (geluids)overlast te doen. Leiclse fotograaf Witte ontdekt nieuw terrein duin- en bollenstreek 'mm wegman Het Bloemencorso van de Bol lenstreek rijdt zaterdag 23 april weer van Haarlem naar Noord wijk. De stoet, met onder meer 17 praalwagens, 27 versierde personenauto's, een koets en een groot aantal muziekkorp sen, vertrekt om tien uur uit Haarlem. De verlichte rondrit door Noordwijk begint om 21 bur. De praalwagens zijn de dag erna zoals gebruikelijk te be zichtigen op de Koningin Wil- helminaboulevard in de bad plaats. Het thema van het 47ste cor so is 'Het Boek'. Het wordt uit gebeeld in praalwagens als 'het schoolboek', het geschiedenis- boek', 'tuinboek', 'fotoalbum' en 'herbarium'. Bovendien wordt Verwezen naar bekende boektitels zoals 'Verhalen van Moeder de Gans,' '20.000 mijlen onder zee' en 'Alleen op de We reld'. Om de viering van 400 jaar tulp enige luister bij te zet ten, rijdt ook 'Carolus Clusius' mee, die de eerste tulpebol plantte in de Leidse Hortus Botanicus. Verder wordt de tul pomanie uitgebeeld, de gekte die in de gouden eeuw heerste toen astronomische bedragen werden betaald voor bijzondere tulpen. In het bloemencorso zullen door 700 vrijwilligers zo'n 1,5 miljoen trossen hyacinten zijn verwerkt en een kleine 500 bloemstukken. leiden» fred sengers Twee tot drie keer per maand meldt zich tegenwoordig ie mand bij de Leidse fotograaf Lucas Witte om een naaktrepor- tage te laten maken. Soms met de bedoeling om het resultaat zelf aan de muur te hangen. Maar in de meeste gevallen om de foto later als cadeau aan een ander te geven. „Veelal wil men iemand met wie een speciale relatie bestaat een plezier doen. In die zin is de naaktfoto een al ternatief voor een bos bloe men." Het naakt fotograferen is voor Lucas Witte een manier om zijn brood te verdienen. „Ach en waarom dan geen naaktfotogra fie? Als mensen over het strand lopen maken ze ook allerlei fo to's. Vaak staan de mensen met minder kleren op dan bij de se ries die ik maak. Ik ben daar heel nuchter in; je hebt twee soorten mensen: mannetjes en vrouwtjes. Alleen de uitvoering verschilt bij ieder een beetje." De meerderheid van zijn naaktreportages zijn van vrou wen. „In Nederland zijn we toch te ouderwets om een naaktfoto van een man aan de muur te hangen. Kijk maar naar de televisie. Blote vrouwen op de buis is heel normaal. Een blote man is uitzondering." Wie een naaktreportage wil, moet dikwijls lang zoeken naar een fotograaf die dit soort op drachten aanneemt. „Ik hoor vaak van mijn klanten dat ze hun neus hebben gestoten bij andere fotografen. Ja, hoe ko men ze dan bij mij terecht? Er is in Leiden een beperkt aantal fo tostudio's. Die loop je in een uur allemaal af en dan zie je dat er nergens serieus erotisch werk hangt, behalve bij mij." Fotograaf Lucas Witte bewerkt een foto met de airbrush. Met belangstellenden houdt hij eerst een praatje. Niet altijd kan Witte de foto maken die van hem wordt gevraagd. Soms wil hij de opdracht niet aanvaar den. De scheidslijn van wat hij wel en wat hij niet wil maken ligt volgens Witte in het estheti sche. „Zo'n foto moet je in je ei gen woonkamer kunnen han gen zonder dat je ouders of schoonouders