Dubbele beenbreuk Gascoigne Paris SG heeft Gullit hoog op verlanglijstje Carlijn Buis wil gewoon winnen Sport Wielerpeloton in ban van nieuwste doping VRIJDAG 8 APRIL 1994 23 iB ONDERWATER. 071-3 DAC redt het niet in Harderwijk leiden De volleyballers van DAC hebben de inhaalwedstrijd te gen Harderwijk met 3-0 verloren. Bij winst hadden de Alphena- ren de koppositie in de tweede divisie B van Zaanstad gisteren kunnen overnemen. Zo ver kwam het niet. DAC was niet gecon centreerd, liep voortdurend achter de feiten aan en moest in scores van 15-10,15-8 en 15-7 berusten. De vrouwen van RW, als tweede geklasseerd in de eerste klasse A (district), deden het beter. Zij wonnen in Voorburg met 3-1 van Tonegido 5. Alleen de tweede reeks moest de Rijnsburgse equipe afstaan: 15-8. In de overige speldelen trok het bezoekende team aan het langste eind: 15-11,15-3, 16-14. Van Veenendaal debuteert bij profs leiden Frank van Veenendaal is toegetreden tot de rijen van profrenners. De 26-jarige Sassenheimer, die tegenwoordig van wege zijn studie in Amsterdam woont, vond in het Amstelveense All Sports een privé-sponsor. Zijn eerste profkoersen rijdt Van Veenendaal in Frankrijk en België. Katwijk - Rijnsburg dinsdagavond leiden Het op tweede paasdag afgelaste competitietreffen tus sen Katwijk en Rijnsburgse Boys wordt dinsdagavond ingehaald. De wedstrijd begint om 18.30 uur. Ook Marken en Kozakken Boys komen die avond in actie. De resterende duels die in het paasweekeinde werden afgelast (Katwijk - Marken, Rijnsburgse Boys - Quick Boys, Ajax - FC Lisse en Volendam - Huizen) wor den naar alle waarschijnlijkheid op 30 april (Koninginnedag) ge speeld. Flet duel voor de Leidsch-Dagbladcup tussen FC Lisse (za) en Katwijk (kwartfinale) is verschoven naar dinsdag 26 april, aan vang 19.00 uur. Krajicek naar kwartfinales Barcelona Richard Krajicek heeft ook zijn tweede proeve van bekwaamheid doorstaan. Neerlands beste tennisser, die op het gravel in Barcelona maanden blessureleed probeert te vergeten, won gisteren in twee sets van de Rus Andrej Tsjesnokov. Kraji cek speelt in de kwartfinales tegen Sergi Bruguera, titelverdedi ger van het toernooi in zijn woonplaats. Harding geweerd van ceremonie Washington Het Amerikaanse Olympische Comité (USOC) heeft kunstrijdster Tonya Harding geen uitnodiging gestuurd voor een ceremonie in het Witte Huis waar alle deelnemers aan de Olympische Winterspelen gehuldigd zullen worden. „Ze is niet uitgenodigd en ze komt niet", zei USOC-woordvoerder Mi ke Moran tegen de Washington Post. Moran meent dat de aan wezigheid van Harding voor te veel onrust zou zorgen. Harding bekende vorige maand schuld aan het mee beramen van de aanval op haar rivale Nancy Kerrigan tijdens de Amerikaanse kampioenschappen kunstrijden in januari. Speerwerpster geeft dopegebruik toe neuss De voormalige wereldkampioene speerwerpen Ruth Fuchs heeft toegegeven in haar toptijd het verboden middel tu- rinabol te hebben gebruikt. De olympisch kampioene van 1972 en 1976 uit de toenmalige DDR, tegenwoordig afgevaardigde voor de PDS in de Bondsdag, zei dat in het Berlijnse dagblad Neue Zeit. Silio in marathon Rotterdam Rotterdam Het deelnemersveld van de marathon van Rotter dam die zondag 17 april wordt gelopen, is versterkt met de Ar gentijn Antonio Silio. De 27-jarige Zuidamerikaan, die in Madrid woont, meldde zich gisteren bij atletenmakelaar Jos Hermens. Silio maakte de afgelopen twee jaar indruk bij het WK halve ma rathon. In september 1992 veroverde hij in Newcastle het zilver in 1.00.40. Vorig jaar oktober eindigde hij in Brussel als zesde in 1.01.35. EPO brengt risico's met zich mee ARNHEM DICK LOMAN gpd-verslaggever Ruim vijf jaar geleden ver scheen het volgende bericht