Leiden Nieuw college Leiden wil 15 miljoen bezuinigen Tuin Brinkman decor voor verkiezingsstunt SP 'Zie het als een zandbak' Plakactie op ruiten Leidse reisbureaus 'Ongeluk kan voor problemen zorgen' Drukke markt en lege kermis J DINSDAG 5 APRIL 1994 9 Jubelstemming A a Het aantal bezoekers aan het I I archeologisch themapark Ar- cheon in Alphen overtrof de ver wachtingen. 'We zijn echt in een ju belstemming'. Verdeling portefeuilles bekend Het nieuwe Leidse college van burgemeester en wethou ders denkt de financiële problemen van de stad te kun nen oplossen met een bezuinigingsoperatie van vijftien miljoen gulden. Daarmee wil het college niet alleen rijks kortingen op de uitkering aan Leiden opvangen, maar wil het ook nieuw beleid gaan betalen. De onroerend-zaak- belasting mag van het college tussen 1994 en 1998 niet meer dan met het inflatiepercentage stijgen. onderzoek laten verrichten naar de meest geschikte plek in het westelijk deel van de binnen stad, maar de voorkeur van de CDA- en PvdA-wethouders in het college gaat uit naar de Boommarkt. Bij D66 leven geen onoverkomelijke bezwaren te gen deze plek. Duidelijk is verder dat het nieuwe college de accenten op werkgelegenheid, integratie van minderheden en de economi sche functie van de stad wil leg gen. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA) kan met 'het gereed maken van de stad voor de ko mende eeuw' veel werkgelegen heid worden geschapen. Van Rij zei ook dat het college er alles HANS KOENEKOOP en WIM KOEVOET Welk nieuw beleid het college wil gaan voeren, werd vanoch tend tijdens de persconferentie nog niet bekendgemaakt. Het collegeprogramma wordt vrij dag gepresenteerd. Vanochtend werden al enkele tipjes van de sluier opgelicht. Zo komt er in het collegeprogramma te staan dat Rijksweg 11-West 'niet on mogelijk wórdt gemaakt'. Voor al voor Groen Links is dat een concessie van formaat. Diezelf de partij loopt ook nog altijd kans dat het de parkeergarage aan de Boommarkt moet slik ken. Het nieuwe college wil een Ernstig gewond na val van trap leiden Een 33-jarige Leidenaar is zondag ernstig gewond ge raakt door een val van in zijn woning in de Voorstraat. Om streeks acht uur 's morgens viel hij, door onbekende oorzaak, van de trap af. Hij is met een vermoedelijke schedelbasisfractuur en een aantal gebroken ribben in het ziekenhuis opgenomen. Onfortuinlijke automobiliste leiden Een 40-jarige automobiliste beschadigde gisteren vier auto's in haar poging het parkeerterrein van de Groenoordhallen te verlaten. Ze schampte eerst de rechterzijde van een auto die pal naast haar stond. Deze auto botste daardoor legen een ande re wagen aan. Van schrik trapte de vrouw vermoedelijk per on geluk op het gaspedaal van haar automaat en knalde tegen een auto rechts van haar aan. Deze wagen schoof door de klap een eindje op en beschadigde nog een andere auto. Bromfietster gewond leiden Een 17-jarige bromfietster uit Leiderdorp is gisteren ge wond geraakt bij een verkeersongeval in de Sumatrastraat. Ze verzuimde op het verplichte fietspad te rijden en werd daardoor over het hoofd gezien door een 37-jarige automobilist die uit een parkeerhaven kwam. Met onbekend letsel is het meisje naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Dure installatie uit auto gehaald leiden Uit een geparkeerde auto op het terrein van voetbalver eniging Leiden is gisteren een geluidsinstallatie gestolen ter waarde van ongeveer 4.000 gulden. Na het forceren van het ci- linderslot werden een radio-cassetterecorder en twee bijbeho rende geluidsboxen meegenomen. om de 'communicatie met de burgers' te verbeteren. „Leidenaars heb ben hun stadsbestuur de afgelo pen periode te veel beschouwd als een club die alleen maar on heil over de burgers afroept." Portefeuilles De portefeuilles van de zes wet houders die Leiden de komende vier jaar zullen 'regeren', zijn vanochtend ook bekend ge maakt. Uit het vorige college van burgemeester en wethou ders verandert alleen voor PvdA'er Van Rij niets. Hij be houdt de portefeuille volkshuis vesting en ruimtelijke ordening (VRO). Ondanks het verlies van