ZEER GROTE KORTING Rol van fruitvlieg in bevolkingsgenetica VERHUIZINGSUITVERKOOP! Praktische en smaakvolle (PC)werkplek thuis FAMILIEBERICHTEN reedeve Deze grootse uitverkoop duurt t/m 30 a WAGEMAKER namat DONDERDAG 7 APRIL 1994 'Jezus kwam in een dorp, waar een vrouw die Martha heette, Hem in haar woning ontving". Lucas 11:38 Na een kortstondige zieke is onverwacht van ons heengegaan onze lieve zuster, schoon zuster en tante MARTHA MARIA SCHOUTEN in de leeftijd i 86 jaar 6 april 1994 Dorpsstraat 246 2391 CK Hazerswoude-Dorp De Avondwake zal worden gehouden zondag 10 april om 19.30 uur, in de parochiekerk van de H.H. Engelbewaarders aan de Dorpsstraat te Hazerswoude. De Uitvaartmis zal worden gehouden maan dag 11 april om 10.30 uur in voornoemde pa rochiekerk. waarna de begrafenis zal plaats hebben op het parochiekerkhof. Na de plechtigheid is gelegenheid tot condole ren in "het Dorpshuis", naast de kerk. Bedroefd om het afscheid, maar dankbaar voor haar lange aanwezigheid in ons midden en dat haar een verder lijden bespaard is ge bleven, geven wij u kennis dat van ons is heengegaan onze dierbare moeder, schoon moeder, groot- en overgrootmoeder ARNOLDA RUITENBEEK-ERADES sinds 1989 weduwe van I.J.P. RUITENBEEK op de leeftijd van 75 jaar J.A. PLATTEEL- RUITENBEEK S. PLATTEEL CHARLOTTE en ALFRED SABRINA, GABRIËLLA, ANGELINA 6 april 1994 Correspondentie-adres: Nieuwe Beestenmarkt 1 a 2312 CG Leiden De overledene is overgebracht naar het Rouwcentrum Van der Luit, Willem de Zwij gerlaan 1 79 te Leiden, alwaar gelegenheid Is tot afscheidnemen op zaterdag 9 april van 11.00-11.30 uur. De crematieplechtigheid is bepaald op maart dag 11 april om 11.00 uur in de aula van het crematorium "Rhijnhof", Laan te Rhünhof Gn- gang Haagse Schouwweg) te Leiden. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. enige troost in leven c Heden nam de Here tot Zich na een kortston dige ziekte onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader ALBERTUS HEEMSKERK weduwnaar van ALIDA PEET op de gezegende leeftijd van 82 jaar Rijnsburg: A. ANHOLTS-HEEMSKERK C. ANHOLTS C. HEEMSKERK t A. HEEMSKERK- AANDEWIEL Oegstgeest: A. HEEMSKERK A. HEEMSKERK-DE BOER Rijnsburg: J. HEEMSKERK C. HEEMSKERK-DE MOOU Kleinkinderen en achterkleinkinderen Rijnsburg, 6 april 1994 Trompstraat 42 Correspondentie-adres A. Heemskerk Valkenburgerweg 10 2342 BZ Oegstgeest Geen bloemen. Onze vader en opa is opgebaard in het rouw centrum "De Laatste Eer" aan de Oude Vliet- weg 5 te Rijnsburg. alwaar gelegenheid zal zijn tot condoleren zaterdag 9 april a.s. van 19.30 tot 21.00 uur. De samenkomst zal gehouden worden maan dag 11 april a.s. om 14.00 uur in de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) aan de Katwijkerweg te RÜnsburg. waarna de begrafenis zal plaats vinden op de Algemene Begraafplaats aan de SandtJaan te Rijnsburg. God sprak het is je tijd gestreden is je strijd je lichaam is zo moe het is aan rusten toe maar dezelfde God zei ook zie wat ik heb geschreven wie godvruchtig sterft zal eeuwig verder leven. Bedroefd geef ik u kennis dat moegestreden van ons is heengegaan mijn lieve man, onze broer, zwager en oom JACOBUSTHEODORUS VANTONGEREN in de leeftijd van 72 jaar Warmond: H.Q. VAN TONGEREN- ELSTGEEST Warmond. 6 april 1994 Straat ter Leede 51 2361 CD Warmond Onze Koos ligt opgebaard in het mortuarium van Huize Mariëngaerde. Bisschopslaan 3 te Warmond. Gelegenheid tot afscheid nemen vrijdag 8 april van 19.00 uur tot 20.00 uur. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen op zaterdag 9 april om 10.00 uur In de parochiekerk van de H. Matthias te War mond, waama wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats op het R.K. kerkhof al daar. Gelegenheid tot condoleren na de plechtig heid in het Trefpunt, Herenweg 80 te War mond. 