Collegepartijen Rijnwoude schuiven met portefeuilles 'Het koor zong door terwijl de tent in elkaar zakte' Conservenfabriek Van der Pijl failliet Rijn Veenstreek PvdA Alphen beslist vandaag over college Gratis auto wassen op de Geestweg Alphen twijfelt over nut gokkastenbeleid Bij Samsom-Sijthoff dreigen 19 ontslagen WOENSDAG 6 APRIL 1994 Computerapparatuur gestolen alphen aan den run Bij een bedrijf aan de Röntgenweg in Alphen is voor 10.000 gulden aan computerapparatuur gestolen. De da ders braken een raam van de kantoorruimte open. De inbraak is gepleegd in de nacht van maandag op dinsdag. Hoewel het be drijf over een alarminstallatie beschikt is die niet afgegaan. Sneeuwbanden meegenomen alphen den run Uit een kelderbox aan de Vliesrroom in Alphen zijn vier sneeuwbanden gestolen. De daders trapten de deur van de box open. Conservenfabriek C.N. van der Pijl uit Ter Aar is failliet. De 39 personeelsleden worden ontsla gen als er niet binnen enkele weken een overnamekandidaat wordt gevonden. Dat hebben zij verleden week, toen het faillis sement werd uitgesproken, te horen gekregen. Volgens curator W. La Gro is vooral de concurrentie met de voormalige oost-bloklanden fu Ontslag dreigt voor 39 personeelsleden nest geweest voor het bedrijf. ,,De conservenfabrieken in Ne derland hebben een achter stand. Augurken en uitjes kun nen in het buitenland beter en smakelijker worden gemaakt en goedkoper worden geteeld. Bo vendien zijn de handen die de augurken in de potjes stoppen het is namelijk vrij veel handwerk in Hongarije goed koper." Inmiddels wordt hard gezocht naar een overnamekandidaat. „Iemand die de produktie in de conservenfabriek wil voortzet ten", aldus La Gro. Er zijn al en kele gesprekken met kandida ten gaande, maar die verkeren volgens de curator in een pril stadium. De toestand in de aan de Her tog van Beijerenstraat gelegen generaties lange familiebedrijf was al enige tijd zorgelijk. Enke le maanden geleden werd de produktie van augurken, uitjes, piccalilly en appelmoes al min of meer gestaakt. Gewerkt wordt nog aan het wegwerken van de voorraden. Al enkele maanden wordt gezocht naar iemand die het bedrijf wil over nemen. La Gro: „Dat is tot nu toe niet gelukt. De familie Van der Pijl vond het niet langer ver antwoord om het verlies nog verder op te laten lopen en heb ben faillissement aangevraagd." De curator kon niet zeggen tot hoe ver de schulden waren op gelopen. den run ruud sep Korver of oppositie. Dat is de vraag waar de Alphense PvdA- leden zich vanavond over moe ten uitspreken. Blijven de leden bij hun keuze van Sjan van Hal teren als wethouderskandidaat, dan heeft dat tot gevolg dat de sociaal-democraten de komen de vier jaar oppositie gaan voe ren in Alphen. Vorige week schoven de leden van de PvdA plotseling Van Hal teren, de nummer 2 van de lijst, naar voren als wethouderskan didaat. De andere aanstaande collegepartijen reageerden af wijzend. Wanneer Van Halteren per se wethouder moest wor den, dan zou haar portefeuille die oorspronkelijk was toege sneden op haar partijgenoot Joost Korver"door de andere partijen worden uitgekleed. En een uitgeklede wethouder is voor de PvdA onaanvaardbaar. De PvdA krijgt dus van de an dere partijen niet de mogelijk heid om met een andere wet houderskandidaat te komen. Bij het CDA ging dat eind vorige week een stuk soepeler. De CDA-leden besloten eind vorige week Henk Jan Habermehl naar voren te schuiven als nieuwe wethouder, terwijl tot dan toe werd aangenomen dat lijsttrek ker Hans Groen in 't Wout voor de christen-democraten op het pluche zou plaatsnemen. De