Geen hulp Gorazde Buitenland (giller neemt economie Turkije onder het mes 'Bionische' Jeltsin in het spoor van Mao Roerend afscheid Noorse prinses aanleiding tot Britse echtscheiding Niet Sarajevo, maar de Serviërs en Europa zijn te schande gemaakt WOENSDAG 6 APRIL 1994 associeerde Pers Dienster Suriname laat gevangenen vrij Paramaribo De Surinaamse politie is in opspraak geraakt door de vrijlating van veroordeelde gevangenen door hun bewakers. De afgelopen vier maanden zijn zeker vijf veroordeelden op vrije voeten gesteld zonder dat daartoe enige reden was. Vier van hen staan bekend als 'zware coke-jongens'. Ze hebben hun vrijlating vermoedelijk verkregen door omkoping. Libië weg uit Aouzou-strook n'Djamena» Libië trekt vanaf 15 april zijn soldaten en ambtena ren terug uit de Aouzou-strook in het noorden van Tsjaad. Dat is gisteren bekend geworden in de Tsjadische hoofdstad N'djame- na. Daarmee geeft Libië gevolg aan een uitspraak van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag. Tripoli houdt het gebied al sinds 1972 bezet. Kunstgebit houdt kogel tegen fort pierce Een 66-jarige man in Florida heeft zijn leven te dan ken aan zijn kunstgebit. De prothese voorkwam dat een door een overvaller afgevuurde kogel zijn hoofd binnendrong. Het ge bit brak in tweeën. Opperrechter Blackmun met pensioen Washington De Amerikaanse opperrechter Harry A. Blackmun houdt het voor gezien. Aan het eind van de huidige zittingspe riode, eind juni, zal de Republikein met pensioen gaan. De 85- jarige Blackmun is vooral bekend als auteur van de 'Roe vs Wa- de -uitspraak, waarmee in 1973 abortus in de VS werd gelegali seerd. Blackmun gold aanvankelijk als een geharde conservatief, maar is momenteel de meest liberale opperrechter. Extra Oekraïnse troepen naar de Krim moskou Oekraïne heeft gisteren hoge militairen en speciale troepen naar het schiereiland Krim gezonden. Het nieuws komt op hetzelfde moment dat er op de Krim wordt gevreesd voor een klopjacht op separatisten. De bevolking van de Krim koos op 27 maart in een volksraadpleging voor nauwere banden met Rus land. Separatistische politici voorspellen echter een gewapend conflict. Iran verbiedt satellietschotels teheran Iran heeft alle satellietschotels verboden. De Iraanse regering denkt het volk zo te kunnen vrijwaren van een westers 'cultureel offensief. Het Iraanse kabinet heeft het ministerie van binnenlandse zaken opdracht gegeven het verbod binnen twee maanden door te voeren. De schotels verschenen twee jaar gele den op daken en balkons in Iran. Inmiddels staan er duizenden. Vernielingen op joodse begraafplaats Bratislava» Onbekenden hebben in het Westslowaakse Vrbove meer dan zestig grafstenen van een joodse begraafplaats ver nield. De politie onderzoekt de zaak maar heeft nog geen arres taties verricht. De vernielingen hadden eind vorige week plaats en vielen samen met het joodse Pesach en het christelijke Pasen. Tyfoon houdt huis in Filipijnen manilla Meer dan zevenduizend bewoners zijn de afgelopen dagen door een tropische storm uit hun huizen in het centrale en zuidelijke deel van de Filipijnen verdreven. Op het eiland Leyte, dat begin van de week werd getroffen, worden twee men sen vermist. De tyfoon bereikte snelheden van 95 kilometer per 'Airbus-ramp schuld bemanning' moskou De ramp met de Aeroflot-Airbus, waarbij vorige maand 75 mensen omkwamen, is veroorzaakt door nalatigheid van de bemanning. Dat meldde de Russische onderzoekscom missie gisteren. Een van de piloten had zijn twee kinderen in de cockpit meegenomen. Hij 'overtrad de regels' door de kinderen het besturingssysteem uit te leggen. Het zoontje schakelde uit eindelijk per ongeluk de automatische piloot uit. istanbul «jessica lutz correspondent De Turkse premier Qiller heeft gisteren drastische maatregelen aangekondigd om de economie weer gezond te maken. De prijs van onder meer benzine gaat drastisch omhoog, verlieslijden de staatsbedrijven worden ge sloten en andere geprivatiseerd. De Centrale Bank wordt auto noom en de koers,van de lira (het Turkse pond), die sinds 1987 kunstmatig hoog werd ge houden, wordt vrijgelaten. Het pakket van (filler