Bestuurlijke vernieuwing in Oegstgeest is mislukt Actievoerders Voorschoten moeten weer aan de bak Regio Laatste eerste paal voor college Voorschoten Raadhuis Oegstgeest in ieder geval duurder Bewoners Professoren wijk moeten veiligheidsproblemen zelf oplossen In een veredeld vispak naar de brand WOENSDAG 6 APRIL 1994 Student Peter Bootsma in scriptie: Vervolg van voorpagina J. van der Reijden is al een tijdje weg en H. Rijks komt noch als raadslid noch als wethouder terug. Maar student Peter Bootsma voorziet in zijn scriptie dat burgemeester S. Scheenstra de komende vier jaar niet meer mag doen dan 'lintjes uitdelen en lintjes knippen'. loman leefmans schuwingen van raadsleden, schromelijk hebben onderschat. Ook deed hij de verbouwing van de Jelgersmakliniek tot raadhuis te snel af als onzin in plaats van argumenten te ge ven. Scheenstra wordt onder meer verweten dat hij - als er tijdens raadsvergaderingen in sprekers waren - zich weliswaar fluisterend maar duidelijk min achtend uitliet over die perso- Dat ex-wethouder Van der Reij den als NOS-voorzitter dacht Oegstgeest er even bij te doen, is volgens Bootsma tekenend voor de bestuurlijke situatie in Oegstgeest. Voorbeelden van wat er de afgelopen jaren mis ging, heeft de politicoloog voor al gevonden bij het optreden van het genoemde trio tijdens de behandelingen van een aan tal 'hete hangijzers'. De cen trumplannen, de bebouwing van de Broek- en Simontjespol- der en de zaak rond het nieuwe raadhuis zijn daar de bekendste De onrust die begin 1992 bij omwonenden ontstond nadat er een maquette voor het ge bied Lange Voort/Lijtweg werd gepresenteerd, is volgens Boots ma een duidelijk voorbeeld hoe de informatievoorziening van gemeente aan de inwoners, niet moet. Door het laten zien van een uitgewerkte maquette, werd onnodig de indruk gewekt dat er al besluiten waren genomen. Verder zou wethouder Rijks de Leidse plannen voor huizen bouw in de Broek- en Si- montjespolder, ondanks waar- De reacties die Scheenstra en Rijks op de recente verkiezings uitslag gaven, vindt Bootsma het meest karakteristiek voor de bestuurscultuur in Oegstgeest en de relatie tussen B en W en gemmeenteraad. Rijks trok zich de uitslag niet persoonlijk aan en gaf Leefbaar Oegstgeest het predikaat van een partij die ner gens vóór was. Scheenstra liet in een interview in het Alge meen Dagblad weten dat Oegst geest deze straf (de winst voor Leefbaar Oegstgeest) niet had verdiend. De geschetste verhoudingen leidden volgens Bootsma ook tot de vreemde afloop van de 'raadhuiskwestie'. B en W en de ambtenaren wilden nieuw- Winkeldief betrapt en gepakt leiden Een 26-jarige man uit Rotterdam is gistermiddag op het Van der Sterrepad aangehouden na een korte achtervolging door de politie. De man had in een kledingzaak aan de Haarlem merstraat vier broeken en een bodywarmer gestolen. Een bevei ligingsbeambte zag de diefstal en waarschuwde de politie. Bejaarde beroofd door 'visite' leiden Een 98-jarige vrouw is gistermiddag slachtoffer gewor den van een babbeltruc. De vrouw kreeg in haar woning aan de Boshof bezoek van twee onbekende vrouwen, die binnen wilden komen voor een praatje bij een kopje thee. De bejaarde dame stemde toe, en terwijl ze met één van de vrouwen in de keuken thee zette, doorzocht de ander de woning. De vrouwen dronken hun thee op en vertrokken met 500 gulden contant geld. Aangehouden met gestolen bankpas In de ABN-bank aan de Bree- straat is gistermiddag een man aangehouden die met eeir ge stolen bankpasje bij de balie probeerde geld op te nemen. Het bankpersoneel werd wan trouwig en waarschuwde de po litie. De man heeft al eerder de ze week 2500 gulden opgeno men met een ander gestolen pasje. Gewonde door voorrangsfout Een 25-jarige Oegstgeest heeft gisteren nekletsel opgelopen bij een aanrijding op de T-kruising Lange Voort en Aert van Ne slaan in haar woonplaats. De automobiliste kreeg op de krui sing geen voorrang van een au to die werd bestuurd door een 65-jarige vrouw uit Oegstgeest. