W raagtekens bi landing Schiphol Onze Top 5 ran deze week. cht Vliegtuigspotters ontsnappen aan de dood 'Toestel maakte een mislukte doorstart' Binnenland Hoe ik uit het toestel ben gekomen, weet ik niet EUMM JINSDAG 5 APRIL 1994 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten globale aanvliegroute afgezet gebied voor hulpverlening verongelukt toestel plaats van crash X verzamelplek voor vliegtuigspotters )0de)ngeluk verontrust Platform Schiphol ïge- ver* 1 he or -M- -M. .De 25j^et Platform Leefmilieu Schiphol plaatst vraagtekens bij ™ieF1et besluit van de verkeersleiding om de Saab 340 van de rsouJLM te laten terugkeren naar Schiphol. Temeer daar be- eer bend was dat het toestel met motorproblemen kampte, sbenlet platform is de overkoepelende organisatie van bewo- 30r" iers- en milieugroepen rond Schiphol. HAARLEM ALLARD BESSE EN JOHN SCHOORL De dood scheert rakelings op slechts enkele me ters hoogte over de vliegtuigspotters en dagjes mensen. Als door een machtige hand gegrepen, wordt het toestel nog net over de honderden hoofden heengetild. Op enkele tientallen meters van de parkeerplaats slaat het toestel neer in een doorweekt akkerland. Een klap en een enorme vuurbal. Brokstukken vliegen in het rond. Ver bijstering en paniek maken zich meester van het gros der toeschouwers. Kinderen huilen. ,,We le ven nog, we leven nog", weet een enkeling uit te brengen. De 'paasdagjesmensen' zagen het blauwwitte vliegtuigje van KLM Cityhopper aankomen. Dat er iets niet klopte, wisten ze al. De spotters had den het al op hun scanners gehoord. De aanwe zigheid van de brandweerwagens langs de baan maakte het beeld compleet. Toch lijkt het allemaal goed te gaan, al is het slechts op halve motorkracht. Tot die laatste 25 meter van de grond. Plotseling zwenkt het vlieg tuig negentig graden naar rechts en komt recht op de met mensen en auto's volgepakte parkeer plaats af. 'Mayday, mayday.' „Een raar geluid. De motor maakte een hard geluid", zegt de Nieuwvennepse Ilja Onink. Al jaren staat ze met haar patatkraam op de spot- tersplaats tussen de Aalsmeerderweg en de Kaagbaan bij Rozenburg. „Alsof het een ouder wets propellervliegtuig was", meent Jet Eilander, die letterlijk op een steenworp afstand van de spottersplaats woont. „Het klonk niet normaal. Ik hoorde het vliegtuig ook echt deze kant opko men. Hij kwam vlak over, ik keek uit het raam en daarna zag ik hem neerstorten. Een gigantische knal, een explosie en vuur. Daarna was het even heel stil", vervolgt de Rozenburgse. „We wonen hier zes, zeven jaar, maar het wordt tijd om te verhuizen." Op slechts enkele tientallen meters van de spottersplaats, net over de Aalsmeerderweg, slaat het vliegtuig van KLM Cityhopper tegen de grond. Uit de kijkende vliegtuigliefhebbers ma ken enkelen zich los. Zij spoeden zich door het zompige modderveld naar het in stukken uit eengeslagen vliegtuig. Vleugelstukken branden nog. Het vliegtuig is 180 graden gedraaid. De romp is gescheurd. Het voorste deel ligt bijna op zijn kop. Een ravage. Enkele passagiers die nog bij kennis zijn, werken zich uit het vliegtuig en vluchten de akker op. Anderen worden door hel pende toeschouwers door een gat in het dak naar buiten getrokken. „Dat was zo'n mooi ge zicht. Dat er nog mensen uitkwamen en dat er direct mensen naar toe renden om te helpen", zegt Ilja Onink ontroerd. Vanaf het terrein vari Schiphol snellen de brandweerwagens van de luchthaven toe. Op de Aalsmeerderweg is het een puinhoop. Overal staan auto's en mensen lopen in de weg. De brandweerwagens kiezen de alternatieve route over de Oudemeerweg. De weg is echter afgeslo ten mét een ruim twee meter hoog stalen hek. Een van de wagens ramt in volle vaart het hek open. Vijftig meter verderop komt de wagen tot stilstand. De akker is één grote modderpoel. „We stonden al een paar minuten te wachten. Er was groot alarm gegeven", vertelt een brand weerman van Schiphol. Zijn gezicht gaat deels schuil onder klei en drijfnat