Bugno wint na fout Museeuw Judoka Huizinga maakt indruk Sport Sampras verdient al miljoen Lansink sluit Europees circuit in stijl af VERBIJSTEREND nm L>'- DINSDAG 5 APRIL 1994 rob onderwater. c Yves Kunimer scoort voor Barbarians leiden Yves Kummer heeft geschiedenis geschreven. Als eerste Nederlander scoorde de rugbyer van DIOK zaterdag in het offi cieuze wereldteam van The Barbarians. De 28-jarige Leidse in ternational droeg op die manier een steentje bij aan de zege van het wereldberoemde gelegenheidsteam op Cardiff in Wales. Chad Lion-Cachet, de Zuidafrikaanse teamgenoot van Kummer, scoorde eveneens voor The Barbarians. Erik Dekker boekt eerste profzege arrasate Erik Dekker heeft paasmaandag in de eerste etappe van de Ronde van het Baskenland zijn eerste overwinning als beroepsrenner behaald. De 'vice-Olympisch kampioen' versloeg in Arrasate na 117 kilometer in de regen het complete peloton in de sprint. Hans Jansen neemt leiding in NK over huissen» Vijftien jaar na zijn eerste damkampioenschap heeft Hans Jansen opnieuw zijn kandidatuur voor de titel gesteld. Met twee overwinningen in het Paasweekeinde nam de Amsterdam mer de leiding over van het duo Van der Zee en Gerard Jansen. Het tweetal werd op de ranglijst ook gepasseerd door Clerc, Van Aalten en Meijer. Spaan glijdt weg in de bagger hencelo» Met een motorblok in de handbagage meldde Hans Spaan zich uit Australië, om mee te doen aan de Paasraces op het circuit van Hengelo, Gelderland. Tussen de Grand Prix' voor de wereldtitel door, wil hij zijn tiende nationale titel behalen. Spaan monteerde het blok op zijn reserve-frame, gleed in de stromende regen al vroeg in de race onderuit en behaalde geen resultaat. Revanche voor Van den Berk berghem» De tweede wedstrijd voor het internationaal kam pioenschap van Nederland motorcross, op Eerste Paasdag in Berghem, heeft vooraf in de 125cc-klasse een verrassende win naar opgeleverd. John van den Berk, de tweevoudig voormalig wereldkampioen die zich een week eerder niet wist te kwalifice ren voor de Italiaanse GP, won in zijn „thuiswedstrijd" beide manches. Muntz weer achtste taranto Golfer Rolf Muntz is bij het Tessali Open in Zuid-Italië als achtste geëindigd. Door dat resultaat heeft de 25-jarige Bra bander weer iets meer hoop gekregen dit seizoen de toptien van het Europees Challenger-circuit te halen. Dat zou betekenen dat hij volgend jaar rechtstreeks wordt toegelaten tot de PGA-Tour, waar het grote geld klaarligt, zij het voor Nederlanders op grote afstand. Muntz, die op 21 april tussen de grote jóngens op uitnodiging begint aan het Catalaans Open, besloot het toernooi in Taranto met een ronde van 71 slagen, precies het baangemiddelde. Dat bracht zijn totaal op 287. De Brit Michael Archer zegevierde met Walder springt ver in El Paso el paso De Amerikaanse verspringer Eric Walder (22) heeft za terdag bij atletiekwedstrijden in El Paso, Texas met 8 meter 74 de beste jaarprestatie op zijn naam gebracht. Hij verbeterde zijn persoonlijke record met 21 centimeter. Met zijn sprong nestelde hij zich op de vijfde plaats van de 'eeu wige' ranglijst. Alleen zijn landgenoten Mike Powell (8,95 we reldrecord). Bob Beamon (8,90) en Carl Lewis (8,87) en de Arme niër Robert Emmijan (8,86 Europees record) sprongen ooit ver der. Gedoodverfde winnaar kiest verkeerde wiel en komt millimeters tekort De ene fout bleek veel minder zwaar te tellen dan de an dere. Dat Gianni Bugno té vroeg de armen strekte om zich in opperste geluk over de Meerbeekse Hallenbaan te laten uithollen - hij zal er niet minder Ronde van Vlaan deren-geschiedenis door maken. meerbeke peter ouwerkerk gpd-verslaggever Maar dat