I NAC ideaal vangnet voor Ajax Het geluk lacht Barcelona toe Krajicek begrijpt de boodschap van het lichaam 'Ik moet m'n wedstrijden nog beter analyseren' Sport Norman moet met zichzelf afrekenen in US Masters Kaartje voor een pistool Arts hervat keuringen van boksers DONDERDAG 7 APRIL 1994 Drie clubs in UEFA-beker zeist» Nederland zal ook in het seizoen 1995-1996 met drie clubs mogen deelnemen aan het toernooi om de UEFA-beker. Op de door de Europese voetbalbond gepubliceerde ranglijst staat Ne derland achtste. Dat is net voldoende om het huidige aantal van drie plaatsen te houden. Op de ranglijst, aangepast met de resul taten van het vorige seizoen, is Nederland gezakt van de vijfde naar de achtste plaats. De resultaten van dit seizoen zijn op de lijst nog niet verwerkt. Van der Ende naar WK den haag/zürich Voor de eerste keer in de voetbalhistorie vaar digt Nederland twee vertegenwoordigers af voor de arbitrage bij een eindtoernooi om de wereldtitel. Scheidsrechter Mario van der Ende (38) uit Den Haag en grensrechter Jan Dolstra (42) uit Zwaagwesteinde hebben gisteren van de FIFA gehoord dat ze voor het WK in de Verenigde Staten zijn geselecteerd. Twaalf scheidsrechters uit het keurkorps van 24 man komen uit Europa. Zuid-Amerika levert vijf arbiters, Noord- en Midden-Amerika drie, Afrika en Azië elk twee. De Belg Goethals behoort tot de af vallers. Europa vaardigt ook het grootste aantal grensrechters af: tien. rob onderwater. 071-356463 VVCS ontkent beschuldigingen goudaDe WCS heeft gisteren alle aan het adres van de spe lersvakbond gedane beschuldigingen van het sportmarketingbu reau BV Nummer Tien ontkend. Het aan de WCS gelieerde Sport-Promotion dreigt het bedrijf van Maarten de Vos zelfs met gerechtelijke stappen, als het de goede naam van de vennoot schap verder blijft aantasten. Sport-Promotion houdt zich bezig met commerciële begeleiding van topvoetballers. Het bureau Nummer Tien maakte vorige week bekend grote vraagtekens te plaatsen bij de werkwijze van Sport-Promotion. Er werd gerept van een boeteclausule van 100.000 gulden in een overeenkomst met een speler, Sport-Promotion zou spelers een bijstandsver goeding van 2500 gulden in rekening brengen, Sport-Promotion zou een uurtarief van 125 gulden hanteren en zelfs tekengelden via een bank in Luxemburg doorsluizen naar het op Curasao ge vestigde Espee Sport. Duitsland - Engeland afgelast londen/berlün» De Engelse voetbalbond heeft woensdag de in terlandwedstrijd tegen Duitsland in Berlijn afgezegd. De Engelse bond is bang dat de voor 20 april geplande wedstrijd tot geweld van extreem-rechts leidt, omdat die dag de verjaardag is van Hitier. „Het risico dat de wedstrijd onnodig een brandhaard zou worden was te groot", zei Graham Kelly, bestuurder van de Football Association, de Britse voetbalbond. De bond zei het be sluit „met tegenzin" te hebben genomen, maar het toch nood zakelijk te vinden het Engelse team terug te trekken. Dennis Meijer naar Frans judotoernooi alphen aan den rijn» Dennis Meijer behoort tot de acht Nederlan ders die deelnemen aan een internationaal judotoernooi in Lyon. De Alphense junior komt inliet weekeinde van 16 en 17 april uit in de gewichtsklasse tot 60 kilo. Wil hij zich ooit één keer aan kleden met het groene jasje van meester der golfmeesters, dan zal Greg Norman vooral met zichzelf moeten afrekenen. De 39-jarige Australiër is de favoriét in het US Masters dat traditio