Heerenveen is bijna veilig BOLLEN Sport Bayem struikelt Dekker is leiderstrui in Baskenland kwijt Van derEnde bepleit Teleac-cursus spelregels Havelange kan verder TT WOENSDAG 6 APRIL 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-35646J. PLV CHEF ROB ONDERWATER. 071-356J63 Marathon-peloton uitgebreid alkmaar Het A-peloton marathonschaatsers wordt volgend sei zoen fors groter. Als de rijdersraad akkoord gaat met het voorstel van de scheidsrechters promoveren het komend seizoen hoogst waarschijnlijk 25 B-rijders naar de hoogste klasse. Jarenlang was tien het gebruikelijke aantal. In diverse gewestelijke kampioen schappen, met A- en B-rijders samen, was telkens sprake van een interessant koersverloop met vluchtgroepen en vele winst rondes. Een aantrekkelijk schouwspel voor het publiek. Met dit plan moeten de wedstrijden in de A-klasse een nieuwe impuls krijgen. Leiderdorper Ruud Borst was als beste B-rijder al verze kerd van een plaats in het A-peloton. Verstappen rijdt ook in Japan silverstone Jos Verstappen rijdt volgende week zondag op het circuit van Aida in Japan zijn tweede Grand Prix in de formule 1 Gezien het trage genezingsproces van JJ Lehto, de Fin die nog steeds herstelt van een in januari opgelopen nekwervelbreuk, lag het voor de hand dat de Limburger de honneurs opnieuw zou waarnemen. Officieel werd de deelname van Verstappen echter pas gisteren door de teamleiding van Benetton bevestigd. De 22- jarige Nederlander debuteerde vorige week in Sao Paulo in de formule 1 en vestigde daar vooral de aandacht op zich door zwaar te crashen na een ondoordachte manoeuvre van de Ier Eddie Irvine. Krajicek tijdig hersteld Barcelona Richard Krajicek komt vandaag in de tweede ronde van het tennistoernooi in Barcelona in actie. Dat heeft de orga nisatie bevestigd. De Nederlandse tennisser ondervindt geen hinder meer van de lichte enkelblessure. Tegenstander van de 22-jarige Hagenaar is de Fransman Fabrice Santoro, die in de eerste ronde met 6-2 6-4 van de Duitser Prinosil won. Krajicek meldde zich zaterdag af voor de finale in het dubbelspel van het toernooi in Estoril omdat hij zijn enkel had verzwikt. Hij is in Barcelona als zevende geplaatst. Voor de openingsronde van gis teren had hij een bye. Geldboete voor Romario Barcelona Romario heeft van Johan Cruijff een geldboete van bijna 3500 gulden gekregen. De Braziliaanse aanvaller werd be straft omdat hij zaterdag na de competitiewedstrijd tegen Lleida (2-1 winst) niet met de spelersgroep naar Barcelona was terug gereisd. Een tijd geleden beboette het bestuur van Barcelona Ro mario op verzoek van Cruijff, omdat de voormalige PSV'er tij dens het duel met Sevilla zijn tegenstander Diego Simeone had geslagen. De Spaanse voetbalbond legde Romario daarvoor een schorsing van vier duels op. Selectie Ghana buitenspel accra De minister van sportzaken van Ghana heeft besloten de complete voetbalselectie te vervangen. Aanleiding zijn de teleur stellende prestaties van de nationale ploeg op het toernooi om de Africa Cup. Ghana werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Ivoorkust. Ook de technische staf wordt aan de kant gezet. Bij het evenement in Tunesië was het tweetal Paha en Amoah ver antwoordelijk. Eerder al werden de trainers van Tunesië (Zou- aoui) en Gabon (Jean Thissen) ontslagen. Deze landen werden al in de eerste ronde uitgeschakeld. hamburg Drie dagen nadat Bayern Mün- chen de voorsprong op Eintracht Frankfurt had vergroot tot vier punten, hebben de Zuid duitsers met 2-0 verloren van Borussia Mön- chengladbach. De doelpunten vielen in de 87ste en 90ste minuut en waren van Heiko Herrlich. Eintracht Frankfurt speelt vandaag tegen MSV Duisburg en kan de achterstand tot twee punten terugbrengen. Komend weekeinde is dan Bayern - Eintracht, mogelijk beslissend voor de titel, waarop