gedoodverfd Johan Museeuw in de sprint eerst het verkeerde wiel koos (dat van Tschmile), vervolgens 'een kwakske' kreeg van Balleri- ni, daarna opgesloten raakte, toch nog weer twee, drie leng ten goedmaakte, maar uiteinde lijk een paar millimeter te kort kwam voor 'Vlaanderen II', dat zal hem nog lang door het hoofd spoken. GB/MG-soigneur Dirk Nach- tergaele stond bedremmeld met de bloementak van de grootste verliezer op het binnenplein van de Zusterschool, traditio neel dienstdoend als perszaal én ruimte voor de dopingcon trole. „Als je twee jaar achtereen de Ronde van Vlaanderen kunt wannen, en je verliest als Vla ming op één, twee, hooguit drie centimeter, dan moet dat heel erg pijn doen. Maar hij verliest door een paar verkeerde ma- noeuvers op 300 meter een paar lengten, hij moet zich terug op de twaalf gooien (de zwaarste versnelling, red.), tja... dan ligt die centimeter verschil al op 300 meter, en niet op de streep." Uitleg Het was een uitleg, waar geen speld was tussen te krijgen. Maar soms rolt een wiel niet zoals de goegemeente dat ver wacht. Zeker niet met Gianni Bugno in de buurt. Bugno was voor velen de 'geheim-favoriet' geweest. De sombermans van het azzurri-peloton had het sof- jaar 1993 achter zich gelaten, had de laatste herinneringen het opgeheven Gatorade was fris en monter met manager Stanga aan de slag gegaan voor de nieuwe Milanese sponsor in elektro-ar- tikelen, Polti. Een kleinere ploeg, met min der aspiraties, maar met sprin ter Abdoesjaparov als bliksem afleider. Abdoe was al viermaal gehuldigd, had bijna zelfs 'De Panne' gewonnen. Bugno stelde zich er in Abdoe's dienst en sleep onderwijl zijn eigen vorm, vooral met het oog op de klas siekers. Tot hoever die was ge rijpt bleek zondag. Met Franco Ballerini was hij zichtbaar de beste in de lange finale van Vlaanderen 1994. Maar daarmee was Johan Museeuw nog niet verslagen. Museeuw, de absolute kopman in het sterkte GB/MG-blok. Ploegleider Patrick Lefèvere was echter niet zomaar gerust op de goede afloop. Nog voordat de GB/MG's de wedstrijd in handen hadden kunnen nemen, waren er al valpartijen en lekke banden van Museeuw, Sciandri, Scinto, en 'dépannage'-arbeid van Wil- lems en Peeters. „Toen er ook nog eens een politieagent bij me het portier van de wagen kwam binnenrijden wast ik: dit is onze dag niet." Ze hadden geklokt. Bij de eer ste massale valpartij, achter Jo han Capiot op de Oude Kware- mont, waardoor de wedstrijd plotseling en vroegtijdig open brak, had Museeuw 2.04 min moeten wachten voor hij met een nieyw wiel verder kon. En ook zijn latere lekke band be zorgde hem nog een goeie mi nuut. „Die heeft dus ruim drie mi nuten moeten goedmaken, te gen Bugno niet één seconde. Natuurlijk, dat is koers, maar het weegt wel mee in de finale," aldus Lefèvere. Een finale, waar in Museeuw, net als alle ande ren, alleen kwam te zitten, toen ook nog eens een ijzersterke Carlo Bomans door pech werd geveld. Het resulteerde in een fraai één-tegen-één gevecht van elf koplopers, die werden terugge bracht tot vijf: Capiot, Mu seeuw, Ballerini, Tschmile en Bugno. Van de mee-favoriet ge achte WordPerfect-ploeg (Raas bleef uit de ploegleidersauto) had vrij vroeg al Frans Maassen moeten afhaken, maar viel nu ook Edwig van Hooydonck tot veler verbazing uit de boot. Hij verzuimde tot drie keer toe in te pikken bij de kop. Hoe sterk Bugno zich voelde toonde de Italiaan op de laatste klim van de dag, de Bosberg. Met een voor zijn doen heel licht verzet trippelde hij op kop goteborg anp/sid Jos Lansink heeft het Europese circuit voor de wereldbeker springruiters waardig afgeslo ten. De 33-jarige ruiter uit Weerselo won zondag in