le den verkozen de ervaren Haber mehl boven de relatieve nieuw komer Groen in 't Wout. Voor de andere partijen lever de deze verandering weinig problemen op. Ten eerste was van het begin af aan bekend dat Habermehl kandidaat was. Ten tweede staat hij, net als zijn ge passeerde partijgenoot, bekend als een man met wie goed kan worden samengewerkt. Tenslot te is hij breed inzetbaar. Daar komt nog bij dat het CDA al eerder een wethouders kandidaat moest terugtrekken. Van het begin af aan was duide lijk dat de andere partijen Aukje Kromhout niet terug wilden als wethouder. WD, D66 en PvdA wilden de christen-democraten niet een tweede maal dwingen hun kandidaat in te slikken. runwoude ruud sep Tot op het laatste moment blijft er beweging in het nieu we Rijnwoudse college van burgemeester en wethouders en het programma van waaruit de politiek de komende vier jaar gaat werken. er nu voor staat mag zij straks naast welzijn en sociale zaken ook de portefeuille onderwijs beheren. M. Vorenkamp-van de Westeringh (WD) levert deze laatste portefeuille in. Zij krijgt daar echter openbare werken voor in de plaats, een post die eerder was toebedacht aan G. Hoogendoorn-Oskam. Ook burgemeester M. Boelen moet iets van zijn gezag inleve ren. De financiële consequen ties en effecten van een beleids voorstel vallen straks onder de verantwoordelijkheid van de wethouder die bij dat voorstel betrokken is. Alleen wanneer de begroting moet worden gewij zigd als gevolg van een voorstel, komt Boelen in zicht. Tot nu toe werden alle financiële zaken door de burgemeester behan deld. Dit werd gisteren duidelijk tij dens de laatste openbare bij eenkomst over de collegevor ming. Het afgelopen weekeinde blijkt er nog het een en ander te zijn geschoven met de porte feuilles van de nieuwe wethou ders. De op na laatste versie van het programma wordt de komende dagen bijgewerkt na opmerkingen van de burge meester, de ambtelijke top en de oppositie-partijen. Het defi nitieve college en het definitieve programma zullen pas volgende week dinsdag worden gepresen teerd tijdens de installatie van het nieuwe college. Bij de herverdeling van de portefeuilles is G. van der Lecq- de Knikker (PvdA) als winnaar uit de bus gekomen. Zoals het Openlucht zwembaden Het (voorlopige) programma blijkt nog een paar verrassingen te bevatten. Zo lijkt het nieuwe college nu eindelijk werk te gaan maken van de oude belof te om te streven naar een fonds voor het groot onderhoud van de openlucht zwembaden. Het college kondigt een herschik king van reserves aan, die een bedrag moet opleveren dat in dat fonds kan worden gestort. Er is dus hoop voor de vrijwil ligers die de zwembaden in Ha- zerswoude-Dorp en Koudekerk exploiteren. Maar ook voor de clubs die de afgelopen jaren in verzet kwam tegen het nieuwe gemeentelijke subsidie-systeem is er goed nieuws. Het nieuwe college geeft schoorvoetend toe dat er aan dat systeem wat on aangename kantjes zitten. De welsijnssubsidies worden de ko mende tijd doorgelicht, en daarbij 'wordt ook aandacht ge schonken aan eventueel ontsta ne knelpunten als gevolg van de subsidieberekening in de afge lopen jaren', aldus het pro gramma. Eigen initiatief bij ge subsidieerde instellingen zal worden aangemoedigd door ex tra inkomsten niet meer volle dig te korten op de subsidie. Over de financiële situatie van de gemeente in de komen de vier jaar is tot nu toe weinig opgenomen in het programma. Het college neemt zich voor om tegenvallers zo veel mogelijke binnen de begroting op te van gen en pas in uiterste nood de belastingen te verhogen. Maar nergens