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Scriptie zorgt voor commotie De scriptie die de student Peter Bootsma heeft gemaakt over de bestuurlijke vernieuwing in Oegstgeest heeft op het ge meentehuis voor de nodige commotie gezorgd. Verschillende ambtenaren en raadsleden die Bootsma hebben geholpen bij het verkrijgen van informatie, zeggen niet te hebben beseft dat de weinig vleiende conclusies van het werkstuk in de krant zouden komen. In een verklaring laat wethouder T. Kohlbeck van onder meer voorlichting weten 'geschokt' te zijn. Hij vindt het niet juist dat de scriptie wordt gebruikt voor andere dan weten schappelijke doeleinden. Vooral omdat diverse ambtenaren en raadsleden bij het verstrekken van informatie aan de student zich niet realiseerden dat ook het Leidsch Dagblad het werk stuk zou krijgen. Ook vindt hij het jammer dat de betrokken bestuurders niet hebben kunnen reageren. Bootsma liet gistermiddag weten nog steeds achter zijn be vindingen te staan. Hij schrapte wel een aantal passages omdat de daarin beschreven personen volgens Bootsma inderdaad te goeder trouw waren. Vanochtend trok hij na overleg met zijn studiebegeleider en Kohlbeck zijn scriptie helemaal in. Bij de reeds uitgedeelde exemplaren komt een naschrift waarin Bootsma zich excuseert als bepaalde personen door zijn scriptie zijn geschaad. bouw, de raad en een meerder heid van de inwoners waren daar tegen. Nu hebben vijf frac tievoorzitters over deze zaak nieuwe voorstellen moeten doen en is de beslissing doorge schoven naar de nieuwe ge meenteraad, een politiek gezien ongewone situatie. De student komt tot de con clusie dat bestuurlijke vernieu wing in Oegstgeest vooralsnog twee onverenigbare grootheden zijn gebleken. Wel zijn er ver- keersspreekuren, een enquête en regelingen voor grofvuil en paspoorten gekomen, maar het gebrek aan vertrouwen tussen college en raad, en college en inwoners heeft voor een groot deel bijgedragen aan het succes van LÓ. „Bestuurlijke vernieu wing is meer dan verlengde openingstijden van het raad huis. Het begint bij de bestuur ders zelf', aldus Bootsma die het nieuwe gemeentebestuur meer succes wenst op dat punt. voorschoten let stond, verrijzen straks 31 eengezinswoningen. De belang stelling voor de koophuizen was overweldigend, maar de in schrijving stond alleen open voor Voorschotenaren die een goedkope huurwoning achter lieten of een urgentieverklaring hadden. Als alles meezit, worden de wo ningen volgend jaar januari op geleverd. De eerste paal voor het nieuw bouwproject Het Palet in de Vlietwijk ging gistermiddag de grond in. Voor het Voorscho- tense college, die de officiële handeling verrichtte, was het echter de laatste paal. Vanaf 12 april treedt er immers een nieuw college aan. Waar ooit basisschool Het Pa- Het gemeentehuis van Oegstgeest. Het gebouw is al jaren te klein. Rapport biedt vier opties voor nieuwbouw oegstgeest loman leefmans Moet het nieuwe Oegstgeester gemeente huis bestaan uit twee gebouwen - het Wil- helminapark plus de Jelgersmakliniek - of kan het laatste gebouw na een verbouwing alleen als raadhuis dienen? Dat is de vraag die wordt opgeworpen in het gistermiddag gepresenteerde rapport Vernieuwde Ge meentelijke Huisvesting. De nieuwe ge meenteraad zal aan de hand van dit rapport binnenkort een beslissing moeten nemen zodat de zogeheten 'raadhuiskwestie' tot een einde komt. Het huidige raadhuis