Spotprijs Chauffeurs overleggen over acties Binnenland 50% korting Kooijmans dringt bij Alatas aan op onderzoek naar bloedbad Irian Jaya CDA wil uit Novib stappen OR plaatst vraagtekens bij zelfstandige NS Reizigers Personeel MB speelgoed met charter naar Londen Wethouders wilden burgemeester 'helpen' i WOENSDAG 6 APRIL 1994 Nieuwe telefoonnummers PTT-klanten den haag De 7,5 miljoen klanten van PTT Telecom krijgen van af morgen te horen wat met ingang van 10 oktober 1995 hun nieuwe telefoonnummer is. PTT Telecom rondt dit karwei in twee maanden af. Het nieuwe nummer bestaat uit tien cijfers: een netnummer met drie cijfers en een abonneenummer met zeven cijfers of een netnummer met vier cijfers en een abonnee nummer met zes cijfers. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Almere verandert er niets. De 06-nummers, de mobiele tele foonnummers en semafoonnummers (nummers die beginnen met 06-5) blijven dezelfde. Het nieuwe 'nummerplan' van PTT Telecom moet ervoor zorgen dat er de komende tien a vijftien jaar voldoende capaciteit is. Een belangrijke wijziging is dat het aantal netnummers van 1046 wordt teruggebracht tot 141. Vrijspraak na eis van 15 jaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 34-jarige man uit Castricum vrijgesproken van doodslag wegens gebrek aan bewijs. Officier van justitie G. Oldekamp had de maximale celstraf van vijftien jaar geëist. De man heeft ontkend een 66-ja- rige medepatiënt van het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum te hebben doodgeslagen. Volgens het vonnis heeft de officier verzuimd een lijst van in beslag genomen voor werpen, waaronder de parasolstok waarmee het slachtoffer werd doodgeslagen, aan de rechtbank over te leggen. De officier be raadt zich op hoger beroep. Jaar cel en TBS voor pedofiel breda» Een 44-jarige Bredanaar, voorman van de pedofiele be weging in Nederland, is gisteren door de rechtbank in Breda ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverple ging. De rechtbank acht bewezen dat hij ontucht heeft gepleegd met vier jongens van ongeveer twaalf jaar en dat hij twee van hen heeft verkracht. De man moet ook de maximale schadever goeding van 1.500 gulden betalen aan een van de jongens. De Bredanaar is al meerdere malen veroordeeld voor seks met jon gens. De rechtbank vond dwangverpleging noodzakelijk omdat hij niet met zijn pedofiele geaardheid weet om te gaan en 'hard nekkig' strafbare feiten pleegt. Boer vindt hoofd in plastic zak horst Op aanwijzing van een boer uit Wanssum heeft de poli tie van het Noordlimburgse Horst gisteren een menselijk hoofd in een plastic zak aangetroffen. De schedel verkeert in verre gaande staat van ontbinding. Vandaag wordt de schedel onder zocht in het gerechtelijk laboratorium. op alle 100% wol, handgeknoopte Chinese tapijten. De ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen zet grote vraagtekens bij de manier waarop de NS-leiding de ver zelfstandiging van het reizigers- bedrijf wil doorvoeren. Dat blijkt uit het definitieve advies dat de OR hierover heeft opge steld. Het reizigersbedrijf (NS Reizi gers) wordt het belangrijkste dochterbedrijf van de zelfstan dige NS. Verder zijn er onderde len als NS Cargo (voorheen goe deren). Infrabeheer en Beveili ging. Het is de bedoeling dat ie der dochterbedrijf er een'eigen winst- en verliesrekening op na houdt. De nu al verliesgevende spoorwegen moeten het daarbij vanaf 2000 doen zonder de jaar- Reorganisatie Coberco slecht ontvangen De 'melkchauffeurs' van Coberco, de grootste zuivelco- öperatie van het oosten des lands, bereiden acties voor. Ze hebben gisteren in het bij Deventer gelegen Colm- schate overlegd over plannen van de directie om de chauffeurs een kwart van hun salaris te laten inleveren. deventer gpd De 168 chauffeurs van Coberco deel uitmakend van de afde ling Rijdende Melk Ontvangst (RMO) en verantwoordelijk