'Inkijkoperaties niet toelaatbaar' Verdachten HCS vrijgesproken Binnenland Aan de slag in werkkamp 'Dialoog met Jakarta beter dan sancties' 'Justitie fout in affaire Brunssum' het ultieme wonen x< stoutenbeek uiDoncentrum 4 VRIJDAG 8 APRIL 1994 Gijsen vraagt paus om nieuwe taak siTTARPOud-bisschop Gijsen van Roermond heeft de paus toe stemming gevraagd naar Limburg te mogen terugkeren om in zijn oude bisdom een niet nader genoemde functie te kunnen bekleden. Gisteren werd bekend dat de emeritus-bisschop naar Limburg terugkeert. In het afgelegen en volledig van de buiten wereld afgeschermde kloosterkasteel in Oostenrijk, waar hij sinds zijn terugtreden woont, kampt Gijsen met heimwee. Snelrecht voor relschoppers zwolle Vijf van de zeven gearresteerde bewoners uit de Indi sche Buurt in Zwolle, die een leidende rol hebben gespeeld bij de rellen in het paasweekeinde, moeten zich al op 26 april voor de rechter verantwoorden. Het openbaar ministerie heeft tot een snelrechtprocedure besloten om 'dit soort problemen en gedrag zo snel mogelijk in de kiem te kunnen Meisje onder vaders vrachtwagen eindhoven» Een 8-jarig meisje uit Schijndel is gisteren op de A2 bij Eindhoven om het leven gekomen toen ze werd overreden door de vrachtwagen van haar vader. Het meisje reed mee met haar vader in de vrachtwagen toen het rechterportier van de ca bine plotseling openklapte. Het meisje viel naar buiten maar kon zich eerst nog aan de. deur vasthouden. Uiteindelijk is ze toch gevallen. Geld voor gebruik zwavelarme diesel den haag Minister Alders (milieu) stelt tot oktober 1996 in to taal 70 miljoen gulden beschikkaar om het gebruik van zwavel arme dieselolie te stimuleren. Het geld is, onder voorwaarden, vooral bedoeld voor vervoerders die actief zijn binnen de be bouwde kom. Nationale Taptoe blijft in Breda breda De Nationale Taptoe blijft voor Breda behouden. Burge meester Nijpels heeft het bestuur van de Stichting Nationale Taptoe Breda schriftelijk de garantie gegeven dat de Chassé-ka- zerne tijdig beschikbaar zal zijn voor dit evenement. De 950 asielzoekers die nu in de kazerne wonen, zullen daarvoor het veld moeten ruimen. De veertigste Taptoe is van 25 augustus tot 4 september. Weer dodelijk ongeval bij Veenendaal veenendaal» Op de A12 richting Utrecht heeft zich gisteren ter hoogte van de wegwerkzaamheden tussen Ede en Veenendaal opnieuw een dodelijke aanrijding voorgedaan. Een 23-jarige vrachtwagenchauffeur verloor daarbij het leven. In het paas weekeinde viel op dezelfde plaats op de Al2 ook al een dodelijk slachtoffer. Meer dan tien mensen raakten toen gewond. Oor zaak van de ellende is de onoverzichtelijke omleiding tussen Ede en Veenendaal. -*v i.jkI* veenhuizen Hard werken voornamelijk in de bosbouw en leren, geen televisie. Dat is het motto in het 'kampe ment van Lubbers' de Jeugd Werk Inrichting (J Wl) 'De Rolpaal' in Veenhuizen. Staatsecretaris Kosto (justitie) opende de JWl gisteren officieel met het doorzagen van een boomstam. Het plan voor een jeugdwerkinrichting komt van premier Lubbers. Op het moment verblijven veertien jongeren in de bezetten. Volgens Kosto is het justitieel apparaat nog niet J Wl. In totaal kunnen er twintig delinquenten worden ge plaatst. Jongens in de leeftijd van 18 tot 23 jaar, die nor maal gesproken tot een celstraf van minimaal zes maanden en maximaal twee jaar zouden worden veroordeeld, kun nen zich voor het project opgeven. Het is sinds het begin van het project in januari nog niet gelukt alle plaatsen te voldoende bekend met het initiatief. Na de periode in Veenhuizen gaan de jongens terug naar een penitentiaire inrichting zo dicht mogelijk bij de regio van herkomst. Hier moeten ze een scholingstraject doorlo pen om perspectief te krijgen op een baan na hun detentie. FOTO ANP