Actie tegen druggidsen in treinen en stations Doorstart was mogelijk fataal Moeizame berging verongelukte cityhopper SieMatic Keukencenter Leiderdorp Randstad VNU geeft 500.000 extra aandelen uit Natuur en Milieu wil minder afvalstort Bulderbos tegen landingsbaan Schiphol SieMatic Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (T etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond1 Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. WOENSDAG 6 APRIL 1994 De Aalsmeerderweg is door de politie hermetisch afgesloten en ook de andere toegangswegen naar het gisteren in de Haar lemmermeer verongelukte KLM-toestel blijven dicht voor nieuwsgierigen. Het is tien uur dinsdagmorgen en het wrak van het toestel wordt binnen enkele uren geborgen. „Dat wordt weer een latertje vanmiddag", con stateert een berger laconiek. Hij krijgt gelijk. Het wrak ligt op zijn zij in een omgeploegde akker, enkele tientallen meters rechts van de weg midden tussen twee boer derijen. Bergers leggen voor de bergingsvoertuigen met grote houten panelen een provisori sche weg aan door de vette klei. Onderzoekers van producent Saab en van verschillende luchtvaartdiensten zijn in de stromende regen druk in de weer rond het toestel. Her en der liggen in de akkers nog grotere brokstukken. „Het klein grut hebben we al eerder weggehaald", zegt een berger. In de nacht van maandag op dinsdag is het rampterrein met schijnwerpers vanuit een hoog werker verlicht om eventuele ramptoeristen in de kraag te kunnen vatten. „Dat is gelukkig niet gebeurd, want alle toe gangswegen waren goed afge sloten", zegt een woordvoerder van de luchthaven Schiphol. tank- Rond elf uur rijdt houten toegangsweg ei wagen het veld in om de over gebleven kerosine uit de onbe schadigde tank van het toestel te halen. Het overpompen van de honderden liters brandstof duurt een paar uur. Ook een sloot waarin een kleine hoeveel heid kerosine was terechtgeko men wordt leeggepompt. Ter wijl de bergers hun werk doen, stijgt om de paar minuten met donderend geraas een toestel op van de vlakbij gelegen start baan, die gisteren door het ver ongelukte toestel werd gemist. „Lekker wonen is het hier", constateert een omstander. Strop Als de brandstof is overgepompt wordt de provisorische weg met ijzeren platen verstevigd om te voorkomen dat de inmiddels gearriveerde zware hijskraan wegzakt in de klei. Om half drie kan het karwei beginnen. De bergers leggen een grote strop om het voorstuk van het toestel, dat onder luid gekraak een paar keer een meter omhoog wordt getrokken. Omdat het toestel in het zwaar beschadigde midden stuk dreigt te scheuren wordt deze poging gestaakt. Nu gaat een grote strop om het achterstuk van het toestel, waarbij het hele tafereel zich een paar keer herhaalt. Als het achterstuk een meter van de grond is, begint het vervaarlijk te bungelen. Zakken maar weer, js het parool. Deskundigen van de brandweer van Schiphol ver lenen assistentie. De bergers besluiten om het voorstuk los te maken en dat apart af te voeren. De strop gaat weer om het voor stuk dat omhoog wordt getrok ken en even later met luid gek netter losschiet. Moeizaam manoeuvreren de diepladers over landweggetjes, richting Schiphol-Oost. Daar worden alle onderdelen in een hangar verzameld voor onder zoek. Wanneer dat iets oplevert? De vraag lijkt de al uren in de regen kleumende woordvoerder van Schiphol oprecht te verba zen. „Zeker geen weken, waar schijnlijk maanden en mis schien wel een jaar". Op een paar honderd meter afstand stijgt een Cityhopper op, de zo veelste vandaag. „Gelukkig gaat het hier meestal goed," klinkt het optimistisch. De spoorwegpolitie in Rotterdam is gisteren samen met andere opsporingsinstanties een omvangrijke, enkele maanden durende actie tegen drugrunners in treinen en stations gestart. Onder de vlag van het Geweldscriminali- teits Team (GCT) van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond zullen tot 1 juli continu politiemensen op pad zijn, om de zich vaak hinderlijk opdringende 'drugsgidsen' aan te houden. Net als