De zin en onzin van bloeddrukmetingen Hoge bloeddruk is slecht voor de nier De omstreden speurtocht naar een homo-gen Wetenschap VRIJDAG 8 APRIL 1994 Hoofdsteunen auto verkeerd afgesteld Meer dan de helft van de hoofdsteunen in personenauto's is verkeerd afgesteld, meldt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Een juiste af stelling zou jaarlijks 700 gevallen van een verdraaiing van de nekwervels, welk letsel vaak optreedt bij een achterop-botsing, minder opleveren. De aanwezigheid van hoofdsteunen is niet verplicht, maar dat zou volgens de stichting makkelijk kunnen omdat tegenwoordig alle personenauto's van hoofdsteunen zijn voorzien. Ondanks deze voorziening laat het goed gebruik ervan ernstig te wensen over. De steunen staan in meer dan 50 pro cent van de gevallen niet op de juiste hoog te. Gebleken is ook dat niet alle steunen voldoende hoog afstelbaar zijn. De huidige standaardvoorschriften voor de minimale hoogte van hoofdsteunen (75 centimeter) is voor meer dan de helft van de Nederlandse mannen te laag. Deze norm zou naar 85 centimeter moeten. Sinds 1983 is het aantal ach ter-aanrijdingen fors toegenomen. Bij dergelijke botsingen maakt het hoofd van een inzittende een for se knik achterover. Daarbij ontstaat dikwijls een whiplash, ofwel een verdraaiing van de nekwervels. Op zich is dat een lichte aan doening, maar soms kan het blijvende ge zondheidsklachten opleveren. De stichting schat dat er jaarlijks minimaal 2.500 whi- plash-patiënten bijkomen. De SWOV pleit voor een verbetering van het gebruik van de hoofdsteunen door voor lichting te geven aan de gebruiker. De beste oplossing is volgens de stichting ervoor te zorgen dat hoofdsteunen niet meer ver keerd kunnen worden gebruikt. Dan zal de hoofdsteun een integraal onderdeel gaan uitmaken van de rugleuning. Speciaal laboratorium voor slaapproblemen ENSCHEDE.GPD Het Medisch Spectrum Twente krijgt in de loop van dit jaar een 'slaaplaboratorium'. Het is dan de tweede instelling in het land met een dergelijke voorziening. In het lab staat een computer die uiteenlopende slaapstoornissen vastlegt. Mensen met een zogeheten slaap-apnoe-syndroom (snurken met lange adempauzes) moeten voor de re gistratie één nacht in het ziekenhuis blijven waar dan de luchtstroom rond de mond en het hart alsmede het zuurstofgehalte en oog- en kinbewegingen worden gemeten. Nu nog wordt bij dergelijke tests het aantal ademstilstanden door personeel geteld. Daar gaan soms drie tot vier uur mee heen. De computer doet dat in twintig minuten. Een half procent van de Nederlandse bevol king lijdt aan apnoe waarbij tijdens de slaap de keel dichtvalt en er geen lucht meer door kan. Mensen die 's nachts hierdoor slecht slapen hebben overdag moeite de ogen open te houden, met alle gevolgen vandien. Vaccinatie ouderen helpt tegen influenza MAASTRICHT. ANP Vaccinatie tegen influenza heeft ook bij mensen boven de 60 een beschermend ef fect. Maar de inenting voorkomt niet in alle gevallen dat ze griep krijgen. Drs. Th. Govaert stelt dit vast in zijn proef schrift 'Influenza bij ouderen' waarmee hij vandaag in Maastricht is gepromoveerd. Hij heeft in het griepseizoen met medewerking van ruim 1.800 -merendeels gezonde- ou deren een onderzoek gedaan naar de doel treffendheid en bijwerkingen van een griep prik. inenting verminderde het aantal influenza- gevallen met de helft. Een kwart van de 60- plussers meldde bijwerkingen, maar die waren mild en van voorbijgaande aard. Ou dere mensen zijn door ongecompliceerde influenza gemiddeld vijf dagen ziek. Dat is volgens Govaert korter dan tot nu toe werd aangenomen. Bijwerkingen kunnen geen reden zijn van vaccinatie af te zien, aldus Govaert. Hij con cludeert ook dat een hoge vaccinatiegraad kan worden bereikt als de huisartsen pa tiënten elk jaar schriftelijk uitnodigen voor een griepprik. Fossielen onbekende dino's ontdekt in Gobi Een wetenschappelijke expeditie van het Afrikaanse museum voor Biologie heeft in de Gobi-woestijn in Mongolië fossielen van een nog onbekende dinosaurus-soort ont dekt. De wetenschappers stuitten in juli bij de