'Illegalen bewust fout ingelicht' Binnenland Actie werkt: Studenten vrijen veel veiliger Iatrosoof mag niet meer dokteren Aantal buitenlandse adoptiekinderen daalt 'Nederland staat bekend als land waar iedereen welkom is' 'Plan over gasopslag moet openbaar gemaakt' 4 WOENSDAG 6 APRIL 1994 Jongens vernielen graven Genemuiden cenemuiden» Twee jongens van acht en elf jaar hebben op Twee de Paasdag voor enkele duizenden guldens schade aangericht op een begraafplaats in Genemuiden. Ze trapten vijftien zerken om en vernielden ook de bloemstukken op de graven. De politie kwam de jongens op het spoor toen familieleden naar de politie belden om de kinderen als vermist op te geven. De jongens ble ken op strooptocht te zijn geweest. Hun ouders moeten opdraai en voor de schade. Zeven jaar voor doodtrappen student arnheaa» De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 24-jarige Arnhemmer veroordeeld tot zeven jaar cel en TBS met verple ging voor het doodtrappen van een student. Volgens de recht bank heeft de Arnhemmer het slachtoffer op 28 augustus vorig jaar uit razernij doodgetrapt. Dat gebeurde toen de verdachte dronken was. Toen hij ook nog een snuif cocaïne wilde nemen, zei de student daar wat van. De Arnhemmer ontstak daarop in razernij en trapte en schopte zo hard dat het hoofd van het slachtoffer totaal werd vermorzeld. TBS voor Zutphense pyromaan zutphen Acht maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk, en op name in een psychiatrisch ziekenhuis. Die straf legde de recht bank in Zutphen gisteren op aan een 38-jarige man uit Zutphen die acht branden in Zutphen heeft gesticht. De brandschade is een miljoen gulden. De man stichtte het merendeel van de branden in het flatgebouw waar hij woonde. De grootste brand stichtte hij op een plaatselijke woonboulevard, waar een maga zijn met meubels in vlammen opging. De verdachte zij dat hij opdrachten kreeg van 'stemmetjes' in zijn hoofd. Lid CP'86 kalkte hakenkruisen goes» Een lid van CP'86 uit Goes heeft tegenover de politie be kend vorige week een school en muren in zijn woonplaats te hebben beklad met onder meer hakenkruisen. Dat heeft de poli tie in Goes gisteren bekendgemaakt. De man werd maandag aangehouden toen hij tijdens een ruzie een man traangas in het gezicht had gespoten. Tijdens het verhoor bekende de CP'er ver antwoordelijk te zijn voor de bekladdingen op de school en een muur in de omgeving. Hij zei dat hij dat had gedaan omdat de aanplakbiljetten van zijn politieke partij voor de gemeenteraads verkiezingen op die plaatsen ook waren vernield en overgespo ten. Volgens politie verdienen dubieuze handelaren geld aan geruchten Duizenden Pakistani verzamelden zich gisteren voor het Rotterdamse hoofdbureau van politie in de hoop op een verblijfsvergunning. Het lespakket 'Lang Leve de Liefde' voor scholieren werpt vruchten af. Jonge ren die met het les pakket hebben ge werkt, zeggen vaker veilig te vrijen dan scholieren die via ander voorlich tingsmateriaal op de gevaren van on veilige seks zijn ge wezen. Dat blijkt uit de voorlopige resultaten van een onderzoek door de rij ksuniversiteit van Limburg. Jongeren die het lesmateriaal ken nen, weten meer over AIDS en ge slachtsziekten dan andere scholieren. Ze zijn ook positie ver over veilig vrij en gaan denken. Ze willen in de toe komst altijd con dooms gebruiken en hebben volgens de onderzoekers meer zelfvertrou wen ontwikkeld om daadwerkelijk vei lig te gaan vrijen. Het lespakket is uitgegeven door de Nederlandse Stich ting tot Bestrijding van Seksueel Over draagbare Aandoe ningen (SOA). De International Union for Health Education be kroonde de video van het lespakket vorig jaar met een eerste prijs. De Rotterdamse politie vermoedt dat dubieuze bemidde laars geld verdienen aan verspreiding van het gerucht dat illegalen een verblijfsvergunning