Jakobs mist winst - in helse klassieker Jeugd moet op Unicum spitsroeden lopen Sport Oegstgeest deelt flinke tik uit aan koploper Varke visser kampioen op nieuwe Bult WIE ZEI DAT Eelman: Gelijkspelen en toch twee punten 2CDINSDAG 5 APRIL 1994 ROB ONDERWATER. C oegstgeest ron hoogendam tafeltennismedewerker Terwijl de regioclubs uitko mend in de landelijke tafelten- niscompetitie van hun vrije paasweekeinde genoten, troffen de vrouwen van het Oegstgees- ter Pecos en het Leidse Docos elkaar voor hun inhaalduel in de tweede divisie. Dat ook in het 'pinpongwereldje' het balle tje raar kan stuiteren bewezen de Oegstgeester vrouwen die hun Leidse collega's met een 7- 3 verlies opzadelden. Een heuse 'zustermoord'. Ondanks deze tik kunnen de Morschbewoonsters na zes wedstrijden en 37 punten nog altijd bogen op een riante eerste plaats, die ze vermoedelijk niet meer uit handen geven. Manon Nijssen had namens de Leidse koploper had een plausibele verklaring voor het verlies: „Ze waren beter. Tegen verdedigers spelen ze goed. Bovendien had Karin Bunnig last van een jet lag. Aan de Hoge Morsweg rolde er voor Docos nog een 6-4 zege uit de bus. Maar die uitslag was geflatteerd, acht partijen gingen in drie games. In de Voscuyl was Iris Sjaarde- ma smaakmaakster door trefze ker het trio Mirjam Bik, Nijssen en Bunnig te verschalken. Karin van der Heiden (slechts verlies tegen Nijssen) en Miranda Kars- dorp (verlies tegen Bik) zorgden ervoor dat Oegstgeest (kansloos in de dubbel) nog hoop kan koesteren op lijfsbehoud. Van de vijf ploegen degraderen er maar liefst drie vanwege een door de NTTB ingevoerde ver sterkte degradatieregeling. Oegstgeest deed met de 7-3 weliswaar goede zaken, maar moet met nog twee duels te gaan nog altijd het Hengelose Vitesse boven zich dulden. Vi tesse krijgt nog bezoek van Do cos en Oegstgeest. komen, nog vijf dagen gegeven om op hun beslissing terug te komen. Doen ze dat niet, dan verdwijnen ze definitief uit de selectie voor de naderende we reldtitelstrijd in de Verenigde Staten. Na de kwalificatie voor de eind ronde bedankten veel toonaan gevende spelers voor de natio nale ploeg. Ze wilden Bisjovets, de voorganger van Sadirin, te rug als bondscoach. Bisjovets, momenteel adviseur van WK- deelnemer Zuid-Korea, ver klaarde onmiddellijk weer be schikbaar te zijn. Daarnaast eis ten de internationals hogere premies. Enkele weken geleden kwamen enige spelers echter terug op hun beslissing. Onder anderen Joeran, Koelkov (Benfica) en Mostovoi (Cannes) voegden zich weer bij de selectie. Sjali- mov (Inter), Kansjelskis (Man chester United) en Kiriakov (Karlsruher SC) behoren nog tot de rebellen. „We komen op geen enkele wij ze tegemoet aan de eisen", ver klaarde Simonian, vice-voorzit- ter van de Russische voetbal bond, gisteren. „Onder Sadirin hebben we de kwalificatie voor de wereldtitelstrijd afgedwon gen. Het is onzin aan zijn kwali- teiten.te twijfelen. Over een te rugkeer van Bisjovets valt niet te praten. Hij heeft in de hele af- faire een kwalijke rol gespeeld." Simonian kwam tot de uitspra ken na overleg met de coaches van de zestien in de hoogste klasse uitkomende clubs. „We hebben lang genoeg geprobeerd een oplossing te vinden. Het wordt nu tijd ons volledig op het spel te concentreren. Tot eind deze week krijgen de spe lers de gelegenheid te melden dat ze weer beschikbaar zijn. Doen ze dat niet, dan worden ze geschrapt. Definitief." Offi cieel hebben de Russen tot be gin juni de tijd om de selectie vast te stellen. Doordat twee spelers van shirt hadden gewisseld, heeft scheidsrechter Helmstrijd zater dagavond in Almelo een 'ver keerde speler' van Helmond Sport van het veld gestuurd. De leidsman trok in de 55ste mi nuut de tweede gele kaart voor de speler van Helmond Sport met rugnummer 7. Dat was volgens het wedstrijd- formulier De Vries. Die kon prompt met rood vertrekken. Na afloop werd pas duidelijk dat de werkelijke