in de Calgary Herald, een lokale krant in de stad van de Olympi sche Winterspelen '88. „Het Foothills ziekenhuis in. Calgary heeft een onderzoek gedaan naar de stimulerende werking van het nieuwe geneesmiddel Erytropoëtine, populair afgekort EPO. Het blijkt dezelfde en zelfs betere effecten te hebben op een getraind lichaam dan bloeddoping. Volgens dr. Henry Mandin van het ziekenhuis ligt EPO veilig opgeborgen in de kluis. Geen sportman in het Olympisch dorp kan er bij." Een dopinggeduid middel, zoals 't officieel heet, in een kluis. Alsof dat een garantie zou zijn. Weliswaar zijn er tijdens die Winterspelen geen inbraak pogingen door sporters geregi streerd, maar daarna begon EPO wel aan z'n opmars in top sportland. Razendsnel groeide de naamsbekendheid "van het kunstmatig vervaardigde men selijk hormoon. Zes jaar later is EPO hét gespreksonderwerp in en rond het wielerpeloton. Vooral daar waar men vraagte kens zet achter de niet te stop pen triomftochten van de Italia nen. Daar moet wel doping en dan natuurlijk het nieuwstje snufje, EPO dus, aan te pas zijn gekomen. Het zal nog wel even duren alvorens duidelijk wordt of de beschuldigingen waarheid be vatten. Van controles is immers nog niets te verwachten. Zoals dat ook voor bloeddoping geldt, de voorvader van EPO. Bloeddoping. Als het al aan toonbaar is, dan gaat het om donorbloed. Maar wie neemt dat grote risico (op Aids bijvoor beeld) als je ook je eigen bloed koud kan zetten en na een paar weken weer ontdooid in je li chaam kan terugbrengen, ten einde op die manier het aantal rode bloedlichaampjes sterk te verhogen. Deze methode lijkt inmiddels achterhaald door EPO, waarvan het natuurlijke bestaan overigens al vanaf 1906 bekend is. ARCHIEFFOTO EPA Ruud Gullit is volgens het ge zaghebbende dagblad Gazzetta dello Sport met de leiding van AC Milan overeengekomen om volgend seizoen terug te keren naar de roodzwarte club. De sterspeler wil al enkele weken geen commentaar geven op dergelijke geruchten en ontkent met een club rond te zijn. Offi cieel mogen beide partijen tot aan het einde van de competitie geen nieuwe verbintenissen aangaan. Een terugkeer naar AC Milan is niet de enige mogelijk heid om zijn loopbaan voort te zetten. De topscorer van Samp- doria staat hoog op de verlang lijst van Michel Denisot, de voorzitter van Paris SG. De aanstaande kampioen van Frankrijk had vorig jaar al bijna beet, omdat Gullits vrouw graag een paar jaar in Parijs wil leven. De transfer ketste af op advies van zijn zaakwaarnemer Cor Coster. „In Parijs zal het voetbal nooit echt leven. Dat is niks voor Ruud", zei hij toen. Inmiddels is ook Coster ervan overtuigd dat Paris SG wel iets te bieden heeft voor Gullit, me de omdat de club net als AC Milan nauwe banden heeft met een groot tv-station (Canal Vorige week maakte Denisot in privé-kringen bekend een nieu we poging te wagen om volgend seizoen in Champions League een extra attractie achter de hand te hebben. Vruchtbaar Dat Sampdoria Gullit na een vruchtbaar seizoen weer kwijt raakt, staat vrijwel vast. De Am sterdammer voelt zich in het mondaine Nervi toch minder thuis en verlangt naar een grote stad. Sampdoria, dat vorige zo mer 1,1 miljoen gulden betaal de als transfersom, mag nu 3,2 miljoen tegemoet zien. Dat Sampdoria vorige week de 'scu- detto van de voetbalboekhou ding' kreeg van de Italiaanse bond zal niemand meer verba zen. De club zal dit jaar als eni ge niet in de rode cijfers belan den en kan 2,1 miljoen gulden winst boeken voor de recycle van Gullit. Een stevige compen satie voor het sportieve verlies. In dit seizoen staat Gullit op vijftien treffers in de competitie en twee cruciale doelpunten in de Italiaanse beker, die Samp doria voor het grijpen