Kooijmans tevreden over bezoek aan Indonesië Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) heeft een 'voorzichtig positieve eindin druk' overgehouden aan het be zoek dat hij samen met premier Lubbers aan Indonesië heeft ge bracht. ,,Het was niet alleen maar een handelsmissie, zoals sommigen zeggen, maar de be zegeling van andere verhoudin gen tussen onze beide landen. Andere, maar niet minder hech te verhoudingen", aldus de mi nister gisteren tijdens een pers bijeenkomst in Jakarta. Kooijmans erkende dat de Nederlandse regering, na de bij- na-breuk van 1992 over de kwestie-Oost-Timor, het regime in Jakarta anders is gaan bena deren. In plaats van 'het vinger tje' te heffen, zoals met name PvdA-minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) placht te doen, probeert Den Haag nu een dialoog te voeren. Minister Kooijmans in Jakarta: 'positief' FOTO REUTER „Maar die strategie zou mis schien nog wel meer vruchten kunnen afwerpen, vooral op het gebied van de mensenrechten". Kooijmans heeft het idee dat zelfs sommigen van deze Indo nesiërs wel waardering hebben voor zijn strategie van de dia loog. De minister leidde dat af uit hun reacties op bepaalde re cente gebeurtenissen, zoals het openbaar worden van een zeer kritisch rapport van een presi dentiële commissie over de moord (door het leger) op de vakbondsleidster Marsinah. Ook vond Kooijmans het po sitief dat zijn ambtgenoot Alatas toezeggingen had gedaan in de zaak Oost-Timor. Er zou nu geen bezwaar meer zijn tegen de komst van een VN-rappor- teur voor een onderzoek naar de ware toedracht van het blcfedbad op het door Indonesië bezette en geannexeerde voor malige Portugese eiland in no vember 1991 door het Indonesi sche leger. De mensenrechtenactivist Poncke Princen was duidelijk een andere mening toegedaan. Op een eigen persconferentie zei de ex-Nederlander bang te zijn dat Kooijmans, voor wiens persoon hij overigens veel res pect heeft, te veel waarde hecht aan uitspraken van president Suharto en diens ministers. „Die hebben vaak geen enkele waarde. Als het hun van pas komt, liegen ze hier altijd. Ze kennen gewoon geen schaamte. Het enige waar ze gevoelig voor zijn is druk en die moet helaas nog steeds vooral uit het bui tenland komen". Kooijmans is niet bang voor politieke reacties op zijn ont moeting met Princen. De be windsman gelooft niet dat zijn 'eigen' CDA-fractie ernstige consequenties zal verbinden aan het feit dat hij is voorbij ge gaan aan haar dringende ver zoek Princen te negeren. Reactie advocaat-generaal op suggestie minister Hirsch Ballin Het inbreken door de politie in opslagplaatsen en lood sen om bewijsmateriaal te verkrijgen tegen drugscrimi nelen, is niet toelaatbaar. Prof. J.C.M. Leijten, advocaat- generaal bij de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in ons land, vindt deze zogenoemde inkijkoperaties „hart stikke fout en in strijd met iedere regel van de rechts staat'. Ik kan het bijna niet geloven, aldus prof. Leijten gisteravond in de actualiteitenrubriek Kenmerk. door de politie. Het ministerie verwacht dat de Hoge Raad met De advocaat-generaal reageerde deze methode akkoord zal gaan. daarmee op mededeling van Maar Leijten liet gisteravond minister Hirsch Ballin (justitie) weten: „Al het bewijs dat op de- dat inkijkoperaties met toe- ze manier aan het licht geko- stemming van het Openbaar men is, moet terzijde worden Ministerie worden uitgevoerd gelegd". den haag gpd Als dat tot gevolg heeft dat verdachten van ernstige mis drijven vrijuitgaan, moeten we dat maar accepteren, meent de advocaat-generaal. .Anders wordt het hier het Wilde Wes ten". Naar verwachting zal de Hoge Raad volgende maand een uit spraak doen over de toelaat baarheid van inkijkoperaties. De deken van de Nederlandse Orde van