niet meer langs willen komen. Pas dan is het goed. Ik zeg wel eens dat het een perfecte plaat moet zijn die ook uit een postershop had kunnen komen." Het maken van een naaktre portage stelt hoge eisen aan de fotograaf. „Kleding verhult een heleboel bij mensen. Die oplos sing ben je kwijt als het om naakt gaat. Elk plooitje, elk puk keltje kun je zien. Dat moet je FOTO HOLVAST/MARK LAMERS proberen fotografish op te los sen. Wat dat betreft is het voor de fotograaf een hele uitdaging. Ik vergelijk het weieens met re clamefotografie, omdat je dan ook bezig bent om een blikje doperwten zo gunstig mogelijk in beeld te brengen. Dat geldt voor naaktfotografie ook." Hij is zich ervan bewust dat sommige mensen van mening zijn dat zijn naaktreportages een vorm van porno zijn, maar hij haalt er zijn schouders over op. „Wie dat zegt heeft nooit verder geke ken dan porno. Je kunt elke dag langs een mooi naaktportret lo pen en het alleen maar mooi vinden. Pornografie is alleen voor de seksuele opwinding be doeld. Dat zijp twee volstrekt verschillende dingen. Uniek Behalve de gebruikelijke naakt reportages, maakt Witte ook met behulp van airbrush-tech- nieken kunstzinnige produkties. Iets waar hij naar eigen zeggen uniek in is. „Met foto's kun je op die manier hele leuke dingen doen, zoals een onderwater-ef fect. Bovendien kun je een beetje manipuleren. Heeft ie mand brede heupen, dan kun je de lichaamscontouren vermin deren. Ik ben geen plastisch chirurg, maar op deze manier wel een beetje visueel chirurg." Witte loopt naar het winkel gedeelte van zijn studio aan de Breestraat om wat van zijn werk te laten zien. Hij wijst op een prent met daarop iets wat op het eerste gezicht een land schapje met een rietkraag lijkt. Bij nadere beschouwing blijkt het een zijaanzicht van een vrouwenlichaam te zijn, waarbij het schaamhaar de rietkraag vormt. „Je moet er ook om kun nen lachen", legt Witte uit. ..Soms zit dat in hele subtiele dingen. Ik heb eens een bruids reportage gemaakt waarbij de bruidegom de kouseband van zijn bruid als pochet droeg. Nie mand heeft dat gezien. Alleen het bruidspaar weet het. Dat is voor hen genoeg." h^1 POLITIEKE RUBRIEK 5 Satellieten, telefoons, JJ gemeentebodes, rooksignalen, raadszaalmicrofoons, postduiven, postbodes, datanetten en o persconfenties. De o mogelijkheden om een j j plan, een politieke i.o boodschap of een Jluchtballon de wereld in li te sturen zijn schier onuitputtelijk. I I e et Leidse gemeentebestuur beschikt zelfs over e duurbetaalde ■Q tommunicatiestrategen en ig complete redacties voor 0' Uiteenlopende lommige zelfs huis aan huis Worden bezorgd. En toch is het nieuwe Leidse college er tot op de dag van vandaag niet in geslaagd zijn- beleidsvoornemens voor de periode 1994-1998 kenbaar te blaken. Verder dan een bnleesbaar en louter voor intern kebruik geschikt basisdocument' van 60 pagina's is de nieuwe ploeg nog biet gekomen. Het absurde gevolg is dat dinsdag aanstaande de nieuwe Leidse gemeenteraad wordt geïnstalleerd en er nieuwe wethouders zullen worden benoemd zonder verdere discussies over wat al die heren en die paar dames nu eigenlijk gaan doen. Dat komt pas in mei aan de