zijn CDA, keert J. Walenkamp in het nieuwe college terug met de zware portefeuille economische zaken, financiën en grondzaken (EFG). Tevens blijft hij coördi nator van de plannen voor de autoluwe binnenstad. De nieuwkomers P. Langen- berg en H. de Goede van D66 nemen twee lichtere portefeuil les voor hun rekening. Langen- berg krijgt verkeer, bestuurlijke vernieuwing en cultuur (VBC) onder zijn hoede. De Goede geeft zijn baan als milieu-on derzoeker op en mag het in Lei den de komende vier jaar zeg gen over milieu, sport en wel zijn (MSW). H. Koek van de PvdA sprak vanochtend haar spijt uit over het verlies van de post cultuur, maar zei in de portefeuille on derwijs, gezondheidszorg en emancipatie (OZE) een nieuwe uitdaging te zien. Zij neemt voorts de post personeel en or ganisatie over van de vertrek kende CDA'er A. van Bochove. J. Laurier (Groen Links) wordt wethouder van werkgelegen heid, sociale zaken, sociale ver nieuwing en de nieuwe post wijkbeheer (WSW). Voorst blijft hij verantwoordelijk voor de af- valwerking. Burgemeester C. Goekoop ten slotte houdt nog een zware kluif over aan algemeen bestuurlijke aangelegenheden (ABA). Daar bij krijgen monumentenzorg en archeologie een aparte status in zijn portefeuille. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Leden van het Earth Liberation Front (ELF) hebben vannacht bij een aantal reisbureau's pos ters op ramen en deuren ge plakt. Daarmee wil ELF de aan dacht vestigen op de schadelijke gevolgen die vliegtuigen op het milieu hebben. Op het affiche staat onder meer 'Wegens milieu-ramp alle vluchten afge last. Ons reisbureau zal zich vanaf heden sterk verzetten te gen de uitbreiding van Schip hol'. Of het ELF (vrij vertaald, 'het front ter bevrijding van de aar de') de actie bewust op touw heeft gezet naar aanleiding van het vliegtuigongeval op Schip hol is onbekend. Aannemelijk is dat niet want op de poster wordt niet gerept over de kan sen op ongelukken die vliegver keer met zich meebrengt. De tekst gaat alleen over de schade voor het milieu zoals zure re gen, broeikaseffect, afbraak ozonlaag, geluidhinder en afna me van fossiele brandstof. Bij het reisbureau Holland In ternational in de Haarlemmer straat zijn vijf posters op de rui ten geplakt. Een medewerkster van dit reisbureau heeft van morgen meteen de affiches ver wijderd. „Wat ik vooral storend vind, is dat de tekst op de pos ters suggereert dat de uitspra ken namens het reisbureau worden gedaan," zegt ze. „Ver der is er niets op tegen dat mensen zich met deze proble men bezig houden. Het is alleen zo'n werk om de ruiten weer schoon te krijgen." Bij NBBS-reizen en Arke zijn vanmorgen papier- en plakres- ten op de ruiten aangetroffen, maar de posters zelf waren ver wijderd. Door wie ze zijn verwij derd is niet bekend. Het ELF voerde in november vorig jaar acties in Leiden en Voorschoten tegen het autover keer. Toen werden er banden lekgestoken en sloten dichtge- kit, onder meer bij garage Kam steeg in Voorschoten. De Leidse burgemeester Goekoop was één van de slachtoffers, de banden van zijn auto werden doorge prikt. leiden De reden waarom de halfjaarlijkse rommelmarkt in de Groenoordhal weer door circa vierduizend mensen werd bezocht en de nabijgelegen kermis slechts een handjevol bezoekers trok, was duidelijk. De slagregens van gisteren maakten van de 'paasluna' een hel en van de markt een geslaagde overdekte attractie. Slechts tussen de buien do<j>r verspeelden enkele kinderen hun zakgeld aan botsauto's of in de schiettent. Verder klonk de versterkte kermisstem met meedoen, meespelen is prij zen winnen dames en heren voor dovemans oren. Een schril contrast met de rommelmarkt waar de mensen rijen dik langs de standhou ders schuifelden. „Het moest een keer mis gaan. De laatste jaren is de kermis juist prima verlopen en dat was weer goed voor de Lakenfeesten want de gelden van de kermis komen daaraan ten goede", aldus C. Hugens van het Leids Eve nementenfonds. Toch laat de Alkmaarse kermisorganisator J. Boots weten dat de toekomst van de paas- kermis door deze tegenvaller in het geheel niet in gevaar