'Met Coupé begint opmars Saab 900' ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? Weg en wiel Ford koppelt rader aan cruise control BMW 3-serie compact standaard met ABS BMW VAN DER PLAS BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG VAN DER PLAS Mercedes gaat 'corrigerend' computersysteem produceren Circuit van Zandvoort vol BMW's „•DONDERDAG 7 APRIL 1994 Autofabrikant Ford verwacht dat de 'intelligente cruise con trol' binnen vijfjaar op norma le serieauto's leverbaar zal zijn. AMSTERDAM Deze voorziening zorgt niet al leen voor een constante snel heid op buitenwegen, maar tevens voor een gelijkblijvende afstand tot een voorligger. Om dat laatste mogelijk te ma ken heeft Ford aan de automa tische snelheidsregelaar (cruise control) een radar zender/ont vanger gekoppeld, eenzelfde soort apparaat dat de verkeers politie gebruikt om snelheids overtreders te pakken. Met radargolven wordt de af stand gemeten tot een voorlig gende auto, met een bereik van 150 meter. Is de cruise control ingeschakeld en bespeurt de ra dar dat ingelopen wordt op de voorligger, dan kan de bestuur der met een druk op de knop zorgen dat op veilige afstand achter die auto wordt aangeslo ten. Dit voorkomt dat de cruise control steeds afgezet of bijge steld moet worden in druk ver keer, tegenwoordig op de snel weg eerder regel dan uitzonde ring. Er kan natuurlijk ook geko zen worden om in te halen en de radar-meter buiten werking te laten. Wijzigingen in de rijsnelheid worden bij een ingeschakelde intelligente cruise control zon der tussenkomst van de be stuurder uitgevoerd. Een bijko mend effect is dat deze a In 1995 nieuwe roadster De meest recente roadster van BMW: de Z1 foto bmw De BMW 316i compact, de korte uitvoering van de 3- serie, wordt in twee versies le verbaar op de Nederlandse markt, te weten de standaard uitvoering en de 'Executive'. In tegenstelling tot eerdere be richten zullen beide versies standaard worden voorzien een anti-blokkeer rem- inrichting (ABS). De prijs van het basismodel komt daarmee op 43.950 in plaats van 42.700. De Executive blijft te koop voor 45.950 maar krijgt st ABS en een airbag nu ook centrale vergrendeling. BMW wil voortaan wereldwijd alleen nog maar auto's met ABS verkopen, vandaar deze beslissing. De 316i compact staat vanaf zaterdag 23 april bij de dealers. De Duitse fabrikant gaat vol gend jaar ook eennieuwe roadster op de markt brengen. Dit heeft Helmut Panke, vo< zitter van de directie van BMW US. bekendgemaakt op de New*York Auto Show, die de afgelopen week is gehouden. Een roadster is een open sportwagen met een kap die niet neerklapbaar is, maar uit losse delen gemonteerd moet worden. Het meest recente voorbeeld van een BMW roadster was de Zl, die eind jaren tachtig in een beperkte oplage te koop was. De nieuwe sportieve open tweezitter zal worden ge bouwd in de fabriek die BMW momenteel voltooit in het Amerikaanse Spartanburg, South Carolina, in eerste in stantie opgezet om de beken de seriemodellen voor de Amerikaanse markt te bou wen. De roadster zal echter over de hele wereld verkocht worden. Over uiterlijk en spe cificaties van de nieuwe sport wagen is nog niets bekend. AMBACHTSWEG 14, 222 AL KATWIJK, TEL.: 01718-26161 WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, ^samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. geiijii Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Utrecht richting Amsterdam (A 2) T.h.v. knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en knooppunt Gouwe, avond en nacht. Europoort - Gorinchem (A 15) T.h.v. Botlektunnel, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deil. