Archeologisch onderzoek Nederland bij wereldtop ja I n la Leiden Regio GB Leidse huizen dingen mee naar prijs Leiden in top-10 van congressteden Welzijn dupe bezuinigingen Zeshonderd extra banen Br i PvdA drijft spot met twee D66-wethouders 14 WOENSDAG 6 APRIL 1994 hans koenekoop. c Leicls herbarium blij met erkenning Het Nederlands archeologisch onderzoek behoort tot de wereldtop. Ook de kwaliteit van het biologisch onderzoek staat op een hoog peil. Maar die hoge kwaliteit wordt wel bedreigd door bezuinigingen. Vooral de platenverzame lingen, zoals van het Rijksherbarium in Leiden, maar ook in Utrecht en Wageningen, maken een crisis door. Die collecties hebben nu nog een wereldwijd belang. leiden rudolf kleun/anp Dat blijkt uit de rapporten van twee 'visitatiecommissies' die gisteren zijn aangeboden aan de voorzitter van de VSNU, de vereniging van universiteiten. De beoordelingscommissie his torische wetenschappen stond onder leiding van prof. Kossmann. De commissie die het biologisch onderzoek tegen het licht hield, werd geleid door prof. Schoonhoven. De beoordelingscommissie biologisch onderzoek consta teert dat de invloed van Neder landse biologische wetenschap pelijke publikaties boven het gemiddelde ligt. De commissie roemt verder de instelling van het wetenschappelijk personeel van de faculteiten, dat oog heeft voor zowel goed onderzoek als goed onderwijs. Prof. T. Konijn, voorzitter van de afdeling biologie van de Leidse faculteit wiskunde en na tuurwetenschappen, laat blijken zich te kunnen vinden in de rapportage. Over de bezuinigin gen merkt hij op dat het steeds moeilijker is om apparatuur aan te schaffen terwijl het vrijwel uitgesloten is om onderzoekers een vaste positie aan te beiden. Verbaasd „Het gevolg is dat een hele ge neratie onderzoekers, de groep die nu tussen de 35 en 45 jaar oud is, in feite uitvalt bij de uni versiteiten. Aan de andere kant ben ik er toch verbaasd over LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u - een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening 48 maanden f 253,49 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 u donderdagavond vdn 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 D66 moest het gisteravond nog het meest ontgelden tijdens de PvdA-ledenvergadering over de collegevorming. De leden be grijpen niet dat de twee D66- wethouders H. de Goede en P. Langenberg tevreden kunnen zijn met hun 'vederlichte' wet houdersportefeuilles. PvdA-col- legeonderhandelaar T. van Rij verwees de vragenstellers door naar de D66'ers zelf. Daarmee maakte hij zonder zelf een woord te zeggen duidelijk dat hij zelf ook verbaasd is. D66 zit voor het eerst in de Leidse politieke geschiedenis in het college. De partij is met ze ven raadszetels de op een na grootste collegepartij maar de twee D66-wethouders hebben in de ogen van PvdA'ers nog minder taken dan CDA'er J. Walenkamp en Groenlinkser J. Laurier alleen. De verwachting van de Leidse PvdA was dat D66 als eerste de portefeuille financiën, die tot voor kort in handen was van PvdA-wethouder S. de Vreeze, zou claimen. D66-lijsltrekker Langenberg, aldus enige PvdA'ers, heeft het vier jaar lang nergens anders over gehad en hoeveel van hen elders aan het werk komen." De wetenschappelijk direc teur van de Hortus Botanicus en het Rijksherbarium in Lei den, prof. P. Baas, is blij met de erkenning voor het herbarium. „Het is duidelijk dat zo'n plan- tenverzameling net zo belang rijk is voor biologie als kostbare apparatuur dat is voor sterren kunde." Baas constateert dat van de drie plantencollecties de Leidse het meest bedreigd is. Het Leidse faculteitsbestuur wil 70 procent van het budget van het herbarium bezuinigen. „Ge lukkig heeft het college van be stuur die belachelijke korting