voor het vervoer van melk van de boer naar de fabrieken weigeren met de directie elk overleg over de reorganisatie- plannen. Vorige week werd de chauf feurs in een expresbrief van de Coberco-directie meegedeeld dat Coberco de RMO-afdeling wil verzelfstandigen. In de prak tijk betekent dit dat veertig chauffeurs voor zichzelf kunnen beginnen met nog eens veertig chauffeurs als bijrijder. Vijftig mensen gaan uit de cabine naar een werkplek in de fabriek, en 27 mensen werken in een apar te BV Vervoer. De chauffeurs die blijven wer ken, gaan uit de zuivel-CAO. Dat komt echter neer op een loonoffer van 25 procent. Door negen uur per week langer te rijden zouden de chauffeurs het verschil tussen de zuivel-CAO en de beroepsgoederen-CAO kunnen compenseren. De hoofddirectie heeft giste ren al met een aantal chauffeurs overlegd om hen te bewegen als zelfstandige rijder verder te gaan. Op de actievergadering is besloten deze overlegronde te boycotten. Districtsbestuurder Van de Ploeg: „Vrije rijders? Co berco bepaalt de tijden, de prijs en het aantal ritten. Dit is de grootste uitkleedpartij die ik in mijn vakbondsloopbaan heb meegemaakt." Volgende week woensdag gaan CNV en FNV naar de hoofddirectie. De chauffeurs hebben via de bonden laten we ten dat de plannen van tafel moeten omdat anders acties volgen. Mocht het zover komen, dan gaan de bonden vooralsnog uit van publieksvriendelijke en ludieke acties. Premier Lubbers en zijn vrouw Ria en minister Kooijmans legden gisteren een krans op het Nederlandse ereveld Menteng Pulo in Jakarta. FOK jakarta gpd den haag anp Het CDA overweegt zijn lidmaatschap van de hulporganisatie No vib op te zeggen. Als reden voert de partij de gewijzigde bestuurs structuur aan, waardoor groepen die lid zijn minder te zeggen krij gen binnen de Novib, en de veranderende identiteit van de hulpor ganisatie. Vooral dat laatste weegt voor het CDA zwaar. „Novib gaat een richting op waar wij niet om staan te springen", zegt internationaal secretaris J. Wiggers van het CDA. Novib presenteert zich de laatste tijd steeds nadrukkelijker als fondswerver onder meer in de cam pagne 'De Novib-methode werkt'. Daardoor zouden de ideeën van Novib op de achtergrond raken. Minister Kooijmans van buiten landse zaken heeft bij de Indo nesische regering aangedron gen op een onderzoek naar een bloedbad dat door het Indone sische leger zou zijn aangericht in een afgelegen Papoea-dorpje op Irian Jaya, het vroegere Ne derlands Nieuw-Guinea. Dat zei Kooijmans gisteren na afloop van een lunch met zijn Indone sische ambtgenoot Ali Alatas. Volgens Kooijmans was Alatas niet op de hoogte van het inci dent. „Ik heb het incident zoals dat in een Nederlandse krant is verslagen, aan de orde gesteld. De minister kende dat artikel niet. Kende ook het incident niet. Ik heb hem dus mijn kopie van het artikel ter hand gesteld en hem gevraagd - nu de strijd krachten kennelijk niet van plan zijn onmiddellijk maatregelen te nemen - of de mensenrech tencommissie, die door de Indonesische regering is inge steld, een zelfstandig onderzoek kan houden. De minister zei dat dat tot de mogelijkheden be hoorde en dat de commissie dan zeker bepaalde aanbevelin gen kan doen". Kooijmans zegt vertrouwen te hebben in de onafhankelijkheid van die commissie. „Juist van daag is haar rapport bekend ge raakt over de moord in Oost-Ja va op de vakbondsleidster Marsinah. Ik moet zeggen dat dit rapport mij de hoop heeft gegeven dat die commissie in derdaad een heel onafhankelij ke taakopvatting heeft Dat de inhoud van het rap port schokkend is. bevestigt Kooijmans. Politiemensen en/of militairen blijken getui gen gemarteld te hebben. „Juist daarom is het zo belangrijk dat dit nu openlijk gezegd kan wor den door zo n onafhankelijke commissie. Dat was een paar jaar geleden volstrekt onmoge lijk". Kooijmans sprak met Alatas ook over de beweringen