tijdens het offensief van twee weken geleden tegen drugrunners op de weg, zal de politie met de Opiumwet in de hand te werk gaan. En waar op de A16 een politie-auto met buitenlandse kentekens werd ingezet, pakken als drugtoerist vermomde politiemensen de tions aan. Ook hier wordt het traject tussen de Belgische grens en Rotterdam -het meest geplaagd door de 'runners'. De actie'van de spoorwegen wordt ondersteund door de Ko ninklijke Marechaussee en het Korps Landelijke Politiedien sten. „De bedoeling is de over last terug te dringen met tachtig procent", zegt brigadier M. Poot. De eerste politiemenen waren gisteren nauwelijks op pad, of zij werden al geconfronteerd met een druggids, die meteen werd ingerekend. Bij deze aan pak geldt net als op de weg dat het initiatief nooit van de politie zelf mag uitgaan. Volgens Poot loopt het gedrag van de 'intercity-runners' de spuigaten uit. Elk heel uur ver dringen ze zich bij de perrons in Rotterdam waar de trein uit Brussel arriveert. „Dat is heel vervelend voor de mensen die niets met drugs te maken willen hebben. Ze worden van alle kanten besprongen en aan de jas getrokken", vertelt de briga dier. Runners reizen zelfs naar België, Roosendaal of Dordrecht om in de trein reeds klanten op te sporen. Ze kopen dan een re tourtje, een maandabonnement of gebruiken een OV-jaarkaart. In tegenstelling tot de grote actie op de A16 zal bij de 'inter city-runners' geen sprake zijn van snelrecht, stelt Poot. „Er wordt wel in die geest gehan deld. De verdachten krijgen mi nimaal een dagvaarding in per soon mee. Omdat het meestal om illegalen gaat, worden die zo snel mogelijk uitgezet." Rechercheteams lossen overvallen op Rotterdam Met de aanhouding van 26 verdachten hebben vier speciaal geformeerde rechercheteams van de politie Rotterdam- Rijnmond een groot aantal gewapende overvallen, inbraken, autodiefstallen en berovingen opgelost. De teams opereerden in Spijkenisse en de Rotterdamse stadsdelen Zuid, West en Oost. Het werk van de vier rechercheteams werd gecoördineerd door het Roofcoördinatieteam (RCT) van de politie Rotterdam-Rijn mond. Het RCT is begonnen aan een offensief tegen wat ge noemd wordt „de steeds brutere wijze van overvallen op vooral middenstanders en horecagelegenheden". Snackbars, cafés en afhaalrestaurants zijn steeds vaker het doelwit van gewapende overvallen. Personeel veiligheidsproject verdacht Rotterdam Twee medewerkers van het project 'Veilig op straat' in de Rotterdamse wijk Hoogvliet worden verdacht van mede plichtigheid aan de diefstal van een motorfiets. Het project heeft plaats onder auspiciën van de politie Rotterdam-Rijnmond. Bij 'Veilig op straat' worden Antilliaanse jongeren met een strafblad ingezet om surveillances uit te voeren in Hoogvliet. De jongeren zijn onder meer actiefin winkelcentra. De bedoeling van het project is de toenemende criminaliteit onder de Antilliaanse jeugd te beteugelen. De twee aangehouden medewerkers, 17 en 20 jaar oud, hebben een proces-verbaal gekregen en zijn direct uit het project gezet. Amsterdammers verdacht van moord Amsterdam» Het recherchebijstandsteam Friesland/Groningen heeft gisterochtend in Amsterdam vijf verdachten aangehouden in het onderzoek naar de moord op de 33-jarige Ronnie Spa uit Amsterdam. Dat heeft Politie Friesland gisteren bekendgemaakt. Het lichaam van Spa werd op 29 januari in het Tjeukemeer bij het Friese Echten gevonden. De vijf verdachten, allen inwoners van Amsterdam in de leeftijd van 33 tot 48 jaar, waren bevriend met het slachtoffer. Ze zijn overgebracht naar verschillende poli tiebureaus in Friesland voor verhoor. Het recherchebijstandsteam heeft met twintig personen negen weken aan de moordzaak gewerkt. Hagenaar bekent dodelijke steekpartij Rotterdam Een 21-jarige Hagenaar heeft gisteren bekend zon dagmorgen op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam tijdens een vechtpartij een nog onbekende man om het leven te hebben ge bracht. Het slachtoffer is een illegaal uit Noord-Afrika. De steek partij had vrijwel onder de ogen van