in Nederland kunnen kopen. Woordvoerder A. Geelof: „Er zijn mensen die dat tegenover ons hebben verklaard. We nemen dat verhaal zeer serieus, al kunnen we het niet bewijzen". Tussen personen zouden geld krijgen voor het advies zich te melden bij de vreemdelingendienst. rotterdam gpd-ai Zwitserland, Duitsland i i Bel- Duizenden illegalen verzamel den zich gistermorgen bij de politie in Rotterdam, Amster dam-Zuidoost en de Pakistaan se ambassade in Den Haag. De Pakistani die een verblijfsver gunning proberen te krijgen, komen vooral uit Spanje, Italië, In Turkse koffiehuizen ging vorige week al het gerucht dat vreemdelingen voor 1 april voor duizend gulden een verblijfsver gunning konden kopen. De ver warring is mogelijk ontstaan door de aanscherping van de Vreemdelingenwet per 1 april. Een verblijfsvergunning voor Nederland moet volgens de nieuwe wet in het land van her komst bij het Nederlandse con sulaat worden aangevraagd. Volgens Rajafarooq Khan, een journalist van de Pakistaanse krant Daily Jang, hebben de Pakistani het gerucht opgepikt in de Turkse koffiehuizen waar zij ook komen. „Vervolgens zijn familieleden en vrienden in heel Europa ingelicht en is het balle tje gaan rollen." Hij probeert via zijn krant de geruchtenstroom te stoppen. De politie heeft via de Wereldomroep Pakistani ge waarschuwd njet j?aar Neder land te komen voor een ver blijfsvergunning. Er is ook een pamflet gemaakt waarop in ver schillende talen wordt uitgelegd dat het afhalen van een ver blijfsvergunning in Nederland niet meer mogelijk is. Het Nederlands Centrum Buitenlanders heeft geen goed woord over voor de houding van Justitie. „Justitie heeft niets aan voorlichting gedaan. Ze hebben hun eigen diensten in gelicht, maar de migranten zijn niet voorgelicht. De verwarring onder die doelgroep is com pleet. Juristen komen er al nau welijks uit, laat staan gewone aldus een woordvoer der. Staatssecretaris Kosto van justitie verwerpt de kritiek. Het NCB wordt volgens Kosto voort durend betrokken bij voorlich ting over de wijzigingen in de Vreemdelingenwet. Bovendien zijn er folders in zeven talen ge drukt. „As mensen die informa tie niet willen geloven en alles aangrijpen om een verblijfsver gunning te krijgen, kunnen wij daar weinig aan doen." Hij voelt er niets voor illegalen op te pak ken en ze terug te sturen naar het land van herkomst, zoals de CDA'er De Hoop Scheffer dit weekeinde voorstelde. Daar heeft Justitie volgens Kosto niet genoeg mensen voor. „Boven dien houden wij geen razzia's." Extra bewaking in door brand geteisterd Joure In het door brandstichtingen geplaagde Joure zal voorlopig 's avonds en 's nachts permanent politiebewaking zijn. Er zijn ex tra agenten ingezet voor surveil lances. Die afspraak heeft bur gemeester Kuiper gisteren ge maakt met justitie en politie. Al le inwoners van Joure krijgen deze week een brief van burge meester Kuiper waarin ze wor den opgeroepen extra oplettend te zijn op verdachte zaken of personen in de buurt. Afgelopen zaterdag woedde in Joure de zestiende brand in anderhalf jaar tijd. Dit maal hadden de brandstichters het voorzien op de gereformeerde kerk De Oerdracht die voor een groot deel werd verwoest. Kuiper wil dat de burgers hun ogen en oren goed open hou den en desnoods 's avonds nog een blokje om gaan. „Het gaat hier om sociale controle. Ik wil geen burgerwacht, dat gaat me te ver." Iedereen die iets ver dachts ziet, moet het alarm nummer 06-11 bellen. De mel dingen worden direct doorgege ven aan de politie die actie neemt. Volgens een politiewoord voerder zijn er genoeg aankno pingspunten om het onderzoek voort te zetten. Er zijn de afge lopen dagen tientallen tips bin nengekomen, nadat de politie had gezegd dat de burgers ver moedelijk veel meer wisten dan ze vertelden. Volgens de politie is het opmerkelijk dat de tips geen