Politie breekt soms in met fiat van OM „Ik wil nü weten wat het saldo op m'n girorekening is." Binnenland Franse Hof stemt in met cassatie van Nederlander Statenlid stapt uit CDA en wipt over naar AOV 'Ik had eenvoudig medelijden' Zingen voor de doden Hof spreekt verdachten van verkrachting vrij De grote dag van Poncke Princen DONDERDAG 7 APRIL 1994 Veel meer CAO's met kinderopvang den haag Het aantal CAO's met afspraken over kinderopvang is de afgelopen vier jaar sterk gestegen. In 1989 waren dat er 36, vorig jaar 103. Zo'n 55 procent van de werknemers die onder een CAO vallen, kan voor de kosten van kinderopvang een be roep doen op de werkgever. Het aantal plaatsen is ten opzichte van 1989, toen er circa 20.000 waren, de afgelopen vier jaar met ruim 49.000 gestegen. Dat bleek gisteren uit cijfers van het mi nisterie van WVC. Benzine twee cent per liter duurder den haag De prijs van een liter benzine gaat morgen met twee cent omhoog. Dat heeft Shell Nederland vandaag bekendge maakt. Bij het zelftankstation kost een liter super plus dan 1,93 gulden, euro loodvrij 1,87 gulden en superbenzine met lood 2,01 gulden. De verhoging komt enkele dagen na een prijsverlaging. Volgens Shell is de prijsverhoging het gevolg van de ontwikke ling van de internationale productnoteringen. Stakingsdreiging bij DSM in Geleen beek» De Industriebond FNV stelt vandaag een ultimatum aan DSM. Als het chemieconcern niet voor zondagmiddag 12.00 uur akkoord gaat met de CAO-voorstellen van de Industriebond, worden vanaf volgende week om de beurt twintig verschillende fabrieken op het DSM-complex in Geleen platgelegd. Een ruime meerderheid van de aanwezige FNV-leden stemde gisteren in met dit ultimatum. Vrouw bestal baas voor 70.000 gulden Bij haar aanhouding vorig jaar mei werd zeshon derd gulden in haar slipje aangetroffen en nog eens twaalfhon derd gulden in een handtas. In totaal verduisterde een 23-jarige vrouw uit Ermelo in een jaar tijd zo'n 70.000 gulden bij de Albert Heijn waar ze achter de kassa werkte. Van de politierechter in Harderwijk kreeg zij daar gisteren een straf van 98 uur dienstver lening en een maand voorwaardelijke celstraf voor. De vrouw was gaan stelen toen haar verkering met een rijke man uitging. Advocaten vinden straf niet eerlijk Het Franse Hof van Cassatie zal de aanvraag tot cassatie van de 48-jarige Nederlander die twee weken geleden tot levenslang - met een minimum van dertig jaar achter de tralies - werd ver oordeeld, in behandeling ne men. De man stond in Perpig- nan terecht wegens verkrach ting, marteling en moord op twee tienjarige meisjes in okto ber 1991 in Perpignan in Zuid- Frankrijk. Hij was al tweemaal eerder veroordeeld tot gevange nisstraffen wegens ontucht met minderjarigen. De straf die de Nederlander kreeg, is de hoogste in Frankrijk sinds de inwerkingtreding, nau welijks een maand geleden, van een nieuw wetboek van straf recht. De advocaten van de man vinden dat de feiten van vóór de invoering van het nieu we strafrecht dateren en dus naar de oude normen moeten worden berecht. Als dat was ge beurd, dan was de man er wel licht met twintig jaar vanaf ge komen. Als het Hof van Cassatie over enkele maanden beslist dat de 1 advocaten gelijk hebben, wil dat nog niet zeggen dat de Neder lander vrij komt. Het meest waarschijnlijk is dat er dan een nieuw proces komt voor een ander gerechtshof, met een an dere jury. Dat is in het verleden al vaker gebeurd. Geenen houdt zetel in Gelderland wel bezet BEEK-UBBERGEN CDA'er F. Geenen (55) van de Provinciale Staten van Gelder land heeft het lidmaatschap van zijn partij opgezegd en is over gestapt naar het Algemeen Ou deren Verbond (AOV). Hij houdt zijn zetel in de Staten echter aan onder naam van het AOV tot de Statenverkiezingen in maart 1995. Geenen zit sinds 1982 in de Provinciale Staten van Gelder land. Hij zegt dat hij zich al lan ger niet meer kon vinden in een aantal uitgangspunten van het CDA. „Maar de druppel die de emmer deed overlopen, was de kwestie rond de AOW. Ik heb het vertrouwen in het CDA ver loren. Het is geen christelijk-so- ciale partij meer. Het CDA-ge- drag toont te veel regentenmen taliteit." Geenen heeft dinsdag de commissaris van de koningin in Gelderland, dr. J. Terlouw, schriftelijk op de hoogte gesteld