boosdoener Valentijn was, op het formulier de nummer 6. Valentijn en De Vries hadden voor de wedstrijd van shirt gewisseld, waardoor Helmstrijd de verkeerde naam in zijn boekje schreef. wordt uitgesteld. Vandaag wordt het kwalificatietoernooi afgesloten. Zowel bij de man nen als bij de vrouwen moeten drie rondes gewonnen worden om deelname af te dwingen. Voor de mannen (schema van 32) liggen twee tickets te wach ten, voor de vrouwen (schema van 16) slechts twee. Naast de al verstrekte wild cards aan Marco Visser en Jeroen Boogmans kregen ook Marco van Trigt en Perry Paauw een bewijs van deelname. Dennis Bergkamps positie bij Inter staat onderdruk. Niet dat de ex-Ajacied moet vrezen voor een spoedig vertrek bij Inter, maar de leiding van de Milanese club eist dat de duur ste speler in de geschiedenis van de club het seizoen redt. „Dennis moet nu Inter helpen en niet omgekeerd. Als hij zich als een topspeler gedraagt, kun nen we het seizoen waardig af sluiten in de UEFA-Cup. Anders is dit gewoon een rampjaar", al dus de Paas-boodschap van voorzitter Pellegrini, die voor alsnog niet van plan is om Berg kamp zomaar van de hand te doen ondanks een lucratief aan bod van Arsenal. In het paasweekeinde heeft de sterspeler de tijd gehad om over zijn problemen na te denken. De nederlaag bij Cagliari in de UEFA-Cup kreeg Bergkamp op zijn brood. „Als je in zo'n be langrijke wedstrijd zo zwak speelt, hoor je eigenlijk geen be schermde rol meer te krijgen. We kunnen 'niet blijven door gaan met zijn kwaliteiten te lo ven terwijl hij daarvan niets laat zien", liet trainer Marini via de media weten. De kranten heb ben daarna niet nagelaten om kritische opmerkkingen te plaatsen bij de toptransfer van vorig jaar. Er wordt getwijfeld aan de wil van de Amsterdam mer om zich aan te passen aan het Italiaanse voetbal. „Als Bergkamp werkelijk achter een aanval met drie spitsen wil spe len, had hij in Nederland moe ten blijven. Want er wordt ver der nergens zo gevoetbald in de wereld, zelfs niet bij Barcelona", aldus het gezaghebbende dag blad La Gazzetta dello Sport on der de veelzeggende kop: Berg kamp, superster of miskoop. Jo- han CruijfT gooide vanuit Bar celona nog meer olie op het vuur met de stelling dat Berg kamp vorig jaar voor zijn club had moeten kiezen. „Dan was hij misschien niet zo rijk ge weest zoals nu, maar wel geluk- kiger". De Russische voetbal autoriteiten hebben op tweede paasdag de internationals die weigeren onder bondscoach Sadirin uit te Vierhouten vergist zich in slotfase Even leek het er op dat ex-prof Gert Jakobs in eigen streek de klassieker de Ronde van Drenthe op zijn naam zou schrijven. Toen hij drie kilometer voor het einde en kele tientallen meters op zijn medevluchters pakte, veer de het Drentse publiek op. Maar juist een goede bekende van hem, Aart Vierhouten, haalde Jakobs weer terug. Een actie die wat vreemd overkwam, omdat Vierhouten, uit komend voor de nationale selectie, lid is van Swift/Cas- ba. Na de wedstrijd stak Jakobs dan ook een waarschu wend vingertje op richting zijn (deel)clubgenoot. Uiteindelijk kwamen de groe pen weer bij elkaar en bleken veertig renners de schifting te hebben doorstaan. In die groep werd niet stil gezeten. Steeds weer kwamen renners (onder anderen Zuyderwijk en kam pioen Den Braber) voorop. In de finale maakte Jakobs de slag en kreeg hij nog elf renners mee. In de straten van Hoog- eveen liet hij zijn medevluchters het achterwiel zien, maar Vier houten was ook met zijn ge dachte bij de overwinning. Nu schreef Anthony Theus slim de Ronde van Drenthe op zijn naam. Vierhouten werd achtste en Jakobs, niet meesprintend, twaalfde. Toch deed de ploeg van Cas- ba Wonen goede zaken in de Ook dit jaar was de Ronde van Drenthe, met zijn vele keien, weer een ware hel voor de 150 van start gegane renners. Al in de beginfase trokken 15 renners er op uit en zetten het gehele peloton op zijn kop. Mark Rasch