steunt op twee pilaren: een stabilise ringsprogramma en structurele hervormingen. Essentieel voor haar politiek is het terugdringen van de overheidsschuld. Hiervoor gaan in eerste in stantie de prijzen omhoog van produkten of diensten waarop de staat een monopolie heeft. Zo worden stookolie en benzine 85 procent duurder, gas 45 pro cent, suiker 50 procent en alco holische dranken en sigaretten 92 procent. De tarieven van de PTT en de luchtvaartmaat schappij Turkish Airlines stijgen met 50 tot 75 procent. De Centrale Bank zal in de komende drie maanden een nieuwe geldpolitiek doorvoeren die de overheidsuitgaven moet terugdringen. Om op korte ter mijn aan geld te komen, wordt bovendien eert eenmalige luxe belasting geheven op tweede huizen, jachten en dure auto's. NAVO niet bereid tot acties voor belegerde Bosnische stad Spaanse fiscus begint campagne tegen ontduiking barcelona ruud de wit De VN-Veiligheidsraad heeft geen uitspraak gedaan over de belegering van de moslim-enclave Gorazde door de Serviërs. Izetbegovic, de president van de Bosnische re gering, had de Veiligheidsraad om bescherming gevraagd voor de moslim-stad in het oosten van Bosnië-Hercego- vina. De leden van de Veiligheidsraad kwamen gisteravond niet tot een gezamenlijke verklaring waarin de belegering van Gora zde wordt veroordeeld. On danks uren vergaderen en drie verschillende voorstellen van de hand van de Amerikanen, de Russen en een aantal onafhan kelijke leden, kwam de raad niet tot een oordeel. Waarnemend voorzitter van de vergadering, de Nieuwzeelander Keating, verwacht dat vanavond wel een veroordeling zal worden uitge sproken. Izetbegovic wees er bij zijn dringende oproep aan de Veilig heidsraad op dat de VN het ge bied rond de moslim-stad heb ben uitgeroepen tot speciale veiligheidszone. De bevelheb ber van de VN-vredesmacht, ge neraal Michael Rose, is vandaag in Gorazde om de situatie te be kijken. De VN hebben verklaard binnenkort meer militaire waar nemers en een bataljon van on geveer duizend Oekraïnse mili tairen naar de stad te sturen. De Serviërs zijn inmiddels de enclave rond Gorazde binnen gedrongen en nog slechts enke le kilometers van de stad verwij derd. Acht dorpen ten zuiden van de rivier de Drina staan in lichterlaaie of zijn geheel met de grond gelijk gemaakt. Het Servische offensief, dat vorige week begon, heeft al aan 52 mensen het leven gekost. Ook de situatie in Gorazde zelf is kritiek. Gistermiddag sloegen zeven zware granaten in het centrum van de stad in. De hulporganisatie Artsen zon der Grenzen riep de VN op daadwerkelijk bescherming te bieden aan de 60.000 inwoners van de enclave. De Amerikaanse chefstaf John Shalishkashvili liet in het Pen tagon weten dat de belegering van Gorazde anders is dan die van Sarajevo en dat ingrijpen door de NAVO daarom onge past zou zijn. ,,Op dit moment menen wij dat de omstandighe den in Gorazde zich niet lenen voor luchtacties", aldus Shalish kashvili. Het Russisch parlement buigt zich vandaag over de vraag of Rusland de VN-sancties tegen rest-Ioegoslavië en de door de Serviërs beheerste gebieden in Kroatië en Bosnië kan opheffen. De voorzitter van het Russische parlement heeft de discussie geïnitieerd. Hij is lid van de ui terst rechtse en pro-Servische partij van Vladimir Zjirinovski. Servië heeft gisteren een vriend schapverdrag gesloten met Roe menië. c 5rrespondent De Spaanse belastingdienst is gisteren een landelijke campag ne begonnen om belastingont duiking en -fraude tegen te gaan. De belastingdienst be sloot tot deze mediacampagne nadat zij had vastgesteld dat de Spanjaarden over 1993 een be drag van ruim vijf miljard gul den niet hadden afgedragen. Dat is 13,2 procent meer dan het jaar daarvoor. Als thema voor de adverten- tiecampgane, die deze maand loopt, is de tekst Acabar con el fraude. Un compromiso de todos (Stop met de fraude. Een zaak voor iedereen) gekozen. In de campagne wordt vooral aan dacht besteed aan de gewoonte onder kleine ondernemers om geen BTW te berekenen. Spanje heeft een lange en hardnekkige traditie wat betreft het niet-afdragen van belastin gen. Daarvan is trouwens de be lastingdienst zelf