De devaluatie van Lucifer Kerk Samenleving ZATERDAG 9 APRIL 1994 BUITENLAND KORT Antisemitisme Paus Johannes Paulus II heeft gewaarschuwd tegen oplevend antisemitisme. De mensheid mag geen nieuwe jodenvervolgingen accepte ren. zei hij tot een groep Amerikaanse joden die 's avonds in het Vaticaan het concert ter herdenking van de Holocaust zouden bijwo nen. Ook de Joodse Gemeen te in Rome heeft de tol be taald voor het simpele feit dat de leden joods waren, al dus de paus. Hij sprak de hoop uit dat het concert een impuls zal zijn voor de geza menlijke strijd van christe nen en joden tegen antisemi tisme en vreemdelingenhaat. Het concert, waarvoor op perrabbijn Elio Toaff van Ro me was uitgenodigd, was een initiatief van de Vaticaanse commissie voor de betrek kingen met het jodendom. Het was de eerste maal dat het Vaticaan officieel de jo denvervolging herdacht. Sendingkerk De synode van de Neder duits-Gereformeerde Sen dingkerk in Zuid-Afrika heeft in Belhar met grote meerder heid ingestemd met de wijzi ging van de kerkorde om ver eniging met andere kerken mogelijk te maken. Volgende week besluiten de NGSK en de NG Kerk in Afrika over mogelijke eenwording. De Sendingkerk, de vroegere NG-dochterkerk voor kleur lingen, heeft bij herhaling duidelijk gemaakt dat zij sa mengaan met de andere ker ken van de NG-familie wil, zei ds. James Buys van het synodebestuur. Door een leemte in de kerkorde kon de synode hiertoe nog niet be sluiten. De synode moet dit besluit met tweederde meer derheid nemen. Sancties Het Vaticaan heeft gepleit voor verlichting van de eco nomische sancties tegen Ser vië en Montenegro. Vooral de kinderen, zieken en be jaarden hebben eronder te lijden, aldus kardinaal Ange- lo Sodano donderdag voor Radio Vaticaan. Hij is de 'mi nister van buitenlandse za ken' van de Rooms-Katholie- ke Kerk. De Serviërs hebben bij herhaling geklaagd dat ook humanitaire hulp en ge neesmiddelen door de sanc ties worden getroffen. De Servisch-Orthodoxe Kerk had het Vaticaan gevraagd de aandacht te vestigen op de 'ernstige gevolgen'van de boycot. Sodano heeft eind vorig jaar in een onderhoud met VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali de zaak aan de orde gesteld. Ook heeft hij het onderwerp ter sprake ge bracht bij de Conferentie voor veiligheid en samen werking in Europa. "Alledaags landje" Volgens de leider van de .An glicaanse Kerk, aartsbisschop George Carey, zijn de Britten nog steeds niet gewend aan het idee dat ze leven in een 'alledaags klein landje". Aartsbisschop Carey van Canterbury werd geciteerd door The Daily Telegraph, die delen afdrukte uit een in terview met Carey dat in juni in boekvorm verschijnt. „Het Gemenebest stelt weinig meer voor", aldus Carey. „We zijn nog niet echt Euro peanen en met Europa ver bonden." Britten realiseren zich volgens Carey niet dat hun vloot, land- en lucht macht ingekrompen zijn. „We leven in een heel grote wereld en zijn nu heel een zaam", aldus de aartsbis schop. Expositie over duivels en demonen in Ccitharijneconvent Utrecht Kinderen kennen 'm wel uit strips en tekenfilms: het duiveltje met drietand dat vanaf de linkerschouder de hoofdrolspeler allerlei kwaads influistert. Op de andere schouder heft een engeltje de vermanende vinger. Geen kind dat van die speelse voorstelling van de eeuwige strijd tussen goed en kwaad wakker ligt. UTRECHT WIM SCHRUVER/GPD Nee, dan de prenten die tot eind jaren veertig in rooms-ka- tholieke boekjes te vinden wa ren. Eén keer slecht biechten en een grijnzende duivel wees je, temidden van de vlammen, de weg naar de hel. Op de achter grond bedekte een engel het ge laat en maakte een afwerend gebaar. Maar dat is verleden tijd. Het spel van de duivel is De expositie 'Duivels en De monen' in Rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht toont de devaluatie van Lucifer over een periode van duizend jaar aan. Was de duivel voor de middeleeuwer een realistisch persoon die zo uit het struikge was kon komen opduiken, nu heeft de boze voor de meeste mensen de uitstraling van een poppekastpop. Hoewel weggestopt in het museum, is de expositie van meer dan tweehonderd schilde rijen, beelden, handschriften, schoolboeken, poppen, kos tuums, spotprenten en affiches simpel te vinden. Je hoeft slechts de rode 