Paasverkeer eist zware tol b „Pak ik met een deposito nu wel de hoogste rente?" 'Limiet aan allochtone leerlingen' Brinkman wil wat VS net afschaffen Binnenland Jacht op verblijfsvergunning Lubbers akkoord met bezoek Beatrix aan Indonesië r WJE*llMVlAI// J* v '1 m, Nederlanders binnen Irie dagen weer vrij' Vethouders Brunssum nog 'diep geschokt' INSDAG 5 APRIL 1994 'ersbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten reEchtpaar stikt door koolmonoxide r iadzand Een Duits echtpaar is in de paasnacht om het leven N gekomen door koolmonoxydevergiftiging in hun vakantiehuisje in het Zeeuwse Cadzand. De dochter, die elders in het vakantie huisje sliep, trof haar ouders zondagochtend levenloos in hun ilaapkamer aan. De technische recherche stelt een onderzoek inkiin' ^at z'c^ met name r'c^lt °P een Pas gemonteerde gaskachel, jijgt in Vierde dode roeitocht gevonden ?noe aan!eewolde_* Duikers van de brandweer van Harderwijk hebben binifalerdagavond het stoffelijk overschot van een 31-jarige vrouw wiss-tit Zeewolde geborgen uil het Wolderwijd bij Harderwijk. Zij iet piwam op 12 maart om het leven door een ongeluk met een roei- mep°°t ^at het leven kostte aan vier mensen. Twee van de vier ag slachtoffers waren tot dit weekeinde vermist. Afgelopen vrijdag jxinyverd het stoffelijk overschot van een 44-jarige man uit Zeewolde oneêevonden. Volgens een politiewoordvoerder zijn de lichamen Quoor het warmere en omstuimige weer naar de oppervlakte ge- Grootste betonstort aller tijden toïTERDAMDrieëntwintig trucks, volgeladen met beton, zijn ^p-vandaag begonnen met het rijden van meer dan 1350 ritten van naar het Noordereiland in Rotterdam. Als zaterdagochtend X||.ie klus geklaard is, ligt er op de bodem van de Nieuwe Maas een "Mok beton van 16.000 kubieke meter, genoeg om een voetbal held te bedekken onder een drie meter dikke laag. Deze grootste 'jJCoetonstort in de geschiedenis van Nederland is onderdeel van ie bouw van de nieuwe Erasmusbrug. Elke acht minuten ver- .rekt er van één van de drie betrokken betoncentrales een wagen net circa elf kubieke meter beton, luc "skibode bij steekpartij Rottterdam ri de luchtOTTERDAM BÜ een steekpartij in Rotterdam gistermorgen vroeg 3pa s een man om het leven gekomen. De steekpartij gebeurde vrij- anafre' onder de ogen van surveillerende politiemensen. Mede perj(iaardoor konden zeven bij het gevecht betrokken mannen, allen irtinf otterdammers, worden aangehouden. De politie zoekt nog uit 3 zeyvie de fatale steekwonden toebracht en hoe het incident ont- n jtond. Elf doden en tientallen gewonden door slecht weer Het slechte weer van gisteren heeft tot ruim vijftig aanrij dingen geleid tussen meer dan honderd auto's. Een top per was de snelweg Arnhem-Utrecht, waar bij drie bot singen 35 wagens betrokken waren. Het paasweekeinde eiste qua slachtoffers een zware tol: in totaal vielen er elf doden te betreuren bij diverse ongelukken. ARNHEM-DEN HAAG ANP Het zwaarste verkeersongeval vond plaats zondagavond in het Brabantse Heesch, waar bij een frontale botsing vijf mensen om het leven kwamen. De veroor zaker ging er aanvankelijk van door, maar meldde zich enkele uren later met diverse verwon dingen bij een ziekenhuis in Oss. Omdat de man had ge dronken is een bloedproef ge nomen. De 26-jarige Tilburger, botste tijdens een inhaalma noeuvre met zijn personenauto op de linkerweghelft frontaal te gen een tegenligger. De vier in zittenden, twee echtparen van middelbare leeftijd, overleden ter plaatse. Een Nulandse pas- sagiere van de Tilburger over leefde de botsing evenmin. Paaszaterdag kwamen nabij de Eemshaven in Groningen al drie bejaarde inwoners uit Spijk om het leven toen ze botsten op de wagen van een 42-jarige Duitser die tijdens een hagelbui in een slip