plaats Ukhaa Tolgod op de resten van een grote groep vleesetende gewervelden, waar onder eieren van dinosaurussen en een on bekend soort theropoden, kleine drietenige dinosaurussen. In tien dagen tijd vonden ze in Ukhaa Tolgod honderd fossielen van di nosaurussen en 175 fossielen van hagedis sen. Ook ontdekten zij schedels en skeletten van 147 zeer zeldzame, tot 80 miljoen jaar oude zoogdieren. Volgens het museum zijn dit de best be waarde resten uit het Krijttijdperk (65 tot 130 miljoen jaar geleden) die ooit zijn opge graven. Deze vondsten zijn „buitengewoon belangrijk" om de ontwikkeling van de di nosaurussen tot de vogels en de eerste zoogdieren te begrijpen, aldus Michael No- vacek, een van de deelnemers aan de Gobi- expeditie. Wie heeft een normale en wie heeft een verhoogde bloeddruk? Dit is niet te bepalen met een enkele meting. Moet iemand met een te hoge bloeddruk minder zout eten? In lang niet alle gevallen. Dat hangt van de elasticiteit van de bloedvaten af. Pias- pillen of een bloeddrukver- lagend middel dan? Ook daar zijn alternatieven voor: vers groentenat en het wat soepeler maken van de aderen. CAREL WIEMERS ANP Het leek allemaal zo eenvoudig. Een in de spreekkamer van de huisarts geconstateerde hoge bloeddruk leidde zonder meer tot het advies: een zoutloos di eet en/of een medicament. Re cente onderzoeken laten echter zien dat het niet zo simpel is. Zij geven een ander beeld van het medisch onderwerp bloeddruk. Prof.ir. K. Wesseling van de Technische Universiteit in Eindhoven vindt dat het bepa len van een enkele bloedruk- waarde aan het „onzinnige" grenst. De bloeddruk van een normaal mens schommelt ge durende de dag en kan, afhan kelijk van zijn activiteiten, grote verschillen vertonen: tijdens de slaap bijvoorbeeld is de waarde uiterst laag, bij een coïtus ex treem hoog. De vreemde situatie kan zich volgens de hoogleraar voordoen dat iemand op grond van een enkele meting voor hoge bloed druk wordt behandeld, terwijl zijn gemiddelde waarde lager ligt dan de door de wereldge zondheidsorganisatie WHO aangegeven grens van 140. Omgekeerd kan het voorko men dat iemand met een ge middeld veel hogere waarde niet wordt behandeld, omdat de dokter tijdens de meting een la gere waarde constateert. Wesse ling is dan ook van mening dat meer metingen over een lange re periode nodig zijn om een betrouwbaar beeld te krijgen van iemands bloeddruk. Bovendien is een meting door de huisarts ook om een andere reden lang niet altijd betrouw baar. Dr. D. Veerman van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam kwam er na een uitvoerige studie onlangs achter dat de „witte jas" een duidelijke invloed heeft op de bloeddruk van de patiënt. Zijn onderzoek toont aan dat de waarde geme- ri volwassene met hoge bloedruk: verschrompeld, vol littekens en met links een cyste. ten door een arts aanmerklijk hoger ligt dan wanneer iemand buiten de spreekkamer de bloeddruk opneemt. De specialist interne genees kunde dr. P. Draaijer van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht ontdekte onlangs dat het bij meer dan de helft van de mensen met een ver hoogde bloeddruk weinig uit maakt of ze zout in het eten doen of niet omdat deze patiën ten soepele slagaderen hebben. Er zijn mensen met stijvere bloedvaten. Bij hen blijkt zout wel invloed te hebben. Een voor de hand liggende verklaring is volgens de arts dan ook dat wei nig-meegevende aderen verant woordelijk zijn voor het stijgen van de bloeddruk tijdens het nuttigen van een zoutrijk dieet. Wat is er dan eenvoudiger dan de aderen wat soepeler te maken? Draaijer probeerde ver schillende middelen uit. Het bloeddrukverlagende medicijn enalapril bleek de verminderde elasticiteit van de slagaderen in derdaad te normaliseren.' Prof.dr. R. Reneman van de Rijksuniversiteit Limburg, te vens directeur van het Cardio vasculaire Onderzoekinstituut in Maastricht, is van mening dat het onderzoek naar geneesmid delen die niets aan de bloed druk doen maar wel aan de ver hoging van de elasticiteit van de aderen, daarom veel aandacht verdient. De Limburgse hoogleraar doet veel