een van de be langrijkste oorzaken. Iedere Spanjaard weet immers dat er nauwelijks controle is, dat de belastingwetgeving uiterst inge wikkeld in elkaar zit en zeer traag werkt. amman Een eerste groep van twintig gedeporteerde Palestijnen is gis teren via de Allenby-brug vanuit Amman op de westelijke Jordaanoever teruggekeerd. De Palestijnen maken deel uit van een groep van 49 die afgelopen weekeinde van Israël toestemming kreeg naar hun geboorte grond terug te keren. Later op de dag keerden ook bannelingen vanuit Egypte terug in de Ga- zastrook. Op de foto neemt Mohammed Issa Noufal (links) afscheid van Mohammed Hemoed, die nog niet terug mag. De Palestijnen zijn leden van de Fatah-organisatie van Yasser Arafat die sinds 1987 uit de bezet te gebieden werden verbannen. Israëlische en PLO-onderhandelaars hebben gisteren in Cairo vooruitgang geboekt bij de moeizame bespre kingen over de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook en Jericho. In de bezette gebieden laadden Israëlische troepen alvast apparatuur en meubilair van hun militaire hoofdkwartieren op vrachtwagens. Bij de te rugtocht van de Israëlische politie uit Jericho raakten drie Palestijnen door politiekogels gewond. Twee van hen werden door het hoofd ge schoten. foto reuter au jarekji Zulu-protest tegen noodtoestand Onderzoek naar 'misdaden' Wei Zo'n 20.000 leden van de Zulu- partij Inkatha hebben gisteren geprotesteerd tegen de nood toestand die de Zuidafrikaanse president De Klerk vorige week in KwaZulu/Natal heeft uitge roepen. Veel demonstranten waren gewapend met 'traditio nele' Zulu-wapens, zoals asse gaaien en knuppels, en trotseer den daarmee het wapenverbod dat sinds de instelling van de noodtoestand van kracht is. Een gezamenlijk comité van de Zuidafrikaanse regering, de Electorale Commissie en de re gering van KwaZulu conclu deert dat in KwaZulu onder de huidige omstandigheden geen verkiezingen worden gehouden. Het comité wenst desalniette min geen uitstel van de verkie zingen. Tegen de belangrijkste Chinese dissident, Wei Jingsheng, die nog maar zes maanden geleden na 14,5 jaar gevangenschap vrij kwam, is opnieuw een straf rechtelijk onderzoek ingesteld. Dat heeft de politie van Peking gisteren bekendgemaakt. De politie zei bezig te zijn Wei te ondervragen, omdat hij wordt verdacht van 'nieuwe misdrij ven'. Over de aard van die mis drijven werd niets gezegd. Ook de assistente van Wei is gisteren gearresteerd. Sinds hij een halfjaar geleden werd vrijgelaten heeft Wei colle ga-dissidenten aangespoord om contact te zoeken met arbeiders en boeren en over hun proble men te praten. De autoriteiten zijn bang dat de dissidenten de algemene ontevredenheid over de stijgende prijzen mobiliseren om massale protesten op touw te zetten, zoals in 1989. Over het Noorse koningshuis valt doorgaans weinig prikke lends te melden. Niemand die dat erg vindt. Maar nu heeft prinses Martha Louise (22) de pennen toch in beweging ge bracht. De dochter van koning Harald zou het 20-jarige huwe lijk van een Britse ruitersport liefhebber op de klippen heb ben laten lopen. De Noorse krant Dagbladet berichtte gisteren op de voor pagina en drie binnenpagina's uitvoerig over de verhouding die Martha Louise met de 40- jarige Brit Philip Morris zou hebben gehad. Irene Morris, de bedrogen echtgenote, dien de op 23 maart in Chester een echtscheidingsverzoek in. Een woordvoerder van het Noorse koningshuis verklaarde dat het hof van de zaak op de hoogte was, maar wilde geen com mentaargeven. Dagbladet citeerde uit ge rechtelijke stukken, waarin mevrouw Morris stelt dat haar man, die vroeger in een maga zijn werkte voor hij zich be roepsmatig met de ruitersport ging bezig houden, in novem ber 1992 'overspel heeft ge pleegd met prinses Martha Louise van Noorwegen'. Morris zou de Noorse prin ses in het voorjaar van 1992 tijdens een ruiterevenement in Nederland hebben ontmoet. De twee werden later ook el ders in Europa samen gezien. In juli 1992 verliet Morris zijn vrouw. Die zou nu via de Britse rechter van de Noorse prinses schadevergoeding willen af dwingen. Volgens de Noorse wet zijn prinses Martha en haar broer