'k Ben een Pelgrim en 'k ben een vreemd'iing ik ben reizend naar het land des Lichts omhoog ik ga met blijdschap en eens daarboven, daar zie 'k mijn Heiland en zal Hem loven. J. de H. 6 73 ...een ieder die in Hem gelooft zal niet beschaamd worden. Rom. 9:33b Met verdriet en grote dankbaarheid voor wat de Here door hem heeft gedaan, geven wij kennis van het heengaan van onze geliefde broeder, vriend en voorganger: JOHANNES DE VRIES in de leeftijd van 68 jaar. i vrouw, kinderen en klein kinderen de liefdevolle kracht en genade van onze Here Jezus Christus toe. Namens de Baptistengemeente te Leiderdorp: G. Smit (Voorganger) G. Dabroek (Oudste) WJ. Smit (Oudste) Buitenspont Oude Vest 21 5 Leiden 071 1 4 47 55 Wij starten 8 april om 10 uur. Dat betekent op TENTEN en Caravanluifels, kampeerbenodigdheden b.v. slaapspullen; kook- en eetgerei; verlichting; meubilair; strandkuilen; windschermen; rugzakken; regen-, wandel- en buitensportkleding; wandel-, berg- en buitensportschoenen; schaatsen; langlaufski's en winterjacks. Thuisbiljarts voor: o.a. poolbiljart; snookeren en met 3 ballen keuen voor biljarten; poolbiljart en snookeren. Linnen sportschoenen; zeer grote maten voetbalschoenen; spikes; turnschoentjes; rolschaatsen; expanders voor krachtsport; restanten van schaken en dammen T-shirts; trainingspakjes; bandages. Maar ook dingen die u bij ons niet zou verwachten b.v. turnpakjes; speedo badpakken; korfbalrokjes, tegen spotprijzen. (Wij hebben geen paskamer dus voorbeeld meenemen). Opdrachten tot rouwadvertenties op dezelfde dag kunnen van maandag t/m vrijdag tot 08.00 uur telefonisch (071-356301), per fas (071-323508) of voor plaatsing op zaterdag, vrijdagmiddag tot 17.00 uur, Rooseveltstraal 82 Leiden. Executie verkoop Op vrijdag 8 april 1994 om 11.00 uur vindt een openba re verkoop plaats voor reke ning van M. Kirac, Maresin- gel 46-a te Leiden. De ver koop geschiedt in opdracht van de Belastingdienst Par ticulieren te Leiden, Sta tionsplein 7. Te koop wor den aangeboden: meubilaire en huishoudelijke zaken. De plaats van verkoop is Ma- resingel 46-a te Leiden. De zaken zijn een half uur voor de verkoop te bezichtigen. De belastingdeurwaarder G.E.M. Wortelboer Tel. 071-244415 van 8.00-10.00 uur De enorme belangstelling bij mijn afscheid als directeur* van VW Katwijk, vrijdag 25 maart jl. was voor mij en mijn gezin hartverwarmend. Door deze grote opkomst is het voor ons helaas niet mogelijk om iedereen nog eens persoonlijk te danken voor de fijne woorden/ de spontane reacties en de mooie cadeaus. Êen uitzondering willen wij maken voor het bestuur en de medewerkers/sters van VW Katwijk en de muziekverenigingen. .Langs deze weg willen wij IA dan ook heel hartelijk danken voor dit overweldigende ■Het gaat LA allen goed en tot ziens, misschien in Siftard. .Annemarie, Angela, Barbara en Kees Verplancke Grafmonumenten bedrijf en toonzaal Kenauweg 31, Leiden, Tel. 071 - 760455 b.g.g. 01719 - 10497 0 apr. Concertmanaqement Rob Groen 5 uur Stuttgarter Philharmoniker o I v. C aal m m v Emmy Verhey viool Smetana: Ouvertur Dvorak: Vioolconcert - Dvorak: Symfonie nr 7 lang 140,- a iCJP/PAS-65135.- de kleine komedie Amstel 56. Telefoon 624 05 34 ioundCD-pres Worship Mot het muziektheater Amslel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 8100 Nederlands Dans Theater 1 Villa-Lobos, Kantsjeli (w« Van Manen/Prokofjev - S rstelllng van een serie \ai o Hylker In 1957, na zijn promotie op het onderzoek naar de verlenging van de vleugelader van het fr- uitvliegje, begon professor Scharloo aan een wetenschap pelijke loopbaan op een terrein dat vlak daarna grote verande ring zou ondergaan. De jonge onderzoeker was vooral geïnte resseerd in de erfelijkheidsleer door zijn grote belangstelling voor de evolutionaire biologie. Nog altijd is. hij en daarin staat hij bepaald niet alleen ervan overtuigd dat niemand om de kern van de evolutieleer heen kan. Door die belangstelling raakte hij al snel verzeild in de geneti ca. Dat moest volgens hem de basis vormen voor die evolutie. In Leiden kon hij zijn werk aan de kunstmatige