Asociale ouders getraind in opvoeding kinderen 'Rookvrije vakantie is een gat in de markt' Binnenland Croupier mag gokkers liet waarschuwen' Zwolle wil steviger contact met buurt wegens racisme Boos over werken op zaterdag Voor de laatste keer... 'Verkeer en apparaten aanpassen aan ouderen' Oud-bisschop Gijsen heeft last van heimwee Nederland en België pakken stroom asielzoekers aan 3NDERDAG 7 APRIL 1994 Vardappel duurder door slecht weer otterdam De aardappelen zullen fors duurder worden als het lecht weer blijft. Op de Agrarische Termijnmarkt in Amsterdam lijn de aardappelprijzen gisteren in één dag met 15 tot 19 pro- ,ent gestegen. Door het slechte weer kunnen geen nieuwe aard- Ippelen worden geplant. Als het slecht weer blijft, worden de lardappels zelfs peperduur. Een boer kreeg vorig jaar voor een .ilo bintjes zes tot zeven cent per kilo, nu is dat al dertig cent. De :igenheimer, een exclusievere pieper, kost nu al 1,60 per kilo. Twee jaar geëist tegen vernieler tSSENTegen een 46-jarige Groninger is gisteren voor de recht- jank in Assen twee jaar celstraf geëist, waarvan acht maanden ■oorwaardelijk en verplichte opname in een psychiatrische kli- liek. De man heeft een reeks vernielingen gepleegd onder meer >ij het herdenkingskamp Westerbork. Hij liet een brief achter vaarin hij de indruk wekte dat een rafcistische groepering de lanslag had gepleegd. Tijdens de zitting werd de Groninger ver wijderd, omdat hij de rechter beledigde en floot toen de officier 'an justitie aan het woord was. De uitspraak is op 20 april. Zeven maanden voor 'weigeryups' irnhem Acht dienstweigeraars zijn gisteren in hoger beroep loor de Militaire Kamer van het Arnhemse Gerechtshof veroor- leeld lot zeven maanden cel. De 'weigeryuppies' willen op de- :elfde manier behandeld worden als Jehova's Getuigen die niet n dienst hoeven. Twee dienstweigeraars zijn vrijgesproken, om- lat het Hof de officier van justitie in beide zaken niet ontvanke- ijk acht. De vereniging van dienstweigeraars telt nog zeker 180 veigeraars die voor moeten komen op soortgelijke gronden. Ambtenaren Brunssum steunen college irunssum Alle ambtenaren van de gemeente Brunssum hebben 'isteren hun vertrouwen uitgesproken in de vier wethouders en le gemeentesecretaris die door Justitie worden verdacht van /alsheid in geschrifte. Eerder deden de zeven fractievoorzitters n de gemeenteraad dat al. De vijf verdachten werden onlangs rnkele dagen vastgezet en verhoord over de van corruptie ver lachte PvdA-burgemeester H. Riem. Ze zouden door te romme len met collegebesluiten achteraf alsnog toestemming hebben verleend voor een snoepreisje van Riem naar Israël. Gronings experiment slaat aan A Orthopedagogen van de Groningse universiteit hebben een succesvolle methode ontwikkeld die asociale ouders leert hun kinderen goed op te voeden. De ouders moes ten meewerken aan het experiment. Als ze weigerden, verloren ze de voogdij over hun kinderen. Volgens de on derzoekers is het experiment een succes omdat de mees te kinderen in de 34 probleemgezinnen thuis konden blijven wonen. Groningen anpseerd in het omgaan met pro bleemgezinnen. Ze zaten drie De resultaten van het onder- jaar lang tien uur per week thuis zoek zijn gisteren aangeboden bij de 34 gezinnen (met 63 on- aan Justitie. Het experiment der toezicht geplaatste kinde- e inmiddels ontslagen crou- er van het casino in Valken- jrg, die klanten waarschuwde )or gokverslaving, kan abso- ,ut niet model staan voor het iti-verslavingsbeleid zoals dat Dor de Holland Casino's wordt ïvoerd. Dat schrijft minister ndriessen van economische iken in antwoord op vragen in kamerlid