is aangegeven waar er in dat geval bezuinigd zou moe ten worden. De oppositiepartij en D66 en SGP/RPF beoordeel den het financiële hoofdstuk van het programma gisteren dan ook als 'zwaar onvoldoen de'. De nieuwe collegepartijen CDA, WD en PvdA zullen de opmerkingen van onder andere de oppositie de komende dagen nog zoveel mogelijk verwerken. roelofarendsveenDe Geestweg in Roelo- farendsveen heeft sinds kort een gratis auto wasserette. Dat staat tenminste te lezen op een bord aan de kant van de weg. Automobi listen, of ze nu willen of niet, ontkomen zelfs niet aan een grote wasbeurt en vooral niet als het pas heeft geregend. Over de hele breedte van de weg ligt namelijk een grote plas water. Omwonenden proberen er de humor van in te zien, maar echt leuk vinden ze het niet, zo blijkt wel uit reacties. Voetgangers kunnen via een omweg over het terrein van een kwe ker net aan droog blijven en fietsers moeten hun benen even op het stuur gooien. Auto mobilisten die vergeten om stapvoéts door de plas te rijden, staan vervolgens gedwongen stil omdat de te nat geworden motor in de auto het begeeft, zo hebben de omwonenden Volgens e i hen, J. Turk, worden de pro blemen steeds erger. „De weg verzakt steeds meer. De particuliere erven liggen hoger dan de weg. Daardoor kan het water op de weg niet weg en verandert die zodoende in een sloot." Bij de gemeente Alkemade zijn nog geen plannen om de weg op te hogen. „Wij weten hier namelijk niets van af", aldus direc teur gemeentewerken A. Peters. „Maar ik ga het uitzoeken." FOTO BEN DE BRUYN Uitbaters van snackbars in Al phen aan den Rijn hoeven waarschijnlijk geen afspraken te maken met de gemeente om hun gokkast in 1995 te mogen behouden. Burgemeester en wethouders twijfelen over de in voering van een eigen, plaatse lijk gokkastenbeleid, nu de rijks overheid de kwestie landelijk wil gaan regelen. Voor met na me snackbar-exploitanten kan dat betekenen dat zij hun gok kasten een jaar langer kunnen laten staan. Tot nu toe stond de gemeente Alphen op het stand punt dat de gokkasten per 1 ja nuari 1995 uit de 'laagdrempeli ge horeca' moet zijn verdwe nen. Alleen uitbaters die met de gemeente een convenant slui ten, mogen in hun snackbar een gokkast houden. De horeca ver plicht zich in zo'n afspraak maatregelen te nemen om gok verslaving te voorkomen. Het Alphense verhaal lijkt nu door de ontwikkelingen op rijk- te worden achterhaald. Een landelijke geldende wet maakt een plaatselijke regeling immers overbodig. Hoewel het waarschijnlijk nog wel tot 1996 zal duren voordat er een wet kan zijn die de gokkasten aan banden legt, overwegen B en W daarom af te zien van aanscher ping van het plaatselijke beleid. alphen aan den run rudolf kleun Bij het grafisch bedrijf Samsom- Sijthoff in Alphen dreigen de komende maanden 19 gedwon gen ontslagen te vallen. Tot 1 juli verdwijnen 48 arbeidsplaat sen. Een deel daarvan wordt op gevangen door natuurlijk ver loop of herplaatsing binnen het Wolters-Kluwer-concern. Dat is ook bepalend voor het uiteinde lijke aantal ontslagen. In de periode na 1 juli ver dwijnen nog eens 22 arbeids plaatsen. Daarmee komt het to taal in de periode tot 1 januari 1996 op 70. Nu werken er nog 274 mensen bij Samsom-Sijt- hofif. De reorganisatie hangt samen met de verzelfstandiging van het bedrijf. Uitgeverij Wolters- Zeventig banen weg bij Alphens bedrijf Kluwer heeft al geruime tijd ge leden te kennen gegeven het grafische bedrijf af te willen sto ten. In eerste instantie wordt het daarom verzelfstandigd, met de bedoeling het later te verkopen. Hoewel Samsom- Sijthoff nu binnen