Leiden 'Mijn kind gaat dood' Opnamestop in getroffen afdelingen van het AZL Leidse brandweer: eerst evacueren, dan blussen Politie, brandweer en ambulances massaal ingezet flMjjgjjg'" l |gt ruin -1 Keizersnee versneld 'afgehecht' Onderzoek naar oorzaak brand vandaag begonnen 12 WOENSDAG 6 APRIL 1994 971 13 Vuilstort yt Q Er dreigt een gigan- I tische overcapaciteit aan vuilstortplaatsen te ontstaan na de eeuwwis seling. Kapper yI q Leidenaar Maurice I 17 Plu doet eind deze maand mee aan de we reldkampioenschappen voor kappers in Londen. Ouders in paniek door binnendringen rooklucht Vervolg van voorpagina Op het moment dat de brand uitbreekt, is er een kamer verder een bijeen komst voor drie ouderpa ren, wiens kinderen in de afdeling neonatologie lig gen, de afdeling voor te vroeg geboren baby's. Hun kinderen hebben een zuur stofprobleem. En dan moet je extra voorzichtig zijn. Geen wonder dat er paniek j uitbreekt in de kamer als daar een scherpe rooklucht binnendringt. Kort erna is de chaos helemaal com pleet. Ziekenbroeders rij den couveuses met een noodgang naar de ambu lances die gereed staan voor het gebouw van neo natologie. Onthutste ou ders rennen mee. „Mijn kind gaat dood. Mijn kind gaat dood", gilt een moe der in paniek. LEIDEN HERMAN JOUSTRA EN In het gebouwtje drinken een paar lijkbleke verpleegsters een kop koffie. Ze veren geschrok ken op als iemand om beade mingsapparatuur schreeuwt. Niemand schijnt nog goed te beseffen wat er precies aan de hand is. De aanwezigen weten alleen dat de meeste baby's reeds veilig in ambulances zijn afgevoerd. Een iets te opdringe rige cameraman krijgt een stevi ge tik van een agent. Terwijl roodgele vlammen be gerig aan de daken van de ach terliggende vrouwenkliniek lik ken, proberen talloze politie agenten buiten de grote schare nieuwsgierigen op afstand te houden. „Achteruit allemaal. Het gaat hier om mensenlevens. Werict u alstublieft mee." Het helpt slechts ten dele. Een enke le brutale ramptoerist glipt tus sen het cordon ordebewaarders door. ledereen werd ingezet om de couveusebaby's uit de afdeling neonatologie te evacueren. Omdat deze kinderen intensieve zorg behoeven en aan de beademing lagen werd besloten de te vroeg geboren baby's het eerst over te brengen. foto hielco kuipers Loodgrijs Intussen hollen de brandweer lieden af en aan, tegen een de cor van loodgrijze rookwolken. „Mankeert er wat aan je klau wen?", gilt er een. „Help effe mee met uitrollen." Een ander gooit een paar houten schotten op het wegdek en smijt slangen tussen de uit sparingen in het midden. Zo kunnen motoren, ambulances, politie- en brandweerauto's af- en aan rijden zonder de slangen te beschadigen. Iets verderop sleuren twee behulpzame man nen een hek opzij om een am bulance doorgang te verlenen: Het blijkt niet nodig. Een agent raadt de chauffeur een andere route aan. Over een smalle loopbrug schiet de ene couveuse na de ander de nacht in. Richting kin derkliniek, wat verderop het modderige ziekenhuisterrein. Het zijn de wat sterkere kinde ren die worden voortgeduwd door vrouwen in wit. In een portiek van de kliniek staat een moeder. Ze wil troost brengen. Haar dochter was die ochtend van de verlosafdeling naar de kliniek gebracht en is dus geen moment in gevaar geweest. Maar de moeder voelt mee met ouders die minder fortuinlijk zijn: „Je kent ze en weet wat ze voelen. Je verwacht dit ook niet in zo'n ziekenhuis." In de gang probeert een Suri naamse vrouw haar familie overzee te bereiken. Ze heeft liever niet dat die het nieuws van de tv hoort. Dan denken ze meteen het ergste. En gelukkig valt het ook bij haar erg mee. Haar kind is gezond, de ver pleegsters zijn schatten en de doktoren blijven maar werken: „Ook als ze helemaal geen dienst hebben." Veld ruimen Boven moeten inderhaast wat 'peuters' het veld ruimen voor aangerukte baby's. Geblèr, ge sjouw, geregel. Verplegers vin den al snel dat ze de zaak onder controle hebben. Maar wat doe je als een ouder met paniek in de ogen komt binnenstormen? Zo snel mogelijk naar het kind brengen, weet een maatschap pelijk werkster. Vanuit haar 'crisiscentrum' in de kinderkliniek belt ze de 'ge troffen' ouders stuk voor stuk op. De eerste ouders vertelt ze nieuws. Na tienen begint ze met: 'U heeft het zeker al op tv gezien?'