Leiden Leiden pakt overlast fietsen rigoureus aan Goekoop: 'Leiden geen super-misdadige stad' Het lijkt wel een makreelrokerij Elfjarige jongen steelt geld van blinde vrouw 'Sterfhuis voor vissen' DONDERDAG 7 APRIL 1994 17 henny van ecmond, 071-35641' Betalen yq Het gezondheids- I -/ centrum in de Me- renwijk vraagt zich af hoe het de dienstdoende or thopedagoge de komende jaren moet betalen. Begrip /"v Bloemenkwekers in LI Alkemade hopen op meer begrip van het publiek voor hun werk. Zaterdag zijn tien bedrij ven te bezichtigen. Man duwt auto water in leiden» Een 20-jarige Leidenaar heeft gisternacht per abuis zijn auto het water bij museum Volkenkunde ingeduwd. Hij had de wagen daar geparkeerd, keerde er rond vier uur 's ochtends te rug en merkte dat hij zijn lichten niet had gedoofd. Door de leeggeraakte accu kreeg hij zijn voertuig niet aan de praat. Hij wilde het vervolgens aanduwen maar verloor de controle over de auto doordat het wegdek ter plekke helt. De auto is inmiddels op het droge gezet en zou nog bruikbaar zijn. Kostbare racefiets gestolen leiden Uit de gang van een woning aan de Prins Frederikstraat is vannacht een racefiets ter waarde van ruim vijfduizend gulden gestolen. De inbreker heeft met een koevoet de voordeur open gebroken. De fiets \\jas door een raampje te zien. De politie gaat ervap uit dat de inbreker 'een kenner' is. Fietser aangereden leiden Een 81-jarige Leidse automobilist heeft gistermiddag een 27-jarige stadsgenoot aangereden. Hij wilde vanaf de Vrijheids laan linksaf de Zoeterwoudseweg inrijden en verleende de fiet ser, die uit tegengestelde richting kwam, geen voorrang. Deze moest met beenletsel naar het AZL worden overgebracht. Illegaal gestalde rijwielen dagelijks verwijderd bij station De gemeente Leiden gaat de overlast van verkeerd gestal de fietsen rondom het NS-station rigoureus bestrijden. Il legaal gestalde tweewielers worden vanaf 18 april dage lijks verwijderd. Er komt een officieel stallingsverbod voor het hele stationsgebied. de door de gemeente geplaatste klemmen en rekken staan wor den met ingang van 18 april da gelijks opgeslagen in de oude stalling aan de voorkant van het station. Deze staat leeg sinds de nieuwe stallingsruimte aan de achterkant van het station in gebruik is genomen .Eigenaars kunnen hun in beslag genomen rijwiel op twee tijdstippen per week (maandag van 12-13 uur en donderdag van 18-19 uur) kosteloos afhalen. Als bewijs van eigendom moet minimaal de sleutel van het doorgeknipte slot worden overhandigd. Voor het opleggen van boetes is niet leiden erna straatsma De maatregelen zijn volgen? de gemeente noodzakelijk om het stationsgebied toegankelijk te houden voor voetgangers. De honderden verkeerd gestalde fietsen maken de doorgang vaak zeer moeilijk. De overlast is de laatste tijd toegenomen door de grootscheepse verbou wing van het station. Door de werkzaamheden is er minder stallingsruimte voor fietsen. De problemen rechtvaardigen vol gens de gemeente een 'rigoureuze maar klantvriende lijke' aanpak. Fietsen die buiten gekozen om de actie zo simpel en goedkoop mogelijk te hou den. ,,Het in rekening brengen van boetes brengt een adminsi- tratieve rompslomp mee en wij willen de zaak juist zo hanteer baar mogelijk houden", aldus een woordvoerder van de ge meentelijke dienst milieu en beheer. ,,De kans op een boete is niet aantrekkelijk, maar als je je fiets kwijtraakt is dat ook las tig. Zeker als je die maar op twee tijdstippen per week terug kunt krijgen." Het stallingsverbod geldt voor het Stationsplein, de Stations weg tot aan de Rijnsburgersin- gel/Morssingel, het Schutters veld. de kop van de Schiphol- weg, het Rijnsburgerviaduct en het aansluitende deel van de Rijnsburgerweg en het