Wolters-Klu- wer heel behoorlijk zou draaien, zou het zich volgens directeur K. Groen temidden van concur rentie op de markt niet kunnen handhaven. Volgens Groen is nadrukkelijk geprobeerd ontsla gen te voorkomen. „We hebben daar geen mogelijkheden voor gevonden. Na verloop van tijd komt dan het moment dat je maatregelen moet nemen." De directie heeft over dit plan inmiddels advies gevraagd van de ondernemingsraad. Die heeft nog geen standpunt ingeno men, zo laat voorzitter J. Wit desgevraagd weten. Hij wil daar ook nog niet op vooruitlopen. Wel verwijst hij naar het eerderë i standpunt van de onderne mingsraad dat gedwongen ont slagen onaanvaardbaar zijn zo lang het voortbestaan van het bedrijf niet in het geding is. Van onderhandelingen tussen direc tie en bonden is pas sprake als de ondernemingsraad een standpunt heeft ingenomen. Wolters-Kluwer nam het be sluit tot het afstoten van Sam- som-Sijdioff inmiddels al weer drie jaar geleden. Directie en ondernemingsraad kwamen vo rig jaar met elkaar in conflict over de manier waarop dat zou moeten gebeuren. Gezamenlijk werd toen een extern adviesbu reau ingeschakeld. Dat kwam met een voorstel voor een nieu we structuur. De nu gepresen* teerde plannen zijn de uitwer king daarvan. Christelijk gemengd koor Soli Deo Gloria uit Koudekerk bestaat 75 jaar koudekerk aan den run Ooit, in de jaren vijftig, behaal de het gereformeerd zangkoor Soli Deo Gloria uit Koudekerk een eerste prijs bij een concours in Hierden terwijl de tent waar in alles zich afspeelde als gevolg van slecht weer in elkaar dreig de te zakken. „Verdomme blijf staan", siste dirigent De Beun zijn koor toe dat eigenlijk liever was gestopt. Maar er werd ijve rig doorgezongen en met suc ces. Zowel voorzitter A. Vonk als secretaris G. van Vegten hebben het voorval niet meegemaakt. „Enkele enthousiaste koorleden hebben de notulen doorgeno men omdat er een boekje over het koor wordt gemaakt. Zij kwamem dat voorval in Hierden tegen. Trouwens we kenden het ook uit verhalen van mensen die al lang lid van ons koor zijn, onder wie mevrouw Vergunst die al meer dan zestig jaar lid is", legt voorzitter mevrouw Vonk uit. Overigens heeft het koor de verjaardag al achter de rug. „De vereniging is opgericht op 19 ja nuari 1919, maar het leek ons aardiger om het jubileum in april te vieren. Dat hebben we ook bij eerdere jubilea gedaan. In januari zit je erg kort achter het keistconcert aan en je moet voor een jubileumuitvoering ook een ander programma in studeren. Met elkaar hebben we overigens het feest wel in janua ri gevoerd", merkt mevrouw Van Vegten op. Het jubileum concert is op 15 april in gebouw Jubileumconcert in 't Anker koudekerk aan den r Het jubileumconcert van Soli Deo Gloria is op vrijdag 15 april in 't Anker aan de Chop- inlaan in Hazerswoude-Rijn dijk. Onder leiding van diri gent Thom Hesseling wordt een gevarieerd programma uitgevoerd. Daaronder werken die al bij eerdere jubilea van Soli werden gezongen. Aan het programma werken mee tfe panfluitist Jacob Schenk uit Urk, de organist Cor Ploeg uit Genemuiden en de sopraan Pia Schütz uit Waarder. Het concert begint om 20.00 uur. Het Koudekerkse koor in vol ornaat op de foto voor de gereformeerde kerk in het Rijndorp. De plaat is in 1922 gemaakt. 