Scepsis bij RK-kerken aan vooravond Afrika-synode Kerk Samenleving Nieuwe serie Evensongs in Hooglandse Kerk DONDERDAG 7 APRIL 1994 KORTWEG Praise-avond 'Gekocht en betaald' is ko mende zaterdag het thema van de Praise-avond in de hervormde Bethelkerk aan de Brouwerstraat in Rijns burg. De verbindende tek sten worden gesproken door kerkelijk werker E.J. Bergman en de opwekkingsliederen worden begeleid door de ei gen Praise-band. De bijeen komst begint om 20.00 uur, de deuren van de kerk gaan open om 19.30 uur. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Welkomstdienst De Baptistengemeente Al phen Noord organiseert zon dagavond een welkomst- dienst in de Agrarische school aan de Kalkovenweg. Spreker is drs. C. Stavleu en medewerking wordt verleend door het gospelkoor Eltheto uit Aalsmeer. De dienst be gint om 18.30 uur. Rommelmarkt De Hillegomse parochie St. Martinus houdt komende za terdag een grote rommel markt op de parkeerplaats voor de Sint Martinuskerk aan de Hoofdstraat 29. Het evenement duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Tussen de kra men met de meest uiteenlo pende goederen staat ook een Rad van Avontuur en een springkussen voor de kinderen. De rommelmarkt is de laatste in een lange reeks van activiteiten om geld bijeen te brengen voor de restauratie van de kerkto ren van de Martinus. Afscheid Verbeek Dominee T. Verbeek van de wijkgemeente 'Noord' van hervormd Hillegom neemt komende zondag afscheid van zijn gemeente. Dat ge beurt tijdens een dienst in de Maartenskerk, die om 10.00 uur begint. De dag ervoor, op zaterdag 9 april, wordt hem door kerkeraad en gemeente een receptie aangeboden in zaal 'De Ark' van Parkwijk aan de Parklaan 2 van 16.00 tot 19.00 uur. Iedereen is welkom. Tienerkamp Het missionair stadswerk in Leiden organiseert in mei een kinderkamp (voor de jeugd van 8 tot en met 11 jaar) en een tienerkamp (voor 12 tot en met 14-jari- gen) in de bossen van Leus den. Deelname kost zestig gulden, maar voor meerdere kinderen uit één gezin geldt een kortingsregeling. Er wordt vertrokken op woens dag 11 mei en het kamp wordt op zaterdag 14 mei af gesloten. Folders met meer informatie zijn te verkrijgen bij Wim Hendriks, evangelist in de hervormde Marewijk en Binnenstadsgemeente van de Hervormde en de Ge reformeerde Kerk in Leiden (071-316684). Moker De radio-uitzending van Mo ker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek, besteedt komende zondag aandacht aan de 'Sa cred Dance', meditatief dan sen in de Lokhorstkerk in Leiden. De overdenking is van Tanja de Faber uit Lei derdorp. Het programma is te beluisteren van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Op woensdag 13 en zondag 17 april wordt aandacht besteed aan het 350=jarig bestaan van de Remonstrantse kerk in Leiden, met opnieuw een overdenking van Tanja de Faber. 4 HAAG ANP/KNA/APS Veel rooms-katholieken in Afrika wachten met spanning de speciale Afrika-synode af, die van 10 april tot 8 mei in Rome plaatsheeft. Ze hopen dat de synode zal bijdragen tot een grotere erkenning van de kerk in Afrika. Bij ande ren is er grote scepsis. Niet alleen over het werkdocu ment maar ook door het feit dat de bijeenkomst niet in Afrika, maar in Rome wordt gehouden. document geweerd. Zo komt het (kerkelijk) huwe lijk in Afrika nauwelijks ter spra ke, terwijl voor veel Afrikaanse bisschoppen de kloof tussen de Afrikaanse praktijk van het hu welijk en het kerkelijk recht enorm is. Naar schatting 80 procent van de rk huwelijken wordt niet kerkelijk bevestigd. Heel veel rooms-katholieken zijn dus naar de letter van de kerkelijke wet uitgesloten van de sacramenten. Het werkdocument (Instru- mentum Laboris) vormt welis waar de weerslag van de ant woorden die 31 van de 34 bis schoppenconferenties in Afrika aan paus Johannes Paulus II hebben teruggezonden, maar daarin zijn alleen die onderwer pen opgenomen die door alle bisschoppen waren genoemd. Onderwerpen waarover de me ningen uiteenliepen, zijn uit het Een ander probleem is het ge brek aan (goede) priesters. Lang niet alle priesters houden zich aan het celibaat en velen zijn zeer paternalistisch en neerbui gend ten opzichte van hun ge lovigen. Bovendien keren veel priesters na de opleiding de kerk de rug toe. Naar verwach ting zal op de synode de wijding van gehuwde mannen (viri pro- bati) worden voorgesteld. Verder willen veel bisschop pen een diepergaande inbed ding van het geloof in de eigen cultuur (inculturatie) dan het werkdocument wil. Over herzie ning van het kerkelijk recht vanuit