en Jakobs zorgden er voor dat de kopgroep niet uit het zicht verdween. In Exloo was de grote groep geheel in stukken geslagen. Ja kobs reed met de besten mee en Rasch moest met een lekke band achterblijven. Bij Schoon- lo sloten ook Edward Farenhout en Peter Hoondert nog aan. Niels van Stralen kon de groep niet meer achterhalen en Vital Timmermans had zijn dag niet. topcompetitie door de klasse ringen van Peter Hoondert (19), Edward Farenhout (27) en Niels van Stralen (41). Met 42 punten verliet de Zoeterwoudse forma tie de gedeelde laatste plaats en klom naar de top tien (achtste). Bommelerwaard De clubploeg van Swift/Casba kwam als voorbereiding op de clubcompetitie aan de start in de Omloop van de Bommeler waard. En niet zonder succes. Het kersverse lid Aart Vierhou ten (nationale selectie) won met overmacht de eindsprint voor medevluchter Arthur Farenhout en Peter Hoondert legde beslag op de vierde plaats nog voor Casper van der Meer en Robert de Poel. In de stromende regen was een kopgroep van zeven ren ners ontsnapt uit een groep van dertig met onder ander kam pioen John den Braber (later af gestapt), Edward Farenhout (19) en Koudekerker Femand Warmerdam (29). Ronald van der Tang (35) uit Voorhout en Franklin Klaasse (40) en Robin van Kessel (52) reden lang met de besten mee, maar moesten leiden Het clubkampioenschap van de Leidse wielervereniging Swift/Casba is zondag op het vernieuwde parcours op De Bult afgewerkt. De 60 kilometer bij de A-amateurs werd door Rijnsburger Mark Varkevisser het snelst afgelegd. Hij won nipt voor Robin van Kessel (Ter Aar). Op één ronde werd Ronald van der Tang (Voorhout) voor Ruud Borst en Miquel van Kessel derde. foto hielco kuipers na 125 kilometer de grote kop groep laten gaan. Leon Rekelhof (Ter Aar) gaf er 25 kilometer la ter de brui aan. In de zware Belgische klassie ker Aken-Seraing kwam Dino Tolhoek goed voor de dag. Op de eindstreep was alleen de Limburger Roger Smeets hem de baas. HiUegommer André van der Reep (Bollenstreek) werd vierde bij een criterium in Gerwen. Zijn jongere broer Gerben werd tweede bij een jeugdwedstrijd in Dinteloord. leiden gerrit-jan van geen Voor de Leidse tennisjeugd wordt het deze week spitsroe den lopen. In het kwalificatie toernooi van het vijfde Noorlan- der Paas-toernooi georgani seerd door tennisvereniging Unicum krijgen de jonkies de kans om de eerste stappen op weg naar de verlangde A-status te zetten. Opvallend veel wild cards zijn voorbehouden aan spelers die nog nauwelijks heb ben gepresteerd in de Leidse B- Bij de mannen krij gen Roeland Kuyper, Mare Brand, Martijn van den Berg en Harold van Schie samen met de 'oudere' gacde Eric Bolten en Gertjan Egberink een kans. Dit ondanks hun ranking '1000'. Bij mogen Heddy Boers, Maaike Zonderop, Ruby Pennings en Unicum-aanwinst Rowena Leenders proberen zich te meten met de vaderlandse top. Aan de eerste resultaten is te zien dat het vertrouwen in elk geval niet wordt beschaamd. Mare Brand - vorig jaar nog C- master van Leiden - opende het toernooi tegen de als eerste ge plaatste Eric Reuijl en kon met opgeheven hoofd de baan verla ten. De Boskoper die dit jaar de overstap naar Unicum heeft ge maakt, maakte het zijn oppo nent lastig. De Nederland moest er hard aan trekken om met 7-5 en 6-3 te zegevieren. Het was de enige partij die gisteren tot een einde kwam. Het beloofde frisse paasnood- weer kwam inderdaad. Harold van Schie kon zijn partij dan ook niet afmaken. De Meren- wijker stond sterk te spelen. Van Schie sloot de eerste set win nend af tegen Dennis Verbeek (6-3) en staat met 3-0 achter. Het slechte weer betekent voorlopig niet dat de start van het hoofdtoernooi (morgen) RFeïi VI: „Het is moeilijk te zeggen of Ne derland het goed doet op het WK. Weet je wat het is met dat soort toernooien, als je eenmaal in de winning mood bent, win je alles. Logisch, want anders ben je niet in de winning mood, tl