betrekking hebben op de laatste brand van zaterdag maar juist de branden daarvoor. Boetes voor import bedreigde diersoorten Een echtpaar uit Eindhoven is gisteren door het gerechtshof in Den Bosch in hoger beroep ver oordeeld tot een boete van 25.000 gulden voor het invoeren van bedreigde diersoorten voor hun firma in exotische dieren. De 42-jarige man moet 15.000 gulden betalen, zijn 40-jarige vrouw 10.000 gulden. De twee handelden in zeldzame reptie len en slangen. Medisch Tuchtcollege zet Utrechtse arts uit beroep amsterdam anp Een arts-iatrosoof uit Utrecht mag van het Medisch Tuchtcol lege in Amsterdam niet meer dokteren. De iatrosoof is vol gens het tuchtcollege een 'ge vaar voor zijn patiënten'. Hij heeft heeft een vrouwelijke pa tiënt die in 1991 net was beval len zo slecht begeleid, dat ze uiteindelijk met ernstige com plicaties in een ziekenhuis werd opgenomen. De vrouw heeft nu spraakproblemen. Volgens het tuchtcollege wei gert de iatrosoof zijn fouten in te zien. Hij ziet zichzelf als slachtoffer, weigerde tijdens de zitting vragen te beantwoorden en betwistte de onpartijdigheid van het tuchtcollege. Volgens het college blijft de iatrosoof volharden in zijn handelwijze en toont hij 'geen enkel inzicht in de onjuistheid daarvan'. De betrokken vrouw uit Til burg beviel van een gezond kind. De bevalling werd door de iatrosoof en een geloofsgenoot gedaan. Maar toen de kraam vrouw dagen later ernstige complicaties kreeg, was de ia trosoof nergens te bekennen. Hij liet de controles over aan een iatrosoof-horheopaat (geen arts) uit Tilburg. Tien dagen na de geboorte van het kind, be landde de kraamvrouw ernstig ziek in een ziekenhuis. Volgens het college heeft de iatrosoof ten onrechte aangeno men dat, zonder tussenkomst van een gynaecoloog, een thuis bevalling verantwoord was. Hij heeft verzuimd een goede waar neming te regelen en hij vol deed niet aan zijn verplichting de zwangerschap en bevalling nauwkeurig op papier te zetten. Toen de kraamvrouw ziek werd en met spoed naar het zieken huis moest, wachtte de iatro soof nodeloos lang met het bel len van een ambulance. Met zijn handelen heeft de ia trosoof het vertrouwen in zijn beroepsgroep 'zeer ernstig on dermijnd' en heeft hij boven dien blijk gegeven van 'grove onkunde in de uitoefening van geneeskunst'. De iatrosoof zou steeds onder invloed hebben gestaan van de beruchte iatro- sofen-leider uit Den Haag. De Vereniging van Homeopa thische Artsen in Nederland (VHAN) stelt dat zowel het de partement van WVC als de me dische inspectie onmacht to nen, wanneer het gaat om het voorkomen van excessen als de iatrosofie. latrosofen wijzen elke inmenging van de reguliere ge neeskunst af. De vereniging dis tantieert zich volledig van de leer. De iatrosofie raakte vorig jaar onder meer in opspraak door de dood van een Tilburgse peuter. „Het sectarische en gevaarlij ke karakter van de iatrosofie is al meer dan tien jaar bij de me dische inspectie bekend. Toch zijn hun valse en misleidende medische praktijken al die tijd ongemoeid gelaten, terwijl twee door de sekte opgerichte schooltjes binnen enkele maan den door de onderwijsinspectie werden gesloten", aldus de re actie van de VHAN op de maat regel van het Medisch Tuchtcol lege in Amsterdam. „Iatrosofie heeft niets te ma ken met homeopathie. De arro gante en harteloze filosofie staat haaks op de homeopathie. la trosofen hebben geen enkele behoorlijke opleiding en wor den door geen enkele zichzelf respecterende organisatie geto lereerd. Iedere arts moet zich van de iatrosofie distantiëren." Justitie venvacht meer Chinezen Het aantal buitenlandse adop tiekinderen dat in Nederlandse gezinnen is opgenomen, is vorig jaar opnieuw gedaald. In 1993 zijn 574 buitenlandse adoptie kinderen opgenomen. In 1992 waren dat er 618, in 1991 nog 817 en in 1990 zelfs 830. De da