Göte- borg de veertiende en laatste kwalificatiewedstrijd. Met Boll- vorm's Libero H was Lansink in de barrage het meest attent van de tien combinaties. Zijn tijd van 38,51 seconden werd door niemand benaderd. Lansink heeft dit wintersei zoen volledig naar zijn hand ge zet, met sterke prestaties in hét begin en aan het eind. Hij bracht vijf wereldbekerwedstrij den op zijn naam le sleuteltjes voor een Volvo met een winkelwaarde van 65.000 gulden opleverden. De Twent begon zijn zegetocht in oktober met de hoofdprijs in Oslo, waar bij hij de Belg Philippe Van- doorne als medewinnaar duld de. Nog in de herfst zegevierde Lansink in Helsinki en Amster dam om de draad weer op te pakken met een overwinning in maart in sportpaleis Bercy te Parijs. In zijn loopbaan moght Lansink in totaal negen keer een ereronde maken met een auto, uitgeloofd als ereprijs voor een wereldbe kerwedstrijd. Lansink veroverde als win naar van hét Europese circuit een record aantal van 127 pun ten. De Duitser Franke Sloot haak eindigde als tweede met 99 punten. Met Lansink plaats ten nog vijf Nederlanders zich voor de finale om de wereldbe ker, die van 13 tot en met 17 april tijdens Indoor Brabant in Den Bosch wordt gehouden. Dat zijn Jenny Zoer, Piet Ray- makers, Eric van der Vleuten, Roelof Bril en Jan Tops. Europa wordt verder verte genwoordigd met vier Duitsers, drie Zwitsers, twee Britten, een Italiaan, een Ier en een Oosten rijker. De Fransen Ledermann en Navet en de Brit Skelton ma ken geen gebruik van hun kwa lificatie. In het immense Scan- dinavium (met 11.000 toe schouwers) van Göteborg had Lansink, net zoals in Parijs, al leen concurrentie te duchten van John Whitaker. De Brit za delde ditmaal niet de fameuze schimmel Milton die tot Den Bosch met rust wordt gelaten, maar Grannusch. Whitaker kwam met zijn tijd van 39,05 se conden ruim een halve seconde tekort op Lansink, die de der tienjarige Holsteiner hengst Li bero H als vijfde van de tien deelnemers in de ring bracht. at Handgeknoopte Marokkaanse Idris berber van zuiver scheer wol. Uit voorraad leverbaar in 7 maten, zonder tranje, in M Op bestelling, met ot "i'vtffl zonder franje, in elke gewenste maat, levertijd ca. 12 weken. Prijs per m2. Van 200.- Voor 160.- Co. 160x230 cm. Van 669.- Voor 529.- Ca. 190x240 cm. Van 829.- Voor 659.- HL Xf Co. 215x215 cm. Van 829.- Voor 659.- Ca. 190x290 cm. Van 999.- Voor 799.- Co. 235x235 cm. Van 999.- Voor 799.- Ca. 240x340 cm. Van 1499.- Voor 1 199.- Van 1999.- Voor 1599.- de Bijenkorf Van der Smissen evenaart record bij Mastersstrijd en wint titel ZUNDERT ANP Christ van der Smissen heeft in het derde toernooi dat meetelt voor de natio nale Masters-titel drieban den, een record geëve naard. In de halve finales van de Grand Prix in Zun- dert had de 39-jarige biljar ter uit St. Willebrord voor zijn partij tegen Ben Velt huis slechts 21 beurten no dig voor de 50 caramboles. Het partij-moyenne van 2.380 was tot nu toe in de reeks Grand Prix-wedstrij den slechts door Louis Ha- vermans gehaald. Van der Smissen begon sensationeel met een voor sprong van 27-0 na elf beurten. Daarna ging de strijd gelijk op: 50-24. In de finale versloeg de Braban der de 22-jarige Utrechter Dick van UÜm met 50-19 in 26 beurten, goed voor een partijgemiddelde van 1.923. Door deze prestatie schoof Van der Smissen op de Nederlandse ranglijst op naar de tweede plaats ach ter Dick Jaspers. ■•v' De kopgroep op de Muur en Gianni Bugno. de keitjes over, iedereen voor uit, niemand een demarrage gunnend. Hij wilde het ogen schijnlijk rustig laten aankomen op een sprint-a-quatre. Bugno ging de sprint zelf aan, gunde Museeuw geen meter initiatief, zwenkte