Ter Veer van D66. Volgens Andriessen zijn de i de dienst bedrijfs- beveiliging de eerst verantwoor delijken voor het aanspreken van spelers op hun gedrag. Zij ondernemen in voorkomende gevallen ook actie. Vorig jaar is het aantal entree verboden of entreebeperkingen aan gokkers in de casino's met bijna 300 gestegen tot 1.850 personen. In het overgrote deel van de gevallen vroegen de gok kers zelf om een verbod. Oost-Groningen latief veel probleemgezinnen wonen. Er is grote werkloos heid, woningnood en er zijn veel alcoholisten. De kinder rechter moest vaak sterk ver waarloosde kinderen uit huis plaatsen. Orthopedagogen zijn opvoed kundigen die zijn gespeciali- Twee mannen verdronken in Sluiskil In een doodlopende kanaalarm in Sluiskil (de Zeeuwse gemeen te Terneuzen) zijn gisteravond twee mannen verdronken. Een van hen probeerde een bal uit het water te halen waarmee de twee aan het voetballen waren. De politie vermoedt dat eerst de 19 jarige Zeeuw in het water is geraakt, waarna de 30 jarige man hem is nagesprongen die ook in nood raakte. Brandweer, ambulancepersoneel, Haven dienst en duikers van een ber gingsbedrijfhebben de slachtof fers uit het water gevist. 'e gemeente Zwolle tracht de Dntacten met de Indische uurt te verstevigen om de 5anningen in het wijkje te kun- en wegnemen. Wethouder inssén heeft dal gisteren ver- laard na overleg met buurtbe- 'oners. De buurt had de laatste ïaanden te kampen met racis- sche incidenten. Er werden akenkruizen op huizep geklad n ruiten ingegooid. Een Antili- anse man werd in zijn woning edreigd en mishandeld. De olitie hield zeven mannen aan n de mobiele eenheid moest raan te pas komen om de rust te herstellen. De incidenten in de wijk be schouwt Janssen als een signaal van de sociale problematiek. ,,De werkloosheid is er naar ver houding groot. Dat veroorzaakt spanningen. Omdat een kleine groep voor de moeilijkheden heeft gezorgd, is er geen reden de hele buurt als racistisch te bestempelen." Het liefst zag Janssen dat hij over voldoende instrumenten beschikte om de problemen in de buurt op te lossen. „Je zou alle werklozen graag een baan willen geven, maar dat kan niet. Wel kunnen we proberen hen te helpen bij een zinvoller tijdsbe- 8 en 9 april elke tweede fles wijn van dezelfde soort voor de halve prijs ■AUfgBl ren). De veelal alleenstaande ouders leerden hoe ze een vaste structuur in de dag konden aan brengen. Ze leerden ook praten met hun lpnderen of verant woorde maaltijden maken. Or thopedagoog Van Lokven had twaalf probleemgezinnen onder haar hoede, elf alleenstaande moeders en één alleenstaande vader. De problemen varieer den van overmatig drankge bruik, geen werk tot slechte huisvesting en seksverslaving. „Het waren gezinnen zonder re gelmaat of structuur, wat zo be langrijk is voor kinderen. Kinde ren kregen geen schone kleren, werden niet gewassen en gin gen niet op tijd naar bed." Met de dreiging van de auto riteiten als stok achter de deur, maakte ze de soms moeilijke maar onvermijdelijke entree in de gezinnen. „De eerste tien weken bekeek ik waar het fout liep, gaf ik aanwijzingen, be paalde ik regels maar hielp ik ook mee: bij het opmaken van de bedden, bij de verzorging van de kinderen, enzo. Vervol gens werd een werkcontract op gesteld met tien praktische punten. Gewoon: zo laat moe ten de kinderen naar bed, dit mag wel, dit mag dit De contracten werden steeds ondertekend door de kinder rechter, de moeder of vader en de opvoedkundige. „Ik contro leerde om zeven uur 's och tends of of de ouders opstonden en 's avonds of de kinderen op tijd naar bed waren", aldus Van Lokven. „De kinderen richten