was geraakt. De Duitser werd met zwaar ruglet sel naar ziekenhuis gebracht. De avond tevoren kostte een botsing in Steenwijk (Ov) twee mensen het leven. Een 50-jarige automobilist uit Steenwijker- wold nam een bocht te ruim en botste frontaal op een melk tankwagen. Zijn 33-jarige me depassagier kwam eveneens om 'het leven, de chauffeur van de tankwagen bleef ongedeerd. Gisteren eiste het verkeer een elfde leven, dat van een 22-jari- ge Duitser. De man kwam om het leven toen hij bij een slip op de snelweg Utrecht-Arnhem te gen een boom botste. Zijn me depassagier is in kritieke toe stand opgenomen in het zie kenhuis. Later op de dag ver oorzaakt de combinatie van zeer slecht weer en wegwerk zaamheden nog twee ongeluk ken op vrijwel dezelfde plaats. Kort na het dodelijke ongeval met de Duitser botsten óp vrij wel dezelfde plek drie auto's op elkaar, waarvan de tien inzitten den moesten worden opgeno men in een ziekenhuis. Rond zes uur gisteravond vol gende op die plaats nog eens een kettingbotsing, waarbij ruim dertig auto's betrokken waren en zes mensen gewond raakten. Er ontstond een file van 24 kilometer. Gisteren wer den in totaal 28 files geregi streerd met een totale lengte van 147 kilometer. Vergeleken met vorig jaar was het aanzien lijk minder druk. Bij zonnig weer vielen er toen 48 files te melden met een totale lengte van 221 kilometer. den haag Na de oploop gisteren voor de Pakistaanse ambassade in Den Haag hebben vandaag honderden illegale Pakistani een run onder nomen op het kantoor van de vreemdelingenpolitie in Amsterdam Zuid- Oost en het Rotterdamse hoofdbureau van politie in de hoop op een verlijfsvergunning. In Den Haag kwamen in totaal ruim zevenhonderd Pakistani naar de ambassade na het gerucht dat ze met een nieuw Pakistaans paspoort gemakkelijker een Nederlandse verblijfsvergunning zouden kunnen krijgen (zie foto). Een variant op dat verhaal is volgens de politie de reden voor de oplopen in Amsterdam en Rotterdam van morgen. FOTO» ANP W-Minister Jemen optimistisch 66J 47,NA ANP-Rtr-ANP drie ontvoerde Nederlandse 17SJO-medewerkers worden bin- 84?n drie dagen, mogelijk zelfs 4innen twee dagen vrijgelaten. 48-thans dat verklaarde de Jeme- 36tische minister van binnen- ndse zaken Yahia al-Mu- wakkil gisterend. Ook de twee iiinezen die zondag werden (KJ ïtvoerd door leden van de rawlane-clan, komen volgens minister vrij. 12^De Nederlanders dringen aan snélle actie voor hun vrijla- 1200)8' Zij merken dat de ontvoer- ;rs hun geduld verliezen, zo eldde het weekblad Yemen Ti- es gisteren. Journalisten die et de Nederlanders hebben 28fSproken, schrijven dat zij ïoichtbaar bleek, vermoeid en 153jitengewoon angstig' zijn. De j^jie zeiden dat hun ontvoerders 94ichtbaar nerveus raken'. Zij 93pegen de journalisten erop 93in te dringen dat het Jemeniti- 94he leger geen geweld tegen l*Hn gebruikt. 63De Jemenitische minister ver; 75aarde dat met de ontvoerders 65gt wordt onderhandeld. „Er Upen geen onderhandelingen 2jb die zijn er ook nooit geweest. 65iaar de regering oefent druk o)t op de ontvoerders in nauwe samenwerking met burgers uit de betrokken regio's", zei hij te gen het Franse persbureau AFP. Sjeik Mubarak Bin Saleh al- Zayidi, die de ontvoering van de drie TNO'ers organiseerde, zegt in de krant dat hij geen contact met de Jemenitische regering of de Nederlandse ambassade heeft gehad. Hij voegt eraan toe dat 'westerse individuen, on dernemingen en belangen' wor den aangevallen als er niet snel aan zijn eisen tegemoet wordt gekomen. Hij eist dat huur wordt betaald voor een olie pompstation dat op het land van zijn stam, de Jahm, is ge bouwd. Een van de drie Nederlanders zegt in de Yemen Times dat zij goed worden behandeld. „Maar natuurlijk zijn we niet gewend aan dit soort