'afdruk' van bokkepoten te volgen om bij de duivelse voorstellingen uit te komen. Naast een uitnodiging aan het einde van de expositie om zelf een tekening van de boze te maken, is dit het enige ludieké element dat het statige museum zich veroorloofd heeft. De be zoeker wordt niet vergast op 'duivelse' housemuziek of ge confronteerd met levende slan gen, die herinneren aan de eer ste gedaante van de Grote Ver leider. „Een kwestie van keuzes", vertelt een van de samenstel lers, Paul Dirkse. Het museum heeft gekozen voor een over zicht van afbeeldingen die in het Nederlandse taalgebied de eeuwen door van de duivel zijn gemaakt. En daarin zit nogal wat variatie, hoewel de bokke poten, horentjes, de staart en de vleermuisvleugels blijkbaar zo De duivel zoals die in verschillende gedaanten op de expositie is te z tot de verbeelding spraken, dat deze uitingsvormen al die jaren door steeds weer terugkwamen en zelfs de slijtageslag van de secularisatie overleefd hebben. Dirkse: „Ook wij hebben in de presentatie gekozen voor de sig- naalkleuren rood en geel, die onmiskenbaar bij de duivel ho ren. Dat werkt schijnbaar nog altijd". Het relaas van het blinken en verzinken' van de boze in de La ge Landen, wordt in verschillen de delen gepresenteerd. De glo rietijd van de duivel vormen de Middeleeuwen en daar ligt dan ook het accent in de expositie op. De middeleeuwer geloofde dat hij daadwerkelijk met een satanische verschijning gecon fronteerd kon worden. De dui vel was dan wel overwonnen, maar, leerde de kerk op grond van de bijbel, hij had nog wel de macht om je mee te slepen naar de hel. Bovendien beschikte Lu cifer (de engel des lichts) over een grote groep trawanten: de engelen die met hem in op stand tegen God waren geko men. Hoe de duivel er uit zag? Nie mand wist er het fijne van. Maar de aanblik was in ieder geval gruwelijk, omdat hij bij zijn val uit de hemel alle schoonheid had verloren en monsterlijke klauwen en horens had gekregen. Dat de duivel vooral werd voorgesteld als half mens en half dier met een bokachtig ge zicht, horens en bokkepoten, heeft er volgens samensteller Patra van Boheemen mee te maken dat de bok in bijbel als symbool wordt genoemd van de verdoemden bij het Laatste Oordeel. Bovendien grijpt het beeid terug op de heidense go den in de oudheid, op de Griekse god Pan en de saters, die ook half mens, half dier wa- Vanaf pakweg het jaar 1550, de tweede periode, kwam er voor de duivel langzaam maar zeker de klad in. Onder invloed van de Renaissance hechtte de verlichte gelovige steeds minder waarde aan de macht van de boze. Duivels en demonen wer den nog veelvuldig afgebeeld, maar nog slechts als personifi catie van het kwaad. In de woe lige jaren na de Reformatie wer den paus en reformatoren over en weer letterlijk als duivels af geschilderd. Een opvallend onderdeel in de tentoonstelling wordt ge vormd door een ronddraaiend paneeltje uit ongeveer 1600, waarop de paus bij ronddraai ing op eens de boze blijkt te zijn. Dit gebruik van de duivel heeft zich tot op de dag van vandaag voortgezet in cartoons of simpelweg het taalgebruik. Iemand is al snel een 'duivel' en iets is al snel 'Uit den boze', zo blijkt uit de knipsels die het mu seum een jaar lang heeft verza meld. Vervlakking alom dus. De laatste stuiptrekkingen van de duivel waren nog te vin den in de educatieve boekjes van de RK Kerk, maar ook die zijn definitief verleden tijd. Hoezeer het beeld van Lucifer gedevalueerd is, blijkt sprekend uit het feit dat Hitier zeer zelden als duivel is afgebeeld. Daarvoor was hetgeen hij vertegenwoor digde te demonisch. 'Duivels en demonen' is tot en met 26 juni in Het Catharijneconvent (Nieu- Een gezonde economie? De gezondheid van de economie wordt doorgaans af gemeten aan objectieve criteria als de groei van het Bruto Nationaal Produkt, de omvang van de collectieve sector en de staatsschuld. Maar is een op die manier 'gezonde' economie ook goed voor de samenleving? De auteurs van het boek 'Een gezonde economie?' zetten daar grote vraagtekens bij. Aan de hand van een terug blik op de jaren zeventig en tachtig gaan ze na hoe eco nomische ontwikkelingen samenhangen met politieke, sociale en culturele veranderingen, met het welzijn van de Derde Wereld en het milieu. 