onderzoek naar de na tuur van slagaderen. Hij consta teert dat de bloedvaten bij het ouder worden minder soepel worden. Het proces begint al tussen het dertigste en veertig ste levensjaar. Het verlies van elasticiteit is volgens de medi cus de belangrijkste oorzaak van het stijgen van de bloed druk bij het voortschrijden van de leeftijd. Maar de bloedvaten kunnen ook sneller verouderen. Dit is namelijk het geval bij mensen die al op jonge leeftijd, zo tus sen de 25 en 35 jaar, een gerin ge verhoging van hun bloed druk hebben. Het verlies aan elasticiteit van de aderen treedt bij hen eerder op, zodat ook de bloeddruk sneller toeneemt. De Utrechtse hoogleraar prof.dr. H. Koomans heeft een huis-tuin-en-keuken oplossing voor het verlagen van de bloed druk. Geen zoutarm dieet of plaspillen, maar het nuttigen van het kooknat van verse groenten. Want daar zit veel ka lium in. Deze stof zorgt voor de uitscheiding van het teveel aan zout in het lichaam. „Een echt natuurprodukt zonder bijwer kingen ter behandeling van een te hoge bloeddruk is beter dan de gebruikelijk medicijnen". Voorlichtingsactic Nierstichting: Veel artsen weten niet dat hoge bloeddruk slecht is voor de nieren. Dit orgaan kan hierdoor zo hard achteruitgaan, dat een be handeling met een kunstnier (dialyse) of een niertransplantatie onvermijdelijk is. Artsen moeten de bloeddruk van risico groepen - bij voorbeeld suikerpatiënten - vaker controleren, zodat ernstige nierziek ten kunnen worden voorkomen. Dat zegt prof. dr. H.A. Koomans, hoogle raar nierziekten in het Academisch Zieken huis in Utrecht, die veel onderzoek heeft gedaan naar de relatie hoge bloeddruk en nierziekten. Deze week begint de Nierstich ting hierover een landelijke voorlichtingsac- Koomans noemt de onwetendheid bij artsen een kwalijke zaak, omdat er in Ne derland maar liefst 1500 mensen op de wachtlijst staan voor een niertransplantatie. Een groot deel van de patiënten overlijdt, omdat ze niet op tijd een nieuwe nier krij gen. De hoogleraar: „Risicogroepen - sui kerpatiënten en mensen met een erfelijke aanleg voor hoge bloeddruk - moeten vaker worden gecontroleerd door de huisarts. Dat gebeurt nu te weinig. Als de hoge bloeddruk bijvoorbeeld met medicijnen wordt ver laagd, dan kunnen ernstige nierziekten worden voorkomen. Uiteindelijk zijn er dan minder niertransplantaties nodig. NICO HYLKEMA Het biologisch onderzoek naar de verkla ring van seksuele oriëntatie is nog immer omstreden. Zodra een onderzoeker meent een biologische oorzaak te hebben gevon den voor homoseksualiteit, reageert de ho mogemeenschap als door een wesp gesto ken. Desondanks werken biologen gestaag door en zo langzamerhand verschijnen er steeds meer wetenschappelijke artikelen waarin de verklaring voor homoseksueel gedrag in de genen wordt gezocht. Het ver leden heeft evenwel geleerd heel voorzich tig te zijn met dit onderzoek. Tot nu toe heeft geen enkele conclusie nadere bestu dering kunnen doorstaan. Biologisch onderzoek naar seksuele oriën tatie is een waar mijnenveld. Dat dankt het vooral aan de geschiedenis van dit soort onderzoek, maar ook aan de politieke en ethische gevolgen die er uit voortkomen. Terwijl tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de American Association for the Advance ment of Science in San Francisco weten schappers zich over de nieuwste vorderin gen buigen, houdt op een steenworp af stand de National Oragnization of Gay and Lesbian Scientists and Technical Professio nals een tegensymposium. Het belangrijkste nieuws komt van Dean Hamer van het National Cancer Institute. Hij meent de plaats van de genen te hebben gevonden die verantwoordelijk zijn voor de seksuele oriëntatie. Het gaat om een kort stukje DNA op het X-chromosoom. Hamer en zijn collega's ontdekten na onderzoek onder 76 homoseksuele mannen, dat de kans om homoseksueel te worden aanmer kelijk groter is, als er al een broer homo seksueel is. Toen ze evenwel de familiegeschiedenis sen met elkaar vergeleken, stuitten ze op een nieuw verschijnsel. Hamer: .Alles wijst erop dat homoseksuele eigenschappen - tenminste voor mannen - door vrouwelijke familieleden zijn doorgegeven." Daarmee hadden de onderzoekers een voor de hand liggende plaats om te zoeken naar een ho mo-gen: het X-chromosoom, het enige chromosoom dat alleen door vrouwen wordt doorgegeven. Daarop analyseerden de onderzoekers DNA-monsters van veertig paren homo seksuele broers. Het idee daarachter is op De militante homogemeenschap in San Francisco demonstreert te gen het omstreden onderzoek. foto nico hylkema zich vrij eenvoudig. Gemiddeld heeft ieder paar broers de helft van het DNA op het X- chromosoom gemeenschappelijk. Als beide broers homoseksueel zijn omdat ze een specifiek gen op het X-chromosoom heb ben geërfd, dan moet dat gen ergens op het gemeenschappelijke stukken chromosoom zitten. Die gemeenschappelijke stukken DNA zijn met 'gen-markers' te vinden. Zover zijn Hamer en zijn collega's al ge vorderd. Van de veertig paren broers deel den er 33 een set van vijf 'markers' aan het einde van de lange arm van het X-chromo- soom. Met een zekerheid van 99,5 procent beweren Hamer en zijn collega's dat het homo-gen zich op dit deel van het X-chro- mosoom bevindt. Een waarschuwing is vol gens Hamer evenwel op zijn plaats: deze ene plaats voor het homo-gen kan niet alle mannelijke homoseksualiteit verklaren. Daarvoor zijn er nog te veel tegenstrijdighe den gebleken uit het onderzoek. De glazen champagne zijn derhalve nog niet gerezen bij de onderzoekers. Te vaak zijn in het verleden 'bewijzen' voor de bio logische oorsprong van seksuele oriëntatie in rook opgegaan. Ze bleken bij herhaling ondeugdelijk, of waren in het geheel niet te herhalen. Binnen een jaar zullen Hamer en collega's meer zekerheid hebben over de herhaalbaarheid van hun onderzoek. En dan moet het gen nog gevonden worden. Vóór geboorte Donald Gabard van de Chapman University in Califomië werpt een nieuw probleem in de strijd. In het kader van het Menselijk Ge noom Project wordt de mens genetisch in kaart gebracht. Dat heeft nogal wat ethische complicaties. Wanneer wetenschappers op grond daarvan steeds meer genen ontdek ken die verantwoordelijk zijn voor ziekten, of bepaald afwijkend gedrag en deze genen zijn vóór de geboorte op te sporen, dan is de kans groot dat ouders besluiten zwan gerschappen af te breken op grond van door hen ongewenste eigenschappen. Homoseksualiteit zou een van die 'eigen schappen' kunnen zijn. Voordat het zover is, zou er een discussie moeten worden ge voerd, wat wij beschouwen als 'ziek' of 'normaal'. Maar ook dat zou sterk beïn vloed kunnen worden door tijdgebonden maatschappelijke tendensen. Daarom meent Gabard dat er een bescherming moet komen van het 'Principe van hetero geniteit'. Dat kan alleen maar in een maatschappij, die waarde hecht aan diversiteit. En dat zou moeten blijken uit een publieke discussie, zo meent Gabard. GEHEIMTAAL Co Loerakker en Piet Zeeman „Hoe doen we dit," zei mijn immer opgewekte wiskun deleraar altijd uitdagend als hij weer een probleem op het bord had gekrijt. Iedereen keek diep in z'n schrift en probeerde vooral niet op te vallen. „Hoe doen we dit," moet een hoge piet op het ministe rie van justitie opgewekt hebben gezegd nadat hij zijn probleem op een flip-over had geopenbaard. De aan wezigen zwegen, keken diep in hun aantekeningen en probeerden vooral niet op te vallen. Het probleem was dat boeven tegenwoordig naar har telust kunnen telefoneren, faxen en wat al niet zonder dat de politie er een vingernagel achter krijgt. De her mandad kan wel afluisteren, maar men snapt van het afgeluisterde vaak niks, doordat de berichten geco deerd zijn: geschreven in geheimtaal. Geheimtaal, cryptografie, is al bijna zo oud als de mensheid, maar computers openen werelden waarvan zelfs mijn wiskundeleraar alleen maar kon dromen. Ie dereen heeft in z'n jeugd wel briefjes geschreven met ongeveer de code A=B, C=D etcetera. Of varianten daarop. Nu zit het wat lastiger. Computers, geldauto maten, telefooncentrales praten ongeveer zo onder el kaar: geef mij jouw priemgetal van pakweg twintigdui zend cijfers, dat vermenigvuldig ik met mijn priemgetal van twintigduizend cijfers, en als het produkt klopt met wat we ooit hebben afgesproken dan kunnen we zaken doen. Hallo, was u daar nog? Zo gaan computers met elkaar om. Geen afluisteraar kan tegen die getallen- vloed op. Voor de liefhebber, een priemgetal is: een getal waar je geen breuk van kunt mAen (behalve door het door 1 of door zichzelf te delen, maar dat is flauw). 