haar. Zijn gele pak heeft dezelfde grijze kleur aangenomen. De brandweerman snelt met zijn collega's te voet met de brandblussers in de hand naar het vlieg tuig. Via gaten in de romp laat hij zich in het vliegtuig zakken op zoek naar overlevenden. „Het was onwezenlijk stil in het vliegtuig. Er kwamen een paar bewusteloze passagiers weer bij kennis. Die vroegen wat er gebeurd was. De meesten waren zwaar gewond. We hebben ze er uitgehaald en op brancards gelegd. Het was de eerste keer dat ik zoiets heb meegemaakt. Het was net een droom. Maar je moet gewoon je werk doen", vertelt de brandweerman. Zijn blik verraadt dat het wel degelijk meer was dan 'werk'. Uren later loopt hij nog enigszins doel loos rond op de naar kerosine stinkende plek des onheils. De regen doet verwoede pogingen in sneeuw of hagel te veranderen. Keiharde vlagen bestoken de laatste aanwezigen. De brandweer man warmt zich met een collega aan het licht van een zojuist ontstoken schijnwerper. Politie en ambulances arriveren enkele minu ten na de klap. Het vierwielaangedreven ram penvoertuig van de Haarlemmermeerse brand weer ploegt als enig voertuig naar het wrak. Een commandowagen wordt op een boerenerf opge steld. De tractor met aanhangwagen van boer Hoogmoed trekt vanaf de Aalsmeerderweg een diep spoor naar het vliegtuig. Heen gaan hulp verleners. Terug komen gewonden en overlede nen. Op de weg, tegenover het huis van de fami lie Eilander wordt een mobiel medisch opvang centrum van de luchthaven opgesteld. „Daar hebben ze in eerste instantie de doden in neer gelegd. Ik heb haast niet gekeken. Het was een afschuwelijk gezicht met allemaal bloed en zo", vertelt Jet Eilander. De gewonden worden afgevoerd. Tientallen ambulances rijden af en aan. Onthutste toe schouwers schuilen op de parkeerplaats in hun auto's. Weg van de regen. Weg van de ellende. De politie dirigeert de automobielen de spotters plaats af. Later verzoekt diezelfde politie via de radio getuigen van het ongeluk zich te melden om zodoende een beter beeld van het ongeluk te krijgen. Een paar achterblijvers rekken het ver blijf op de parkeerplaats. Door de beslagen auto ruiten kijken ze ontredderd naar het lugubere schouwspel op de dodenakker. 'Vliegtuigje kij ken' heeft voor hen op deze Tweede Paasdag een geheel nieuwe betekenis gekregen. Bijlmerramp juist herdacht AMSTERDAM GPD in ptfAARNDAM BILL MEYER re nstalolgens Bart Wiedemeijer van platform had het toestel veel tot erder kunnen landen op bij- oorbeeld een militaire luchtha- Het had in dat geval niet ver bebouwd gebied hoeven te teveiliegen. „Waarom moest weer n geïyer bevolkt gebied naar Schip- ol worden gevlogen, terwijl de minder risico voor inzitten- De!6" en omwonenden elders had het finnen worden geland?", leairtaagt hij zich af. ouw: Volgens Wiedemeijer zorgt iiets et ongeluk, anderhalf jaar na e Bijlmerramp, opnieuw voor it eel onrust onder de omwonen- tigja'pn van Schiphol. „Na de Bijl- igeaclerramP beloofde minister re tetfaij-Weggen van verkeer en laten'aterstaat dat een discussie zou tijdvoorden gevoerd over de veilig- r Nae'd van Schiphol. Ik moet con- n eerjateren dat die discussie nooit gevoerd. Sterker nog, de grote jn de Tweede Kafner aan klakkeloos akkoord met urenSn zeer ruime nachtnormering Dor Schiphol. Kennelijk be'ïn- zulke ongelukken de ^sluitvorming rond Schiphol fat." t Brits-De schrik zit er hier goed "- steL p- Vreeswijk van de Zwanenburg. 2004lrenlang wordt in het dorp al tegen Schiphol. „Een ipslagtchthaven hoort niet in een fval etfok woongebied, pe algemene rales.