zich naar een bepaalde structuur, een patroon van leven. Die gaan hun moeder erop attenderen dat ze bij voorbeeld op een be paalde tijd de wekker moet zet ten." De gezinnen werden vier tot tien maanden begeleid. In de meeste gevallen werkte de aanpak. „Van 24 kinderen, die anders uit huis waren geplaatst, waren er twintig een half jaar na onze begeleiding nog thuis", al dus Van Lokven. steding in de vorm van bij voor beeld cursussen of een gelegen heid waar ze aan hun auto kun nen sleutelen." Om met de buurt in gesprek te kunnen blij ven, «wil hij de uit elkaar gevah len wijkwerkgroep nieuw leven inblazen. Autochtone buurtbewoners hebben tegenover de gemeente felle kritiek geuit op de politie. Het massale optreden heeft vol gens hen 'als een rode lap ge werkt'. Zij veroordelen het be kladden van huizen. De moei lijkheden met de Antiliaanse man zien zij als een burenruzie die niets met racisme heeft te maken. eindhoven Een menigte van tweeduizend Philips-werknemers heeft gisteren in Eindhoven geprotesteerd te gen de nieuwe CAO-voorstellen. Ze willen niets weten van het voorstellen van Philips-directeur De Haas om de vrije zaterdag weer als gewone werkdag in te voeren. Later nuanceerde de directie de mededeling door te zeggen dat het om maximaal dertien zaterdagen per jaar gaat. De CAO geldt voor 40.000 Philips-werkne mers in het land. De vakbonden liggen onderling ook overhoop over het werken op zaterdag. Het overleg tus sen bonden en Philips-directie is gisteravond afgebroken en wordt op 27 april voortgezet. Dan hebben de bonden de tijd om alle neuzen een kant op te krijgen. foto anp j rinsumageest Friese boeren heb- den auto's in bermen gepletterd ben over het algemeen weinig en gaat de bestuurder vrolijk eie- problemen met de vele lieden die ren zoeken. Een verkeersbord voor hun land afstropen op zoek naar de eierstruiners moet aan die na- de eerste kivitseieren, maar soms righeid een einde maken, wordt het al te gortig. Dan wor- foto anp Onderzoeker vindt samenleving complex Groningen anpbleek bij voorbeeld toen in een test-auto de werking van het gaspedaal werd omgedraaid. De oudere proefpersonen bleken veel minder goed in staat dit nieuwe gegeven op te vangen dan de jongere. Volgens Korteling hebben ou deren problemen met het sa menvoegen van twee samen hangende taken tot een enkele taak en komt dit waarschijnlijk doordat op hogere leeftijd het aantal neurale verbindingen in de hersenen afneemt. Met het oog op de vergrijzing en het ge geven dat ouderen langer actief in de samenleving moeten blij ven, is het volgens hem noodza kelijk om op diverse terreinen meer rekening te houden met ouderen op het terrein van werk, verkeer en thuis. „Zo moeten we toe naar een overzichtelijker patroon van wegen en kruispunten, met overal dezelfde basiselementen. Nu is het vaak onduidelijk of je nu op een snelweg zit of op een gewone weg. Ook moeten we overbodige verkeerstekens en verkeersborden zoveel mogelijk voorkomen. Op het gebied van techniek moeten ontwerpers veel meer rekening houden met hoe mensen denken. De video recorder bijvoorbeeld bevat voor ouderen allerlei onbegrij pelijke tekentjes en aanwijzin gen. Een tekst als store in me mory', snappen ze niet. Het kan wel anders, maar daar moet goed over nagedacht worden." De video-recorder is voor veel ouderen een ondoorgrondelijk mysterie, net als veel andere moderne apparaten. Gevaarlij ker is dat veel ouderen in com plexe verkeerssituaties de kluts dreigen kwijt te raken. Op hoge re leeftijd wordt de mens min der flexibel en wordt het lastiger om meerdere taken tegelijk uit of digheden te ontwikkelen. Verkeerskundigen