overigens ook een aantal andere clubs nog een kansje maakt. In het met 34.000 toeschouwers uit verkochte stadion Böckelberg van Mön- chengladbach was Herrlich pas na 63 minu ten ingevallen voor Max. Op de foto vechten Markus Schupp van Bayern (rechts) en Patrick Anderson van Gladbach om de bal. foto epa Het degradatiespook hangt niet langer recht boven het Abe Lenstra-stadion van Heerenveen. De ploeg van trai ner Foppe de Haan joeg gisteravond het grote gevaar buiten de stadsgrenzen. Concurrent Groningen werd in een zogenaamde vier-punten wedstrijd met 2-0 versla gen. Ruim twee maanden geleden boekte Heerenveen te gen FC Utrecht (1-0) de laatste competitiezege. heerenveen. anp vitoria De Franse sprinter Laurent Jala- bert heeft de leiderstrui in de Ronde van Baskenland overge nomen van de Nederlander Erik Dekker. Jalabert won gisteren in Vitoria de sprint van een kop groep van ongeveer zeventig renners, onder wie Dekker. Op grond van het aantal punten moest de 23-jarige Drent, win naar van de eerste etappe, zijn gele trui afstaan. over 185 kilometer, met maag stoornissen uit. De Nederlandse kampioen maakte al maandag melding van de klachten en merkte dat zijn toestand een dag later allengs verslechterde. Halverwege, de regen gutste vrijwel voordurend, stapte Breukink in de volgwagen van zijn baas. De ongemakken ver storen zijn voorbereiding op de Ronde van Spanje zodat ploeg leider Manoio Saiz van ONCE met gemengde gevoelens terug keek op de etappe: de ellende van Breukink tegenover de rit- winst van Jalabert. De Friezen bleven op de rang lijst weliswaar op de veertiende positie hangen, maar sloegen een gat van vijf punten met de bedreigde club uit Groningen. Die voorsprong moet in de laatste zes wedstrijden voldoen de zijn voor een extra jaar spe len op het hoogste niveau. Gro ningen daarentegen moet in de slotfase van de competitie ten minste drie punten op VW goedmaken om aan de nacom- petitie te ontsnappen. Het duel in de kelder van de eredivisie bood veel strijd en weinig kwaliteit. Het danig ver zwakte FC Groningen, dat voor al de geblesseerde Roossien en Olde Riekerink miste, had aanvankelijk het meeste balbezit en de grootste aanvalsdrang. De ploeg van in terim-trainer Koevermans ont beerde echter in de voorste linie raffinement en stootkracht. Ajax-huurling Wijnhard, in wie de Amsterdamse trainer Louis van Gaal een potentiële rechter vleugelverdediger ziet, kwam als aanvalsleider nauwelijks in kansrijke positie. Heerenveen, dat interesse heeft in centrumspits Velten van Heracles, speelde het slim mer. De compacte thuisploeg hield veel mensen achter de bed. Op het juiste moment werd snel en handig overgeschakeld naar de aanval. Met iets meer con centratie in de afwerking had Heerenveen al bij de rust (1-0) dik op voorsprong kunnen staan. Opkomst Regtop luidde de opkomst van de Friezen in. De voormalige Ajacied besloot in de negende minuut een fraaie slalom met een venijnige schuiver, die doel man Lodewijks ternauwernood buiten het doel kon tikken. Am per een minuut later legde Tammer de bal knap terug op Hellinga. Tegen de knal van de 23-jarige nieuwkomer had Lo dewijks geen verweer: 1-0. Voor Hellinga was het zijn eerste competitiedoelpunt in het be taalde voetbal. Heerenveen kon zich daarna uitleven in verzorgd counter voetbal. Vrijwel elke moeizame aanval van Groningen werd be antwoord met een vliegensvlug ge tegenstoot. Lodewijks hield zijn ploeg in de eerste helft in de wedstrijd. De PSV-huurling redde bekwaam op een kopbal van Hansma en een schot van Sier. Ook bij één-tegen-één duels met Regtop en Roelofsen greep hij goed in. Na de rust bleef het opportu nistische Heerenveen de ge vaarlijkste ploeg. Met een for tuinlijk doelpunt in de 51ste mi nuut gaf Tammer zijn team meer speelruimte. De robuuste Verbeek, die in de 59ste