'Dominee in diskrediet gebracht' Kerk Samenleving St. Martinus ingepakt Matthew Fox stapt over naar Anglicaanse Kerk Vaticaan wil uitstel van pausbezoek aan Libanon Ledenwerfactie NBG in Leidse regio beroepingswerk Cl 4 Ja ^v(i3cmx 2' v VRIJDAG 8 APRIL 1994 buitenland kort Wales tegen De Anglicaanse kerk van Wales is tegen het benoemen van vrouwelijke priesters, zoals de Church of England vorige maand heeft goedge keurd. De bestuursraad van de kerk heeft een geheime stemming gehouden onder de 300 leden. De maatregel had door alle drie de kamers van de kerk - de bischoppen, de leken en de priesters - aangenomen moeten wor den. Bisschoppen en leken stemden voor de maatregel, maar de priesters waren te gen. Lobby bureau Als reactie op de parlements verkiezingen richten de Itali aanse bisschoppen een ka tholiek bureau in Rome op. Het bureau moet bij regering en parlement lobbyen voor rooms-katholieke standpun ten inzake ethische vraag stukken. Dit maakte bis schop Giuseppe Casale van Foggia bekend in een vraag gesprek met het dagblad II Tempo. Als voorbeelden noemde hij abortus en eu thanasie, bio-ethische vraag stukken en het onderwijs. Al voor de verkiezingen hadden de bisschoppen tot de op richting van het bureau be sloten, aldus mgr. Casale. Bij de verkiezingen verloren de christendemocraten de machtspositie die zij sinds de Tweede Wereldoorlog had den. De Volkspartij, de op volger van de Democrazia Cristiana (DC1), behaalde slechts weinig parlementsze tels. Met de oude DC1 onder hielden de bisschoppen de allerhartelijkste betrekkin gen. Kritiek Carey Het hoofd van de Anglicaan se Kerk, aartsbisschop Geor ge Carey, heeft de regering- Major scherp bekritiseerd. Het is aan deze regering te wijten dat de laatste jaren de kloof tussen arm en rijk is ge groeid, zei de aartsbisschop van Canterbury in een vraag gesprek. Hij noemde het een schande dat sinds de Conser vatieven in 1979 aan de macht kwamen, het inkomen van de armste 10 procent van de bevolking met 14 pro cent is gedaald, terwijl de meerderheid van de bevol king 30 procent meer ver dient. Als gevolg van de rege- ringspolitiek zet de tweede ling van de bevolking zich door, aldus Carey. Leden van de regering-Major wezen de kritiek af. Staatssecretaris Anne Widdecombe verweet Carey dat hij vanaf de kansel partijpolitiek bedrijft. Aidspastoraat Rainer Jarchow, oprichter en voorzitter van de Keulse aidsstichting 'Positief leven', heeft zich in opdracht van de Evangelische Kirche in Ham burg gevestigd als eerste Duitse aidspastor. Jarchow, die na zijn theologiestudie onder meer als predikant in Hamburg werkte, kondigde aan dat hij bij zijn nieuwe werk nauw zal samenwerken met de andere aidshulpverle- ners. „Concurrentie kunnen we ons met het oog op de patiënten niet veroorloven." De 53-jarige predikant noemde zijn aanstelling als aidspastor 'bijna sensatio neel'. Hij kondigde aan hulp groepen te willen oprichten voor paren waarvan één van de partners HlV-geïnfecteerd is. Ook denkt hij aan het op richten van een groep voor nabestaanden van overleden aids-patiënten. In de St. Ge- orgekerk in Hamburg zal Jarchow maandelijks voor gaan in diensten waar het thema aids centraal staat. REDACTIE DICK V Secretaris predikcmtenbond plaatst kanttekeningen bij aandacht voor seksueel misbruik .Zolang het tegendeel niet is bewezen, mag je ervan uit gaan dat de Nederlandse predikanten in het pastoraat ui terst zorgvuldig met hun gemeenteleden omgaan. En dat ze te vertrouwen zijn." trouwen'. Daarin wordt het seksueel misbruik door pastores aan de kaak gesteld. Onder de kop 'Predikant, een gevaarlijk beroep' plaatst Kui- péri in het hervormde blad Woord Dienst enige kantteke- LEEUWARDEN GPD Zo reageert ds. N.H. Kuipéri, se cretaris van de Bond van Ne derlandse Predikanten, op het onlangs verschenen boek 'Een pastor moet je toch kunnen ver- ningen bij de aandacht die de afgelopen twee jaar in de media is geschonken aan het seksueel misbruik door predikanten. Veel collega's voelen zich vol gens Kuipéri in diskrediet ge bracht door de herhaalde sug gestie dat het om 'vele gevallen' gaat en dat er sprake is van 'een topje van de ijsberg'. „Natuurlijk, ieder