aan het Wilhelmi- napark te klein voor de bijna honderd amb tenaren en het gemeentebestuur. Dat is het enige waar alle partijen het over eens zijn. Maar een oplossing is er nog niet. Plannen van het college van B en W voor nieuw bouw aan de Lijtweg werden door een ver scheurde gemeenteraad afgewezen en wet houder J. van der Reijden stapte op. Mede door deze kwestie haalde de nieuwe partij Leefbaar Oegstgeest 42 procent van de stemmen bij de gemeeteraadsverkiezingen. In september stelden de fractievoorzitters van de zittende partijen een aantal nieuwe voorwaarden op waar een nieuw raadhuis aan moet voldoen. Het mocht onder meer niet dan 1,5 miljoen gulden per jaar kosten en een besluit moest voor 1 april worden genomen. Die laatste voorwaarde werd in het licht van de verkiezingsuitslag over boord gegooid. Verder moesten ook de ad viezen die de arbeidsinspectie aan de ge meente had meegegeven ter verbetering van de werkplaats worden opgenomen. Het bureau Starke Diekstra uit Nieuwe- gein werd ingehuurd om samen met een bouwcommissie diverse opties te onderzoe ken. Die commisie bestond uit vertegen woordigers van B en W, de raad, ambtena ren en een bouwexpert. Zij komen in het kort tot vier serieuze voorstellen. In twee daarvan worden bestuur en ambtenaren over Wilhelminapark en Jelgersma ver deeld. De twee anderen gaan uit van het verhuren van het Wilhelminapark bijvoor beeld als kantoorruimte, en de Jelgersma zo verbouwen dat alles en iedereen daarin past. In alle gevallen komt de gemeente uitein delijk toch ruimte te kort. Ook het streefbe drag van 1,5 miljoen gulden per jaar wordt minimaal met enkele tonnen overschreden, zelf als wordt uitgegaan van een 'sobere' huisvesting. Dit is voor een deel te verklaren door het feit dat behalve renovatie ook de aanpassingen van de arbeidsinspectie moe ten worden doorgevoerd. In het rapport wordt derhalve geconclu deerd dat de gestelde uitgangspunten niet worden gehaald. Het model waarbij de Jel gersma het nieuwe raadhuis wordt na een renovatie en met een nieuw te bouwen ge deelte komt nog het dichtst bij. Welke be slissing het nieuwe gemeentebestuur ook neemt. Voor 1997 is de Jelgersma nog niet geschikt. zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse politie en de Vrouwen Advies Commissie (VAC) houden eind april een voorlichtingsbijeenkomst voor bewoners van de Burgemees- terswijk. Hierin staan inbraak preventie en sociale veiligheid centraal. Politie, VAC en bewo ners praten dan over zaken waarvan zij vinden dat ze beter kunnen. VAC Zoeterwoude denkt en praat mee over plannen voor woningbouw en woonomge ving. De VAC heeft 370 huis houdens aangeschreven in het gebied binnen de Noordbuurt- seweg, Dirk van Santhorstweg, Burgemeester Detmersweg, Ri- chellestraat, Veldzichtstraat en Dr. Bouwdijkstraat. Volgens po litiemedewerker K. de Goede is de politie nooit bij de inrichting van de wijk betrokken geweest. „Terwijl de politie tegenwoordig ook haar zegje doet over bij voorbeeld de infrastructuur in een nieuwbouwwijk. Zo geven we aan waar straatverlichting het best kan komen te staan", aldus De Goede. Met de informatiebijeen komst wil de VAC alleen een voorzet geven, benadrukt VAC- lid M. van Haasteren. „Mensen moeten zelf aangeven wat eraan schort. Uiteindelijk moeten ze ook zelf voor de oplossingen zorgen. Eventueel in samenwer king met de gemeente. Maar de VAC wil daarbij graag een advi serende rol spelen." De VAC denkt in elk geval dat de sociale controle beter kan. „Mensen moeten weer gaan kijken als ze vermoeden dat er in hun buurt iets mis is." Zowel de politie als de VAC hebben de wijk grondig onder de loep genomen. „Over het al gemeen kan de beveiliging aan de achterzijde van