neel op Augusta National in Ge orgia wordt gespeeld en van daag begint. De golfwereld kijkt niet naar hem hoewel hij eerste staat op de wereldranglijst. Daar kan el ke topgolfer terecht komen, desnoods met alleen tweede en derde plaatsen. Norman moet winnen omdat hij op dit mo ment het beste golf van zijn le ven speelt. Het golf van The Great White Shark, zoals zijn bijnaam luidt, is het beste dat maar mogelijk is: monsterachtige afslagen en vervolgklappen dood bij de vlag. Zo won hij vorige week het Players Championship met 24 slagen onder het baangemid- delde. De concurrentie bleef op meer dan eerbiedige afstand. Alleen heeft in de twintig jaar dat het Players Championship bestaat de winnaar daarvan nog nooit in het zelfde seizoen het Masters gewonnen. „De witte haai" heeft zich nooit bekommerd om een be houdende taktiek. Dat is ook de reden dat hij van het groene jas je (de prijs voor de winnaar) nooit meer dan een paar rafels beet heeft gekregen. De beste golfer ter wereld won in zijn le ven maar twee keer één van de vier klassiekers: het Brits Open in '86 en '93. Hij heeft in alle vier Majors wel eens aan de lei ding gestaan, zelfs na afloop van de vier ronden. De US Masters wordt uitgezonden door de BBC. „Baby Face" Krajicek werd hij genoemd. Een zachtaardige, ge voelige jongen met een engel achtig snuitje en een verwoes tende opslag, die hem in de top tien bracht. Een gevaarlijke op slag. Voor de tegenstander, en voor zijn eigen, onvolgroeide li chaam. De blessures regen zich aaneen. Enkels, schouder, knie- en. Spelen zonder pijn bestond niet. Werd een jeugdherinne ring. Die herinnering kwam op de Real Club de Tenis Barcelona weer boven. Na 155 dagen maakte Richard Krajicek zijn rentree in het enkelspel. Zijn laatste partij, op 3 november in Parijse sportpaleis Bercy, was een gruwel. Hij kon amper lo pen van de pijn door de ontsto ken pezen in beide knieën. Hij had er al vier jaar last van, maar vorig jaar werd de pijn onhoud baar. „Ik had elke dag pijn. Elke dag!" Hij werd een kwelgeest voor zichzelf, een stuk chagrijn. In Barcelona stond een ande re Krajicek. Een opgewekte ke rel van begin twintig. Slank, maar niet mager. Geen spier bundel, maar wel iemand met de onmiskenbare uitstraling van kracht. Pezig. Buigzaam. Het resultaat van vele uren krachthonk. Zijn bewegingen waren soepel, bij vlagen sierlijk, beheerst en economisch. Kraji cek was gespannen in zijn eer ste optreden, maar vooral opge togen. Blij dat vijf maanden blessureleed achter de rug was. Bercy werd voor hem het ein de van een tijdperk. „Als ik der tig was geweest, had ik met die knieën doorgespeeld en nog een paar miljoen binnenge haald." En het begin van een nieuwe periode. „Ik ben nog jong, ik kan nog investeren. Ik wil naar de top, droom ervan een grand slam te winnen, wil mijn grenzen vinden. Als het niet lukt, kan ik mijzelf later niets verwijten." Krajicek liet zich het leven voorschrijven door NOC/NSF arts Vergouwen. Dat was een onbekend leven. „Vier maanden op Papendal met werkdagen van maandag tot en met vrijdag. Dagen van verveling, dagen van onzeker heid, van twijfel, dagen van frustratie. Vooral eind decem ber. Toen had ik tien heel moei lijke dagen. Januari was een be langrijke maand. In die tijd bleek uit tests dat mijn arbeid werd beloond. Mijn spieren ble ken in kracht toegenomen te zijn." De eerste tien weken bleef het racket in de hoes. Bar Uitgaan kon evenmin. „Als