en tech nisch ontwerpers moeten dan ook meer rekening houden met de mogelijkheden en beperking van ouderen. Dat stelt drs. J.E. Korteling. Hij promoveert vol gende week donderdag aan de Rijksuniversiteit Groningen tot doctor in de psychologische, pedagogische en sociologische wetenschappen. Korteling voerde zijn onder zoek uit bij TNO-Technische Menskunde. De promovendus onderzocht hoe ouderen, in vergelijking met jongeren, nieu we vaardigheden aanleren en hoe ze reageren in complexe si tuaties waarbij ze meerdere ta ken tegelijk moeten uitvoeren. Het blijkt dat ouderen nog goed wegkomen zolang ze op hun routine kunnen varen. Op zich zelf rijden ze dan ook niet slech ter dan jongeren. Maar de prestaties van oude ren worden minder zodra ze nieuwe en complexe handelin gen sittard gpd Oud-bisschop van Roermond mgr. Gijsen, die direct na zijn aftreden begin vorig jaar zijn in trek heeft genomen in een kas teelklooster in Oostenrijk, keert terug naar Limburg. De nu 62- jarige emeritus-bisschop heeft heimwee slechts door vier bejaarde siezusters bewoonde klooster burcht in het afgelegen gehucht Walpersdorf. Gijsen gaat weer in Sittard wonen. Zijn zuster en haar man volgen. Ze waren ook al meege gaan naar Oostenrijk en hadden hun villa (met een speciaal voor Gijsen aangebouwde zijvleugel) in Sittard verruild voor een wo ning nabij Walpersdorf. Nederland en België gaan in de toekomst nauw samenwerken op het gebied van asielbeleid. Beide landen overleggen met de landen waar naartoe afgewezen asielzoekers worden uitgewe zen. Verder wisselen de vreem delingendiensten van België en Nederland vingerafdrukken van vreemdelingen uit. Dat hebben staatssecretaris Kosto van justitie en de Belgi sche minister Tobback van bin nenlandse zaken gisteren tij dens een overleg in Den Bosch afgesproken. Tobback liet zich onlangs nog kritisch uit over plannen van Kosto om het vreemdelingentoezicht aan de grens te verscherpen. Hij noem de de plannen voor de vliegen de brigades van marechaussees een 'paniekreactie'. De Benelux gaat op korte ter mijn met Duitsland overleggen over het eerder in werking laten treden van een deel van het Ak koord van Schengen. Het gaat daarbij om het tegengaan van het 'asielhoppen'. Tobback en Kosto willen het op korte ter mijn onmogelijk maken dat een asielzoeker die in één van de vier landen is afgewezen, pro beert alsnog asiel te krijgen in één van de andere landen. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft een telefoonlijn voor illegalen ge opend waar in het Nederlands, Turks, Arabisch of Urdu (de meest gesproken Pakistaanse taal) informatie wordt gegeven over wijzigingen in de Vreem delingenwet. Volgens het NCB heeft het ministerie van justitie door een gebrekkige voorlich ting de afgelopen dagen een stormloop van duizenden ille galen bij de vreemdelingen diensten veroorzaakt. Via de Info-lijn krijgen vreem delingen onder meer te horen dat ze voor een verblijfsvergun ning eerst naar de Nederlandse ambassade in het land van her komst moeten. Daar krijgen ze eventueel een zogenoemde 'machtiging tot voorlopig ver blijf. In Nederland moeten ze dit document naar de vreemde lingendienst brengen waar de zaak verder wordt afgehandeld. Het is dan echter niet zeker of de vreemdeling daadwerkelijk een verblijfsvergunning krijgt. Over deze wijziging die per 1 april 1994 is ingevoerd, ont stond onder illegalen de afgelo pen dagen grote verwarring. Zij dachten dat ze voor 1 april voor 1000 gulden een verblijfsver gunning konden kopen. Dat leidde tot een stormloop van il legalen in de grote steden. Altijd iets bijzonders. e Gall GaU bel: 