Advocaten mr. T. de Waard, noemt deze methode dubieus. „De Hoge Raad moet zich er nog over uitspreken, maar ondertussen worden inkij koperaties al toegepast. Dit kan dus niet". Het besluit van justitie gisteren om burgemeester H. Riem. de vier wethouders en de gemeen tesecretaris van Brunssum te vervolgen wegens valsheid in geschrifte, heeft mr. J. Marchal, de raadsman van Riem, in hoge mate verbaasd. Hij beticht justi tie van handelingen in strijd met de regels inzake strafvorde ring. „Die regels schrijven voor dat verdachten als eersten te horen krijgen dat zij vervolgd zullen worden." Marchal zegt te kun nen bewijzen dat justitie eerst de pers heeft geïnformeerd. Bo vendien vindt hij het onjuist dat justitie met grote stelligheid be weert dat de verdachten in mei 1993 valsheid in geschrifte heb ben gepleegd. ..Dat zal de recht bank nog altijd moeten uitma ken." De haast waarmee justitie tot vervolging van de verdachten heeft besloten, noemt de raads man 'hoogst ongebruikelijk'. „Wanneer zij daarmee probeert te suggeren dat het gerechtelijk vooronderzoek tegen mijn cliënt Riem is afgesloten, heeft zij het weer mis." Daarvan is volgens Marchal pas sprake wanneer Riem is ge hoord door de rechter-commis- saris. Aangezien dat nog niet is gebeurd, kan hij zijn verzoek aan de rechtbank handhaven om te bevelen het gerechtelijk vooronderzoek tegen zijn cliënt stop te zetten. De rechtbank in Maastricht beraadt zich daar vandaag over. Begemann-baas was bereid om op te stappen amsterdam gpd Joep van den Nieuwenhuyzen zegt serieus te hebben overwo gen zijn functie als bestuurs voorzitter van de Begemann Groep neer te leggen wegens zijn rol in de HCS-afïaire. Van den Nieuwenhuyzen zei dat gis teren in Amsterdam na zijn vrij spraak door de rechtbank. „Ik heb daarover met grote be leggers en bankiers gesproken, vorige week nog. Ik heb de ban ken gevraagd of zij meer krediet zouden geven aan Begemann zonder mij en aan de grootaan deelhouders of zij eerder bereid zouden zijn een belang van 5 procent of meer te nemen. Dat was niet zo. Mijn aanblijven als bestuursvoorzitter is dus niet nadelig voor Begemann Hoewel Van den Nieuwen huyzen zegt weer toegang te hebben tot nieuwe kredietlijnen duurt het nog wel voordat hij weer op de oude voet kan wer ken. „Het kost jaren om het beeld van Begemann te herstel len: van het opkopen en her structureren van zieke bedrij ven, die elkaar daarna verster ken in de Groep". hillhouse 1 Mackintosh 1902/cassina Roodblauwe Gerrit Rietveld 1918/cassina 3107'DE VLINDER' Arne Jacobsen 1955/fritz hansen nr. 598 pierre paulin 1972/artifort Moderne Klassiekers Voorwetenschap en valsheid in geschrifte niet bewezen amsterdam Stoutenbeek Wooncentrum in Beverwijk en Leiderdorp geeft in de maand april op bijzondere wijze aandacht aan de moderne klassiekers. Op diverse showroomgedeelten zult u exclusieve meubelen en accessoires ontmoeten van wereldvermaarde ontwer pers. Meubels die geschiedenis maken en sedert vele decennia een aparte plaats in het interieur innemen. U zult zich verbazen over zoveel creativiteit. U bent van harte welkom. Beverwijk: parallelweg 10 (02510) 29033 Leiderdorp: Meubelplein 1 (071)899323 Geen handel met voorkennis en geen valsheid in geschrifte bij HCS. Joep van den Nieu wenhuyzen, Eric Albada Jel- gersma en Leon Melchior zijn gisteren vrijgesproken door de rechtbank in Amsterdam. De argumenten van de officier van justitie, mr. W. van Nierop, werden door de rechtbank ge heel van tafel geveegd. Het openbaar ministerie heeft in een reactie laten weten de uit spraken te bestuderen. De offi cier van justitie overweegt in hoger beroep te gaan. Binnen veertien dagen moet hij een beslissing nemen. In Nederlands eerste proces over handel met voorkennis jeed de officier van justitie