ik aan de bar stond of hing, kreeg ik al last van mijn knieën, kwam er weer vocht in. De disco ben ik niet binnen geweest. Vroeg naar bed, slapen, lezen, de Ne derlandse voetbalcompetitie ge volgd. de sociale i gehaald, dat was het zo'n beetje." Heel af en toe op en /teer naar zijn appartement in 'Monaco. „Niet vaak, want in het vliegtuig werden mijn knie- en ook dik." De revalidatie werd een speurtocht „Het was zoeken naar de juiste balans tussen training en rust. Ik moest de kracht in de spieren terugkrij gen zonder dat de blessures te rugkeerden." Op 17 januari, de eerste dag van de Australian Open, sloeg hij zijn eerste bal met trainer Goetzke in de op- blaashal van Papendal. „Dat was een spannend moment. Kon ik het nog? Had ik nog ge voel voor de bal?" Kanu smaakmaker van ontketende thuisclub Zeventien jaar is-ie pas. Christian Nwanko Kanu. Nigeriaans jeugdinterna- tional in dienst van Ajax. Maakte op 20 februari zijn debuut als invaller tegen FC Utrecht, speelde vorige week tegen Feyenoord voor het eerst een hele wedstrijd en groeide giste ren al uit tot smaakmaker van Ajax, dat gehakt maak te van NAC (5-0). Niet slecht voor een zeventien- gpd-verslaggever De clubs stonden voor hem in de rij afgelopen zomer. Club Brugge wilde hem graag inlij ven, er was belangstelling vanuit Japan en Saoedi-Arabië. Ajax werd de gelukkige. „Als ik voor het geld had gekozen, zou ik nu in Japan gespeeld heb ben", vertelt Kanu. „Maar spor tief gezien is Ajax nummer 1. Dus speel ik hier." En met succes. Met het 'heili ge' nummer 10-shirt om zijn schouders (Jari Litmanen hoopt volgende week dinsdag tegen Volendam zijn rentree te ma ken) stal de Nigeriaan de show. Met de bal aan een touwtje vormde hij een voortdurende plaag voor directe tegenstander Romeo Zondervan, toch niet de eerste de beste. Het hoogtepunt van de Kanu- show vond plaats vlak voor rust, bij een 3-0 voorsprong voor Ajax. Op de rand van het straf schopgebied pikte Kanu de bal op, deed net of hij schoot, maar nam vervolgens met een slim wippertje de NAC-verdedigers Dick van Burik en Fabian Wilnis in dè maling. De slepende be weging waarmee hij NAC-goalie John Karelse uitspeelde voltooi de de voorstelling. Mooiere goals worden er zelden ge maakt. Kanu heeft zichzelf dit seizoen twee doelen gesteld. Een vaste plaats in de hoofd macht en deel uitmaken van de Nigeriaanse WK-selectie. Het eerste doel houdt nauw verband met het tweede. „Coach Wes terhof heeft tegen me gezegd Mare Overmars glipt door de NAC- dat ik geen kans maak op het nationale elftal zolang ik geen vaste plaats heb bij Ajax. Dus dat gaat nu de goede kant op", aldus de nuchtere Nigeriaan, die bij Ajax begeleid wordt door Frank Rijkaard. De sprint die de sterk spelende middenvelder ondernam om Kanu te felicite- met zijn wereldgoal, was Zoals elke goal uitbundig ge vierd werd. Want de frustraties zaten diep. De tik die Parma had uitgedeeld in de kwartfinale van de Europa Cup was keihard aangekomen. De vrije val die daarna werd ingezet, versterkt door de zeperds tegen NEC en Feyenoord, had dringend een vangnet nodig. NAC schikte zich prima in die rol. Alleen in het begin speelde de ploeg van oud-Ajacied Ron defensie en wordt gepakt door Marco Spelbos onder het motto 'Wat NEC kan. kan NAC ook'. Maar na de openingstreffer in de veertiende minuut van Rijkaard, die een vrije trap keihard achter Karelse schoot, brak het verzet en werd het massaal opgeko