Terwee- park. De stallingscapaciteit buiten de fietsenstalling van de Neder landse Spoorwegen is onlangs aanzienlijk uitgebreid. Op ver schillende plaatsen in de buurt van het station is een groot aan tal fietsklemmen geplaatst. De maatregelen hebben er echter niet toe geleid dat de overlast van geparkeerde rijwielen is verminderd. De komende weken wordt het aantal fietsklemmen en -rekken uitgebreid tot 2.000. De NS-stal- ling, aan de kant van het acade misch ziekenhuis, biedt plaats aan 4.600 fietsen. In het verleden hield de ge meente jaarlijks een of twee maal 'schoonmaakacties' rondom het station. Illegaal ge stalde fietsen werden dan bij het politiebureau aan de Lange- gracht opgeslagen. Bloemenverkoper verliest kort geding tegen gemeente De ontruiming van een bloemenkraam in de Hoogstraat is vol gens de rechter niet onrechtmatig verlopen. Marktkoopman H. de Roode mag niet terugkeren naar zijn oude stek in de zogehe ten 'blauwe tram'. Hij verloor gisteren het kort geding dat hij te gen de gemeente aanspande om de ontruiming ongedaan te maken. De bloemenkraam is begin maart door de gemeente ontruimd wegens 'contractbreuk' van De Roode. De marktkoopman had een huurachterstand van 15.000 gulden die is verhaald nadat de gemeente beslag legde op zijn woning. Ondanks de vereffening van de schulden wilde Leiden het huurcontract niet verlengen. De Roode vermoedt dat zijn kraam is ontruimd omdat de kra men in de Hoogstraat op termijn toch moeten verdwijnen. De gemeente wil een gedeelte van de Hoogstraat reserveren voor een terras. Tijdens de behandeling van het kort geding, op 28 maart, ontkende een raadsman van de gemeente, dat er enig verband bestaat tussen de ontruiming en de verwijdering van de blauwe tram. Hij zei dat de gemeente overweegt de ontruimde kraam tijdelijk aan een ander te verhuren. Welling leidt fractie van D66 Het nieuwe D66-raadslid O. Welling (30) is tot fractievoorzitter be noemd. Hij volgt daarmee P. Langenberg op, die wethouder cul tuur, verkeer en vervoer en bestuurlijke vernieuwing is geworden. Welling werkt bij de Rijksgebouwendienst en was de afgelopen pe riode secretaris van het bestuur van D66-Leiden. Joke Sorgdrager, eveneens een debuterend raadslid en de enige vrouw van de zeven D66-raadsleden, wordt vice-fractievoorzitter. Bedrijvenbeurs in Leidse Groenoordhallen uitgesteld De Bedrijven Kontakt Beurs wordt uitgesteld. Het evenement, dat woensdag 20 en donderdag 21 april zou plaatshebben in de Leidse Groenoordhallen, zal vermoedelijk pas in het najaar doorgaan. Reden voor het uitstel is dat het organisatiebureau Business to Business de beurs niet gevarieerd genoeg vindt. ,,Ik had bij elkaar al 20 accountants en Arbo-diensten. Dat aanbod is een beetje te eenzijdig zegt organisator I. van der Klugt junior. Hij heeft inmiddels alle 120 bedrijven, die hadden toegezegd op de beurs aanwezig te zijn. afgebeld. „Beter een slechte beurs niet laten doorgaan en het later opnieuw proberen met een goede beurs." Zijn bureau lijdt nu wel een kleine financiële strop. Business to Business is behalve de huur van de Groenoordhallen ook veel geld kwijt aan advertenties. „Maar ik beschouw dat geld niet als weggegooid. De beurs is immers niet afgeblazen, maar uitge steld. Alle investeringen die we nu hebben gedaan, verdienen zich hopelijk in het najaar weer terug." De bedrijvenbeurs zou in april na vier jaar afwezigheid weer eens neerstrijken in Leiden. Op de beurs kunnen ondernemers elkaar ontmoeten en kennis nemen van eikaars produkten en diensten. f Gouda per hoofd van de bevolking criminelen KAF KA De gemeente Oegstgeest heeft - met uitzondering van juri dische mogelijkheden - geen middel onbeproefd gelaten om een scriptie van een student uit de krant te