heeft. De sterspeler zou volgens La Gaz- Engelse vedette opnieuw lang uit roulatie Paul Gascoigne wordt vandaag naar Engeland gevlogen voor een operatie vanwege een dubbele beenbreuk. De Engelse international brak gisteren zijn rechterkuit- en scheenbeen. Op de training van Lazio Roma kwam Gascoigne in botsing met een medespeler. wereldkampioenschap eindig den de Engelsen achter Noor wegen en Nederland. Colombia Zeven kinderen zijn gewond ge raakt toen een muur instortte van het stadion waarin de na tionale ploeg van Colombia trainde. Eén jeugdige aanhan ger is er ernstig aan toe. Het on geval gebeurde in het stadion van Villavicencio in Colombia. De nationale ploeg trainde voor de wedstrijd tegen Bolivia. Beide landen zijn deelnemer aan de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten. De kinderen probeerden het stadion binnen te komen door over een muur te klimmen. Claudio Bartolini, de clubarts van Lazio, zette de breuk in het San Giacomo-ziekenhuis waar röntgenfoto's de opgelopen kwetsuren toonden. Daarna werd de voetballer overgebracht naar een privé-kliniek in de Ita liaanse hoofdstad. „We kunnen pas na de operatie zeggen hoe lang Gascoigne is uitgescha keld", aldus Bartolini. Lazio Roma, de club van Aron Winter, beleeft weinig plezier aan de Engelse superstar. Gascoigne werd in de zomer van 1992 voor een transfersom van circa twintig miljoen gulden van Tottenham Hotspur over genomen. Sindsdien was hij vooral geblesseerd, zwaarlijvig of in opspraak door een uitbun dige haardos of discobezoekjes. Voor Terry Venables is de blessure een tegenvaller. De kersverse bondscoach van En geland zag in de middenvelder een belangrijke pion in de aan loop naar het Europees kam pioenschap, in 1996 in eigen land. In de voorronden van het Paul Gascoigne, hier nog spelend met het masker n van Jan Wouters, zit opnieuw in de lappenmand. Havelange FIFA-voorzitter Joao Havelange wil dat aan de wereldtitelstrijd van 1998 in Frankrijk 32 in plaats van 24 landen deelne men. De Braziliaan, die in juni vrijwel zeker voor vier jaar wordt herkozen als praeses van de wereldvoetbalbond, ont vouwde zijn plannen in de Franse sportkrant L'Equipe. „Ik heb het idee tijdens onze vergadering in Zürich voorge legd aan de voorzitters van de vijf confederaties van de FIFA en ze waren er blij mee", aldus Havelange, die de ideeën ook zal voorleggen aan het dagelijks bestuur. Het voorstel gaat uit van acht groepen met vier lan den. De eerste twee van elke poule gaan naar de achtste fina les. „Voor het plan hebben we acht steden nodig. Het toernooi kan dan gewoon een maand duren, zonder dat we voor tijd- problemen komen te staan." De Franse organisatie zou wel voe len voor de nieuwigheid, mits een tijdig besluit wordt geno- Havelange is al twintig jaar voorzitter van de FIFA. Het aan tal deelnemende landen werd voor het eindtoernooi van 1982 in Spanje verhoogd van 16 naar 24. Maradona Diego Maradona wil nog één keer wereldkampioen voetbal Erytropoëtine werd (en wordt) aangewend als medicijn voor nierpatiënten en ook toe gepast bij mensen met bloedar moede. Als 'fabrieksprodukt' bereikte EPO al snel de sport markt. Zoals dat met tal van medicijnen ging, zoals anabole steroïden en groeihormonen. EPO is een uit urine kunstma tig vervaardigd produkt dat de aanmaak van rode bloedli chaampjes bevordert. Mensen die vanwege nierproblemen aangewezen zijn op dialyse centra ontberen de aanmaak van erytropoëtine. Ernstige bloedarmoede is het gevolg. EPO kan die gevolgen indam men. Omdat het hormoon de eigenschap heeft de aantallen rode bloedcellen te verhogen, is het aantrekkelijk voor duursporters. De rode bloedcel len spelen een belangrijke rol bij het zuurstofopnamevermo- gen, populair