leefomstandighe den. Wij proberen de dag in stukken te breken en brengen de dag door met wandelen en het spelen van spelletjes met kiezelstenen." De twee ontvoerde Chinese ingenieurs zijn nauw betrokken bij de bouw van een nieuwe weg. De ontvoerders eisen vol gens diplomaten dat de bouw van de weg door hun woonge bied definitief wordt afgeblazen. In Jakarta zijn op verschillende plekken metershoge portretten opgehangen van Ruud Lubbers e zijn echtgenote Siti Hartinah. Jakarta gpdzeggingen. „Daar heeft de koningin zelf ook nog iets over te zeggen". Voor de terughoudendheid heeft Lub bers verschillende redenen. Op 17 augustus zou konin gin Beatrix slechts één tussen de vele staatshoofden zijn, maar daarnaast zal de Tweede Kamer waarschijn lijk bezwaar maken. Met name CDA en WD, die zich sterk maken voor de Indië-veteranen, zullen weinig voelen voor het laten meevieren door de koningin van een gebeurtenis die tijdens de zogeheten politionele acties, het leven kostte aan een groot aantal Nederlan ders. Suharto had twee jaar geleden, tijdens de UNCED- conferentie in Rio de Janeiro, Lubbers al gevraagd om een bezoek van koningin Beatrix. Waarom heeft de pre sident zo lang op antwoord moeten wachten? „Dat was een verzoek in algemene termen. Nu ligt er tenminste een concrete uitnodiging". Waarschijnlijker is echter dat de toen sterk bekoelde Premier Lubbers stemt ermee in dat koningin Beatrix volgend jaar of begin 1996 een staatsbezoek brengt aan Indonesië. „Ik zal de uitnodiging van de heer Suharto bij onze koningin bepleiten vanuit de van mij bekende positieve grondhouding", aldus de premier vanmorgen in antwoord op een verzoek daartoe van de Indonesi sche president Suharto. Suharto maakte eerder al een voorkeursdatum be kend: 17 augustus 1995, precies een halve eeuw na het uitroepen van de Republiek Indonesië. De Nederlandse regering'heeft "deze proclamatie echter nooit erkend. Volgens haar is Indonesië pas op 29 december 1949 ontstaan, na de officiële overdracht van de souvereini- teit door koningin Juliana. Hoewel Lubbers niet moeilijk wilde doen over deze datumkwestie, deed hij op dit punt geen concrete toe verhoudingen een rol speelden. Kort daarvoor hadden Indonesische troepen op Oost-Timor een bloedbad aangericht door te schieten op ongewapende demon stranten. Deze kwestie werd in Nederland zo hoog op genomen dat een deel van de ontwikkelingshulp aan Indonesië dreigde te worden opgeschort. Dat was voor een woedende president Suharto reden de ontwikke lingssamenwerking met Nederland dan maar helemaal te beëindigen. De afgelopen twee jaar hebben de relaties tussen Den Haag en Jakarta zich echter goed hersteld. Lubbers ging vanochtend zelfs zo ver te zeggen dat dat de betrekkin gen juist door die breuk in de ontwikkelingsrelatie 'rij per' is geworden. „We houden onze gemeenschapelijke geschiedenis, maar gaan er nu veel meer ontspannen mee om". Topman van arbeidsbureaus weg na conflict den haag gpd In de top van het Centraal Be stuur Arbeidsvoorziening (CBA) is een conflict over het te voe ren beleid. Volgens plaatsver vangend directeur Schoevaers gaan de veranderingen bij de arbeidsvoorziening veel te snel. Schoevaers stapt binnenkort op onder zware druk van het be stuur. Het bestuur steunt directeur Bakker, die op volle kracht vooruit wil om van de vroegere arbeidsbureaus moderne, markt- en klantgerichte onder nemingen te maken. Het CBA maakt een ware omwenteling mee sinds de arbeidsvoorzie ning in 1991 werd losgeweekt van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Daarbij werd Nederland opge deeld in 28 regio's die elk een eigen Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) kre gen. De RBA's werken overigens tamelijk onafhankelijk van het CBA. De RBA's en het CBA