men publiek (19.000 man sterk) getrakteerd op een voetbal show, dat nog voor rust drie treffers opleverde. Stefan Pet- tersson benutte feilloos een strafschop nadat Marco Sas wat al te uitbundig aan het shirt van Mare Overmars ging hangen en vlak voordat Kanu zijn juweeltje afleverde zorgde Overmars zelf voor 3-0 via een welgemikt af standschot. De ontketende thuisploeg vond het na de 5-0 van Petters- son, tien minuten na rust, ver der wel mooi. „Jammer", vond Van Gaal, die stilletjes had ge- ■PMiMI Sas. Ajax krijgt een strafschop. hoopt op een monsterscore. Het was het enige minpuntje dat de trainer kon ontdekken. „Het eerste uur hebben we een voetbalshow opgevoerd. Het is een tijdje geleden dat we zo scherp en goed gevoetbald heb ben." Er moet nu wel een wonder gebeuren wil Ajax de titel nog mislopen. Met nog zeven wed strijden voor de boeg heeft de Van Gaal-brigade liefst zeven verliespunten minder dan 'con current' Feyenoord, dat ook ge regeld steekjes laat vallen. De Rotterdammers geloven ook niet meer in het kampioen schap. Zelfs een onvervalst stukje competitievervalsing, Ajax mag komende dinsdag de uitwedstrijd tegen Volendam af werken in het 'eigen' Olympisch stadion, lokte geen enkel pro test uit. De landstitel gaat dus, na vier jaar, naar Ajax. Half mei, als een volgepakt Leidseplein de helden toejuicht, zal iedereen de ellende van de laatste weken alweer lang vergeten zijn. Van Gaal heeft dan zijn trilogie ge completeerd (z'n palmares ver meldt al een Europa Cup en een KNVB-beker) en iedereen kijkt dan reikhalzend uit naar de Champions League. Vormcrisis? Hoe bedoelt u? Ajax - NAC 5-0 (4-0). 14. Rijkaard 1-0! 26. Pettersson 2-0 (strafschop), 38. Overmars 3-0, 43. Kanu 4-0. 55. Pet tersson 5-0. Scheidsrechter: Houben. Toeschouwers: 19.000. Ajax: Van der Sar; Silooy, Blind. Rijk aard en F- l'~ Van Burik en Wilnis; Gerritsen, Zon dervan, Lokhoff en Brusselers (80. Lief- tink); Laamers (40. Van Bremen) en Van Hooijdonk. Dat gevoel bezat hij nog. „Ik stond er verwonderd van", her innert Goetzke zich in Barcelo na, „hoe gemakkelijk hij de bal len sloeg. Tien weken niets ge daan. Regelmatig met zichzelf overhoop gelegen en dan zo slaan. Dan moet je een sterk ka rakter hebben." De Australiër liet Krajicek wel studeren. „Vi deo's van het voetenwerk van Chang, de backhand van Sam pras. de volley van Edberg. Daar kan Richard nog veel van le- Met trainer Goetzke heeft Krajicek in overleg met Vergou wen en vertrouwensman Troost de terugweg naar de top uitge stippeld. „Ik heb de boodschap van mijn lichaam begrepen." belo horizonte rtr De politie van Belo Horizonte heeft een speciale manier ont wikkeld om het straatgeweld in de derde stad van Brazilië tegen te gaan. Voetbalfans kregen af gelopen week de mogelijkheid toegangsbewijzen voor het duel tussen de plaatselijke club Cru zeiro en het Argentijnse Boca Juniors te kopen tegen inleve ring van vuurwapens. De contacten tussen de afdeling sportneurologie van het St. An- na-ziekenhuis in Geldrop en de Nederlandse Boks Bond zijn hersteld. Zij werden een maand geleden verbroken nadat neuro- psycholoog Erik Matser be dreigd en geïntimideerd was door een afgekeurde profbok- Sinds 1 januari dienen prof boksers naast een gebruikelijk neurologisch onderzoek ook een neuropsychologische test te ondergaan, waarmee beschadi gingen of tekortkomingen van de hersenfuncties kunnen wor den aangetoond. Drie boksers kwamen niet