^er Is dat zo'n ongeluk ook phe. iet" zou kunnen gebeuren. Het aalbaangt constant boven je hoofd." ie dorpsvereniging is fervent fgenstander van de uitbreiding ^n Schiphol met onder meer fe aanleg van een vijfde baan. Wiedemeijer zal aan de mi- ister opheldering vragen over procedures rond toestellen Ie in nood verkeren. Hij is van ening dat in nood verkerende iegtuigen zo snel mogelijk oeten landen en niet noodza kelijkerwijs naar Schiphol hoe ven terug te keren. Het ongeluk met de Saab van KLM Cityhopper komt op een moment dat de inspraak over de uitbreiding van Schiphol in volle gang is. Het kabinet heeft ingestemd met de aanleg van een vijfde start- en landings baan parallel aan de Zwanen- burgbaan. Daardoor kan Schip hol de komende twintig jaar uit groeien tot mainport met veer tig miljoen passagiers. Mede aan de hand van de in spraak van de bevolking volgt dit najaar een definitief kabi netsbesluit over Schiphol. Te gen die tijd zit er vermoedelijk een nieuw kabinet. Daarna moeten de Eerste en Tweede Kamer zich nog over de plan nen uitspreken. Op en rond Schiphol wordt de komende twintig jaar tien miljard geïn vesteerd. Twaalf passagiers van de verongelukte Saab 340 konden op eigen kracht het toestel verlaten. Een van de passagiers maakte deze foto, terwijl werd gewacht op de hulpverleners. AMSTERDAM THEA VAN BEEK Ongeveer een half uur nadat de KLM-Cityhopper van Schiphol was opgestegen, kregen de pas sagiers via de intercom te horen dat er een storing was aan de rechter motor. Mevrouw W. de Spa-Van Veldhuizen (66) had juist een kop koffie in haar han den, toen het vliegtuig ontzet tend begon te schudden. Samen met haar 36-jarige dochter Marijke de Spa, die in Cardiff woont, behoort zij tot de vier lichtgewonde patiënten die gisteren werden opgenomen in het VU-ziekenhuis in Amster dam. Het lot wilde dat haar zoon, ANP-journalist Rob de Spa, juist op weg was naar dat zelfde ziekenhuis voor een re portage. Net aangekomen zag hij zijn moeder en zuster op brancards binnenrijden. De verwondingen van de vier patiënten vielen redelijk mee. Alle vier hebben zij een lichte hersenschudding en last van vergeetachtigheid. De zwaarst- gewonde patiënte die in het VU-ziekenhuis werd opgeno men, heeft een sleutelbeenfrac tuur met gedeeltelijke zenuw- uitval. Voor het overige betreft het kneuzingen en schaafwon den. Mevrouw De Spa kan slechts gedeeltelijk herinneren wat pre cies is gebeurd. „Van de klap heb ik niets gemerkt. Waar schijnlijk was ik al buiten be wustzijn. Op een gegeven mo ment zag ik m'n dochter krui pen. Hoe ik precies uit het toe stel ben gekomen, weet ik niet meer. Wel dat we een heel eind hebben gelopen door een om geploegd veld. Ik zag ook de motor roken, die een stuk ver der van het vliegtuig lag. Uitein delijk kwamen we bij een soort sportcentrum, waar we werden opgevangen." Dochter Marijke merkte dat het toestel opeens sterk naar rechts ging hellen en toen als een baksteen naar beneden viel. Zij herinnert zich het gierende lawaai van de motor, een enor me klap en de stank van kerosi ne. Het toestel kwam terecht op zijn linkerkant. Nadat zij haar gordels losmaakte, viel ze naar beneden, waarna zij haar moe der bevrijdde. Van paniek onder de passa giers was volgens hen geen sprake. „Alles ging zo ontzet tend snel. Pas later ben ik erg geschrokken en begon m'n hele lichaam te trillen", aldus me vrouw De Spa. „Tot m'n grote geluk zat ik achter in het vlieg tuig. Dat is mijn redding ge weest." Het toestel lag na de crash op zijn linkerzijde. Door een gat in de rechterkant konden passagiers uit het toestel worden gehaald. foto united photos de boer poppe de boer Gehakt half-om-half, 500 gram-5r99-3.49 kilo CU Roomboter Koffiekoeken of-Spritskoeken, pak 200 g cn Chocolade hagel, hagel mix {2A9Ï, melk of puur Navellate handsinaas appelen, net 1.5 kilo Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen nbiedingen gelden t/m zaterdag 9 april a.s.. Lands grootste kruidenier lijft op de kleintjes letten. iom 5.99 Am 1.49 Am 2.29 2.99 am 3.99 Woordvoerder Luchtverkeersbeveiliging: SCHIPHOL. BILL MEYER De Saab 340 B van KLM Cityhopper was bezig met een doorstart toen het om nog onverklaarbare redenen neerstortte. Een doorstart wordt gemaakt als de landing om welke reden dan ook niet in één keer lukt. Gezagvoerder G. Lievaart, die bij de crash omkwam, was van plan nog een rondje te draaien