gezegd het uit houdingsvermogen. Dat zou flink aantikken. De in de weten schappelijke literatuur vaak ge citeerde Zweedse onderzoeker Ekblom acht het mogelijk op 20 minuten hardlopen een winst van 30 seconden te boeken. Maar ook hogere percentages, zelfs tot tien procent, worden genoemd. EPO wordt via de in jectienaald toegediend. In de voorlichting wordt ge wezen op de risico's van het in jecteren en - wat veel ernstiger is - op de stijging van het zoge naamde hematocriet. Dat is de verhouding van het volume van alle rode bloedcellen tot het to tale bloedvolume. De normale waarde ligt tussen de 40 en 50 procent, maar EPO kan die waarde sterk verhogen. Met na me bij duurinspanning in hitte en/of extreem zware inspannin gen kan dat tot ernstige hart problemen lijden. Door EPO- gebruik kan het bloed ook dik ker, stroperiger worden en ont staat ook het gevaar van fatale ongelukken. De afgelopen jaren is de dood van een aantal Nederlandse en Belgische wielrenners in ver band gebracht met gebruik van EPO. Of er daadwerkelijk sprake was van een relatie is echter nooit bewezen. LEIDEN. WILLEM SPIERDUK Carlijn Buis hoeft niet erg lang na te denken over de vraag wat er nu eigenlijk leuk is aan ten nis. 'Het winnen' klinkt het overtuigd uit de mond van het 16-jarige talent van Unicum. „Vooral het spelen van een goe de 'pot' tegen iemand met pres tige, met een reputatie", meent de VWO-scholiere. Tijdens het Noorlander Paas A-toernooi lukte het Buis gisteren net niet iemand 'met prestige' onderuit te halen. Tegen de als vijfde ge plaatste Claudia Reimering ver loor ze met 6-1,4-6, 6-2. Het was een partij die Buis ei genlijk best had kunnen win nen. Nadat ze na een 4-2 ach terstand in de tweede set toch nog een beslissende reeks for ceerde, kreeg ze in die derde set volop kansen op winst van cru ciale games. Claudia Reimering was net iets geroutineerder en speelde beter op de belangrijke punten. „Het was ongeveer de score die ik had verwacht", zei Carlijn Buis na afloop. „Vooraf was ik nog bang dat ik er echt afge knald zou worden, maar het viel mee. Natuurlijk baal ik ervan dat ik heb verloren, ik houd he lemaal niet van verliezen. Die 'winners'mentaliteit heeft de Voorhoutse ook in een re cordtempo omhoog gebracht op de tennisladder. Drie jaar ge leden nog speelde ze recreatie- tennis en won ze haar eerste D- toernooitje. Op aanraden van haar trainer bij tennisvereniging Voorhout, Waldo Janssen, maakte zij de overstap naar Unicum. „Ik speelde eigenlijk puur voor de lol, ik hockeyde en een wedstrijd tennissen hoefde niet zo nodig." Het bleek bij Unicum eigen lijk niet eens een nadeel te zijn dat zij wat later koos voor pres- tatief tennis. „Ik was in de groep één van de minderen, het was een uitdaging een uitdaging om - daar zo snel mogelijk een eind aan te maken." Onder haar huidige trainer Gert-Jan Minnee gebeurde ei genlijk hetzelfde. Ook daar be landde de Voorhoutse in een groep met betere speelsters. „Ik trainde met Jolanda Mens, ik vond het al heel wat dat zij met mij wilde spelen. Van haar heb ik geleerd wat 'tempo' spelen, wat hard slaan is." De speelster van Unicum vond zichzelf lange tijd een 'prikker', iemand die de bal met Ik ben niet zo gauw tevreden over m boogjeé in het spel houdt, wachtend op de fout van de te genstander. „Ik heb een tijdje zo gespeeld, maar het hard slaan gaat steeds beter. Ik vind het ook veel leuker. Liefst zou ik ook service-volley spelen. Qua snelheid zou ik dat wel kunnen, maar m'n service is er nog te zwak voor." Die opslag is ook volgens Car lijn Buis hard aan verbetering toe. „M'n tegenstanders halen nog wel eens een punt met hun De buitenwacht vindt dat het met haar mentaliteit wel goed zit. Zelf is ze daar iets