geval is er één te veel", aldus Kuipéri. Toch wil hij nu wel eens weten om hoeveel gevallen het eigen lijk gaat. Daarover zwijgt ook het recente boek van Gideon van Dam en Marjo Eitjes. Vol gens het duo is er geen sprake van incidenten, maar cijfers worden er vervolgens niet gege ven, constateert Kuipéri. Er worden wel cijfers uit de Vere nigde Staten toegepast op de Nederlandse situatie, maar dat vindt hij onjuist. „Daarvoor is het kerkelijk leven in de USA te verschillend van dat in ons land." Kuipéri heeft ook moeite met de suggestie van Van Dam en Eitjes dat bij bewezen seksueel misbruik de zaak in de open baarheid moet komen. Voor de pleger is dat immers een extra strafmaatregel. „Het beste voor alle partijen is, dat de predikant dan met stille trom uit de ge meente (dan wel de kerk) ver trekt." HiLLEGOMAl maanden spant de parochie zich in om het benodigde geld binnen te krijgen, maa dan eindelijk de opknapbeurt van de toren van de St. Martinus in Hillegom ter hand worden genomen. Van de geraamde twee ton om het bouwwerk weer in de oude luister te herstellen, is inmiddels 130.000 gulden binnen. De rommelmarkt die morgen op het kerkterrein wordt gehouden en de inkomsten uit recla me moeten het 'gat' nog verder verkleinen. Het is de bedoeling dat de klokken van de St. Martinus met Pinksteren weer kunnen luiden. foto hielco kuipers De Amerikaanse theoloog Mat thew Fox, die vorig jaar uit de orde der dominicanen werd ge zet, heeft zich aangesloten bij de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk. Hoewel zijn woordvoerder Daniel Turner alleen wil zeggen dat de ex-priester de overstap 'overweegt', heeft een functio naris van het episcopale bisdom Califomië bevestigd dat Fox op 8 januari tijdens een besloten bijeenkomst is toegetreden tot de Anglicaanse Kerk. Als Fox erkend wil worden als anglicaanse priester, moet hij daarvoor toestemming hebben van de voorganger van de paro chie, de kerkvoogd en van een comité van geestelijken en le ken. De Episcopaalse Kerk eist niet van voormalige katholieke priesters dat ze zich opnieuw laten wijden. In december zou Fox' erkennipg rond kunnen zijn, aldus de functionaris. De 53-jarige Fox heeft een reeks boeken geschreven over spiritualiteit. In Oakland, Cali- fornië, leidt hij het door hem opgerichte instituut voor cul tuur- en scheppingsspirituali- teit. Hij verzet zich tegen de grote nadruk op zonde en ver lossing in het christendom en gaat uit van een positieve bena dering van de schepping, het li chamelijke en de seksualiteit. Opstandige parochie mag van bisdom kerk niet opknappen DEN BOSCH ANP Het bisdom Den Bosch heeft de progressieve San Salvator-paro- chie in Den Bosch geen toe stemming gegeven voor een op knapbeurt van het kerkgebouw. Dat heeft vice-voorzitter G.J. van Rooij van het parochiebe stuur bekendgemaakt. Kerkgebouw en pastorie drei gen nu te verloederen, aldus het bestuur. Ook een lekkend dak, kapotte riolering en zwaar ver ouderde cv-ketels kunnen niet worden gerepareerd of ver nieuwd. Het bisdom probeert in de letterlijke zin van het woord de parochie af te breken, aldus Van Rooij. Het besluit is volgens woord voerder C. van Hasselt van het bisdom een gevolg van de wei gering van de parochie vicaris E. Verhoeven als administrator te aanvaarden. Daardoor heeft het parochiebestuur kerkrechtelijk geen voorzitter. Dat is voor Ver hoeven reden zijn medewerking te onthouden, aldus de woord voerder. VATICAANSTAD/BEIROET» RTR/DPA Het Vaticaan wil uitstel van het bezoek dat paus Johannes Paulus II eind mei aan Libanon zou brengen. Dit is vernomen uit diplomatieke kringen in het Vaticaan en in de Libanese hoofdstad Beiroet. De pauselijk ambassadeur in Libanon, nuntius Pablo Puente, heeft de Iibanese parlements voorzitter Nabih Berri hiervan op de hoogte gesteld. Er wordt gevreesd voor de veiligheid van de paus na enkele bomaansla gen, onder meer op een kerk in Libanon. De Libanese autoriteiten wil len liever geen uitstel. Daarmee zou het beeld worden verstoord dat Libanon na vele jaren bur geroorlog weer op weg is een stabiel en veilig land te worden. LEIDEN/REGIO Een aantal (protestantse) ker ken in Leiden en de