'Een gezonde econo mie?' verscheen bij uitgeverij Kok Kampen, in samen werking met het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Samenleving (MCKS) in Driebergen. Eén van de uitgangspunten bij het samenstellen van deze uitgave was het omdraaien van de stelling 'Zonder economie is maatschappelijk leven niet mogelijk'. Eco nomen en economische beleidsmakers vergeten nogal eens dat zonder cultuur, overheid, samenleven en - werken van mensen economie ondenkbaar is. „Zij me nen over economische problemen te kunnen denken en beslissen zonder al die andere kanten van het be staan in ogenschouw te nemen. Met desastreuze gevol gen voor mens, maatschappij en milieu", schrijven de inleiders, prof. dr. G. Dekker en drs. H. Noordegraaf in hun 'Woord vooraf. BOEKBESPREKING Tot de zes samenstellers van 'Een gezonde econo mie?' behoren dr. B. Goudzwaard, hoogleraar econo mie aan de VU in Amsterdam (onder meer bekend als voorzitter van de programcommissie 'Niet bij brood al leen' van het CDA), dr. L. Laeyendecker (emeritus hoogleraar sociologie aan de Rijksuniversiteit Leiden en oud-directeur van het MCKS) en godsdienstsociologe dr. Mady A. Thung. Hun primaire doel was het aandra gen van ideeën voor een ander denken over economie. In een slotbeschouwing stellen Goudzwaard en Thung vast dat het bij economische keuzen bepaald niet al leen gaat om de vraag of de overheid dan wel de markt de problemen moet oplossen. „Hoé zij beide opereren, hangt er in hoge vanaf, door welke cultuur de mensen zich laten leiden die als roldragers binnen deze twee subsystemen functioneren - politici en ambtenaren, werkgevers en werknemers, producenten en consu menten. Daórvan hangt af of zij tesamen een drama opvoeren dan wel een blijspel." Een gezonde economie? maatschappelijke dimensies van het economisch handelen B. Goudzwaart, L. Laeyendecker e.a. - Kampen Kok, 1994. - 253 p. ISBN 90-242-8141-5. Prijs 42,50 gulden. Dubbelportretten Programmamaker Henk Binnendijk uit Rijnsburg maakte voor zijn werkgever, de Evangelische Omroep, een serie dubbelportretten, van personen uit (voornamelijk) het Oude Testament. Deze korte schet sen van mensen die met elkaar optrekken en elkaar (positief en negatief) beïnvloeden werkte hij voor dit boekje verder uit en voorzag ze na elk hoofdstuk van een aantal vragen. Daarmee kan 'Dubbelportretten' ook worden gebruikt voor persoonlijke bijbelstudie of in gespreksgroepen. De dubbelportretten van Binnendijk bevatten veel bekende namen. Hij begint in Genesis met Kaïn en Abel en vervolgt zijn weg door de bijbelboeken met on der anderen Abraham en Lot, Isaak en Ismaël, Jakob en Esau en Mozes en Aaron. Dertien dubbelportretten in totaal bevat dit boekje, waarvan alleen de laatste uit het Nieuwe Testament afkomstig is. En dan betreft het nog niet eens een dubbelportret omdat hier één persoon wordt uitgelicht. Een enkelportret dus, maar volgens Binnendijk tegelijk ook een dubbelportret. „Want het gaat daarin over Jezus, de Zoon van God en de Zoon van mensen." Maar dat is voor hem niet de enige reden om hem aan het rijtje van dubbelportretten toe te voe gen. Jezus is tenslotte ook de 'onzichtbare wortel van al die grootheden uit het Oude Testament'. Dubbelportretten Henk Binnendijk. - Kampen Kok Voorhoeve, 1994. - 124 p. ISBN 90-297-1192-2. Prijs14,90 gulden. DICK VAN DER PLAS HET WEER HANS VAN ES Wisselvallig ons de laatste dagen goed gezind. De meest actieve weersystemen hadden een voorkeur voor de nach telijke uren, terwijl opklaringsge- bieden juist voorbijtrokken, als de zon boven de horizon vertoefde. Ook vrijdag overdag was het vriendelijk weer na het wegtrekken van een vore van lagedruk. In een tamelijk rustige atmosfeer kon je rond de middag een grenslijn ont dekken tussen de opbollende be wolking boven het binnenland en de meer opengescheurde luchten langs de kust; een typische voor jaarssituatie, die heeft te maken met de ongelijke opwarming van land en zee. De sterke zon verwarmt het land veel sterker dan het nog erg koude Noordzeewater (7 graden), waar door vooral landinwaarts een con- vectiestroom op gang komt. Bellen warme lucht stijgen op en conden seren tot stapelwolken, die zich tot grote lappen kunnen uitspreiden. Boven zee is het te koud voor deze processen en blijft de atmosfeer stabiel met relatief weinig