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en Brienenoordbrug, overdag. Utrecht richting Amersfoort (A 28) Tussen Rijnsweerd en Zeist, overdag. Zwolle - Amersfoort (A 28) Tussen Hoevelaken en 't Harde, avond en nacht. Een radar in de bumper houdt de voorligger in de gaten. tische regeling rekening houdt met de remafstand bij de inge stelde snelheid. Juist door grote verkeersdrukte wordt meestal te weinig afstand gehouden op snelwegen. Een intelligente cruise control bedient niet al leen het gaspedaal in de auto, maar ook zonodig de r om voldoende afstand tot e voorligger te houden. Aangezien radar onder alle weersomstandigheden blijft functioneren, biedt dit systeem vooral ook bij slecht zicht extra veiligheid. Aan een aangepaste versie die ook bij lage snelheden werkt, zoals in files of stadsver keer, wordt nog gewerkt. In het algemeen werkt een cruise con trol op dit moment niet bene den 50 km/uur. Mercedes-Benz heeft een nieuw veiligheidssysteem ont wikkeld waarmee auto's nog beter beheersbaar worden. Het gaat om een apart opere rende computer die allerlei technische processen alsmede de bewegingen van het koets werk in de gaten houdt en zo nodig corrigerend optreedt. UTRECHT Het systeem is een verdere ont wikkeling van en tevens zinvolle aanvulling op de reeds bestaan de rijveiligheidssystemen ABS (anti-blokkeer remsysteem) en ASR (anti-doorslip regeling). Een aparte elektronische re- geleenheid staat in contact met het motormanagementsysteem van de motor ei sche versnellingsbak. Daardoor is er continu actuele informatie beschikbaar over onder meer het motorkoppel, stand van het gaspedaal en versnellingsbak overbrenging. Daarnaast ver werkt het systeem sensorinfor matie over onder meer de stuurhoek, draaisnelheid, dwarsversnelling, remdruk en wieltoerentallen. De computer combineert al de ze waarden en berekent elke micro-seconde of de auto pre cies in de richting gaat waar hij heen wordt gestuurd. Is dat niet het geval dan geeft het systeem een speciale hydraulische een heid opdracht om gericht rem druk op een of meerdere wielen op te bouwen. Het effect is dat op grond van deze extra rem- kracht de instabiliteit van het voertuig wordt verminderd en de auto beter in zijn spoor blijft. Nadat de uitvoerige testfase met succes is afgesloten, worden nu de voorbereidingen getroffen om het systeem in serieproduk- tie te nemen. Vanaf het voorjaar van 1995 zal Mercedes de eerste modellen met de zogeheten 'rijdynami- sche regeling' afleveren, aldus Karl-Heinz Faber, vice-presi dent van Mercedes-Benz in Noord-Amerika. Het systeem wordt samen met het elektroni- kabedrijf Bosch ontwikkeld. Volgens Faber is de nieuwe technologie ,,de grootste door braak op veiligheidsgebied sinds de introductie van het ABS-remsysteem." Meestal is een coupé ex clusiever en duurder dan het model waar hij van af geleid is. Zo niet bij de Zweedse fabrikant Saab, waar de nieuwe 900 Coupé met een prijs vanaf 53.950 om precies te zijn 2.500 gulden goedkoper is dan de vergelijkbare 900 met vijf deuren. Eigenlijk begint voor Saab de introductie van zijn nieuwe 900 in Nederland nu pas echt. 'Nederland is een markt van ba sismodellen', weet import-di recteur Karl Wevers. Een goed kopere 3-deurs Coupé naast de 5-deurs 900 is dus waar ons land op zat te wachten. Want goedkoper betekent lang niet altijd minder. Met die prijs zit de Coupé onder een kritische grens, die volgens Wevers bij 55 mille ligt. De ver wachting is dan ook dat de ver kopen van de nieuwe 900 nu pas goed op gang zullen komen. Door de lagere 'instap-prijs', maar misschien ook doordat het coupé-uiterlijk de Saab-lief- hebber meer zal aanspreken. Twintig jaar geleden introdu ceerde Saab de term combi coupé voor zijn eerste 3-deurs model, een 99-variant. Uit de 99 combi-coupé kwam het uiterlijk van de 900 voort, van de oude 900 werd meer dan een derde in 3-deurs uitvoering verkocht. Het sportieve element bena drukt Saab nu door de nieuwe 3-deurs 900 'Coupé' te noemen. Het staat echter nergens op de auto, feitelijk is een 3-deurs 900 in elk opzicht gelijk aan een 5- deurs model, op de zijwanden met twee openingen minder