niet overgenomen." Het Rijks herbarium verkeert vooralsnog in onzekerheid over de afloop van de bezuinigingsronde. Wel staat vast dat het herbarium de huidige drie onderkomens, aan Schelpenkade, Binnenvest gracht en het Rapenburg ver ruilt voor het voormalige Info- theek-gebouw aan de Plesman- laan. De commissie-Kossmann is ook tevreden over de kwaliteit van het geschiedkundig onder zoek, maar plaatst wel de kriti sche kanttekening dat het histo risch onderzoek in Nederland weinig samenhang vertoont. Het onderzoek is over veel ver schillende vakgebieden is ver spreid en was daardoor ook moeilijk in kaart te brengen. Ook in Leiden is het verdeeld over twee vakgebieden. Wereldwijd Secretaris D. Meijer van de Leidse vakgroep archeologie zegt in reactie op de beoorde ling dat het historisch onder zoek vooral te lijden heeft onder de algemene bezuinigingen op de universiteiten. „We zijn daardoor een derde van de on derzoekstijd kwijt. Die tijd moe ten we nu aan onderwijs beste den." Leidse archeologen ver richten over de hele wereld on derzoek. Ze zijn onder meer ac tief in Zuid Amerika, Mesopota- mië en verschillende Aziatische landen. Daarnaast is de faculteit pre- en protohistorie actief in Nederland en een aantal andere Europese landen. Het appartementecomplex aan de Morsweg HIELCO KUIPERS leiden hans Economisch belang groot leiden pred sengersgemiddeld drie keer zoveel als een gewone toerist", aldus Van Wijk. De vorig jaar in Leiden ge houden vergaderingen waren goed voor meer dan 6.000 deel nemer dagen, qua bestedingen dus gelijk aan 18.000 gewone toeristen. Hotels Van Wijk venvacht niet dat Lei den nog verder zal stijgen in de top-10 van congressteden. „Wil je succesvol zijn als congres- stad, dan heb je niet alleen een speciaal bureau nodig, maar ook goede accommodatie en voldoende hotelruimte. Dat is er in Leiden onvoldoende. En wat er niet is, dat kun je ook niet verkopen", meent Van Wijk. De lijst van belangrijkste con gressteden wordt sinds jaar en dag aangevoerd door Amster dam en Den Haag. In Amster dam werden vorig jaar 120 in ternationale samenkomsten ge houden: in de residentie 71. Noordwijk en Noordwijkerhout komen ook in de top-10 voor (resp. vijfde en zesde). Het to taal aantal internationale con gressen in Nederland steeg met drie procent tot 377. Een appartementencomplex aan de Mors weg dingt mee naar de 'Bronzen Bever 1994'. Dat is een prijs die dit jaar door het ministerie van VROM wordt uitgereikt aan de opdrachtgever van een bijzonder wo ningbouwproject. In het geval van de Mors weg is dat de gemeente Leiden zelf. Leiden heeft overigens nog een tweede project voorgedragen voor deze prijs: het zogeheten bouwplan Vlek 26 in de Stevens hof. deze projecten de Bron- dan krijgt de gemeente een geldprijs van 50.000 gulden. Tevens komt er dan een bronzen bevertje in het stadhuis te staan. Het geld mag Leiden be steden aan een nieuw woningbouwproject. Overigens krijgt het ministerie elk jaar tien tallen inzendingen voor de prijs. Het appartementencomplex aan de Morsweg (nummers 186 tot en met 190) is ontworpen door de Haagse architect J. Splinter. Leiden roemt de woningen om de vormgeving, de indeling, het materiaalg- bruik en de lage bouwkosten. Vlek 26 bestaat uit een reeks eengezins woningen, etagewoningen en appartemen ten die zijn ontworpen door de Amster damse architect C. Nagelkerke. In de nomi natie benadrukt de gemeente ook hier de vormgeving en de indeling van de huizen. De jury van de Bronzen Bever staat onder voorzitterschap van een hoge ambtenaar, de Rijksbouwmeester. In de maanden mei tot september onderwerpt de jury de inzen dingen aan een onderzoek. Daar horen on der meer telefonische interviews met de be woners van de genomineerde complexen toe. Zij worden