de woningen beter. Veelal zit er maar een simpel slotje op de deuren", al dus politiewoordvoerder De Goede. Verder noteerde de poli tie onvoldoende verlichting en veel bebossing waardoor de so ciale controle vermindert. „Wij denken dat mensen zich misschien niet prettig voelen in de lange, onverlichte hrand- poorten. Sommmige troittors zijn bovendien nauwelijks bruikbaar doordat de heggen breed zijn uitgroeid. Mensen in èen rolstoel kunnen daar bij voorbeeld niet langs", aldus VAC-lid Van Haasteren. De VAC benadrukt niet de in druk te willen wekken dat de Burgemeesterswijk een 'enge wijk' is. Zowel politie als VAC willen nog niet in details treden over wat er in hun ogen moet verbeteren. „We kunnen wel iets signaleren, maar het kan best zijn dat bewoners dat heel anders ervaren", aldus Van Haastëren. Als voorbeeld noemt ze de lantaarnpalen in de wijk. „De wijk kent donkere hoeken die veiliger zouden tonen als de lantaarnpalen een paar meter worden verplaatst. De vraag is echter of verplaatsing wel mo gelijk is. Dan is toch medewer king van de gemeente nodig." Oegstgeest neemt er wethouder bij FOTO'BEN DE BRUYN wethouders die de komende raadsperiode het college vormen in Oegstgeest zijn bekend. Het gaat om de he ren J. Lisman en A. Ollegren van Leefbaar Oegstgeest, H. Kamp- huisen van de WD en A. van Ei sen van Progressief Oegstgeest. Daarmee is het aantal wet houders op vier gekomen, één meer dan in de afgelopen vier jaar. Maar de wethouders van Leefbaar Oegstgeest delen een aantal portefeuilles. Welke ta ken de vier precies op zich ne men is nog niet duidelijk. Het nieuwe collegeprogramma wordt morgen gepresenteerd. De samenstelling betekent dat de voorman van Leefbaar Oegstgeest J. de Soeten genoe gen neemt met de functie van fractievoorzitter. Ook is komen vast te staan dat burgemeester S. Scheenstra alleen de taken zal overhouden die hij wettelijk moet vervullen zoals openbare orde, politie en brandweer en representatie. Dirk van Ingen Schenau: „Het is een goede regeling dat je er als brandweerman op je 55ste mee moet stoppen." Dirk van Ingen Schenau zag bij de Leiderdorpse brandweer veel veranderen kees van kuilenburg Dirk van Ingen Schenau is er nog maar nauwelijks aan ge wend dat hij geen brandweer man meer is. Het is moeilijk om niet meer van wij te spreken als hij over zijn 25-jarige vrijwillige loopbaan bij de Leiderdorpse brandweer praat. Van Ingen Schenau moest zijn hobby op geven omdat hij 55 jaar werd. „Wat mijn lichamelijke conditie betreft kan ik volgens de arts nog jaren mee, maar als je ou der wordt is het fysiek toch een te grote belasting." „Als je er 's nachts bent uitge weest kom ik veel moeilijker in slaap dan vroeger. Vandaar dat het een goede beslissing is dat, als je 55 jaar wordt, het afgelo pen moet zijn. Ook al vind ik het jammer, maar ik kan terug kijken op een mooie loopbaan, van aspirant-brandwacht tot bevelvoerder." De Leiderdorper is een laat bloeier al was hij als jongen al geboeid wanneer hij zijn buur man op zijn fiets zag wegsnellen naar de brandweerkazerne. „Ik was dertig toen er werd ge vraagd of het niets voor mij zou zijn. Dat bleek het zeker. Niet alleen het blussen, maar ook de techniek waar je mee te maken krijgt en de tactiek hoe je een brand bestrijdt. Als man met een technische achtergrond boeit mij dat enorm." Daarbij wil Van Ingen Schen au duidelijk aangeven dat het niet alleen maar romantiek is. „Als brandweerman krijg je te maken met afschuwelijke onge vallen. In ons gebied ligt de rijksweg Rotterdam-Amster dam. Daar heb ik heel wat el lende meegemaakt. Ook dat krijg je voor je kiezen. Maar het is een team, dus krijg je maar een stukje voor je kiezen. Ge lukkig is er daarna