minuut Roelofsen verving, maakte Heerenveen in aanvallend op zicht aanzienlijk sterker. Doel man Lodewijks stond echter geen doelpunten meer toe. Aan de andere kant kreeg collega L'Ami voornamelijk terugspeel ballen te verwerken. Huizingh en Ter Avest (78. Van Duren): Wijnhard en Hamming (55. Sahetapy) sassenheim gert-jan onvlee ,,In een tijd dat iedereen maar altijd alles over scheidsrechters mag zeggen, past het niet meer dat scheidsrechters zelf hun mond houden." Mario van der Ende is voorstander van open heid. De nummer één in scheidsrechtersland maakt van zijn hart geen moordkuil. Zoals ook gisteravond tijdens de door Ter Leede georganiseerde, aar dige, maar matig bezochte le zing van de Haagse arbiter bleek. Of het nu de sterk verouderde wervingsfolders voor scheids rechters betrof of de wijze waar op Nederland af en toe achter- blijft bij het invoeren van nieu we regels („We zijn de Chinezen van Europa"); Van der Ende geeft zijn mening. Hij laat zich die niet ontnemen. „Een spreekverbod is niet meer van deze tijd. We leven in 1994. Daarin passen mondige men sen, mondige scheidsrechters. Als een scheidsrechter in de media wordt aangepakt, omdat hij zogenaamd ten onrechte geel of rood heeft gegeven, wat is er dan op tegen om het ver haal ook van de andere kant te belichten? Helemaal niets toch. Zoals er trouwens ook helemaal niets mis mee is dat je als scheidsrechter toegeeft dat je een fout hebt gemaakt." De Haagse scheidsrechter hoort vandaag of hij één van de 22 arbiters is die komende zo mer tijdens de wereldkam pioenschappen voetbal in actié komt. Ter voorbereiding ver bleef hij vorige maand, met 29 andere scheidsrechters en 25 grensrechters, tien dagen in Dallas. Een stage waarin vooral de saamhorigheid onder de uit- Mario van der Ende in de matig bezette kantine van Ter Leede: „Jammer dat Kees Jansma die instructivideo ook niet even heeft bekeken. Dan waren miljoenen kijkers niet op het verkeerde been gezet." foto dick hogewoninc genodigde scheidsrechters hem is opgevallen. „Je hoort vaak van jaloezie onder scheidsrech ters. Ik ben daar tien dagen ge weest en er is geen onvertogen woord gevallen, we waren als een grote vriendenclub bezig. Dat is me heel sterk bijgeble ven." Zoals ook de zware fysiolo gische tests door Van der Ende niet zijn vergeten. In de kliniek van dokter Cooper (van die test, jawel) werden Van der Ende en zijn collega's zwaar onder han den genomen. En de gelukkigen die in de Verenigde Staten zul len fluiten weten nu al dat ze zich tien dagen voor de opening van de WK opnieuw moeten melden.',,En de resultaten mo gen dan niet minder zijn." Behalve fysieke zaken werden in Dallas ook de spelregels on der de loep genomen. Zo is de 'doodschop' van achteren in Amerika onmiddellijk goed voor een rode kaart. Van der Ende: „Ze hadden daar videobeelden van Michel Platini en Marco van Basten. Als je die beelden ziet en het begeleidende com mentaar van de doktoren hoort, is het niet zo vreemd dat Van Basten misschien nooit meer voetbalt." Respect hebben voor elkaar. Het liep als een rbde draad door het betoog van van der Ende. Spelers, trainers, bestuursleden, scheidsrechters - ze horen alle maal bij het spelletje. En moe ten het produkt voetbal met zijn allen maken. Dat houdt niet in dat er geen ruimte moet zijn voor kritiek. „Als collega's van mij de vereiste cooper-test niet goed afleggen, zich voor het oog van de wereld op sleeptouw la ten nemen, voel ik me in mijn hemd gezet. Ik probeer het vak scheidsrechter zo goed mogelijk uit te oefenen. Doe er alles voor. Dan vind ik dat ik er wat van mag zeggen als anderen dat vak te grabbel gooien." Zoals hij zichzelf eveneens niet te groot of te goed acht voor kritiek. Maar dan moet die kritiek wel steekhoudend zijn. En niet, zoals laatst met Kees Jansma op Studio Sport het