regio neemt in de week van 17 tot 24 april deel aan de landelijke leden werfactie van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG). Vrij willigers zullen tijdens de actie week adressen langs gaan met een ledenwerf-brief van het ge nootschap, dat zich niet alleen bezighoudt met de vertaling en uitgave van de bijbel in de Ne derlandse taal maar ook fond sen werft voor de bijbelvoorzie ning in het buitenland. De actieweek is bewust ge pland in de periode tussen Pa sen en Pinksteren. Volgens de bijbel is dit de tijd dat Jezus de discipelen ontmoette om hen te bemoedigen, hen zegende en uitzond naar alle volken. In die geest willen ook de vrijwilligers van het NBG actief zijn. Het in Haarlem gevestigde Nederlands Bijbelgenootschap heeft de structuur van een ver eniging. Het behoort wereldwijd tot de 'rijkere' bijbelgenoot schappen die gelijkwaardige or ganisaties in het buitenland steunen. Elk jaar gaat er een kleine zes miljoen gulden vanuit Nederland naar met na me de bijbelgenootschappen in de Derde Wereld. Dergelijke af spraken over onderlinge steun worden gemaakt in de Wereld bond van Bijbelgenootschap pen. In meer dan 120 landen probeert deze organisatie in de behoefte aan bijbels te voor- De bekendste bijbel in het Nederlandse taalgebied is de NBG-vertaling van 1951. Mo menteel wordt door het genoot schap in samenwerking met de Katholieke Bijbelstichting ge werkt aan een interconfessione le vertaling die kort na de eeuw wisseling het licht moet zien. Het lidmaatschap van het Ne derlands Bijbelgenootschap kost vijftien gulden per jaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijkerk: T.J. Edel man te Bedum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor De Bilt-Bilthoven: W. Scherff te Spakenburg-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naarZeewolde (part-time): J.B.M. Storms, ver bonden aan Jeugd Met Een Op dracht 'De Heidebeek' te Heer- de, wonende te Apeldoorn, die bedankte voor Alkmaar i.c.m. Zaanstreek-Centrum. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Middelburg-Cen trum: J.J. van Eckeveld te Zeist. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Barneveld en voor Urk: F. Mallan te Alblasserdam. Soetendorp spreekt over 'Racisme' LEIDEN De bekende rabbijn A. Soeten dorp komt maandagavond (11 april) naar Leiden voor een le zing over 'Racisme'. Hij spreekt vanuit de ervaringen van het joodse volk. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Taakgroep Kerk en Migranten van de Leidse Raad van Kerken en heeft plaats in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade, aanvang 20.00 uur. De lezing wordt gehouden in verband met de aanstaande Tweede-Kamerverkiezingen. HET WEER Depressie-moeras Vanuit de Berlijnse Universiteit worden, onafhankelijk van elkaar, twee verschillende prognoses voor het weer op de lange termijn opge steld. Gisteren berichtte ik u over de methode van het duo Dett- mann/Malberg, die gebaseerd is op de verdelingen van luchtdruk en temperatuur over een groot deel van de oceaan en Europa, van waaruit een temperatuurbeeld voor de volgende drie maanden wordt geschetst. Het team kwam op 25 maart tot de volgend conclusie: april wordt 1 tot 1.5 graden te koud, maar dan volgt een prima voorzomer met in mei en juni posi tieve afwijkingen van liefst 1.5 tot 2 graden. Concurrent Wolfgang Roder is min der optimistisch in zijn prognose. Hij gaat uit van een cyclus, waarbij een serie van warme jaren wordt af- gewiseld door perioden met kouder weer. Bij zijn prognose gaat hij er van uit dat we momenteel in de koude fase van deze cyclus zijn aangeland - sinds vorige zomer - en dat deze nog minstens tot in 1995 blijft aanhouden. Vergelijkbare ja ren uit relatief koude tijdvakken (1962, 1970, 1979, 1986) wijzen op veelvuldige depressieactiviteit tijdens de voorjaarsmaanden april en mei, waarin koud en nat weer overheerst, maar waarin juni een opwarming laat zien bij hogere luchtdruk. Vergelijken we de beide prognoses dan zien we een duidelijke aanwij zing in de richting van een koude aprilmaand. De huidige weersont wikkeling lijkt die verwachting in derdaad te gaan bevestigen. Mei wordt onzeker, maar juni moet