na. Dat heeft op het a Twee nieuwe Saab-varianten op basis van de fraaie 900: de Coupé en de Cabriolet. auto wel grote invloed. Met drie deuren oogt de nieuwe 900 dy namischer en straalt hij meer het vertrouwde Saab-karakter uit. Bijkomend voordeel is dat de hoofdruimte achterin de Coupé niet minder is dan in de 5-deurs versie. Met de introductie van de Cou pé heeft Saab gelijk een aantal detailwijzigingen doorgevoerd op alle 900-modellen. Zo zijn voortaan een toerenteller en het van Saabs vliegtuigdivisie af komstige Black panel display standaard. Dat laatste is een veiligheidsvoorziening voor het rijden 's nachts. Met dit systeem kan de bestuurder alle instru mentenverlichting uitschakelen met uitzondering van de snel heidsmeter. Het elektronische bewakingssysteem zorgt ervoor dat een instrument oplicht in dien dat nodig is. Tot de standaarduitrusting be horen verder onder meer ABS, een airbag, elektrisch bedienba- re ramen en spiegels, centrale deurvergrendelingen stuurbe krachtiging. Voorts zijn de over brengingsverhoudingen van de 2.0 liter motor gewijzigd om de prestaties te verbeteren. Er zijn nu voor de 900-serie vier motoren beschikbaar, een 2.0 li ter (133 pk), een 2.3 liter (150 pk), een 2.0 turbo (185 pk) en een 2.5 liter V6( 170 pk). Op de Detroit Motorshow, die begin dit jaar werd gehouden, stelde Saab naast de Coupé, die vanaf eind volgende week bij de dealers staat, ook een 900 Ca briolet voor. Deze open versie komt in mei naar ons land. De prijs hiervan is nog niet vastge steld. Zaterdag aanstaande, 9 april, vindt op het circuit van Zand voort het eerste 'Nationale BMW Spektakel' plaats. De or ganisatie van deze dag is in handen van de BMW Automo biel Club Nederland. Een groot aantal BMW-liefhebbers kan deelnemen aan het sportieve gedeelte, terwijl er ook veel te zien zal zijn op BMW-gebied (oud en nieuw). Het publiek is zaterdag welkom vanaf 10 uur en de entree kost 5 gulden. Het BMW Spektakel duurt tot 17 uur. Voor meer informatie: tel. 01659 - 3554. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij T i en rotonde is I j veel veiliger voor fietsers dan een kruispunt. Dat geldt nog sterker voor rotondes met een vrij- liggend fietspad. Dit concludeert de stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid na onder zoek van 201 rotondes in Nederland die voor 1991 in gebruik geno men zijn. Het gaat om rotondes nieuwe stijl, zonder verkeerslichten waar fietsers en auto mobilisten voorrang moeten verlenen aan al het verkeer dat zich op de rotonde bevindt. Engeland kent deze rotondes al heel lang, in Frankrijk zijn ze al een paar jaar sterk in opmars. In Nederland vielen onder fiet sers op de nieuwe rotondes 30 Giraffe helpt Wanneer het echt niet anders kan en de auto nodig is om een fiets tocht te maken, ont staat er een transport probleem. De mogelijk heden zijn beperkt. De fiets kan in een klem op een dakrek of op een trekhaak. Aan beide mogelijkheden zitten voor- en nadelen. Nadeel van een dakrek is dat de fiets hoog op getild moet worden, wat zeker bij een zware toerfiets of ATB een las tig karwei is. The Bike Company Europe in Heemstede introdu ceert als oplossing voor dit probleem de Giraf fe, een draaghulp uit fietsers Zwitserland om elke fiets zon- g die zij hebben op der krachtpatserij en veilig op auto's die de rotonde willen ver- het dak van een auto te krijgen, laten. In de praktijk blijkt het De Giraffe fungeert tevens als Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071-356230 NedCar helpt Ford met nieuw model Product Design Enginee ring (PD&E). de in Helmond gevestigde ontwikkelafdeling van NedCar, wordt betrok ken bij de ontwikkeling van een nieuwe auto van Ford Europa. Een woordvoerder van de enige Nederlandse automobielproducent heeft dit bevestigd. Wat NedCar precies voor Ford gaat doen, is nog niet bekendgemaakt. Dat gebeurt pas als de definitieve con