orde. Mosterd na de maaltijd maar er is geen andere bplossing omdat gemeentebesturen verplicht zijn uiterlijk 12 april hun polleges rond te hebben. Zou er sprake zijn van een listige politieke manoeuvre, dan Was er voor het ontbreken van een collegeprogramma wel wat VRIJE TIJD Droomfabriek In de Droomfabriek begint woensdag 13 april een zesdelige cursus 'Bewustworden door dans'. Deelnemers leren dansen vanuit hun oer-energie. De cur sus kost 120 gulden. Opgeven bij Jivan, tel. 144446. Zondag 10 april is er om 15.30 uur een open les in de Droomfabriek aan de Oude Singel. COC De 30+-groep van het COC-Lei- den houdt op woensdag 13 april een informatie-avond voor vrouwen over de diverse vor men van oudedagsvoorziening. Marja de Bruin, adviseur in geldzaken, beantwoordt vragen over pensioenzaken en dergelij ke. De bijeenkomst begint om 20 uur in de zaal aan de Lange- gracht 65. Entree vijf gulden. Kinderkoor Het kinderkoor van de Kardi naal Alfrink-school geeft op maandag 18 april in het dien stencentrum Merenwijk een op voering, speciaal voor 55-plus- sers. Het koor zal liedjes van Annie M.G. Schmidt ten gehore brengen. Aanvang 13.30 uur in het centrum aan de Rosmolen Volkenkunde Cultureel antropoloog F. Effert zal woensdag 13 april in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat 1 speciaal voor 50-plussers de volkenkun de in het begin van deze eeuw belichten. Aanvang is 10.30 uur. Rommelmarkt In verzorgingshuis 'Rijn en Vliet' is op zaterdag 16 april de jaarlijkse bazaar en rommel markt. Er is onder meer een poffertjeskraam en een rad van avontuur. De rommelmarkt is van 10-15 uur in de A. Noorde- wierlaan 1. BURGERLIJKE STAND Communicatiewethouder Joop Walenkamp (CDA) op sokkenvoeten in de moskee. 'Wat niet weet, wat niet deert'. FOTO HENK*BOUWMAN te zeggen. Spannende debatten, waarbij het college de eerste de beste raadsvergadering op de rand van de afgrond moet balanceren, zijn natuurlijk nooit weg. Stel je voor: wethouders die om een carte blanche vragen van zowel oppositie als hun eigen partij. Blufpoker, drama, winnaars en verliezers. Maar nee, dinsdag krijgen we niets van dat alles. Het enige spannende wordt welke raadsleden van burgemeester Cees Goekoop naast de twee grootste griezels die de Leidse gemeentepolitiek ooit heeft voortgebracht, moeten gaan zitten. Wie zal straks op Centrumdemocratische schouders moeten tikken voor wat suiker en melk in de koffie? Dat er nog altijd geen collegeprogramma is, heeft namelijk niets te maken met politieke complicaties of met scheuren in de nieuwe wethoudersploeg maar alles met een onthutsend geklungel op het gebied van 'communicatie'. Dure stadhuistaal waarmee wordt bedoeld dat volgetypte velletjes papier moeten worden gestapeld, gebundeld en afgeleverd. "W" elukkig staat al wel I zwart op wit hoe de portefeuilles zijn verdeeld en kan de hoofdschuldige worden aangewezen: Joop Walenkamp, de wethouder communicatie. Het is deze CDA'er geweest die telkens de nietmachine heeft zoekgemaakt, te laat nieuw schrijflint voor typemachines heeft besteld en fouten maakte bij de paginanummering. Toegegeven: het is wat weinig om een wethouder, voor hij goed en wel is begonnen, naar