door het onder zoek van neuropsycholooog Matser. Zij kregen daarop een startverbod. Met de Nederlandse Boks Bond is afgesproken dat in geval van onenigheid of misverstand over de uitslag van de neuro psychologische test de boksers de gelegenheid krijgen een con tra-expertise te ondergaan. Die zal worden verricht door dr. Ed van Zomeren, neuropsycholoog en expert op het gebied van traumatisch hersenletsel in het academisch ziekenhuis van Groningen. Naast de profboksers zal Mat ser in de nabije toekomst ook de olympische selectie van de amateurs neuropsychologist onderzoeken. Matser, die enke le weken geleden uit de medi sche commissie van de boks- bond stapte, zal daarin niet te rugkeren. Limburgs talent op zoek naar plaats bij de tennistop leiden «willem spierduk Voor veel deelnemers aan het Noorlander Paas A-toernooi op tennispark Unicum reiken dé ambities niet ver. Zij zijn blij als ze aan het eind van de week wat punten voor de nationale rang lijst en een paar centen op zak hebben. Voor de 17-jarige Ro gier Wassen, veelvoudig natio naal juniorenkampioen uit het Limburgse Horn ligt dat anders. Hij droomt van een carrie're in 'het proftennis, een loopbaan die dit jaar na het behalen van zijn eindexamen moet gaan be ginnen. Het Paastoernooi van Uni cum, dat voor hem gisteren met een simpele zege op Jeroen Boogmans begon, moet hem weer wat meer wedstrijderva ring opleveren. Want het heeft voor de Limburger weinig zin om voor de punten en zijn no tering op de nationale ranglijst naar Unicum te komen. Gezien zijn plaats op de ranglijst is de kans groot dat zijn puntenge- middelde daalt. „Als ik hier in de halve finale kom, dan nog daal ik op de ranking", weet Wassen. 'Wedstrijdervaring' is volgens de jonge tennisser het sleutel woord in zijn verdere ontwikke ling. Hij speelt competitie in Duitsland bij Rochus Club in Dusseldorf, in een team met de Kroaat Goran Prpic, die ooit bij de ]reste twintig - ter wereld hoorde. Wassen speelde vier onderlinge partijtjes tegen Prpic, hij won een keer. „Op tempo kan ik hem er misschien wel aftikken, maar hij maakt minder fouten en speelt goed op de belangrijke punten. Ik zie dat zo'n jongen een wed strijd veel beter analyseert dan ik. je moet in principe van je ei gen spel uitgaan, maar het is goed wanneer je je spel kan om gooien. Wanneer je de eerste set met 6-1 hebt verloren en je toch nog kan terugkomen," zegt Wassen. De keuze om in Duitsland competitie te spelen was een praktische. Dusseldorf is maar drie kwartier rijden van Hom. Het kostte de Limburger wel een plek in Jong Oranje, want de tennisbond stelde dat een combinatie van centrale trai ningen in Amsterdam en spelen in Duitsland niet mogelijk was. Wassen is daarom blijven trai nen bij Geert Quaedvlieg, die hem al enkele jaren begeleidt. Onder Quaedvlieg boekte Wassen al aardig wat successen. Zo haalde hij de finale van de Orange Bowl, het officieuze we reldkampioenschap voor de jeugd, in de leeftijdsklasse tot en met 16 jaar. De Limburger denkt met zijn agressieve speel stijl vanaf de baseline op alle baansoorten uit de voeten te kunnen. Dat bewees hij door tij dens het jeugdtoernooi van Wimbledon vorig jaar de laatste acht te halen en tijdens de US Open voor de jeugd in de acht ste finales te komen. Deze maanden is voor Was sen echter niet het tennis, maar school het belangrijkste. Hij doet dit jaar eindexamen athe neum en verwacht zijn diploma te halen. „Er