komt. „Dat slechte weer, daar had natuurlijk elk evenement in de buiten lucht mee te kampen. Jammer, maar daar hoort een ondernemer rekening mee te hou den", aldus Boots. foto holvast/mark lamers Een aantal symbolische lege doppen tijdens het SP protestontbijt. Twee ouderen poseren voor het huis van Brinkman in de Merenwijk. fojp loek zuyderduin 'Hier woont de hoofdrolspeler uit Grijpmaar De Gier' Voor de Leidse afdeling van de Socialistische Partij (SP) is het in deze verkiezingstijd een ze gen dat beoogd premier Eelco Brinkman een plaatsgenoot is. Het opzetten van een protestac tie achter zijn huis kost slechts drie kannen koffie, een dozijn gekookte eitjes, wat opvouwba re campingtafeltjes, vijf AO- W'ers uit eigen gelederen en tien minuten fietsen. En zie, zelfs het NOS-journaal komt een kijkje nemen. „Dat hij niet thuis is, maakt niet uit. Het ging ons om de publiciteit", weet SP- raadslid Daan Sloos. Aan de oostrand van de Me renwijk woont Brinkman in een riant maar onopvallend rijtjes huis op het adres Damastroos 10. Zijn achtertuin wordt door een openbare groenstrook en een wandelpad gescheiden van het water van De Zijl. Op die groenstrook vondt de SP het nodig om op paasmorgen een kleine manifestatie te houden tegen de afbraak van de AOW. „Vandaag geen eitjes maar to maten", grapte Sloos vooraf. De actie was eenvoudig maar volgens de deelnemende SP-ge- trouwen zeer doeltreffend. Vijf ouderen dronken in het druile rige weer aan een opklaptafel een bakje koffie, maar lieten het symbolische halve eitje voor wat het was. Om de tafel heen slenterden de drie socialistische raadsleden Daan Sloos, Cor Vergeer en Tim van Houten om broodjes, meer koffie en folders uit te delen. Ondanks de pro- visorisché setting kon Sloos om klokslag half elf voor een flinke schare vertegenwoordigers van de plaatselijke pers en fotogra fen zijn speech over de bejaar den afsteken. En omdat de NOS-ploeg wat later kwam be gon hij na afloop met veel ge voel voor pr, vrolijk opnieuw. „In dit huis woont een filmster. Hij is de hoofdrolspeler uit de film Grijpmaar en De Gier. Maar laten wij toe dat hij het na-oorlogse monument van de sociale zekerheid, de AOW, aan tast? Nee toch zeker?" Brinkman zelf was niet thuis. De SP-ers vermoedden dat hij in de kerk zat, ze hadden er vooraf niet naar geïnformeerd. Ook omwonenden die hun ge- doekte Labradors uitlieten of in trainingspak aan het joggen wa ren, lieten het tafereeltje aan zich voorbijgaan. Slechts een oudere wandelaar stopte even kort om met de actievoerders in discussie te gaan. „Ik vind dit geen manier van doen. Als je wilt protesteren, ga je maar naar Den Haag. Maar dan kom je niet bij iemand z'n huis. We leven in een democratisch land en ik vind dat dit er niet bij- hoort", siste de man. De Leidse SP-kopstukken en hun figuran ten beschouwden de actie ech ter als een succes en vrij snel na het vertrek van het NOS-busje en de tweede hagelbui binnen drie kwartier, hielden ze het voor gezien. Visser 't Hooft bouwt theater in school leiden daphne lammers In het oude handvaardigheid en tekenlokaal van het Christe lijk Lyceum W.A. Visser 't Hooft komt een theater. Enkele maan den geleden begonnen leraren met de bouw. Het is de bedoe ling dat in november dit jaar het theater wordt geopend. In die maand viert de school haar 75- jarig bestaan. Visser 't Hooft heeft een ja renlange toneeltraditie. Met de komst van het theatertje zullen veel problemen verleden tijd zijn. Tot nu toe was het behel pen met het toneel in de gym zaal. „Als je ziet wat er allemaal bij komt kijken. We moeten tri bunes huren, alle lampen op hangen, decor opbouwen en ga zo maar door. Daarbij komt ook dat de gymzaal vaak vier dagen niet kan worden gebruikt. Als het theater er is hebben we daar geen last meer van, dan staat en hangt alles al", zegt iniatiefne- mer Ben Albers. Het theater kost ongeveer een halve ton, waarvan een aan zienlijk bedrag wordt gespon sord. Arbeidskosten zijn er niet, want leraren bouwen zelf in hun vrije tijd. In de ruimte komt niet alleen een toneel maar ook een tribune voor ongeveer hon derd man