moeten meer inspelen op de wensen van werkzoekenden en van be drijven die personeel zoeken. De kwaliteit van de dienstverle ning moet verbeterd. Daar is ie dereen het over eens. Het kabi net maakte onlangs nog eens duidelijk dat het wil dat naar in tensieve samenwerking tussen de RBA's, de sociale diensten en de bedrijfsverenigingen. Uitke ringen en arbeidsbemiddeling moeten straks in principe aan één loket worden geregeld. „We zijn een eind op weg,s maar er is ook een cultuurom slag nodig", aldus de woord voerster van het CBA. Plaatsver vangend directeur Schoevaers - die sinds de jaren zeventig in de arbeidsvoorziening werkt - zal deze cultuuromslag niet overle- 26, inlegbedrag op f 10.000.- ligt en de rente nu 4,8%* is. Voor een aantrekkelijke rente hoeft u dus geen deposito te nemen^ Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog CDA-leider: Hooguit vier van de vijf leerlingen op school gekleurd den haag gpd CDA-leider Brinkman krijgt vrij wel nergens steun voor zijn idee om per school een maximum te stellen aan het aantal allochto ne leerlingen. Brinkman vindt dat schoolbesturen uit pedago gische overwegingen een school nooit voor meer dan tachtig procent uit buitenlandse leer lingen zou moeten laten be staan. De onderwijsbonden, mi nister Ritzen van onderwijs en de meeste andere partijen in de Twèede Kamer hebben het plan van de hand gewezen. De besturenraad van het Pro testants Christelijk Onderwijs kwalificeerde de uitlating als een 'onaangename verrassing'. De algemene onderwijsbond ABOP noemt het een schijnop lossing en WD'er Franssen spreekt van 'doorzichtige ver kiezingsretoriek'. Ook PvdA en D66 wijzen het plan van de hand. Volgens minister Ritzen is het voorstel van Brinkman strijdig met de wet die ouders de vrij heid geeft voor een bepaalde school te kiezen. Een school mag leerlingen niet weigeren op grond van hun afkomst. PvdA- leider Kok vindt het voorstel van zijn CDA-collega net als Ritzen ondoordacht. Het is volgens hem 'onwenselijk' dat allochto ne leerlingen naar andere scho len moeten als scholen in de buurt te geldeurd zijn. Kok vindt overigens dat er wel iets aan het spreidingsbeleid van allochto nen in grote steden moet ge beuren. Hij denkt daarbij aan een andere woningtoewijzing. Brinkman betoogt in het ka derblad Christendemocratische Verkenningen dat de aanwezig heid van grote aantallen buiten landers 'op sommige plaatsen uit de hand is gelopen'. Ook zegt hij: „Het is waar, van zinni ge omgang tussen bewoners in het portiek kan geen sprake zijn met zes vreemde talen". Brinkmans woordvoerder zegt verbaasd te zijn over de commotie rond het artikel. Vol gens hem spreiden verschillen de schoolbesturen al allochto nen. De woordvoerder meent dat liet eerdere pleidooi van het CDA om ouders islamitische scholen te laten oprichten, niet strijdig is met het beperken van het aantal allochtonen per school. „Op verschillende plaat sen gelden verschillende situa- D e Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een thuis doen. Gewoon via hun giroboekje. inleg van f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een En wie er eerst nog wat meer over u de ideale combinatie van zeer hoge rente maand i*) én alle opnamevrijheid.. Hetzelfde principe geldt ook voor U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum weten, belt nu t het nummer is (020) 59182 82. n Klantenservice Sparen: POSTBANK washington hans de bruun :ld Sparen doe je gewoon bij de Postbank. 