voorzich tiger over. „Vroeger gaf ik partij en zomaar cadeau; dat is nu wel over. Ik ben niet zo gauw tevre den met m'n eigen spel. Men sen om me heen zeggen nog wel eens na een partij dat ik goed heb gespeeld. Ik maak me daar wel eens boos om: als het FOTO »BEN DE BRUYN niet goed is, dan is het niet goed." Een echte doelstelling wat betreft haar sport heeft Buis nog niet. „M'n trainer vraagt dat ook wel eens. Wat wil je er nu eigenlijk mee. Het lijkt me leuk om, als ik m'n diploma heb, een tijdje alleen maar te tennissen. Maar misschien ga ik het wel combineren met een studie. Dat is natuurlijk ook af hankelijk van de vraag hoe het de komende anderhalf jaar met het tennis gaat." zetta dello Sport hebben bedon gen dat hij een vrije opdracht krijgt en niet meer rechtsbuiten hoeft te staan. Over eventuele eisen van Gullit over de wissel- diensten (de reden waarom hij Milan verliet) zijn volgens het artikel geen mededelingen ge daan. AC Milan zou de aandacht op Gullit hebben gericht, nadat on derhandelingen met de Napoli- taanse spits Fonseca waren stuk gelopen. Napoli dreigt door het mislukken van de transfer in ernstige liquide problemen te komen. worden. Desnoods doet hij op halve kracht mee. „Ik wil graag spelen in de Verenigde Staten. Misschien kan ik maar vijftig procent van mijn kwaliteiten la ten zien, maar het WK is een kort toernooi, waarin een speler vooral mentaal honderd pro cent fit moet zijn." De 33-jarige wereldkampioen van 1986 trainde in Buenos Ai res voor het eerst sinds enkele maanden mee met de nationale ploeg. Vorige week kondigde hij nog aan deelneming aan de we reldtitelstrijd te vergeten, maar zijn dochter Dalma en de scher pe kritiek van de media schij nen hem op andere gedachten te hebben gebracht. Bondscoach Alfio Basile be groette de rentree van Marado na met een glimlach: „Ik ben zeer tevreden." Mogelijk speelt de kleine Argentijn op 20 april mee in een oefenduel tegen Marokko, de derde tegenstan der van Oranje tijdens het WK. Maradona verklaarde zich li chamelijk in orde te voelen, hoewel hij sinds januari geen wedstrijd meer heeft gespeeld. Met wederzijds goedvinden gin gen hij en Newell's Old Boys uit Rosario toen uit elkaar. Hij raakte telkens geblesseerd. „Ik zal het WK halen, als mijn be nen en de goede God het toela- Duitse bond in problemen door afmelding BERLUN SID/RTR De afmelding van het Engelse voetbalelftal voor de interland op 20 april tegen Duitsland stelt de Duitse bond voor grote pro blemen. Er waren voor het duel, dat in Berlijn zou worden ge speeld op de geboortedag van Adolf Hitler, al 50.000 kaarten verkocht. Voor maandag beslist de DFB wat er met de inkom sten uit de kaartverkoop - ruim twee miljoen gulden - gaat ge beuren. De Engelse voetbalbond liet woensdag weten dat het natio nale elftal op 20 april niet in Duitsland zou spelen uit angst voor rellen tussen extremisti sche groeperingen. De Duitsers wilden niet toegeven aan drei gend geweld van extreem rechts door het evenement af te gelasten. De Duitse bond twijfelt over teruggave van het geld. Mogelijk worden de kaart bezitters in de gelegenheid gesteld in een later stadium een kwalificatiewed strijd voor het Europees kam pioenschap bij te wonen. De kans dat Duitsland op 20 april alsnog aantreedt voor een oe fenduel is erg klein. „Alleen als we erin slagen heel snel een an dere tegenstander te vinden", lichtte DFB-voorzitter Braun toe. Niet alleen de kaartverkoop in Duitsland bezorgt de bondsoffi- cials kopzorgen. In Berlijn wa ren rond het duel al 10.000 ho telkamers geboekt, in Engeland waren 2.500 kaarten aan de man gebracht. Schadeclaims dreigen. Voor de interland had de DFB al ruim 100.000 gulden aan kosten gemaakt voor het drukken van de