kroonprins Haakon echter alleen aan hun vader rekenschap verschuldigd. Bedrogen echtgenote zakenman eist geld Het uitbreken van de oorlog in Bosnië, twee jaar geleden, werd gisteren in Sarajevo onder meer herdacht op de verschillende begraafplaatsen. foto reuter danilo krstanovic Deze week is het twee jaar ge leden dat de oorlog in Bosnië- Hercegovina uitbrak met de Servische belegering van Sara jevo. Het onafhankelijke dag blad Oslobodenje ('Bevrijding') is gedurende die twee jaar, zo goed en zo kwaad als dat ging, de burgers van de Bosnische hoofdstad blijven informeren. Terwijl de oorlog in het noor den van Bosnië voortwoedt, maakt hoofdredacteur"Meh- med Halilovic de balans op voor Sarajevo: 'Van de twee kwaden van beschieting en be legering is er ten minste één opgeheven'. sarajevo mehmed halilovic Iedereen die langer dan twee jaar geleden voor het laatst in Sarajevo is geweest, zal de stad nu amper herkennen. Zij is ver woest en beschadigd, met afge brande en verlaten huizen en gebouwen, straten en parken zonder bomen en begraafplaat sen in speeltuinen 'en achtertui nen. Het zijn zwijgende getui gen van de rampspoed die de Bosnische hoofdstad de afgelo pen 730 dagen heeft doorstaan. Toen de voorzitter van het par lement van Kroatië, Stepan Me- sic (de laatste president van het ongedeelde Joegoslavië), vorige week voor het eerst sinds de oorlog Sarajevo bezocht, zei hij perplex te staan. ,,Deze vernieti ging van een van de prachtigste steden van het vroegere Joego slavië is ongekend vandalisme", zei hij. Maar degenen die de oorlog hebben doorgebracht in Saraje vo en alleen de maanden febru ari en maart dit jaar afwezig wa ren, zouden de stad evenmin herkennen. In plaats van grana ten en sluipschutters hoort men slechts auto's en trams. Er zijn veel meer mensen op straat en niemand rent over kruispunten uit angst voor sluipschutters. De krachten van het leven zijn ont waakt, nog erbarmelijk en ellen dig, maar het is niettemin leven. Toen ik half maart terugkeerde' in Sarajevo, na slechts drie we ken te zijn weggeweest, werd ik verrast door allerlei leuke din gen die ik al bijna vergeten was van deze stad. Elektriciteit thuis en op straat, waar de stoplich ten weer werken. Voor het eerst in twintig maanden doet mijn koelkast het nu zonder onder breking. De tweede dag dat ik weer thuis was. nam ik de tram op een tijdelijk ingekorte lijn. Het was een pleziertochtje. Sarajevo is bijna mee jaar lang gijzelaar geweest van de Servi sche agressie in Bosnië. Een paar miljoen granaten van alle mogelijke kalibers zijn vanuit de omliggende heuvels op de stad afgevuurd. Tienduizend men sen zijn gedood, meer dan vijf tigduizend gewond. Nu het ge schut het zwijgen is opgelegd, is de vrede teruggekeerd in de straten van Sarajevo. Enkele weken terug zijn er drie wegen voor beperkt verkeer in en uit de stad opengesteld. Zij kunnen alleen worden gebruikt door bussen met kleine aantal len passagiers, nadat er toe stemming is verkregen van bei de zijden, de Servische en de Bosnische. Over de derde weg, een brug over de rivier Miljacka in het centrum van de stad, kan men alleen te voet. Ook hier na toestemming van beide partijen en na inspectie door drie soor ten politie de Bosnische, de Ser vische en die van de VN. Optimisten zien de opening van Sarajevo als een gedeeltelijke opheffing van de blokkade. Twee jaar lang was het onmo gelijk deze stad binnen te ko men of te verlaten, behalve op twee manieren die niet voor ie dereen toegankelijk waren. De luchtbrug van de VN kon alleen maar worden gebruikt door ge accrediteerde journalisten en leden van staatsdelegaties, en er was nog een heel nauwe tunnel die door de Bosniërs was gegra ven onder het deel waar de Ser vische belegering het zwakst Pessimisten zien geen opening, maar een volledige afsluiting en verdeling van de stad. De Ser viërs op de linkeroever van de Miljacka hebben er alles aan ge daan om de spaarzame bezoe kers van de rechteroever ervan te overtuigen dat ze een ander land betreden. Daar wachten hen een Servische vlag. Servi sche douane en Servische poli tie. En een bord met daarop: 'Servische Republiek'. Het