van zijn overstap en hem ge vraagd zijn zetel onder naam van het AOV te mogen voeren. Een woordvoerder van de com missaris zei gisteren dat de Kieswet zich daar niet tegen verzet. Maar omdat het AOV niet deel heeft genomen aan de Statenverkiezingen van 1991, kan Geenen de zetel formeel niet namens die partij innemen. Bij de afgelopen gemeente raadsverkiezingen boekte het AOV winst. Vooral in het zuiden en met name in Eindhoven deed de partij het goed; ze wist daar vier gemeenteraadszetels en een wethouderspost te beha len. Bij de Tweede-Kamerver kiezingen doet de partij, onder aanvoering van Jet Nijpels, in alle negentien kieskringen mee. Hirsch Ballin ontkent inbraken bij verdachten Minister Hirsch Ballin (justitie) geeft toe dat de politie soms 'inkijkoperaties' uitvoert in garages, schuren of loodsen waar verdachte goederen worden vermoed. De minister ontkent echter dat agenten inbreken bij ver dachten om bewijsmateriaal te verzamelen. Met de inkij koperaties 'wordt voorkomen dat bij de bestrijding van de zware georganiseerde criminaliteit opsporingsonder zoeken stuklopen als criminelen voortijdig op de hoogte raken van het onderzoek', aldus de minister. Het open baar ministerie moet vooraf toestemming geven tot zo n inkijkoperatie. den haag «gpd/anp i slechts één ver haal gehoord waarbij een agent de woning van een verdachte heeft doorzocht. Ook zegt de minister dat de politie niet in breekt om afluisterapparatuur te plaatsen. Dat is volgens Hirsch Ballin een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer en is volgens de grondwet niet geoor loofd. De bewindsman stelt een en ander in antwoord op vragen van de PvdA over berichten dat agenten inbreken bij verdach ten. De Hoge Raad spreekt zich binnenkort uit over de toelaat baarheid van deze handelwijze van de politie. De minister zal dan bezien of hij de huidige re gels aanpast. Vandaag debatteert de Twee de Kamer over de affaire rond het Interregionaal Recherche Team (IRT). De fractie van Groen Links vindt dat Hirsch Ballin moet aftreden in verband met de IRT-affaire. Volgens Groen Links-kamerlid Ina Brou wer is de minister van justitie uiteindelijk de enige verant woordelijke voor de opsporing van georganiseerde misdaad. Omdat er zoveel fout is gegaan rond het IRT heeft Hirsch Ballin niet meer genoeg gezag om nog langer minister van justitie te zijn, vindt Brouwer. Ten aanzien van minister Van Thijn van binnenlandse zaken ligt de zaak volgens Groen Links anders. Van Thijn was immers geen minister tijdens de IRT-af- faire. Maar het feit dat hij op dat moment burgemeester van Am sterdam was, rechtvaardigt vol gens Brouwer wel de vraag of hij wel onpartijdig genoeg is in deze zaak. Volgens Brouwer heeft Van Thijn in zijn reactie op het rapport-YVierenga duide lijk voor de kant van de Amster damse politie gekozen. Ook de VVD en D66 stellen de positie van Hirsch Ballin ter dis cussie. CDA-fractiewoordvoer- der Van der Heijden liet giste ren weten dat de posities van beide ministers onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Een aanval op Hirsch Ballin zal vol gens hem dan ook worden be antwoord met een aanval op Van Thijn. Van der Heijden en PvdA-woordvoerder Stoffelen hebben gisteren overigens ver zekerd de ministers niet te zul len laten vallen. CDA, WD, D66 en PvdA gingen vanmorgen voor aanvang van het IRT-debat elk in conclaaf om hun uitein delijke standpunten te bepalen. Omstreden SS-er Ziindler in Duitse krant: münchen anp Amsterdam Het jongste lid van het synagogaal koor, gisteren tijdens de jaarlijkse dodenherdenking bij de Hollandse Schouwburg in Amsterdam. Vanaf deze plek werden joodse burgers in de Tweede Wereldoorlog weggevoerd naar de concentratiekampen. foto anp De voormalige SS-functionaris Alfons Zündler, die volgens een aantal Nederlandse joden de ere medaille van het herinneringscentrum Yad Vas- hem in Jeruzalem moet krijgen, heeft gisteren in een vraaggesprek met de Süddeutsche Zeitung al le beschuldigingen aan zijn adres fel ontkend. Die luiden dat hij in de oorlog joden hielp in ruil voor drank en seks. Het is voor het eerst dat Zündler aan het woord komt in een Duitse krant. Hij vertelt dat hij in de oorlog in Amsterdam vierhonderd joden heeft kunnen helpen. „Ik heb ze eigenlijk zo maar een