tracten worden getekend, al dus de zegsman. Dat is bin nenkort het geval. PD&E heeft vorig jaar van het moederbedrijf, Volvo Zwe den en Mitsubishi, opdracht gekregen om ook orders te verwerven van derden. Dat is nodig om de 375 perso neelsleden in Helmond na 1995 aan het werk te houden. De doelstelling was om in 1994 voldoende werk binnen te halen voor 35 manjaren. Dankzij het contract met Ford beschikt PD&E nu over een portefeuille die goed is voor 70 manjaren werk. VW kiest voor 'vaste korting Er zit heel wat beweging in de prijsstelling van auto's, niet in het minst door het laagtij in de verkopen. Een aloud middel om klanten te trekken is het 'actiemodel' met extra uitrus ting voor weinig of geen geld. Veel mensen hebben echter liever een stevige korting in plaats van goedkope extra's. Daarom kiezen sommige fabri kanten nu voor een relatief nieuwe benadering in de vorm van een (lagere) 'vaste prijs'. Door de onderhandelings ruimte uit de prijs te halen wordt die lager en ontstaat er tevens duidelijkheid. Ook Volkswagen is nu overstag gegaan en heeft alle prijzen met gemiddeld 8 procent ver laagd. Behalve die van de Polo, in zijn laatste dagen toch al zo goedkoop mogelijk geboden, en de Corrado die eerder flink in prijs daalde om de geringe belangstelling op te krikken. Die acht procent is in de prak tijk de maximale korting welke in de onderhandeling met een dealer (niet alleen bij VW) eruit te slepen valt. Er zal na deze al gemene prijsverlaging bij VW dan ook weinig meer te onder handelen overblijven. De goedkoopste Golf kost nu 30 mille, de eenvoudigste Ven- to 5.500 gulden meer en de Passat begint nu bij 40 mille. Autosport in Zwolle Komend weekeinde wordt in de IJsselhallen te Zwolle Auto Motor Sportief '94 gehouden. Deze beurs staat in het teken van de wedstrijdauto's, sport - motoren en alles wat daar mee te maken heeft. Het evenement is zaterdag 9 april geopend van 12 tot 22 uur en zondag van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50 en voor kinderen van 8 tot en met 14 jaar 5. BUK IN HET VERLEDEN De fiets wordt naast de auto bevestigd, waarna de Giraffe soepel inklapt. foto bce Het enige knelpunt v procent minder slachtoffers dan nodig om toch Fietspaden of ge- klem, zodat er alleen nog e op traditionele kruispunten r verkeerslichten. Overigens zijn rotondes voor automobilisten kleurde stroken a om de automobilist op Fietsers te attenderen. Ook de beruchte en voetgangers naar verhouding dode hoek in de rechterspiegel nog veiliger: respectievelijk 95 van vrachtwagens is een pro- 189 procent minder ongeluk ken. Rotondes zijn veiliger om dat het verkeer sterk vaart moet minderen. Toch kan al het ver keer gelijkmatig doorstromen, omdat er nauwelijks gewacht hoeft te worden. bleem. De landelijke werkgroep Verkeerspleinen heeft geadvi seerd om de Fietsstroken op de rotondes extra te markeren met varkensruggen, verhogingen waar een auto niet overheen kan. allesdrager nodig is c transportsysteeem compleet te krijgen. Een Giraffe kan twee Fietsen vervoeren en is gemakkelijk de monteerbaar om in de auto op te bergen. Met een extra te leve ren standaard is de Giraffe bo vendien aan een muur te beves tigen bij reparaties of schoon maakwerk aan de fiets. De prijs bedraagt 349,50. Aan het begin van de jaren vijftig had het merk sche voorruit uit één stuk, terwijl de concurrentie Chrysler weinig reden tot klagen. Alle geproduceer- die al enige jaren toepaste. Op de foto een 1951 de modellen gingen vlot de deur uit, ondanks dat deze Amerikaanse autofabrikant niet snel was met vernieuwingen. Zo voorzag Chrysler bij voorbeeld pas vanaf 1953 zijn modellen van een panorami- Chrysler Imperial Cabriolet, uit de tijd dat in de VS een ware pk-oorlog uitbrak. De typenaam Imperial promoveerde in 1955 tot merknaam om een jaar of 17 later geheel te verdwijnen. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23