vol gens beide methoden al een portie zomerwarmte gaan opleveren. Houdt er bij uw vakantie-planning echter rekening mee, dat de lange termijn-verwachting nog in de kin derschoenen staat! Actueel: Dit weekeinde raken we opnieuw diep in het depressie moeras verzeild. Een vers lage- drukcentrum, nu nog ten noord westen van Schotland, koerst za terdag dicht langs ons land naar Centraal-Europa. Achter het bijbe horend koufront, dat vannacht pas seert, herhaalt zich de situatie met een koude bovenlucht. Dat bete kent op gezette tijden buien, soms behoorlijk zwaar, met kans op ha gel en onweer. Warmer dan 7 of 8 graden wordt het daarbij niet. De stevige westenwind neemt zondag wel wat in kracht af. Na het week einde maakt een nieuwe Atlanti sche depressie zich op voor een Europees avontuur. be ou V< HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met van tijd tot tijd regen en onweer. Vooral in Enge- Flink wat wind. Maxima van 7 graden in Schotland tot 13 bij Londen. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon, in de Ardennen plaatselijk wat regen, elders droog. In de avond van het westen uit regen en tamelijk veel wind. Morgen overdag wis selend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 gra- Midden-Frank- /V\10 1 yff _rYi2 H 1J/y T ;cV" 23 T bewolkt Tf. onweer *99 regen =S sneeuw afc opklarmgen -is ,9 temperatuur heeto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. de WEERRAPPORTEN Noord- Vandaag af in de Vogezen en Jura eerst nog plaatse lijk regen. In de middag en avond in het westen regen, 's nachts in het oosten. Morgen overdag wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra- Overwegend zonnig, in het noorden ook van tijd tot tijd bewolking, en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur 18 graden aan de westkust tot 23 ir Madeira: Naast zon ook enkele wolkenvelden. Droog. Temperaturen in de middag van- daag rond 19 graden, morgen wat hoger. Spanje: Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en vooral morgen nu en dan regen. El- ZATERnAG 9 APRIL 1994 ders droog en flinke zonnige perioden. ZATEKDAll9A™IL Middagtemperaturen van 15 graden in Zon-en maanstanden het noorden tot 23 aan de Costa's ten Zon °P 06.55 Zon oni zuiden van Benidórm. In Andalusië Maan op 06.01 Maanc maxima rond 27 graden. Waterstanden Katwijk Canarische Eilanden: Hoog water 03.22 15.38 Flinke zonnige perioden en droog. Op de Laa8 water 11.36 zuidstranden middagtemperaturen 25 tot 28 graden. Zuid-Frankrijk: (i Aanhoudend wisselvallig weer met voor al morgen van tijd tot tijd regen, moge- Amsterdam lijk ook onweer. Aan de zuidkust af en oeeffl toe zon en kleinere neerslagkansen. Er Deelen waait een harde Mistral. Middagtempe- Eelde ratuur rond 14 graden, aan de zuidkust Eindhoven plaatselijk enkele graden hoger. Den Helder Sneeuwgrens in de Alpen en Pyreneeën Rotterdam tussen 1000 en 1300 meter. Twente Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, afgewisseld door zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur vandaag rond 18 gra den, morgen iets hoger. Italië: Vandaag perioden met regen, mogelijk kusten kans op storm. Morgen eerst op klaringen, later van het noorden uit op Brussel veel plaatsen weer regen. Middagtempe- Cyprus ratuur rond 15 graden, morgen iets Dublin zachter. Sneeuwgrens in de Italiaanse Frankfurt Alpen en Dolomieten rond 1200 meter. Genève Corsica en Sardinië: Helsinki Vandaagnacht regen, overdag opklarin- Innsbruck gen en droog. Veel wind, aan kusten kans op storm, morgen e later opnieuw regen. Maxima graden op Corsica tot 18 op zu de b gelij plee bela Ve ho VR Weerrappoxten 07 april 20 ui Maastricht Athene Bordeaux half bew. Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas 10 1 0.5 Be 10 -1 0.1 10 -1 0.2 In 1 10 -1 00 Lei. 10 -1 0.1 10 2 0.1 10 2 1.0 ver: 9 3 0.2 Zui 11 4 2.0 dVC 13 10 20 7,51 n Kreta: Griekenland e Vandaag toenemende bewolking en later Luxemburg vooral in het westen en noorden regen, mogelijk ook onweer. Morgen af en toe Madrid zon en kans op een bui. Middagtempe- Malaga ratuur rond 18 graden. Mallorca Turkije'en Cyprus: 15 0 0.0 bel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14