beetje op het oog uitgekozen. Ik had eenvoudig meedelijden met die mensen. Ik heb ook uit christelijke overtuiging gehandeld. Oude mensen hebben uit dankbaarheid gehuild en me de han den gekust." Hij verhaalt over zijn vriendschap ïhet voorzit ter Walter Süskind van de Joodse Raad. ,,Ik mocht hem. Tussen ons ontstond al gauw vriendschap. Hij was ingewijd in veel van de dingen die ik deed, maar wist niet alles. De samenwerking met Süskind heeft me materieel nooit voordeel ge bracht. Hij heeft me zelfs nooit een fles drank ge geven. We dronken samen, dat klopt. We rookten ook een sigaretje met z'n tweeën, maar ik heb nooit iets aangenomen." Er zijn wel pogingen tot omkoping gedaan, ver telt Zündler: „Ik heb ze allemaal afgewezen. 'In Godsnaam', zei ik, want joden die bij een derge lijke poging werden betrapt, verdwenen meteen. Ik heb nooit ook maar een cent aangepakt." De verdenkingen jegens Zündler zijn niet in de laatste plaats ontstaan door de aantijgingen van Willy Lages, een van de latere 'Vier van Breda'. „Die loog. Het is voor mij niet te achterhalen waar hij mijn naam van kende. Ik wijs de be schuldigingen af. Het maakt me treurig dat men ze'gebruikt." Voor misbruik in Tropicana geen bewijs den haag «anp Het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag een 21-jarige Rotterdammer en een even ou de Amsterdammer vrijgespro ken van verkrachting. Eerder veroordeelde de rechtbank hen ieder tot een jaar gevangenis straf. In augustus 1992 zouden ze in het Rotterdamse zwempara dijs Tropicana een 18-jarige vriendin hebben verkracht. Dat zou zijn gebeurd tijdens een door 1500 mensen bezochte discoparty. Kort erna deed het meisje aangifte. Ze zei dat de twee jongens haar met geweld het toilet hadden ingeduwd en haar beurtelings hadden mis bruikt. Maar volgens de twee man nen was het meisje vrijwillig meegegaan. Daarom gingen ze in hoger beroep. Het hof hield de zaak vijf keer aan, omdat de twee telkens weer nieuw mate riaal aanvoerden om hun gelijk te bewijzen. Zo kwam een voor malige vriendin van het meisje met telefoontaps op de prop pen. Daarop was te horen hoe zij haar vriendin probeerde over te halen hetzelfde verkrach- tingsverhaal op te hangen. Uiteindelijk eiste de aankla ger in hoger beroep vrijspraak bij gebrek aan bewijs voor de verkrachting. Een thuisbankier belt dan de Girofoon. Bovendien kunt u voortaan ook informatie opvragen over recente bij-en/of afschrij vingen van uw girorekening. Ook r dat t i de ]Vlet de Girofoon van de Postbank kunt u telefonisch het actuele saldo van uw girorekening opvragen. De Girofoon heeft nu een nieuw telefoonnummer: (085) 555 666. U betaalt alleen de normale telefoongesprekskosten. Een saldo- opvraag kan vaak al binnen één telefoontik. I Girofoon een persoonlijke toegangscode kunt aanvragen. Wilt u ook actuele saldo-informatie over uw girorekening? Bel dan nu de Girofoon voor een toegangscode: Jt) (085) 555 666. POSTBANK Thuisbankieren doe je met de Postbank. JAKARTA «RIK IN't HOUT GPD Er is zoveel huid van z'n buik naar z'n gezicht getransplan teerd - om de wonden te bedek ken die een milde vorm van huidkanker heeft veroorzaakt - dat de ex-Nederlandse deser teur en mensenrechtenactivist Poncke Princen (68) een starre, maskerachtige uitdrukking heeft gekregen. Toch kan dat niet verbergen dat hij zich rot schrikt als een bevriende journalist van het Britse persbureau Reuter hem telefonisch meldt dat het be zoek van de Nederlandse rege ringsdelegatie met een dag is ingekort. Betekent dit dat zijn Grote Dag de mist ingaat, flitst er door hem heen. Heeft hij al dat werk voor joker gedaan? Opgelucht is hij even later dan ook als hij hoort dat alleen Lub bers eerder vertrekt. Kooijmans werkt zijn programma normaal af. In Hotel Indonesia wil Prin cen vandaag tegenover de Ne derlandse en internationale pers toelichten wat hij even daarvoor tegen Kooijmans zal hebben gezegd. Hij geeft hem een flinke veeg uit de pan: „Dit jaar was Nederland voorzitter van de commissie voor de men senrechten in de Verenigde Na ties, die niet in staat was een resolutie inzake Oost-Timor te formuleren. Heeft dit te maken met het feit dat Engeland en Nederland de grootste inves teerders zijn in Indonesië?" Maar heeft Princen dan geen enkel begrip voor de moeilijke