De akoestiek van de Stadsgehoorzaal Schrijvende Lezers/Info Aanscherping asielbeleid Schoner milieu en beter welzijn Hand in hand, kameraden WOENSDAG 6 APRIL 1994 A.M. Bos uit Leiden De redactie verzoekt de heer A.M. Bos uit Leiden - die on langs een ingezonden brief naar deze krant stuurde - te men met het redactiesecreta riaat van het Leidsch Dag blad, tel. 071-356401. I let is te verwachten dat de 'diepgaande bezinning' op het asielprobleem, waartoe premier Lubbers heeft opgeroepen, zal leiden tot het besef dat aan scherping van bet asielbeleid geen oplossing biedt. Integen deel, hel probleem zal daardoor nog schrijnender worden. Diepgaande bezinning zal na melijk zonder meer duidelijk maken, dat we hier te maken hebben met een zuiver moreel probleem, dat om een dito op lossing vraagt. Voor de creatie daarvan zullen we begrijpelij kerwijs ons no-nonsense-beleid op de helling moeten zetten. Daarvoor zal echter allereerst het geloof in de niet door mo raal gestuurde vrije markt, waarop ons no-nonsense-beleid is gestoeld, vervangen moeten worden door geloof in de door idealen doortrokken Verenigde Naties. Wouter ter Heide, Langenholte. De gemeente Leiden heeft plannen om de Stadsgehoor zaal te renoveren. Daarmee is een bedrag van zeven miljoen gulden gemoeid. Niet iedereen is even blij met de plannen. Zo vrezen velen dat de akoestiek van de zaal wordt aangetast. Onlangs schreef de violiste Vera Beths een brief naar de gemeente, waarin zij haar be zorgdheid over de plannen uit te. Het is duidelijk dat de bestuur ders die in het verre verleden de Stadsgehoorzaal hebben laten bouwen, dat deden met veel liefde en zorg: de akoestiek is er zo goed, dat kamermuziek-en- sembles en (kamer-)orkesten er optimaal tol klinken komen. De akoestiek van de zaal is een ge not voor zowel de luisteraars als de uitvoerende musici. De Leidse Stadsgehoorzaal hooit tot de zeer weinige mid delgrote concertzalen van goe de kwaliteit die we in Nederland hebben. Andere voorbeelden zijn de zalen in Nijmegen en Middelburg, welke qua vorm en akoestische karakteristiek ver gelijkbaar zijn met de Grote Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam, de zaal van het Musikverein te Wenen, de Sym phony Hall in Boston, alle zalen die tot de mooiste der wereld gerekend kunnen worden. Als zodanig maakt de zaal deel uit van ons cultureel erf goed, dat met grote zorg en om zichtigheid tegemoet getreden dient te worden. Wie schetst echter de verba zing van veel muziekliefhebbers in en buiten Leiden, toen het gemeentebestuur recentelijk besloot tot een drastische reno vatie van de Stadsgehoorzaal. Zeker waar het - naar het zich laat aanzien - een renovatie be treft, die de bijzondere akoesti sche eigenschappen van de zaal volledig dreigt te veranderen. Immers: waar toegepaste mate rialen, zaalvolume, hoeken van vloeren en muren gewijzigd worden - en daar is in het nieu we plan sprake van - daar ver andert tevens de akoestiek. Goede bestuurders zouden hier hun verantwoordelijkheid moeten zien en nemen: de structie van wat de essentie van een goede concertzaal is moet (alsnog) worden voorkomen. Hoe? Het antwoord op die vraag is nogal simpel: door conserve ring in plaats van door vernieu wing! (Een benadering waar voor enige jaren geleden ook werd gekozen door het bestuur van het Amsterdamse Concert gebouw, bij de toen uitgevoerde renovatie van die zaal). De vol gende suggesties zouden in de overwegingen tot richtsnoer kunnen dienen: 1. het gemeentebestuur dient door een akoestisch adviesbu reau de huidige akoestische ka rakteristiek van de zaal minu tieus te laten meten en registre ren, alvorens nog maar enige ingreep wordt overwogen: 2. gezorgd dient te worden voor een renovatieplan waarbij de Finse parlementariërs, die een week op bezoek waren in Ne derland, gingen vrijdag 25 maart de boer op. Ze bezoch ten het melkveebedrijf van Jan Kerkvliet in Hazerswoude en de varkensfokkerij van Tom Kroes in Woubrugge. Naar aanleiding van het bezoek van twintig Finse parlementari ërs op 25 maart