uit een opzienbarende Australische te levisiefilm dat het Indonesische leger de overlevenden van het bloedbad van eind 1991 op Oost-Timor massaal heeft ver giftigd. De regering in Jakarta stelt zich op het standpunt dat die beweringen in scène zijn ge zet. De beide Oosttimorese ge tuigen zouden veel geld hebben gekregen om leugens te vertel len en Indonesië in een kwaad daglicht te stellen aan de voor avond van een bijeenkomst van de VN-Mensenrechtencomipis- sie in Genève. Op de vraag of Kooijmans denkt dat de Oosttimorezen hebben gelogen, antwoordt hij: „Dat weet ik nou absoluut niet. Daar kan ik geen oordeel over geven. Een van de personen die een nader onderzoek kan instel len, is de speciale rapporteur van de VN voor buitengerechte lijke terechtstellingen. Meneer Alatas heeft mij gezegd dat hij die zo snel mogelijk gaat uitno digen om naar Oost-Timor te komen. Wat zal ik dan een oor deel geven als er iemand is die bij uitstek bevoegd is om zo'n onderzoek te verrichten". utrecht anplijkse steun van het rijk in de ex ploitatie (450 miljoen). De. twijfels van de onderne mingsraad betreffen het totale gebrek aan eigen vermogen bij het nieuwe reizigersbedrijf, de waardering van het materieel, het overschot aan treinstellen en het sociale beleid van de NS. De raad hekelt ook de manier waarop de leiding' op dit mo ment de reorganisatie, die bijna 5.000 banen kost, uitvoert. De besluitvorming over belangrijke onderwerpen verloopt te traag, vindt de raad. Bovendien stro men er in de top van de NS nauwelijks nieuwe mensen in die het veranderingsproces moeten sturen, terwijl de oude garde blijft zitten. De raad is hierover bezorgd. Eis: vijf jaar gevangenis voor uitlokken moord Tegen een 24-jarige vrouw uit Breda is gisteren vijf jaar gevan genisstraf geeïst omdat zij ervan wordt verdacht een poging tot moord te hebben uitgelokt. De Bredase.zou min of meer op dracht hebben gegeven aan een 25-jarige man uit Roosendaal om haar echtgenoot te doden. De vrouw ontkent. De vrouw gaf de Roosendaler een mes en lokte op 3 januari dit jaar haar echtgenoot huis. Bij de steekpartij die daar volgde, raakte de echtgenoot le vensgevaarlijk gewond maar hij overleefde de aanslag. Ook de Roosendaler stond vandaag in Breda terecht. Tegen hem werd drie jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. Uitspraak op 19 april. Alle werknemers van speelgoedproducent MB, behalve de directeur, hadden vrijgenomen v tochtje naar Londen. Bijna alle personeelsleden van speelgoed- en spellenproducent MB in Ter Apel zijn gisteren moederconcern Hasbro Europe in Londen gevlogen. Zij deden dat in de hoop dat de di rectie terugkomt op de voorge nomen beslissing het produk- tiebedrijf in Groningen te slui ten. Door de sluiting zouden de 162 man op straal komen te staan. De organisatoren van de actie het speciaal voor deze dag gecharterde vliegtuig van Eelde naar Londen nog optimis tisch over de aanwezigheid van de directie. Toch had de leiding eerder al gemeld de verontruste medewerkers niet te kunnen ontvangen wegens eerder ge maakte afspraken. Wel schakel de ze een vijftig man sterk be veiligingsteam in voor de ont vangst van de Nederlanders. De Europese Grafische Fede ratie en Druk en Papier FNV stelden dat een goede 11 nan- cieel-economische onderbou wing van de voorgenomen slui ting ontbreekt. De vakbonden in Ierland en Spanje ondersteu nen de actie van het Nederland se personeel. Zij roepen de werknemers in de Spaanse en Ierse vestigingen op geen 'be smet werk te doen', werk dat normaal in Ter Apel wordt ge daan. maar vooruitlopend op de sluitingsplannen wordt overge heveld naar andere vestigingen. Wilde staking Philips-dochter Anti-Brinkman wegens afketsen overname IN DE PEILING eindhoven» anp Bij Philips Transport en Expedi tie (PTE) in Eindhoven is van morgen een wilde staking uitge broken. Onder de 220 werkne mers is grote