't Anker aan de Rijndijk in Ha zerswoude. In 1919 was de gereformeerd predikant Sijbesma de initiatief nemer voor de oprichting van het koor. „Aanvankelijk zong het koor zonder begeleiding van orgel of piano. Er was een rond gang langs de leden van de ge- het kerkbestuur." reformeerde kerk nodig om geld De eerste jaren van het koor voor een begeleidingsinstru- verliepen in alle rust. Ook de ment bij elkaar te krijgen. Dat notulen uit die geven weinig in- lukte, maar het kwam niet in formatie. Wel dat het koor re- het bezit van Soli", merkt Vonk gelmatig op concours ging en Het bleef eigendom van ook prijzen wist te behalen. Moeilijk werd het in de oorlogs jaren. „We hebben een brief uit 1943 gevonden van een voorzit ter die bedankte, omdat hij geen banden meer voor zijn fiets had. Hij vond het kennelijk te lastig om een keertje per week een stevige wandeling te maken." Na de bevrijding kwam het koor weer tot leven. In de boe ken is terug te vinden dat in 1946 de eerste vrouwen in het bestuur kwamen. Tot voor die tijd was het een mannenaange- legenheid. „Nu hebben wij met vier vrouwen in het bestuur een meerderheid", lachen de twee bestuursleden. „Maar dat bete kent niet dat wij het ook voor het zeggen hebben. Met elkaar nemen we de besluiten." Hoewel de vereniging nog een prijzenkast bezit is de deur de laatste jaren niet meer ge opend om er iets in te schuiven. „Het is een kleine veertig jaar geleden dat het koor voor het laatst op concours is geweest. Vroeger was dat een hoogte punt, maar nu niet meer. Veel leden gaan op vakantie. Dan zit je niet meer op een busreisje met het koor naar de Veluwe of Zeeland te wachten. Vroeger was het een jaarlijks hoogte punt", aldus Vonk. „Wel doen we nog regelmatig mee aan koorbeoordelingen. Dan weet je tenminste waar je staat. Wat dat betreft gaat het met dirigent Thom Hesseling prima. De sfeer is goed en we zingen lekker. Dat is voor ons het belangrijkste. We streven er niet naar om er een topkoor van te maken." Rond 1960 veranderde het koor gedeeltelijk van naam. In- plaats van "een gereformeerd zangkoor werd het christelijk gemengd. „Ook mensen van andere kerken werden lid van het koor, vandaar dat werd be sloten om er een christelijk ge mengd koor van te maken. Daardoor heb je ook een wat breder vlak. Dat is hard nodig want we hebben nu zo'n 40 le den. Dat is wel eens meer ge weest, maar we redden ons goed. Alleen zitten we te gillen om tenoren. Die hebben we erg hard nodig. Verder denk ik dat we het nog wel een redelijke tijd kunnen uithouden. Al vergrij zen we wel", zagt de voorzitter. „Ook nu we met de 29-jarige di rigent Thom Hesseling een jon kie voor het koor hebben. De jeugd blijft weg." Ex-werknemers kopen Alphene mastenmakerij Twee oud-werknemers van de Alphense mastenmakerij Van der Neut hebben tot nu toe delen van het bedrijf overgenomen. Productielei der op het onderdeel scheepsmasten D. van Heu- kelen kocht vorige week 'zijn' deel van het bedrijf op. De vroegere bedrijfsleidster D. Wagg bereikte gisteren over eenstemming over de koop van een gedeelte van het productie-onderdeel alumi nium vlaggemasten. Beide oud-werknemers die nu eigen baas zijn verhuizen met hun bedrijfjes naar Mid- delharnis op Goeree- Overflakkee. Daarbij nemen ze de machines, de voorra den en een deel van het per soneel mee. Samen bieden de twee werk aan nog eens drie andere oud-werkne mers, zodat inmiddels vijf van de veertien mensen die bij Van der Neut werkten weer onder de pannen zijn. Curator A. Berntsen ver wacht binnenkort ook de overgebleven bedrijfsonder delen te kunnen verkopen. Omdat het hier om slechts kleine onderdelen gaat. ver wacht Berntsen dat hierbij in totaal niet meer dan drie oud-werknemers aan de slag kunnen blijven. Of de laatste delen van de mastenmakerij ook uit Alphen zullen ver dwijnen, kan de curator op dit moment nog niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16