dan gevraagd naar hun me ning over hun eigen woning. November 1994 wordt de winnaar van de prijs bekend- In de lijst van Nederlandse ste den met de meeste internatio nale congressen, komt voor het eerst ook Leiden voor. De Sleu telstad komt met zeven interna tionale congressen in 199.3 op een negende plaats, net achter collega-studentensteden Wage ningen en Groningen en nog voor Enschede. Dat blijkt uit ge gevens van het Nederlands Congresbureau (NCB) in Am sterdam. Het NCB telt alleen congres sen mee die langer dan een dag duren en waarvoor meer dan de helft van de deelnemers spe ciaal naar Nederland is geko men. De zeven internationale congressen in Leiden werden alle in opdracht van de Leidse universiteit georganiseerd. Directeur Thea van Wijk van het Leids Congresbureau rea geert blij verrast op de hoge no tering van Leiden. „Zeven inter nationale samenkomsten lijkt op het eerste gezicht misschien niet veel, maar toch is dit voor de stad van groot economisch belang. Want een congresgan ger besteedt tijdens zijn verblijf VRIJE TIJD Expositie In het filiaal Stevenshof van de openbare bibliotheek is tot 30 april een expositie van het werk van Helene Springer te be zichtigen. Springer schildert dierfiguren op houten vloerde len. De werken zijn te zien tij dens openingsuren van het fili aal, dat gevestigd is aan de Trix Terwindstraat6. Leger Het Leger des Heils zamelt deze weken weer kleding in. De kledingbeurs van het Leger aan de Groenesteeg 66 is op don derdag geopend van 9-11 uur en van 19- 20.30 uur. Asielzoe kers kunnen donderdags te recht van 14-16 uur. Het bren gen van kleding kan op donder dag en vrijdag van 9-16 uur en ook op donderdagavond van 19-20.30 uur. presenteerd. Het college denkt werk te kunnen scheppen door zelf veel geld te steken in stads vernieuwingen onderhoud. Dit heeft PvdA-wethouder T. van Rij gisteravond bekendge maakt tijdens de ledenvergade ring van zijn partij. Duidelijk werd daar dat alle wethouders- portefeuilles die betrekking hebben op werk hoog op de verlanglijst van de PvdA hebben gestaan. Dat het nu Groen Links-wethouder J. Laurier is die zich met de werkgelegen heid gaat bezighouden, werd niet als heel teleurstellend erva- college heeft zich zelf verplicht de komende vier jaar 600 extra arbeidsplaatsen te creëren. Ook wil het college door 'zorgvuldige werktoelei- ding' 1200 Leidse langdurige werklozen aan een baan helpen. Beide aantallen komen zwart op wit te staan in het collegepro gramma dat vrijdag wordt ge- VVD weigert te Raalbergen's meubel lease service De niei zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! De PvdA-leden zijn blij dat Van Rij ruimtelijke ordening en volkshuisvesting blijft doen en dat onderwijs bij H. Koek is ge bleven. Ook is er veel tevreden heid over het feit dat veel pun ten uit het verkiezingsprogram ma zijn terug te vinden in het collegeprogramma. Zo worden de twee belangrijkste PvdA- extra geld voor stads vernieuwing en de oprichting van een daklozencentrum, in gewilligd. Postkantoor 5 Meiplein opgeknapt De verbouwing van het post kantoor aan het Bevrijdings plein begint vrijdag. Het postkantoor is op deze dag gesloten, omdat het naar de tijdelijke huisvesting achter het postkantoor verhuist. Vanaf maandag 11 april kun nen de klanten daar terecht. De verbouwing duurt een maand. De opening van het vernieuwde postkantoor is op 10 mei. De inrichting van het kan toor wordt ingrijpend gewij zigd. De loketten maken plaats voor open balies, zoals bij het postkantoor aan de Schipholweg. Ook het post kantoor aan de Breestraat komt binnen afzienbare tijd aan de beurt, omdat de lan delijke opknap-operatie, het verbouwen van 2000 post kantoren, in 1997 moet zijn voltooid. debatteren over collegeprogramma leiden I door: Wim Koevoet WD-fractievoorzitter A. Geert sema weigert dinsdag 12 april in de raadsvergadering te debatte- CHTERGROND nam voortdurend De Vreeze op de korrel. In plaats van financiën heeft Langenberg nu verkeer en ver voer in zijn portefeuille maar de autoluwe binnenstad is terecht gekomen bij CDA-wethouder J. Walenkamp. Een andere PvdA'er was be zorgd dat Langenberg conform het D66-verkiezingsprogramma de NZH-bussen uit de Bree straat zou halen. PvdA-wethou der T. van Rij wees erop dat ook in het verkiezingsprogramma van de PvdA voor minder bus sen wordt gepleit. Verder heeft de nieuwe wethoudersploeg af gesproken dat het winkelend publiek te allen tijde moet kun nen blijven in- en uitstappen in het stadshart. D66'er P. Langenberg liet we ten de opmerkingen 'flauwekul' te vinden. „De PvdA is zelf van vier naar twee wethouders ge gaan. Ik begrijp dat ze hun wonden likken. Maar ze kunnen hun tijd beter besteden aan het terugwinnen van de kiezers. Wij zijn tevreden met de inhoud van het collegeprogramma en tevreden met de portefeuilles. In dit land gaat het gelukkig niet om wie de grootste heeft, maar om de heeft." ren over het collegeprogramma dat pas aanstaande vrijdag be schikbaar is. „De college-onder handelaars hebben er 104 uur over gedaan om tot dat pro gramma te komen. De betrok ken fracties zijn tussentijds voortdurend op de hoogte ge houden. Van de fracties die niet in het college zijn vertegen woordigd kun je dan onmoge lijk vragen om in zo'n kort tijds bestek met een afgewogen oor deel te komen." Oppositieleider Geertsema wil wel debatteren over de ver deling van de portefeuilles on der de wethouders van PvdA, CDA, D66 en Groen Links. In een eerste reactie stelt hij vast dat de twee D66-wethouders Weeffouten in nieuwe wethoudersploeg Fractieleider Geertsema. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN niet veel om handen hebben en CDA, de college-onderhande dat de twee grootste verliezers lingen winnend hebben afgeslo- van de verkiezingen, PvdA en ten. leiden wim koevoet De Leidse welzijnsinstellingen en de ambtelijke diensten van de gemeente moeten de komende vier jaar de buikriem stevig aanhalen. Bij hen haalt het nieuwe college een fors deel van de vijf tien miljoen gulden weg die moeten worden be zuinigd. PvdA, D66, CDA en Groen Links, die het college vormen, bezuinigen vier jaar achtereen 250.000 gulden op subsidies aan welzijnsinstellingen en leggen ambtelijke diensten bezuinigingsbedrhgen op van tussen de zes ton en 1.5 miljoen gulden. Op dit moment is niet te zeggen of dat kan zon der gedwongen ontslagen. In feite wordt welzijn twee keer geraakt: behal ve op de subsidies wordt ook voor een miljoen gulden gekort op het ambtelijk apparaat dat de welzijnsinstellingenondersteunt. Deze en andere maatregelen zijn gisteravond bekendgemaakt door PvdA-wethouder T. van Rij tijdens de ledenvergadering van zijn partij over de collegevorming en het -programma. Het colle geprogramma is vrijdag pas klaar maar Van Rij moest zijn achterban gisteravond wel inlichten. De bezuinigingsoperatie is nodig omdat het Rijk flink snoeit in de uitkering aan Leiden, dat juist op een hoger bedrag had gerekend. Verder wil het nieuwe college de lasten niet meer dan trendmatig laten stijgen en toch nieuw beleid maken. Dat kan dan alleen maar door te bezuini gen. De ledenvergadering toonde zich gisteravond tevreden met de in de wacht gesleepte wethou- dersposten en met het PvdA-gehalte van het col legeprogramma. Discussie over het besluit van de fractie om de derde wethouderskandidaat S. de Vreeze niet op het pluche te laten terugkeren, was er nauwelijks. Wel wilden enige leden wéten waarom bij de fractie H. Koek favoriet was en niet De Vreeze. Van Rij zei hierop dat er geen 'collec tieve