onrust ontstaan nadat gisteren onderhandelin gen tussen de Philips-directie en Van Gend Loos over over name van PTE zijn afgeketst. Dit heeft een woordvoerder van de Industriebond FNV meege deeld. De stakingsactie die begon toen chauffeurs van het bedrijf de poort blokkeerden, is inmid dels door de Industriebond FNV overgenomen. De werknemers eisen duidelijkheid over de on derhandelingen met Van Gend Loos en willen dat de directie een vergadering belegt met het personeel. PTE is juridisch een zelfstan dige onderneming, maar wel een honderd procent dochter onderneming van Philips. De werknemers, van wie velen wer ken als chauffeur, zien volgens de woordvoerder van de Indus triebond FNV de laatste tijd steeds meer werk verdwijnen. brun5sum gpd De vier Brunssumse wethouders die afgelo pen weekeinde werden vrijgelaten hebben de van corruptie verdachte burgemeester Henk Riem willen 'helpen' en 'bescher men'. Ze hebben daartoe een collegebesluit over de reis van Riem en zijn vrouw naar Is raël achteraf 'verfijnd'. De secretaris, ook weer op vrije voeten, wordt verdacht vals heid in geschrifte gepleegd te hebben, om dat hij de 'verfijnde' tekst van dat besluit heeft opgesteld. Dat heeft waarnemend burgemeester J. Matti van Brunssum giste ren meegedeeld. Matti liet tevens weten dat de wethouders in totaal drie besluiten van een vroegere da tum hebben voorzien (antedatering). Het gaat behalve om de reis ook om de aanmel ding van twee nevenfuncties van Riem. Vol gens Matti hebben de vijf niet uit eigen be lang gehandeld. De wethouders en de gemeentesecretaris onderstreepten gisteren in een gezamenlij ke verklaring dat zij volledig te goeder trouw hebben gehandeld en dat hen geen valsheid in geschrifte kan-worden verweten. Wat de Israël-reis in 1992 betreft, legden de wethouders na de aanhouding van Riem in april 1993 schriftelijk vast dat de burge meester zijn kosten, vijfduizend gulden in totaal, kon declareren. Hiertoe werd de tekst van een collegebesluit achteraf aange past. Volgens Matti wisten de wethouders zich te herinneren dat het college daar al mee akkoord was gegaan, maar dat verge ten was in het oorspronkelijke collegebe sluit vast te leggen. Wat het commissariaat van Riem bij een grindbaggeraar en het voorzitterschap van de Fodi, de Federatie van Oppervlakte Delf- stofwinnende Industrieën, betreft, is sprake van antedatering van twee collegebesluiten. Ook daarmee zou Riem geholpen kunnen zijn in zijn eigen strafzaak. Daarin wordt de burgemeester ervan verdacht 120.000 gul den aan steekpenningen te hebben geïn casseerd. Volgens Riem, ook weer vrij, was dat bedrag echter voor de helft een lening en voor de andere helft een vergoeding voor zijn werkzaamheden voor de grindwereld. Justitie denkt dat Riem die nevenfuncties veel later heeft aanvaard dan de burge meester wil doen geloven. Van de mensen die zeker of mo gelijk op het CDA gaan stem men, vindt slechts 32 procent lijsttrekker Brinkman geschikt als premier. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek, dat het NIPO het afgelopen weekeinde heeft gehouden in opdracht van het TV-programma 2Vandaag. Maar liefst 52 procent van de ondervraagden vindt dat Brink man eerst meer ervaring als fractieleider moet opdoen, ter wijl zeventien procent hem lie ver in geen enkele leidende functie ziet. De onderzoeksgroep bestond voor de helft uit mensen die op het CDA gaan stemmen en voor de andere helft uit kiezers die dat overwegen. De kiezers werd ook een vergelijking tussen Brinkman en anderen voorge houden. Van de ondervraagden noemt 77 procent Lubbers als de beste man voor de baan. Brinkman wist bij deze vergelij king maar zes procent van de stemmen in de wacht te slepen. De oud-ministers Ruding en Van den Broek scoorden res pectievelijk 38 en 44 procent te gen Brinkman dertig en 31 pro cent. Ruim een derde van de zekere CDA-stemmers, 36 procent, vindt