surveillerende politiemen sen plaats. Mede daardoor konden zeven bij het gevecht betrok ken mannen worden aangehouden, onder wie degene die nu heeft bekend de steken te hebben toegebracht. Waarom de mannen ruzie kregen, is nog niet duidelijk. Bankensyndicaat maakt gebruik van optie VNU heeft de opbrengst van de in maart aange kondigde emissie weten te verhogen tot 608,5 miljoen. Bij de sluiting van de inschrijving, op 30 maart, meldde de Haarlemse uitgever een opbrengst van 524 miljoen. Het bankensyndi caat dat de uitgifte van 3,1 miljoen aandelen verzorgde (onder andere ABN Amro en Gold man Sachs) heeft echter gebruik gemaakt van de optie tot aankoop van 500.000 extra aande len, zo maakte VNU gisteren na beurs bekend. De opbrengst van de emissie is gedeeltelijk be doeld voor de financiering van de overname van het Amerikaanse BPI Communications (uitge ver van tijdschriften op het gebied van muziek, film en marketing). Vooronderzoeker sluit andere oorzaken vliegramp niet uit Er is nog geen enkel concreet bewijs die in de richting wijst van de mogelijke oorzaak van de vliegramp op Schiphol met de Saab 340 van KLM Cityhop per. De oorzaak kan varieren van een menselijke fout tot een mechanisch defect. Wel be stond bij de luchtverkeerslei ding de indruk dat het de ge zagvoerder wilde doorstarten en een extra rondje maken. Het vliegtuig maakte tegen de geldende noodprocedures in een rechterbocht (over de stil gezette, defecte motor) en ver ongelukte. Of de cockpitbeman ning hiervoor verantwoordelijk is of niet, is nog onduidelijk. Dat zei de onafhankelijke vooronderzoeker van de Raad voor de Luchtvaart, B. Groenen dijk, gistermiddag op een pers conferentie op Schiphol. Groe nendijk kon geen opheldering bieden over de oorzaak èn de toedracht van de ramp. Maar mochten beide zwarte dozen informatie opleveren, die niet strijdig is met andere bewijstuk- ken, dan verwacht hij binnen enkele weken definitief uitsluit sel te kunnen geven. De zwarte dozen zijn intact en worden vandaag onder toezicht van het onderzoeksteam bij de KLM ge opend. Het aflezen van de ban den kan enige tijd vergen. Volgens noodprocedures mag een vlieger nooit over de stil staande motor (in dit geval de rechter) een bocht inzetten op onvoldoende hoogte. Een zoge noemde go-around (rondje) op één motor op (te) lage snelheid is volgens Groenendijk een moeilijke manoeuvre. „Dit is een veel voorkomende fout in de sportvliegerij." Groenendijk sluit echter niet uit dat het vliegtuig vanzelf naar rechts trok, doordat bijvoor beeld de stilgezette propellor- bladen niet in de juiste stand stonden. In dat geval leveren zij zoveel weerstand op dat de vleugel naar achteren wordt ge trokken. Dat zou, volgens inge wijden, tevens het geval kunnen zijn als op de linkermotor teveel vermogen was gegeven om weer te klimmen. Maar ook een windvlaag of een door een an der vliegtuig veroorzaakte luchtstroming zou de zwenking teweeg hebben kunnen bren gen. Een andere vraag waar nog onduidelijkheid over bestaat is of het landingsgestel in-, of uit geklapt was tijdens de nadering. Groenendijk roept alle spotters met foto's en videomateriaal van het ongeluk contact op të nemen met zijn bureau. i Er is inmiddels een interna*- tionaal onderzoeksteam gefort- meerd van Amerikanen (Natio nal Transportation Saftey Board en motorenfabrikant General Electric), Zweden (Rijkslucht vaartdienst en vliegtuigfabri- kant Saab) en Nederlanders. A-ls -er tussentijds relevante infor matie vrijkomt zal die worden vrijgegeven, aldus Groenendijk. Ook qua prijs; bieden wij u hef beste I.D. utrecht/leiden monica wesseling Er dreigt een gigantische over capaciteit aan vuilstortplaatsen te ontstaan na de eeuwwisse ling. De overheid wil stortplaat sen voor 86,5 miljoen ton vuil aanleggen, en hiervan is bijna de helft overbodig. Dat schrijft de stichting Natuur en Milieu in een brief aan het Afval Overleg Orgaan (AOO), een samenwer kingsverband voor afvalverwer king van rijk, provincies en ge- Nederland telt op dit moment 170 vuilstortplaatsen waarop jaarlijks 