en een kleed-, schmink- en regieruimte. Het lyceum hecht veel waarde aan dramatische vorming. „Naast het feit dat het leuk is, vinden wij het ook belangrijk voor leerlingen. Ie leert je pre senteren, hoe je je moet gedra gen, hoe je beweegt. Het helpt allemaal mee", vertelt rector P. de Koe. De school organiseert niet alleen toneelvoorstellingen maar organiseert ook jaarlijks een klassiek en populair mu ziekconcours. Daarnaast nodigt zij regelmatig schrijvers uit die voorlezen uit eigen werk. Leer lingen kunnen facultatief het Cursus slachtoffers Jaarlijks vallen er in Nederland 50.000 gewonden in het verkeer. Dat zijn omstreeks 137 gewon den per dag. Werk genoeg dus voor de gezamenlijke bureaus slachtofferhulp in Gouda, /Vi phen aan den Rijn, Lisse. Roelo- farendsveen en Leiden, die on langs zijn begonnen met het verkeersproject Hollands-Mid den. Dat project, dat een cursus omvat die in Leiden wordt ge geven, is speciaal gericht op de verkeersslachtoffers. De cursus omvat vijf bijeenkomsten en begint op 18 april. „Er wordt al jaren aandacht besteed aan de slachtoffers van criminaliteit, maar de vele slachtoffers van verkeersonge vallen konden het tot op heden zelf uitzoeken. Die mensen worden vaak wel door hun om geving opgevangen, maar velen blijven toch met problemen zit ten, zeker ten aanzien van de regeling van de schade. Dat kan soms jaren in beslag nemen", vertelt projectleidster Monica Neomagus. Experiment Het verkeersproject is een lan delijk experiment dat is opgezet voor de duur van twee jaar met subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat. Voor de cursus bestaat veel belangstel ling, dat is al gebleken uit cur sussen die inmiddels al in Waal wijk en Tilburg zijn gegeven. „Slachtoffers kunnen allerlei klachten overhouden aan het ongeluk, afgezien van letsel. Slecht slapen, concentratiever lies, er kunnen zelfs psychische problemen ontstaan. In dat ge val zijn slachtoffers toch in eer ste instantie aangewezen op professionele hulpverleners. De cursus zal ook in dat geval ech ter zijn diensten kunnen bewij zen. Van belang is dat er naast de informatie die wordt gege ven ook gelegenheid is om an dere slachtoffers te ontmoeten die vergelijkbare problemen hebben. De mensen kunnen el-v kaar dan tot steun zijn", zegt Neomagus. Contact Uit de eerdere ervaringen is ook gebleken dat slachtoffers vaak best contact willen hebben met de veroorzaker van het ongeluk. „Dit in tegenstelling tot de slachtoffers van geweldmisdrij ven. Vooral als het gaat om een ongeluk dat iedereen had kun nen veroorzaken, en dat niet het directe gevolg is van alco holmisbruik, veel te hard rijden en dergelijke. De veroorzakers zitten ook vaak met problemen, r de c bedoeld.' r hen vak drama volgen en dit jaar looft het lyceum een prijs uit voor de leerling die het mooiste gedicht of verhaal schrijft. Wanneer het theater klaar is wil de school vaker een voor stelling organiseren. Albers ziet het liefst dat bijvoorbeeld elke vrijdag leerlingen kunnen op treden. „Zie het maar als hun zandbak waar ze in kunnen spelen." Centraal Het contact met de veroorzaker staat centraal op de bijeen komst die op 9 mei wordt ge houden. Op 18 april wordt aan dacht besteed aan de eigenlijke gebeurtenis, op 25 april aan het regelen van de schade. Op 2 mei zijn emoties en praktische problemen ten gevolge van het ongeval onderwerp van ge sprek. Afsluitend wordt op 16 mei de toekomst belicht, hoe moet het verder na het ongeluk. „Op 25 april zal er een jurist ge specialiseerd in letselschade aanwezig zijn. Daar is veel be hoefte aan. Het is bijvoorbeeld heel moeilijk om de schade als gevolg van een 'whiplash', een nekblessure, aan te tonen", ver telt Neomagus. De cursus wordt in het ge bouw van het Algemeen Maat schappelijk Werk aan de I.ange- gracht 1b in Leiden gegeven, steeds van 19.30 tot 21.30 uur De cursus is gratis. Informatie en opgave: Monica Neomagus, tel. 071-258797, Agnes Gielen, tel. 02521-20707. Vakmessen en ander keukengerei voor de chef kok en zijn maten? ©natuurlijk vai schoondergang

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9