het niet erg als het CDA in de oppositie komt; 43 procent vindt dat wel erg. Gerekend over de hele groep, zekere en onzekere kiezers, ligt de ver houding zelfs op 47 procent 'niet erg' en dertig procent 'wel erg'. Brinkman reageerde in 2Van- daag tamelijk laconiek op de af wijzende houding van de ach terban. „Er zijn nieuwe tijden en nieuwe mensen en dus moet je vertrouwen opbouwen. De verandering van leiderschap is een pijnlijk proces." Houseparty Jongeren hebben de naam zich niet betrokken te voelen bij de politiek. Daarom doen partijen hun uiterste best hen aan zich te binden. Vooralsnog met wei nig succes. Wanhoop leidt blijk baar tot creativiteit. Groen Links houdt zaterdag 23 april een heuse houseparty in de IJssel- hallen in Zwolle. „Wij willen jongeren indirect betrekken bij de politiek. We willen ons aan sluiten bij de cultuurbeleving van de jongeren", zegt kamerlid Paul Rosenmöller. Zeifis hij nooit naar een house party geweest. Maar hij weet ge noeg van jongeren om in te zien dat een 'donderspeech' niet aanslaat temidden van de megabeats. In de IJsselhallen zullen de circa tien aanwezige partij-bonzen geen partijpropa- ganda bedrijven, beloofde hij gisteren in Amsterdam. Zullen zij wel een stevig potje meehousen? Daarvan is Rosen- moller nog niet zo zeker. „Ik denk dat ik in een Groen Links T-shirt achter de tap ga staan. Maar om een uur of een. twee, gaan wij oude lullen wel naar huis hoor, haha". Geen partijpolitiek, maar aan het house-feest worden wel twee Groen Links thema's op gehangen; anti racisme en het milieu. De helft van de op brengst besteedt de partij aan de stichting Nederland Bekent Kleur en aan het Wereldnaluur- fonds. Geen toeval De SGP-afdeling Elburg door grondt de wegen des Heeren. Kort nadat minister van bin nenlandse zaken len Dales de Wet Gelijke Behandeling in de Tweede Kamer vol vuur had verdedigd, overleed ze. Volgens de staatkundig gereformeerden in Elburg was dat geen toeval. In hun partijblad staat te lezen: „De aardse rechter zal nog een uitspraak moeten doen omtrent het niet toelaten van de vrouw als lid van onze partij. De He melse Rechter heeft echter wel gesproken. Op een bijzondere, onverwachte wijze. Minister Dales moest het tijdelijke ver wisselen met het eeuwige. Zij gaf in het openbaar te kennen dat principiële politiek in het kader van de Wet Gelijke Be handeling niet meer mogelijk is. Zij heeft verantwoording moe ten afleggen. Mochten wij dit ter harte nemen". Het landelijke SGP-bestuur wil zich niet van de inhoud van het blad distantiëren. Volgens de partij is dit een gebruikelijke manier van spreken 'in de tale Kanaansvan de Bijbel'. Het be stuur twijfelt er zelfs niet aan dat de Toorn Gods op Dales is neergedaald. In de Wet Gelijke Behandeling wordt het instellin gen (dus ook christelijke scho len) immers verboden perso neel louter op grond van hun seksuele geaardheid te weren. En dat terwijl homoseksualiteit in diverse bijbelpassages wordt afgewezen. SP uit colleges De Socialistische Partij komt in geen enkele Nederlandse ge meente in het college van B en W. De laatste besprekingen ÓVfcr toetreding van de SP tot het col lege in Boxtel zijn op niets uit gelopen. In deze gemeente was de SP nn de recente gemeenteraadsver kiezingen met vijf zetels in de raad de grootste partij. Verge vorderde besprekingen met de plaatselijke partijen Boxtels Be lang (vier zetels) en de Werkne merspartij (twee zetels) strand den op de eis van de SP om ste vig te bezuinigen ten gunste van nieuw beleid. De SP heeft in ongeveer tien ge meenten in Nederland deelge nomen aan collegebesprekin gen. Bij al die besprekingen was de cis van de SP tot een ander beleid 'een brug te ver', aldus een woordvoerder. De partij gaat nu vanuit de oppositieban ken proberen haar inzichten te vertalen in de plaatselijke poli tiek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3