02503-6C Reisvereniging voor niet-rokers opgericht oudewater dirk-jan stip Hij"kent het maar al te goed. Net met de touringcar op weg, schitterend uitzicht, heerlijk sfeertje. Maar dan steekt de chauffeur in een routineus gebaar een zware Van Nelle op. Weg sfeer, weg uit zicht, weg genot. Dat moet maar eens afgelopen zijn, vindt Th. Vierbergen uit Oudewater en initiatiefnemer van de Niet-Rokers Reisvereniging. De eerste reizen van zijn nieuwe club zijn al ge pland. Vierbergen en secretaris F. Nijpels van de Niet Rokers Belangenvereniging CAN klinnen zich behoorlijk druk ma ken over het vergalde reisplezier. Nij pels pakt er een kleurrijke brochure van een grote touroperatof'bij. „Soms wordt toegelaten dat achter in de bus gerookt .wordt", leest hij voor. Hij is meteen fu rieus. „Nou, dan kumje het wel schud den! Alsof de rook zich daar wat van aantrekt! Als je een junk vraagt rekening te houden met een ander, gebeurt dat écht niet." De Niet-Rokers Reisvereni ging moet een eind maken aan de el lende die voor niet-rokers orde van de dag is. Restaurants hebben vandaag de dag meestal wel een niet-rokers afde ling, rookvrij is het daar allerminst. Dat weten Nijpels en Vierbergen uit erva ring. „Als ik naar de niet-rokerskant van een restaurant loop, moet ik toch eerst door die walmen van de rokers. Lekker fris, hoor", zegt Vierbergen. En Nijpels vult het beeld moeiteloos aan: „Heb je net een hoekje uitgezocht waar niet wordt gerookt, en hopla, voordat de biefstuk op tafel staat, ko men de walmen al op je af. Moet je weer op de vlucht. De twee stellen zich een reis met de Niet-Rokers Reisvereniging dan ook daadwerkelijk rookvrij voor. „De bus chauffeur met een pakje van de Wedu we van Nelle in zijn borstzak? Dat kan dus echt niet." zegt Vierbergen. „Bij ons mag de chauffeur niet alleen niet roken, hij moet een fervent niet-roker zijn. An ders zou hij in de bus ook maar onge durig worden omdat hij zijn shot zo no dig moet hebben." De Niet-Rokers Reisvereniging huurt een eigen zaal in de restaurants die ze aandoet en heeft een geheel rookvrij hotel geregeld. In april staat een dag tocht door Brabant en de Belgische Kempen op het programma, begin mei een achtdaagse reis naar Duitsland. In de nabije toekomst wellicht naar het Nirwana voor niet-rokers: het Tsjechi sche Mariënbad, waar van overheids wege een algeheel rookverbod voor de hele stad geldt. De prijzen zijn, vanwe ge al dat afhuren, wel hoger dan bij de reguliere touroperators. „Als er ook maar één touroperator was die écht rookvrije reizen organi seerde, hadden we de vereniging nooit opgericht. Maar de reisorganisaties dur ven het niet aan. Er is een scheiding tussen niet-rokers en rokers op komst. Van rokers wordt steeds vaker verwacht dat ze hun gedrag elders botvieren. Ze mogen best roken, maar dan niet over mijn longen. En de touroperators zullen nog wel merken dat wij er zijn." Nijpels is hard in zijn oordeel over de reisorganisaties. „Ze willen de kool en de geit sparen: het roken zoveel moge lijk beperken. Maar dat is voor een niet- roker niet genoeg. Maar ja, het deel van de Nederlandse bevolking dat niet rookt, is het inmiddels wel gewend om onderdrukt te worden. Kom zeg. geef de rokers hun eigen ruimte, en de niet-ro kers hun recht: schone lucht." De secretaris is zeer fanatiek niet-ro ker, maar hij heeft er dan ook een bui tengewoon gevoelige neus voor. „Ik kreeg eens een brief waaraan ik kon nii ken dat de schrijver had gerookt. En op een mooie zomerse dag heb ik op het strand van Zandvoort al last van de rook. Nou, dan ga ik maar naar huis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5