aan ons bedrijf het volgende. De7,e delegatie bezocht een modern varkenshoudersbedrijf om te kunnen zien wat dit be drijf in de afgelopen jaren aan het milieu heeft gedaan, en wat de stand van zaken is op dit (Zie de rapportage van het bedrijfsmilieuplan). Verder werd aandacht besteed aan het milieu en het welzijn van de dieren op dit bedrijf in de toekomst. Hiervoor dient een nieuwe stal gebouwd te worden waardoor de emissie nog verder beperkt wordt - gedacht wordt aan een Groene Label stal. Ook wat betreft de nieuwe welzijns wet, waarin staat dat de zeugen niet meer aangebonden mogen zijn, dit resulteert in meer op pervlakte per dier, hierdoor is nieuwbouw noodzakelijk. He laas stellen wij vast dat de doel stellingen die we gezamenlijk (overheid en bedrijfsleven) ge steld hebben, nl. een schoner milieu en een beter welzijn, door dezelfde overheid - en dan vooral de lokale overheid - door regelgeving en ambtenarij te niet worden gedaan en het on dernemers de moed ontneemt om nieuwe vindingen en tech nieken toe te passen. Misschien dat de hier aanwezige bestuur ders deze wenk ter harte willen riemen door mee te willen den ken en dat deze bestuurders de ruimte willen geven, ook wat betreft de afhandeling van de benodigde vergunnin gen A. Kroes, Woubrugge. U kent het wel. Je leeft als vol wassen vent naar die zondag toe. Je hebt het lieve sommetje van 85,- neergelegd, want je gaat met je vader naar het voet bal. Niet zomaar een wedstrijd je, neeFeyenoord - Ajax! Het voorjaarszonnetje doet zich gelden, dus het belooft een mooie dag te worden. Uiteinde lijk de auto geparkeerd op de Stadionweg, niet ver van de Kuip; omdat een dokter ooit zijn lusten heeft gebotvierd op de voetbalknie van pa. We zet ten de auto weliswaar op een (verwaarloosde) strook gras, naast 'legale' parkeerplaatsen, formeel plegen we inderdaad een 'strafbaar feit', maar we staan werkelijk niets of nie mand in de weg. Eenmaal aan gekomen blijkt, dat we te laat zijn om ongestoord onze duur betaalde plaatsen op te zoeken. Een forse politiemacht is name lijk uitgerukt om de, ook door de NS, graag geziene gasten zo comfortabel mogelijk doorgang te verlenen. Een poging om pa alsnog even naar de afgezette ingang te loodsen, stuit op een streng en onverbiddelijk ,,Nee". (De 'gasten' waarderen de hof felijke ontvangst overigens wel, de politie wordt getrakteerd op blikjes frisdrank en worden vriendelijk toegebruld) Afijn, Feyenoord heeft ge- De Ajax-buur toch al vast hartelijk gefeliciteerd met het aanstaande kampioenschap en in opperbeste stemming huiswaarts. Nababbelend over de wedstrijd krijgen we de kous op de kop, (nee, de autoradio is er nog) we hebben een uitbran der van liefst 50,- gekregen van een zeer oplettende agent, die kennelijk vond dat wij snot neuzen, de politie die dag al ge noeg op onkosten hadden ge jaagd. Uitje verpest, weg hoe- rastemming, de politie je beste vriend... bah! Ik ben teleurgesteld..., teleur gesteld in de maniér waarop we in dit land met elkaar omgaan. F. de Jager, Leiden. Christina's Hoeve aan de Westeindseweg in Zoeterwoude. Een boerderij die in 1648 is gebouwd. Het pand staat op de rijksmonumentenlijst. Sinds begin van deze eeuw bewoont de uit Katwijk afkomstige familie Schalkers het markante pand. In middels al de derde generatie. De boerde rij telt onder andere drie kamers, waarvan er een nog in de oude staat is ingericht, en twee opkamers. On der het gebouw een lange en diepe kelder. Daar werd onder an dere kaas gemaakt. Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te leggen. Tijdens die rit ten komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot het zeker waard zijn om te presenteren. ANNO 1894 - Te Erfurt zal een jeugdig socialist te rechtstaan wegens majesteitsschennis. Dit jongemensch heeft zulk een inge- kankerden hekel aan den regeerings- vorm van zijn land, dat hij zich over zijn geheele lichaam getatoeëerd heeft met beleedigende uitdrukkingen tegen keizer Wilhelm. Midden op zijne borst prijkt in blauwe letters: „Nieder mit den Tyrannen." Toen hij voor de mili tie gekeurd werd, ontdekte men deze zonderlinge uitingen van 's mans anti pathie. De commandant van de keu ringscommissie liet hem dadelijk in hechtenis nemen en hij zal nu terecht staan wegens hoogverraad. - Advertentie. Een Nieuw Werk door den schrijver van Ben-Hur. In alle Boekwinkels is de inteekening openge steld, Prospectus en 1ste Aflevering te bekomen van „De Vorst van Indië" door Lewis Wallace. Verschijnt in 27 a 29 afleveringen ad slechts 10 Cents. - In 1893 kwamen in de gemeente Wassenaar de navolgende gevallen van besmettelijke ziekte voor: 149 gevallen van mazelen; 2 van typhus en 2 van roodvonk. - De Rotterdamsche bakkersgezellen hebben het bestuur der patróonsveree- niging aldaar verzocht te willen bewer ken dat voortaan worde vastgesteld: lo. een werkdag van hoogstens twaalf uur; 2o. afschaffing van nachtarbeid voor jongeren en 3o. «geheele afschaf fing van Zondagsarbeid. ANN01969 - Deze maand, om precies te zijn op 22 april, doet de zevende vrouwelijke agent haar intrede in het Leidse stads beeld. Geen Leidenaar meer, die bij het zien van zo'n gerokte Hermandad nog z'n ogen uitwrijft. Vier jaar geleden was het wèl even wennen. Toen stapte de blonde mej. de Boer als eerste agente door Leiden. Samen met haar zus. „Het publiek keek vreemd, maar niet onsympathiek", glimlacht hoofdin specteur G.A.N. Cornelisse bij de her innering daaraan. „Er is wel eens een verkeerszonderaar geweest die heeft gezegd: Nou, als ik dan toch een be keuring krijg, dan liever van een juf frouw". Binnenkort dus zeven agentes. „Dan zijn we wel zo ongeveer aan de top", meent hoofd-inspecteur Corne lisse. Mogelijk is er nog plaatsingsmo gelijkheid voor één. maar dan vindt hij (uit praktische overwegingen) het maximum wel bereikt. Een fifty-fifty verhouding van agenten en agentes komt hem niet wenselijk voor. ZIEKENHUIZEN conservering van de huidige zaal voorop staat. (Lelijke 20- eeuwse toevoegingen kunnen dan tevens weer ongedaan ge maakt worden); 3. een kleine commissie dient te worden benoemd, met als taak stelling de begeleiding van de bouw. om er op toe te zien dat de akoestische eigenschappen van de zaal volstrekt onaange tast blijven. (In zo'n commissie zouden bijvoorbeeld zitting kunnen hebben: de directeur van het Amsterdamse Concert gebouw, die de conservering van zijn eigen zaal zo voortref felijk heeft begeleid; de direc teur van het Residentie-Orkest, één van de regelmatige gebrui kers van de zaal, en de toekom stige artistieke directeur van de Stadsgehoorzaal zelf). Welk beneveld en onoordeel kundig brein heeft in hemels naam willen voorstellen om een zo prachtige zaal te onderwer pen aan een verandering waar van de uitkomst nog allerminst vaststaat? Een goede akoestiek is makkelijk te verknoeien, en is slechts zelden weer te herstel len. Het is juist de akoestiek waaraan deze zaal haar bijzon dere bestaansrecht ontleent. Laat deze zaal niet verworden tot een zaal die voor alles een beetje, maar voor niets werke lijk meer geschikt is. Dat soort zalen staat er ia Nederland al meer dan genoeg. Rien de Reede, oud-Leidenaar, en fluitist in het Koninklijk Con certgebouworkest, Amsterdam. ONGEVALLENDIENST Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth Ziekenhuis). EHBO ziekenhuis Rijnoord elke dag geopend. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19 45 uur. Afdeling intensieve zorg 10 30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestigingSt. Elisabeth (tel 071-454545): volwassenen 14.30-19.30 uur. Klasse I en II ook 11 15- 12.00 uur Kraamafdeling gynaecologie: 14.30-19.30 uur, alleen voorvaders bovendien van 19.30-21.00 uur. Afdeling hartbewaking: 14.00-14.30 uur en 19.00-19.30 uur. Intensive care: 14 00-14.30 uur en 19 00-19.30 uur. Kinderafdeling: ouders gehele dag. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): 14.30-19.30 uur. Extra bezoek medium care: 11.00- 11.30 uur. Kraamafdeling: bezoek voor vaders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. Kinderafdeling: bezoek voor ouders de gehele dag in overleg met hoofd afdeling. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur (Alleen Partners/echtgenoten met kirfderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkunde i neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en BIOSCOPEN LEIDEN LIDO 1,2, 3, 4 en STUDIO tel: 071- 124130/133210, Steenstraat 39 LIDO 1 Mrs. Doubtfire al., dag. 18.45, 2115, vr t/m woe (beh di) ook 14.15. Van Chris Columbus naar een roman van Anne Fine. Na de scheiding mist Robin Williams zijn kinderen heel erg. Hij doet zich' iralsv ode b - Met kerkdiensten, demonstratieve optochten en zangbijeenkomsten her dachten de negers in de Verenigde Sta ten van Amerika eergisteren het feit dat een jaar geleden hun leider dr. Martin Luther King werd vermoord. In Mem phis, waar de moord op King werd ge pleegd, is een avondklok ingesteld na dat tegen het einde van een herden kingsmars - waaraan vijftienduizend personen deelnamen - enkele «ruiten waren ingegooid en hier en daar ge plunderd was. Ook werden beperkin gen op de verkoop van alcohol, benzi ne en vuurwapens van kracht. Er wer den negen arrestaties verricht. Mem phis was de enige plaats waar het tot o ft geregeldheden kwam. van hulshoudster bij zijn voormalige echtgenote Sally Field in de wacht te slepen. LIDO 2 Free Willy alvr t/m woe (beh di 14.15. De 12-jarige Jesse schooiert op straat als kruimeldief je. Als hij 's nacht graffiti kladdert op de muren van een dolfinarium, pakt de politie hem op en moet hij het dolfinarium schoon maken waar hij de treurige en stuurse orka Willy Philadelphia al., dag. 18.45, 21.15. Spraakmakende film van Jonathan Demme (The Silence of the Lambs). Homoseksuele advo caat Andrew Beckett (Tom Hanks) ij isontsl Jij spant zaak aan met Joe Miller (Denzei Washington) als zijn raadsman die niets van 'mietjes' moet hebben. LIDO 3 Wayne's World 2 al., dag. 19.00, 21.15, vr t/m woe (beh di) ook 14.30. Het filmdebuut van televi sieregisseur Stephen Surjik. Wayne krijgt in zijn slaap een visioen waar in Jim Morrison hem vertelt hij een popconcert moet organiseren. LIDO 4 Aladdin, al., vr t/m woe (beh di) 14.30. Nieuw sprookje uit de Walt Disneyrstudio's. Aladdin, een krui meldiefje, weet Jasmine, de wegge lopen dochter van de sultan, te red den en wordt verliefd op haar. He laas trouwen prinsessen nu een maal nooit met straatjongens. Alad din krijgt echter hulp van de Geest. The Remains of the day al., dag. 18.45, 21.15. James Ivory's ver filming van Booker Prize-winnaar Kazuo Ishiguro. Butler Anthony Hopkins probeert Emma Thompson te strikken voor een baan als huis houdster. Onderweg bedenkt hij dat hij nooit heeft willen toegeven dat hij van haar houdt omdat de be diende de trouw aan de baas boven zijn eigen geluk stelde. STUDIO Sister Act 2 al dag. 19.00,21.15, vr t/m woe (beh di) ook 14.30. Ver volg op deel 1 gemaakt door Bill Duke. Nachtciubzangeres Deloris (Whoopi Goldberg) trekt ditmaal vrijwillig het habijt aan om muziek les te geven op een met opheffing bedreigde school. LUXOR tel: 071-121239, Stations- ""ichindler's List 12 jr.. dag. 20.00, zo ma ook 14.00. Steven Spielberg verfilmde het gelijknamige boek van Thomas Keneally. Liam Neeson is Oskar Schindler, een charmante levensgenieter en zakenman. Spot goedkoop houdt hij met joods per soneel een fabriek draaiende. Van oorlogsprofiteur verandert hij in mensenredder. TRIANON tel: 071-123875, Bree- straat 31 Farewell to my concubine al., dag. 20.00. De Peking Opera, twee jon gens die elkaar ontmoeten op een theaterschool in Peking en de Chi nese geschiedenis van deze eeuw: Chen Kaige weeft deze drie verha len ineen tot een drie uur durend KIJKHUIS tel: 071-1429895, Vrou wenkerksteeg 10 The Piano do t/m woe (beh zo/ma) 19.30, 21.45. Van Jane Campion. De 'stomme' Britse Ada (Holly Hunter) is als postorderbruidje uit gehuwelijkt en belandt met dochter en piano in het wildvreemde Nieuw 20.00, 22.15. Komedie van de Tai wanese Ang Lee. Homoseksueel trouwf'met vrouw om zijn familiele den te plezieren. Die zijn echter nog