Afrikaans perspectief wordt niet gerept. Evangelisatie en inculturatie worden in het document apart behandeld, ter wijl Afrikaanse theologen vin den dat evangelisatie alleen maar geïncultureerd kan ge schieden. Bovendien is het officiële werkdocument niet voor ieder een beschikbaar of vertaald in de taal van het volk, constateer de de Ugandese theoloog dr. John Walligo. Leken en religieu- zijn volgens hem nauwelijks Verder wordt betreurd dat slechts de helft van de door de paus benoemde synodeleden afkomstig is uit Afrika of daar werkt. Ook de keuze voor Rome als plaats van samenkomst is voor veel Afrikanen een enorme tegenvaller, hoewel ze erkennen dat de politieke situatie in Afri ka een synode op eigen bodem niet eenvoudig maakt. Afrika-synode derde speciale conferentie Heilige Stoel Het thema van de Afrika-sy node is 'De kerk in Afrika en haar evangeliseringsop- dracht op weg naar het jaar 2000: Gij zult mijn getuigen zijn' (Hand. 1:8). Subthema's zijn verkondiging, incultura tie, dialoog, rechtvaardigheid en vrede, en de rol van de media. Het is voor de derde keer dat de Heilige Stoel een speciale bisschoppensynode belegt. De eerste, in januari 1980, ging over de pastorale situatie in Nederland; de tweede, eind 1991, over Eu ropa. Aan een soortgelijke vergadering over Libanon wordt gewerkt. De paus heeft de aartsbis schop van Dakar (Senegal), kardinaal Hyacinthe Thian- doum, tot rapporteur van de vergadering benoemd. Drie kardinalen zullen samen met de paus de vergadering voor zitten. Behalve Arinze zijn dat kardinaal Christian Wivg- han Tumi, aartsbisschop van Douala (Kameroen) en voor zitter van het symposium van bisschoppenconferenties van Afrika en Madagascar (SECAM), en kardinaal Pau- los Tzadua, aartsbisschop van Addis Abeba in Ethiopië. Tot de Nederlanders die de synode in de wandelgangen zullen meemaken, zijn Hans Kruijssen, directeur van de katholieke medefinancie ringsorganisatie Cebemo, Louis van der Hoeven van het Centrale Missie Commis sariaat, Jos Schoenmakers, ex-directeur van Missio-Ne- derland, en prof. Sjef Don ders van de Witte Paters. Zij mogen niet bij de synodezit tingen zelf aanwezig zijn. Wel zullen ze deelnemen aan bijeenkomsten die in het ka der van deze synode worden De Hooglandse Kerk in Leiden vormt het d' FOTO HENK BOUWMAN De nieuwe serie Evensongs in de Leidse Hooglandse Kerk begint komende zondag (10 april) met een uitvoering van het Engel se koor Tonus Peregrinus, onder leiding van Antony Pitts. Deze openingsavond kent een bijzonder programma omdat naast de Evensong door het koor ook de 'Missa Et Ecce Terrae Motus' van Antoine Brumel (ca. 1460-1520) ten gehore wordt gebracht met het Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus en Bene- dictius en Agnus Dei. De 'Evensongs' zijn avondgebeden naar Anglicaans model. De Leidse serie geniet, vanwege de bijzondere opzet en de kwali teit van de deelnemende koren, inmiddels een grote bekendheid. Voor dit staan in totaal zeven uitvoeringen gepland. De Evensongs beginnen steeds om 19.00 uur en duren ongeveer een uur. Komende zondag wordt omstreeks 20.00 uur een kwartier gepauzeerd, waarna de mismuziek door het Engelse koor ten gehore wordt ge bracht. De toegang is gratis, maar wel wordt bij de uitgang gecollecteerd om de onkos ten te dekken. Een onderdeel van de Leidse Evensongs vormt de korte overweging door dominee A. Alblas, de plaatselijke predikant voor Bij zonder Kerkewerk. Als jaarthema koos hij dit keer 'zoektochten', waarmee aansluiting wordt gezocht bij 'mensen die zoeken naar levensverdieping in een religieus kader, zonder dat daarbij een kerkelijke betrok kenheid wordt verondersteld'. Aan de voor bereiding werkte ook ouderlinge A. Wam- steker mee. De overwegingen kenmerken zich door een grote oecumenische open heid, die zich verbindt met gedachten uit fi losofie en wijsheid uit andere godsdiensten. Het 'Evensong-seizoen' loopt van april tot oktober, met maandelijks één uitvoe ring. Na de opening op 10 april zijn de ove rige data 15 mei (met de Boxtelse Cantorij), 12 juni (Leidse Cantorij), 10 juli (Martinus Cantorij uit Schellinkhout), 28 augustus (CappeLla pro Cantibus uit Oegstgeest) en 18 september (Schola Davidica uit Utrecht). De serie wordt afgesloten door de cantorij van de kathedraal St. Bavo in Haarlem. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Middelburg (federatieve wijkgemeente cen trum): G.J. Smit te Chaam. Aangenomen: naar Delft: M. Treuren te 't Woudt; naar Hoen- derloo (part-time): G.M. Rosber gen te Wageningen. Bedankt: voorOud-Beijerland: P. van der Kraan te Bleskens- graaf. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen: te Brouwershaven: Joh.A. Schelling, kandidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Maarssen: H. Peet te Klundert en D. van der Zwaag te Bennekom. Bedankt: voor Elburg: L.W. van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Bruinisse: F. Mal- lan te Alblasserdam. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Beroepen: te Doetinchem, te Winterswijk en te Zutphem G.J. Brusewit? te 's-Gravenhage, die deze beroepen heeft aangeno- Beweging Christelijke Koers bundelt krachten met RKPN congres Anglicanen in Sydney voorstander van leken als voorganger SYDNEY KNA/EPS De Beweging Christelijke Koers CDA en de stichting Rooms Ka tholieke Partij Nederland heb ben de Bundeling voor Christe lijke Politiek opgericht. Dit fede ratief samenwerkingsverband bepleit een politiek die uitgaat van bijbelse normen en waar den. Zaterdag 16 april houdt de federatie over terugkeer na; waarden in de politiek. Bis schop Bomers van Haarlem, die vorig jaar bedankte als lid van het CDA, zal hier spreken over geloof en politiek. Dan zal ook een eerste peiling worden gehouden of tot de op richting van een nieuwe partij moet worden overgegaan. De synode van het angli aartsbisdom Sydney in Australië heeft besloten dat in de toe komst ook leken mogen voor gaan in de eucharistie. Het be sluit heeft geen invloed op an dere anglicaanse bisdommen. Het is nog niet rechtsgeldig om dat de aartsbisschop van Syd ney, Harry Goodhew, er nog niet zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Volgens kerkelijke bronnen heeft de aartsbisschop sympa thie voor het besluit. Hij schrikt echter voor goedkeuring terug wegens de debatten die dat in zijn bisdom zal oproepen. Vol gens waarnemers zal uitvoering van het besluit tot nieuwe woe lingen leiden in de anglicaanse wereldgemeenschap. Het zal ook de oecumenische betrek kingen met onder meer de Rooms-Katholieke en Ortho doxe Kerk belasten. In deze ker ken is het voorgaan in de eu charistie aan priesters voorbe houden. Het evangelisch georiënteer de bisdom Sydney heeft vaak een visie die afwijkt van die in andere Australische bisdom men. In het verleden zijn al en kele keren leken 'officieus' voor gegaan in de eucharistie. De motie om dat met ingang van oktober 1994 officieel toe te staan, werd zonder veel tegen stand aangenomen. Overigens heeft het bisdom moeite met de priesterwijding Australië. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON OA4DAT IK iM HET CR.iA4iWELe (MiLfEU BEKI ONPER- eepoKENt. Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P. Arnold HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, I Nypels, Henk van der Post (adi) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag. 9 30 uur071-356215. of per post ADVERTENTIES 29,30 85,55 84,55 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Niets wijst op herstel De lange termijnverwachting van het weer heeft een traditie in Euro pa. Met wisselend succes wordt ei genlijk al eeuwen lang gepoogd het weer van één of twee seizoenen vooruitte voorspellen. De talloze weerrijmpjes uit een ver verleden zijn hier een mooi voorbeeld van-, sommige dragen een kern van waarheid in zich. Bij andere 'volks wijsheden' ligt het simpel: je kunt ze geloven of niet. In de jaren vijf tig heeft de Duitser Franz Baur, met de ondersteuning van de in middels gevorderde meteorologi sche wetenschap, een serie weer- regels opgesteld. Aan de hand van luchtdrukpatronen, neerslagen temperatuur, die zich op cruciale perioden van het jaar voordeden, leidde hij het weersverloop voor de volgende maanden af. Een bekende Baur-regel luidt: als de eerste decemberhelft meer dan 2 graden te warm is, volgt met gro te waarschijnlijkheid een gemid deld te zachte winter. Een zeer be trouwbare regel die in de afgelopen winter weer eens werd bevestigd. Baur bracht naar voren dat een weerpatroon in sommige fasen van het jaar van nature een sterke her- halingsneigmg heeft. In andere pe rioden van het jaar is er juist een sterke neiging tot een weersom- slag. De typisch kalendergebonden weerregels - je vindt ze over het he le jaar verspreid terug - worden ook nu nog veelvuldig gebruikt en mee genomen in nieuwe methoden van lange termijnverwachtingen. Met de intrede van het computer tijdperk maakte deze een snelle ontwikkeling door. Het meteorolo gisch instituut van de Freie Univer- sitat te Berlijn publiceert maande lijks de resultaten van het onder zoeksteam Malberg/Dettmann. Het