. „Nou, met alle kinde ren gaat het goed. U hoéft niet te komen, maar u bent natuur lijkvan harte welkom." Of de ouders in paniek zijn? „Tegen mij niet. Maar tegen el kaar?" Het vervelendst vindt ze het voor de,moeders die niet langs kunnen komen. Bijvoor beeld omdat hun baby met een keizersnee is gehaald. Buiten is het dan al een stuk rustiger geworden. Een brand weerman meldt dat het er veel gunstiger uit ziet dan een half uur daarvoor. Of de brand al onder controle is, weet hij niet. Vlammen zijn er in elk geval op dat moment niet meer te zien achter het gebouw van neona tologie waar het schuimende spuitwater van het platte dak gutst. Het publiek leeft met de moe ders mee. „Het is toch wat, hè", klinkt het links en rechts. Som migen zijn afgekomen op het nieuws van .tv, anderen hebben scanners bij zich. „We waren hier eerder dan ambulance De Jong", zegt scanner-dame E.H. Prins van het Utrechtse Jaagpad ("dat is tegen Leiderdorp aan, meneer"). „We hoorden op de scanner dat het gebouw leegge haald moest worden, maar wa ren net te laat om te helpen." Prikkeldraad „Ergens is dat jammer", vindt de luistervink, „want we helpen graag." We moeten haar club dan ook niet verwarren met die van plaatsgenoot Frans: „Want zijn club staat politie en brand weer alleen maar in de weg." Opeens stormt er een groep brandweermannen naar het ge bouwtje van neonatologie, waar medewerkers van het AZL me dische apparatuur naar buiten zeulen. Ze trappen het prikkel draad weg dat het perkje af scheidt van de parkeerplaats er achter en rollen vervolgens hun slangen uit. Gehelmde spuitgasten klim men het platte dak op, sommi gen met gele zuurstofflessen op de rug. Ze sleuren ladders mee het dak op die ze snel uitschui ven. Daarna klimmen ze nog verder omhoog, het schuine dak van de vrouwenkliniek op. Een paar van hen tikken ruitjes in. Met zaklantaarns schijnen ze naar binnen, zodat de rook in eens van goud lijkt. Of is het stoom? De omstanders gissen naar hartelust. Plotseling schreeuwen er een paar brandweerlieden om wa ter. Een van hun kompanen die op de begane grond is achterge bleven, draait een kraan open. Een brandslang zwelt op als een reusachtige slagader. Even wordt het rumoerig in het pu bliek, maar als duidelijk is dat de nabluswerkzaamheden zijn begonnen keert de rust weer. Commanderen Even over half elf schijnen de meeste agenten hun zelfverze kerdheid te hebben teruggevon den. Ze stappen driftig com manderend door de plassen en drijven het opdringerige publiek langzaam maar zeker naar ach ter, in de richting van de uitgan gen. Sommige toeschouwers lo pen uit zichzelf al weg. De spanning is weg. Er is niets Denken ze. Tien minuten la ter pikt een ambulance weer een couveuse op en vertrekt on der politie-escorte. „Dit is de laatste", weet een toeschouwer. Maar volgens omstanders moe ten we haar niet vertrouwen: „Die denkt dat er vijftig baby's in het gebouw zaten. Mooi niet dus." In het oude operatiecomplex van de vrouwenkliniek wordt tijdens de brand een kei zersnede uitgevoerd. Het chi rurgisch team meldt dat de rook de operatiekamer bin nenkomt, maar de operatie moet worden afgemaakt. Met enige haast gebeurt dat ook. „Er is wat sneller gehecht", al dus professor Burema, voor zitter van de raad van bestuur. De operatie is goed afgelopen. „Moeder en kind maken het prima", aldus Dirk Ketting. De voorlichter van het AZL geeft de naam van de moeder om redenen van privacy niet prijs. ,,Als ik dat wel zou doen, dan had ze nu al heel wat kraamvi site gehad. Maar het is hier na tuurlijk geen hotel. Haar be handeling staat voorop." Terwijl de vlammen uit de vrouwenkliniek slaan, meldt een hoogzwangere vrouw zich bij de portier van het AZL. Ze heeft weeën en komt haar kind baren in de vrouwenkli niek. In overleg met de vrouw wordt besloten niet elders in het AZL te bevallen, maar haar door te verwijzen naar het en kele honderden meters verder gelegen