aha, geweldige uitspraak, ech te voetbalfilosofie. Idem: „Het is buitengewoon raar dat er nog steeds geen homoseksuele voetballer is opgestaan. Het KNVB-bestand heefteen miljoen leden, het zou wel heel toevallig zijn als dat allemaal hetero's ADO Den Haag-trainer Nol de Ruiter in de Haagsche Cou- „Ik rol hier werke lijk van de ene ver bazing in de ande re. Je kan het zo gek niet bedenken of het gebeurt. Maar we gaan vrolijk door, alsof er niks aan de hand is. We stoppen er pas mee, als we geen ballen meer hebben." zijn er steeds van die aardbevin gen. Het brokkelt af. beetje bij beetje. Sommige nu misschien lachen zeg. Maarzij komen Cisca Dresselhuys, hoofdre dactrice van Opzij, in SI: „Opzij heeft een tijdje een vrou wenvoetbalteam uit Oegstgeest gesponsord. Maar hun shirtjes pasten niet. Er was door de ont werpers geen rekening gehouden met de boezems, en die hebben meisjes nu eenmaal meestal. Er stond 'Opzij staat achter uop, maar dat u viel weg onder de oksel. Oud-wielrenner Briek Schotte in de Volkskrant: „Het vertrek vind ik het schoon ste van de koers. Ge ziet cle ren ners op hun gemak, ze lachen nog allemaal De aankomst is het treurigste. Het is maar de winnaar die lacht en al de rest komt met :o 'n gezich t aanzet- Technisch direc teur Henk Wul- lems in dezelfde krant: „Er moeten spelers worden ge- scout, maar er is niemand meer die scout omdat er geen scout meer is die zijn centen krijgt. Telstar-trainer Simon Kiste- maker over nacompetitie-voet bal in Voetbal International: „Ik heb het zelf meegemaakt me DS, in Leeuwarden, bij Cam- buur. In de bomen hingen ze, op de daken zaten ze. Cambuur zoi het wel even maken, dachten ze, want alles stond al klaar voor Het Feest. Ik heb Fritz Korbach toen voor het eerst een sigaar zien doorslikken. Het leek Fred Kaps wel. Feyenoord-speler Ulrich van Gobbel in Nieuwe Revu: „Ik zie het wel eens voor me, dat ik voor God sta. 'Hoe leef je?', 1 vraagt hij. 'Ik speel bij Feye- noord, ik heb een lekker leven. I 'Dat heb ik je gegevenzegt hij dan, 'maar wat heb je voor mij gedaan?' Ik denk dat je als ant woord een goed mens moet pro beren te zijn. Ik geloof namelijk ook dat de wereld vergaat en de goede mensen in het paradijs komen. Idem: „Dat de wereld vergaat, daar ben ik zeker van, ja. Moet je eens i opletten: in Amerika valt er zo ontzettend veel regen, in India Paul van der Mee- ren, keeperstrainer bij FC Lisse, in het programmablad van Lisse - Huizen over door hem op geleide doelman- .Zowel Nijkamp van Den Bosch als De Jongh Van Haarlem is beter dan Jan Ne- derburgh. Nederburgh is echter eerste doelman bij Telstar omdat de sponsors dit zo willen. Pas heb ik enorm genoten van FC Den Bosch - Haarlem, waar mijn beide doelverdedigers het uitstekend deden. Van der Meeren over de door hem getrainde Werner Kooi- stra die enkele weken geleden Lisse verruilde voor Hong Kong: „Met Kooistra ben ik weer op nul begonnen. Kooistra heeft bij AZ onder Rob Boersma drie jaar volledig stilgestaan. Bij FC Lisse is Kooistra weer opgebloeid. Ook Paul Veenboer (de huidige kee per van Lisse, red.) is vooruitge gaan. Idem: Vaak moet ik doelverdedigers die met de Frans Hoek-school te maken hebben gehad hun fou ten afleren met betrekking tot de techniek. Op de trainingen pro beren we zo veel mogelijk fouten eruit te halen, al kun je nooit al les voorkomen. Idem over zijn tijd als keeper bij Telstar: „Stuy ging naar Ajax, omdat ik te klein was. John Eelman draaide afgelopen zaterdag dubbele uren, maakte veel kilometers en zag het eten erbij inschieten. Maar uiteinde lijk waren alle inspanningen niet voor niets. Gelijk spelen en toch met twee punten thuisko men. Dat kon waarschijnlijk geen Nederlander hem naver tellen op de paaszaterdag. Als interim-trainer zag Eelman Noordwijk in de middaguren naast het Olympisch Stadion in AmsterdarrI op de valreep ge lijkmaken tegen het eerste za terdagteam van Ajax. Dat was puntje 1. Een paar uur later en 25 kilometer verderop keek Eel man als assistent-trainer van Hans van Doomeveld toe, hoe Haarlem na vier nederlagen op rij 0-0 speelde tegen Fortuna Sittard. Dat was puntje 2. Een terugblik op een unieke werkdag. 