lijkt op het huidige Nicosia of het vroegere Berlijn. Het is waar, er staat geen bord met de gebruikelijke groet in dergelijke gevallen: 'Welkom in de Servische Republiek'. Dat zou het toppunt van cynisme zijn, aangezien sommigen van degenen die naar de Servische oever gaan daar eerder uit hun huizen werden verdreven. De belegering van Sarajevo is niet opgeheven. Het Servische leger bevindt zich nog altijd in de heuvels rond de stad en in twee of drie buitenwijken. Maar te stellen dat er niets is veran derd sinds de beschietingen zijn gestopt, zou puur masochisme zijn. Van de twee kwaden, bele gering en beschieting, is er nu één minder. Het is nu twee jaar na het begin van de oorlog in Sarajevo. In die tijd hebben buitenlandse jour nalisten, haar trouwste bezoe kers, de stad gezien in haar bloed, dood, lijden, pijn en hon ger. Maar ze zijn ook toeschou wer geweest van moed en ver zet, verachting en superioriteit. Verwoesting en algehele verar ming zijn de huidige kenmer ken van de stad. Dat is echter niet het werkelijke beeld van de burgers, maar van degenen die deze stad de oorlog hebben op gelegd en die bruut en genade loos hebben getracht haar twee jaar lang te vernietigen. De ver nedering waaraan Sarajevo is onderworpen, is niet zijn schan de. Schande treft de Serviërs, die de stad en haar geest kapot wilden krijgen, maar ook deels Europa, dat dit heeft toegelaten. moskou andrew higgins the independent ,,In geen enkel land ter wereld wordt zoveel over de gezond heid van de president gespecu leerd als hier." Dat zegt Naina, touw van de Russische pre sident Boris Jeltsin, deze week i de Komsomolskaja Pravda. „Hij is gezond, heus, hij is ge zond!" De presidentsvrouw \Taagt zich af welk deel van het lichaam t haar echtgenoot nu weer onder vuur zal worden geno men. Want als we de geruchten mogen gelo- i, lijdt Jelt- aan levens bedreigende kwalen aan rug, lever en hersenen. „Je kunt je niet verdedigen te gen dit soort geroddel. Wel ke ziekte zyl- ze hem nu :r toedich ten?", zo igt Naina zich af. Het begon al lemaal met een verblijf i de Zwarte Zee. Toen Jelt- i drie weken leden een ongeplande vakantie nam, begon de ge- ruchtenmachi- n Moskou op volle toeren te draaien. Wat hebben belangrijke staatslieden toch met het strand? In China vormde het jaarlijkse uitstapje i Deng Xiaoping naar de badplaats Beidaihe het politieke hoogtepunt van het jaar. Het lot van miljarden Chinezen hing af i de schoolslag van een tach tigjarige vakantieganger. Als Deng koppie onder ging, zo leek zou ook de natie ten onder gaan. Mao Zedong heeft ooit de trend gezet. Hij begon zijn culturele revolutie met een zwemtocht over de rivier de Yangtse en ver hief de geriatrische zwemsport tot een belangrijke politieke ba rometer. De nog maar 63-jarige Jeltsin is inmiddels in het tegenoffensief gegaan en lijkt een voorbeeld te hebben genomen aan zijn Chi nese tegenhangers. „Kan een doodzieke man bij een tempe ratuur van acht graden in de Zwarte Zee zwemmen?", zo po cht de Russische president. Door de staat gecontroleerde media produceren inmiddels aan de lopende band berichten waaruit Jeltsins blakende ge zondheid moet blijken. Volgens deze publicaties heeft Jeltsin tij dens zijn va kantie een in spannende rugzak trek tocht ge maakt en de berg Elbrus beklommen. Hij is op her tenjacht ge gaan en heeft een schot ge lost (dat ech ter zijn doel miste). Hij heeft zich op de ski-piste begeven en tennis ge speeld. Als een soort 'bionische' man lijkt hij voortdurend in beweging te zijn ge weest. Op de televisie zijn van al deze Boris Jeltsin: zo gezond en sterk als hij is niemand. foto fpa echter geen beelden ver toond. „Wie Jeltsins gezondheid op de proef wil stel len, moet maar eens een partij tje tegen hem tennissen", aldus premier Tsjernomyrdin. Maar om definitief een einde te ma ken aan de geruchten, riep het nieuwsbureau TASS vorige week de hulp in van een helder ziende. Op afstand 'onderzocht' deze de lichamelijke gesteld heid van de president en ver klaarde met nadruk dat er 'geen reden tot ongerustheid' bestaat. vertaling: margreet heslinga

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7