gaat hier om een prognose van de temperatuur voor de komende drie maanden. Deze methode is geba seerd op de voorgeschiedenis van het weer. De luchtdrukverhoudin gen en de temperatuur in de voor gaande maanden, zoals die hebben plaatsgevonden over het hele At- lantisch-Europese gebied, zijn daarbij aanknooppunten van waar uit het toekomstige weer wordt af geleid. In een volgende rubriek wil ik nader ingaan op de methoden die 'concurrent' Wolfgang Roder hanteert en zijn inmiddels gepubli ceerde visie op het weer van de ko mende maanden. Op korte termijn wijst nog mets op herstel. Het regenfront dat van avond voorbijtrekt is slechts een voorloper van een grote, met koude lucht gevulde depressie, die dit weekeinde dicht bij ons land komt te liggen. Vrijdag gaat het later op de dag opnieuw regenen, gevolgd door enkele dagen met buiig en veel te koel weer. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en regen. Vanmiddag in Ierland tij delijk opklaringen en droog. Maxima tussen de 6 en 13 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog af en toe zon. In de middag toe nemende bewolking, ge volgd door regen. Morgen kele mogelijk natte- sneeuw. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frank- Vandaag toenemende be wolking. gevolgd door re gen. Vooral m het o'osten Morgen opklaringen, maar ook enkele buien. Boven de 1300 meter hoogte valt morgen de neerslag als sneeuw. Temperatuur in de middag ongeveer 12 graden. Spanje, Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en vooral vandaag nu en dan wat regen. Elders meer zon en droog. Vooral aan de zuidelijke Costa's veel zon. Middagtem- peraturen van 15 graden in het noorden tot boven 25 graden in Andalusië. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Gelei delijk wat minder wind. Op de zuidstran- den middagtemperaturen van ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: 'flinke zonnige perioden. Maxima langs de kust iets boven de 20 graden, bij Marrakech tegen de 30 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag veel bewolking en nu en dan regen of buien. In de middag aan de westkust droog en mogelijk af en toe zon. Morgen overwegend droog en af en toe zon. De Mistral blijft de komende dagen waaien. Middagtemperatuur rond 16 graden, in Languedoc iets warmer. In de Alpen en Pyreneeën nu en dan neerslag. Sneeuwgrens in de Pyreneeën rond 1800, in de Alpen rond 1500 me ter. Morgen daalt de sneeuwgrens in de Pyreneeën tot ongeveer 1500 meter Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, afgewisseld door zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur rond 19 graden Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen tijdelijk veel wind en plaatselijk veel neerslag. Mid dagtemperaturen rond 17 graden. In de Italiaanse Alpen en Dolomieten boven 1400 nu en dan sneeuw. Griekenland en Kreta: Meest bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperaturen onge veer rond 17 graden. Morgen, vooral op Kreta, enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en vooral aan de westkust van Turkije enkele buien. Landinwaarts en ook op Cyprus op de meeste plaatsen droog. Middagtempera turen rond 18 graden. Vandaag in het oosten van Turkije nog aanmerkelijk Duitsland: Vandaagochtend af en toe zon., In de middag toenemende bewolking en van tijd tot tijd regen. In het noorden kans op onweer Boven 1300 meter valt sneeuw. Morgen eerst wat regen of mot regen, later opklaringen. Middagtempe ratuur rond 12 graden, vandaag in het noorden iets frisser. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en vooral in de middag perioden met regen, boven de 1500 meter sneeuw. Morgen vooral aan de noordkant half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Aan de zuidkant van de Alpen op de meeste plaatsen droog en nu en dan zon. In de dalen ligt de mid dagtemperatuur rond 13 graden. Oostenrijk: Vandaag in het laagland af en toe zon. Elders wolkenvelden, later gevolgd door regep en boven de 1500 meter door sneeuw. Morgen overal bewolkt en af en toe regen. Sneeuwgrens dalend naar 1200 meier. Maximumtemperatuur bij Wenen ongeveer 14 graden, elders rond 12 graden bewolkt regen C^S (Nk opklannge 19 Gemiddeld over Nederland VRIJDAG 8 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.57 Zon onder 20.22 Maan op 05.41 Maan onder 18.04 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.38 15.02 r 10.57 23.26 Weerrapporten 06 april 20 ui HEINZ t/MlO BEU FgOUBJE. OU, 0ENJ/J D'B ZÓEESSTJE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18