houden. Desalniettemin verscheen gisteren zowel op de voorpagina als op de pagina Regio Leiden een uitgebreid bericht over onder meer vertrouwensrelaties in bestuurlijk Oegstgeest. Peter Bootsma (politieke wetenschappen) dook in deze ma terie nadat op 2 maart politieke partijen als CDA en WD door de kiezers welhaast waren weggevaagd. Dat ten gunste van nieuwkomer Leefbaar Oegstgeest die van 0 op 7 zetels kwam. Daar is iets aan de hand. moet het fijnbesnaarde reu korgaan van deze aankomende wetenschapper hebben ge roken. Op de pedalen toog hij naar het dorp. spreekt met een aan tal topambtenaren en wethouders frank en vrij over de poli tieke omwenteling. Hij krijgt veel medewerking, vooral - in dien we wethouder Kohlbeck moeten geloven - omdat men te Oegstgeest toch zo graag wetenschappelijke doeleinden dient. Dat kan natuurlijk niet anders in een dorp, waar vol gens burgemeester Scheenstra zelf zo ontzettend veel, weliswaar eenzijdige, intellectuelen wonen. De studie van de tweedejaars student levert een schat aan gegevens op over egotripperij, wantrouwen en horkerigheid van onder anderen oud-wethouder J. van der Reijden. wet houder Rijks en burgemeester Scheenstra. Nog voordat de scriptie op papier staat, beleeft WD-wethouder Kamphui - sen - kennelijk niet te beroerd om zijn liberale medewet- houder en vijand Rijks nog even een hak te zetten - al zo veel lol aan het onderzoek, dat hij de student adviseert zijn scriptie toch vooral aan de krant beschikbaar te stellen. Zo gezegd, zo gedaan. Bootsma geeft zijn scriptie af aan het Leidsch Dagblad. De redactie faxt dinsdag de scriptie naar het gemeentehuis in Oegstgeest, nadat Bootsma nadrukkelijk is gewezen op de gevolgen van het openbaar maken van zijn werkstuk. „Ik schrijf geen scripties om mensen te plezieren", zegt hij. Oegstgeest is meteen in rep en roer. Wethouder voorlichting Kohlbeck roept dat uitspraken in de studie in vertrouwen zijn gedaan. Bootsma erkent dat dat voor een paar geïnter viewden geldt. De redactie besluit passages van die mensen in het rapport niet te gebruiken. De druk op Bootsma wordt opgevoerd. Uiteindelijk belooft hij, nadat ook zijn studiecoördinator daarop aandringt, de scriptie in te trekken. In de nacht van dinsdag op woensdag om 01.00 uur meldt hij de redactie dat. Tegelijkertijd houdt hij vast aan de uitspraken die in zijn werkstuk zijn gedaan. Alleen de conclusies en de verwerking van de gegevens zul len anders worden. De redactie heeft geen boodschap aan dit stukje cabaret en besluit tot publicatie. Ook een laatste poging van Kohlbeck woensdagochtend sorteert niet het door de gemeente Oegstgeest beoogde effect. Over de feitelijke inhoud van het rapport heeft niemand het. Het gaat om procedures die door Bootsma met voeten zijn getreden. Het is niet gebruike lijk om scripties aan de krant te geven, roept zijn studiecoördi nator. En om der wille van pro- I cedures wordt de aankomende I djMl' wetenschapper gedwongen zijn mmÊm werkstuk in te trekken. Het Ijg'j komt de gemeente Oegstgeest immers nie! goed ui!. Ek Êk In Praag draait een wereldver- maard schrijver zich om in zijn graf. Zelfs Kafka heeft zich dus geen beeld kunnen vormen van Tk de bijna 21 ste-eeuwse werke- jawjlffllEPiu*-' lijkheid. Leiden is geen super-misdadige stad. Hoewel tienduizend mis drijven per jaar geen kleinigheid zijn. is er absoluut geen sprake van dat de misdaad in de Sleu telstad hand over hand toe neemt. De criminaliteit is er in de laatste vijf jaar zelfs licht ge daald. Dat zegt burgemeester C. Goekoop. noofd van de politie regio Hollands Midden. Hij rea geert met deze opmerking op het feit, dat in Leiden en Voor schoten in 1993 qua aantal de meeste misdrijven plaatshad den. Helemaal juist is dat