altijd gele genheid om het met elkaar na te praten." „Maar er zijn ook ervaringen waar je later smakelijk om lacht. Een jaar of wat geleden kregen we melding van een brand in het Elisabeth. Ik zat als bevel voerder in de eerste auto. Vol gens een verpleegkundige brandde het op de derde verdie ping. Het personeel was de pa tiënten al aan het evacueren. Uiteindelijk bleek het te gaan om een containerbrand. Via een openstaande deur trok de rook naar de derde etage. Dat zou nu niet meer gebeuren, omdat de rookdetectoren de juiste locatie signaleren", legt hij uit. De Leiderdorper heeft in die 25 jaar veel veranderingen mee gemaakt. „Een simpel voor beeld: vroeger was het heldhaf tig om maar zo lang mogelijk in de rook te te blijven lopen. Nu is het eerste wat je doen moet een adembeschermingspak aan trekken. Die kleding vroeger stelde niet veel voor, het waren veredelde vispakken. Daarnaast de opleiding en het verdere tra ject. Je blijft cursussen volgen, maar dat vond ik zelf prachtig. Op die manier blijf je van alles op de hoogte. Niet alleen wat de techniek aangaat, maar ook het lopen. Ook daar worden lessen aan gewijd. Als ik het over zou kunnen doen werd ik weer brandweerman. Zo fascinerend heb ik het altijd gevonden." Bewoners nu in het geweer tegen wandelpad voorschoten juDv nihofrommeltje wordt. Deze week voeren ze een hand tekeningenactie in de buurt. Als de meerderheid tegen stemt, dan is de gemeente bereid om het plan niet uit te voeren. „We willen de mensen niet koste wat het kost een kruidenrijke weide opdrin gen", zegt hoofd van de afdeling Groen van de ge- e, C. Buijs. Omwonenden van het parkje bij de spoorbaan aan de B.J. Gemmekelaan in Voorschoten zijn weer in actie gekomen tegen plannen van de ge meente. De gemeente wil in het parkje een wan delpad aanleggen, maar de bewoners zijn het niet eens met de route die het pad volgt. „De aanleg gaat ten koste van een groot aantal struiken", al dus bewoner P. Maaskant. Het parkje aan de B.J. Gemmekelaan is al enige tijd punt van discussie. De gemeente wil er een fiets- en een wandelpad aanleggen en tegelijk het hele gebied aanpakken. Bij de plannen is de buurt steeds nauw betrokken. Tot dusver heeft de ge meente gehoor gegeven aan een groot aantal wensen van de bewoners. Zo is het plan om het gebied een meer 'open karakter' te geven door veel struiken te rooien, inmiddels van de baan. De bewoners vreesden kaalslag en zagen het niet zit ten om tegen een spoorbaan, een parkeerplaats en het verkeer op de Rouboslaan aan te kijken. Ook de wens van de gemeente om het gazon niet meer zo glad als een biljartlaken te maaien, maar wilde kruiden en bloemen vrij spel te geven, haalt het waarschijnlijk niet. De bewoners zijn bang dat het gazon door dit natuurlijk groenbeheer' een Of de actie tegen het tracé van het wandelpad ook zo'n succes voor de bewoners wordt, is echter de vraag. Volgens Buijs gaat het hier om een zaak van heel andere orde. „Het wandelpad is een zo geheten bovenwijkse voorziening, die gebruikt zal gaan worden door een flink deel van de Voor- schotense bevolking. Het moet een aardige wan delroute worden van het centrum naar Rosen- burgh en dat is ook in het belang van mensen die niet in de wijk wonen." De bewoners vinden dat het wandelpad pal naast het - rechte - fietspad moet lopen, dat weer langs de spoorlijn loopt. Dat zou het minste beslag leggen op de ruimte. Maar de gemeente voelt daar niets voor. De gemeente heeft een speelser tracé op het oog. „Het moet wel een aantrekkelijk pad worden door een groengebied heen. Maar een meter naar rechts of links, kan eventueel wel. Dat is geen enkel punt", aldus Buijs. leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17