van links naar rechts, en won één van de Geraardsbergen; Franco Ballerini leidt v meest memorabele sprints van 'Vlaanderen'. Toch kon er na zijn zege lan ge tijd weer geen glimlach af. Bugno heeft geen emoties, of weet ze raadselachtig te verber gen. Zijn geelgroene safaripak begon ook van een troosteloze dissonantie te getuigen. De tijd rovende dopingcontrole kreeg op die manier veel weg van een anti-climax. Dirk Nachtergale, nog steeds met de zilveren zegekrans, die op een graftak begon te lijken: „Wat of 'em straks met die krans gaat doen? Ik denk zo diep mogelijk begraven." Pete Sampras heeft in drie maanden een miljoen dollar bij- eengeslagen. De 22-jarige Ame rikaan won zondag zijn vijfde tennistoernooi in dit jaar. Na Sydney, Melbourne (Australian Open), Indian Wells en Key Bis- cayne versloeg hij in Osaka de Franse qualifier Roux, 6-2 6-2. Het was de 25e toernooizege in zijn loopbaan. In Sun City, Zuid-Afrika werd Markus Zoecke winnaar. Hij versloeg in een Duitse finale zijn landgenoot Dreekmann, 6- 4 6-1. In Hilton Head, South Ca rolina, behaalde Conchita Mar tinez haar eerste toernooi-over- winning in dit jaar. De Spaanse sloeg Natasja Zvereva van het Amerikaanse gravel, 6-4 6-0. Het was haar zeventiende toer nooiwinst, de negende op gravel. In Estoril liet Andrei Medve- dev in de Finale tegen Carlos Costa een voorsprong van 6-4 5-2 glippen. De Oekraïner, terug na twee maanden absentie door een knieoperatie, verloor als nog: 6-4 5-7 4-6. Costa won het toernooi na 1992 voor de twee de keer. Siemerink Jan Siemerink is in de eerste ronde van het met twee miljoen gulden gedoteerde open Japans tenniskampioenschap uitge schakeld. De Nederlander, tij dens het Davis-Cupduel met België nog goed op dreef, ver loor in het Ariake Collosseum in Tokio met twee keer 4-6 van de onbekende Australiër Michael Tebbutt. In Osaka was Sampras opper machtig. Hij vernederde Agassi in de halve finale met 6-3 6-1 en stond tegen Roux vier games af. Roux was als qualifier het toer nooi binnengestapt. Hij was de nummer 212 van de wereld en verraste op weg naar de eindstrijd Lendl en Krickstein. Roux was kansloos tegen Sam pras. Hij verdiende in Japan 52.590 dollar (ruim een ton), meer dan de helft van zijn totale verdiensten sinds zijn entree in het profwereldje in 1992. Sampras vloog na de winst naar Tokyo, waar hij als eerste is geplaatst. Zoecke wilde na zijn victorie in Sun City nog even naar het rockconcert van Bryan Adams, maar zag daarvan af toen hij hoorde dat hij dinsdag op de baan in Tokyo moet ver schijnen. Twintig-jarige student geeft Franse selectie voetveeg Aanvallen is zijn handelsmerk. Verrassen en variëren volgen op een goede tweede plaats. Mark Huizinga was de openbaring van de Open Nederlandse kam pioenschappen judo. De twin tigjarige HEAO-student gaf de titelstrijd in de Maaspoorthallen van Den Bosch de impuls die het soms lauwe toernooi nodig had. Bondsvoorzitter Frans Hoogendijk verwoordde de be wondering en het respect die de bijna duizend toeschouwers door applaus lieten blijken: „Ik heb van je genoten." De Zuidhollander veegde zondag, de tweede dag van het NK, de Franse selectie in de klasse tot 78 kilogram van de ta- tami. Onbevangen en soms on navolgbaar, agressief en stijlvol. Met als hoogtepunt de finale te gen Bertrand Damaisin. Huizin ga verstoorde de selectieproce dure van Frankrijk, Europa's beste judonatie. Met de Vlaar- dinger heeft bondscoach Wim Visser voor de Europese kam pioenschappen volgende maand een medaillekandidaat in huis. Huizinga oogt fysiek minder sterk dan het gros van zijn te genstanders. Hij compenseert dat gemis met snelheid en tech niek. Valt aan als