niet. Gouda streeft Leiden voorbij wanneer het aantal vergrijpen per hoofd van de bevolking worden bekeken. Goekoop wil dan ook af van de idee dat Leiden een misdadi ge stad is. In 1990 werden er 10.646 misdrijven in Leiden aangegeven, drie jaar later in Leiden en Voorschoten samen 10.861. Dat betekent een lichte daling van het aantal aangiften. Niet iedereen doet aangifte als hij of zij slachtoffer wordt van een misdrijf. Met name na mishandeling blijkt de weg naar de politie lang. Woninginbraken daarentegen worden over het algemeen wel aangegeven. „En ■daar zien we de afgelopen drie jaar een daling van 977 naar 933. Ook het aantal fietsdiefstal len, traditioneel in een studen tenstad hoog, is de afgelopen jaren licht gedaald." Van de 43.477 misdrijven die in 1993 in de politieregio Hol lands Midden werden gepleegd, 'grepen er 10.861 plaats in Lei den/Voorschoten'. Goud- a/Reeuwijk, eveneens een 'stadsdistrict' telde 8876 mis drijven. Goekoop relativeert: „Maar in Gouda wordt één op de 11 inwoners slachtoffer van een misdrijf en bij ons één op de 12,8. Dat scheelt nogal wat." Een stabiliserende of zelfs licht dalende tendens: geluk of het gevolg van gericht beleid? Goekoop erkent dat er tot op zekere hoogte een geluksfactor meespeelt. „In 1990 hadden we vijf moorden, in 1993 niet een." In de moordpartijen en afreke ningen erkent Goekoop niet di rect sturend te kunnen optre den, „Maar voor de rest zie je dat de projecten tegen wonin ginbraak, het instellen van een roofovervalteam, de betere ver lichting van de straten en alle andere maatregelen die we heb ben getroffen, vruchten afwer pen." Leiden trekt ook de komende jaren extra geld uit voor betere beveiliging van de de wijken, is net in het collegeprogramma af gesproken. Zo wordt er vanaf 1998 voor veiligheidsbeleid structureel jaarlijks 300.000 gul den uitgetrokken en wordt er vier ton voor wijkgerichte pro jecten uitgetrokken. Als het zo goed gaat, waarom dan toch gezeurd om extra agenten? Hollands Midden vraagt doorlopend Hirsch Ballin om extra mensen, Leiden/Voor schoten claimt daarbinnen nog eens extra veel agenten. Goe koop vindt dit niet zo verwon derlijk. „Kijk, de werkdruk hier is heel hoog. Een kwart van de aangiften van misdrijven wordt in dit district gedaan. Een 28-jarige Leidse blinde vrouw is gistermiddag in haar woning bestolen van vijfhon derd gulden door een elfjarig buurtgenootje. De jongen is aangehouden en heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Van het geld is nog maar 150 gulden terecht. De vrouw werd bij de ingang van de speeltuin aan de Mare- dijk aangesproken door enige kinderen die haar op de mouw spelden dat hen de toegang werd geweigerd. De Leidse had met de haar bekende kinderen te doen en ging in op hun ver zoek om een slokje water. Ver moedelijk zijn drie kinderen bij haar over de vloer geweest. Ze heeft hen een speciale compu ter getoond waarmee ze huis raad in werking stelt. Toen de kinderen weg waren, bleek haar portemonee uit haar tas te zijn gestolen. De provincie Zuid-Holland heeft de vissen in het weidevo gelreservaat de Wilck nabij Zoe- terwoude de nek omgedraaid. Door de verwoede bouw van dammen is van het voorheen visrijke gebied een sterfhuis voor vissen gemaakt. Ingrijpen in de waterstand zou de weidevogels ten goede moeten komen, maar van die mooie natuurdoelstelling is niets terechtgekomen. Dat schrijft de 's Gravenhaagse Hengelsportvereniging in een brief aan het provinciebestuur van Zuid-Holland. „Voor de vogels is hel er niet beter op geworden en de vissen hebben door de lage waterstand het nakijken", aldus de Hage naars. De vissers willen dat de polder weer in ere wordt her steld. „Diervriendelijk beleid mag niet alleen voor de vogel tjes