werd al tegen mij gezegd dat ik wat kan bereiken in tennis, toen ik nog vrij jong was. De meeste mensen advi seerden me ook om eerst m'n school af te maken. Ik denk ook dat het beter is. Het is een rusti ge gedachte om iets achter de hand te hebben. Ik heb het ge voel dat ik goed kan leren, ik kan na mijn tenniscarrie're al tijd nog aan een studie begin- Bang voor de eentonigheid van het bestaan als proftennis ser is Wassen niet. „Ik vind het heerlijk om op de baan te staan, dat is gewoon wat ik wil doen." Zijn huidige coach Geert Quaedvlieg gaat hem straks ook begeleiden tijdens zijn profcar- riere. Ook voor de trainer is dat een debuut in het profcircuit. „Het is voor mij ook een grote stap. Het is ook een risicovolle onderneming als je bekijkt hoe weinig spelers er in het proften nis slagen. Ik begeleid Rogier echter al een paar jaar. Ik kan onmogelijk zeggen, zoek het nu maar verder alleen uit." Zie voor uitslagen de rubriek Score- Rogier Wassen rLVAST/MARK LAMERS BARCELONA GPD Het geluk blijft Barcelona toela chen. Want ook met slecht spel blijft de ploeg van Johan Cruijff winnen. Dit keer met 1-0 van Rayo Vallecano door een doel punt van Ivan acht minuten voor het einde. Rayo miste in de eerste helft een goede kans op een voorsprong, maar doelman Zubizarreta stopte een straf schop van Calderon. Rayo speelde de hele tweede helft met tien man, nadat Rodriguez met een rode kaart had moeten vertrekken na een zware over treding op Koeman. Real Madrid had het evenals Barcelona erg moeilijk tegen Sporting Gijon, dat in zijn laatste zeven wedstrijden slechts twee punten had weten te verzamelen. Het werd 2-2 en Hierro kreeg rood. Guus Hid- dink boekte mei Valencia een klein succes. Bij Real Sociedad werd met 0-0 gelijkgespeeld, ondanks het feit dat Valencia de wedstrijd met negen spelers be ëindigde. Africa Cup De finale van het toernooi om de Africa Cup gaat zondag in Tunis tussen Nigeria en Zam bia. Nigeria, het land van de Nederlandse trainer Westerhof, kwam in de eindstrijd door titel verdediger Ivoorkust te ver slaan. Na 120 minuten was de stand gelijk (2-2), strafschoppen brachten de beslissing (4-2). Zambia, pas één keer eerder fi nalist (1974), was veel te sterk voor Mali (4-0). Gullit Ruud Gullit is gisteravond met Sampdoria een stapje dichterbij de Coppa Italia gekomen. In een matige wedstrijd speelde de Genuese club in de eerste van de twee finales met 0-0 gelijk bij Ancona, een club uit de tweede divisie. Op 20 april volgt de re turn in Genua. Reggiana heeft de spanning in de degradatiestrijd aan de kook gebracht. Door twee over winningen in vijf dagen tijd is de promovendus Cagliari tot op één punt genaderd, terwijl Inter slechts twee punten is verwij derd van de fatale plek. Reggia na won woensdagavond de der by tegen Parma met 2-0. Frankfurt Eintracht Frankfurt is er niet in geslaagd de achterstand in de Bundesliga op lijstaanvoerder Bayern München te verminde ren. Frankfurt verloor gisteren verrassend op eigen veld van MSV Duisburg, 2-1. Bayern was een dag eerder onderuit gegaan bij Mönchengladbach. Het ver schil blijft vier punten. Eintracht moet de tweede plaats delen met maar liefst vier ploegen: Leverkusen, Kai- serslautern, Karlsruher SC en Duisburg. Leverkusen speelde gelijk bij Schalke (1-1). De Ne derlander Mulder scoorde voor Schalke, de Braziliaan Sergio te kende voor de gelijkmaker.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27