hij een gaatje ziet, daarbij af en toe vergetend dat hij op voorspfong staat. „Verleden jaar tijdens het EK ju nioren kostte me dat de titel. In mijn gedrevenheid en enthou siasme vergat ik de voorsprong te consolideren. Dat moet ik nog leren", zei de pupil van Chris de Korte, mede-eigenaar van een judo-school in Hoog vliet. Tijdens de EK in Gdansk komt Huizinga uit in de klasse waarin hij zondag de eerste plaats pakte. In de toekomst op teert hij voor de klasse tot 86 ki logram. Geboren uit nood, want hij heeft moeite op gewicht te blijven. „Ik denk straks na de Europese titelstrijd een keus te moeten maken. Daarmee moet' ik niet te lang wachten, want met het WK in Tokyo en de Olympische Spelen over twee jaar in het verschiet moet ik kie zen. Te lang uitstellen is niet goed voor mijn ontwikkeling", Monique van der Lee ligt onder, maar zal de prestigestrijd tegen Angelique Seriese toch gaan v zei hij zelfbewust. Huizinga is een talent v toekomst, Alex Smeets w Althans voorlopig. De i drie van de EK in de klasse tot 86 kilogram vorig jaar, viel bui ten de prijzen en miste dus de afvaardiging naar de Europese titelstrijd. Hij lag overhoop met zijn coach Wim Visser, stapte over naar Peter Snijders, maar heeft vooralsnog zijn evenwicht niet hervonden, ook al beweert hij het tegendeel. „Uiteraard baal ik dat ik niet naar Polen kan, maar het is geen ramp. Ik ga in de aanloop naar het komende seizoen trai ningsstage lopen in Hongarije. Duitsland en mogelijk Japan. Slijpen aan de kwaliteit", sprak hij zich moed in. „Voor mijn ge voel gaat het beter dank zij de wisseling van coach. Al is het er vandaag niet uitgekomen." In vergelijking met de Open NK van vorig jaar was getalsma tig sprake van progressie. Twaalf maanden geleden ver overden de Nederlanders drie gouden plakken. Dit keer vijf. De zusjes Jenny en Jessica Gal in de lichtste gewichtsklassen, Monique van der Lee bij de zwaargewichten. Ben Sonne- mans in de categorie tot 95 kilo gram en Mark Huizinga tot 78 kilogram. Op zich geen slecht resultaat, maar de bezetting was niet van dien aard dat in alle klassen de tegenstand groots te „Dat klopt, maar dat heeft ook te maken met het feit dat we streven naar de A-status. Dat betekent dat alleen judoka's die via de nationale bond worden aangemeld mogen deelnemen", verldaarde Robbert van der Geest, woordvoerder van de Ju do Bond Nederland. „Indien we de A-status verkrijgen, kunnen we volgend jaar een kwalitatief sterker veld verwachten. F.n de kans dat het toernooi wordt op gewaardeerd is heel groot." Seriese Voor Monique Seriese verliep de finale boven de 72 kilogram minder leuk. Tegen Monique van der Lee was ze er van over tuigd dat ze gewonnen had. De beslissing van de scheidsrech ters was echter anders. De voor keur werd aan Van der Lee ge geven, waarop Seriese ontplof te. Ook haar coach Chris de Korte was woest. „Ik maak me niet gauw kwaad, maar wat hier vandaag gebeurd is... Tegen Van der Lee laat Angelique toch zien wat voor macht ze heeft; ze trekt haar compleet naar bene den. Voor mij is ze gewoon de winnares; aan zulke confronta ties heb ik ook helemaal niets. Ze is beter, ze heeft het op twee A-toernooien (München en Pa rijs, red) laten zien. Twee keer eerste. Dan verliest ze op een clubhuistoernooi in Arlon van haar op beslissing en vervolgens hier. Maar dat zegt me niets. Deze nederlaag is in principe ook niet zo erg. maar ik moet nu wel oppassen dat ze er niet moedeloos van wordt. Dit moet ze slikken. Daar ga ik straks al aan werken, want we kunnen het niet hebben dat dit twee maanden nawerkt. In mei staat het EK voor de deur."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23