gelden, ook vissen hebben daar recht op." De sportvissers staan, zo voert de provincie aan, niet in de kou. In het kader van de landinrichting Rijnstreek Zuid worden watergangen op diepte gebracht, en parkeer- en picknickplaatsen aangelegd. Operatiekamer 11 wordt schoongemaakt. Hier werd tijdens de brand een keizersnee uitgevoerd. Vandaag of morgen komen de operatiekamers in de vrouwenkliniek weer in gebruik." foto hielco kuiprs Pottekijkers zijn niet gewenst bij het on derzoek naar de oorzaak van de brand in het AZL. De rommelzolder van de vrouwen kliniek waar het vuur ontstond is herme tisch afgesloten door de brandweer en me dedelingen worden niet gedaan. Amper een halve dag na de brand, in het volle zonlicht, is van buitenaf wel duidelijk te zien dat de schade enorm is. Het zwartgeblakerde schuine dak van de vrouwenkliniek is voor meer dan de helft ingestort. Van een af standje lijken de balken op afgebrande luci ferhoutjes. Sommige zijn finaal afgeknapt en liggen tussen de verbrijzelde dakpannen. Een verdieping lager, op de tweede etage is de ravage nog nauwelijks zichtbaar. De meeste schoonmaakwerkzaamheden zijn al verricht. De vloeren van dë gangen zijn keurig gedweild en alle operatiekamers, elf in totaal, zijn inmiddels leeggehaald. Hier en daar staan nog wat medische apparaten te wachten op vervoer naar elders. Het stinkt er alleen hevig naar rook. „Het lijkt wel een makreelrokerij", zegt voorlichter Dirk Ketting. „Maar dan een van de slechte soort." De tweede etage heeft dan ook alleen on der de rook te lijden gehad. En onder het bluswater. Brandschade is er niet. Tijdens de brand, die een verdieping hoger uitbrak, drong de rook door de ventilatie-openingen vlak boven de vloer de operatiekamers bin nen. „Door die openingen wordt lucht aan gezogen", verklaart het verpleegkundig hoofd anesthesie en 'verkoever'. „Dat was een verschrikkelijk penetrante lucht. We hebben snel natte molton-dekens voor de openingen gelegd om het binnendringen van de rook wat tegen te gaan." De brand werd het eerst opgemerkt in de koffiekamer voor het operatiepersoneel. Eerst was er de geur van rook, toen de rook zelf en ten slotte de vlammen die uit het dak van de kliniek sloegen, schuin tegen over het raam van de koffiekamer. Twee mensen van de operatiekamer snelden on middellijk naar de plek des onheils om as sistentie te verlenen bij het vervoeren van de baby's die er lagen. Op het moment van de brand was slechts één operatiekamer be zet. Daar werd een kind via de keizersnee gehaald. „Je moet er toch niet aan denken dat de brand overdag was uitgebroken", zegt het verpleegkundig hoofd. „Dan zijn alle opera- tiekamers bezet. Gelukkig waren we net klaar met een thorax-operatie toen de brand uitbrak." De patiënten die op de nominatie ston den in de kliniek te worden geopereerd, moeten hun heil voorlopig elders zoeken, in andere ziekenhuizen, laat Ketting weten. „De operaties konden gelukkig ook worden uitgesteld. Voor zover mij bekend zaten er geen écht spoedeisende gevallen tussen." De schrik is in elk geval alweer voorbij. De brand eiste dan ook geen mensenlevens. Er valt achteraf zelfs nog wat te lachen. Om het verhaal dat brandweerlieden er tijdens de brand nog net in geslaagd waren een zolderkamer open te breken waarin zich een proefschrift van een gynaecologe be vond. Daar had ze anderhalf jaar aan ge werkt. Ze kon het nog redden. Ook bij de geëvacueerden kan er inmiddels weer een glimlach vanaf. De raad van be stuur bedacht iedereen met een kleine at tentie. De pasgeborenen kregen zo een knuffeldier cadeau. Bovendien, het mag duidelijk zijn dat 10.000 misdrijven te veel is. Daar moeten we met kracht tegenaan." Goekoop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17