niet tevreden gesteld en al spoedig beginnen de ouders te zeu ren om kleinkinderen. The House of the Spirits di 20.00. Bille August verfilmde de beroemde gelijknamige roman van Isabel Al- lende. Aan de hand van het familie leven van een tiranniek grootgrond bezitter wordt 50 jaar geschiedenis van Chili in beeld gebracht. Met on der meer Jeremy Irons, Meryl Streep en Glenn Close. Little Buddha woe 20.00. Van Ber nardo Bertolucci. Tibetaanse mon nikken zien in een blond Ameri kaans jongetje de reïncarnatie van hun groot geestelijk leider en met zijn vader reist het kind af naar een Boeddhistisch klooster in Tibet. LAK CINEMA tel: 071-124890, Cle- veringaplaats 1 Fried Green Tomatoes ma 20.30. Van Jon Avnet. In het Alabama van de jaren dertig rutTnen Jessica Tan- bakken groene tomaten. Een moord verstoort de rust en zet tevens de verhouding tussen de twee zo ver schillende kroegbazinnen onder druk. LVC tel: 071-46449, Breestraat 66 Mean Streets do t/m zo 20.45. 'Ou- wetje' van Martin Scorsese uit het harde New Yorkse straatleven. De twee proberen zich op te werken tot gerespecteerde mafioso maar worden van tijd tot tijd geplaagd door het katholieke zondebesef. ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6 EURO 1 Mrs. Doubtfire al., dag. 18.45, 21.30, vr t/m woe ook 13.45. zo ma ook 16.15. EURO 2 Philadelphia al., dag. 18.45, 21.30, vr di woe ook 13.45, zo ma ook 13.30, 16.15. EURO 3 The Three Musketeers al., dag. (beh za) 18.45, za 21.30. Stephen Herek verfilmde de gelijknamige schelmenroman van Alexandre Dumas uit 1844 voor de Walt Dis ney Studio's. Met Chris 0'Donnel, Charlie Sheen, Kiefer Sutherland en Oliver Platt als vrolijke vrijbui ters en Tim Curry als de boosaardi ge kardinaal De Richelieu. The Piano 12 jr., dag. (beh za) 21.15, za 18.45, zo ma ook 16.00. Aladdin Nederlands gesproken, al., vrt/m woe 14.00. EURO 4 Sister Act 2, back in the habit al., dag. 18,45 2115, vr t/m woe ook 13.45, zo ma ook 16.15. PARKFILMHUIStel: 01720-95600, Cornells Geellaan 2 Indochinevr, za 20.30. Van Regis Wargnier over de laatste maanden waarin Vietnam nog een Franse ko lonie is. Catherine Deneuve woont met haar adoptiekind Lihn Dan Pham op een rubberplantage. Ze wordt verliefd op de jonge n VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel: 071- 614354, Prinses Marijkelaan 4 Aladdin Ned. gesproken, al., za ma woe 14.00. Gremlins I al., za ma woe 15.30. Komische horrorfilm van Joe Dante. Vader geeft zijn zoon als kerstge schenk een grappig wezentje dat zich bij aanraking van water verme nigvuldigt. 's Nachts veranderen de beestjes echter in boosaardige monstertjes. DEN HAAG ASTA 1. tel: 070-3463500, Spui 27 Mrs. Doubtfire al., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 3 Alad din al., Amerikaanse versie met Ned. ondertitels, dag. 13.15, 16.00, 18.45. The House of the Spirits 16 jr., dag. 20.45. BABYLON 1, tel. 070-3471656, naast Centraal Station. Philadelphia al., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 20.15. BABYLON 2. The Remains of the Day al., dag. 13.15, 16.45, 20.15 BABYLON 3. Oude Tongen 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINEAC 1. TUSCHINSKY tel: 070- 3630637, Buitenhof 20 Groundhog Day al., dag. 13.15, 16.00, 18.45, ook 13.15, 16.00. METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegielaan 15. Schindler's List 12 jr., dag. 14.00, 20.00 METROPOLE 2 In the name of the Father 12 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 3 Free Willy al 20.30, doen diooK 13.15. 17.00. ODEON 1 tel. 070- 3462400/3462401. Herengracht 13. Sister Act 2 al., dag. 13.15, 16.00.18.45.21.30 ODEON 2. Jur assic Park al., dag. 13 15, 16.00. The Firm 16 jr.. dag. 20.15 ODEON 3 Wayne's World 2 al dag. 13.15. 11.45, 14.15. 16 45, 19.15.21 45 HAAGS FILMHUIS tel. 070- 3656030, Spui 191. Zaal I The blue kite 16 jr., dag. 19.30, do vr zo woe ook 16.15. Naked 16 jr., dag. (beh ma) 22.00, zo, woe ook 16.15. Zaal II Trois couleur: blanc 16 jr., dag 19.30. 21.45, do v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22