positie van Kooijmans? Presi dent Soeharto heeft immers heel duidelijk gemaakt dat hij geen inmenging duldt in bin nenlandse aangelegenheden, ook niet als het gaat om men senrechten. Na de kritiek van de Nederlandse regering op een bloedbad dat het Indonesische leger had aangericht op Oost- Timor, verbrak Jakarta in 1991 en '92 de ontwikkelingsrelatie met Den Haag. Het leek er zelfs op dat ook de economische be trekkingen ernstig geschaad zouden worden. Princen, verontwaardigd: „Natuurlijk heb ik wel begrip voor de positie van Kooijmans. Ik ben hem dankbaar dat hij niet is gezwicht voor de druk van het CDA om mij, net als Brinkman in januari deed, links te laten liggen. Dat is voor mij van belang, omdat ik deels af hankelijk ben van de bescher- Poncke Princen, de Indonesische mensenrechtenactivist die vandaag minister Kooijmans ontmoet, foto anp ming van het buitenland. Maar dat neemt niet weg dat Kooij mans zijn mond moet open doen wanneer het gaat om gro ve schendingen van mensen rechten in Indonesië. Zeker hij, met z'n grote reputatie op het gebied van mensenrechten, mag niet zwijgen of proberen zaken te rechtvaardigen". Princen toont zich ook blij met de verwachte komst van koningin Beatrix naar Indone sië. „Eerst dacht ik dat het niet zo'n goede gedachte was. Het zou de schijn kunnen wekken dat Nederland het eens is met de schending van mensenrech ten in dit land. Ik ben nu tot an dere gedachten gekomen. Ko ningin Beatrix is voorzover ik weet een uitstekende en pro gressieve vrouw. Ook is zij neu traal en staat ze boven de partij en. Daarom zou ze best een goede rol kunnen spelen in de strijd voor de naleving vèn de mensenrechten". Even later verslikt Princen zich in een slokje ijswater. De hoestbui doet zijn kleine, dikke lijf schokken alsof het onder stroom staat. Hij zegt dat men sen onder stroom zetten, nog steeds een gewilde een folter methode van de politie en het leger in dit land is. „Maar dat mogen we hen misschien niet Nederlandse ondernemers weer welkom in Indonesië Nu de relatie tussen Jakarta en Den Haag beter is dan ooit, kan ook het Nederlandse be drijfsleven weer volop profite ren van de vele kansen in Indonesië. De mogelijkheden liggen met name op het ge bied van elektriciteitsvoorzie ning, telecommunicatie en de bouw van een multifunctione le haven. Ook komen er nieu we kansen voor Nederlandse ondernemers die in Indonesië eigen bedrijven willen opzet- De Indonesische minister Moerdiono (voorlichting), die als woordvoerder van presi dent Soeharto fungeert, heeft dit gisteren gezegd in een persconferentie voor uitslui tend Indonesische journalis ten. Deze bijeenkomst werd gehouden na het twee uur du rende gesprek van Soeharto met premier Lubbers en mi nister Kooijmans van buiten landse zaken. Minister Moer diono was daar zelf ook bij aanwezig, evenals zijn collega Alatas van buitenlandse zaken. eens echt kwalijk nemen, want dat hebben ze van ons geleerd. De Nederlanders wisten tijdens de zogenaamde politionele ac ties wel hoe ze iemand aan het praten moesten krijgen." Vertelt Princen dit soort din gen niet ook een beetje om als nog zijn eigen desertie en over lopen naar de troepen van Soe- karno in 1948 te rechtvaardi gen? „Ja, dat wil ik best toege ven. Maar wat dan nog? Het is toch allemaal zo gegaan zo in die tijd. Nederland voerde hier een ordinaire en vuile koloniale oorlog. Daartegenover moest ik een daad stellen, vond ik. Ja, ik heb op Nederlanders gescho ten. Ze schoten namelijk ook op mij." Waarom gaat hij niet met pensioen? Het gaat toch een stuk beter in Indonesië. „Wat moet ik dan gaan doen? Kruis woordpuzzels oplossen? Wat is een ander woord voor schen ding van mensenrechten? Zes letters. Juist: stront! Ga toch weg, man, het zou toch wel heel huichelachtig zijn als ook ik nu ineens zou gaan zeggen üal de toestand in Indonesië rooskleu rig is. De toestand is hier in veel opzichten nog steeds verrot. Ga zelf kijken. Vlak achter die wol kenkrabbers van beton, glas en staal leven de mensen in konij- nehokken. Miljoenen moeten met hun gezinnen leven van drie gulden per dag. Moet ik dan zwijgen? Ik heb een aandeel gehad in de val van Soekarfro in 1965. Het wordt tijd dat Soehar to dezelfde kant opgaat."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3