huis te sturen. Maar het is wel veelzeggend dat diezelfde Walenkamp z'n 'eigen' nota's over Sleutelhof en 'Bereikbare kwaliteit' wel tijdig in alle- kleuren-van-de-regenboog- druk en met glanzende kaftjes op de salontafels weet te krijgen. Hoewel er nog geen collegeprogramma is, zijn er al tal van besluiten over gevallen. Zo heeft de PvdA- ledenvergadering inmiddels het licht op groen gezet. De leden namen genoegen met een warrige en op veel punten wat vage mondelinge uiteenzetting van lijsttrekker en onderhandelaar Tjeerd van Rij. Ook de fracties van de collegepartijen hebben al 'ja' gezegd tegen een nog ongeschreven stuk. Da's niet zo gek want zij kennen de inhoud al van binnen en van buiten. Zij zijn voortdurend op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen. De oppositie, de pers (en daarmee ook het publiek) werden door de besloten college-onderhandelingen van meet af aan op een informatie achterstand gezet. De bestuurlijk vernieuwende wethouder Pex Langenberg (D66)zwijgt hierover in alle talen. Het is nog niet zo lang gelden dat hij, als oppositieleider, stampvoetend kennis nam van het uitstel van verschillende nota's over de gemeentefinanciën. PvdA-wethouder Tjeerd van Rij zei bij de presentatie van de nieuwe wethoudersploeg dat het nieuwe college moet proberen niet meer over te komen als 'een club die voordurend allerlei onheil over de Leidenaars afroept'. Communicatiewethouder Joop Walenkamp weet klaarblijkelijk al precies hoe hij dat imago moet bijstellen. Zo lang het publiek niet weet wat het de komende vier jaar staat te wachten, roert het zich niet. Een toepasselijke titel voor het collegeprogramma zou dan ook zijn: 'wat niet weet, wat niet deert'. LEIDEN Geboren: Brenda, dv. K. Ouwehand en J.H. Dorrepaal Dexter Aron, zv. N.C. van Beelen en J.W. van Tongeren Deb bie, dv. H. Vermond en M. Groen Sara- marie, dv. D Schaap en J. Sira Thara Isabella, dv. M. Nievaart en M. van den Berg Rick, zv. H van Duijn en L. Hoek Willemijn Antoinette, dv H.J.P. van Duren en B.E. Lambrechtsen Nina, dv M.G. Ireland en J. Grijn Bart, zv. D.J. van Egmond en A. de Lange Diederik, zv. P.S.O. Salimans en P.D. de Loos Salim, zv. I.A. Hamid en M.M. Idrissou Ferdi, zv. R B. Snelderwaard en C. Zei' lenrath Kelly, dv. R.A.R. van de Voorde en T.L.M. van de Velde Tongny, zv. X. Wu en X. Cat Jasper, zv. M A M. Uljee en M.J. van Putten Simon Cornells, zv C.J Zethof en C.W. Barn hoorn Jordy MarcusTheodorus, zv. M.C.S. Gerritsen M T. van Egmond Davey, zv. J.W.A. Oosterlee en M.J. van Beelen Marlène Lisanne, dv. H.J. de Mooi] en D. Wijnal- da Diana Carine, dv H.J. de Mooij en D. Wijnalda Freek, zv. R.J. van der Veen en C.M.T. van Vliet Mohammed, zv. N. Maatougen H. Bensaïd Ricky, zv. C.R. Klein en M. van der Mei) Rob- by, zv, C.J. van der Blom en S. de Wolf Eva Eline, dv. L A. Vos en S M Mels Jeroen Henry Constantijn, zv H. van den Top en J.J. Gilles Jelle, zv. P.C.B van Werkhoven en W. Kruithof Brenda. dv. R. van Hal en K.D.A. Koppe Ray- mon. zv. G.A.J. Benschop en R.P.S. van Haalem Koen Daniël, zv. B.F. van Kan en R. van Langen Roderick Maria Pe trus, zv. A.M.T. Vlasveld Ronnie, zv. C.N. van der Plas en A.A. van Veldhui