13 id :r wethouders, de gemeente- :retaris en de burgemeester t Brunssum toonden zich teren nog steeds diep ge lokt na hun onverwachte ifrontatie met Justitie op ver- 2iiking van vermeende vals- in geschrifte. De wethou ders werden zaterdag vrijgela ten, burgemeester Riem en de gemeentesecretaris zondag. Niemand wil verder reageren op de zaak, behalve de echtge note van wethouder Janssen. Zij was gisteren nog witheet van woede en overweegt een klacht in te dienen tegen de behande ling van haar man. „Er is blijkbaar een verden king, maar mijn man is geen crimineel of ordinaire junk", zegt ze. „Toch is hij als zodanig be handeld. Midden in de nacht van zijn bed gelicht en urenlang opgesloten in een smerige cel in het politiebureau van Sittard. Het lijken wel Gestapo-metho- den. Zo deden ze het in de oor log ook." Wethouder Pierik zit met een ander probleem. Hij komt niet terug als wethouder en moet zich weer op de ar beidsmarkt melden. Hij denkt dat de arrestatie en de enorme publiciteit daarom heen hem geen goed zal doen. correspondent Gekleurde schoolkinderen die elke dag ver plicht, en vaak tegen hun zin en die van hun ouders, per bus naar een school wor den vervoerd die vele kilometers Van hun huis verwijderd ligt. En dat onder het mom van de integratie van blanke en gekleurde kinderen. Het idee van CDA-leider Brink man om het aantal allochtone kinderen op Nederlandse scholen aan een maximum te binden, roept haast vanzelf herinneringen op aan de decennia lange strijd van Ameri- ka's zwarten voor gelijke behandeling in het onderwijs. Beelden van zwarte kinderen die soms onder politiebegeleiding per bus naar een ooit uitsluitend blanke school werden ver voerd, maakten in de jaren '60 en .'70 we reldwijd indruk. Hoewel de achtergrond heel anders is - in de VS weigerden blanke scholen op racistische gronden zwarte kin deren - heeft Brinkman hetzelfde voor ogen als de rechters en burgerrechtenstrijders in de VS. Hij wil er voor zorgen dat migranten kinderen niet op een alleen door andere migranten bevolkte school onderwijs krij gen, maar samen met blanke Nederlandse kinderen. Onderwijsminister Ritzen, de meeste an dere partijen èn de onderwijsbonden heb ben I.ct idee van Brinkman al afgewezen met een verwijzing naar de slechte ervarin gen die Amerika heeft opgedaan met het verplichte 'bussen' van zwarte schoolkinde ren. Want het probleem dat Brinkman sig naleert - dat scholen soms voor bijna hon derd procent uit etnische minderheden be staan - heeft het verplichte 'bussen' in de Verenigde Staten ook niet opgelost. Net als in Nederland zijn er ook in de grote Ameri kaanse steden vele scholen vrijwel geheel door zwarte of 'gekleurde' kinderen worden bevolkt. Natuurlijk is de situatie in de VS anders. Zwarte kinderen zijn geen immigranten, maar Amerikanen die al generaties lang op dezelfde plek wonen. Er is ook geen taal probleem. Maar ook in Amerika wordt ge zocht naar manieren om de schoolbevol king in bepaalde gebieden evenwichtiger samen te stellen om te voorkomen dat zwarte kinderen ondanks hun recht op 'ge mengd' onderwijs toch blijven steken in de vooral in de zwarte wijken gelegen scholen. De kwaliteit van het onderwijs daar blijkt immers achter te blijven bij die van 'blanke re' scholen. Het verplichte 'bussen' heeft overigens weinig geholpen. Je ziet de laatste tijd juist weer dat zwarte kinderen het liefst bij ande re zwarte kinderen op school zitten. Het pendelen ontnam de ouders bovendien de in Amerika toch al beperkte vrijheid om zelf een school voor hun kinderen te kiezen. De laatste vijftien jaar heeft daardoor een nieuw idee postgevat, dat van de magneet- scholen. Scholen in zwarte wijken die alles in het werk stellen om als een magneet blanke kinderen aan te trekken, dus juist het omgekeerde van wat Brinkman wil. De magneetscholen halen de beste leraren in huis die zij kunnen krijgen, zij krijgen extra geld van de overheid voor het verbeteren van hun onderwijspakket en bieden vakken die elders niet te vindei} zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7