selectie van ei genschappen van het fruitvlieg- je voortzetten. Dat leverde een aantal nieuwe gezichtspunten op, die vooral van belang zijn bij het bepalen van de functie van genen in de levens- en voortplantingsverwachting. Zijn vakgebied onderging in die tijd grote verandering. In zijn studententijd was de erfe lijkheidsleer vooral een studie van het uitwendige van organis men. Toen langzaam de rol van eiwitten of enzymen duidelijk werd, nam de bio chemie het over. De grote doorbraak kwam in 1959 toen de Engelsman Crick en de Amerikaan Watson samen de dubbele DNA-helix ontdekten. Dat betekende een definitieve ommekeer in het voordeel van de moleculaire biologen. Achteraf lijkt het alsof die ont dekking voor biologen als een grote verrassing kwam. Schar loo denkt daar wat anders over: „Het hing in de lucht. Je voelde het aankomen. Zo iets gaat niet plotseling, dat vormt zich gelei delijk". Voor de populatiegeneticus Scharloo veranderde er dan ook niet zo veel. Het fruitvliegje bleef een nuttig organisme, ook voor DNA-onderzoek. Het in- sekt telt slechts 10.000 genen en dat maakt het een aantrekkelijk object voor genetisch onder zoek. Scharloo stelde zich keer op keer de vraag, in hoeverre die genen nu verantwoordelijk zijn voor evolutieprocessen. In 1965 ontdekte men dat veranderin gen in de volgorde van de ami nozuren in het amylase-eiwit een andere elektrische lading lieten zien. Kennelijk, zo bere deneerde men toen, hebben de varianten van enzymen steeds een andere elektrische lading. En dat maakte specifiek onder zoek mogelijk. Voor Scharloo kwam daar een vraag bij: hebben al die varian ten invloed op levens- en voort- plantingsuiting? Met andere woorden: hebben ze daarin een functie? Er werd erg veel geke ken naar het enzym, maar men had geen idee wat dat nu in het beestje deed, laat staan dat men een idee had van de functie. Bij het Oecologisch Instituut kreeg Scharloo de gelegenheid zijn theorieën aan de praktijk te toetsen. In plaats van te begin nen met het bestuderen van een organisme op gen-niveau, startte hij daar bij de eigen- Prof. dr. Willem Schar loo was aan de Rijks universiteit Utrecht onderzoeker van de Drosophila, beter be kend als het fruitvlieg- je. Moleculair bioloog Scharloo, de laatste hoogleraar in de erfe lijkheidsleer, nam als populatiegeneticus enige tijd geleden af scheid van de RUU maar hij heeft zijn ka mer aangehouden. Prof. Scharloo: 'Mijn collega's worden wel eens heel boos als ik zeg dat zo'n proef met die transgene stier Herman weinig voorstelt". Over de voortzetting van het onderzoek is de populatiegene ticus allerminst gerust: „Er is nog zo weinig bekend over vari atie in regulatiegenen en over het verband met expressie in le vens- en voortplantingsgedrag. Met mijn vertrek valt het fysio- logisch-klinisch onderzoek weg. Dan heeft het in Nederland al leen nog in Groningen plaats. Toch is het in hoge mate ver antwoordelijk voor de popula- tiegenetica". Ook elders in de wereld wordt dit soort onderzoek verwaar loosd, meent Scharloo. Al het onderzoeksgeld gaat richting grote DNA-projecten als het Menselijk Genoom Project. „En als men daarmee klaar is, wat weten we dan? Men bewijst wel lippendienst aan het grote be lang van het verband tussen gen-biologie en ontwikkelings biologie, maar er wordt steeds minder aan gewerkt. Het is ook niet gemakkelijk en in hoge ma te een zaak van verschillende disciplines als moleculaire bio logie, fysiologie en ecologie. Misschien schrikt dat te veel af." Scharloo is niet zo erg onder de indruk van de resulaten van DNA-experimenten. „Mijn col lega's worden wel eens heel boos, als ik zeg dat zo'n proef met die transgene stier Herman weinig voorstelt, als je het ver gelijkt met de resultaten van de eeuwenoude veredeling. Toch is dat de werkelijkheid. Vraag mij niet om voorspellingen. De evo lutie blijft onvoorspelbaar. Ik vind die vraag zelfs bedenkelijk. Dat zie je toch bij elke