voor de Amsterdamse rechtbank een harde nederlaag. Alle door het openbaar ministerie aangedra gen punten werden afgewezen. Voorwetenschap kon niet bewe zen worden, zo oordeelde de rechtbank. Zo was bijvoorbeeld op de bijeenkomst over de red ding van HCS op 30 juli 1991 niet duidelijk welke richting de koers van HCS op zou gaan. Ook de aanklacht dat er door Van den Nieuwenhuyzen en het effectenkantoor Suez Kooyman valsheid in geschrifte zou zijn gepleegd, haalde het niet. Het was immers niet de bedoeling de documenten in de open baarheid te brengen. De stuk ken waren puur bedoeld voor intern gebruik. In haar vonnis heeft de meer voudige economische strafka mer, onder leiding van mr. M.J.L. Mastboom, twee duidelij ke ijkpunten aangebracht. Mis bruik van voorkennis is alleen Joep van den Nieuwenhuyzen toonde zich tevreden over zijn vrijspraak. strafbaar als de speculant weet of de koers van een bepaald aandeel omhoog of omlaag zal gaan, wanneer deze kennis openbaar wordt. Bijvoorbeeld een (toekomstig) openbaar bod op bepaalde aandelen tegen een al vastgestelde prijs. Punt twee: de voorkennis moet echt geheim zijn. Het mag geen halfzachte of los/vaste af spraak zijn iets niet door te ver tellen. Het moet gaan om een écht geheim, bij schending waarvan de strafrechter kan worden ingeschakeld. Zoals een werkgever een werknemer een geheimhoudingsplicht kan op leggen met betrekking tot ge heime bedrijfsgegevens. In de HCS-affaire werd aan deze twee vereisten niet vol daan. De HCS-directie, ban kiers, de drie nu vrijgespro ken grootaandeelhouders noch de financiële adviseurs wisten welke richting de koers van het HCS-aandeel in juli 1991 zou kiezen, toen zij het noodlijdende computerbedrijf probeerden te redden, onder meer door nieuwe aandelen uit te geven. Plus dat hun afspraak om de koers omlaag te brengen, juist niet zo'n keiharde, juri disch afdwingbare afspraak was geweest. De advocaat van Albada Jel- germa, dr. mr. D.R. Doorenbos, beleefde gistermiddag dan ook zijn 'finest hour'. De punten, op grond waarvan de rechtbank misbruik van voorkennis niet bewezen achtte, kwamen uit zijn koker en waren tot dusver door geen van de deskundigen en zogenaamde ingewijden geï dentificeerd als kapstok voor vrijspraak. Joep van den Nieuwenhuy zen, tegen wie als hoofdver dachte een half jaar gevangenis straf en een hoete van 200.000 gulden was geëist, is blij met de overwinning. „De zaak heeft twee jaar en negen maanden geleefd, waardoor er schade is ontstaan bij het Begemann- concem. De sfeer is door het openbaar ministerie verziekt." Of de ondernemer een scha declaim gaat indienen, is niet duidelijk. Van den Nieuwen huyzen wil eerst afwachten of de officier van justitie in hoger beroep zal gaan. Volgens eerde re uitspraken leed hij met zijn Begemann-concern een schade van tussen de 500 miljoen en 1 miljard gulden. Eric Albada Jelgersma was wat duidelijker over de claims. Volgens de ondernemer zijn er verschillende zakentransacties niet doorgegaan door de HCS- affaire. „Ik overweeg een scha declaim in te dienen", verklaar de de Unigro-topman na afloop van de zitting. Naast een mogelijk hoger be roep over de HCS-affaire, krijgt de entrepreneur nog te maken met de RDM-affaire. Tijdens het proces over de HCS-zaak enkele weken geleden 'onthulde' de of ficier van justitie dat Van den Nieuwenhuyzen zich tijdens de onderhandelingen over de over name van de RDM-werf schul dig had gemaakt aan handel in aandelen met voorkennis. Maar na de vrijspraak door de Am sterdamse rechtbank zijn de vooruitzichten voor Van den Nieuwenhuyzen verbeterd. „Dat wordt een ritueel ronde dansje", concludeerde een van zijn advocaten dan ook. De be handeling van de RDM-affaire wordt over vier maanden voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5