ling komt volgens Justitie om dat er minder buitenlandse kin deren beschikbaar zijn voor adoptie. Dat staat in het jaarverslag over 1993 van het ministerie van justitie. Er komen vooral minder kinderen uit Sri Lanka en Colombia. In 1990 namen Nederlandse gezinnen nog 263 adoptiekinderen uit Sri Lanka en 208 uit Colombia op. in 1993 achtereenvolgens 62 en 146. De meeste adoptiekinderen kwa men ook vorig jaar uit Colom bia, Sri Lanka en Brazilië (72), India (65) en Ethiopië (41). De sectie Buitenlandse Pleeg kinderen van de directie Jeugd bescherming en Reclassering (J &R) van Justitie verwacht dit jaar een kentering in de voort durende afname van het aantal buitenlandse adoptiekinderen. Er wordt een forse toename van adoptiekinderen uit China en een hernieuwde stijging van kinderen uit Sri Lanka ver wacht. In 1990 en 1991 werden geen adoptiëkinderen opgeno men uit China, in 1992 waren dat er 26 en vorig jaar 29. Rotterdam Loco-burgemeester P. Vermeulen van Rotterdam krijgt een lekkere zoen van een traves tiet. Enkele tientallen travestieten protesteerden gisteren tegen de sluiting van hun discotheek an- x danspaleis Eye. Buurtbewoners hadden ge klaagd over de overlast waarop de disco moest sluiten. De actievoerders vinden dat Eye de ideale uitgaansgelegenheid is. Daardoor hoeven ze niet voor hun contacten naar onveilige plekken als het Kralingse bos uit te wijken. foto am Sprankje hoop op verblijf leidt tot grote toestroom illegalen rotterdam jolande van der graaf De agent is onvermurwbaar. Saifur- rehman en Tahir worden al op de Co- olsingel in Rotterdam staande gehou den en mogen zelfs niet doorlopen naar het politiebureau. „Nederlanders wel, zij niet", snauwt de politieman, die weigert de Pakistaanse mannen verdere uitleg te geven. Twintig meter verder staan twee agenten van de be reden politie. Hun paarden zijn zo op gesteld dat geen mens meer in of uit het bureau kan. Saifurrehman en Tahir bedenken zich geen ogenblik en steken direct de Coolsingel over. Nog meer problemen kunnen ze niet gebruiken. Daar, aan de overkant hebben zich honderden andere Pakistani, Indiërs, Bengalèzen. en een handjevol Turken en Marokka nen uit Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, zelfs Italië verschanst. Alle maal hebben ze gehoord dat in Rotter dam op heel eenvoudige wijze aan een verblijfsvergunning valt te komen. En allemaal zijn ze bereid daar op te wachten. „Desnoods slapen we van nacht op de stoep", zegt Tahir. Tahir (25) komt uit een kleine voor stad van Karachi, de hoofdstad van Pakistan. Zijn ouders zijn gepensio neerd. Van zijn vier jongere broers zit er nog één op school, de anderen zijn werkloos. „De meeste mensen zitten zonder werk of verrichten slavenar beid tegen een hongerloontje. Medi sche voorzieningen zijn slecht, voedsel is schaars. Het is heel moeilijk om in^ Pakistan te leven: een klein clubje' heeft letterlijk alles, de meerderheid heeft helemaal niets en komt nooit verder", zegt Tahir. Na zijn opleiding kon Tahir een baan bij de overheid krijgen. „Met mijn salaris moest ik. net als alle andere werkende Pakistani mijn hele familie onderhouden." Echte problemen kreeg Tahir in april vorig jaar, toen bij een opstand in de hoofdstad tien mensen werden doodgeschoten. „Ik was daar ook, om dat ik sinds mijn studententijd een vrij hoge functie bekleed bij een religieuze en politieke beweging. Daardoor vorm ik een bedreiging voor de machtheb bers. Na het incident moest de politie mij hebben en beschuldigden ze mij ervan dat ik mensen heb neergescho ten. Ik weet niet eens hoe een pistool werkt, laat staan dat ik ermee kan schieten. In Pakistan is iedereen zo corrupt, dat je van de ene op de ande re dag vogelvrij bent." Saifurrehman is de 29-jarige zoon van een goudsmid in Karachi: „De po litie maakte me uit voor crimineel. Ik moest opdonderen. De