11.30 uur: John Eelman meldt zich op Duinwetering. Het ter rein van Noordwijk heeft voor de Haarlemmer geen geheimen. Hij heeft er - tot de vorige zo mer -in het nabije verleden al 17 jaar gewerkt. Eelman kent er elke grasspriet, elke molshoop en uiteraard elk mens. Daarom hebben ze hem gevraagd tijde lijk terug te komen. In Haarlem leidt Eelman als assistent een betrekkelijk anoniem leven, in Noordwijk is hij een 'hero'. Zijn bijnaam: De bondscoach. Afgelopen maandag barstte de bom bij de club, die sinds de in voering van de eerste klasse, be gin jaren '70, altijd prominent aanwezig is geweest in de top van het zaterdagvoetbal. En dan nu de dreigende degradatie, dat kan natuurlijk niet. Dat moet Eelman helpen voorkomen. Hij heeft voor de laatste zes wed strijden het roer overgenomen van Henny Schipper. 11.45: De spelers van Noord wijk 1 druppelen binnen. Eel man houdt na bijna een jaar weer een wedstrijd-bespreking voor de groep, die altijd zijn groep is gebleven. Lang duurt het niet. „Een peptalk is in deze situatie niet nodig." Eelmans hand is meteen zichtbaar. Ver dediger Zethof, door Schipper steeds genegeerd, is terug in de ploeg. Nadat de selectie is geïn formeerd kijkt Eelman nog even naar het tweede team, dat tegén Quick Boys speelt. „Opletten of daar nog wat bijzit." 14.30: Ajax-zaterdag 1-Noord- wijk 1. Op een (bij)veld met een rijk verleden. 15.43: Eelman moet er soms nog aan wennen, dat hij twee bazen dient. Tot twee keer toe staat hij op van de bank en schreeuwt bij een uitgooi: „Nee, nee, scheidsrechter, het is een Haarlem-bal." Foutje. 16.12: Noordwijk komt drie mi nuten voor tijd op 1-1. In het begin van de tweede helft heb ben de Ajax-broekies nogal for tuinlijk de leiding genomen. Op het moment, dat niemand er meer in gelooft, scoort Smit. Het eerste punt is binnen. Veel tijd om na te genieten is er niet. Zijn volgende klus wacht. 17.48: Eelman parkeert zijn wa gen naast het Haarlem-stadion. Het duurde allemaal toch wat langer in Amsterdam. De pers wilde nog van allés weten over zijn rentree. 18.00: Tactische bespreking in Haarlem voor het duel met For tuna Sittard. .Van Doorneveld hamert erop de verdediging ge sloten te houden. 19.00: Eelman voelt zich lichtjes gaan zweven. Oorzaak: Een knorrende maag. „Ik ben door alle drukte helemaal vergeten te eten. Ik heb de geeuwhonger." 19.30: Het publiek heeft waar schijnlijk stiekem meegeluisterd naar de bespreking en begre pen, dat er vanavond geen spektakel valt te verwachten. Slechts 750 toeschouwers zijn aanwezig. 19.45: De thuisblijvers krijgen gelijk.' 21.05: Enkele Haarlem-fans kunnen het niet meer aanzien en roepen: 'Van Doorneveld rot op'. Collega Eelman vindt dat niet terecht. „Je kunt hem niet de schuld geven, dat het nu niet loopt. Dat Haarlem onderaan staat is het gevolg van een be leid van jaren. Om de tekorten aan te zuiveren, zijn steeds de beste spelers verkocht." 21.15: Haarlem-Fortuna 0-0. Er is in anderhalf uur vrijwel niets gebeurd. 22.00: John Eelman bestelt in de bestuurskamer een pilsje. Dat heeft hij wel verdiend na zo'n werkdag. Hij kijkt er on danks twee heel matige wed strijden met genoegen op terug. „Dit zullen niet de makkelijkste zes weken worden. Maar een puntje bij Ajax is niet slecht voor Noordwijk. En een puntje met Haarlem ook niet, als je be seft, dat we alleen maar verlo ren hebben in de laatste weken. Ik snap best, dat het publiek het niets vond, maar het moest even zo. Het was zaak het elftal weer op de rails te krijgen." Winny Haatrecht van Cambuur dacht de uitslag van de uitwedstrijd bij PSV te kunnen voorspellen. Hij kreeg geen gelijk, maar origineel v

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21