wolken. Met wind en regen is vannacht een actief koufront voorbijgetrok ken, maar nu krijgen we de lage- drukkern zelf nog te verwerken. Op de nadering van de depressie neemt de onstabiliteit sterk toe. Hogerop in atmosfeer is de lucht erg koud en de onstabiliteit komt weldra tot uiting door toenemende buiigheid. Ook de kuststrook ont snapt daar niet aan: er gaan nu ook boven zee buien ontstaan, al zullen de zwaarste exemplaren voor het binnenland bestemd zijn. Hagel en onweer zullen daarbij niet ontbre ken. Zondag is het zwaartepunt van de depressie naar het Alpengebied vertrokken en vooral in de middag maken de kustprovincies weer aan spraak op een beetje zon. De geleidelijk afnemende bung- heid vormt de eerste aanzet tot een weersverbetering begin volgende week. Het hogedrukgebied bij de Azoren werpt dan een beschermen de brug op richting Scandinavië. Dat vertraagt een volgende aanval van depressiviteit en het lijkt er op dat we even worden gevrijwaard van wind en nattigheid. Maandag valt er nog een enkele buitje, maar in koele en heldere lucht klaart het scherp op. Na een koude nacht is het wellicht ook dinsdag nog aardig, waarbij het kwik langzaam weer in de buurt van de normale waarde van 12 gra den komt. Of dit betere weer een wat langere adem heeft, valt nog te bezien. Tot nog toe waren de ople vingen dit voorjaar van korte duur en zoals u weet...april doet toch wat-iewil. (ruit pen. itrek ivi's, inde actie pver groe tree Ka tv bola HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: wegend bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met hagel, onweer of natte sneeuw. In het uiterste sneeuw. Elders perioden met zon en droog. Tempe raturen in de middag uit eenlopend van 2 graden plaatselijk in het noorden tot 10 graden in de omge vingvan Bergen. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en bui- weer, in de Ardennen met sneeuw. Middagtempera- Half tot zwaar bewolkt e op beide dagen buien, mi gelijk met hagel of on weer; in de hoger gelegen gebieden als de Jura en Vogezen met sneeuw. Tem peraturen in de middag rond 11 graden. Zonnig, aan de westkust bij Porto moge lijk enkele wolkenvelden. Droog. Mid- dagtemperatuur van 18 graden aan de westkust tot 23 in de Algarve. Naast wolkenvelden ook af en toe zon. Droog. Temperaturen in de middag rond 19 graden. Spanje: Aan de Goff van Biskaje wolkenvelden en nu en dan regen. Elders droog en flinke zonnige perioden. Middagtempe- ratuur ongeveer 24 graden, in het noor den maxima rond 15 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden. Aan de zuidstranden flinke zonnige perioden. Droog. Op de zuidstranden middagtemperaturen van 25 tot 28 graden. Zuid-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen of buien, mogelijk ook on weer. Aan de Cöte d'Azur ook af en toe zon en kleinere neerslagkansen. Er waait een stevige Mistral. Middagtem- peratuur van 10 graden op het centraal Massief tot 16 aan de zuidkust. Sneeuwgrens in de Alpen rond 800, in de Pyreneeën tussen 1000 en 1300 meter. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, vooral zaterdag afgewis seld door zonnige perioden. Waarschijn lijk dröog. Middagtemperatuur zaterdag rond 20 graden, zondag wat koeler. Italië: Zaterdag eerst opklaringen, later m het Hal doe üur ZONDAG 10 APRIL 1994 Zon-1 Zon op 06.53 Zon onder 20.25 Maan op 06.20 Maan onder20.T5 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.01 16.12 Laag water 23.46 12.15 MAANDAG 11 APRIL 1994 Zon op 06.51 Zon onder 20.27 g Maan op 06.42 Maan onder 21.20 C - Waterstanden Katwijk Hoog water 04.32 16.44 Laag water 00.26 12.36 •Weerrapporten 08 april 20 ui kusten weer veel wind Maximumtempe ratuur rond 17 graden. Sneeuwgrens in de Italiaanse Alpen en Dolomieten rond 1200 meter Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk re gen, mogelijk ook onweer. Vooral aan de westkusten veel wind. Maxima zaterdag rond 17 graden, zondag vooral langs de westkant van de eilanden lagere tempe- Griekenland en Kreta: Veranderlijke bewolking en vooral zater dag enkele buien, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur rond 17 graden, zondag iets wabmer. Op Kreta perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxi ma rond 20 graden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12