17 miljoen ton afval wordt gedeponeerd. Het beleid van de overheid is erop gericht de hoeveelheid te storten afval kleiner te maken. Door minder verpakkingsmateriaal en het hergebruik van materiaal kan de stroom sterk worden inge damd. Dit indammen moet er toe leiden dat er in het jaar 2000 nog vijf miljoen ton afval op de berg komt en in 2010 nog twee miljoen ton. Het AOO maakt voor tien jaar in het vooruit een planning voor de verwerking van afval. De af gelopen tien jaar is daarbij uit gegaan van een zogeheten 'Te genwindscenario'. Bij de bere kening van de benodigde capa citeit voor de verwerking van af val is uitgegaan van het niet he lemaal slagen van afvalpreven tie. Het AOO wil dit voorzichtige beleid voortzetten. Natuur en Milieu denkt dat dat niet nodig is. Berekeningen van de milieuorganisaties tonen aan dat er minstens 40 miljoen ton afval minder gestort zal hoeven worden dan dat het AOO berekend heeft. Actievoerders planten een boom in het bulderbos. foto united photos poppe de boer b. leiden monica wesseling Een 'bulderbos' onder de rook van Schiphol. Dat is het nieuw ste wapen van de vereniging Milieudefensie in de strijd tegen de uitbreiding van de luchtha ven. Milieudefensie heeft aan de IJweg in Vijfhuizen een halve hectare grond gekocht en roept nu alle inwoners van Nederland om op het terrein een boom te planten. Gistermiddag is de eer ste boom van het Bulderbos ge plant door de voorzitter van de dorpsvereniging Zwanenburg- Halfweg. Milieudefensie heeft voor 125.000 gulden een half voet balveld gekocht op de plek waar de vijfde baan moet worden aangelegd. Het besluit over die uitbreiding en die baan nemen regering en parlement pas be gin 1996. De milieuvereniging bereidt zich voor op het aan vechten van een besluit tot uit- breinding via de rechter. Ieder een kan voor 100 gulden mede eigenaar worden van het stuk land. Daarmee is het aantal be zwaarmakers tegen het besluit tot uitbreiding meteen fiks gro ter. Iedereen is immers eigenaar van een stukje grond en kan dus als eigenaar zijnde, bezwaar aantekenen tegen de aanleg van een landingsbaan. Datzelfde geldt voor de eige naren van een boom. Het Bul derbos moet, zo liet een woord voerder van Milieudefensie gis teren weten, het levend bewijs worden van de tegenstand van Nederland tegen de vijfde baan. De lokale actiegroepen in de wijde omgeving van Schiphol gaan de komende maanden de boer op om boomcheques te verkopen ter waarde van vijf, tien en 25 gulden. Dit najaar wordt er een massale boom- plantactie gehouden.. Milieude fensie hoopt dat de actie zo'n groot succes is dat er meer grond en dus meer bos kan worden aangekocht. De actie komt-kort na het on geval met een cityhopper waar bij drie doden te betreuren wa ren. Voor de stichting Natuur en Milieu is met het ongeval eens te meer het bewijs geleverd dat de overheid de veiligheidsrisi/- co's van Schiphol onderschap Het officieel berekende risicQ van een crash waarbij op de grond enkele tientallen doden te betreuren zijn, is vierhonderd keer zo groot als bij de chemir sche industrie wordt toeger staan. De risico's moeten verkleind worden door een ander banend- stelsel te kiezen, zo vindt de milieuorganisatie. De overheid moet er voor zorgen dat er nie,t langer massaal over woongebier den gevlogen wordt, zo vindt Natuur en Milieu. Dat betekep.t dat de Zwanenburgerbaan dichjt moet en de Aalsmeer- en Bujr tenveldertbaan nog maar spora disch mogen worden gebruikt., SieMatic keukens zijn zó perfect dat j sommige mensen denken dat ze u "onbetaalbaar" zijn- Onze reactie: kijjj eens rond in onze showroom. rl SieMatic heeft 42 keukenseries, op lêj- verschillende prijsniveaus. Dus ook voor u maken wij graag een1 I.D., een Individueel Design. Ons corrq plete voorstel van een speciaal voor t!/1 ontworpen keuken. Van SieMatic. In elke prijsklasse top-1 klasse. Kom even langs. Het SieMatié keukenideeènboek ligt voor u klaar. 't Liefst een SieMatic.: Het rampvliegtuig wordt geborgen. de boer foto united i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18