alvorens opnieuw een landingspoging te doen. Het vliegtuig won echter tijdens de doorstart niet vol doende hoogte, maakte een vreemde zwenking naar rechts, en crashte naast de baan. Dat is de mening van woordvoerder G. Knook van de Luchtverkeersbeveiliging (LVB) op Schiphol. Knook wijst erop dat het vliegtuig Schiphol op één motor na derde. De gezagvoerder wilde op de Kaagbaan een voorzorgslanding maken. De rechtermotor was tijdens de vlucht uitgezet vanwege technische problemen. Normaal gesproken moet het vliegtuig zonder problemen op één motor kunnen landen. Knook kon gisteravond niet vertellen waarom de gezagvoerder een doorstart maakte en waarom die uiteindelijk mis lukte. Dat zal uit het onderzoek van bei de zwarte dozen moeten blijken. De cockpit-voice-recorder (met daarop de communicatie tussen beide vliegers) en de vlucht-data-recorder zijn gistermid dag geborgen. De verkeersleider, die het vliegtuig be geleidde, liet het toestel over de normale nadetingsroute van de Kaagbaan vlie gen. Die loopt vanaf het zuidwesten naar Schiphol. Deze route voert, in vergelij king met de aanvliegroutes van de ande re banen, over relatief dun bevolkt ge bied. Het vliegtuig kwam vanaf de Noordzee en vloog ruwweg langs Noord - wijk, over de Bollenstreek, tussen Nieuw- Het was gisteren precies ander half jaar geleden dat de Boeing van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al neerstortte in de Amsterdamse Bijlmer meer. Even voor de Saab 340 gistermiddag bij Schiphol ver ongelukte, werd bij het herden kingsmonument in de Bijlmer de El Al-ramp herdacht. R. Simonis van de Werkgroep Vliegverkeer Bijlmermeer: „Het ongeluk van gistermiddag is weliswaar niet te vergelijken met de ramp in de Bijlmer. Maar het is wel zo dat mensen die nog met onverwerkte emo ties van de Bijlmerramp rondlo pen, nu weer extra angstig zijn geworden. Uit dit ongeluk kun je ook concluderen dat niet al- jeen woonwijken, maar ook snelwegen niet te dicht bij een vliegveld behoren te liggen. Daar zal in de toekomst meer rekening mee moeten worden gehouden". Onderzoeker: Uitspraken van Maij voorbarig SCHIPHOL BILL MEYER Vooronderzoeker Groenendijk noemt de uitspraak van minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat dat het onderzoek naar het vliegtuigongeluk bin nen enkele weken rond kan zijn 'voorbarig'. Groenendijk is de onafhanke lijk vooronderzoeker die na mens de Raad voor de Lucht vaart het onderzoek naar de toedracht en oorzaak van het ongeluk leidt. „Op het ogenblik zijn wij bezig alle sporen te on derzoeken op de plek van het ongeluk. Pas daarna worden al le gegevens verwerkt en met el kaar in verband gebracht." Groenendijk wil geen enkel oorzaak uitsluiten. Daarom wordt sectie verricht op de ge zagvoerder. Mogelijk is die on wel geworden, hoewel men daar geen concrete aanwijzin gen voor heeft. Inmiddels zijn beide zwarte dozen gevonden. De co-piloot P. Stassen verkeert in een dus danige conditie dat hij snel kan worden verhoord. Groenendijk kon vanmorgen niet bevestigen of het vliegtuig tijdens een mislukte doorstart crashte. Dat beweert de Lucht verkeersbeveiliging (LVB) op Schiphol. Volgens LVB-woord voerder Knook had de gezag voerder nog een rondje willen maken alvorens te landen. KASREGISTERS Vennep en Hoofddorp door naar Schip hol. Deze standaardroute is de gezag voerder aangeboden en hij heeft die zonder bezwaren geaccepteerd. Volgens Knook was Schiphol de meest voor de hand liggende luchthaven om te landen. Er is niet overwogen het toestel naar elders te dirigeren. I iet vliegtuig is een goed half uur in de lucht geweest. Het vertrok van Schiphol om 14.20 uur. De gezagvoerder meldde tien minuten later dat hij problemen met de rechter motor had en die had stilgezet. Weer tien minuten later maakte het vliegtuig zich op voor de landing. Brengen geld in het laatje. SHARP KASREGISTERS, WEEGSCHALEN SLAGERIJ-, HORECA MACHINES RIJKSSTRAATWEQ 84 86

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3