ge val was, op drijfzand gebaseerd. „Ik had geel gegeven en Jansma zegt dat dat rood had moeten zijn. Terwijl het een schoolvoor beeld was van geel, zoals dat zelfs op een instructievideo is vastgelegd. Dan denk ik: wat jammer dat Jansma die band ook niet even heeft bekeken. Dan waren miljoenen kijkers niet op het verkeerde been ge zet." Kijkers die toch al weinig ver stand hebben van de regels. „Ik merk in het veld al dat eredivi siespelers lang niet alles weten. Jongens die vragen of een vrije schop direct is, terwijl ik al een halve minuut met mijn arm omhoog sta. Wat mag je dan nog van de toeschouwers ver wachten." Een gebrek aan voorlichting dus, dat volgens Van der Ende eenvoudig voor een groot deel kan worden weggewerkt. „Waarom wordt er geen Teleac- -cursus voetbalspelregels opge zet? Dat klinkt een beetje lach wekkend, maar er valt helemaal niets te lachen. Als je weet dat van de viereneenhalf miljoen kijkers naar Feyenoord - Ajax iets minder dan viereneenhalf miljoen de spelregels niet goed kennen, dan moet je daar toch wat aan doen? Teleac lijkt mij een goed idee." zürich .rtr/afp De voetbal-topbestuurders van alle continenten steu nen Joao Havelange om voor de zesde keer vier jaar voorzitter te zijn van de we reldvoetbalbond FIFA. De Braziliaan, volgende maand 78 jaar oud, is praeses van de FIFA sinds 1974. De stemming over de herver kiezing is op 16 juni in Chi cago, een dag voor aanvang van de wereldtitelstrijd. De steun van de Europe se bond UEFA was enigszins verrassend. De mogelijkheid was nadruk kelijk aanwezig dat de UEFA een eigen kandidaat naar voren zou schuiven voor de uiterste datum 16 april. Het ging daarbij om de Italiaan Matarrese, voor zitter van de Italiaanse voetbalbond. Hem was al gevraagd eventueel tegen kandidaat te zijn. Voorzitter Johansson ver klaarde gisteren in Zürich dat de FIFA in een crisisbe raad heeft voldaan aan de eisen van de UEFA, waarop de revolte niet meer nodig was. De Zweed weigerde daarover uit te weiden. De UEFA heeft, zo is in middels bekend geworden, van Havelange de garantie gekregen dat het aantal Eu ropese deelnemers aan de wereldkampioenschappen voetbal in de toekomst niet wordt verminderd. In ruil voor die toezegging kan Havelange onbedreigd een zesde ambtstermijn van vier jaar ingaan als FIFA- voorzitter. 12 IE r wordt een nieuw m gazonnetje gelegd op sportpark Mid- delmors in Rijnsburg. Daar om speelt het eerste elftal van Rijnsburgse Boys de laatste wedstrijden van dit seizoen en de eerste van het volgend seizoen op de velden van Noordwijk en Quick Boys Er was de Boys dan ook heel wat aan gelegen om de wed strijd van afgelopen zaterdag tegen Quick Boys te laten doorgaan. Logisch, het was een goede kans voor de za terdageersteklasser om dit seizoen een laatste financiële klapper te maken. Secretaris Gerard van Zuylen begon zaterdagochtend om acht uur dan ook met een ploegje van tien man om het veld speelklaar te maken. Er werd geprikt, er werd zand gestrooid op de drassige plekken. Het enthousiasme van het ploegje werd groter toen bekend werd dat het duel tussen Katwijk en Mar ken was afgelast. Dat bete kende dat er nog meer toe schouwers zouden komen. Van Zuylen: „We rekenden op misschien wel 5000 belangstellenden. Zulke wedstrijden kunnen je seizoen goedmaken. Een voorzichtig rekensom metje leert dat de recette ze ker 20.000 gulden zou bedra gen. En dat er in de kantine ook nog wel wat biertjes zou den worden verkocht. Toen verscheen scheidsrech ter De Bruyn op het veld. Hij besloot het veld al om kwart voor twee te keuren, vijf kwartier voor de aanvang van de wedstrijd. Van Zuylen: „Ik had liever gehad dat hij het om half drie had gekeurd. Het was prachtig weer, in die tijd is het veld toch weer wat droger. Scheidsrechter De Bruyn had het echter snel gezien. Het was volgens