criteria' zijn gehanteerd. Dat Koek een vrouw is en de PvdA een vrouwenvoorrangsbeleid voorstaat, is 'slechts' een van de redenen geweest. Bij CDA-wethouder I. Walenkamp komen de meeste weeffouten samen. Zijn partij kreeg zo'n electoraal pak slaag (van acht naar vijf zetels) dat direct al duidelijk was dat het CDA met hooguit één wethouder in het nieuwe college zou terugkeren. Klip en klaar was ook dat de impopulaire autoluwe binnenstad, waarmee Walenkamp zo'n beetje was vereenzelvigd, de vrije val van het CDA had veroorzaakt. Alsof er niets is gebeurd, beheert diezelfde Walenkamp samen met de andere grote verliezer van de verkiezingen, PvdA'er T. van Rij, de belangrijkste portefeuilles in de stad. Met andere woorden: beiden zijn de machtigste wethouders gebleven en geen van beiden is van plan veel te veranderen. Van Rij behoudt ruimtelijke ordening en de politieke masochist Walenkamp ontfermt zich andermaal over de autoluwe binnenstad en economische zaken (dit keer aangevuld met de Groenoordhallen). Hij heeft er nu zelfs financiën bijgekregen. Of de gemeentefinanciën in goede handen zijn bij een wethouder die door zijn fameuze ijzeren optimisme meer dan eens op een misrekening kon worden betrapt (het verzet tegen de autoluwe binnenstad kwam voor hem als een donderslag bij heldere hemel), is op zijn zachtst gezegd dubieus. De verdeling van de taken in het nieuwe college van burgemeester en wethouders is verrassend maar tegen het licht van de stembusuitslag op 2 maart vooral merkwaardig en scheef. Ook de wijze waarop de kersverse wethoudersploeg denkt om te moeten springen met de financiële problemen van de stad, voorspelt niet veel goeds. Tekorten worden in Leiden nog altijd 'weggerelativeerd' in plaats van weggewerkt. Bezwaarlijk is ook de onhandige verbrokkeling van de beleidsterreinen milieu en verkeer Walenkamp lijkt er de man niet naar om zijn collega's te overtuigen van de noodzaak van keiharde en omvangrijke saneringen. Nu al roept hij dat met bezuinigingen van zo'n 15 miljoen gulden kan worden volstaan. Daarmee denkt hij niet alleen rijkskortingen op de uitkering aan Leiden te kunnen opvangen maar ook nieuw beleid te kunnen betalen. Z'n eigen ambtenaren en z'n voorganger, PvdA'er S. de Vreeze, haalden de afgelopen weken met hun zakjapanners veel hogere bedragen tevoorschijn. D66 lijkt de grote verliezer van decollege-onderhandelingen. Van de collegepartijen is D66 de op een na grootste maar dat is aan de taakverdeling niet te merken. D66-wethouder P. Langenberg, die zich vier jaar lang heeft geprofileerd als de nieuwe wethouder financiën, gaat verkeer en vervoer doen. Een lege huls want de autoluwe binnenstad blijft in handen van Walenkamp. Dat langenberg ook de nieuwe cultuurwethouder wordt, ligt evenmin voor de hand. Cultuur was bij volhouder H. Koek (PvdA) in goede handen. Zij had beter onderwijs kunnen inlev r het oplossen van het grootste onderwijsprobleem in Leiden - het ontstaan van zwarte en witte scholen - is een steviger bestuurder nodig. I^ingenbergs partijgenoot H. de Goede (D66) heeft ook een knoert van een lege huls. Milieu lijkt een stevige dobber, maar de afvalverwerking, inclusief de scheidings- en vergistingsinstallatic, blijft het pakkie-an van Groen Links wethouder I. Laurier. Laurier heeft een goed gevulde portefeuille maar is de vreemdste eend in de bijt. Want wat heeft een Groenlinkser in hemelsnaam te zoeken in een college dat de aanleg van Rijksweg 11-west geen strobreedte in de weg wil leggen èn dat blijft vasthouden aan een parkeergarage aan de Boommarkt, middenin het autovrije deel van Leiden? Klaarblijkelijk heeft Groen Links er geen enkele moeite mee om nog eens vier jaar bijwagen van de PvdA te zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15