toegangsbewij zen en affiches. Er was één meevaller. De Duitse hardrock band The Scorpions had toege zegd gratis in het voorprogram ma op te treden. De Duitse media reageerden furieus op de afmelding van de Engelsen. „Schande. Waarom zijn jullie bezweken voor de na zi's?", kopte het boulevardblad Bild op de voorpagina. „Hitier viert een verlate triomf', viel er verder nog in de schandaalkrant te lezen. The Sun in Engeland, vergelijkbaar met Bild, drukte vergelijkbare teksten af. Nederlanders stappen af in Baskenland alto de ibardin Aan Nederlandse wielrenners is de Ronde van Baskenland niet besteed. Na Erik Breu- kink hielden gisteren ook Steven Rooks, Gert-Jan Theunisse en Tom Cordes de Spaanse etappekoers voor gezien. De Zwitser Toni Ro- minger verstevigde zijn lei dendepositie. De vierde etappe, van Bal- meseda naar Alto de Ibardin, was de koninginnerit in de Baskische ronde. Wind. re gen, kou en vijf beklimmin gen maakten de tocht tot een martelgang. Vele renners stapten af. Cassani ging wel door. De Italiaan bereikte na 228 kilometer alleen de top. Rominger volgde op 24 se conden. In de algemene rangschik king vergrootte de Zwitser zijn voorsprong op Chiap- pucci van drie naar acht se conden. Ook Echave, Chioc- cioli en Argentin bleken de finish niet te hebben ge haald. De Spanjaard Uriarte was gisteren de strijdlustigste renner in het peloton. Hij ontsnapte na 92 kilometer en verkreeg een voorsprong van 4 minuten en 25 seconden. In de afdaling van de Jaizki- bel. een berg van de eerste categorie, kwam hij echter ten val. Cassani en Felix Gar cia namen het initiatief over. De Spanjaard kon de sterke Italiaan niet lang volgen. On danks tegenaanvallen van Kvalsvoll, Bernard en Elli hield Cassani stand. Erik Breukink, die in de tweede etappe wegens maagklachten afstapte, is aan de beterende hand. Zijn deelneming aan de Ronde van Spanje loopt geen ge vaar. De proloog van de Vuelta is op 25 april in Val- ladolid. Jans Koerts heeft zijn vierde overwinning als profrenner behaald. De 24-jarige Drent schreef gisteren in Noord- Frankrijk de Grote Prijs van Denain op zijn naam. Koerts was de snelste sprinter in de kopgroep van zes renners. In wind en regen, hobbe lend over de kasseistroken van Parijs-Roubaix, ontstond na honderd kilometer een groep van 24 renners. Later werd het aantal uitgedund tot veertien vluchters. Dertig kilometer voor de finish ging de Belg Vermote alleen op avontuur. Twintig kilometer verder kreeg hij gezelschap van vijf man. Koerts versloeg in de sprint de Denen Mi- chaelsen en Holm, de Duit ser Kappes, de Fransman Au- bier en Vermote. Op zes se conden werd de Belg De- meester zevende, Meijs werd achtste. Koerts voerde in 1992 een waar schrikbewind in het amateurpeloton. Zijn over stap naar de PDM-profs was voorbestemd. Een seizoen la ter ging hij naar Festina, de ploeg uit Andorra waar hij samen met Van Poppel de enig overgebleven Nederlan der is. In zijn eerste seizoen als profrenner won Koerts een etappe in de Ronde van Belgisch-Limburg. Vorig jaar was hij twee keer succesvol, in etappekoersen in Frankrijk en Portugal. Miguel Indurain verschijnt zaterdag 23 april aan de start van de Amstel Gold Race. de enige Nederlandse klassieker in de strijd om de wereldbe ker. Banesto, de werkgever van de drievoudige Tour winnaar, heeft organisator Herman Krott gisteren laten weten alsnog aan te treden. Met Indurain als kopman. De ploeg had aanvankelijk niet ingeschreven voor de klassieker over Umburgs grondgebied. Van de inmid dels twee gehouden wereld bekerwedstrijden reed Indu rain er slechts één. Hij startte in Milaan - San Remo, de Ronde van Vlaanderen liet de Spanjaard links liggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23