hem onverant woord om te spelen. Hoe het bestuur van Rijnsburgse Boys ook probeerde de leidsman te overreden. Dat het veld kapot getrapt zou kunnen worden, was niet belangrijk, voerde Rijnsburgse Boys nog aan. Het wordt deze week toch weggehaald. De scheids liet zich echter niet vermur wen en om twee uur zat hij alweer in de auto op weg naar zijn woonplaats Lely stad. We doen een telefoontje naar de scheids in Lelystad. Even vragen waarom het op de Middelmors werd afgelast. „Ik hoef aan u geen verant woording af te leggen. Rustig maar, mijnheer De Bruyn, we willen alleen maar weten waarom het nu werd afgelast. „Het was onverantwoord om op dat veld te spelen. Het was gevaarlijk voor de spelers. Maar is een nat veld dan zo gevaarlijk? „Er kunnen de meest ver schrikkelijke blessures ont staan, wanneer iemand blijft steken in de blubber. Gerard van Zuylen was per plex: „We hadden alle plassen weggewerkt. Het was hooguit op sommige plekken wat drassig. Maar er had gespeeld kunnen worden. Ik vond het zelfs uitstekend bespeelbaar. In het buitenland zouden ze er niet eens over nadenken of er wel gespeeld kon worden, Ik zie wel eens wedstrijden dat de plassen op het veld lig gen." Wilde de scheidsrechter soms op tijd thuis zijn? Van Zuylen: „Ik had de indruk van wel. Maar dat weet ik niet, hij zei dat hij het onverantwoord vond. Debasketbalsters van het Katwijkse Grasshoppers beleefden vorige week het hoogtepunt uit hun sportle ven. In een Utrechts gym- zaaltje veroverden zij de na tionale beker ten koste van het onverslaanbaar geachte Tonego. Marianne Schuit, normaal gesproken één van de steunpilaren van Grasshoppers, liet bewust verstek gaan tijdens de apo theose van het basketbalsei- Voor mijn gevoel maakten wij een goede kans tegen To nego, dat het altijd moeilijk heeft regen Grasshoppers. Toch kon dat vooruitzicht mij niet over de streep trekken. Al vond ik het jammer van de bekerfinale, die ook nog eens de laatste wedstrijd van het seizoen was. Door blessures had ik toch al niet zo veel kunnen spelen. Ze moet wel een ijzersterk argument hebben gehad om moeders pappot te verkiezen boven een bloedstollende basketbalfinale. Schuit: „Dat klopt. Ik zat midden in mijn tentamens. Voor mijn studie fysiotherapie - ik zit in het tweede jaar - moest ik er niet minder dan negen afleg gen in vier dagen. Dat kon ik niet combineren met mijn sport, waarvoor ik jaren alles opzij heb gezet. Toen duide lijk was dat de bekerfinale precies in mijn tentamenpe riode viel. heb ik mijn team genoten en trainer Lace Strong daarvan op de hoogte gebracht. Zij toonden begrip voor mijn situatie. Maar had Schuit misschien toch niet iets kunnen regelen om een paar uurtjes vrij te maken op die dag van de waarheid? „Dat zeiden mijn teamgeno ten ook. 'Leer dan vast wat vooruit', was hun advies. Ik heb het geprobeerd, maar dat bood onvoldoende soelaas. Bovendien, zo'n wedstrijd vergt een lange serieuze voor bereiding. En als de afloop gunstig is, ontkom je ook niet aan een overwinningsfeestje. De verrassende uitslag kreeg Schuit ongetwijfeld na een avondje blokken op teletekst te lezen. „Nee hoor, een vriendin heeft mij meteen opgebeld. Het gaf me toen eerlijk gezegd wel een rotgevoel dat ik er niet bij Volgend seizoen begeeft Grasshoppers zich mogelijk in een Europa Cup-avontuur. Schuit ziet ongetwijfeld met angst en beven haar nieuwe tentamenrooster tegemoet. Jkmotmmmgtmm- sprek voeren over de nabije toekomst van Grasshoppers. Europees basketbal heb ik al eerder meegemaakt, dus ik weet hoe leuk dat kan zijn. Als de studie goed gaat. kan ik misschien wat meer tijd voor basketbal vrijmaken. En dan maar duimen dat Grasshoppers de cup niet wint, want de volgende feest vreugde zou Schuit wel eens een heel studiejaar kunnen kosten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25