Diaconessenhuis. Ook deze bevalling is goed verlo pen. Evacuatie verloopt zonder problemen PAUL DE TOMBE EN HENNY VAN ECMOND Voor de vrouwenkliniek en de afdelingen neona tologie, gynaecologie en verloskunde van het AZL geldt voorlopig een opnamestop. Tot wanneer die gaat duren is. volgens voorlichter Dirk Ketting, niet te voorspellen. „Eerst moet worden geïnven tariseerd wat elders in het ziekenhuis mogelijk is bij de opvang." Tot die tijd moeten patiënten voor genoemde afdelingen worden opgevangen door Diaconessenhuis en het Leiderdorpse Rijn landziekenhuis. De raad van bestuur van het AZL bekijkt nog waar het personeel - „toch gauw zo'n 150 man" - van de getroffen afdelingen wordt in gezet. De vrouwenkliniek, de afdelingen neonatologie en gynaecologie en de verpleegafdeling voor hart patiënten zullen wel snel worden heropend. In de nieuwbouw krijgen de afdelingen een nieuwe plek. „De verhuizing stond oorspronkelijk ge pland voor begin 1995, maar dat gebeurt nu eer der. De ruimten zijn klaar, het enige dat nog ont breekt zijn de computer- en telefoonaansluitin gen", aldus prof. Burema, voorzitter van de raad van bestuur. Overigens liep het vanochtend bepaald nog geen storm met telefonische aanvragen voor op name. „Dat valt best mee", aldus Ketting, die meldt dat de zes couveuse-baby's die gisteravond in allerijl naar andere ziekenhuizen werden ge bracht, niet snel zullen terugkeren „Als daar ruimte is om die kinderen verder op te vangen, moet het eerst 'medisch noodzakelijk' zijn om ze terug te brengen. Het beste is ze te laten waar ze zijn en niet met ze heen en weer te gaan sjou- Volgens Burema verliep de evacuatie tijdens de brand zonder grote problemen. In de vrouwenkli niek brak geen moment paniek uit. Op de afde ling waar de te vroeg geboren baby's lagen ont stond wel commotie. Zes couveusebaby's werden ondergebracht op de afdeling kindergeneeskunde van het AZL. Van de elf baby's die in de wiegeka- mer lagen, kon er een naar huis. Op medische in dicatie werden twee vrouwen uit de vrouwenkli niek in ziekenhuizen in Leiderdorp en Rotterdam ondergebracht. Alle verrijdbare apparatuur kon tijdig uit die kliniek worden gehaald. Ketting: „Maar de schade loopt toch in de miljoenen." De drie etages tellende vrouwenkliniek behoort tot het oude gedeelte van het AZL. Behalve de vrouwenkliniek (gebouw 35) zijn er de afdelingen gynaecologie en thorax-verpleegkunde gevestigd. De vrouwenkliniek is vrijwel zeker onbruikbaar geworden door de brand. De naastgelegen porto cabine waar neonatologie in is gehuisvest liep al leen rookschade op. Volgens de brandweer kan dit deel na reiniging wel weer worden gebruikt. Maar dat is ook onzeker. In de AZL-plannen zou den deze panden opnieuw worden gebruikt na de verhuizingen van de afdelingen naar de nieuw bouw. Dat is in elk geval niet meer mogelijk. ..De schade aan de panden is zo groot dat ze vrijwel zeker direct worden gesloopt. Maar zeker weten we dat pas over een paar dagen als we de schade precies hebben kunnen opnemen." De oorzaak van de brand is onbekend. De zol der is geheel uitgebrand, evenals de daaronder liggende verdieping. De rest van het pand liep water- en rookschade op. Brandweerwagens hadden enige problemen om de vuurhaard te bereiken omdat naast het pand een groot omheind stuk grond braak ligt. Brandweerlieden bestreden het vuur later van een dak van het naastgelegen gebouw 40. Daar voor werden honderden meters slang door het ziekenhuis uitgerold. Ook werden drie ladderwa gens ingezet. LEIDEN. HENNY V De brand in het AZL werd vrij snel ontdekt door een gevoelige brandmelder op de rommelzol der, de plek waar het vuur ont stond. Toch groeide de fik uit tot een zogeheten grote brand. En dat is logisch, aldus brand weercommandant van dienst Van der Meiden. „Bij dit soort branden wordt eerst begonnen met het evacueren van mensen en daarna met het nathouden van de aangrenzende panden. Het dak brandde al, toen wij ter plaatse kwamen. Dat gaat snel bij zo'n oude houten zolder. En of dat nou half of heel verbrand maakt in feite niets uit." Volgens de brandweercom