heersende klasse en hun instrumenten zijn er op permachtig. Ze kunnen je maken of breken. Ik besloot me niet kapot te la ten maken en mijn toekomst elders op te bouwen." Al in Pakistan hoorden Saifurreh man en Tahir Qver Nederland. Tahir: „In Pakistan staat Nederland bekend als de enige plaats op de wereld waar de mensenrechten echt worden geres pecteerd en waar iedereen welkom is. Van mijn spaargeld en geld van mijn ouders heb ik een ticket gekocht. In mei vorig jaar kwam ik aan op Schip hol, met een hoofd vol dromen en toe komstplannen: een baan, misschien nog een beetje bijleren, een gezin, een huisje..." De ontgoocheling volgde meteen. Tahir en Saiffurehman kwamen in contact met andere Pakistani, die evenals zij op zoek waren naar een be- ,ter leven, soms voortvluchtig vanwege hun politieke achtergrond. Zij klamp ten zich in het wildvreemde Neder land aan hun landgenoten vast en leerden dat de zekerheid op een Ne derlandse verblijfstitel niet groot is. Tahir en Saiffurehman doken onder en wonen op steeds wisselende adres sen in Amsterdam en Rotterdam, bij andere Pakistani die wel een verblijfs vergunning hebben en een kamertje onderverhuren. Een onzeker bestaan. Het spreekt daarom vanzelf dat het kleinste sprankje hoop genoeg is om honderden illegalen op de been te brengen. Tahir en Saiffurehman zijn ook in de heilige overtuiging dat het felbegeerde papiertje voorhanden is. „We nebben met eigen ogen stempels in de paspoorten gezien. In Amster dam kregen mensen een stempel voor twee maanden, in Rotterdam zelfs voor een jaar." Groot is de teleurstelling als blijkt dat ze zelfs het politiebureau niet in mogen. Tahir: „Wat als ik ziek word? Ik ben bang dat dokters mij niet hel pen. Soms gaan andere mensen voor ons illegalen naar de dokter en doen ze net alsof ze onze klachten hebben. Het voorgeschreven medicijn wordt dan doorgegeven. Ik bid dat ik nooit iets erg krijg." Milieuorganisaties in brief: weging plaatst grote vraagte kens bij het 'koude-voetenver- haal'. De milieu-organisaties gaan ervan uit dat de overheid haar beleid grotendeels baseert op de gasafzetplannen, waarin on der meer gegevens staan over de exportverplichtingen die Ne derland is aangegaan. Die ge heime cijfers moeten boven ta fel om de urgentie van de op slagcapaciteit te kunnen beoor delen. De organisaties doen daarvoor een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur. Volgens de milieu-organisa ties is de gasopslag 'desastreus' voor het natuurgebied bij I.an- gclo. Het gaat niet zozeer om de ondergrondse opslag zelf. maar om het grootschalige industriële complex dat bovengronds zal verrijzen. „Een 25 hectare groot Pernis-achtig terrein, met to renhoge gebouwen, installaties en schoorstenen. Een complex dat 's nachts wordt verlicht en bovendien dag en nacht lawaai produceert, de lucht vervuilt en stinkt", aldus Q. Smeele van de Drenthse milieubeweging. De Stichting Natuur en Milieu eist samen met andere milieu organisaties dat minister An- driessen (economische zaken) het geheime Integrale Plan van Gasaifzet openbaar maakt. Vol gens de organisaties bevat dat plan essentiële informatie over de beweerde noodzaak van de opslag van aardgas. Dat is actu eel nu de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Gas unie een grote ondergrondse opslag willen bij tangelo in Drenthe. Omdat de gemeente Norg en de provincie Drenthe de hakken in het zand hebben gezet, heb ben NAM en Gasunie kort gele den aan de regering gevraagd beide via een zogeheten aanwij zingsprocedure tot medewer king te dwingen. NAM en Gasunie zeggen dat zonder de opslag in de nabije toekomst de levering van gas aan huishoudens in het gedrang kan komen in perioden van ex treme koude. Iedereen zou dan een paar dagen zonder kachel komen te zitten. De milieube

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5