2,3, 5, 7 en 11 zijn priemgetallen. Probeer ze maar eens ergens door te delen zonder iets achter de komma over te houden. 4 is geen priemgetal. want je kunt het delen door 2.6 doet ook niet mee want het is deelbaar door 2 en ook nog eens door 3. Het rijtje gaat verder met 13, 17, 19, enzo voort tot in het oneindige. Priemgetallen zijn zo uniek als een vingerafdruk en daardoor verschrikkelijk inte ressant voor cryptografen. Met name de hele grote priemgetallen natuurlijk. Het gebruik van zulke getallen als identificatiecodes en hun produkten, die in de mil joenen cijfers gaan lopen, daar kan zelfs een leger ge harde belastingklerken niet tegenop. „Hoe doen we dit?", vroeg de minister. Een ambitieus ambtenaartje achterin de zaal stak zijn vinger op: „Zullen we het verbieden?" „Juist!," zei de minister. Mijn wiskundeleraar moet zich rot gelachen hebben toen hij dat in de krant las. In gedachten liep hij, opge wekt als altijd, op het ambtenaartje toe, en vroeg hem beminnelijk: „Zullen we dan ook meteen maar verbie den dat 1 plus 1 eh...ik kan er even niet opkomen, maar het was iets in de buurt van..." W0f f*léM6éTAU*N 'uisuuhk Hf™**" ,£AT ÖP T 6VMWUM UAS itf 0V£/A(. Hf T I ££W/AAt GAAN I g£ST£ IN- niHNLVl M UISKUNDÉ I &L/00N ^g' MOfST VtffgoDfN Thema Hersenweek: strijd tegen dementie DEN HAAG» ANP Geestelijke achteruitgang is, als gevolg van het steeds ouder worden van de mens en de vergrijzing van de be volking, een groeiend probleem voor de gezondheids zorg. De behandeling en verzorging van demente be jaarden slokt een steeds groter deel op van de begroting voor de volksgezondheid. De Hersenstichting Nederland heeft daarom 'de strijd tegen dementie' als thema gekozen voor de tweede na tionale hersenweek. Komende week probeert de stich ting fondsen te werven voor wetenschappelijk onder zoek naar de oorzaak, preventie en behandeling van dementie. Op het ogenblik lijdt een vijfde van de mensen boven de 80 jaar aan dementie. Om de ernst van het probleem te onderstrepen, wijst de stichting erop dat op de ge middelde psycho geriatrische afdeling van een ver pleeghuis 83 procent van de patiënten aan een of ande re vorm van dementie lijdt. Deze ziekte van het zenuw stelsel slokt 5,6 procent van de totale ziektekosten op. Deze cijfers zullen de komende jaren alleen maar toe nemen, zegt directeur J. Kierkels van de stichting. Prof.dr. Th. van Heeren van de Rijksuniversiteit in Lei den meldt dat over zes a zeven jaar ruim 160.000 men sen zullen lijden aan dementie. Vergeleken met vier jaar geleden is dit een toename van 21 procent. Bijna de helft van deze stijging wordt veroorzaakt door de sterke groei van de oudste bewoners, met name bo ven de 80 jaar. Een onderzoek van de Leidse universi teit laat zien dat bij 41 procent van de mensen van 95 jaar en ouder dementie voorkomt. Er is een groot ver schil tussen mannen en wouwen. Van de mannelijke 85-plussers heeft 17 procent dementie. Het percentage vrouwen van deze leeftijd met de aandoening bedraagt 24 procent. Een onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg toont aan dat mensen, die in het verleden een lichte hersen schudding hebben gehad, een langdurige operatie heb ben ondergaan, veel alcohol drinken of slaapmiddelen gebruiken, later geestelijk sneller achteruitgaan dan an - dere mensen. Ook de vaak onterechte bezorgdheid om de achteruitgang van het geheugen en depressies zijn naar de mening van prof.dr. J. Jolles van-de Limburgse universiteit van invloed op dementie. Eenvijfde van de mensen boven de tachtig jaar lijdt aan dementie. In de na tionale Hersenweek wordt geprobeerd een fonds te stichten voor wetenschappe lijk onderzoek naar dementie, foto pr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9