mandant is er in het eerste half uur niet geblust, waardoor de vlammen uiteindelijk uit het dak sloegen. „In het eerste half uur moesten er allerlei beslis singen worden genomen. Welke afdelingen moeten worden ont ruimd, welke percelen moeten worden natgehouden, wie moet het eerst worden geëvacueerd. De brandweerlieden hebben het hardstikke druk dat half uur. Maar de indruk bestaat dat er niets gebeurt omdat niemand de brand blust." Van der Meiden noemt de brand overigens beperkt van omvang. „Maar omdat het een ziekenhuis betreft waarbij je geen risico kan lopen, is de brand gekwalificeerd als grote brand. En gezien de complexi teit van de zaken die je moet re gelen, moet er ook heel wat worden besloten en gecoördi neerd. Gelukkig is dat heel goed ge gaan, omdat de samenwerking met de mensen van het AZL uit stekend verliep. Bovendien ken den wij- de situatie ter plekke goed, omdat we geregeld op het terrein oefenen." rukken bij een brand in de Leid se regio. De brandweer had voldoende water bij het blussen. Op het AZL-terrein is een hoge druklei- ding aangelegd, speciaal voor dit soort calamiteiten. De brand was om vijf voor tien onder controle, ruim een uur nadat de brandmelders het automatische alarm in de alarmcentrale had den laten overgaan. Het nablus sen duurde nog tot diep in de nacht. Behalve de brandweer was ook de politie massaal in actie gekomen. Dertig man uit het district Leiden /Voorschoten, uit de duin- en bollenstreek en uit Rijn- en Braassem (het gebied tussen Leiderdorp en Alkema de) waren ingezet. Motoragen ten van het Alphense korps vormden het escorte van de ambulances die met grote spoed pasgeboren baby's naar andere ziekenhuizen in de Randstad moesten v Alle Leidse spuitgasten die in dienst waren zijn gisteravond ingezet bij de bestrijding van de brand in het academisch zie kenhuis. Bovendien werd een tweede ploeg opgeroepen, die ook direct aan de slag kon. In totaal waren zestig Leidse brandweerlieden aan het werk. Zij werden ondersteund door vijftien mensen van de brand weerkorpsen uit Leiderdorp en Katwijk en van de regionale brandweer. Zij hadden de be schikking over vier autospuiten, drie ladderwagens en een pomp wagen. Omdat alle Leidse brand weerlieden actief waren op het AZL-terrein is de Voorschotense brandweer paraat geweest in de kazerne aan de Leidse Lange- brug. In Oegstgeest waren de vrijwillige brandweerlieden ook opgeroepen. Zij stonden in hun eigen kazerne klaar om uit te Brand op rommelzolder ontstaan LEIDEN HENNY V «i» ifPOHÖbflil De vlammen sloegen uit het dak van de vrouwenkliniek. foto hielco kuipers De brandweer is vanmorgen met een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de brand begonnen. Het vuur ontstond op de rommelzolder die voor het grootste deel is afgesloten. Slechts een paar mensen kun nen die zolder betreden. On duidelijk is of zij er aan het eind van de dag of begin van de avond nog zijn geweest. Indien dat niet het geval is, wat door velen wordt veron dersteld en het vuur is begon nen op het gesloten deel van de rommelzolder, is technisch falen de oorzaak. Rommelzolder Een andere mogelijkheid is dat het op het wel toeganke lijke kleine deel van de rom melzolder is ontstaan. Dan zijn andere oorzaken, zoals brandstichting, niet uitgeslo ten. Vorig jaar november werd het AZL geconfronteerd met een brand in de polikli niek oogheelkunde. Volgens politie en ziekenhuis was die vrijwel zeker aangestoken. „De brand ontstond bij een archiefkast, op een plek waar geen andere oorzaak mogelijk was dan brandstichting", al- .dus prof. Burema, voorzitter van de raad van bestuur. Vol gens een politiewoordvoerder is toen een deur geforceerd en verliet de dader het pand via een raam. De dader van de brand, die beperkt bleef omdat hij snel kon worden geblust, is nooit gevonden. Verband Hoelang het onderzoek naar de brand van gisteren duurt, is nog onduidelijk, aldus brandweercommandant Van Oosten. Of er verband is tus sen de brand van november en de brand van gisteren, durft de politiewoordvoerder niet te zeggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13