extrapo latie vanuit het verleden. In de historische wetenschappen leidt dat ook tot niets." schappen van het hele organis me. De koolmees leende zich daar als modelorganisme uitste kend voor. Bij het instituut was erg veel informatie beschikbaar over legsel- en lichaamsgrootte van de geringde populatie kool mezen. Het paargedrag en de eiproduktie kende binnen die populatie weinig geheimen Voor Scharloo was het de vraag in hoeverre variaties bin nen die populatie nu genetisch dan wel door het milieu be paald zijn. Hij kwam tot de con clusie dat de genen voor veertig tot vijftig procent verantwoor delijk zijn voor die variaties. Dat was baandoorbrekend onder zoek in die tijd. Trots toont hij een recent artikel uit het Ameri kaanse wetenschapstijdschrift Science, waarin een schema uit zijn toenmalig onderzoek is ge bruikt. Dergelijk onderzoek in de natuurlijke omgeving was toen helemaal nieuw. Met de gestage opmars van de personal computer in het huise lijk leven groeit de behoefte aan een geschikte werkplek. Naar schatting staat er nu al in één van de vier Nederlandse huis houdens een PC, en dat aantal zal voorlopig nog blijven groei en. Dit wordt ook in de hand gewerkt door het uitdijende le ger van thuis-telewerkers. Niet iedere woning is er, wat in deling en ruimte betreft, op be rekend om aan het 'elektronisch gereedschap' een geschikte plaats te bieden. De apparatuur is tegenwoordig weliswaar heel compact, maar je kunt het spul toch niet op de huiskamertafel plaatsen, om het tegen etenstijd weer 'even' op te ruimen. Een vaste plek is dus een vereis te, en daar moet ook voldoende ruimte zijn om alle administra tieve bescheiden, enz. overzich telijk op te bergen. Behalve praktisch moet je er ook gerief lijk kunnen werken. Op dit nieuwe woon/werksys- teem heeft Lundia kennelijk goed gestudeerd. In een royaal uitgevoerd (gratis verkrijgbaar) boek draagt de fabrikant een groot aantal mogelijkheden aan om thuis een persoonlijke werk omgeving te scheppen. Het as sortiment van Lundia is daarop royaal berekend. Het omvat kastenwanden in talrijke uitvoe ringen, ladenblokken, hangm appenframes, formulierenkas- ten, computerdesks, uittrekbla- den, enz. waarmee in elke ge schikte (ook beperkte) ruimte een perfect ingericht huiskan toortje kan worden gerealiseerd. Wanneer er geen andere moge lijkheid is dan dit in het woon vertrek te creëren, dan hoeft dit zakelijk stukje van het interieur geen valse noot in het geheel te zijn. De nieuwe collectie meubi lair van Lundia kenmerkt zich door fraaie kleuren zoals terra- bruin, zijdezwart en marmawit. In de meeste interieurs kunnen die harmonieus worden geïnte greerd. Wie de werkplek helemaal wil afstemmen op het bestaande interieur kan met de naturel- kleurige elementen en een of meer van de vele kleurige beits en voor een evenwichtig beeld zorgen. Als je helemaal los van het ge zinsleven wilt of moet werken kan naar een andere geschikte plaats worden gezocht. Mis schien de zolderkamer, de lo geerkamer of zelfs in de ruimte onder een trap. De flexibiliteit van de Lundia-elementen biedt daartoe allerlei mogelijkheden, ook om onder een schuin dak alle ruimte optimaal te benut ten. Daarbij kan iedereen het al lemaal naar eigen idee en in ventiviteit gestalte geven, een leuke uitdaging voor woonbe- wuste doe-het-zelvers. Het genoemde boek geeft daar voor talloze inspirerende ideeën aan. In de 23 Lundia-winkels is het verkrijgbaar, of aan te vra gen bij Lundia, Postbus 27, 7050 AA Varsseveld. Ook voor wie (nog) niet met een PC werkt is een praktische werkhoek vrijwel onmisbaar, want in elk huis houden valt tegenwoordig nu eenmaal veel te administreren. Als je dan alle bescheiden over zichtelijk onder handbereik hebt om de bankbetalingen, de belastingtoestanden, verzeke ringen en de overige papieren rompslomp te kunnen beteu gelen, geeft een eigen huiskan toortje veel gemak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 4