zen Suzanne Marike Sophie, dv. P Groen en N. Dorrestijn Fekke Bernard- us Michiel. zv. J Fekkesen A P M. Siel- jes Sjors, zv. H W Hilgevoord en J.M Dekker Margot Charlotte, dv. P.J van der Meulen en M.M. Meijer Lonneke Lidwien, dv. W. Westhoff en I .W. ten Horn Amal, dv. M. Bouzzit en M. Erra- mi Roos Marianne, dv. H.M.M. Olthe- ten en J.E.S. Kitselaar Jelle Johannes, zv. M. Zijlstra Dyan, dv E H. de Ko ning en F C. Schijff Timothy Kenneth, zv. A. Goosen en J.H.D. de Jong» Kaï. zv. G.J. Keysbergen M.G.L. Heemskerk Deborah Hendrika Adriana. dv. W.P de Ridder en J.A. Hartveld Stefan, zv. H.N. van der Plas en K.J. Guijt Joyce, dv. J.C. Baak en S. van der Steen We sley, zv. N van de Merbel en J. Schaap Michelle, dv. T. van Beelen en S. Siera Marvin Lee, zv E.J. Anderson en M Wijnands Anne Adine Wilianne. dv W Nijgh en L. van der Plas Menno, zv. A.J.W. van Haastregt en R. Molenaar Anna Louise, dv. P.P. Collins en S A. Newson Daniëlle, dv. W. Kuijt en A. van der Mei) Sara Irene, dv. P.J.A. van den Broek en M.T. Santos Lopes Whit ley. dv. M. Moedig» Hajar, dv. T. Hamdi en I. Oman Maria Damans, dv A H Halman en H. Mingelen Raymond Benjamin, zv. M.J. van der Gugten Ro wan Wamta, dv. M.J. van der Gugten Patrick, zv. C.G. Pfeifer en A.M. Koning Stijn Henricus, zv. H.T.A. van Erp en A.M.M C. van Oorschodt» Emma Jaco- bine Elisabeth, dv. W.M.A. Kalkman en L.E. Bogerd Elsemieke. dv. S.J.S. Tiimstra en L.A.M. Dietz Puck Sarah, dv F T M Stallmga en M B M Jordens Milou Amber, dv. P C.F. Hogervorst en C.A.M. der Weduwe Petronella Wille- mina Gerritje, dv. E. Guijt en N.C. van Hameren Björn Nathan, zv. F. van Keeken en S.K M. van Veldhuizen Ro bin Matthias, zv. W.G. Mineuren A.C.M Doorenweerd Dirk Roelof, zv. D.R. de Mooij en M A. Postmus Iris. dv. E. Mol Kok. Overleden: A. Steinmeier (1924) vrouw »G Tisseur (1928) echtg. van J Heijmans» J.H.C. Daemen(1956)man »C.H. Rauhé (1927) echtg van W van der Klaauw G F J Vink (1930) geh gew metC.de Groot» A M. Schallies (1912)geh gew. met A Stoppelenburg A.M H Boesmans (1942) echtg van T.F. Bergman H. Huisman (1928) man J van Oosten (1915) man J Brugman (1916) man M.J van Berkel (1908) geh. gew met P F Hurrelbrinck A J.R Fortuin (1946) man. CGui|t (1938) man» A Keur (1916) geh gew met J. Kraai|enoord W Ouwerkerk (1908)man»J.A Broekhof(1919) man E. 8osch (1923) echtg. van J Dijkstra A.J.H. van Deursen (1931) man M.H.G. Becker (1910) geh. gew met J.H de Hoog» E.A.E. Schulz (1918) echtg. van A K .C van den Hoog- en Y. van den Berg 1962vrouw G.A. de Laaf (1918) geh gew met A Hoppenbrouwer G Meni|n(1905) man J.A. de Leen (1902) man A C. Glasbergen (1915) echtg. van J. Wort- man.P Plomp (1919) man »J.F. van der Meer (1908) geh, gew. metA.J Kokshoorn L. Krui|t (1923) geh gew met H W. Gerth van Wi|k»A C. Kuijl (1935) vrouw »M Bronsgeest (1909) man J van Rhijn 1923) vrouw G.J van der Mark (1906) man »J Mulder (1906) geh. gew metG.J van der Mark. Getrouwd: A.J. Verburgh en A P T. Sie- besma A.W.P. Buis en C.M.J. Ie Maltre G. Marsden en S.J. Scott P Kluts en M. van Haarlem A.A.P.M. van Loon en E.A W Marmus T Daskalakisen E Papadimitriou. ■Mj

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13